No. 35 Zaterdag 9 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland FLOBi'S BOENBEBBESCBDIT PU ROL M Dendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING m «V» VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aangesloten bl] het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. EEN NATIONALE PARTIJ. Buitenland. SAFE-LOKETTEN BANK-ASSOCIATIE rt.v. GOES. C. J00SSE, St. Adriaanstr., GOES Meer en betere Eieren Voedert steeds JOH. QUINTEN Binnenland Belangrijkste Nieuws. verstrekt credieten aan HANDEL en LANDBOUW neemt geiden in deposito tegen hooge rentevergoeding 4.05 PLano- raam, tenor, I Bijbellezing, ext. Koor, zijn zoon, lie terstond vader bet |uik' gemaakt lerzoekingen Iden beer Ir. verden in de |a onder lei- Wagemingen terwijl vo let personeel filing in En- te gaan den J>p den groei Itboomen. samengaan kis onderdeel gekomen een adonderzoek. luinbouwkun- beeft daar- |am- gekregen van bieten- [eenige firma fen op weten- IHaar Groen- lan ook offi- ut voor plan- ierbiet van Ir firma Van llvarende Ka- 10 H.A. groot |0 man per- overdrijiving hn de groot- Iste van dien |en wat er in vindt men at, wier ver- |abkondigden. er een drukte oppervlakte Irdt beoefend, aanvoer van veilingen te te betee'kenis pr Have heb- veilingwezen Op' bet dit lesohe veiling Ikbaarheid de Ider Have ge>- Jtzelfde feest, lave ook de lie, om bun (te veilen, dus gezegd, zeker reden te vie- aan of zij* zal, vkringen, vele hebben te ne vel. Moge ook viteit de tuln- toenemen. Iden wij nog, kerij-afdeeling, mige maanden in dienst der Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Langs Vorststraat 70, Goes, Tal.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Te). No, 259. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prfjs dar AdvartantlSn; 14 regels f 1.20, elke regal meer 30 0# Bij abonnement belangrijke korting. Als in „Schrift en Historie" de hoofd trekken, der Antirevolutionaire partij in bet licht warden gesteld, dan wordt ear op gewezen, dat zij niet alleen is een y o 1 k s p a rt ij, maar ook, een natio nale partij. Dit nationale karakter blijkt reeds da delijk uit haar beginselprogram, waar het in Artikel 1 heet: „De Antirevolutionaire of Christelijk Historische richting, vertegenwoordigt voor zooveel ons land. aangaat, den grond toon van ons volkskarakter, gelijk dit, door Oranje geleid, onder invloed der Hervorming, omstreeks 1572 zijn stempel ontving; en wenscht dit, overeenkomstig den gewijzigden volkstoestand, in een vorm, die aan de behoeften van onzen tjjd voldoet, te ontwikkelen." Met dit artikel wordt uitgedrukt, dat de A.-R. partij ia het nationale leven hot terrein vindt, waarop zij hare beginselen tot doorwerking zoekt te brengen, ter- wjjl het tevens met ondubbelzinnige woor den heenwijst naar den wortel waaruit ons nationale leven in de 17de eeuw zoo heerlijk opbloeide, en tegelijkertijd beoogt ontwikkeling van de oude plant voor den eisch van, deze eeuw. Door de verwijzing naar het karakter der Hervorming in deze laaiden, die niet Lutherscb was maar Gereformeerd, wordt tevens gevraagd om erkenning van het gereformeerd karakter van den Ne- derlandschen volksaard. Hiermee is natuurlijk niet bedoeld te zeggen, dat er voor 1572 niet van een eigen Nederlandsch volksleven gerept zou mogen worden, maar wel dat het leven der Nederlanders n a de Hervorming een ander was dan vóór dien tijd en óók, dat dit nationale leven uit da Hervorming naar Calvijn geboren is. „De Nederlandsche nationaliteit zooals die uit en na de Hervorming is opgebloeid was naar haar geestelijken kant van gere formeerd type. En ze is dit, in algamee- nen zin genomen, gebleven, ook al heb ben de sterke toeneming der Roomsch- Katholieke bevolking en het veldwinnend Humanisme in de 19de eeuw poli tiek als Liberalisme van allerlei gading opgetreden daaraan afbreuk gedaan. Ondanks deze beide sterk verzwakken de invloeden kan nog altijd worden ge zegd, dat dit gereformeerde type weer nationaal van kracht bleef. En claaïoral is het streven om het te behouden en, zoo mogeljjk, te versterken een uiting van een gezond nationaal leven. Immers wordt het door niemand be twist, dat het tijdsgewricht, waarin dia Christeljjk-gereformeerde nationaliteit het meest tot uiting kwam, met recht onze „gouden eeuw" wordt genoemd." „Het Calvinisme is met den oorsprong en den bloei van den Nederlamdschem Staat op het nauwst verbonden geweest. Het bevorderen van de staatkundige ten- denzen, die in het Calvinism® verscholen liggen, is dus: voeren van nationale poli tiek." Komende tot de meer onmiddellijk zichtbare uitingen Yan het nationale ka rakter der A.-R. partij, wordt er door den schrijver nadrukkelijk op gewezen, dat we hier te doen hebben met verschijningsvor men op verschillend terrein van eenzelfde dieper liggend beginsel. „Wanneer de A.R. partij in haar plei dooi voor de vrije school telkens zoo met nadruk wijst op de beteekenis onzer volks historie, dan is dat, omdat zij zoo diep beseft, dat een gedegen kennis der historie voor de handhaving onzer nationale zelf standigheid van uitermate groot gewicht moet worden geacht. Wie de historie van zijn volk veronachtzaamt, wordt op den duur een „vaderlandlooze". Als de A.-R. staatkunde pleit voor ©en behoorlijke behartiging van 's lands de fensie, dan is dat zeker ook op gronden, die we met anderen gemeen hebben, maar dan is dat naar luid van ons program ook als protest tegen het voorbijzien van God in de geschiedenis der natiën". Ook hierbji wordt door de A.-R. paitjj gerekend met „Schrift en Historie", die duideljjk leeren de schepping der men- Bcbea uit éénesn bloede, en tevens de opzettelijke splitsing in zelfstandige groe pen. Met beide feiten wenscht de A. R. par tij rekening te houden. Zij erkent, dat zij een roeping heeft, zoowel ten opzichte van het nationale als van het internationale leven. Daarom geen in chauvinisme ontaar dend nationalisme, maar tegelijkertijd handhaving der nationale zelfstandigheid. Aan de eene zijde krachtige en hartelij ke medewerking tot beperking van het oorlogsgevaar, en de versterking van den vrede, en aan deü anderen kant alles doen wat mogelijk is om te voorkomen, dat on ze zelfstandigheid zou worden geschaad. Vandaar, dat de A. R. partij steeds haar plicht heeft betracht als het er om ging onze weermacht in staat te stellen zich van haar plicht te kwijten, en dat zij in spannende dagen als in 1903 en 1918 met kracht- heeft meegeholpen de dreigende nationale ontbinding tegen te gaan. En vandaar ook, dat zij er niet voor te rug gedeinsd is, het offer van het partij belang te brengen voor de nationale zaak, toen enkele jaren geleden financiëele ram pen ons volksbestaan dreigden te scha den. „Tot in heit jongste verleden toe heeft de A. R. partij getoond, dat zij den moed be zit te staan voor dingen, die zij in het na tionaal welzijn noodzakelijk acht, ook al kost haar dit verlies van stemmen. Wij roemen daarop niet. Indien het anders ware zou het met de beginseltrouw niet in orde zijn. Zooals bet ia, is het vrucht van ons beginsel". voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten eri aanverwante artikelen Is GOES HULST Groots verduisteringen. Uit Serajewa wordt gemeld, d&t de procuratiehouder Prnjatowitsj van do Bos nische Handels- en Industriebank zich bij de politie heeft aangemeld en bekend heeft, dat hij zich aan verduisteringen tot een bedrag van ruim 500.000 dinar schuldig heeft gemaakt. Verder is da in tendant Manditsj gearresteierd, die zich aan verduisteringen tot een bedrag van 450.000 dinar heeft schuldig gemaakt. Te Londen zijn 2 ambtenaren van het Clearing House voor den politierechter geleid. Sedert 1925 namen zij een hooga positie in en waren belast mot de ad ministratie van in beslag genomen eigen dommen van onderdanen uit de landen van <j$n gewezen vijand. Zjj worden beschuldigd omkoopimgsgel- den te hebben aangenomen en effecten van vroegere vijandelijke onderdanen, die verkocht waren,, niet volgens deij gemaak- ten koers verantwoord te hebben. De Pooltocht van de Zeppelin toch fm gevaar. Naar bet Allianzkonzem mededeelt, zijn de verzekerings -Maatschappijen tot de overtuiging gekomen, dat zij de verzeke ring van de Poolvlucht van de Graf Zep pelin niet op zich kunnen nemen. Men gelooft, dat het niet mogelijk is het ver VANAF f 3.SO PER JAAR zekeringscontract uit te strekken tot toch ten, die enkel onderzoekingen beoqgen in volstrekt onbekende gebieden en die meestal volkomen afgesneden blijven van elke hulpactie. Alle in den tijd na den oorlog betaalde premies zouden niet eens toereikend zijn om een ernstige beschadi ging en nog minder om een geheel ver lies te dekken. BRILLEN BRILLEN Gaat U een Bril koop n Wij leveren vakkundig. Ook op voorschrift van H.H. Doctoren. Aanbevelend, Briand pan het woord. In die Kamerzitting van gisteren beeft Brfand zijn beleid verdedigd. Briand verklaarde, dat de tot nu toe gevolgde politiek voortgezet zal worden. Dit is overigens een krachtige én vast beraden politiek geweest. De politiek van Frankrijk kan- niet ge scheiden worden van die van Europa. Volgens zijn opvatting heeft Frankrijk wel eenig recht, om aan de Europeesche politiek voor den weHdvrede deel te nemen. Aan voorzichtigheid heeft het hem daarbij nooit ontbroken. Na zijn terugkeer van 's Gravenhage en Genève had hij geloofd tenminste het recht te hebben op een sympathieke ont vangst. Hij haxi een zuiver geweten, dat hij de belangen van het land niet heeft waarloosd. Merkwaardig is de manie om steeds de staatslieden van andere landen te prijzen, en op die van het eigen lanld eritiek te oefenen. Briand verdedigde Vervolgens de ont ruiming van het Rijnland en 'betoogde, dat Frankrijk niet alleen in het bezette gebied kan blijven, als Engeland zijn troe pen terugtrekt. Hedenmorgen vroeg heeft de Fransche Kamer met 332 tegen 253 stemmen een motie van vertrouwen in de regeeilng aangenomen. De Sklarek-affairs. Door de crimineel® politie te Berlijn is gelijk gemeld bij het nakijken der boe ken der bontfirma Golicke, waar de go- broeders Sklarek geschenken1 voor hun vrienden kochten, geconstateerd, dat daar- in ook de naam voorkomt van den tegem- woordigen directeur van de Berliner Ver- kehrgesellscbaft, het gemeenteraadslid Brolat. De heer Brolat geeft hieromtrent die volgende verklaring: De. gebroeders Skla- rek hebben mevrouw Brolat ongeveer te gen Kerstmis 1928 de bontfirma Go licke aanbevolen. Mevrouw Brolat bestel de daar toen een' bontmantel vani 2000 maTk. Het viel den! heer Brolat op, dat de firma hem geen rekening stuurde en tot Hoofdvertegenwoordiger) Heernlsseweg 6 GOES. zijn verwondering moest hij toen ver nemen, 'dat het bedrag reeds door de gebroeders Sklarek was betaald. Hij heeft daarop den gebroeders Skla rek, naar hij verklaart, "ernstige verwijten hierover gemaakt en hun meermalen ge vraagd het bedrag terug te nemen. Tenslotte heeft hij in Maart 1929 na een heftige woordenwisseling hieromtrent in de Kommamdantenstrasse een der ge broeders Sklarek 't bedrag in den zak ge stopt. Toen heeft hij ook verklaard, dat hij eiken verderen omgang met de Sklar reks wenschte te verbreken. De heer Brolat verklaart tot zijn leed wezen nooit een kwitantie vara de ge broeders Sklarek voor deze 2000 mark te hebben ontvangen. Da internationale Bank komt la Zwitserland. Het comité van organisatie voor de Bank voor Internationale Betalingen heeft de quaestie van het domicilie der Bank herhaaldelijk besproken. In de gisteren gehouden zitting werd met algemeene stemmen besloten, dat Zwitserland de zetel der nieuwe Baak zal zijn. Do taalkwestie in België. De Belgische minister van justitie Jan- son, heeft in een interview medegedeeld, dat de regeering nog geen ontwerp inzake de taalkwestie gereed heeft. Indien de volgende wéék Jaspar zjjtn collega's in de regeering niet op een concrete formule heeft kunnen vereeni gen, dan zal, aldus Janson, hij niet anders kunnen doen dan met zijn regeering ont slag te nemen. De liberale ministers zullen nu trach ten tot overeenstemming te komen. De Rijnïarrdontruiming. Volgens bij het Engelsche commando te Wiesbaden ontvangen bevel, zal de Engelsche bezetting op 13 December in den loop van den ochtend eindigen. Het vertrek zal op feestelijke wjjze geschieden. De oudste kapitein zal de oorlogsvlag van het hoofdkwartier neer halen en de troepen zullen dan met deze vlag voorop naajr het station afmar- cheeren. Korte berichten. Naar „uit Belgrado bericht wordt, viel in de buurt van het plaatsje Zajecar een meteoor midden in een bruiloftsstoet, doodde een vrouw en verwondde een an dera. In New-York ,vond men een oude vrouw 'dood in haar woning. Zij was van honger omgekomen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zg effecten! en) andere voorwerpen van waarde had nagelaten, tezamen een kapitaal vertegen woordigende va» meer .dan 1 millioen gulden. Het vertrek va» de „Graf Zeppelin" naar Zwitserland is definitief vastgesteld op van morgen half 9. Aan de reis ne men ongeveer 30 passagiers, in hoofd zaak Zwitsers, deel. Nederland en België. Aangaande de verklaringen in Mi nister Beelaert's Memorie van Antwoord, betoogt de „Libre Belgique", dat in Bel gische bevoegde kringen die verklaringen voldoening en verwondering hebben ver wekt. Voldoening, omdat uit de verklarin gen het bestaan van een beteren geest blijkt, vooral, waar Beelaerta het bestaan erkent van Belgisch recht op herziening der tractaten van 1839 en tevens toegeeft^ dat Nederland tot die herziening moet meewerken. De „Libre Belgique" neemt aan, dat dit niet beteekent, dat Nederland zich aan sluit bij; alle eischen van België, maar zij' stelt de vraag, of, wat België vraagt, niet redelijk is. Dat de Belgische eischen niet onredelijk zijn, betoogt het katholieke blad verder en dat Nederland dit niet inziet, verwekt verwondering naast voldoening Binnenland. Algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting. De Minister aan het woord. Electriciteitstoeslag voor '"de Zoesiwsch- Vlaamsche vlasindustrie. Een rapport over het cadeau-stolsel Spoe dig te verwachten. Buitenland. Dreigende ministerscrisis in België? Motie van vertrouwen iu het Fransche kabinet. De Rijnland-ontruiming. De Internationale Bank komt tn. Zwitser land. over den veranderden geest tegenover België. Dat de maatregelen, die België sedert de verwerping van het ontwerp-tractaat door de Eerste Kamer heeft moeten treffen ter vrijwaring van zijn trafic met Rijnland in Nederlandsche seheepvaartkringen on genoegen hebben verwekt, is te begrijpen, nu vooral is gebleken, dat die maatregelen Antwerpens belangen ten goede komen, doch zoo besluit het blad „die poli tiek kan België niet opgeven, zoolang het niet in ruil wezenlijke en gelijkwaardige voordeelen verkrijgt. Dit zal België des te minder doen, daar het nieuwe Antwerpen Dordrecht-kanaal, waartegen Beelaerta zich definitief schijnt te verzetten, op Bel- gië's kosten gegraven zou moeten worden, zoo dat gezegd mag worden, dat de zaak, na zoovele echecs en ontgoochelingen, ten slotte in de oogen van België het karak ter heeft aangenomen van een koopje. Bel gië zal niet meer afstaan dan het krijgen zal, 'n formule, die de Nederlanders, die van oudsher goede kooplui zijn, uitstekend zullen verstaan. Waren zij in België's plaats, zeer zeker zou die formule hun leus zijn. Als conclusie schrijft de „Libre Bel gique", dat, indien de verklaringen van Beelaerts stof tot verheugen geven en goede nabuurschap kunnen bevorderen, België er, niettemin geen belang hij heeft, een tractaat te sluiten, indien daarin niet wordt voorzien in het graven van eon ka naal, dat de groote bezwaren van den huidigen toestand oplost. Onbewaakts overwegen. De minister va» Waterstaat heeft ont bonden, met dank de commissie van on derzoek inzake de veiligheid op- openbare, niet-afgeslotea overwegen. Prins Hendrik op reis. D« Prins heeft bet voornemen zich 13 Nov. a.s. voor «enigen tijd naar Duitschland te begeven. Op 19 Nov. zal de Prins de gast zijn va» den Neder landsche» gezant te Berlijh, mr J. P. graaf van Limburg Stirum. De vliegtochten naar en van indlfi. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig gisterochtend om 7.10 uxy van Karatsji is vertrokken en om 12.20 uur te Nazirabad is geland. Daar is men weer opgestegen om 13.02 uur, waarna het vliegtuig om 17.15 uur te Alahabad aankwam. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het cadeau-stelsel. Naar het Nederl. Weekblad voor Krui denierswaren verneemt, is de Staatscom missie-van Wijnbergen tot bestudeer!ng van het cadeau-stelsel met haar taak e» rapport gereed. De commissie komt 18 November a.s. voor bet laatst bjj'een tot het vaststellen der eindredactie. De aanbieding van het rapport kan vóór 28 November tegemoet gezien worden. De conclusies der staatscommissie zijn gegoten in den vorm van een schets van een wetsontwerp tot beperking van het stelsel. Zij komt niet met een alge heels verbodsbepaling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1