Woensdag 13 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland PP ROL Hendrikse Go's Bank N.V. Soes HetWtegdtimd EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. verstrekt credieten aan KANDEL en LANDBOUW neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Kerknieuws. D irecfeur-Hoofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prjjs der A d ve r t e n 11 n 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ef Bij abonnement belangrijke korting. V Ongeloof en revolutie. Da Kersten heeft, toen hij! zijn van zeldzame kortzichtigheid getuigende uit spraak ten opzichte van de revolutionaire machten ten beste gaf, misschien uitslui tend gedacht aan de uiterste revo lutionairen, de Communisten. Maar dan blijkt daaruit dat hij toch wel heel oppervlakkig heeft geoordeeld, en dat hij weinig aandacht heeft geschonken aan wat Groen van Prinsterer dienaan gaande geleerd heeft. Groien van Prinsterer dacht er niet aan, de revolutiebeweging slechts terloops te bestrijden. Hij had wel degelijk oog voor het ont zettende gevaar, dat spreekt uit het betoog van een Prof. Burger. Duidelijk heeft hij aangetoond, dat ongeloof en revolutie hand aan hand gaan. Een volk dat van God vervreemdt, dat dus feitelijk gerevolutioneerd is, wordt ook rijipi voor de revolutie in den gewonen zin des woords. De strijd van alle revolutionairen gaat dan ook in de allereerste plaats tegen den godsdienst. Wij moeten, schreef enkele jaren gele den het socialistische hoofdorgaan, be ginnen met de harten te revolutionee- ren. Als dat doel bereikt is, dan is de slag in beginsel gewonnen. En de Russische bolsjewisten weten dat ook wel. Het is niet toevallig dat hun optredeta een sterk anti-godsdienstig karakter draagt. Met groote 'kracht wordt in onze dagen de ongeioofspropaganda ter hand geno men. ^Met volle handen wordt het revolutie zaad gezaaid. Voor die ernstige en ontroerende werke lijkheid mogen wij de oog ai niet sluiten. En vooral niet, nu zelfs een leidende figuur als Ds Kersten het durft uitspre ken, dat thans de bestrijding van de revolutiemachten niet in de eerste plaats de aandacht vraagt. Inplaats van die machten te bestrijden, plaatst hij zich met den rug naar dien vijand, om de A.R. partij des te heter on der vuur te kunnen nemen. En hiji bemerkt niet, naar het schijnt, dat tegelijkertijd die vijanden bezig zijn den grond van onder zijne stellingen weg te graven, en dat, terwijl hij een .niets ontzienden strijd voert tegen de A.R. par tij in zijn eigen omgeving ongeloof en re volutie hunne slachtoffers pogen te ma ken. Fransdh—Duitsche toenadering. De voorzitter van de Fransche Kamer, Boisson, heeft ter gelegenheid van den elfden verjaardag van den wapenstilstand te Charleville, een rede gehouden, waar in hij vo'or een duurzamen vrede en toe nadering tusschen Duitschland en Frank rijk pleitte. De president van de Kamer herinnerde aan de woorden vanBriandin de Kamer, toen deze uitdrukking gaf aan den wensch, dat de Fransche troepen het be zette gebied met vertrouwen en in vriendschap tot de bevolking zullen ver laten. Om een duurzamen vrede te verzeke ren, moeten tusschen Frankrijk en zijn Oostelijke buren goede betrekkingen be staan, niet slechts tusschen de verschil lende economische groepen, doch ook individueel van mensch tot mensch. Fransche sportbeoefenaars en studen ten worden thans regelmatig in Duitsch land ontvangen en omgekeerd. Frankrijk begroet de'' Duitsche geleerden, zooals het thans dr Einstein begroet heeft. Dagelijks verschijnen boeken van Duit sche schrijvers in Fransche vertaling op de markt. Vooral de Duitsche oorlogsboeken heb ben in Frankrijk beter doen begrijpen, boe men in Duitschland tijdens de vier oorlogsjaren geleefd heeft en hoe mea aan het Duitsche front leefde. Nog meer ambtschandalen. De Sociaal-Democratische c,Dresdcner Volkszeitung" deelt mede, dat de vroe gere burgemeester van Augustushurg, Rosefeld, die als bedrijfsleider optrad van verschillende coöperaties in hetErts-ge bergte, deze voor belangrijke sommen heeft benadeeld. Alleen reeds voor de coöperatie te Oelsnitz bedragen de verduisterde gelden de som van 36000 Mark. De chef van het bureau van den in tendant-generaal der leger-adminisratie te Oslo is gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van 75.000 kronen uit het brandverzekeringsfonds. Hoewel de administratie telkens op ge zette tijden werd gecontroleerd, was het hem toch gelukt, zijn verduisteringen ja ren lang verborgen te houden door de boeken te vervalschen. Een groote slag in China? Volgens berichten uit Sjanghai is het in de provincie Honan tot een groote'n' slag gekomen, waaraan 250.000 Chinee- zen deelnemen en waarbij moderne strijd middelen als tanks, vliegtuigen en gif gassen gebruikt worden. Naar verluidt, rukt het leger van generaal Feng op naar den Ioenghai spoorweg. De toepas sing van gifgassen door de troepen van Feng moet een groote verrassing zijn voor de regeeringstroepen. Korte berichten. Bij den storm van Maandag is een aantal visschersbooten in de fjord van Droutheim door het noodweer overval len. Drie booten zonken en twee vis- schers kwamen in de golven om. Uit Napels wordt gemeld, dat een trein naar Cosenza ontspoord is, tenge volge van een aardschuiving. Onder de reizigers ontstond een paniek, doch er werd niemand gewond. Ook in de buurt van Cetraro is een trein tengevolge van een aardverschuiving ontspoord. De sto ker werd gewond. Te Berlijn is een conflict ontstaan tusschen den rector der universiteit en het studentencorps. Bij een st id enten- betooging in het universiteitsgebouw is bet tot ernstige botsingen gekomen tus schen nationaal-socialisten en studenten- groepen. De socialisten-betoogingen te Wee- nen, in verband met den mationalen feest dag der Oostenrijksche republiek, hebben een rustig verloop gehad. DE ALASTRIM. Week van 3 tot 9 November. In de week van 3 tot en met 9 Novem ber 1929 zijn in Rotterdam geen gevallen voorgekomen. Wel werd 1 patiënt uit Hil- legersberg in de barak opgenomen. Een der reeds vroeger opgenomen patiënten welke in Rotterdam logeerde, maar in 's Gravenhage woonde, is overleden. In ''s Gravenhage 'breidt de ziekte zich verder uit. Hier werden in de week van 3 to't en met 9 November 1929 waargeno men 22 ziektegevallen. 1 patiënt, afkom stig uit Rijswijk, is overleden. Encephalitis na inenting. In de week van 3 tot en met 9 Novem ber 1929 werd 1 geval van encephalitis na inenting ter 'kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid overgebracht. Aflevering van entstof. In de week van 3 tot en met 9 Novem ber 1929 werd afgeleverd: door de entstof- inrichtingen te Amsterdam: koepokstof voor 17.128 personen; Rotterdam: koepok stof voor 2.660 personen; Groningen: koe pokstof voor 161 personen. Totaal voor 19.949 personen. Postvluchten naar Indië. Het K. L. M.-vliegtuig, dat Donderdag 14 dezer naar Indië vertrekt, zal, behalve post, ook een zending monsters en pa- troonteekeningen meenemen van de tex- tielexporteurs Denns te Manchester. Wellicht zal dit Engelisohe voorbeeld door onze Nederlandsche textielexpor- beurs spoedig worden opgevolgd. Gouverneur L. A. Fruytier. Thans is bij Kon. Beslulit aan den 'heer L. A. Fruytier op zijn verzoelk eervol ont slag verleend als gouverneur van Cura- Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 ct. Tube ÖO ct. Bij Acoih.en Drogisten gao onder dankbetuiging voor de d'oor hem in dat ambt aan den lande bewezen diensten. Geldigheidsduur rijbewijzen. De minister van waterstaat brengt on der de aandacht van houders van rijbewiji- zen, als bedoeld in art. 9, lid 1, onder 3°., der Motor- en Rijwielwet, dat: de geldigheidsduur van alle rijbewijzen afgegeven vóór 1 November 1925, thans geëindigd is; de geldigheidsduur van rijbewijzen, af gegeven tusschen 1 November 1925 en 1 November 1927, in elk geval eindigt twee jaar en acht maanden na den dag van af gifte; de geldigheidsduur van rijbewijzen, af gegeven na 1 November 1927, eindigt twee jaar na den dag van 'afgifte; ■het bovenstaande geldt zoowel ten aan zien van rijbewijzen, waarop de laatste dag van geldigheid staat aangegeven, als ten aanzien van die, waarop deze niet staat aangegeven; het belang van bestuurders van motor rijtuigen, wier rijbewijzen overeenkomstig het voorgaande hunne geldigheid verloren hebben, medebrengt zich tijdig van een nieuw rijbewijs te voorzien. (Stct.) Spoorwegpersoneel. Naar het Hbld. verneemt, is in de Maandag onder leiding van den Perso- neelraad gehouden gecombineerde verga dering van de 'hoofdbesturen van de vijf erkende spoorw3g-vakbonden, na uitvoe rige besprekingen, met algemeene stem men besloten, aan de directie 'der Neder landsche Spoorwegen te verzoeken, in ver band met de gunstige bedrijfsresultaten, aan het personeel over 1929 een uitkeer ring te verleenen van drie welken extra loon met een minimum bedrag van f 90. Onbewaakte overwegen. De minister van Waterstaat 'heeft aan de commissarissen der Koningin geschre ven: Ik heb beslist, dat 'door de Nederland sche Spoorwegen proeven zullen moeten worden genomen met het aanbrengen van flikkerlichten op overwegen, gelegen in wegen met snelverkeer, waar de plaats van een overweg weinig de aandacht trekt. Deze flikkerlichten zullen waarschijn lijk worden aangebracht op de nabij: de overwegen geplaatste andreaskruisen (waarschuwingsborden) Uit den aard der zaak is het wensöhe- lijik, dat deze 'lichten, zooals trouwens oolk de waarschuwingsborden, reflectoren en andere seinen," welke dienen om onbe waakte overwegen aan te duiden, door helt publiek worden ontzien, daar vernieling of beschadiging hiervan ernstige gevolgen kan hebben. In aansluiting aan een brief van 30 No vember 1922, noodig i'k u ui't, het voren staande onder de aandacht van de ge meentebesturen te brengen, met verzoelk, daaraan algemeene bekendheid te -geven en alle inrichtingen van onderwijs te wil len uitnoodigen, 'de leerlingen ernstig te d'oen wijzen op het onverantwoordelijke van vernieling en beschadiging als voren bedoeld, en op de ernstige gevolgen, die daaruit 'kunnen voortvloeien. Bovendien zou nog kunnen worden ver wezen naar art. 163 van het Wetboek van Strafrecht. Invalidifeits- en Ouderdomswet. Op 1 October j.l. werden 13.557 wedu wen-renten en 11.404 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 76.238 personen in het genot ver keerden van een als vrucht van hun ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 24.835 personen een in valid! teitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachten® art. 24 der Ouderdomswet 1919 gesubsidieerde verzekeringen) wa ren op b o ven genoemden datum 127.865 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouder domsrente van 'drie galden per week. Hansweert. Maandagavond vergaderde de postduiveavereeniging „De Blauwe Doffer". Uit het jaarverslag van den secre taris bleek dat gedurende het afgeioopea vliegseizoen 170d duiven zijn verzonden. Tot .bestuursleden werden gekozen dhrn. M. krombeen voorz. (aftr.), J. P. Thee- naart, secr. (aftr.), W. Rijn, penning[m., M. Willemstein, G. Smaüegange en L. Nieuwenliuijse. Half December a.s. zal alhier een tentoonstelling van postduiven worden gehouden, ingoizoaden zal wor den op de tentoonstelling te Roosen daal (begin December) en vermoedelijk ook oip de pluimveetentoonsteliing te Goes (Kerstdag 1929). Tusschen wachtpost 35 en het ka naal braken enkele Koppelingen van een bietentrein, waardoor deze tot .stilstand werd gebracht. De personentrein van 5.u8 (richting Roosendaa.) ondervond hierdoor een half uur vertraging. 0. en W.-Souburr, A.s. Vrijdagmiddag vergadert de Gemeenteraad. Aan de ome komen: Mededeeiingen en ingekomen stukken, Gemeeniebegrooting 193U. Voor stal aankoop grond. Verzoek M. Felius om uitkeering ingehouden loon reinigings dienst. Wijziging bouwverordening. Ver zoek plaatsing lantaarn aan de Viissing- sche weg. Voorstel bijdrage aan de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten A y< cent per inwoner. Aanvulligskohier hondenbe lasting. Bezwaarschriften schoolgeld. B. en W. merken nog ter toelichting op: Zooals bekend heeft Filius, als aan nemer van den reinigingsdienst zijn werk neergelegd in strijd met de voorwaarden van aanbesteding. Door den Raad is reeds vroeger te kennen gegeven Filius soepel te behandelen, indien hij in strijd met de aanbestedingsvoorwaarden mocht ge raken. Dit nu is geschied, doordat slechts het van de inschrijvingssom ingehouden deel, overeenkomstig de aanbestedings voorwaarden, na het verbreken van het contract, niet aan Filius is uitbetaald. B. en W. hadden de verdere uitvoering van den reinigingsdienst, voor den tijd der inschrijving door Filius, op diens kosten kunnen doen uitvoeren. In ver band met 's Raads wensch om adres sant soepel te behandelen js tot dit laat ste niet overgegaan. B. en W. kunnen echter, ook om niet in strijd te komen met de gegeven voorschriften in het con tract van aanbesteding, niet anders voor stellen dan afwijzend te beschikken op het verzoek van Filius. De 4e alinea van art. 53 der bouw verordening bepaalt: „Nieuw gebouwde of vernieuwde woningen mogen niet wor den bewoond alvorens zij naar het oor deel van B. en W. voldoende gedroogd zijn en in geen geval vroeger dan zes weken na de voltooiing". Deze bepaling nu leidt in de praktijk 'herhaaldelijk tot moeilijkheden in verband met het be trekken van nieuwe woningen, waarom E. en W. voorstellen, na ingewonnen ad vies van de Gezondheidscommissie, de bedoelde alinea van genoemd artikel te doen luiden als volgt: „Nieuw gebouwde of vernieuwde woningen mogen niet wor den bewoond, alvorens zij naar het oor deel van B. en W. geheel afgewerkt en gedroogd zijn en .een bewoonbaarverkla- ring js afgegeven". Door deze wijziging behoeft men dus niet altijd 6 weken te wachten na de voltooiing, wat dikwijls niet noodzakelijk is. Bij den Gemeenteraad is ingekomefi een adres van tal van winkeliers, die gaarne zouden zien dat door den Raad werd bepaald, dat. alle winkels in de gemeente des avonds voor het publiek ten acht uur moeten gesloten zijn met uitzondering des Zaterdags ten tien uur. Adressanten zijn van meening dat even als in vele gemeenten, zonder eenig 'be zwaar bast de inkoopen voor gezegd uur kunnen worden gedaan en zij, win keliers, op dien tijd ook wel rust mogen genieten. De heer J. Strijd deelt B. en W. mede, dat hij dit adres niet heeft onderteekend Red6ride Kiosk. De hoeren vertelden mjj, dat zjj één Ijjn hebben getrokken; Binnenland. De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. De .ministers Ruys de Beeran- brouck en de Geer aan het woord. Prov. Staten van Zeeland. Wederom de Zondags-kwestie. Eervol ontslag verleend aan Gouverneur Fruijtier. Buitenland. Mevrouw Zeebkoff overleden. Het Belgische Kabinet zal aftreden. Een groote slag in China? uitsluitend winkelbedrijf. De Kiosk hebben zij er buiten gelaten, daar deze nielt onder winkelsluiting thuis hoort. Bij na der informatie schijnt dat zoo te wezen. Maar nu valt het voor alle zaken niet ge schikt, en dat zijn de sigarenwinkeliers. Adressant vraagt in de zomermaanden sluiting vplgens zonnetijd, dus om 9 uur zomertijd. Nad. Herv. Kerk. Beroepen te Trichf» A. Buurman te Wijk bij Duurstede. Te Willige-Langerak, J. Bakker, canid. te Benschop. Aangenomen naar Oudemirdum, N. C. Bakker te Benschop. Naar Eek en Wiel, W. J. v. Lindonk te Hoedskanskerka. Bedankt voor Dokkum, P. J. Vlieg te Grijpskark. Geref. Kerltenl. Beroepen te Bolnes, M. van Wijk te Oostburg. Do'opsgöZu Gemeenten. Beroepen te Ytens en Baard, J. H. van Riemsdijk te Surhuistervean,. Hoediekenskerke. Benoemd tot p.otabel der Ned. Herv. Kerk alhier dhr J. L. Allewijn ,(aftr.) Ds J. L. Jaspers. Naar wij ver nemen is de gezondheidstoestand van Ds J. L. Jaspers, em.-pred. van de Geref. Kerk te Lantaren, die enkela weken ge leden meedeelde, dat zijn toestand zoo veel verbeterd was, dAt hij' zich weer beroepbaar zou kunnen steden, thuns weer minder gunstig. Hij is genoodzaakt ab solute rust 'te nemen en moet zich op advies van zijn geneesheer van alle kerke lijke actie onthouden. Ds H. G. van Wiijmgaardent. In den ouderdom van.' 53 jaar is dia H. G. van Wijngaarden, voorganger der Vrijta Gemeente te Amsterdam, gisterenmiddag vrij .plotseling overleden. Ds Van Wijngaarden was achtereenvolgens predikant bij de Ned. Herv. gemeenten, te Abbenbroek, Hauwert en 'Almelo. In 1917 werd hj benoemd tot voorganger der Vrije Ge meente te Amsterdam. Emeritaat. Naar de Amsterdam mer verneemt, heeft Dr J. Hania, Geref. predikant te Gelderm&lsem, wegens1 ernstige ziekte emeritaat aangevraagd. Nieuwe predikant s plaatsen. In de Geref. Kerken van Amsterdam-Noord bestaan plannen om over te giaan tot be roeping van' een tweeden predikant. Kerkelijke strijd. Het laat zich aanzien, zegt bet Hdbl., dat in die Nedi. Herv. Gem. te Groningen bij de verkiezing van 53 gemachtigden een gmgekand felle stembusstrijd zal worden gevoerd. In bet „Grom. Kerkblad'" wekken zoowel de besturen .van de confes- sioneele en Ethische Kiesvereeniging, als dat van de Vrijz. Herv. Kiesvereeniging de ge meenteleden op hun oandidiaten te steunen. Het bestuur van de pas opgerichte kiesver eeniging „Beginsel en Recht", waarvan de ethische prof. dr J. v. d'. Leeuw voorzitter is en dat ijvert voor evenredige vertegen woordiging, heeft een verkiezingscourant in de stad verspreid in 20.000 ex. Ia dat blad levert ds J. C. E. r. Herwerden een pleidooi voos de erkenning van de vrijzinnigen .nis

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1