Donderdag 7 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hgndrikss Go's Bank N.V. Goes Ztfr EERSTE BLAD. IG pepermunt niet kent, kent de origineel© pepermunt niet. Aangesloten bij het Bureau voor Opïaag-contröle Dit nummer bestaai uit 2 bladen. 1 Buitenland. Belangrijkste Nieuws. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11, Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiërt: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 of Bij abonnement belangrijke korting. lijkheid. der openbars onzed-e- In de afdeelingen der Tweede Kamer is bij de behandeling van de Justitie begroting een hartig woordje gesproken over de bestrijding dei" openbare onzede lijkheid. Wij ontlaenen aan het Voorloopig Ver slag:' „Wat betreft de bestrijding der open bare onzedelijkheid werd opgemerkt, dat de wet van 20 Mei 1911 tot bestrijding van zedeloosheid ongetwijfeld goede resultaten-heeft opgeleverd. Wanneer men let op den korten tijd, binnen welken andere wetten om herziening vragen, be hoeft men zich niet te verwonderen, dat na 18 jaren ook deze wet wijziging en aanvulling behoeft. De zedeloos-heid treedt steeds brutaler op, de bevorderaars er van en da ver spreiders van onzedelijke geschriften wor den steeds meer vindingrijk in het ont gaan der .wettelijke bepalingen. Dat de ■wetgever daartegenover niet lijdelijk "kan blijven, ligt voor de hand. In den .loop der jaren is uit den aard der zaak veel materiaal uit de gevoerde strafprocessen verzameld, dat goede diensten zal kun nen bewijzen, wanneer moet worden nar gegaan, welke wijzigingen dienen te wor den aangebracht. Dringend noodig is, dat hier spoedig en afdoende worde ingegrepen. Ontzet tend is de toeneming der zedeloosheid in alle kringen, van hoog tot laag. De propaganda voor het Nieuw-Maithusia- nisme, de verspreiding van anti-conoeptio- neele middelen gaat ongestoord voort. Weekbladen als „De Zwarte Kat" en „Pan", met liederljjken inhoud en adver tenties, en allerhande pornografische ge schriften worden allerwegen straffeloos verspreid. Het bekende boek van den Amerikaanschen kinderrechter Lindsay kon onder den titel „Huwelijk in Kame raadschap" een Nederlandsche vertaling en op ruime schaal verspreiding vinden. De hier aan het woord zijnde leden vertrouwden derhalve, dat inzak© de be- str jdinp der zedeloosheid de Minister zich uiterst diligent zal toonen. Men gaf het denkbeeld in overweging om voor dit deel der wetgeving tijdelijk een speciale commissie in het leven te roepen, die den Minister zou kunnen die nen van bijstand en advies, en die telkens een rapport zou moeten uitbrengen, wan neer zij mat een onderdeel van haar taak gereed zou zjjn. Maar pok al werd de wetgeving gewijzigd, ook dan nog voor zag men niet veel resultaat, wanneer niet een speciale inspectie en contróle in het leven wordt geroepen. Ook dit aehtte men noodzakelijk en, waar een der allerhoogste maatschappelijk© belan gen op het spel staat, ten ©enenmale gemotiveerd. Een zedelij'kheidsinspectie analoog aan de arbeidsinspectie die dan ook op gezette tijden haar versla gen zou uitbrengen, oordeelde men zeer noodig. Sommige leden, zich bij dez© beschou wingen aansluitende, merkten nog op, dat de steeds driester optredende .openbare onzedelijkheid voor een deel moet wor den geweten aan 'het feit, dat men, bij gebreke eener algemeens wetgeving, vooï de handhaving van de openbare zede lijkheid in hoofdzaak op de zorg van de plaatselijke overheid is aangewezen, met gevolg, dat een groot verschil in opvattingen in de onderschei dene gemeenten aan den dag treedt en da bevolking van in dit opzicht te tole rante deelen des lands blootgesteld wordt aan ©en invasie van lieden, die elders in hun uitspattingen worden gehinderd. Met name werd hier ook gedacht aan excessen op het gebied van het dansen, het badleven e.d. Zoo goed als de mis bruiken met betrekking tot den handel en het gebruik van sterken drank beteugeld worden door een algemeene wet, even goed dient ook ter bestrijding van het hierboven omschreven kwaad de wetgever algemeen geldende voorschriften te stellen, vooral nu gebleken is, dat da bestaande bepalingen van het Wet boek van Strafrecht op onvoldoende wijze d# openbare onzedelijkheid bfistrjjden. I» afwachting daarvan drong men intusschen aan op strengere toepassing 'der bestaan de voorschriften, met name wat betreft de bestrjding der pornografie." Over de vraag of de hier genoemde denkbeelden voor uitvoering vatbaar zijn evenals over de vraag hoe ver de Overheid bij de bestrijding van de open bare onzedelijkheid heeft te gaan, kan verschil van meening bestaan. Dit neemt niet weg, dat het tot dank baarheid stemt, dat in de afdeelingen dei- Tweede Kamer zulk een krachtig geluid werd gehoord. Hier ligt voor Minister Donner een schoone taak. DE HEER COLIJN OVER DE SOCIALE POLITIEK. Wij laten hier, als vervolg van wat op het 'tweede blad vermeld werd, nog volgen, hetgeen door den heer Colijn omtrent de sociale politiek werd opge merkt;: p Het is van het jaar tien jaar geleden, dat te Washington de eerste internatio nale arbeidsconferentie bijeen kwam. Men kwam daar bijeen onder den indruk van een zekere geestesstemming. De oorlog, die pas achter den rug lag, had de ver schillende standen in de maatschappij1 veel dichter bij1 elkaar gebracht dan vroe ger bet geval was; zij hadden saam het zelfde leed .gedragen, zij1 hadden saam voor hetzelfde doel gewerkt, en toen meh nu, naar de meening van de toenmalige machthebbers, er in geslaagd was op po litiek gebied een vrede in het leven fa roepen, die aan de vredesbehoefte der volkeren beantwoorden zou, toen meen de men ook, dat het oogenblik .gekomen was, oen ock op sociaal terrein de grond slagen te leggen voor een nieuwe wiereld en voor toestanden, die verzoening zou den brengen in de tegenstelling tusschm kapitaal en arbeid. Van die geestdriftvolle verwachtingen is niet veel 'terecht geko men- Dat is ook niet onverklaarbaar, want er is na dien tijd op velerlei ge bied zoo'n diepe depressie opgetreden, dat bet ook niet mogelijk was om die vragen op te lossen. De tegenstellingen zijn dus gebleven, Wij behoeven ,èr niet over uit te weiden, wie daarvan in de voornaamste plaats schold dragen. Er is Schuld aan beide kanten: er is .schuld in de arbeiders- wereld, die niet heeft ingezien, dat een pauze noodzakelijk was; er is ook wel schuld geweest,aan den kant der werk gevers, die soms ook wel onwil hebben getoond om rekening te houden met de nieuwe geestesrichting, die zich had ge openbaard- Met dat al, wie nu ook de oorzaak daarvan zjjn, het probleem is er nog,Tiet probleem van vrede te schep pen ha de sfeer van het bedrijf en van den arbeid. Ik leg er den nadruk op, dat ik spreek van vrede in die sfeer; dat beteekent dus, dat ik mij niet kan ver- eenigen met de denkbeelden, die zoo even bier door den beer Vliegen zijn ontwikkeld en waarbij1 de strijd in bet middelpunt staat, de strijd om het stel sel, dat hij wil omver werpen of omver geworpen wil zien- Niet zoo heel lang geleden, in den ïoop van dezen zomer heeft een befcemide Zwit- sersche Socialist, Eugen Diet^gen, die zichzelf Marxist noemt, een werkje ge schreven, waarin hij aantoont, dat de onverzoenlijke klassenstrijdtheorie met zelfmoord van de maatschappij gelijk staat Daarom heeft hij dat geschrift ook den titel gegeven: „Fort mit den Klassen- krieg". Dat moet ook het motto worden van werkgevers en arbeiders, maar ook van de Overheid. Niet isoleeren in vijandelijke kampen, maar het opwekken van diet gevoel van ©en arbeidsgemeenschap en ik acht het verheugend, dat de Jtegeering in haar Troonrede blijk heeft gegeven, diezelfde richting te willen inslaan. Maar hierbij zal omzichtigheid noodig zijn om te voor komen, dat de Regeering, die ten slotte boven de tegenstellingen van belangen moet staan, niet getrokken wordt in het eep of andere kamp- Want de bedoeling moet Zijn het kweeken van verzoening Ware democratie bestaat naar mijn miee- J ning .niet in het partij' kiezen voor een bepaald© volksgroep, maar in het har monisch verzorgen van alle belangen van Ihet geheele volk- Daarom moot omgichtigbeicl worden be- 'j'- 'tc-iLiL- nL iri-ALi :LL,.; kicL. L. V «KVSIA^ STHOfMj Worth rvzamsw a crown. mmmmmm tracht. Ik heb er al op gewezen, dat naar onze opvatting de taak der Over heid niet is om recht 'e gaan uitden ken, en dat aan de maatschappij op te leggen, maar óm het M, dat in d.e maatschappij gegroeid is, te vinden en dat verder te ontwikkelen. In verband hiermede wil ilc een enkele paragraaf uit ons verkiezingsprogram noe men en die onder "de aandacht van de Regeering brengen- Dit betreft den eïsch voor het streven naar een betera be drijfsorganisatie. Waj zeggen daarin, dat de g ;meen- schapsgedadhte in onderneming en be drijf behoort te wonden nagestreefd, maar dat ook gewaarschuwd moet worden voor overijlde stappen, om van boven af dooij wettelijke maatregelen een publiekrechte lijke organisatie van het bedrijf in het leven te roepen, omdat wij meenen, dat zulk een organisatie in de eerste plaatsi uit het leven zelf moet opkomen. De Overheid beperke zie1 daarom, voors hands tot voorzichtige bevordering van wat op natuurlijke wijze groeit, en wij voegen er aan toe, dat in verband daar mede, zal kunnen "worden overgegaan tot de verbindend-verklaring van coll. ar beidscontracten, althans voor wat betreft de voornaamste dingen die daarin voor komen- En nu wij het toch over het stembus- program hebben, zij het mij geoorloofd nog twee andere maatregelen te noemen, die naar ons oordeel zeer gewichtig zijn. Ten eerstebetere regeling van de werkloosheidsverzekering, en ten tweede: herziening van de invali diteit»- en ouderdomswet. De laatste voorziening heeft naar ons oordeel den voorrang. ïk heb de Memo rie van Antwoord ook met voldoening vernomen, dat de Regeering bereid is een zoodanige herziening te bevorderen. Ik vraag nu alleen of daarvoor onver mijdelijk moet worden gewacht tot 1932, ■want dat is een vraag, die ten nauwst© met de financiën samenhangt. Indien ik wel ben ingelicht, is voor een redelijke voorziening noodig een bedrag van 8mü- lioen per jaar, maar ik heb het gevoel» dat die er eigenlijk zijn. Wat toch is het geval? Wj hadden destijds een ge distilleerd-accijns, die 45 millioen op bracht, en waarvan de opbrengst nu ge raamd is op 37 millioen. Het verschil is 8 millioen. Nu zijn er twee dingen mogelijk- Of de accijns blijft op het lage peil, waarop die nu is, maar dan wil de Minister haar verhoogen om weer de vroegere opbrengst te krijgen; of na de maatregelen die de Minister thans heeft genomen stijgt de opbrengst weer tot het vroegere bedrag, en in beide geval len is het geld dus aanwezig; in het een© geval tengevolge van normale stij ging van de opbrengst en in het andere tengevolge van de maatregelen, die door den Minister in uitzicht zijn gesteld. En 'daarom veroorloof ik mij aan de Regeering de vraag te stellen, of zij nog niet zou willen overwegen de mogelijk heid om de herziening van de Invalidi- teits- en Ouderdomswet ietwat vroeger in werking te doen treden dan in het 'jaar 1932. Prins Max van Baden, f Zooals reeds gemeld is prins Max van Baden gisterochtend in het ziekenhuis te Cottstanz overleden- Prins Max van Baden werd den lOden Juli 1867 geboren als zoon van prins Wilhelm, een broer van groothertog Frie- drich I, te Baden-Baden. Zijin moeder was prinses Maiie, geb. Romanowsky, her togin van Leuchtenberg. Da Badenacha eerste kamer koes hem in 1908 tot haar voorzitter en prins Max verwierf zich al spoedig aller vertrouwen. Toen in 1918 in verhand met de 'ge beurtenissen aan het front en de stij gende groote onrust in het land „de groot© hervormingen" in het rijk en in Pruisen niet langer konden uitblijven, weid prins Max tot het kanselierschap geroepen. Hij1 volgde als jnodanig graaf Heriliug op. Het was 3 October 1918. Het was toen echter te laat. Het ligt nog in aller herinnering, hoe kort daarop da berichten yan het front al dreigender en dreigender klonken, hoe Max van Baden, op aandringen van de opperste legerleiding, het aanbod aan de geallieerden deed, om een wapenstilstand' te sluiten, ön ho© ten slotte het Duitsch© keizerrijk ineenstortte in den chaos der Noyember-revolutie. Prins Max van Baden regelde nog de bijzonderheden van de abdicatie van den keizer, waarna hij het ambt van. rijks kanselier overdroeg aan den socialisten leider Kbert, den lateren .eersten presi dent der Duitsche republiek- Prins Max trok zich toen terug op zijn landgoed Salem aan het meer van Con- stanz. Die actie tegen 'de communisten in Japan. Volgens officieel© me-dedeeling zijn in totaal in Japan 825 communisten gearres teerd en in staat van beschuldiging ge*- steld. De razzia in April, waarbij 295 commu nisten zijn ingerekend, is ondernomen, nadat bekend was geworden, dat 20 te Moskou afgerichte communistische pro pagandisten, heimelijk naar Japan waren teruggekeerd om er een propaganda-cen- trale op te richten. Ernstig vliegongeluk In» Engeian'd1. Zooals reeds gemeld, js een -Duitsch vliegtuig van den dienst LondenAmster damBerljjn te Mardin (Kent) brandend omlaag gestort. Het vliegtuig had Croydon verlaten om via Amsterdam naar Berlijn te vertrekken, met 4 passagiers §n een equipage van 4 personen aan boord. Gemeld wordt dat een der beide over levenden van 't vliegongeluk Prins Ernst zu Schaumburg-Lippe, is, die een paar dagen te Londen vertoefd had voor zar ken. Hij had zware brandwonden opgeloo- pen en, ofschoon hij nog bij kennis was, toen hg gered werd, is hij thans bewuste- loos. De omgekomen piloot was de vlieger kapitein Bruno Rodschinka; de eveneens gedoode marconist heette Nicklas. De me chanician Willy Ulrich, werd zwaar ge wond en overleed later. Behalve deze zijn nog gedood: Jones, passagier, bestemd voor Amsterdam, Milns en Gaspar, passagiers bestemd voor Berlijn. Behalve prins zu Schaumburg Ljppe werd gewond Kidstone, een beroemd motor-racer. Beiden zullen, naar men verwacht, wel hersteilen. Het aantal dooden bedraagt dus zes. De Deutsche Lufthansa deelt omtrent de oorzaak van de ramp mede, dat het toestel, nabij Catersham in zulk een dich ten mist geraakte, 'dat de piloot zich ge noodzaakt zag een noodlanding te maken. Bij deze landing raakte één der vleugels een heuveltop, waardoor de machine zoo danig beschadigd werd, dat zij in brand vloog. De eerste personen, die* op de plaats verschenen, waar het vliegtuig D 903 is verongelukt, geven schokkende beschrij vingen van het beeld, dat zich voordeed. Het vliegtuig moet met ontzaggelijke kracht tegen de kronen van de boomen zijn gekomen en is nog ongeveer .100 meter door de toppen heen gesuisd, waar bij jisl wiel en andere deelen van het vliegtuig afgerukt werden. Ten slotte vielen de kajuit en drie Binnenland. Begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. Rede van den heer Colijn- Voorloopig Verslag over de begroetingen van financiën en koloniën. Memorie van Antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Buitenland. Het vliegongeluk in Engeland- Het Skiarek-schandaal. 'De hongersnood in China. Vulkaan-uitbarsting in Zuid-Amerika- motoren, terwijl het gehavende vliegtuig nog een vaart van 100 mijl per uur had, op den grond. Bij het neerbotsen op den grond volgde een, volgens een andere lezing, twee ont ploffingen, waardoor de wrakstukken van het vliegtuig terstond in vlammen waren gehuld. Commandant Kidstone sprong enkele seconden, voordat het vliegtuig den grond raakte uit het vliegtuig en bleef onge- deerd. Aan prins von Schaumburg-Lippe gelukte het, niettegenstaande hij ernstige brandwonden had bekomen, uit de bran dende overblijfselen te kruipen. Zijn ge zicht, armen en boenen waren geschroeid, zoodat hij er verschrikkelijk uitzag. Toch verloor hrj het bewustzijn niet en kon enkele aanwijzingen omtrent het aantal reizigers geven. De overige inzittenden, die waarschijn lijk het bewustzijn verloren hadden, zijn verbrand en hun Ijken waren onherken baar geworden. Zoo gauw hebt IJ 1 kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem I steeds een paar Wybert-tabletten. De zaak Sklarek. De gearresteerde Berijteuschel wethou ders Gabel en Degener zijn ter beschik king van den rechter van instructie ge steld. Ze worden beschuldigd geschen ken van de gebroeders Shlarek te heb ben aanvaard en zich hiermede schuldig te hebben gemaakt aan schending van hun ambtsplicht. Ze kunnen volgens de Duitsche wet wegens passieve omkooperi] tot een maximum van vijf jaar gevan genis worden veroordeeld. Van hetzelf de misdrijf wordt overigens ook burge meester Schneider, oud-wethouder Sehun- ninv en de „stadtamtsrat" Sakolowski be ticht. De jwee communistische wethouders schijnen buitengewoon zwaar te zijn be last. Thans is ook bekend geworden hoe burgemeester Böss eigenlijk heeft gehan deld met de duizend Mark, die hij na aankoop van de bontjas voor liefdadige doeleinden heeft bestemd. Burgemeester Böss zou hebben ver klaard, dat de geheele affaire nimmer een zoo tragische wending zou hebben genomen, indien men hem tijdens zijn verblijf in de Vereenigde Staten spoedi ger op de hoogte van den waren stand van de zaken had gesteld. Naar men in bepaalde kringen beweert zou Scholz, waarnemend opperburgemeester, dit met opzet hebben verzuimd, om Böss ten val ta brengen. Om dan daarna tot opper burgemeester van Berlijn te worden be noemd. Da fractie van de Duitsche volkspartij van den Böriijnschen gemeenteraad heeft zich echter niet .alleen met de houding van Scholz solidair verklaard, maar zelfs ook besloten te ptemmen voor de "door da communisten ingediende motie van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1