No. 37 Dinsdag 12 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland STER-TABAK HendfikseGo'sBankN.V.Goes EERSTE BLAD~ "Vfyj nat-Koud Weer Buitenland. Belangrijkste Nieuws. HANDEL en LANDBOUW Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. JL ichf cyeurxcy verstrekt credieten aan neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf B(j abonnement belangrijke korting. ***Kcriziöhtig ©n verblind. Met groote verbazing hebben wij ken nis genomen van de réde door Ds Kers ten gehouden bij het algemeen begroo- tingsdebat. Onze verbazing werd niet gewekt dooi het feit, dat die rede tot groote vreug de van de revolutionaire partijen weer een doorloopende bestrijding was van de 'Anti-revolutionaire partij. Dat zijn we nu zoo langzamerhand wel gewoon. Het wekt geen verwondering meer. Maar wat 'ons wèl verbaasde, het is dit, dat Ds Kersten nadrukkelijk ver klaarde, het niet noodig te achten, aan het optreden der revoluti onair ©partij en veel woorden te verspillen. De rechtsche partijen en met name de Antirevolutionaire partij, werden fel en met hartstocht bestreden. Toen Ds Kersten, even terloops wees op de gevaren die van die revolutie drei gen, heette bet: „Ik acht het niet noodig, hieraan veel worden te verspillen. Hoewel ik geens zins bet gevaar der revolutionaire mach ten onderschat, en de toekomst met zorg en vreeze tegemoet zie, is er hij hen, dis de waarheid Gods belijden, nog genoeg zaam besef, dat tassehen hen en de revo lutie een onheelbare kloof ligt". Met andere woorden: met bet gevaar van ongeloof en revolutie zal het zooVr vaart niet lob-pen. De revolutionaire theo- riën zullen niet zoo gemakkelijk vat krij gen cup ons volk. Welk een zeldzame kortzich tigheid, om niet ta zeggen Ver blindheid. Immers, Gods Woord leert het tegendeel. Groen van Prisxster er, die zijn leven besteed heeft aan den strijd tegen ongeloof en revolutie, heeft het heel an ders ingezien. Ein bovendien, de feiten, de aanwijs bare feiten zijn er, dat de gevaren die van de zijde van ongeloof en revolutie drei gen, grooter zijn, dan ooit tevoren. Alleen wie absoluut blind is voor de feiten, wie zoo kortzichtig i®, dat hp da ■waarheid niet meer kan onderscheiden, kan met het betoog van Ds Kersten ia- fetemmen. Wal de volkstelling leerde. Om duidelijk te maken, hoe zeldzaam oppervlakkig en daarom gevaarlijk het betoog van Ds Kersten was, willen 'wij even herinneren aan wat da laatste volks telling leerde. Naar aanleiding van die volkstelling schreef indertijd Prof. Mr W. A. Banger ia de „Socialistische Gids": „Het meest opvallende feit, dat uit de gegevens der laatste volkstelling op te maken valt is de toename der „niet tot een Kerkgenootschap" be hoorenden, in overgroote mate derhalve der ongeloovigen. In absoluten zin gaat het met. deze toename nog steeds presoendo, in de eerste twee 10-jarige perioden (1879— 1889, 18891899) met ongeveer 5000 per jaar, in de daaraanvolgende (1899 1909) met ruim 17.000 per jaar en in de laatste 11 jaar met meer dan 22.000 per jaar. Deze toename ie uit twee 'factoren ontstaan. In de eerste plaats doordat volwas- oenen, in religieuze sfeer opgegroeid met en godsdienst breken en net leger der tigeloovigen gaan versterken. Wij' veroorloven ons hier alleen op te merken, dat degenen, die op grond van en onmiskenbaar reveil in bepaalde krin- m, tot optimistische conclusies over de Laastbije toekomst der religie in het al- emeen komen, goed zullen doen de be seffende cijfers, dog eens aandachtig te »ezien en zich af te vragen of het waar- ïh'ijnlijk is, dat een zoo constant ver- chijnsel als de sterke toename der óa- eloovigen, dat nog wel ia een pen de, die om allerlei redenen uitermate matig voor opbloei van den godsdienst -as weer spoedig tot het verleden zal Iü de tweede plaats Ligt deze toename op zuiver 'öemographisch terrein, n.l. ge boorte en sterfte. Immers de traditie, eens geheel aan de zijde yan de religie staande, begint steeds meer ook aan de andere zijde haar gewicht in de schaal te leggen. Wanneer men de cijfers beziet van de 09-jarigen, dus van den menschenvoor- raad, waaruit in de toekomst de Kerkge nootschappen bun kracht moeten put ten, dan blijkt hoe exceptioneel het woord is niet te sterk slecht de overgroote meerderheid der Kerkgenootschappen er in de toekomst voor komen te staan. Niet alleen zijn de percentages voor 9e jongste leeftijdsgroep in de afgeloo- pen periode bij' hen gedaald, meestal sterk doch zij zijn bijna alle een eind foenedeni haar algemeen percentage komen te lig gen. Aan de andere zijde staan de ouden van dagen. Eén blik op de desbetreffende cijfers doet zien hoezeer de meeste Kerk genootschappen op deze categorie steu nen, een steun, dien zij door het sn|elLa afsterven dezer groepen steeds meer zul len moeten missen." Wat Prof. B'Onger hier schreef, isf he laas, niet voor tegenspraak vatbaar. Het is niet juist, zooals Ds Kersten schijnt te meenen, dat het gevaar, dat vani de zijde van ongeloof en revolutie dreigt, voldoende onderkend wordt, zoo dat het niet noodig zou zijn daaraan bij zondere aandacht te schenken. Het tegendeel is waar. Er is alles wijst er op, bij ons volk een snelle afloop waai.- te nemen. In steeds versneld tempo teert on® volk zich van den Christus af. Het getal der ongeloovigen, die open lijk verklaren tot geen enkel kerkgenoot schap in eenige betrekking te willen staan, neemt sterk toe. Honderden en duizenden Idio in eeh Christelijke sfeer zijn opgegroeid en die het te eken van den Heiligen Doop ont vangen hebben, breken met God en met Zijnen dienst. En terwijl het oudere geslaeht, waar althans de traditie rtog nawerkte en waar tenminste nog een uiterlijke band met de Kerk was, wegsterft, groeien groote scha-» ren van kinderen buiten allen, godsdienst op, met het gevolg, dat straks een nieuw geslacht opstaat dat van allen godsdienst vervreemd is. En het is wel heel droevig, wanheer een man als Ds Kersten voor deze din gen opzettelijk de oogen sluit en zich de weelde meent te roggen veroorloven, .al zijn kracht te gebruiken in den strijd tegen de Antirevolutionaire partij. Zeldzame verblindheid! .een paar Wybe;t- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Hei Russisch-Chineesch Conflict. Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben in Mandsjoerije nieuwe massa-arrestaties plaats gehad. De Chineesche politie arres teerde aldaar behalve de reeds gevangen genomen, 150, nog weer 350 tot 400 Rus sen. In Russische kringen vermoedt men, dal zjj reads terechtgesteld sjja. De Russische regeering is voornemens zich met den Duitsoben consul-generaal in Charbin in verbinding ta stellen en dezen te verzoeken maatregelen ie nemen. Australië en Rusland. Het ministerie van het Australische ge- meenebest heeft zijn goedkeuring gehecht aan de hervatting der betrekkingen tus- schen de Britsche regeering en Sovjet- Rusland. De premier Scullin heeft daarbij aan Mac Donald te kennen gegeven te wenschen dat het Gemeenebest ook zou vallen onder de wederzijdsche belofte van geen propaganda te voeren. Communistische actie in Zuid-Afrika. Volgens een telegram uit Johannesburg hebben inlanders onder leiding van com munisten een portret van den minister van ipstitie Pirow verbrand. Pirow was voornemens in het Parlement een voor stel in te dienen, waarbij hij gemachtigd zou worden buitenlandsche agitators pn- der de inlanders uit het land te zetten en toezicht te laten uitoefenen op ver gaderingen van inlanders. Bij de ver branding werden opruiende redevoerin gen gehouden en verdere demonstraties aangekondigd. Politieke moord te Buenos Aires. Dr Lencinas, een politieke tegenstan der van president Irigoyen, is Zondag avond doodgeschoten, terwijl bij een ver kiezingsrede hield tot 'ongeveer 5000 van zijn aanhangers. Er volgde op dezen aanslag een alge meen© schietpartij, waarbij nog 21 per sonen werden gewond, o.a. een neef van Lencinas' en de hoofdcommissaris van politie. Storm. Naar uit Oslo gemeld wordt, heeft Zon dag Doven het Zuidelijk gedeelte van Noorwegen een hevige storm gewoed. 'Er is groote .schade aan het telefoon- en telegraafnet aangericht. Langs de kust regende het, terwijl het in 'het binnen)- land sneeuwde. „Zakenvrienden van Wilhelm II". De Berlijnsche „Morgenpost" heeft op 24 October een artikel gepubliceerd on der den titel van „Zakenvrienden van Wilbelm II", dat nog den ondertitel droeg „Het leveringsmonopolie van Krupp- Stumm". In dit artikel wordt beweerd, dat de vroegere keizer financieel geïnte resseerd is geweest bij de firma Krupp en daarom wegens materieel© belangen heeft doorgezet, dat de legerleiding uit sluitend kanonnen van Krupp betrok, hoe wel deze in vergelijking met die van an dere firma's van mindere waarde waren. Verder wordt in het artikel beweerd, Öat de keizerlijke particuliere kas zich op deze wijze ten koste van het Duitsche volk en van het bloed zijner zonen heeft verrijkt. Naar 'aanleiding van dit artikel, zoo meldt het W. B., wordt van een zijde, met welke de ex-keizer in nauwe betrek king staat, het volgende verklaard: Van deze geheele mededeeling is geen1 woord waar. Door deze schandelijke, met de feiten in strijd zijnd© beweringen, wordt niet alleen de ex-keizer, maar worden ook de voormalige militaire auto riteiten, wier hoog verantwoordelijkheids gevoel over de geheele wereld bekend is, zwaar beleedigd en belasterd. Daar ieder (Duitscher er recht op heeft te weten, dat zijn zonen niet door der gelijke gewetenlooze handelingen zijn op- geofferd, heeft de ex-keizer door den advocaa t Block tegen de Bed. Morgenpost een vervolging doen instellen. De Noordpoolviuchf van de Zeppelin. Dr Ecfcener, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, heeft in peragespirekken verklaard, dat hij de besluiten der ver zekeringsondernemingen, om het risico van den tocht van de Zoppélin naar da Noardpuol aiet te aanvaarden, eerst uit de bladen heeft vernomen. Deze beslis sing heeft hem echter geenszins verraat. daar het hem békend was, dat de betref fende maatschappijen ernstige bezwaren teil opzichte van de verzekering van het luchtschip koesterden. Eckener hoopt ech ter alsnog met hulp van Eagelsche krin gen de bestaande moeilijkheden uit den weg te zullen kinnen ruimen. Wat het geschil met de bemanning van de Zep pelin aangaat, dit is zoo goed als geheel bijgelegd, nu voor den tocht naar de Noordpool een toeslag op hot loon 'is toegezegd. Spoorwegongeluk bij Dessau. Omtrent het spoorwegongeluk bij Des- san, deelt de spoorwegdirectie voor het district Halle mede: Op 10 Nov. 7.56 moest personentrein 402 Maagdenburg Halle wegens verandering op de lijin bij Dessau op een ander spbor rijden. Hier bij ontspoorden de locomotief en de voor ste wagens, welke daarbij ernstig werden beschadigd. De gewonden zijn opgenomen in het rijksziekenhuis te Dessau. De oorzaak zal nog worden nagegaan. De wissels' stonden' bij de vertakking op veilig. De machinist Siemann uit Maag- denlburg-Ro'thersee werd een uur na het ongeval gevonden in hot remhokje van een leeg en trein. Hij had zich daar op gehangen- Volgens een ooggetuige reed de machi nist met groote snelheid door de dubbele kruiswissels, hoewel daar het voorge schreven en duidelijk zichtbare signaal was gegeven. Naar de „Montag" meldt is ook de vrouw van een reeds tengevolge van h©t ongeluk omgekomen boer, Heinrich ge naamd, aan hare zware verwondingen bezweken. Spoorwegongeluk in de Vereen. Staten Ds ochtendexpress Atlanta-Cincinnati is gisteren bij Oakdale ontspoord. Er zijn 13 wagens omgevallen. Zes menschen werden gedood; het aantal gewonden, dat nog niet nauwkeurig is vastgesteld, be draagt ongeveer 50. Nader wordt nog gemeld: Het ongeluk met den express Atlanta- Cincinnati is geschied in een scherpen bocht van den weg. Volgens de laatste berichten zijn 3 spoorwegbeambten omgekomen en 1 rei ziger. Da trein bestond uit negen rijtuigen, waarin zich dagjesmenschea bevonden, die Chattanooga ani den Lookhout-berg be zocht hadden. Te Chattanooga is een hulptreia met 40 gewonden aangekomen. De uitbarsting in Guatemala. Omtrent de nieuwe uitbarsting van den vulkaan Santa Maria kan nog gemeld worden, dat de lavastroom de bedding van twee rivieren, volgt en de stad El Palmar bedreigt. De bevolking is gevlucht. Weer een crïtieke dag voor Oostenrijk. Naar gemeld wordt, is het vandaag voor Oostenrijk weer een dag van span ning. Dit is de dag van de herdenking der Oostenxijksehe republiek. Zoowel de soci alistische Schutzbund als da 'burgerwach ten hebben demonstraties in de meeste plaatsen belegd. De gendarmerie en de politie hebben in de steden, waar de de monstraties dic'ht lang® elkaar gaan, ver sterkingen opgeworpen, waardoor beide groepen elkaar niet kunnen naderen. Graz b.v. is ongeveer in tweeën gedeeld door het opwerpen van z.g. Spaansche ruiters, d.w.z. prikkeldraad. Het huwelijk van prinses Maria José. Het huwelijk vani prinses Marie José met den Italiaanschen kroonprins is vast gesteld op 8 Januari a.s. Korte berichten. Dé „Oisservatore Romano" brengt heden de officieel© bevestiging van het bericht, dat- Z.H. de Paus, den öden Dec. a.s., het Jtaliaansche koningspaar ia het Vaticaan zal ontvangen. Een officieel communiqué meldt, dat een overeenkomst gesloten is met de Chineesche regeering inzake teruggave aan China, op 15 dezer, van de Britsche concessie van Tsjinfciang. De Australische Rondsregeering heeft, naar uit Canberra gemeld wordt, de hervatting der diplomatieke betrekkin gen tnsschen Engeland en Rusland goed gekeurd. Te Meiringen zijh ftrie werklieden der electriciteitswerken bij het verrich ten van betonwerk om hot teven gekomen, Binnenland. Vergadering: van de Piot. Staten van Zeeland. MoAedeelingen omtrent het gesprekken- tarief. Buitenland. Spoorwegongelukken bjj Dessau en Sn Amerika. Het Russisch-Chineesche conflict. Onrust in Oostenrijk. terwyl er nog 7 werden gewond, waarvan 2 ernstig. De sovjetregeering deelt mee, dat zij er, dank pij de goede oogst, in is geslaagd een graanreserve van li/3 millioen ton te vormen, welke reserve, voor een even tueel en oorlog zal worden bewaard. Te Sargossa in Spanje is bij een stierengevecht een woedende stier door de omheining heen gebroken en heeft zich op de toeschouwers gestort. Er ontstond een ontzettende paniek, waarhij de stier, zelf ernstig door de handerillos gewond, vier personen doodde en acht anderen hevige kwetsuren toebracht. Te Londen is een staking der auto- chauffeurs uitgebroken, ten gevolge waar van een ernstige stagnatie in het verkeer is ontstaan. mi Het gesprekkentarief. De invoering op do locale telefoonnetten. Op de gestelde vragen van den heer van den Heuvel omtrent deze materie heeft de minister van Waterstaat geant woord: Ad. 1. Het gesprekkentarief is de ta- riefvorm, dien de locale telefonie in een bepaald stadium barer ontwikkeling voor haar verderen groei behoeft. De jervaring, in andere landen opgedaan, bevestigt de juistheid van dit oordeel. Tegen elk tarief- stelsel kunnen gegronde bezwaren worden ingebracht; de vraag is slechts, of het een verandering van stelsel wettigt en ei'scht. Zulks was naar do overtuiging van den ondergetsekende hier het geval. Ad 2. De ondergeteekenda zon ter 'be paling van de waarde der aangevoerde bezwaren than® het woord aan de prao- tijk willen laten. Ad 3. De ondergetéekende meent deze vraag zoo te moeten verstaan, dat wordt gevraagd naar de bezwaren tegen da handhaving van het abonnementstarief binnen geautomatiseerde streeknetten. Met verwijzing naar het antwoord op vraag 1 'rij' medegedeeld, dat deze bezwa ren niet zijn van technischen aard, maar ontleend zijn aan het algemeens verkeers- belang. Ad 4. De ondergeteekende beantwoordt deze vraag ontkennend. Het getsprekken- aantal per aansluiting mag ten dezen geenszins als opperste norm ter beoordee- ling van de juiste maatschappelijke func tie der locale telefonie worden aangemerkt Ad 5 en 6. In het Verslag 1928 aan de Koningin is in bijlage 81 ter verklaring, als noot, het volgende opgenomen: „In dit overzicht zijn niet, zooal® in vori'ge jaarverslagen de locale gesprek ken in duizendtallen weergegeven, aan gezien voor een eenigszins nauwkeurige vaststelling van die aantallen bijzondere maatregelen getroffen dienen te worden, waarvoor niet voldoende aanleiding be stond". De genoemde bijzondere maatregelen zouden hebben bestaan in bet tellen der gesprekken gedurende enkele dagen, wel ke telling dan den 'grondslag zou opleve ren voor de berekening van het gesprek- kentaal over het geheele jaar. Nu bin nenkort over volkomen juiste gegevens be treffende de aantallen gesprekken kan worden 'beschikt het tellen daarvan wordt thans een onderdeel van de ontwik-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1