Vrijdag 8 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland, Binnenland ült de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ^VOORTREFFELIJKE KWAiJTEi HOUAMMA SPECERIJEN EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c# Bij abonnement belangrijke korting. Bewijs van zwakheid. Het spijft ons maar we moeten nog eenmaal terugkomen op wat geschreven werd. over de burgemeesters-vacature te Veere. i Wij hadden gehoopt "dat da „Middelb'. Grt." na rustige overweging van de door ons aangevoerde argumenten al thans tot de erkenning zou komen, ten eerste, dat gezien de politieke verhoudingen in Veere, zeer goed een Antirevolutionair voor de benoeming van burgemeester in aanmerking kan komen, en in de aller laatste plaats een liberaal. Vervolgens dat zijl, door wijlen demi heer de Savornin Lobman in één adem te noemen mat z.g. wilde Chr. Histo risch en, die „een groote overeenkomst vertoornen met wat wij zouden kunnen noemen, godsdienstige, eenigszins con servatieve liberalen,'' een smet had .ge worpen op: den naam van dezen Ghristen- staatsman, en dat deswege verontschuldi gingen zouden zijp aangeboden. Tot deze hoogte heeft echter da j,M. Grt." zich niet k'urmen opwerken. Integendeel, zij stelt eenvoudig vast dat haar op allerlei onmogelijk^ stellin gen gegronde conclusie (men danke aan de combinatie Liberaal, Vrijlz. Dieim. en Gbr. Hist, tegenover A.R.) dat er in Veere per se géén Antirevolutionair bürgemeesr ter behoort te komen, .geheel onweerlegd bleef, dat daarentegen ons betoog on houdbaar is gebleken, om dan verder „De "Zeeuw" van allerlei leeljjikis te be schuldigen. Wat wij: schreven zou n.b. mot „scheldwoorden, althans heel leelijlke qua- lificaties doorspekt zijn", wij zouden wil lens en wetens de .waarheid geweld aan gedaan hebben, enz. Wij kunnen in dit alles niets anders» zien dan een bewijs van zwakheid, zooals 't meestal ©em bewijs van zwakheid is, als iemand inplaats van zakelijk te betoo- gen, tot verdachtmaking van den "tegen- Stander zijn toevlucht asemt. Anders dar» Groen. Gisteren heeft de leider der Staatk- Geref- partij' bij het politiek debat in de Tweede Kamer het woord gevoerd. Naar aanleiding daarvan schrijft het liberale „Handelsblad" onder meer: „Zijn betoog was vooral tegen de anti-revolutionairen en christelgk-'Msto- rische'n gericht. De kinderen der revolutie worden door anderen ook bestreden, de tijd is kort en dus werden, zij u slechts in het voorbijgaan ge noemd, en besteedde de heer Kers ten zijn geheele uur aan een fuhninan- ten aanval op de coalitie en wat er van rest in het bijzonder op de anti- re volutionairen, die ons land, zoo als hij zich uitdrukt, aan Home verkoo- pen." Toch wél teekenend zulk een uitspraak van een liberaal blad. Groen van Prinsterer, waarop Ds Kers ten zich gaarne beroept, deed het anders. Zijn strijd ging in de eerste plaats tegen ongeloof en revolutie. Mussolini wil geen cadeaux meer hebben In verband met het steeds groeier wordend aantal geschenken die Musso lini van zijn vereerders krijgt, (heeft de minister-president laten verklaren, dat hij 'geen geschenken meer zou aannemen en verzocht de daarvoor bestemde bedra gen te besteden voorweldadige doelein den. De secretaris-generaal van den Faa- cio voor het buitenland heeft in aanslui ting daarop aan de secretarissen der bui- teniandsche facisten de opdracht gegeven de hij hem inkomende, voor Mussolini bestemde geschenken, terug te zenden. De vulkaanuitbarsting in Guatemala. Volgens een bericht uit New York wordt officieel het aantal slachtoffers, dat door de uitbarsting van den vulkaan Santa Maria o mhet leven is gekomen, niet 400 opgegeven. De lijken zijn voor het grootste gedeel te reeds geborgen. Het aantal dalkloozen loopt in de duizenden. Groote hulp-expedities zorgen voor de voeding en onderbrenging van de bevol king, die gedeeltelijk reeds honger lijdt. De schade wordt op vele milioenen ge raamd. De uitbarstingen zijn sedert Woensdag in hevigheid verminderd. Een vlieger, die over de streek in de buurt van den vulkaan heeft gevlogen, verhaalt te hebben gezien, dat mannen, vrouwen en kinderen door den güoeienden lavastroom werden verzwolgen. Da a.s. Poolreis van de Zeppelin. Dr Walter Bleistein, de penningmees ter van de Aeroartic Gy. heeft over den stand der verbinding van den internatio nalen a.s. Pooltocht van den „'Graf Zep pelin" verklaard: „Het luchtschip zal drie Amerikaansche en drie andere geleer den meenemen. Het zal wellicht op het ondoorvorschte gebied in de Poolzee dalen, opdat alle pas sagiers op hun gemak waarnemingen kunnen verrichten. De Zeppelin tocht zal 'tóch kenmerken door veiligheid en betrekkelijk comfort, 't Luchtschip zal versche levensmiddelen meenemen voor vijf dagen, dat is n.l. de langste tijd, dien men van de basis te Tromsoe of te Fairbanks in Alaska denkt weg te blijven. Bovendien zal geconserveerd proviand voor 90 dagen, en volledige uitrusting voor tochten op het ijs en 23 eskimohonden aan boord zijn. Da Rijnland-ontruiming. Naar de sociaal-democratische pers dienst meldt, is het bevel tot afmarchee- ren aan het te Kreuzna-oh liggende Fran- sche regiment, welk bevel reeds se dert weken gereed lag, plotseling inge trokken. Kreuznach blijft voorl'oopig be zet. Een Fransche compagnie, 'die op 't sta tion te Mainz reeds gereed stond, om te vertrekken, ontving hevel zich naar de oude kwartieren terug te begeven. Ook Mainz blijft voorloopig bezet. Mainz en Kreuznach behooren tot de derde zóne van het bezette gebied, met welker ontruiming na de ratificatie van het Young-plan zou worden begonnen. De Fransche regeering 'had echter in de ver wachting, dat Duitsohland de getroffen afspraken zou uitvoeren, reeds welken ge leden ook de ontruiming van een deel der derde zóne aangekondigd. Be „Vorwarts" merkt hierbij op, dat dit plotselinge tegenbevel 'klaarblijkelijk verband houdt met de Kabinetswisseling in Frankrijk en de benoeming van Magi- not tot minister van oorlog. Het z.g. succes van H-ugenberg is ko ren op den molen van deze groep geweest. De Fransche minister van oorlog," Ma^ ginot heeft echter verklaard, 'dat het be richt omtrent een stopzetting van de ont ruiming van het Rijnland door de Fran sche troepen onjuist is, daar de ontrui ming van de derde zone afhangt van de goedkeuring van het plan-Young door het parlement. Vechtpartij in den Berlijnschen gemeenteraad. In 'den Berlijnschen gemeenteraad is het. gisteren bij de beraadslagingen over de communistische motie van wantrouwen tegen opperburgemeester Böss tot zeer rumoerige tooneelen gekomen. Het .communistische gemeenteraadslid Lange lichtte de motie van zijn fracjie too, waarin wordt verlangd, dat opperbur gemeester Böss uit zijn ambt zal worden ontzet zonder toekenning van pensioen. De voorzitter riep hom' wegens zijn uitlatingen tot de orde, doch het was te laat onv de orde to handhaven. De soc.-democratische gemeenteraadsleden stormden uit hun banken naar het spreek gestoelte en de communistische spreker ontving een slag in het gezicht. Dit was het sein tot een algeraeene vechtpartij tusschen communisten en sociaal-domft- craten. De zitting moeat worden geschorst, doch het handgemeen duurde voort. Gemalen Hollandia Specerijen van prima kwaliteit in alle goede winkels verkrijgbaar in half-ons busjes"en in goedgevulde 10 ets. witte 6trooibusjes. Nootmuskaat, Kaneel, Zwarte Peper, Witte Peper, Kruidnagelen. Geen verlies van restanten en behoud van kracht en aroma ixSillevoldts SpecerijenmaleryJlnno1633Rotterdam De vliegramp in Engeland. De bij de ramp van het vliegtuig D 903 zwaar gewonde Prins von Schaum- burgLippe is overleden. Het aantal slachtoffers van het ongeluk 'is daardoor toit zeven gestegen. Bosjes hout, die voor dynamiet werden aangezien, Eenigen tijd geleden werd in de douane loods te Riga een kist gevonden vol met pakken dynamiet. De kist met een gewicht van 10 K.G. was door de Sovjet-reederij Sowtorg flot naar Riga gestuurd. Zoodra de douane-ambtenaren hij het nasnuffelen der kist het onheilspellende opschrift „gewaarborgd zuivere dynamiet" op de pakken ontcijferd hadden, werd' de kist met alle mogelijke voorzorgsmaatregelen in den vuurvasten kolder van het douane kantoor gebracht. Naar de Deutsche Allg. Ztg. verneemt, is thans echter uitgekomen, dat de pak ken die de heele douane in opschudding gebracht hebben, niets bevatten 'dan bosjes hout. Daarmee vervlogen alle, door de pers reeds aangekondigde diplo matieke moeilijkheden in. rook. De ge vreesde pakken dynamiet, die in de ori- gineele verpakking van een Sovjet-Russi sche fabriek van ontploffingsmiddelen ge wikkeld warep, waren voor een tentoon stelling bestemd I Griekenland wil „Salarnrs" niet. Volgens een bericht uit Athene heeft de Grieksche regeering besloten, den krui ser „Salamis" niet over te nemen, aange zien de .financieele toestand van Grie kenland dit niet toelaat en in de eerste plaats voor de verdediging van het land vliegtuigen .en Ueónera oorlogsvaartuigen no'odig zijn. Zooals men zich zal herinneren, werd de opdracht voor den bouw van den krui ser reeds vóór den wereldoorlog gegeven en was met den bouw reeds een "begin gemaakt, toen de wereldoorlog uitbrak. Tijdens den oorlog bleef het werk rusten, doch nadat de vrede gesloten was, wilde Duitschland "het schip: afbouwen en aan de Grieksche regeering afleveren. Deze heeft daartegen be&waar gemaak't, waarna da zaak aan het oordeel van een scheidsgerecht onderworpen werd. Het scheidsgerecht heeft beslist, dat Griekenland in ieder geval schadevergoe ding voor ,het reeds verrichte werk moet betalen.. i Korte berichten. Hoover heeft tot het Amerikaansche voïk een proclamatie 'gericht, waarin hij aanspoort den 22sten December te vieren met dankdiensten voor de weldaden, het laatste jaar ontvangen in den vorm van een overvloedigen oogst en een buitege wone welvaart van kapitaal en arbeid. "Woensdag is in de Groote Opera te Moscou het feit herdacht, dat twaalf jaar geleden de sovjet-macht werd gegrond- Uit Madrid werd gisteravond ge meld, dat er in de Val d'Aran, in de pro- vinei Lerida, een hevige sneeuwstorm woedde. De verbindingen zijn verbroken. Naar uit Bonn gemeld wordt, is me vrouw Zoebkoff Woensdag wegens plot selinge ongesteldheid uit bet pension, waar zij verblijf 'hield, naar een tóeken- buis overgebracht. Nadere bijzonderheden over de ziekte zijn nog niet bekend. Haar toestand schijnt intusschen zorgwekkend te zijn. Een telegram uit Lüneburg maakt melding van het voorkomen aldaar, gedu rende de laatste weken, van talrijke diph- terie-gevallen. Tot nu toe werden 32 ern- sige 'gevallen gemeld, waarvan één met doodelifken afloop. De gemeentelijke auto riteiten hebben uitgebreide maatregelen genomen. Reuter seint uit Edinburgh: De federatie van werkgevers in den scheepsbouw heeft de uitsluiting gepro clameerd voor schrijnwerkers op de scheepswerven en in de reparatie-werk- plaatsen. Door dezen lockout worden on geveer 15.000 schrijnwerkers getroffen. Taxdieu heeft in de Fransche Ka mer de regeeringsverklaring afgelegd. He den zal Briand over de buitenlandsche politiek spreken. Ofschoon de rede van Taxdieu veel indruk heeft gemaakt, blijlft de positie van het kabinet onzeker. 159 leden van het Engelsche Lager huis hebben geloot om de 80 beschik bare plaatsen in het luchtschip R 101 dat een vlucht maken zal speciaal met de 80 gelukkigen. Onder hen bevinden zich drie vrouwelijke parlementsleden. De vlucht zal waarschijnlijk op 16 Novem ber a.s. plaats hebben. De Tabakswet. De ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen herinnert tahaksvergunninghou- ders, die hun bedrijf in den loop van 1929 hebben gestaakt of nog zullen staken, op nieuw aan 'hunneverplichting, om tijdig intrekking te verzoeken van bun bedrijfs- vergunning, daar zij bij verzuim over het jaar 1930 opnieuw recht verschuldigd 'zijn. Bij' het verzoek om intrekking moet de vergunningskaart worden overgelegd. Verbetering haven van Vlissingen. Am het Voorloopig Verslag der Tweede 'Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 25 Juli 1919 tot verbetering van de haven te "Vlissingen wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden hadden den indruk verkregen, dat uitsluitend ten behoeve van in de Vlis-singscbe haven hunke rende schepen de thans voorgestelde ver grooting der havendiepte tot 12 M. onder N. A. P., in de kosten van welk werk bet rijk twee-derde gedeelte zal bijdra gen, noodig is. Zij stelden de vraag, of er geen termen aanwezig zijn, om de kolenfirma, die het bunkerstation exploi teert en derhalve de geldelijke voordee- len van 't voorgestelde werk Zal genieten een deel van de kosten van uitdieping en van geregelde diaphoudiag van de haven te doen dragen. - Deze leden waren van oordeel, dat zich geen zeevaart of zeehandel van eenige beteekenis te Vlissingen zal ènt-j wikkelen- Het gebrek aan achterland en aan goedkoopie verbindingen te land enf te water zou daarvan de hoofdoorzaak zijn. Mocht dit zoo zijn, dan zou 'de vraag rijzen ,of het wel verantwoord is, op nieuw van rijkswege met 'onbelangrijke uitgaven ten behoeve van de Vïissingsche haven te d-oen. Verscheidene andere leden juichten tie indiening van het wetsontwerp toe en konden zich met hiet bovenstaande niet vereenigen. Hilversum. Voor Radio N. S. F.' en Philips: J. M. Polderman, Goes. Tele foon 129. Adv, Besmettelijke Ziekten. In de week van 27 October tot en met 2 No vember zijn in onze provincie voorge komen 32 gevallen van roodvonk en wel 11 te St. Philip sland, 9 te Noord'gouwa, 3 te Hulst, 2 te Vlissingen en te St. Maar tensdijk en 1 géval in ieder der gemeen ten Colijnsplaat, Goes, Koudekerke, Krui- ningen en Zaamsiag. Verder kwamen voor 1 geval van diph- theritis te IJzendijke en 1 geval van poliomyelitis interior acuta te Krab^en- dijfce. Wijziging grenzen Sas van Gent—We8tdorpe. Blijkens het voor loopig verslag over bovengenoemd wets ontwerp opperden eenige Leden het ba- zwaar, dat de voorgestelde regelingte eenzjjdig in het voordeel ran de Ge- Binnenland. Voortzetting der bcgrootingsdebaitimi in de Tweede Kamer. Dé onderhandelingen over de tram Vlis singenMiddelburg. Een geschenk uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan Prinses Juliana. Vijftigjarig bestaan der firma Q. J. van der Have ta Kapella. Buitenland. Da vulkaanuitbarsting in Guatemala. Da ontruiming van het Rijnland. Vechtpartij1 in den Berlijnschen gemeente raad. I meenta Sas van Gent is- Westdorpe vaart bij den ruil van grond slecht, want het verliest elk terrein, geschikt voor fa briek en nijverheid. Daarentegen is er een hoekje in Sas van Gent, ten Oosten van het kanaal TerneuzenGent, dat door zijn natuur lijke ligging hij Westdorpe behoort, maar volgens deze regeling niet door Sas van Gent kal worden afgestaan- Geschenk aan Prinses Ju liana- Ter gelegenheid van -het Zilve ren Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, vatten enkele jonge dames uit Z. Vlaanderen bet plan op om aan Prinses Juliana een boerinnen eostuum in de oude kleederdracht van het Land van Hulst aan te bieden. Dit plan vond ia- stemming en onder leiding van jonfcvr. S- Collot d'Escury togen meisjes uit ver schillende gemeenten van Z.-V1. aan het werk om een 'dergelijk eostuum in orde te maken, welk eostuum dezer dagen is toegezonden, meldt „Zelandia". Thans is echter van de Koningin in hartelijke bewoordingen de mededeelïng ontvangen, dat H-M. het ten zeerste op prijs zou stellen, wanneer een afvaar diging van de betrokken jonge dames persoonlijk het cadeau aan de Prinses wilden komen aanbieden- In verband hiermede vertrekt die af vaardiging, bestaande uit de dames jonfcvr. S. Collot d'Escury te Klooster- zarude, Warrens te Ossenisse, Dierick té Koewacht en De Deckere te Clinge, (Nieuw-Namen) vandaagwaarna dan morgen het eostuum op het Loo aan Prinses Juliana pa1' worden aangeboden. Hierbij zal mej. Warrens de Prinses 'be hulpzaam zijn bjj het aankleeden, aan gezien deze, daar haar moeder nog het oude Hulstersche eostuum draagt, hier mede het beste bekend is- Middelburg. Naar „het Volk" uit goede bron verneemt, zijn de onderhandelin gen tusschen de Prov. Zeeuwsche Elec. Miji en de N.V. Stoomtram „Walcheren", be treffende overname door laatstgenoemde van de tram MiddelburgVlissingen op niets uitgeloopen. Zeer sterk wordt nu in overweging ge nomen de tram in exploitatie te houden bij het Provinciaal bedrijf (P.Z.E.M.) Goes. Meldden wij Dinsdag, dat de om zet aan de Veilings vereen- Zuid-Beveland alhier in dit seizoen het miljoen had overschreden, thans kunnen wij meldenj, dat gisteren de duizendste wagon fruit in dit seizoen werd geladen en wel door den heer J. v. d. Linde, commissionair te Goes, voor de firma Jac- v. d. Berg te Groningen, met bestemming naar Duitschland. De bedoelde wagon had een versiering van slingers groen gekregen- Gisteravond werd in de Prins van Oranje vanwege het Chr. Nat. Vak verbond een propaganda-vergadering ge houden. Dé voorzitter yan den Chr. Be sturenbond, de heer A. de Lange, open de de vergadering en wees er op, dat deze bijeenkomst één is. van de 88 pro- paganda-vergaderingen, die in de eerste helft van deze maand over het geheele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1