DE ZEEUW1 TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. ONDER VERDENKING. Gemengd Nieuws. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. '"Wordt vervolgd.) 127 per 100 K.G. Op dit bedrag i« de accijns feitelyk gebleven tot nu toe. Het zal dan nu -worden f22.50. Iets beteekent het zeker, temeer waar bij' een voorste! als dit feitelijk onze geheele financieel? politiek min of meer betrokken kan wor den. Doch daar praten wn hier thans niet over, dat zou te ingewikkeld en ook te vervelend worden. En dan zou de zoe tigheid van dit praatje heelemaal wegra ken. i Dat er echter door den suikeraccijns heel wat geld in de schatkist is gevloeid, blijkt wel uit het feit, dat b.v. in 191.9 de opbrengst was ruim 43 millioen, in 1923 was het ruim 48 millioen, in ,1925 was het ruim 60 millioen en in 1928 reeds meer dan 67 millioen gulden. Dat zijn getallen, die ons toch wel iets te zeggen hebben. Kijk, ik ben dankbaar voor elke belas tingverlaging in welken vorm dan ook. Zelfs al lijkt me de vorm niet gelukkig gekozen, of meen ik, dat iets anders voor moet gaan, dan ben ik toch dank baar voor elke poging tot belastingverla ging. Of ik dan zoo heel gerust ben over de financieele politiek, die den laat- sten tij'd gevoerd is? Neen, dat niet, er zitten mijl te veel onbekende factoren in en dat zijn op 't gebied der financieels po litiek geva.arlijke dingen. Als 'tgoed gaat, ja dan gaat het goed, maar het kan ook anders, 't Is, wel eigenaardig, dat onze Mi nister van Financiën, de heer de Geer, goed gevoeld heeft, dat er voor hem een bijzondere taak lag. Want nu hij is gaan verklaren, waarom liij ook thans zich liet vinden, om weer als Minister van Financiën op te treden, redeneert hij on geveer zoo: er zijn er, die beweren dat ik door m'n jongste maatregelen onze finan ciën op wat losse schroeven heb gezet en het nu eigenlijk niet fair zou zijn om niet te blijven. Welnu, daarom blijf ik, om dan zelf de eventueele gevolgen van mijn financieele politiek op te vangen." Dat is te waardeeren. Men behoeft nu in ieder geval niet een opvolger aanspra kelijk te stellen voor wat zijn voorganger in mogelijik te groot optimisme misdeed. Men kan nu afrekenen met den man zelf. En Minister de Geer is nu ook weer niet een katje om zonder handschoenen aan te pakken. Zoodat dus niet alleen de poli tieke, maar ook de 'financieele debatten, die in deze dagen in de Kamer gevoerd worden, wel eens interessant kunnen worden. Ook als z.g. „contribuabelen" hebben wij daar een niet gering belang bij. Want 'het regent geen geld in de schatkist, maar het moet er als belas ting (in welken vorm dan ookl) in ge bracht worden. J. H. De beursgebeurtenissen van de vorige week. Een transatlantische stoomer komt de haven van Le Havre binnen, 't Is een van de zeekasteelen, die een zaal aan boord hebben, waarin de passagiers volgens alk regelen van de kunst (beurs kunnen hou den. Dit schip was een schip der wanhoop. Langzaam naderde het de kade. De tros sen werden uitgeworpen en vastgemaakt, de loopplanken uitgelegd. Er heerschte echter aan hoord niet de gewox. vreugde van een behouden aan komst na een voorspoedige reis. Geen glimlach op de gezichten. In de oo"-en var velen las men een 'diepe droefheid, alsof ze iets vreeselijks hadden meegemaakt, 'n schipbreuk. Ze hadden een schipbreuk meegemaakt. De schipbreuk van hun eigen fortuin. Midden op den oceaan was hun bezit verzwolgen door een vloedgolf van de pressie, terwijl -ze rustig gedoken zaten in de weelderige fauteuils van een eerste klasse salon. Er bevonden zich bij het- vertrek uit N, York in de eerste klasse vijf honderd Ame rikanen. En 'die leidden een lustig leven tje. De muziek kende geen rust. Er werd druk gedan'st. In deze vroolijkheid viel als een don derslag bij helderen hemel het telegram, dat melding maakte van een paniek op de New-Yor!ksche beurs. Een paniek op de New-Yorksche beurs en een paniek op den tr&naatlantlschen stoomer. Do hut van den marconist werd be stormd. Iedereen wilde iets hooren. Voor zooveel millioen verloren, voor milliarden met verlies verkocht. Niemand wist nog, wat wij nu weten, dat er naar schatting tusschen de 20 en 80 milliard verloren werd, in totaal. Maar de consternatie aan boord was toch al groot genoeg. De New Yorksche beurs gesloten. Elk nader telegram gaf den passagiers gelegenheid te berekenen, hoeveel ze ver loren. Het meerendeel zat gevangen in de luxueuse ruimten van den oceaanstoomer, terwijl daarginds, in 'het vaderland, hun fortuin als sneeuw voor 'de zon verdween. De telegrafisten werkten als bezetenen. Ze seinde order op order, gingen op 'hun toestellen te keer, alsof ze S.-O.S. seinden. Voor velen werd het een S.O.S. Drie dagen lang heerschte er een 'begra fenisstemming op het zeekasteel. Er waren multi-millionairs aan boord, die alles ver loren hadden. En de marconisten 'zaten nog met sta pels telegrammen voor zich, toen de ont scheping plaats vond. Niet alleen op de New Yorksche beurs em aan boord van den oceaanstoo mer heerschte de vorige week een paniek. Ook te Londen en te Parijs vonden harts tochtelijke tooneelen plaats, toen ook daar groote verliezen werden geleden. Op alle beurzen van beteekenis voltrok zic'h een beduidende daling der koersen. Hier te lande ondervond men er den weerslag van. Een milliarden'kraeh was het na een gespeel met milliarden. Amerika, dat alle economische wetten scheen op te heffen, brandde zich leelijk de vingers, en het meest verbijsterend is nog, dat deze krach niet werd veroorzaakt door een verloren oorlog of door een industrieele crisis. Al die milliarden bestonden eigenlijk slohts op papier, waren het resultaat van een opdrijving der koersen, de buit eener financieele vrijbuiterij, die in het ingewik kelde economische samenstel van dezen tijd voor eerlijken handel doorgaat en of ficiéél wordt beoefend, ook in onze lan den aan de zee. Het ergste is, dat dit alles geschiedt ten koste van de maatschappij, ten koste van de massa, die zijn dikwijls karig stukje brood verdient in het zweet des aan- sehijns. (Msb.) Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) U i e n t e e 11. Volgens statistische ge gevens zijn er dit jaar in Sch.-Duiveland o87 H.A. uien uitgezaaid. Een belangrijk deel komt voor rekening der gemeente Üosterland met 104 bunder. Renesse het minst, n.l. 0,6 H.A. Geschat op een voor dit jaar niet overdreven opbrengst van 700 baaltjes k 50 K.G. per bunder, komt men tot een totaal gewicht van ruim 2 millioen k.g. uien, uitsluitend voor uit voer. De afdeelingen Vlissingen, Middel burg Goes en Oostburg van den Algemee- nen Militairen Pensioenbond hebben een motie aangenomen, waarin ernstig erop wordt aangedrongen, den oud-gepension- neerden van land- en zeemacht en kolo niën en hun weduwen en weezen alsnog recht te doen, en dus de vóór 1918 gepen- sionneerden te doen deelen in de huidige pensioenwetten. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons aan W. Boonman, hotelbediende in dienst van den heer J. J. van de Ven, te Zierlkzee. Vlissingen. Ten stadhui ze is Zaterdag de vrijwillige brandweer bijeengekomen in verband met het aftreden van den heer P. J. Wemelsfelder als commandant dier brandweer en het optreden van den heer W. J. Agterberg als zoodanig. De burgemeester, de heer O. A. van Woielderen, heeft Men heer Wemelsfel- der danlk gebracht voor het vele, dat hij in deze functie voor de gemeente heeft gedaan. Hiji zal als adviseur aan de brand weer verbonden blijven. Spr. bood de brandweer een medaille aan ter gelegen heid van de wisseling op 1 Nov. van commandant en als blijk van waardeering voor de groote diensten, die de vrijwil lige brandweer de gemeente bewijst. Zoowel de beer Wemelsfelder als zijn opvolger yoerden hierna nog het woord. Kloeürtge. Bevolking,. Ingekomen: R. Roozendaal en gezin, reiziger, B 133; W. van Velzen, bakkersknecht, A 170. Vertrokken: La. Sonke, dienstbode naar BJoiemendaal, Slingerweg 2; Ga. Cor- nelisse—Rreeweg, zonder beroep, naar Kattendijike; M. Harinck, klerk Ned. Spoor wegen, naar Goes, Piccardtstr. 9. Rilland-Bath. De collecte voor de Nati onale Stichting „Tehuis voor alleenstaan de blinden" te Wolf hezen Jneelt in deze gemeente f81.86 opgebracht. Souburg. A.s. Vrijdag te half drie ver gadert de Gemeenteraad. Punten van be handeling zijn: Stemming over voorstel betreffende verstrekken gelden ten be hoeve Marnix school, alsmede over het voorstel tot wijziging der Verordening op de bewaarschool. Gemeente-begrooting 1930- Voorstel tot aankoop .grond. Voor gesteld wordt van den Staat te koopen de perceelen zijkantweg gelegen langs dear Abeelschen Zandweg, Kadastraal becend sectie A no.'s 934 en 936 samen groot Te Oudelande word Donderdag het 25-jarig bestaan der Chr. School feestelijk ge vierd. Hierboven een photo van het personeel. Zittend v, 1. n. r. E. Bakker^ vice-voorzitterJ. Traass secretarisD. Meulenberg, voorzitter; P. de Dreu, pen ningmeester. Staande v. 1. n. r. J. Bottenberg, h, d. sch.; H. Hoeve, bestuurslid; Mej. de Vries, onderwijzeres en M. v, Helcke, bestuurslid. VAN DINSDAG 5 NOV. 1929. No. 31. Het dreigt ditmaal een zoet praatje te worden, want het gaat over suik'er. Over onze suiker-politiek en alles wat daarmede annex is, werd de laatste da gen nogal eens gesproken en geschreven. Allereerst, doordat de Eerste Kamer nu eindelijk eens behandelde het z.g. Suiker- wetje van den heer v. d. Heuvel, dat, door de Tweede Kamer was aanvaard en bedoelde bij te lage prijzen voor hun product onzen bietenbouwers tegemoet te komen. Voor wie den omvang en de be teekenis van onzen bietenbouw kent en er iets van verstaat, wat er aan werkge legenheid ten plattelan.de aan vastzit, moest deze steun wel een sympathieke kant hebben. Natuurlijk waren er ook be zwaren, maar het ging er hier maar om, wat het zwaarst moet wegen. De heer v. d. Heuvel heeft geen succes gehad, de Eerste Kamer heeft hem z'n wetje weer mee naar Heemstede terugge geven, waar hij het later nog eens kan be dien als iets. „jvaaraan hij veel zorg en moeite heeft besteed, maar dat de eind streep niet kon halen. Er zijn er, die de Eerste Kamer door deze verwerping ver wijten, dat ze niets voor het platteland voelt. Dat zou ik werkelijk niet durven beweren. Maar de Eerste Kamer voelt bit ter weinig voor initiatief-ontwerpen van Kamerleden .De tegenzin daartegen heeft ze al meermalen gedemonstreerd. Was een dergelijk steun-voorstel van de Regee ring uitgegaan, dan was het er, naar onze overtuiging, gekomen. Maar voor hen, die hier wat wilden doen, was juist dit het. fatale, dat de Regeering als zoodanig voorloopig in ieder geval niets wildé doen, zoodat ze dus zelf wel iets moes ten beproeven. Dat hebben ze gedaan, dcch het is n)u door de afwij'zing dei Eerste "Kamer mislukt. Met name voor onze biatenbouwers is dat teleurstellend, doch er waren hier ook meerdere belan gen in het spel. Vroeger jaren heeft in het vuur zijher rede eens een Kamerlid betoogd, dat „de suikerbiet de kurk is, waarop onze Ne- derlanidsche landbouw dreef". Die beeldspraak was natuurlijk foutief, een beetwortel is heusch gein kurk, ik voor ,rnij heb tenminste liever een kurk dan een beetwortel naar m'n ljoofd, al kan het ook hier wel zijn, dat smaken verschillen. Doch één ding staat wel vast en dat is, dat de bietenbouw in ons land een uiterst belangrijke cultuur b en dat ons land voor dien bouw in het bij'zonder aangewezen is. Wie verstaat, dat nap!ei- ten weinig baat geeft, kan niet anders doen dan hopen, dat onze bietenbouw eerlang de crisis weer geheel te 'boven komt en er dus aan tijdelijke regeerings- steun niet meer behoeft te worden ge dacht. Intusschen heeft de Regeering iets an ders gedaan, Zij heeft bij het parlement een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat o.m. ook bedoelt verlaging van den sui- keraccijtos door afschaffing van de opcen ten daarop. Op zichzelf kan men moeilijk tegen zulk een maatregel bezwaar hebben. Vooral niet, als men zich op het stand- -punt stelt, dat de suiker in vele gevallen niet alleen een genotmiddel maar meer een voedingsmiddel is. Wordt dit voorstel der Regeering wet, dan verlaagt dit den suikerprijs met, 4 cent per K.G., dus met 2 cent per pond. Zoo heel veel is bet niet, maar iedere goede huismoeder zal zeggen: iedere twee centen zijn er tweel Men kan dat stelsel natuurlijk ook te con sequent doorvoeren en doen als de schip- fier, die onder het motto: alle vrachtjes ichten, z'n vrouw overboord zette. Tot 1865 was de accijns op-de suiker in ons land f 13.50 per 100 K.G. Dat is meer dan 60 jaar geleden, toen werd de accijns ineens verdubbeld en gebracht op floor J. v. d. BOSCH. 3) 'O Gerrit was eigenlijk een raadsel. Hij was de vreemde eend „in de bijt. Ze waren allen zoo wat gelijk, de kinderen. Maar Gerrit maakte een uitzondering. Hij was niet ruw, het leek er niet op. Hij was zacht van karakter. „Heelemaal geen jongen van het land", zei vader altijd. „Au, au", kermde 'Klaartje. Vrouw Waanders schrok op uit haar gepeins. „Wat is er?" vroeg zij. „Niks, moeder, antwoordde Flip. „O, dan is er vast wat, als jij dat zegt." „Hij plaagt, moeder." „Zoo, plaagt Flip? 'kDacht het wel. Pas op, Flip. Ie bent al zooveel groo- teri" De vrede tusschen die beiden yras gauw gesloten en vrouw Waanders dacht weer verder. Dat was anders haar gewoonte niet Er was wel iets anders te doen, dan te zitten denken I Het kwam nu zolcor van die zieke goit Als dat beest toch eens dood gingDat beteekwade zooveel liter melk per week gaan koopen. 'tWerd een heele som. Ja, die Gerrit. Vader zat er ook mee. Bij den boer werd het niets met hem, dat stond wel vast. „Hij was niet sterk genoeg. En hij voelde er ook niets voor. Hij zgt altijd maar over boeken gebogen. Waar had die jongen dat toch vandaan? En als hij ze machtig kon worden, waren het boeken over bloemen en planten. Meester stijfde hem er nog in ook. Want die leende hem altijd van die boeken. Soms was hij er niet van af te slaan. Maar, vrouw Waanders moest het er kennen, daar had Gerrit wel plezier in. Bloemen en planten, 'dat was zijn lust en zijn leven. Moest je me toch zoo'n tuintje eens zien! Had hij geheel alléén aangelegd. 'tWas een lust voor het oog. Verleden week was de burgemeester nog voorbij geloopen. En die had er vol be wondering naar staan kijken. Hij1 had niet willen geloeven eerst, dat het werk was van een jongen van dertien! Maar hij had het wel moeten gelooven. 'tWas immers de heusche waarheid I En méér menschen keken naar het tuintje, als zij voorbij gingen. Wat een vreemde bloemen en planten waren er onder I Zoo nu en dan kwam meester, die was ook zoo'n liefhebber, "Gerrit hel pen. Hij bracht dan zaad mee, 1n de stad gekocht. En een paar maal had hjj zaad laten komen pit Enkliuizon, ge loofde zij. Kijk, dat was nu allemaal heol aardig. En Gzrrit leefde er in. Maar die liefhebberij, al kostte die dan geen geld, kon toch niet blijven duren! Straks kwam de tijd van verdienen. Wat moest die jongen nu worden? Vader had al eens gezegd: „Hij moet maar naar een tuinier." Maar die was er niet op het dorp. En je kunt een jongen van veertien jaar toch ook niet naar do stad sturen! Het was een héél moeilijk geval. Vader zat er ook wel mee, 'Inaar hij was er toch het gemakkelijkst onder. „De Heere zal het wel in orde maken", zei hij dan. „Ilii brengt ieder mensch op zijn plaats." Ja, natuurlijk, daar was vrouw Waan ders het volkomen mee eens. Maar het was toch niet gemakkelijk, om dat te gelooven. Als je dan zoo'n groot gezin hebt en de verdiensten zijn zoo schraal. En dat behoefde toch niet, als vader Met veel lawaai kwam 'Kees aanstor men. Gerrit volgde, maar heel wat be daarder. „Twee vierponders", zei Kees. „We kun nen weer vooruit" „Moet je maar eens opletten, wat er morgenavond van over is", zuchtte moeder. „Dan zijn ze ver weg. Maar u jsegt altijd: beter naar den bakker, dan naai' den dokter, moedert" „Natuurlijk, jongens. Eet maar, hoor." Do stom van vrouw Waanders klonk nu heul wat opgewekter. Wat was zij toch ondankbaar, kinderen warwi nooit l» ziek. Zij gten als delvers. En er was toch altijd eten, vaak méér dan noo- dic was! „Hoor die arme geit toch eens", zei Kees meewarig. En hij liep naar buiten. „Moeder, moeder, niet stuk maken", riep Gerrit, Achteloos had vrouw Waanders de cou ranten, waarin de brooden gewikkeld wa ren, er afgenomen. „Wat "bedoel je nu, jongen?" „De kranten niet stuk maken, moeder." „Waarom niet? Is het wat bizonders?" ,,'t Zijn kranten met platen van bloemen en planten, moeder. Ziet u wel, wat er boven jstaat? Zoo héét die courant. 'kMoet het eens lezen." „Floralia", las Vrouw Waanders, „Offi- ciëel orgaan van de Nederl. Vereen. „Flo ralia". 'kWeet niet, wat dat beteekent, hoor." „Floralia, dat is van bloemen, moeder." „Ja, dat zie ilc. Je Zult er niet veel van begrijpen. Gerrit. 'Zoo'n courant is voor groote menschen." ,,'k Zal er wel wat „van begrepen, moe der." „Hier, jongen, je moogt ze hebben, hoor. Laat ik nu gauw brood gaan sn\j- den. Straks komen vader en Joost. Daar hóór ik zo, geloof ik, al." „Vader is bij de geit, moedor", zei Gordt. En hij liep ,nu ook naar het bleek veld uehtor hot huisje. Mat «au basUukeltfk geaioht stond vader 3.64 Aren. De weg self etsat ten same der Gemeente. In hiet wegbelang wordt deze aankoop gewenscht geacht met het oog op tiet, eventueel houwen langs dien weg. De perceeltjes zijn gelegen vanaf de heul tot aan de hofstede van den heer M. Lorier. B. en W. stellen voor, den koop prijs te bepalen óp ten hoogste 1100. Aagtekerke. Maandagavond is alhier on der leiding van den heer Beukolmans van Meliskerke, wederom een aanvang ge maakt, met een te houden tuinbouwcursus waaraan 7 personen deelnemen. Colljlnsplaaf. In October zijn ingekomen: Joppa Verburg, uit 's Gravenhage; Maria T. Landman, uit Kapelle (Z.B.) Vertrokken: Johannis G. Douw en ge zin, naar Wissenfcerke; Anna Verburg, naar Breskens; Adriaan Geene, naar Goes; Jan van Dongen, naar Brouwershaven; Gilles A'. Versluis, naar Kats; Dingenis Verburg en Johannes Verburg, naar Standdaaxbuiten; Maria W- Hage, naar 's Gravenhage. Ongelukken. Een vierjarig zoon tje der familie van der B. te Spekholzer- heide werd door een auto aangereden. Met gebroken ledematen en zware won den aan het hoofd werd het ventje naar het ziekenhuis gebracht. De auto waarvan de remmen niet goed werkten, werd in beslag genomen. In den nacht van Zondag op Maandag is o;p "den Venloschen weg te Grubbenvorst een auto met volle vaart tegen een boom gereden. De chaui, four werd ernstig verwond en de naast hem zittende D. uit Horst was op slag dood- De auto was geheel in elkaar ge drukt. Kinderverlamming. Te Roer mond heeft zich gisteren het vierde ge val van kinder verlamming voorgedaan bij het 5-jarige zoontje van den lieer B. Het jongetje is in het Louisahuis opgenomen. Geen alas trim. De drie kinde ren uit Halsteren, die verdacht werden kan alastrim te lijden en ter observatie in bet ziekenhuis te Bergen op Zoom waren opgenomen, zijn daaruit ontslagen daar gebleken is, dat men hier niet met alastrim te doen heeft. Het volkgericht te Zuidlar ren. De burgemeester van Zuidlaren heeft in de vergadering van den gemeen teraad zijn leedwezen te kennen gege ven over het feit, dat een dagblad in Groningen den goeden naam der gemeen te heeft aangetast door een zeer over dreven voorstelling te geven van de .ge beurtenis, welke in den avond en nacht van 5 op 6 OctobeT j.l. heeft plaats ge had. Het, is in het dorp wel voldoende bekand, dat slechts door een troep opge schoten jongens liedjes zqn gezongen voor het huis der betrokken personen en da,t later do ruiten en paneelen met steonen zijn stukgegooid. Van bet binnendringen gen in de woning en het vernielen van linnengoed is geen sprake geweest, terwijl ook van andere plannen, waarvan het dagblad met zooveel ophef melding had gemaakt, niet het minste spoor bij 'de dar ders is gebleken. Direct, nadat de bovengenoemde ge beurtenis ter kennis van de politie-auto- riteiten is gekomen, zijn dezen met een gestreng onderzoek aangevangen, terwijl reeds op (7 October de Justitie te Assen met al het voorgevallene in kennis is ge steld. Overeenkomstig de aldaar ontvan gen instructies is het onderzoek verder voortgezet en dezer dagen met succes beëindigd, zoodat te zijner tijd t.e Assen de verdere behandeling in deze kan wor den tegemoet gezien. Een beroep»raster overle den. Te Blackpool is gisteren een zekere „Sacco", die ,er zijn beroep van maakte te vasten, aan (le gevolgen daarvan over leden. Een paar weken geleden besloot hij tgt een nieuwe vastkuur, die hij vijf- en-zestig dagen volhield, of twee dagen meer dan hij aanvankelijk van plan was. Deze overmoedigheid heeft den vaster het leven gekost. De man was slechts acht- i i' 1 ..-Iu naar het arme dier, dat hard zielkl was, te kijken:. a M „Het beest was boter in de schuur, va der" zei Joost, een stevige, pootige jon gen, die sprekend op zijin vader geleek. „Ifc denk het ook, jongen. Maar dat zal niet veel helpen. Ik geloof, dat m'jytaj- heer Van Henten miaar eens komen moet. 'fcZa1 er eens met moedor over praten." Vader Waanders wilde de goit, die er barmelijk klaagde, naar het schuurtje lei den, rnnax het dier was niet meer in staat om te loopen. fit. „Dragen, Joost", zei Kees. „Arme Sik, Je zult to.ch niet doodgaan?" „'fc'Zou ze'maar laten liggen,' besliste vader. „Dat. gesjouw is misschien heele maal niet, good voor het heest." Hij "Jiep naar binnen. „Dag, moeder.'* I f" „Vader. Wat dehk jo van Sik?"' ,,'t Gaat niet goed, moedor. Ik dacht over den; veearts." i ,,'k Heb hot ook al gezegd, 't Valt niet mee, maar misschien 'kan. hij1 worden ge red." „Krek. Joost moest er maar oven hoen." l „Laat Kees maar gaan, Joost heeft den heelon dag hard gewerkt." „Ook good, Kees I Koes I" Koos kwam al aangehold,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5