Donderdag 14 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Batik N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. HANDEL en LANDBOUW Kerknieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. verstrekt credieten aan neemt geiden in deposito tegen hoogs rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvartentiSn: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. *j* Die etem plicht Opnieuw is in de afdeelingen der Twee de Kamer de afschaffing van 'den door plets gemotiveerder! en.zelfs schadelijken Stemplicht ter sprake gebracht. Het zal moeilijk vallen aan je tooneu dat het landsbelang gediend 'kan worden door personen, die tegenover de politieke zaaJk absoluut onverschillig staan, naar de stemhus te drijSren. Het eenige waarneembare gevolg; van deze zonderlinge verplichting, is, dat som mige partijen misschien iets minder voor hunne vërfciezingsactie uitgeven en dat thans allerlei elementen gekozen worden, dia anders geen schijn van 'kans zouden hebben. De verkiezing van candidaten van twijL felachtig gehalte in sommige gemeentera den, van z.g. „wilden" en misschien vain een enkele communist, is van de z.g. stemplicht het meest voor de hand .lig gende gevolg. Verder kan nog worden gewezen op' massa's overbodig werk voor de secreta rieën en de burgemeesters, en voorts op de vervolging door den rechter van opwilligen en menschen die gemoodsbe zwaren hebben, met mama tegen het vrouwenkiesrecht. Het is dan nok jammer, dat de Regeei- ring niet van zins schijht te zijn aan den niet alleen overhodigen, maar zelfs v,o;or het landsbelang schadelijken stem plicht een einde te maken. LarrdbouwondieirwSjis en leerplicht. Ini de afdeelingen der Tweede Kamer werd de vraag gesteld, of wellicht de te genwoordige Minister bereid is mat zijn ambtgenoot van Onderwijb, Kunsten en Wetenschappen in .overleg te treden om trent de vraag, of niet in art. 7, sub 3, der Leerplichtwet het landbouwonderwijs met het aldaar genoemde onderwijs kaai wor den gelijk gesteld. Een zeer verstandige vraag. Hat is volstrekt, niet noodig dat alle kin deren precies naar één model worden ontwikkeld. En het schijlnt ons niet van veel levens wijsheid te getuigen, wanneer het land bouwonderwijs van minder belang wordt geacht voor onze jongens dan het vaak weinig practische schoolonderwijb. Als er dan toch de zevenjarige otf achtjarige leerplicht moet zijn, laat men dan tenminste gelegenheid geven opdat de kinderen zich overeenkomstig hun aard aim behoefte kunnen ontwikkelen. Die vorige Regeerinig wilde van da hier gevraagde gelijkstelling niet weten. Laten wij' hopen dat de tegenwoordige Regeering de zaken wat ruimer zal be zien, opdat het platteland van den ver lengden schooltijd meer dan tot nu toe kan profiteeren. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. De mijneigenaars van West- en Zuid- Yorkshire hebben zich van de, Vereenigimg van Mijneigenaren afgescheiden voor zoo- vei" het de tegenover het regeeringsontfc- werp aan te nemen houding betreft. Zij hebben besloten dit ontwerp aan te ne men. Ge-durende de laatste zes maanden, waarover statistieken beschikbaar zijn, hebben de mijnen in Yorkshire ongeveer iy3 millioem ton kolen meer opgeleverd en aan duizenden mannen meer werk verschaft dan eeajg ander kolengebied. De Rijnlandontruiming. Da centrumsafgevaaxdigden dr Bockius, Esser en dr Schetter hebben in opdracht van de rijksdagfractie, een onderhoud met den rijkskanselier gehad, waaraan ook dr Wirth als Minister voor het bezette gebied deelnam. De bespreking gold vooral vraag stukken, welke met de ontruiming van de tweede zóne verband houden, in het bijzonder bet onderhond van de rijksge bouwen en terreinen', welke thans weer aan het rijk teruggegeven zijn. Overigens werd het geheels complex der vraagstukken betreffende een syste matische ondersteuning van het Westen lijk grensgebied besproken. WaaxschijP- lijk zullea deze besprekingen het onder werp voor beraadslagingen van het rijks- kabinet vormen. De corruptiezaak-Sklarek. De commissaris van onderzoek in de zaak-Sklarek, Oberregierungsrat Tapolski, is volgens de „Voss. Ztg." met zijn on derzoek bijna gereed. De commissie van -onderzoek uit den Landdag, is tegen Maan dag bijeengeroepen om zijn eerste rap port te hooren, doch zij zal reeds mor gen of overmorgen zelf getuigen oproepen om voor haar te verschijnen. De Oberprasident zal het definitieve oordeel vellen] omtrent de schuld of de onschuld der in da zaak verwikkelde personen. De premier van Irak doodgeschoten. Uit Bagdad wordt gemeld: De eerste- minister van Irak, Sir Kaboel Muhsin, is gisteravond doodgeschoten. Bijzonder heden ontbreken. Een aanslag op Musaoiini? De correspondent van de „Daily Mail" te Ni-ce, het hoofdkwartier der samen zweerders tegen Mussolini, meldt aan zijn blad: 'Ondanks alle tegenspraken uit Rome, op de berichten uit de Riviera, omtrent een aanslag op het leven van "Mussolini, publiceert de „Petit Nico-is", een plaatse lijk blad, het volgende bericht van een bijzonderen correspondent, die, naar het heet, tien dagen op onderzoek is uit geweest: Op 10 October reisde de duce per auto van Rome naar Ostia, waarbij hij afwisselend In zijn eigen auto en in dien van den minister van openbare wer ken reed. Te Ostia werd een schot ge lost op de auto van 4en duce door een der aanwezige fascisten. Een officier werd beschuldigd en werd zonder vorm van proces terechtgesteld. De godsdienstvervolging in Rusland. Naar via Kowno uit Moskou wordt ge meld, heeft de „Gpoe" in de Duitscbe Wolga-republiek in da stad Pokrowsk weer een groot aantal Duitscbe kolonis ten gearresteerd, die beschuldigd worden van propaganda tegen de sovjets. De betrekkingen tusschen de Duitscbe kolonisten en de sovjet-autoriteiten zijn den laatsten tijd zeer gespannen, omdat de communisten eischten, dat alle kerken zouden worden gesloten. In Pokrowsk zullen twee Evangelische kerken met Kerstmis gesloten worden. De ontstemming onder de Duitscbe ko lonisten is in den laatsten tijd zoo toe genomen, dat de communisten slechts' ge-, wapend rondloopen. I Anti-Bolsjewieiïsdhe sects voor hei gerecht. Naar uit Moskou wordt gemeld, ving gisteren te Voroners de openbare be handeling aan tegen 42 z.g. „Fyodorists", leden van een religieuse anti-holsjewisti- sche secte, die genoemd 'is Paar den lei der Fyodor Ribalkin. Zij worden beschuldigd van opzette lijke brandstichting en anti-boJsjewidti- sdhe agitatie. De lieden van de secte droegen allen witte mantels en hielden optochten in verschillende dorpen in het Voroners- district, waarbij zjj de oude Russische driekleur ten toon spreidden. Op de vlag stonden de woorden: „God redt den tsaar." De secte wordt voorts beschuldigd de boeren te hebben opgezet tegen verschil lende maatregelen der sovjet-regeering o.a. tegen de belastingverbooging. Voorts wordt aangevoerd, dat de Fyodoristen pogingen hebben gedaan een militair de tachement te vormen van 1000 man om samen te werken hij de denkbeeldige komst der anti-bolsjewistische strijd krachten. In Novaya Kalitua zouden zij huïzeti van aanhangers yan het sov'et-regiem hebben in brand gestoken, waarbij zij in structies zouden hebben ontvangen van het emigratie-centrum. Van heinde en verre is het publiek samengestroomd om. bet verloop van het proces te volgen. De rechtszaal is vól toehoorders, terwijl de menigte buiten het gebouw door middel van luidsprekers op de hoogte wordt gehouden van de onder handelingen. 1 f De presidentsverkiezing In Mexico. Alle troepen van het federale district zijn in de kazernes geconsigneerd in, ver band met de mogelijkheid van onlusten bij de campagne voor de presidentsver kiezingen. De verkiezingen zullen Zondag plaats hebben. Korte berichten. Aan de krijgsscholen in de Sowjet- Unie zullen thans ook meisjes worden toegelaten. In Noord-West-Rusland zal een staatsaluminiumfabriek worden gesticht, waarvan de kosten .op ruim $3 millioen gulden worden geraamd. De Amerikaansoho Minister van oorlog, Good, is wegen., Umdedarmont- steking geopereerd. Zijn toestand, zou buitengewoon ernstig zijn. Nabjj Scbeifling in Stiermarken zgn drie personen die op een spocrwegdijk liepen door den trein gedood. Een Fransch verkenningsvliegtuig bestuurd door den vlieger Maurice Weiss, is nabij Garcbes te pletter geslagen, waar bij de piloot om het leven kwam. Voor de schepenenrechtbank te Al- tona is een proces wegens ontduiking van invoerrechten tegen vijf Denen, drie Duit- schers en één Nederlander begonnen. Het Duitscbe Rijk is door de ontduikingen voor 133.000 mark benadeeld. Uit Toulon .bericht Belga, dat er aan boord va,n den torpedo-jager Trombe een ontploffing heeft plaats gehad, waar bij drie leden der bemanning' zijn. omge komen. Eén is er gekwest. Te Londen hebben 'de werkgevers het besluit aangeplakt, waarbij 15.000 scheepstimmerlieden worden uitgesloten. De Koningin maar Amsterdam. Naar de „N. .R. Crt." meldt, heeft ÏÏ.M. de Koningin het voornemen zich op 28 dezer naar Amsterdam te hegeven, iVten einde gevolg te geven ,aan de uitnoodi- ging van den Britsehen gezant, om in de Engelsche kerk te Amsterdam twee ge brandschilderde gedenkramen te onthul len. Het eene raam, voorstellende den koning-stadhouder Willem den Derde en diens gemalin, koningin Maria, is door Nederlanders aangeboden; het andere raam is aangeboden door twee Britsche regimenten, de Northhumerland Fusiliers en het Royal Warwickshire Regiment ter herinnering aan de door hen in do 17e eeuw in de Nederlanden gedanen dienst. Na afloop van deze plechtigheid zal H.M. doorreizen naar da residentie, ten einde aldaar hat winterverblijf te bétrék- ken. Ratlonaliseering vare de suikerbietenteelt. Het Tweede Kamerlid de heer Van dier Sluis beeft aan den minister van bintuen- landsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister van binn'eïiïahd- sche zaken en landbouw mededeelan:, welke de resultaten zijn van het voort gezette onderzoek naar de rationalisee ring der bietenteelt, welk onderzoek werd toegezegd in de vergadering van de Tweede Kamer op 18 April 1929 (Han delingen biz. 1940)? 2. Kan Zijne Excellentie een overzicht geven van hetgeen thans op dit gebied wordt gedaan en wat er redelijkerwijs nog aan ontbreekt? Op wachtgeld gestelde onderwijzers. De heer Suring heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende schriftelijke vragen ge steld: I. Is het juist, dat in den laatsten tijd aan op wachtgeld gestelde onderwijzers door bet Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrijven is gericht met het bevel, zich genees kundig te doen onderzoeken ten einde eventueel voor invaliditeitspensioen in aanmerking te komen; dat onderwijzers, die niet aan dit verzoek voldeden, dan de kennisgeving kregen, dat hun wacht geld vervallen was dat er reeds onderwij zers zijn gedupeerd, doordat hun wacht geld is ingetrokken, omdat zij' op het be vel, om zich te doen keuren, niet vlug genoeg reageerden. II. Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te doelen, op grond van welke bepalingen der Lagcr-cmderwijswet 1920 èn der Pensioenwet 1922 deze maatrege* len zijn getroffen? III. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, doch de daarin ge noemde maatregelen niet overeenkomstig bepalingen der Lager-onderwijswet 1920 èn der Pensioenwet 1922 zijn getroffen, is da Minister dan bereid, deze ongé- daan te maken? Ontslagen bij Philips. De aangekondigde ontslagen bij do Phi- lipsfabrieken te Eindhoven zijn begonnen. Gedurende enkele weken reeds doken er geruchten op, dat veilen zoolden, zijn ont slagen. Thans verneemt de „Morgen" uit goede bron, dat Maandag, aan eenige hon derden personen ontslag is aangezegd- Militaire Pensioenraad;. Naar verluidt, zou generaal-majoor G. G. van Everdingen, oud-gouverneur van de Kon. Militaire Academie te Breda, in aanmerking komen voor het lidmaat schap van den Militairen Pensioenraad. Electrificatie- Voor aanleg huisinstallaties in alle plaatsen: J. M. Polderman. Goes. Tel. 129. Adv. Prov. Staten. In het verslag van de gisteren gehouden Statenzitting staat, dat de heer P. G. Laernoes be perking van den Zondagsdienst op de tram bepleitte. Men maakt er ons op opmerkzaam, dat dit niet geheel juist i-s. De heer 'Laernoes vroeg aan het Col lege van Ged. Staten te willen overleggen met het bestuur van de P. Z. E. M. om voor hert personeel van de tram Vlissin- getnMiddelburg te komen tot het ge ven van 26 vrjje Zondagen in het jaar, zopals dit bij de Walchersche tram en naar hij meende ook bij andere tramdien- sten het geval is. Bij dezen tramdienst zijn voel te weinig vrije Zondagen voor het trampersoneel. Oeverafschuivi n g. In den Ca- lamiteuzen "Willem Anna-polder is D ins dagmiddag hij dijkpaal 13 een oeveraf- schuiving voorgekomen. De steenglooiing is over een: lengte van pl.ia. 80 M. weg- gevallien. Vanwege den Prov. Waterstaat worden maatregelen genomen tot herstel ling. Middelburg. Woensdagavond jl. werd alhier een propagandavergaderimg, z.g.n. praatavond gehouden van de. leden van en belangstellenden in de Nederlandsche Christelijke Radio-Vereeniging, onder lei ding van den heer J. W. van 't Hoff té St Laurens, Voorzitter der Oorresponden ten van den Kring Walcheren. Met psalmgezang, Schriftlezing en ge bed werd de vergadering geopend en de vrij talrijke aanwezigen welkom geheeten. De Voorzitter wijst op het doel dezer samenkomst, beoogende de belangen der N. C. R. V. te bespreken en de leden mert elkaar in kennis te brengen. Hierna trad als spreker op de heer Van Renssen te Bennekom, propagandist der N. C. R. V., die in een 'duidelijk be toog het doel en streven van de Vereeni- ging nader uiteenzette. In het bijzonder vestigde spreker de aandacht erop, dat de Vereeniging ook door middel van de Radio, verbreiding van Gods Woord wenscht door geheel ons land en ver daar buiten, ja. zoo mogelijk binnenkort zelfs ook in Ned. Indië. Het gaat evenwel met veel strijd en moeite gepaard om dit alles mogelijk te maken, doch cn's Christenvolk verstaat in dezen, ge'zien haar offervaar digheid, haar plicht en spreker wekt 'alle aanwezigen op, mede te werken, opdat de N. C. R. V. niet door andere omroepver- eeniringen op den achtergrond wordt ge drongen. Vervolgens werden tal van lichtbeelden vertoond, betrekking hebbend op de uit zendingen van de N. C. R. V. en op de zendinstaliatie te Huizen. Hiervoor jrerd door den heer R. U. Bastiaanse belang loos een projectielantaarn afgestaan en bediend. Ter afwisseling van een en ander wer den door den heer T. Winter, met een zij ner zangklassem, eenige Christelijke lie deren, op zeer verdienstelijke wijize ten gehoore gebracht. Door verschillende leden werden ten slotte nog vragen gesteld betreffende den Binnenland. Het begrootingsdebat ia. de Tweede Kiamei'. De Koningin naar Amsterdam. De Memorie van Antwoord betreffende Binnenlands cbe Zaken $nr Landbouw, De emcephalitishacil ontdekt? Buitenland. De corruptie-zaak Sklarek. Een aanslag óp Mussolini? omroep en het vereenigingsleven, welke door den heer Van Renssen allen werden beantwoord. Hieruit mag tevens blijken, dat ook op Walcheren een ernstig mede leven is in het werk van de N. C. R. V. Meerderen gaven zich aan het eind der vergadering op dit werk met hun gaven en krachten te steunen. Nadat de voorzitter allen had bedankt voor het welslagen van dezen avond, werd de vergadering met dankgebed bij monde van den correspondent, Th. Kamertnanis, uit Vlissingen gesloten. lerseke. Gisteren heeft do knecht van den landbouwer Vermue, A. de B., een slag gehad van een paard, waarbij; zijn bovenbeen geheel stukgeslagen werd. Hij is naar de Ziekenverpleging St. Joanna te Goes overgebracht. Wesrkapelle. De wachtmeester bij de Kon. Maréchaussee, Dogge, alhier, wordt als zoodanig verplaatst naar Heusden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westmaas, P. Hofstede te Noordwijkerhout. Te Hindedoopen, J. v. a. Heide, cand. te Amersfoort. Te Marram, F. Jonker te Jouxe. Te Bledswijk, J. G. Woelderink te Hoornaar. Aangenomen naar Hindeloopen, J, v. d. Heide, cand. ta Amersfoort. Bedankt voor Hollandscbeveld Z O. Elim, H. Stegeman te Urmond. Gerei Kerken. Tweetal te Kralingeu (vac. J. D. v. d. Velden), Dr J. Hoekstra te 's-Graverihage en F. A. den Boeft te Amersfoort. Aangenomen naar Groote Lindt (Zwjjn- drechti, Dr H. W. v, d. Vaart Smit te Zuid-Beijerland. Bedankt voor Nieuwerkerk (Z.), J. Snoek te 'B-Grevelduin-Vrijhoeven-Capellc. Kerkelijke verkiezingen. de gisteren gehouden verkiezing van elf gemachtigden voor het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk .te Gorinehera zijn de candidaten van de vrijzinnigen ge kozen met 305 stemmen. Gisteren is in de Ned. Herv. Gen», te Groningen de stemming gehouden ter ver kiezing van 53 gemachtigden in bet kies college. Daarbij stonden de partijen scherp tegenover elkaar. Er zijn ruim 2700 stem men' uitgebracht; biervan verkregen de reohtsche candidaten 1900, de vrijzinni gen 800 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt ongeveer 4800. De orthodoxen zijn dus oipnieuw in de meerderheid, en de wensch der vrijzinnigen naar een eigen predikaat zal dus niet vervuld worden. Ds C. J. Warners. Bij1 Kon. Be sluit is aan den vlootpredikamt ds O. J. Warners met ingang van 9 December 1929 eervol ontslag verleend. Bij de gehouden verkiezingen in de Ned. Herv. gemeente te Alkmaar hebben de candidaten der vrijzinnigen een meer derheid van ruim 600 stemmen verwor- van. I Legation. De wijkvereeniging Nico- laï-kerk der Ned. Herv. gemeente te Ut recht heeft van wijlen 'jonkvr. Bloot van Zwanenburg te Utrecht een legaat groot f2000 ontvangen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1