Dinsdag 5 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I 1 GERO ZIUV KendriksB Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. bedaren maakt het slijm los EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUU, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3, Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Onze Christen-vrouwen. Er wordt den laatsten tijd van Soe. Democratische zijde een sterke propa ganda gevoerd onder de vrouwen. In de socialistische pers hebben we kunnen lezen, 'dat er in dit najaar door heel het land, ook in Zeeland, een Stel selmatige actie o-p touw is gezet om speciaal de vrouwen te bewerken pn ze te bewegen het roode vaandel van het Socialisme te yolgen. Van So-c. Democratisch standpunt be zien een zeer verstandige maatregel. tJLuther heeft eens gezegd, geef jnij- de jeugd en ik heb de toekomst, maar we zouden ook kunnen zeggen: wie de vrouwen heeft, heeft de jeugd en de toekomst tevens. Bovendien, het mag tot haar eere ge zegd, zijn het in 't bijzonder de yrouwen geweest, die den groei van de Socialisti sche beweging hebben belemmerd, en te gengehouden. En dat is ook wel verklaarbaar. De mannen en de jongens staan in fabrieken .pn werkplaatsen en kantoren bloot aan de verleidingen van allerlei aard. Zij worden dag aan dag bewerkt, nu eens openlijk en dan weer meer be dekt, met een boodschap waarvan gezegd kan worden, dat het is een Evangelie naar den mensch, dat veel begeerlijks belooft, terwijl liet een meermalen gerechtvaar digde critiek oefent op allerlei misstan den. Vandaar het verschijnsel dat terwijl de mannen soms reeds lang met de Kerk en den Godsdienst hebben gebroken, en met pak en zak naar het Socialisme zijn overgeloopen, de vrouwen de Chris telijke traditiën nog handhaven, den hand met de Kerk bewaren en er voor zorgen dat de kinderen e«n Christelijke opvoeding -krijgen. Maar juist daarom wordt nu ook zulk «en krachtige propaganda gevoerd om de vrouwen te bewegen een anderen weg in te slaan, niet langer hulp en steun te zoeken bij het Kruis van Christus, maar het Socialisme aan te hangen. Met genoegen hebben we gezien, dat de resultaten van deze propaganda, al thans wat onze provincie 'betreft, niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. Dit mag voor ons echter geen reden zijn om nu maar te doen alsof alle gevaar geweken is en ons verder van deze actie niets aan te trekken. De Soc.- Democraten zullen het bij deze najaars- propaganda niet laten. Wat vandaag niet gelukt, zal morgen opnieuw worden ge probeerd. Daarom hebben we wakker en waak zaam te zijn en 'te blijven. En daarom hoewel daarom niet al leen! verdient het ook toejuiching, dat we in ons land hebben eten Bond van Christenvrouwen, een Bond, die een band tracht te vormen tusschen onze vrouwen en die wil pogen haar in staat te stellen haar roeping als Christenvrouwen meer en beter te vervullen. Deze Bond heeft ook in Zeeland ver schillende afdeelingen. Alleen, die afdee- lingen zijn nog te zwak en bun aantal is nog .te gering. Misschien en wij hopen van harte, dat dit het geval zal zijn kan de sterke actie, die thans van socialistische zijde ontwikkeld wordt ex toe medewerken, dat de belangstelling voor dezen Bond ver meerdert en dat onze christenvrouwen zich aaneensluiten om een sterken dam te vormen tegen de steeds meer opdrin gende macht van ongeloof en revolutie. Nieuwe onthullingen In het Sklarek- schandaal. In de laatste dagen zijn de Berlijnsche politie en het Openbaar Ministerie erin geslaagd, aanteekeningen te vinden over geheime rekeningen van de gebroeders Sklarek, waardoor niet alleen de drie broers, maar ook leden van de stedelijke administratie en andere stedelijke autori teiten, zeer sterk belast worden. De Sklareks hebben om zich te vrijwa ren voor aavorschingen van hun em ployés, deze geheime rekeningen in 'te genstelling met hun gewone boekhouding, zeer precies bijgehouden. En om de na men van bekende klanten of goede vrien den weg te werken, hebben zij deze reke ningen mooie en bloemrijke maar soms toch wel eenigszins ironische namen ge geven. Achter 'den naam Gustav moet men e<?fl. hoogen ambtenaar van de Berlijnsche stadsregeering zoeken, terwijl een ambte naar van de stadsbank verscholen is on der den naam Hammei. Voor het communistische raadslid Gee- bel werd de naam van den aartsengel Gabriël gekozen, terwijl het communisti sche raadslid Degener, wiens naam doet denken aan strijd en wapens, den bijnaam Dolch kreeg. Voor burgemeester Schnei der vindt men in deze rekeningen den naam Schuster (schoenmaker). De reke ning van den directeur van de Stads bank Schmitt, met wien Leo en Max Skla rek op vertrouwelijke voet stonden, werd met den naam Schimmel aangeduid. De bedragen op deze verschillende re keningen zijn niet bepaald klein. Zoo blijkt bijvoorbeeld uit die van het raadslid De gener, dat deze elke maand 2000 tot 2500 Mark van de gebroeders Sklarek heeft gekregen. .De rekening Gabriël is nog veel hooger, en die van Schimmel overtreft beide rekeningen nog aanmer kelijk. Op de rekening Gustav vindt men alle 'bedragen, die voor geleverde klee- dingstukken aan de heele familie werden in rekening gebracht. Onbehoorlijk optreden van Brusselsehe politie. De Brusselsche correspondent van „De Maasbode" meldt De „Gendarme", het orgaan van de Belgische gendarmen, publiceert een ar tikel, waarin eens te meer een zonderling licht wordt'geworpen op het gedrag van de Brusselscba politie, ten opzichte van arrestanten- Onlangs, zoo zegt het blad, in kwestie, waren vier gendarmen in civiel in diienist in de buurt van het Noordstation, waar zij om één uur des nachts een verdacht type arresteerden. Twee der gendarmen la amen een taxi om den arrestant naar de gendarmerie te brengen. Er ontstond een opstootje van chauf feurs, om te ontkomen aan de requisitie van een taxi, daar de justitie nooit fooien betaalt. Een politie-agent kwam aanzetten.. Een der gendarmen liet zijn speciale identi teitskaart zien, welke door den agent werd verfrommeld, die vervolgens dien gendarm met de vuist in het gelaat sloeg totdat deze neerstortte en de chauffeurs, die meestal tot het uitschot van de hoofd stad behooren, de taak van. den agent voortzetten. Nog andere politiemannen 'kwamen ter plaatse. De gendarmen werden uit de taxi gehaald en als arrestanten naar een politiebureau overgebracht, terwijl men den arrestant der gendarmen liet ont snappen. In het politiebureau begonnen de agen ten de gendarmen opnieuw te mishande len met vuistslagen en ook met slagen van een gummistok. Een deT gendarmen werd tegen den grond geworpen en afge ranseld door vijf agenten tegelijk- Toen kwam een commissaris in né gligé van de verdieping boven het com missariaat en gebood, dat de gendar men zouden opgesloten worden, doch één dezer mannen was zoo wreed toegetakeld, geworden, dat hij naar het hospitaal moest worden overgebracht. Eerst enkele' uren later werden de arrestanten, na ver schillende interventies, in vrijheid gesteld. Deze zaak is "door bet parket onder zocht, dat zoo juist als haar uitspraak heeft doen kennen, dat er geen redenen tot rechtsvervolging aanwezig zijn- De „Nation Beige" commenteert deze uitspraak, die, zegt biet blad, ten zeerste door de openbare opinie wordt afgekeurd. Die antl-Faseisfen te Brussel. Gisternacht heeft men op het trottoir voor het gebouw van de Italiaansche Kamfer van Koophandel te Brussel een bom gevonden, waarvan de lont had ge brand. De bom werd naar het commissariaat van politie gebracht an zal daar worden onderzocht Gok ia het tot een hotsing tusschen sociaal-democraten en ïtaliaansche fas cisten gekomen. i LichteCeurkse rooktabak RöODE-STER theodorus nieme1jer groningen Een twintigtal fascisten 'bidden een be- toogiog v.oor het volteshuis, waar zij het fascistische volkslied zonden en b-el-ee- digingen en bedreigingen tegen de sociaal democraten uitten. Een troep van die so cialistische jeugdiorganisa.iC;. d.ed daarop een uitval uit het volkshuis, waarna het tot een handgemeen kwam, waarbij 4 fas cisten en 3 sociaal-democraten érnstig gewond werden- De politie greep in en wist ten slotte de orde 'te ''herstellen. Ernstige hotsingen fe We enen. Te Weenen is het Zondag tot ernstige hotsingen tusschen sociaal-democraten en aanhangers van de burgerwachten geko men, waarbij verscheidene personen min of meer ernstig gewond werden. De politie mo-est van de blanke wape nen gebruik maken om de orde te her stellen. Ook te Mödling kwam het tot een vechtpartij, daar aanhangers van de bur gerwacht voor het tehuis der sociaal-de mocraten piropaganda-leJuur verdeelden en beleedigende uitdrukkingen en scheld woorden tegenover de sociaal-democraten gebruikten. Ook hier moest de politie ingrijpen, t Q B Ongelooflijke toestanden. Een Stockholmsch blad verneemt uit Helsingfors, dat 60 politieke gevangenen er in zijn geslaagd te ontvluchten uit bet Sovjet-Russische gevangenkamp te Solo- wietskoj in de Witte Zee, en de Finsche grens nabij' Rovanemieu bebben over schreden- Zij vertelden, dat zij in de bos- scben nabij de Finsche grenzen 'haddeni moeten werken. Zij hadden hun bewakers aldaar mét bijlen neergeslagen en twee weken lang door de bosschen gedwaald, vóór zij' de grens jiadden kunnen over schrijden. Zij hadden zich den lieelen tijd met boschbessen gevoed. Een paar hun ner waren onderweg door uitputting blj- ven liggen. De toestand in het kamp te Solowïets- koj, moet volgens de verklaringen van de vluchtelingen onmenscbelijk zijn. Het kleinste misdrijf werd met mishandeling gestraft, en voornamelijk de vrouwelijke gevangenen waren er vreeselijk aan toe- Zij waien geheel prijsgegeven aan hun be wakers. De meesten hunner waren ernstig ziek. Verleden j,aar waren er een paar honderd leden eener orthodoxe sekte in het kamp aangekomen- Zij werden door de bewakers bijzonder brutaal raishan- De werkloosheid in Engeland en haar bestrijding. Voor de zitting van het Lagerhuis van gisteren bestond zeer groote belangstelling in verband met de verklaringen, welke Thomas, de minister tot bestrijding van de werkloosheid zou afleggen. Het huis en de tribunes waxen vol bezet. Mac Donald verscheen kort na de ope ning van de zitting tegen drie uur voor het eeïst sedert zijn terugkeer uit de Ver- eenigde Staten weer in het parlement en werd van alle kanten ook door de conservatieven, hartelijk toegejuicht. Thomas sprak over den toestand op de arbeidsmarkt en verklaarde, dat onder zocht moet worden, op welke wijze de uitvoer geholpen en1 de industrie weer tot nieuw leven gebracht kan worden en op welke wijze daarbij gebruik zal worden gemaakt van de groote hulp bronnen van het rijk. Snowden kondigde de benoeming van een commissie aan, welke uit financieele en economische deskundigen en zaken lieden zal bestaan, die voorstellen moet uitwerken tot ontwikkeling van handel en industrie en het te werk stellen van over tollige arbeidskrachten. In het vervolg zijner lagerhuis-rede zei- de Thomas nog: In drie maanden tijds werden er uitga ven tot. een bedrag van 11 millioen pond sterling goedgekeurd, die werk verschaf ten aan 500.000 menschen. Er worden thans supplementaire uit gaven van 10 millioen overwogen. Groote plannen voor de ontwikkeling van het spoorwegwezen zijn goedgekeurd. De regeering bereidt een wetgeving voor om den aankoop van terreinen door de gemeenten en den staat te vergemak kelijken. Er zal een belasting worden gelegd op de waardevermeerdering van terreinen. Thomas gaf een overzicht van do po gingen, die er gedaan zijn om de kolen- en katoenindustrieën te helpen. deld en tenslotte allen ter dood veroor deeld. Zij moesten zelf op een kouden winterochtend hun graf graven en zich toen daarin neerleggen- De bewakers ble ven hij de graven op wacht, tot alle veroordeelden waren doodgevroren- SIROOP MMEL Iff doet het hoesten 1* 94 \Acog het ccrrteel von Uw deleter t Agotihtn t F6B. Melndefsro-Ctai Hxg Korte berichten. Naar uit CMrieesehe bron uit Char- bin wordt vernomen, hebben die Chi nees che troepen bij' de jongste gevech ten hij1 Fuchinhsien twee Russische kan- nonnieerbooten en twee Russische vlieg tuigen buitgemaakt. Door een hevige uitbarsting van den vulcaan Santa Maria (Zuid-Amerika) zijn, naar men gelooft, verscheidene per- sfenen omgekomen- Do stad Guezultenan- go is ernstig geteisterd en de regeering heeft hulp gezonden naar de bedreigde streken- De einduitslagen voor 'd© gemeente- raadsverkiezirigen in Engeland zijn nu be kend geworden. De labour-partij is 100 zetels in totaal vooruitgegaan- De kiezers van Nieuw-Schotland hebben de prohibitie-wetten, die feeds 13 jaar in werking waren, afgestemd. Door dit referendum wordt het regee- ringsvoorstel om over te .gaan tot drank- verko-op van staatswege tot wat verheven. Binnenland. De positie van Philips. Een Vlissingsche zeevaartsebaobkwestie voor het Haagsche Gerechtshof. Vragen over Naamlooze Vennootschappen. Buitenland. De werki o-osheidsbestrijding in Engeland. Anti-fascisten te Brussel. Naar de Democratische Zeitungs- diienst verneemt, wordt door de Duitscha regeering overwogen den Rijksdag vroe ger dan den oorspronkelijk vastgesteldea datum van 26 November bijeen te roepen. De regeering wil de volksbeslissing zoo spoedig mogelijk behandelen. Uit Berlijn wordt gemeld: De toe stand van Prins Max; von Baden was gis termiddag vrijwel hopeloos; 'het einde kan elk oogenblik worden verwacht. Mevrouw Victoria Zoebkof heeft door tusschenkomst van haar advocaat bij' de rechtbank van Bonn de scheiding van haar huwelijk aangevraagd. -In verband met de korte-rofckenmode der dames is, volgens de berekening van de economische afdeeling der universiteit van Pennsylvanië, de productie van de zij-den kousen jaarlijks met meer dan 43 millioen doUar toegenomen. De postvluóhten naar ere var» Indië. Het vijfde postvliegtuig is gisteren van Konstantittopel vertrokken en te Aleppo aangekomen. Aan- boord was alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. Slordigheid op het Departement van Waterstaat. Toen de gemeente Schoonhoven een nieuwe motorponit in de vaart wilde bren gen op de Lek, werd, na,ar „De Tel." meldt, .de daarvoor vareischte joesterrp ming gevraagd aan het Departement van Waterstaat- Er gingen maanden voorbjj, maar op de eenvoudige officieel inge diende aanvraag kwam geen antwoord- De aanvraag werd herhaald, weer maan den gewacht, weer geen antwoord. Ex werd een beetje dringender gevraagd en herinnerd aan vorige aanvragen. Ook nu kwam, trots enkele maanden wachten, taal noch te-eken. Eindelijk, het wachten moede, en omdat de pont gereed lag voor de Vaart, belde het gemeentebestuur het departement op om te informeeren hoe het nu toch zat. Toen kreeg men het verbazingwekkende antwoord van de be voegde instantie, dat op het departement niets bekend was van een aanvrage yarn Schoonhoven. De vereischte toestemming is toen binnen enkele dagen afgekomen, maar het is nooit opgehelderd, hoe bet mogelijk was, dat tot drie maal herbaalde aanvragen baar bestemming niet bereik ten of spoorloos verdwenen. Werkplaatsen van de Nederiandsebsi Spoorwegen. Gemeld wordt, dat de werkplaats B te Utrecht zal worden gesloopt, en die ta Gennep buiten, gebruik gesteld en ver huurd wordt aan particulieren. Thans hebben daarin nog enkele herstellingen, plaats, op één dag of twee dagen in de week- Te Amersfoort zullen in de to-ekoms alleen defecte gesloten goedereln- en over dekte veewagens worden hersteld- Te Heerlen .zullen alleen de herstellingen aan, personenrijtuigen en de controleering van de assen en het omdetrzoek naar slijtage aan velgen en asdraaiing plaats vinden).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1