de NIEUWE PIRATE CATALOGUS 1930 fucf Zeervergroote jfuzleë£ Uw Si Gemengd Nieuws. Telegrammen. Bevat zeer vele HÊQISW0 en moderne artikelen. Belangrijke reductie in coupon aantallen- Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkon en. Alle aanvragen zullen in volgorde tehandeld worden. Hoogste kwaliteit in Si garotten en Cadeaux BON (te posten in open enveloppe, porto lucent) Stukkon voor den Gemeenteraad van Middelburg. Begrooting 1930 In hun schrijven 'bij de aanbieding der begrooting voor 1930 wijzen B. en W. er op, dat liet gedeelte van het batig, slot van den dienst 1928, dat ten bate van deze begrooting kon wprden gebracht rond f 64.000 grooter is dan het ten bate van den dienst 1929 gebrachte batig slot 1927. Dit grootere voordeel hadden B. en W. direct in mindering kunnen brongen van den post „belasting naar het inkomen", doch zij meenden dit niet te moeten doen en slechts een gedeelte daarvan te gebruiken voor belastingverlaging. Ten einde zooveel mogelijk groote schom melingen te vermijden en op eventueele tegenvallers bedacht te zijn, hebben zij van dit batig slot rond £27.000 gebruikt om den post „onvoorzien" hooger te ra men. Deze post toch, vorig jaar geraamd op rond f'23.400, is thans geraamd op rond f 72.000, zijnde f 48.600 hooger, on der welk laatste bedrag is begrepen hel in de memorie van toelichting vermelde cijfer van f 21.250 voor rente en aflos sing eener binnen korten tijd te sluiten geldloening en het hierboven bedoelde bedrag van f 27.000. De post „Belasting naar het inkomen" kon f62.500 lager worden geraamd dan in de vorige begroeiing. Eenerzijds kon dit geschieden duor ge bruik te maken van een gedeelte van bovenvermeld batig slot 1928 (rond f 37.000), anderzijds door do volgende ver schillen ten opzichte van de begrooting voor 1929. De volgende inkomsten zijn hooger ge raamd: heffing gebruik van. grond f1700, en winst ©lectricitoitsbedrijf f 14.500, to taal f 16.200, lager geraamde inkomsten opcenten 'dividend- en tantiëmebelasüng £1500, blijft f14.700 voordeelig verschil. De volgende uitgaven zijn lager geraamd: verkiezingen f2000; rente van leenin gen f5400; aflossing £8500, poinpgebouw tjos f 1200; jaarwedden onderwijzers L. O. f6600; vergoeding art. 101 L.O.-wet 1920 2300: bijdrage R.H.B.S. f 10.000 subsidie Armbestuur £2500; uitkeenng kwade posten G.I.B. f5000; veilies wa terl. b'drijf £4600; totaal f 62.800. Hoo ger geraamd zijn de volgende uitgaven, bijdragen voor pensioen F2000; jaarwed de schoolarts enz. f3250; onderhoud we gen £1000, onderhoud haven f .1700; kos ten schoolgebouwen f3100; verpleging krankzinnigen f2300; wachtgeld regeling £1200; onderhoud O.I. Huis f 1200j on voorzien f21.250, totaal f37.000; blijft voorrloalig verschil £25.800. Inzake de verlaging van den post „Bijdrage R.H. B.S.' zeggen B. en W. dat dit is geschied in verhand met. de reeds door den Mi nister van O., K. cn W. gedane toezegging t.en aanzien van deze bijdrage. Verschenen zijn tevens het rapport van do commissie van fabricage en hot ant woord daarop van B. en W. Do Commissie hoeft met belangstelling tennis genomen van de bog rooting en inol blijdschap gezien dat de post „belas- -ting naar het inkomen" f62.500 lager kon worden geraamd tengevolge vpn het gped slot „1928. Deze vermindering is echter geen gevolg van mindere uilgar ven of meerdere inkomsten en. kan dus niet. van blijfvemden aard. worden be- schouwd. Toch zaj. daarnaar moeten worden ge streefd, want de gemeente noemt niet. toe in bevolking en met het oog op de belasting neemt zij in vergelijking met andere gemeenten een. veel te hoog rang c.jjfer in. Ook hot. feit, dat uit do bedrij ven en wel bepaaldelijk uit liet alectrisch bedrijf oen vrij groot winstbedrag wordt geput, terwijl do prijs por K.W.U. vergele ken met nndoro gemeenten niet aan den lagen kant is, deed bij do Commissie de vraag oprijzen of do eenheidsjwyzcti .niet gewijzigd moesten worden. Een der leden acht dat deze „indirecte bolasling" to veel drukt op den winkel stand, dia voor haar reclame zoozeer bchoofto heeft aan licht. B. en W. antwoorden, dat het niet cebool juist is dat do verlaging me* f 62.500 uitsluitend oen gevolg is van eert hooger batig slot van het voor-vorig bo- grootingsjaar, aangezien liet, ook mogelijk js gemaakt, doordat in totaal f 19.370.22 moor als baten uit de bedrijven kon wor den .geraamd dan op 1929. Voor hot overige wordt bij de uitgaven oon gepaste zuinigheid botracht en zicta B. on W. dan ook geen kans daarop nog te be snoeien. Het is B. on W. niet bekend, dat Middelburg, met het oog op de be lasting, in vergelijking met andere ge meenten een, veel te hoog rangcijfer in neemt.. Zoolang die opmerking niet na der is geadstrueerd, is het hen niet wel jmogelijfc haar te weerleggen. B. en W. kunnen niet 'toegeven, dat de oloctrici- teitsprijzen per K.W.U. vergeleken met an dere gemeenten niet aan den lagen kant zijn. De winkeliers hebben h.i. niet te klagen. In het algemeen zijn zij onvoor delige verbruikers, daar hun verbruik grootendeels in de speruren. valt. Een wijziging der thans geldende prijzen ligt voorloopig niet in hunne bedoeling, zoo lang over eventueel© invoering van vast rechttaxieven nog geen beslissing is ge nomen. De commissie vraagt of de huur der lo kalen van hot Raadhuis voor de Kamer van Koophandel f 10 per vergadering, be stuur der visscherij- f 10 por jaar en Raad van Beroep voor do directe belasting f2 per vergadering, niet te gering is in ver gelijking mot die van andere zalen in de gemeente. B. en W. antwoorden, dat deze liuur geenszins op één Jjjn mag worden gesteld met de vergoeding, welke is ver schuldigd voor gebruik van lokaliteiten M 176 Aan PIRATE—AMSTERDAM. Poctbua 716. Naam: Adres i Stad: i Gelieve mij gratis en franco uw Kieuwen Pirate Catalogus te zenden met WSJ* WREJK «OUffOMS. Van éénzelfde adreo wordt alechta éën dezer bona geaccepteerd. van het Raadhuis. Zij beamen, dat de ver goeding laag is, doch, waar eenerzijds mag worden toegejuicht, dat genoemde instellingen in de gemeente zijn geves tigd, is daartegenover anderzijds een fa ciliteit dor gomcente in dit opzicht zeker gerechtvaardigd. Zij moeten daarom te gen een verhooging der vergoodingen be zwaar maken. Waar de opbrengst der kleedkamertjes van do gemeentelijke zweminrichting op £300 wordt geschat, vraagt de commissie of B. en W. ook kiumon medodeelen of do opbrengst in het laatste seizoen 'dit bgjlrag heeft bereikt, of overtroffen, nu 't gebruik zoozeer 'is meegevallen, dat aan uitbreiding gedacht kan worden. Moeten do oprichtingskosten van dezen dienst niet op do kapitaalrekening worden go- bracht cn oen som voor rcnlo on afschrij ving in rekening worden gebracht? H. en W. antwoorden, dat do opbrengst wegens gebruik dor zwongelegenlioid aan hei kanaal in 1920 bijna f 200 hooger is geweest, dan waarop 'werd gorokend. Hot door den Raad voor de uitbreiding 'toege stane ored iet is gedeeltelijk op don Kapi- taaldiensf der begrooting 1928, godeelte- lijk op dien der begrooting 1923 verant woord. llento en afschrijving zullen in den gewonen dierst worden verantwoord, zoodra 'het vermelde crediet is opgenomen in oen definitieve geld koning. De Commissie vraagt, of de post „Kos ten bestrijding besmettelijke ziekten' niet verhoogd moet worden met het oog op maatregel en in verband met het gevaar voor nlastrimgovallen? B. en W. zeggen, dat do merio,gedoelde werken voor Inrichting van lokaliteiten voor eventueele verpleging van alastrim- patiënten op do begrooting 1929 zullen worden verantwoord. Mochten voor 1930 f.z.t. hoogere uitgaven dan geraamd noo- dig blijken, zoo zullen zij niet aarzelen om een verbooging voor te stellen. Zij1 hopen intusschen, dat zulks overbodig zal zijn. Inzake het onderhoud van straten en pleinen juicht de commissie het toe, dat de bestrating met 'koperslakkeien in dp hoofdstraten wordt voortgezet, maar het bevreemdt haar dat de enkele jaren gele den aangebracht asfoltbostrating in de Noordstraat daarvoor zal vervallen, ter wijl deze juist werd aangebracht om het hinderlijk geraas van wagens bij de Kweekschool en hot Stadhuis tegen to gaan. Zal men dan wederom zijn toevlucht moeten nemen tot het plaatsen der afslui ting bij gelegenheid van de raadszit tingen. Te moor klemt deze wijziging, om dat men in grooto steden blijkbaar do voorkeur geeft aan asfalteering boven pla veisel door bestrating. Een dor loden acht hot aanbrengen van trottoirs in sommige nauwo straten even als in do 'Korto Noordstraat een eisch dos tijds mot het oog c/p hot verkeersgevaar, De Commissie zou gaarne een becijfering ontvangen, waaru't blijken kan, dat de kósten van een vrachtauto met bediening en benzineverbruik goedkooper uitkomen dan do vroegere aleeploonen. B. on W. antwoorden, dat do bestrating van de Lange Noordstraat mc't koporslak- keien even geluiddempend zal zijn als die met asfalt. Hernieuwde afsluiting bij de Raadsvergaderingen zal dan ook onnoo- dig zijn. De asfalteering van enkele proef- vlak'ken -in de Noor'dstraat heeft slechts matig voldaan. Ia dit op zichzelf reeds een roden om er niet meo voort te gaan, daarbij komt nog, dat een werkelijk goede asfolteering, gefundeerd op beton, zeker duurder zou uitkomen dan bestrating mot koporslakkoien. Voor hot ovorige wordt wel in sommigo grooto steden asfaOtoe- ring en dan oji oen onderlaag van beton, vorkozon bovon plaveisel door bestrating, doch lang niet in alles. B. en W. zijn be reid te doen nagaan of in onkolo nauwe on drukke straten de stoepen van de eige naren kunneD woeien overgenomen .en daarna, wanneor de beschikbare geldmid delen het veroorloovon, 'trottoirs kunnen worden aangelegd, De gevraagdo becijfe ring met betrekking tot de kosten van den vrachlautomdbiol wordt overgelegd. Bij don post „onderhoud van wegen en voetpaden" wijst de commissi© or op, dat voor don Vlissingsohen Singel nog f 50 uitgetrokken is, en vraagt zij of in 1930 niet met do vorhreeding kan worden be gonnen, waardoor deze post zou kunnen vervallen. B. cn W. antwoorden, dat, wanneer zij met God. Staten tot overeenstemming kun nen komen omtrent verbetering en ver breeding van den Vlissingschen (Poelo- dalc) singel op dezelfde financieele basis als met betrekking tot den Nieuwen Vlis singschen wog, zonder verwijl een voor stel te dier zakte hij den raad zal worden aanbangig gemaakt. In afwachting daar van is zeker een post van f 50 noodzake lijk voor ophalen van kuilen en putten. ■Do commissie zou gaarne «enige inlich tingen ontvangen over den post voor on derhoud van de kinderspeelplaats bij de Dampoort, groot f 100. B. en W. antwoorden, dat het in do practij'k gewenscht is gebleken om een af zonderlijke post op de begrooting te heb ben voor die kinderspeelplaats. Daaruit kan dan eenig toezicht bekostigd worden, alsook het onderhoud, waartoe mede 'be hoort het "eregeld ververschen van zand. In vorige dienstjaren werden die noodza kelijke uitgaven onder een ander volgnum- mor geboekt. Do Commissie vraagt, of B. en W. on kolo inlichtingen kunnen geven, waarom de post werkverschaffing aan werkloozen met f 2000 kan worden verminderd. B. en W. antwoorden, dat op do bogroo ting 1929 f 3000 uitgetrokken was voor steun aan uitgetrokken, werkloozen en i 87.000 voor werkverschaffing, respec tievelijk f 5000 en f 35.000, samen dus bei de keereti f 40.000. De som van f 3000 leek ben, vooral wanneer zich onver wachts bijzondere omstandigheden {zoo als b.v. de langdurige vorslperiode) voor doen, te lrag, terwijl zij meenen voor 1930 met f 2000 minder aan werkverschaffing te kunnen volstaan. Wat den kapitaaldienst betreft, ver zoekt do Commissie opheldering omtrent de kosten van riolecring der buitenwijken, waarvoor in den kapitaaldienst is ge bracht f 26135,31, terwijl in de handelin gen 1928 vermeid staat f 28807,48. B. en W. antwoorden, dat de Commissie blijk baar bedoelt het bedrag, dat voorkomt in een andere kolom en aanwijst wat is uit gegeven volgens de rekening 1928. Van den dienst 1927 was op de kapitaalbegroo- ting 1928 overgebracht f 28807,48. Het overgebleven bedrag ad f 2672,17 is over gebracht naar de Kapitaal-begrooting 1929. Rooien van boomen. B. en W. stellen voor over te gaan tot rooiing van boomen, die alle ziek of reeds dood zijn. De deskundige, A. v. d. Have, te Kapelle, heeft zich met den overgeleg- den staat vereenigd. B. en W. willen er nog op wijzen, dat blijkens de openbaar gemaakte rapporten van verschillende deskundigen, verbon den aan de Landbouw-Hoogeschool, de Heide-Maatschappij, enz., practisch nog geen middel gevonden is om eenmaal door de iepenziekte aangetaste boomen te ge- nezenof althans de ziekte tot staan te bren gen. Algemeen wordt aanbevolen alje zie ke boomen te rooien om aantasting van meer boomen te voorkomen. Het liigt daarom in bet voornemen alle zieke boomen in plantsoenen, aan bolwer ken, op buitenwegen, enz. te rooien, en dat rooien te verdeelen over 2 tot 3 jaar. Do rooiing zouden B. en W. systematisch willen doen geschieden en wel in geheele groepen of rijen met opvolgende aanplant van een andere boomsoort dan iepen. Op die wijze zullen, naar hun meening, de stads- en plantsoen-beplantingen oon bo ter 'beeld vertoornen dan wanneer hier en daar enkele boomen er tusschen uit wor den genomen. Buitendien komt zoodanige regeling ten goede aan de vorming van bet houtgewas in de toekomst. De Commissies van Financion en Fa bricage vcroonigen zich met het voorstel. Afwijzing subsiedio verzoek. Naar aanleiding van het verzoek om f250 subsidie voor de Vereen. Chris telijk Fanfaro-corps „Oefening na Arbeid" doelen B. en W. me'de, dat zoowei do meerderheid als de minderheid van hun Collego nog hetzelfde standpunt inneemt als in 1928. Waar do Raad zich destijds hij het gevoelen van die meerderheid heeft aangesloten een voorstol-Paul om 250 gulden toe te kennen werd met 10 'tegen 5 stemmen verworpen geeft die meer derheid ('hans oveneens in overweging af wijzend op het gedane verzoek te beschik ken. Zijn broer gestoken. In eon por- ceo! aan de Gorontalostraat te Amsterdam hooft oen 16-jarige houtbewerker zijn 28-jari- gon hroor met een mes in de hartstreek ge stoken. De dader is door twee agenten aange houden. Het slachtoffer is in het O.L. Vrou wengesticht opgenomen. -Naweeën van de landarbei dersstaking. Naar gemold wordt, zijn in de laatste zittingen van hot kantongerecht te Winschoten 525 personen voroordeold tot geldboeten van 50 oents tot f 10 wegens overtreding van het verbod van samenscholing gedurende landarbcldorsstaking in Oostelijk Groningen. Misdatid. in oontroin In do Na bijheid van Muldouhütlcn bij1 Freiberg .(Sak sen) hoeft oen machinist op do rails het lijk gevonden van oen. zekeren Walter Hilssler uit I'lauen, De man hoeft gebruik gemaakt van den D-trein 115 on is er uit gevallen, of ge duwd. Verdacht is de omstandigheid, dat do noodrem- in hot compartiment, waarin Hils sler had plaats genomen, beschadigd is. Meteoorsteen in oon bruiloft- stoot, Een wel zeldzaam ongeluk hoeft in iet Slove-ensche dorp Zvezvan een bruiloft wreed verstoord. Toon de bruidsstoet do kerk naderde, viol oon meteoorsteen neer in het open rijtuig vlak vóór dat waarin het bruids paar was gezeten. Een der gaston, oen man, word' op slag gedood, do vrouw tegenovor hem beliep zwar© verwondingen en do bruid viel in zwijm. Do leden van- het gezelschap sprongen uit de rij tuigen «n vluchtten in paniek. Na verloop van eenigan tijd kalrnoerdcn do gemoederen echter en kon de kerkelijke plechtigheid ein delijk haar beloop hebben. De meteoorsteen, die witbloeiend was toen hij neerkwam, mat bijna 40 o.M. in doorsnee. Na den moordaanslag te Schiobroek. De 78-jarige hoor A. C. Ver meulen, het slachtoffer van den laaghartigcn moordaanslag Zimdagmorgen in de vroegte te Schiebrock gepleegd, die thans in het zieken huis aan don Bergweg wordt verpleegd', maakte het gisterenmorgen vrij goed, hoewel in zijn toestand nog weinig verandering ten goede ia gekomen. Hij wa3 in staat gistermorgen een kort gesprek met den directeur te voeren. Maandagnacht heeft Vermeulen nog veel pijn geleden. De verdachte, Jozef V„ is gisteren naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Het onderzoek is thans in ban don van don rochtor-commissaris. 1 Schadeloosstelling aan Klun- der on Tounisson, Zooals gemeld, heb ben mr II. H. Roobol en mr D. den Hollander in raadkamer van hot Amstordamsoho Go- rechtshof gepleit voor toekenning van oen schadeloosstelling aan Klundac en Teunisaen Alen heeft niet steeds een goeden wijn tn hutsdien men des avonds na het eten presen- teeren kan. W aarom dan geen Bols likeur Deze is overheerlijk tijdens spel of muziek. wegens schado, die laatstgenoemden hebben geleden in verband met door hen ten onrecht© ondergane gevangenisstraf. Het request van Klundor eu Tounisson om schadeloosstelling is gegrond op art. 481 Wet boek van Strafverordening, waarbij ieder, die iu revisie van een strafbaar feit is vrijgespro ken, recht op schadeloosstelling kan doen gol den. Naar het V. D.-bureau van mr Den Hollan der vernam, had du behandeling in Raadkamer een zeer aangenaam verloop. Voorts doelde mr. Den Hollander mede, dat men zich in de ge vraagde schadeloosstelling beperkt heeft tot het vorderen van een zoodanig bedrag, dat blunder en Tennissen in alle geval met aan vullende werkzaamheden een bescheiden be slaan in de toekomst gewaarborgd zal zijn. Brutale bandieten. Dat bet gilde der bandieten in de Vereen. Staten nog brutale leden telt, bewijzen wel drie sto-utmoedig-e holdups op één dag in ver schillende doelen van liet land. De meest sensationeele aanslag werd gepleegd in Californië, waar treinroovers den Southern Pacific-sneltrein, de z.g.n. „West Coast Limited" door het los schroeven van rails in de buurt van Sangus deden verongelukken, waardoor de locomotief, de bagage-wagen en een personenwagen ontspoorden. Twee gewapende gemaskerde mannen stegen in den trein, overvielen de jpas- s,ctgiers, cn beroofden hen. Do eeofgc, die gekwetst werd, was de machinist, die door den ontsnappenden stoom zulke brandwonden bekwam, dat hij waar schijnlijk het er niet levend zal afbren gen. Op het o-ogenblik trekken politietroe- pen en burgers door het land om de bandieten op te sporen. Een andere brutale aanslag werd uitge voerd in Champaign (Illinois) waar tij dens een bal ten huize van Henry Har- ris, president van de General Allóy Com pany, vier b'Oeven binnen kwamen, en de gasten voor 225.000 dollar aan geld en juweelen bestalen. De bandieten hadden zich toegang ver schaft door den porfier wij3 te maken, dat ze gasten waren en een grap mét den gastheer wilden uithalen. Eenmaal binnen trokken zij" hun revol vers en zetten "de 150 gasten tegen den muur van 'de halzaal en ontnamen hup een voor één hun kostbaarheden. Eén gast wist naar buiten te glippen en tele foneerde de politie, die nog tijrlig genoeg kwam om twee bandieten na een revol vergevecht, waarbij er een zwaar gewoir' werd, te arresteeren. De dorde aanslag geschiedde souri, dicht bij St. Louis. Op een t men weg werrlen het echtpaar Andrew Johnson en het echtpaar Frederick Byers gedwongen hun auto te doen stoppen door Vier gewapende mannen, die een auto zonder nummer bestuurden. Den hoeren werd bevolen zich te ver wijderen op straffe van doodgeschoten te worden, terwijl de dames van haar ju- woelen, die een waarde vertegenwoordig den van 50.000 dollar, werdon beroofd. Hierop werden de heeren gedwongen, aan do bandieten '1000 dollar in contanten' en verscheidene kostbare ringen af te geven. Daarna mochten zij naar hun auto terugkooren en wegriidon. Mevr. John son redde haar halskctling, Ier waarde van 60.000 dollar, door het slotje ojk-- te trekken en hem in haar japon te 1 vallen. De politie heeft nog geen spoov de daders kunnen ontdekken. Een vliegtuig voor 600 per sonen Een monstervliegtuig, da.t 500 passagiers en een bemanning van, 104 koppen zou kunnen vervoeren, zal, haar de British United Press meldt, binnen kort to Newhaven jn Connecticut wor den gebouwd. De plannen zijn reeds ge reed. Duitsche ingenieurs worden geraad pleegd. De machine zal 12 motoren heb ben, elk van 1000 P.K. De kosten zullen een millioen pnnd bedragen. Het vlieg tuig zou een reusachtige snelheid krijgen. De Holland—Indië-vludhten, AMSTERDAM. Hedenmorgen te 7.18 u. is het zesde postvliegtuig, de P.H. A.J.R. van Schiphol naar Ned.-Indië ver trokken. Het vliegtuig heeft 216 K.G. post en! 7 K.G. vrachtgoed aan boord. Onder de ruim 100 'belangstellenden die in den stroomenden regen het vertrek .gadesloe gen, bevond zich ook de Directeur van de posterijen en telegrafie, de heer Dammie. Voor het vertrek werd de bemanning toegesproken dopr den Directeur van de K.L.M., die hen een goede reis en behou den terugkeer t.oewenschte. Volgons een hier ontvangen bericht is de P.H. A.G.R. te 11.20 te Neurenberg geland. Het vliegtuig zal daar vandaag blijven in verband met het slechte weer. HEERENVEEN. Gisteravond is te Nije- ga de 20-jarigo Moj. T. Deelstra door de tram overreden en gedood. LONDEN. Wanneer de R 101 Zaterdag a.s. eon tocht ,vm 6 uur zal maken;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2