DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. Uit de Provincie. VAN DONDERDAG 31 OCT. 1929. No. 27. EERSTE KAMER. Steun aan de beetwortelsuikerindustrie. Het wetsvoorstel-Van den Heuvel. De Eerste Kamer had gisteren te be handelen het wetsontwerp Van den Heu vel inzalkle het verleenen van tijdelijken steun aan. de suiker industrie. Gelijk men zich herinnert, bedoelt dit wetje, het toekennen van een garantiepre mie voor 'de beetwortelsuikerfabrikanten tot een maximum van f 1.50 per 100 K.G. per jaar, voorzoover de gemiddel de groothandélsprijs van onveraccijnsde melissuiker in ons land beneden f 17 per 100 K.G. netto gewicht daalt. De heer v. d. Bergh, V.B., merkt op, dat "ditmaal voor het eerst een initiatief voorstel een offer vraagt van de schatkist, n.l, van vier millioen. Dit is een novum en, daar de Regeering alleen beoo-rdeelen kan of voor dit doel vier millioen kan worden uitgetrokken, heeft spreker de hoop, dat, mocht de Kamer onverhoopt het voorstel aannemen, de Regeering haar signatuur daarop niet zal verleenen. Der gelijke steunvoorstellen moeten niet van Kamerleden uitgaan. Dit voorstel geeft steun aan de boeren via de suikerfabrie ken. De voorstellers hebben ongetwijfeld geen andere bedoeling gehad, dan dat de steun geheel aan de verbouwers ten goede zal 'komen, doch het is mogelijk, dat een groot deel ervan iri de zakken van derden terecht zal komen. Ongeveer een kwart van de uitkeerimg zou ten goe de komen aan de bietenbouwers, die leden der coöperaties zijd. Ook de leden, die zelf geen bieten verbouwen, doch ze koop en om ze aan de fabrieken af te leveren, zouden de uitkeering krijgen, in- plaats dat de verbouwers vdie krijgen. Voorts zal de Centrale Suiker-Mij. 85 pet. van de uitkeering niet aan de verbouwers geven. Ook voor de 400.000 ton bieten, die1 jaarlijks naar België wordt uitgevoerd, zullen de verbouwers geen premie ontvan gen. De 2!aak is, dat men te ver is gegaan met het oprichten van coöperatieve fabrie ken en zij1, die dit deden, moeten zelf de gevolgen dragen. Wettelijke bepalingen, die deze uitwassen van het coöperatieve stelsel zouden steunen, acht slpr. onge- wenscht. Indien de vijif coöperatieve fa brieken in onderlinge samenwerking op behoorlijke rationalisatie "hadden aange stuurd, dan had men niet bij de Staten- Generaal om steun van f 1.50 per 100 k.g. behoeven aan te kloppen. De fabrieken te Puttershoek en Dinteloord zouden in deze campagne de geheele .productie heb ben kunnen verwerken, met stillegging van de fabrieken te Zevenbergen. Bergen o>p Zoom en Rooisendaal. Daardoor zou in totaal f 1.748.000 zijn bespaard. Door de toegepaste productiebeperking is de grond aap. bet voorstel ontvallen en spr. meent, dat 'de voorstellers beter haddein gedaan hun voorstel in te trekken. De suiker- deskundige Prinzen Geerlings heeft be reikend, dat reeds in 1930 productie en consumptie elkaar zullen dekken en daar de regeeripg thans oolk heeft voorgesteld den suiker accijns te verlagen, ziet de toe komst er voor de suikerindustrie niet don ker uit. Spr. en zijtn politieke vrienden zullen dan pok tegen bet voorstel stem-' men. i De beer Westerdijk, V. D., zegt lid te zijn van een der grootste en mooiste suikerfabrieken in het land, be laas ook met de grootste .schulden. Niet temin wil spr. over deze kwestie zijn meening kenbaar maken. De voorstellers hebben zich te veel geplaatst op het stand punt van een kleine groep belanghebben den. De meerderheid der bietenbouwers js niet bij coöperatief" aangesloten en hun laat de kwestie koud. Het is waar, dat de bietenbouw den landbouw op hooger peil heeft gebracht, doch daaruit volgt niet, dat vermindering der productie dit peil weer zal doen dalen. Stijgt de be hoefte, dan zal de bietenbouw zich uit breiden; daalt de vraag, dan moet men hem niet door protectie op peil houden. Spr. is een voorstander der coöperatie, die de boeren heeft ontworsteld aan den greep van handelaren en fabrikanten en die voor de boeren een niet genoeg te waardeeren zegen Is geweest. De boeren coöperatie is gezond, ook de coöperatieve suikerfabrieken acht spr. zoo krachtig en gezond, dat zij best een paar jaar tegen slag Jcunnen verdragen. De voornaamste oorzaak van de prijs daling der suiker is de toeneming der productie van rietsuiker. De toestand is echter voor de bietsuiker niet wanho pig. daar de consumptie toeneemt en de uitbreiding der rietsuikerproductie geremd wordt door het tekort aan tropische werk krachten. Spr. is tegert het voorstel, o.a. omdat het de campagne van 1929 geldt, waarop het niet meer den geringsten invloed kan «uitoefenen, zoodat het zou resulteorcn in een geschenk uit 's Rijks schatkist. Do heer W i b a u t, S.D.A.P., had, toon h\j hedenmorgen van do indiening van het wetsontwerp tot afschaffing van de op centen op den suikeraccijns kennis nam, een oogenblik de gedachte, dat de voor steller nu zijn voorstel zou intrekken. Spr. meent, dat het met de verlaging van den suikerprijs nog wel los zal loopen, daar het verschil tusschen productie en consumptie niet groot meer is. Voorts betoogt spr., dat de premie niet ten goede zal komen aan hen, voor wie het voorstel haar bedoelt, doch aan de slecht geoutil leerde suikerfabrieken, die daardoor ge legenheid krijgen haar slechte outillage nop te laten voortbestaan. Het lijkt spr. ook niet erg in overeenstemming met een beleid, dat de belangen van het geheele Rijk als een oenheid ziet, om door een premie op de bietsuiker den uitvoer van suiker uit het noodlijdende Suriname te bemoeilijken. Het argument, dat vermin dering van de bietenteelt vermeerdering der werkloosheid tengevolge zal hebben, is al te eenvoudig. In Zeeuwsch-Vlaande- ren is één van de twee suikerfabrieken stilgelegd, maar van meer werkloosheid merkt men er miets. Om de bietencultuur loonender te ma ken is het beter den afval van bieten loonender te maken. De heer De Veer, A.-R., betoogt, dat deze zaak niet bjj initiatiefvoorstel moest zijn aanhangig gemaakt, doch dat er re den toe was, nu de regeering afzijdig bleef. Spx. merkt op, dat een productie- premie voor één jaar weggeworpen geld is, doch dat aan een dergelijke uitgave voor vele jaren groote bezwaren kleven voor de schatkist. Als spr. 'desniettemin voor het ontwerp stemt, doet hij dat, omdat hij steun aan de bietencultuur noodzakelijk acht. De bietencultuur is voor het platteland van groote beteekenis. Vermindert of verdwijnt de bietencultuur, dan zal de werkloosheid op het platte land toenemen, de trek naar de steden zal het platteland ontvolken, het kapi taal, in de fabrieken gestoken, zal ver loren zijn. Slechts wanneer de achterlijkheid van de industrie oorzaak van den verkeer den toestand was zou spr. van de regee ring vragen zich geheel van steun te ont houden, doch dit is niet het geval; de industrie lijdt onder overproductie. Ons land is voor de bietencultuur bij uitstek geschikt, de fabrieken zijn uitnemend ge outilleerd. Moeten wij deze industrie prijs geven, omdat andere landen de hunne beschermen? Vast staat, dat wij suiker eten ben-eden dein kostprijs, een koopje, dat tenslotte betaald zal moeten worden 'do-o-r de ar beiders ten plattenlande. De heer H af f mans, R. K., dringt eveneens aan op aanneming van het voor stel. Bij de vruchtenwisseling kan de bie- tenverbouw niet worden gemist. De bi& tenafval is waardevol veevoeder en er is geen ander gewas, dat even loo-nend door den boer kan worden verbouwd als de bietencultuur zou verdwijnen. Ook bet vele werk, dat aan de bieten cultuur verbonden is, ,kan niet worden gemist. Wij zullen de bietentelers over den moeilijken tijd moeten heenhelpen. De heer De Savornin Lokman, C. H., sprekende voor zichzelf en niet namens zijn fractie, verklaart tegen het voorstel te zullen stemm-en. De malaise is niet te wijten aan een minder intensieve cultuur of aan -een minder goede leiding der fabrieken, doch aan overproductie, welke een gevolg is van de dikwijls exor bitante beschermingsmaatregelen in an dere landen. Waar dit hét geval is, zal er iets moeten worden gedaan. Het begin sel van het voorstel ontmoet bij spr. dan ook geen tegenstand, doch om andere redenen is hij er tegen. Het is niet zeker, dat de steun daar zal komen, waar hij hoort en spr. meent ook, dat een der gelijke ingewikkelde materie niet geregeld moet worden bij initiatiefvoorstel. Spr. wijst er op, dat do voorzitter van den Ministerraad in een vorige func tie voor het voorstel heeft gestemd. De mogelijkheid van een regeeringso-ntwerp vóór de campagne van 1930 is er dus nog. Als spr. tegen dit voorstel stemt, be-teekent dat niet, dat hij een regeerings- ontwexp zou afwijzen. De heer Diepenhorst, A. R., zegt, dat het besef algemeen is in de Kamer, dat tein aanzien van een ontwerp als het onderhavige groote voorzichtigheid is ge boden. Voor liet toepassen van bescherming moet worden voldaan aan de volgend© voorwaarden: lo. er moet een noodtoestand aanwe zig zijn. Welnu, deze is er. De stabiliteit van productie en consumptie is er nog niet; 2o. de nood moet zijn ontstaan door moeilijkheden, die niet door eigen ener gie van de gegadigden kunnen worden uit den weg geruimd. Ook aan deze .voor waarde wordt voldaan; 3o. de toestand mag niet hopeloos zijn. Het bedrijf, dat men wil beschermen, mag niet innerlijke levenskracht missen. Ook aan deze voorwaarde js voldaan; 4o. het middel moet doeltreffend zijn. Geen schade mag worden toegebracht aan andere belangen. Men heeft hier piet te doen met een groepsbelang, maar met een groot sociaal voordeel voor den landbouw. Dat de niet- coöperatoren dezen steun bestrijden, kan aan de concurrentie-motieven yijn toe te schrijven. Bovendien hebben de niet-co- operatieve fabrieken belangen over de geheele wereld, terwijl de coöperatieve fa- briekon zich strikt regionaal tot Neder land beperkt hobben. De heer F o c k, Lib., acht het voorstel onaannemelijk; hij wijst op de suikerbelan gen van Java en Suriname, een zaak van zeur groot belang. De steun, aan de bie ten verleend, zal invlood hebben op den afzet van Surinaamsche suiker en de 1 vraag ja dan pok gestald, of ook geen steun aan de Surinaamsche suiker ver leend zou moeten worden. Ook voor de Javasuiker wordt 't steeds moeilijker afzetgebied te vinden. In den Volksraad is dan .ook de opmerking ge maakt, dat het niet aangaat de biet te steunen zonder de Indische regeering te raadplegen. De heer v. d. Heuvel beantwoordt de sprekers. Wat de bezwaren van den heer De Savornin Lohman tegen het initiatief-voor stel betreft, zou het spr. aangenaam ge weest zijn te hooren, in welke gevallen wel en in welke niet de indiening van een initiatief-voorstel geoorloofd is. Dat het geld kost is geep maatstaf. Vast moet staan, dat er een .acuut geval is, dat van de Regeering geen ont werp is te verwachten en dat van te v,ore-n niet vaststaat, dat de Regeering aan het voorstel haar steun niet zal ver leenen. Aan deze drie voorwaarden vol deed hét voorstel. Wat de principieele zijde van het vraag stuk betreft, betoogt spr., dat 'ieder het er qver eens is-, dat het een zeer slecht ding is bedrijven te steunen en dat het desondanks in uitzonderingsgevallen noo- dig is steun aan bedrijven te verleenen. De fierste houding is ongetwijfeld, dat de landbouw zichzelf helpt, maar 'iemand, die in het moeras zit, kan zichzelf niet helpen. Het bedrijf is uitstékend geoutil leerd en geenszins achterlijk, de wanver houding is ontstaan door de maatregelen in het 'buitenland. Noch de belangen der raffinaderijen, noch die van 'de Indische suiker staan met deze kwestie in eenig verband. Da overzeesche suiker mo©t hier piet cpincurreeren met het kleine beetje, dat 'hier meer wordt geproduceerd, doch met de suiker van de geheele, wereld. En als de binnenlandsche productie stijgt, zullen de raffinaderijen meer suiker raffi- neeren. Tegenover den 'heer Wibaut 'betoogde spr. dat de beetwortel in het productie proces niet kan worden gemist. Het argument, dat het voorstel te laat is, bestrijdt spr. Door de aanneming in de Tweede Kamer heeft het reeds ten deele zijh goede werking gedaan. De tegenstand van, de Centrale Suiker- Mij. is te verklaren uit de overweging van den koopman, die de gelegenheid ziet een concurrent van de markt te dringen. Het vraagstuk kan niet anders worden op gelost dan met regeeringssteun. Spr bepleit aanneming en zegt, dat het i'n diepste wezen is. een vraag van te genstelling tusschen stad en platteland. Nu voor het eerst in vele jaren beschei den steun voor het platteland wordt ge vraagd, roept men daartegen alles in het geweer. Wie meent, dat de trek yan het platteland naar de stad moet worden tegengegaan, die geve aan het platteland den bescheiden steun dien het vraagt. Spr hoopt dat de Kamer het voorstel zal aannemen, dat niet e,en maatregel zal zijn voor één jaar, maar die belang zal hebben voor nu en volgende jaren. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 12 uur. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en (of) vermogen (gewetens- geld), bij: den ontvanger der directe be lastingen te Axel f 121.51; te Brouwers haven f1000; te Hansweert f88.47, f84; te Honte-nisse f 112.74; te Nieuwerkerk f2500, f 1500; te Sas van Gent f30.72; bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg 183.55, ter Terneuzen f 45.10. De shaking te Sas van Gent. In de gisteravond gehouden zitting van den raad der gemeente Sas van Gent, is de volgende, door een socialistisch raads lid, ingediende motie met 4 tegen 3 st. aangenomen: „De raad van Sas van Gent, in ver gadering bijeen op 29 October, gehoord de besprekingen over het optreden van het hoofd der politie in het conflict bij de N.V. Stijfsel- .,en Glucose-fabriek; van oordeel, dat dit optreden eenzijdig is geweest, spreekt daarover zjjh sterk ste afkeuring uit e:n gaat over tot de orde van den dag." Op voorstel van B. en 'W. werd de politie-verordening aldus gewijzigd, dat de politie meer vrijheid van optreden verkrijgt. Na het aannemen dezer wijziging heeft de burgemeester het verbod van samen scholing opgeheven, Kapelle. De raad der gemeente kwam Woensdagmiddag in openbare zitting bij een, onder voorzitterschap van burgem. Bierens. Alle leden tegenwoordig. De voorz. deelt mee, dat boeken en kas van den gemeente-ontvanger na inzage in orde werden bevonden. Ook berichtte het dagelijksoh- bestuur van de P.E.Z.M., dat voor Kapelle en Biezelinge eenzelfde tarief gesteld zal worden. De bezoldiging van den dorpsveldwach ter werd vastgesteld, enkele kleine uitzon deringen daar gelaten, zooals door den Commissaris der Koningin werd aangege ven. Ingewilligd werrl het verzoek van het bestuur der afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Gomeonto-ambtonaren tot herziening der jaarwelde van den ambte naar ter secretarie der gemeente. Be paald werd dit vast te stellen op f 12O0 aanvung met vijf jaarlijksche verboogin- «en van f 100. Daar dhr Scholton uit Goes binnenkort als ambtenaar dezer gemeente eervol ontslag zal worden v ariaand op verzoek, wegens benoeming naar Lon- neker, ontving B. en W. machtiging tot benoeming van een ander met diploma. Dhr Scholten werd geroemd als een ijverig nauwgezet accuraat ambtenaar, welken men gaarne had behouden. Door de besturen van de bizondere be waarscholen te Kapelle en Biezelinge werd verzocht om meerdere subsidie. Ge vraagd werd om deze te verhoogem tot f 1000) B. en W. stelden voor dit ver zoek in te willigen, overtuigd dat de sala rissen der onderwijzeressen zeer aan den lagen kant zijn en deze stichtingen moeten geholpen worden. Het bestuur kan alsdan de salarissen herzien en deze brengen op f600 voor de hoofden en f250 voor de hulpen en de resteerende f 150 benut ten voor exploitatiekosten. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Dhr van der Graaff vraagt alsnog of er geen bezwaar bestaat, dat wanneer de vereeniging niet tot directen bouw van een nieuwe school mocht kunnen over gaan, dat zij alsdan ook geld mocht be nutten voor aflossing op den gekochten bouwgrond. Werd goedgevonden. Bij monde van dhr v. d. Graaff werd na mens de commissie tot nazien van de be groeting 1930 geadviseerd deze goed te keuren, mits werd besloten om den post leermiddelen openbaar onderwijs te ver hoogem met f 100 en den post onvoorzien te minderen met f 100. Aldus werd be- sloten. De begrooting werd aldus vastgesteld op een -ontvangst en uitgaaf van f 71111.40. Namens de commissie van onderzoek tot goedkeuring van de rekening Burg. Armbestuur rapporteerde dhr van der Graaff als volgt: De rekening van het Burg. Armbestuur gaf aanleiding tot verschillende opmerkin gen. Ten aanzien van de ontvangsten werd opgemerkt, dat de losse p-eroe©lem te zame-n gro-ot 53.3293 H.A. opbrachten aan jacht de som van f8691. Da,t daarnaast de rekening der hofstede vermeldt, groot 51.11.83 H.A., een pacht som van f 3833.87. Indien men daarvan af trekt de -in de rekening vermelde uitgaven vo-or onkosten aan de gebouwen f 308.04, dan wordt dit bedrag f3525.83, Aldus vormen de inkomsten der hof stede een schrille tegenstelling met die van de losse perceelen, welke twee maal zooveel bedragen, terwijl de oppervlakte bijna gelijk is. De commissie is daarom van meening, dat indien het Armbestuur overgaat tot het verpachten der algeheel e hofstede in perceelen een groo-ier bedrag aan inkomsten zou te winnen zijn. Het is -dan ook haar meen-ing, dat de wijze van verpachting niet bestendigd mag blij ven. Van de zijde van het Armbestuur wordt w-ele-ens beweerd, dat h-et m-et de uitgaven aan de armen en hulpbehoevenden voor zichtig moet zijn met het oog op de draagkracht van hun kas. Indien deze bet- wering waar is, dan dient het bestuur ipi - de -eerste plaats uit te zien naar vermeerdering der inkomsten en deze lig gen, aldus de commissie, voor het grij pen, indien men slechts den weg daartoe bewandelt. Verder heeft de commissie opgemerkt, dat het goed slot bedraagt de soim van f2372.10. Men zou daaruit kunnen oon- clud-eeren, dat de financie-ele toestand van het Burg. Armbest. niet zoo rooskleurig is. Doch bij nadere beschouwing blijkt, dat een bedrag van' f5225.80-, benevens f500 voor reserve is belegd in rentege- vend kapitaal. Vermeerdert men dit bedrag met het goed sl-ot dan komt men tot f 8097,90, ver mindert men deze som met f 2769, welke v-oo-r bo-o-men zijn ontvangen, dan had het bestuur te beschikken over f5328,90, welk bedrag is teruggebracht op- f 2372.10 tengevolge der beleggingen. De vraag rijst nu vanzelf wat er van de bewering overblijft, dat geen overschot ten of gedeelten daarvan worden belegd in rentegevend kapitaal. De oommissie heeft op zich zelf hiertegen, geen, bezwaar in dien. aan behoorlijk gestelde eisoben wor de voldaan. Nagaande evenwel den afge- lo-o-pen winter, dan rijst de vraag is hier aan voldaan? Het is bekend immers, -dat het B. A. zich in den afgeloo-pen win ter voor 'nJ deel onttrok door 'n deel der lasten te leggen op de gemeente, dus op de schouders der belastingbetalers. Met de cijfers in do hand doet hot vreemd aan de hulp in1 te roepen van anderen. Ver wacht mag worden, dat door B. en W. een oog in het zeil zal gehouden wo-rd-en, en te waken dat indien er meerdere inkom sten zijn te verkrijgen door een doelmatig verpachten van al de perceelen der hof stede, dit met de hun ten dienste staan de middelen te bevorderen. Overigens kon tot goedkeuring geadviseerd worden. Dhr v. d. Have gaat met bet advies d-er commissie accoord, doch wil als aan vulling toevoegen dat de nettowinst be draagt ruim f 1100. De begrooting B. A. voor het dienst jaar 1930 werd goedgekeurd. Ingewilligd werd het verzoek der Ver. N-ed. Gemeenten om een bijdrage groot f 7 in de aankleeding van de bestuurska/miar in bet nieuwe vereenigingshuis. Alsnu kwam in behandeling het ver zoek van de Chr. School Kapelle-Bieze- linge en Eversdijk orn een vergoeding vol gens art. 72 der L.O.-wet 1920. Het praoadvi-es van B, en W. luidde, dat verzoek njet toe te staan, oim-dat volgens hun zienswijze alsdan tweemaal dezelfde posten zouden uitbetaald wor den, Gevraagd werden leermiddelen voor uitbreiding, kapstokken en nieuwe leer middelen voor het derde en vierde leer jaar tot een bedrag van f 100,82, Do voorz. w^jst op de noodzakelijke splitsing Y«n gewone en buitengewone uitgaven, Niet teder weet, hoe men het meest genieten kan van Bols likeur. Giet weinig likeur in een groot, wijd, koel glas. Drink met kleine teugjes; U krijgt dan het volle aroma. Dhr Fraanje verwachtte een loyaler houding van B. en W. en had ook gaarne gezien, dat .evenals met het bestuur.der bewaarschool een onderlinge bespreking had plaats gehad met het bestuur. Vol gens Spr. kan bet al niet veel minder worden dan f8 per leerling. D-e voorz. zegt, dat steeds o.p- royale wijze is ge werkt, maar erkent, dat wij- de minsten van alle uit den omtrek zij-n Het is meer gezegd, dat met een bedrag als dit' volgens art. 101 niet kan rond gekomen worden. Deze aanvrage is ge schied volgens art. 72 en moet volgens de wet ingewilligd worden. Hier wordt niet gevraagd naar B. en W.'s zienswijze. De voorz. wijst op de verschillende moeilijk heden in de Onderwijswet 1920, maar zag gaarne dat deze aanvrage was- inge- houden. Dhr Fraanje bespreekt de moeilijkheden di-e deze school steeds had wanneer aan vragen werden gedaan, o-ok in 1926 toen men niet wilde inwilligen maar men ten slotte meer moest geven dan gevraagd werd. Dhr van d-er Have wil het geenszins deze school lastig maken, ook niet dhr v. d. Graaff, maar beiden hadden gaarne dat overleg werd gepleegd met den in specteur en het bestuur d-er school om tot go-ede oplossing te komen. Dhr Slabbekoorn zegt, dat het recht tot aanvrage er is. Indien men het wilde uitzoeken, kon nog meer aangevraagd worden. Spr. wijst op de royaal inge richte scholen te Kapelle en Biezel-ing-e, en op het moeilijk werken met een klei ner aantal leerlingen. Dhr Fraanje begeert geen gunst van den raad, maar vraagt waai' recht op is. Besloten werd een nad-er onderzoek in te stellen en advies in te winnien. Op het verzoek van dhr Hundersmar-ck met 6 anderen te Biezelinge om verbree ding van den achterweg te Biezelinge nabij G. Lepoeter werd op advies van dhr v. d. Graaff niet afwijzend beschikt, Het werd aangehouden. Onderhandsche verhuring van het. post kantoor te Kapelle-Biezelinge volgde. De huurprijs werd bepaald op f550 per jaar te voldoen in 4 termijnen. Vastgesteld werd de aankoop van on derscheidene stukjes .grond tot straat verbetering tot een bedrag van f672.08. Verzoek van de P.Z.E.M- o-m. verlaging van een huurprijs voor ingebruikneming gemeentegrond. Besloten werd om een and-er terrein dan het eerstgenoemde aan te wijzen. De voorzitter deelt mede, alsnog fax bespreking te willen geven de eleclrifi- catie der gemeente en heeft Ingenieur S-nethlage verzocht opnieuw prijsopgave te d-o-en voor ondergrondsch ffet. Besloten werd 'indertijd, met het oog op de h-ooige kosten, het net boven- gro-n-dsch te do-en plaatsen en ho-uden. Spr. heeft echter van de zijde d-er bur gerij vernomen, dat men gaarne zich d-e meerdere kosten getroost voor on dergrondsch net. Ook gelet op schoon heidszin verdient het aanbeveling terug te komen op ondergrondsch net, en het genomen raadsbesluit te vernietigen. Dhr van Wingen deed reeds in do vorige vergadering voelen, dat hij' sterk was voor ondergrondsch net., n:ot alleen schoonheidszin dreef hom hiertoe, maar vooral de vrees voor op-gelukken. Spr. ging toen mee omdat de kosten .zoo ho-og waren, maar van verschillende zij1- den is hij aangeklampt om dit te helpen veranderen. Zelfs minder góed-gesitueer den willen gaarne e-enige belasting meer helnen betalen. Dhr van der Have was toen niet ter raadsvergadering, toen de raad tot, een bovengrondsch net besloot, maar wil -nog even mededeel-en, uit de practijk hoe dikwijls men komt met 'de vraag, o-m even den stro-o-m uit te schakelen. Spr. had gaarne dat besloten werd om alge heel ondergrondsch te laten aanleggen,. Weth. Zegers is er 'eveneens vo-or. D-e voorzitter kan zich hiermee best vereenigen. Het bedrag wordt alsdan circa f15000. Aldus werd beslo-ten tot ondprgrondsch-en aanleg. Bij de rondvraag wijst dhr v. d. Graaf o-p de rangeerplaats bij- wachtpost 37. Spr. vraagt, of hierin geen verandering zo-u kunnen gebracht worden bij de S.S. Spr. had gaarne, dat vanwege den raad bericht werd aan den 'Minister wat een lastpost de S. S. voo-r de bevolking van Biezelinge vooral is. V-el-en staan daar een 30 minuten te wachten, komen soms te laat voor den trein. Als men van Biezelinge met den trein van 7 uur meemoet, is het aange raden om 6 uur 30 min- op te stappen vankhuis. Dit kan en mag aldus spreker niet zoo blijven. Besloten werd hierover den Minister te "berichten. Nadat door den heer v. d. Have nog gewezen wordt op do noodzakelijke sloot- demping aan het begin en het eind van den Zandweg en eveneens door den, heer Fraanje bij dhr Verhulst te Bjozelinge en toezegging hiertoe vo'lgdo- (Met het eerste zeker bij' don aanvang der nieuwo begroeting, aan hot laatste wordt reeds gewerkt) sluit de voorzitter de verga dering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5