No. 36 Maandag 16 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Cadum Zeep STEVAIR BGGELAAR't Hendrikse Co's Bank Ü.V. Soes HANDEL en LANDBOUW Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag>contr6ie Birtenland. Binnenland SERENADE Belangrijkste Nieuws. vsrstrekt credieten aan neemt gelden Sn deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n rs s m 0 n f s 9 3- iH Per 3 maanden, franc» j?er fg. Lesse 0.05 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. 4 Socialistische spot. De heer Schaper heeft de vorige wees bij1 biet begrooitingsdebat in de Tweede Kamer zijn best gedaan om aan te toonen dat de Soc. Democratie volstrekt niet vijandig staat tegenover het Christen dom- Jammer voor hem, had juist een paar dagen tevoren,, de 'heer Wibaut in "de Eerste Kamer een geheel ander geluid heeft laten hoeren. „De Maasbode" schreef daaromtrent „De heer Wibaut, die al meer dan eens getoond heeft, dat de filosofie van Multatuli hem niet spoorloos i® voorbijgegaan, leverde daar gisteren een nieuw staaltje van in de Eerste Kamer. Herinnerend aan een woord vaJni Christus, met ontzettenden ernst ineen, ernstige aangelegenheid gesproken (al duidde de heer Wibaut den oorsprong van zijn „spreekwoord" net aan) zei de soc. d-em. senator letterlijk: „Beël zebub' ik ken de persoon iniet in bijzonderheden maar hij moet erger zijn dan de gewone duivel." Wij' protesteeren tegen zulk een mis bruik van Schriftuurwoorden en tegen den spottend-en toon, welken de heer Wihaut zich veroorlooft met zaken, die geen Christen met spotternij wil zien besproken. Dat de 'heer Wibaut niet 'in den duivel gelooft, is zijn zaak.. Maas, dat hij1 met de overtuiging van anderen op dit punt spot, bewijst slechts, dat het fijne gevoel in hem niet tot bijzon dere ontwikkeling mocht komen." En het bewijst ook, dat er bij hem al bitter weinig eerbied is voor het Woord van God en voor den Christus. Nu kan men natuurlijk zeggen, da,t dit een persoonlijke uiting was van dén heer Wibaut. Wie echter kennis neemt van de begin selen van de Soc. Democratie, wie leest in welken geest de Socialistische pers zich cjag aan dag uitspreekt, die ziet, dat het .optreden van den beer Wibaut volstrekt niet in strijd is, met de Soc. Democratische beschouwingswijze. DRIE SPOORWEGONGELUKKEN OP EEN DiAG. Vele doorien en gewonden. Op het station te Dessau bad Zondag morgen even voor 8 uur een ernstig spoorwegongeluk plaats. De pe-gonen- trein MaagdenburgLeipzig derailleerde. Twee reizigers en de stoker werden ge dood. Drie andere personen werden zwaar gewond. De machinist pleegde zelfmoord. De oorzaak van het déraillement zal nog worden nagegaan. Geneeskundige hulp en brandweer waren 7 minuten na het ongeval reeds ter plaatse. Bij Altona is Zondag vroeg tegen 3 uur een ander ernstig ongeluk gebeurd. Eten locomotief is op een groep weg werkers ingereden. Hierbij werden twee personen gedood en. 8 gewond. Twee zwaar gewonden overleden kort na aankomst in het ziekenhuis. Zondag omstreeks halfzeven sprongen bij Hasselt (België) twee locomotieven, die stonden voor een trein, waarin on geveer 1000 supporters van. een voetbal club plaats hadden genomen, uit de rails, drie rijtuigen met zich meesle-epend. Het vierde rijtuig bleef echter dwars over de rails staan met het gevolg, dat de andere rijtuigen er op te pletter reden. Uit de puinhoopen hoorde men alras het gekerm Een kuivere zeep zooalp de beroemde Franpohe Cadum Zeep ip onont- beerlyk. voor dé ver- Zoréiné van. de huid. Bovendien wordt Zy gledhtjp é-oed éedrooéd verkochtblyft daar door tot 't laatste toe hard en is Zoodoende veel voordeeli$eririt éebruik.dan iedere an dere Zeep. en gekreun der gewonden. Omstreeks 10 uur waren "32 gewonden uit de puin hoopen gehaald. Ti-en gewonden zijn ex ernstig aan toe. De zetel van de Internationale Bank. Zooals reeds gemeld, zal deze bank in Zwitserland komen. De door dit bericht gewekte ontstem ming is des te grooter waar de Belgische gedelegeerden voor enkele dagen weer eenige hoop koesterden, toch nog op Brussel de keuze te zieu .vallen en daar van dan ook aan de .Belgische regee ring mededeeling hadden gedaan. Volgens ontvangen bijzonderheden had den 7 gedelegeerden recht van stemmen. Het voorstel moest met drie vierde van het totaal der stemmen goedgekeurd wor den. Een eerste maal blijkt Londen 3 stemmen te hebben gekregen en voor een tweede maal kreeg 'Brussel 5 stem men. Tegen deze stad werden bezwaren van polit.ieken aard ingebracht, wat aan leiding gaf tot een protest van den kant van oud-minister Franck. Toen hiermede geen rekening bleek te worden, gehouden, zijn Franck en de twee- da gedelegeerde naar Brussel terugge keerd. De derde stemming waarbij de keuze op een Zwitsersche stad viel, nl. Bazel, had dus plaats bij afwezigheid van de Bel gische stemgerechtigde afgevaardigden. De regeering te Brussel heeft de houding der delegatie volkomen goedgekeurd en is van oordeel dat, waar het nemen van een eindbeslissing tot de bevoegdheid van een diplomatieke conferentie, welke in December te 's Gravenhage weer bijeen- komt, behoort alle hoop op de vestiging van de internationale Herstelbank te Brus sel toch nog niet behoeft te worden "-opgegeven. Steekpenningen aangenomen voor bijna 5.000.000 dollar! De vroegere banki-n-specteur Frank H. Warder te New York wend tot een gevan genisstraf van 5 tot 10 jaren veroor deeld wegens het aannemen van steek penningen van de City Bank Co. De gel den, welke een bedrag van hij de vijf millioen dollar vertegenwoordigen, .zou den hem zijn uitbetaald om een onder zoek der boeken te voorkomen. Volgens het door het O. M. overgelegde bewijs materiaal zou Warder van den president der in betalingsmoeilijkheden verkeeren- de bank enorme sommen in baar geld be nevens een groot aantal geschenken zoo als een automobiel en een complete wo- ninginstallatie hebben aangenomen. Verduistering van 21/2 millioen- frank. De politie te Brussel heeft een wis selagent uit d-e voorstad Schaarbeek, ze keren D. B., gearresteerd wegens ver duistering, als gevolg van ongelukkige beursspeculaties, van een bedrag van 21/2 millioen frank, ten mad-eele van zijn tw-ee compagnons, die hun kantoor had den in d-e Congres straat te Brussel. D. B. heeft volledige bekentenissen afgelegd en is opgesloten. Korte berichten. Be Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen had het plan opge vat, ook in het station Brussel-Noord naar het voorbeeld van Gent, Sint Pieter en Brugge, luidsprekers aan te brengen voor het verspreiden der mededeelingen bestemd vo-or het publiek. De luidspre kers te Gent en te Brugge blijken evenwel geen bevrediging te hebben gegeven, zoo dat voor Brussel en o-o"k voor de andere steden van dit plan is afgezien. Zaterdagmorgen is te Dusseld-orf het lijkje gevonden van de vijfjarige Ger- trud Albermiann. Het lijkte verto-onde een diepe snede in den ha's 'Di is de netende m-o-ord -of moordaanslag die sinds Maan dag te Dusseld-orf is gepleegd, zonder dat men den dader heeft, kunnen pakken,. In Oost-SIowakije "is weer een gees telijke, Josef Janko-witsj geheeten, onder verdenking van hoogverraad gearresteerd. Jank-owitsj is een der vooraanstaande leden van de H-o-ngaarsche ChristelFk- Sociale partij, en moet herhaalde malen reizen naar Polen hebben gemaakt' en conferenties met verdachte Hongaren heb ben gehad. In Berlijhsche bevoegde politieke kringen is men van oordeel, dat de redie van Briand door Duitschl-and niet andiers dan met voldoening kan ontvangen worg den. Briand is .op duidelijke wijze voor de voortzetting van zijn Verzoeningspo litiek in het krijt getreden en eenige we zenlijke verandering in d-e leidende be ginselen. dier politiek behoeft nu niet meer te worden gevreesd. Gisteren moest het geheele luchtver keer tusschen Engeland en het vasteland worden gestaakt wegens den dikken mist, die er boven het kanaal hing. D-e reis van de „Graf Zeppelin" naar Zwitserland, die Zaterdag zou plaats hebben, is wegens de ongunstige weerbe richten uit Zwitserland voorloopig uitge stald. I-n den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben vijf bandieten ingebroken in de landbouwbank in Jefferson City. Het gelukte ben, met een buit van ongeveer 250.000 dollar te ontkomen. Het postvliegtuig ParijsStraatsburg Praag is bij Bar le Duo iu een bosch neergestort en geheel vernield. De twee vliegers zijn omgekomen.. Vrijdag is een Spaanisch militair vliegtuig naar beueden gestort, doordat de vleugels loslieten. De beide vliegers, twee kapiteins, waren op slag dood. Het parket te Antwerpen heeft een onderzo-ek ingesteld naar verduisteringen in sommige op den linkeroever der Schel de, tegenover Antwerpen, gevestigde le gerdiensten. Verscheidene handelaars moeten in deze zaak betrokken zijn. De verduisterde waren hadden naar raming een waarde van ruim 1 millioen francs. De Senaat to Hamburg (waar. de communisten den laatsten tijd. nogal roe rig zijn) heeft de communistische blad-en tot nader order verboden. De Poolvlucht van de „Graf Zep pelin" staat nu vast. Het vertrek heeft einde Maart plaats. De expeditie zal vier weken duren. Er zullen 46 deelnemers a,an boord zijn. Die gouverneur vian Curacao. Naar 'het Correspondentiebureau ver neemt, is binnen zeer korten tijd te ver wachten het Kon. besluit waarbij aan ir. Fruytier om zijd verzoek eervol ontslag wordt verleend uit het ambt van gou verneur van Gurapao. De Koningin-Moeder. Do KcninginrMoeder is Zaterdagmiddag per S.S. te 12.45 uur van het Lo-o-, waar zij na terugkomst van haar buitenlandsche reis nog eenigem tijd vertoefde, te 'sGrar venhage 'teruggekeerd. De burgemeester mr Patijfn en de gou verneur der residentie luit.-gen-eraal In- singer, begroetten de Koningin-Moeder op het perron. In de koninklijke wachtzaal onderhield zij- zich nog eenige o-ogenb'ik- ken met deze autoriteiten. In op-en auto's reden 3e Koningin-Moeder en de led-en van haar gevolg naar het paleis aan het Lange Voorhout. Het zesde vliegtuig vertrekt Donderdag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de vroege morgenuren van Donder dag 14 November wederom een vlieg tuig zal vertrekken van het vliegveld Schiphol naar N-ed. Oostlndië. BehaJve correspondentie voor Ned.-In- dië zullen met deze vliegtuigen ook stuk ken kunnen worden verzonden voor Sy rië, M-esopotamië (Irak), Perzië, Britsch- In-dië (Birma inbegrepen), Siam, Straits Settlements en verder gelegen land-en. Het luchtrecht voor luchtpostcorrsspon- d-entie voor Ned. Oost-Indië boven de ge wone porten en rechten is als volgt: Briefkaarten en postwissels 40 ct. per stuk. Overige stukken' tot een gewicht van 10 Gram 40 cent, boven 10 Gram tot en met 20 Gram 75 cent en verder 75 cent per 20 Gram. H-et tarief voor de luchtpostcorrespon- dentie voor Syrië enz. bedraagt boven de gewone porten en rechten: Voor Syrië 15 bent per 20 Gram. Mesopötamië en Perzië 30 cent per 20 Gr. Britsch Indië (Birma inbegrepen 40 ct. per 20 Gram. Sia-m -en Straits Settlements (Penang, Singapore) 60 cent per 20 Gram. De bepaling, dat voor de kwijting van het luchtrecht uitsluitend van luchtpost- KiatvonTosaalü maar van Pijpeman Mijn lieve Juffrouw Bestevaer, ik 'sta hier weer te smachten. Toe. mijn lieve schattebout, Laat ine toch ndet wachten! Zeker, er zijn heel wat vrouwen. Die Ik óók zou kunnen trouwen. Doch beminnen doe-ik maar Mijn geliefde Bestevaer! Het vervolg op dit verhaal Vertellen we een andermaal O moet ook" eens Bestevaer's Rooktabak rooken, om Pijpeman's voorliefde te begrijpen. zegels moet worden gebruik gemaakt, is ingetrokken. Voortaan kan het luchtrecht dus eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden voldaan. D-e verantwoording van. de g-ewone por ten en rechten mag aiet met luchtpost- zegels geschieden. Kmnfkzlntvigenwezen bij „VolKs- gezondheid"? D-e Ned. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Ministerraad, een adres gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd aan den aandrang, die in het Voorloopig Verslag der Rijks- begro-oting, hoofdstuk V, is uitgeoefend o-m h-et krankzinnigenwezen naar d-e af- deeling Volksgezondheid over te brengen. Adressante wijst erop, dat de tijd lang voo-rbij is, dat bet krankzinnigenwezen bestond uit het opbergen van lastige krankzinnigen, maar dat de gestichten tegenwoordig zijn geworden kiekenhuizen voor geesteszieken. Eveneens acht adres sante het gewenscht, dat de verpleegko®- tcnregeling betreffende de armlastige krankzinnigen naar de afd. Volksgezond heid wordt overgebracht, omdat het stui tend is voor deze lijders en hun verwan ten, dat van regeeringswege meer den nadruk wordt gelegd op hun armlastig heid dan op hun ziek zijn, nu deze regeling ressorteert onder het armwezen. De bemoeienis met zieken behoort al leen thuis bij de af-d. Volksgezondheid. De gehuwide ambtenares. Volgens de „Centrale", weekblad voor rijkspersoneel, is door den Ministerraad beslist, dat een algeraeene maatregel van bestuur in het leven zal worden geroe pen, waarbij zal worden bevorderd, dat de gehuwde Rijksambtenares bij zwan gerschap en bevalling dezelfde geldelijke voordeelen zal worden toegekend als waarop de gewijzigde Ziektewet de ge huwde lo-onarbeidster bij zwangerschap en bevalling aanspraak geeft Voor zoolang deze maatregel van be stuur niet is vastgesteld, zal bij -eventueele aanvrage om verl-o-f in bovenstaanden zin worden beslist. Scheepslading geplunderd. Het stoomschip „Höchst", dat bij het eiland Minicoi, 500 K.M. ten W. van de Zuidelijke spits van Voor-Indië, aan den grond is goloopen en door de beman ning, nadat brand was uiigebroken, w Binnenland. Moordaanslag te Scbiebroek'. Het vijfde postvliegtuig te Medan aangei- komen. Onthulling gedenkraam ia de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het landgoed „Zorgvliet" in Den Haag aan den Staal aangeboden. Buitenland. Spoorwegongelukken In Duitschland en België. Da Zeppelin eind Maart naar de Noord pool. D-e zetel van de internationale bank. laten was, is door d-e bevolking van Minicoii geheel geplunderd. Toen sleep-bo-oten aankwamen om de lading, die een waarde vaa 400.000 p. st. had en in hoofdzaak uit tin bestond, te bergen., vonden zij het schip geheel leeg. Die bewoners van Minicoi hebben alles meegevoerd en op hun eiland ver borgen. Onderhandelingen om hen tot te ruggave te bewegen, leverden niets op. Aan alle havens in Rritsch-lndië is bericht gezonden, om nauwkeurig toe te zien op all-e zeilschepen, die uit Minicoi 'komen, of deze ook een deel van, de lading aan boord hebben. Een agent van Lloyds is na.ar het eiland vertrokken, om te trachten door nieuwe onderhandelingen de lading- te achterhalen. - Nederland er België. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt: De „Indépendance beige" van Vrijdag, de spreekbuis van minister Hijmans, geeft thans ook commentaar op de bekende verklaringen van minister Beelaerts van Blokland. Het blad .zegt o.m., met genoegen te constateeren, dat minister jBeelaerts het Europeesch karakter heeft ontdekt, dat heit Hollandsch-Belgisch geschil zou kun nen krijgen indien het niet door de twee geïnteresseerde regeeringen werd opgelost Doch om tot een bevredigende oplos sing te komen, zou men in Holland moe ten gaan begrijpen, dat de B-elgische re* vendicaties het minimum zijn Van dat. wat de geest en de termen der traktaten van 1839, juridisch verklaard, België toe staan op te eischen. Doch in dit opzicht houden de Hollan ders juist de oogen gesloten en houden zij zich aan hun verklaring van 7 Mei 1.1., waarin het bouwen van het Antwerpen- Mcerdijkkanaal, of van gelijk, welken an deren waterweg om tusschen Antwerpen en den Rijn een moderne verbinding aan te leggen, wordt geweige-d. Men kan het zich in België nog maar steeds niet verklaren, waarom de Hol landers voortgaan België het bouwen van een slecht kanaal te blijven aanb eden, waar zij in -staat zijn er een goed te geven. Men wil in Nederland de draagkracht van de resolutie der mogendheden (Pa rijs Juni 1919) minimalisèeren met te zeggen, dat het reent van België op re visie in zekere concrete en definitieve voorwaarden, betwistbaar is. Men kan daar uit concludeeren,. dat minister Beelaerts zich wil gaan verschui len in een internationale procedure. Het blad zegt dan, dat de kwestie in dit geval niet voor het internationale ge rechtshof moet komen, doch dat zij zal mce-ten geïnternationaliseerd worden en dat zij dan heit regime zal omvatten van de Scheldevertakkingen, de Maas en den Bijn benevens van de gemoderniseerde verbinding Antwerpen-Rijn. Het blad geeft de Belgische regeering den raad, actief te blijven 'inzake het aanleggen van het Antwerpen-Luikkanaal en dat zij verder attent zal moeten blij ven op de kwestie der. Maaswateren, om deze niet op ondoordachte wijzë voor da Hollandsche waterpolitiek te laten dienen. Met minister Beelseris zijn de Belgen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1