Woensdag 30 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. goes Reformatie en Revolutie EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland effecten coupons deposito's assurantiën Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. In deze dagen van Reformatie-hendeni- king, krijgt weer bijzondere actualiteit de vraag "of er verband is tusschen de 'Refor matie en de groote Fransche revolutie en heel de revolutionaire beweging die daar op gevolgd is. Vah Roomsehe rijde beantwoordt men deze vraag toestemmend. Men veroordeelt van die zijde uit den aard der zaafc de Reformatie en men aarzelt niet het uit te spreken, dat zij de oorzaak, althans een der oorzaken ia geweest^ van de revolutie. r Groen van, Prinsterer heeft in zijn „On geloof en Revolutie" aan dit vraagstuk een afzonderlijk hoofdstuk gewijd. Hij wijst er op, dat de redeneering van de Roomschen aan de onze nagenoeg ge lijk is. „Ook vrjor hen is de omwenteling niet uit louter stoffelijke oorzaken verklaar- -baar. Ook zij zoeken haar oorsprong in da ontwikkeling van ideeën; ook zij be weren dat de revolutionaire theorie niet enkel aan verbastering van het staats recht is te wgten. Ook zij betoogen dat de politieke brandstof door het ongeloof werd aangeblazen tot revolutionairen gloed." En van dit ongeloof draagt volgens ben de Hervorming de schuld, daar zo-oals een der Roomsehe schrijvers het uit drukte, „de hervorming vanaf zijn por- sprong niet anders (werd) dan een stel sel van anarchistische wijsbegeerte en ee,n monsterachtige aanslag tegen de alge meen© macht, die de wereld der geesten beheerscht. Zij dreef den meiischelijkea geest tot het paganisme terug.". Groen van. Prinsterer wijst er verder pp, dat dezelfde stelling, doch in anderen zin, verdedigd wordt door al wie zich op den naam van liberaal verheft, en voor wie de kracht ©n waarde der Hervorming enkel in het protesteeffend element ligt. „Volgens hen is de strekking: der re volutie weldadig, al hebben misbruiken en gruwelen haar afzichtelijk gemaakt; bet zonnelicht is niet te miskennen al is bet in de nevelen van den morgenstond gehuld. De revolutiebeeft menige verkeerdheid weggenomen, menige ver betering bewerkt; zij zal het bij toe neming doen, naarmate zij uitbreiding en regeling ontvangt. Vandaar deze heil zame richting? De memschelijke geest, van boeien losgemaakt, overwon alle belets-b Ion op den weg naar waarheid' en vrij heid. En van wanneer dagteekent die emancipatie? Van, den ge-zegenden tjjd der Hervorming, toen da vrijheid van onder hoek het eerste en gewichtigste geloofs artikel werd." Zoo komt dus van twee kanten ia den grond dezelfde beschuldiging. En een 'beschuldiging die zeer sterk schijnt en logisch doordacht. Terecht merkt Groen hierbij op: De stelling is onwederlegbaar, indien de on derstelling juist is. Dan zie ik ter verde diging der Reformatie geen kans. Be rust zij op terzijdestelling van .gezag en op vrijheid van onderzoek, dan geldt het gezegde: „Elk godsdienstig stelsel, rus tend op de uitsluiting van het gezag bevat in kiem het atheïsme en vroeg of laat komt dit tot openbaring. De po litieke anarchie is slechts een der vor men van 'de godsdienstigie anarchie." Als deze opvatting omtrent het karakter der Hervorming juist is, dan is er in derdaad onmiskenbare overeenkomst en verwantschap tusschen het beginsel van Luther en de leer door Voltaire en Rous seau gepredikt en door Robespierre en, Marat in practijk gebracht. De vraag waarop het hier aankomt is deze, of de hier geponeerde stelling, waar door de Hervorming van zege» in vloek der Christenheid zou verk-eereo, juist is. Een vraag, die door Groen van Prin sterer beslist ontkennend Wordt beant woord. f r Morgeini hierover meer. De Noord pooltocht van de Zeppelin. De Zeppelinmaatachappij heeft besloten de verzekeringen en de salarissen van de bemanning van de Graf Zeppelin te ver- hoogen. Ook zullen verbeteringen op hygi ënisch gebied worden aangebracht. Hier door worden de bezwaren van de beman ning tegen den Noordpooltocht voor het grootste deel ondervangen. De Graf Zeppelin -zal waarschijnlijk eind November een proeftocht maken, die o.a. over Noorwegen en Zweden zou gaan, en waarbij een nieuw instrument ter bepaling van weersomstandigheden zou beproefd worden. Met dit toestel zou men windrich ting, -temperatuur, enz. tot op een hoogte van. 10.000 meter kunnen afl'ezen. Een hartig istulkje van Daudet. Léon Daudet, de royalistische leider, die dag aan dag uit "Brussel zijn arti kelen aan de „Action Francais©" stuurt, had zich tot 'dusver nog niet over de ministeriëele crisis uitgelaten. Maar nu is hij en lang niet malsch van wal gestoken en wel naar aanleiding van het bericht, dat president Doumergue den heer Malvy, voorzitter der financiëele Ka mercommissie geraadpleegd heeft. Men herinnert rich, dat het Kamerlid Malvy tijdens den oorlog wegens verstandhou ding tot den vijand veroordeeld werd en in Spanje in1 ballingschap toefde. „Zoover rijn wij dus in "Frankrijk ge komen" zegt Daudet „elf jaren na den oorlog en misschien op enkele maanden van een nieuwen oorlog ver wijderd. Een individu, door het Hooggerechts hof wegens ambtelijk misdrijf gedurende den oorlog veroordeeld, een individu, door Clemenceau in den vollen Senaat verweten de belangen van het vaderland te verraden wordt geroepen om zijn ad vies over de regeering van frankrijk te geven." t „Wat denkt giji ervan, oud-strijders En giji, 1.700.000 do-oden, die voor de heilige zaak zjjit gevallen, wat zoudt^gij, indien ge tot het leven zoudt kunnen] worden teruggeroepen, er van denken I Welke naam moet er worden gegeven aan een regime, dat een dergelijke schande toestaat" „Zwaarden tot ploegscharen". De kanselier van de Engeïsche schat kist Snowden heeft dezer dagen in ©en red-e te Sheffield -aan de fabrikanten van bewapening den raad gegeven hun aan dacht op andere bedrijfsmogelijkheden te richten. De heer Douglas Vickers, president van Vickers Ltd, heeft hem daarop van re pliek gediend- Wiji hebben het de laatste tien jaar met meer of minder succes al geprobeerd, zoo verklaarde Lijf, maar wij hebben er varen, dat 'het spreekwoordelijke -omsme den van zwaarden tot ploegscharen bui tengewoon moeilijk is toe te passen, als men draaibanken voor geweren en groote machines voor pantseringen wil omzet ten in iets 'dat geschikt is voor het ma ken van bijv. kousen, bonbons of bier. hetgeen tegenwoordig de eigenlijke goed- gaande bedrijven schijnen te rijn. Foehs opperbevel. Dezer dagen is er de aandacht op gevestigd, dat het -officiëel-e document, waarop staat vermeld, dat maarschalk Foch destijds in den oorlog tot opper bevelhebber van alle geallieerde legers werd verheven, zich in Engeland bevindt- Het ligt in het Public Record Office te Londen en Frankrijk bezit er geen eens een copie van. Dit historische en dus volstrekt e enige document draagt de handteekeningen van Lord Milner en Clemenceau- Nadat het was önderteekend stopte Lord Milner het bij zich en na z'jjia overlijden vond Lady Milner het. Zij bood Let het Public Record Of fice, bet bfficiëei archief, ten geschenke aan. Aanvankelijk dacht Lady Milner, dat het een copie was, doch tot haar Ver bazing vernam zij' later van Clemenceau, dat het het eenige en origineel© exem plaar der historische overeenkomst was. 'Clhï neearih-Japanse he botsing. lin het gebied van den Zuid-Mandsjoe- rijachea spoorweg is het Zondag bij bet station Tsj-antsjoen tusschen Japansche en Chineesche troepen tot een botsing gekomen ein wel bij gelegenheid van een oefening, die de Japanners] ïn de buurt van deze spoorlijn gehouden hebben. Zij werden daarbij door Chiaaescho troepen beschoten én met handgranaten bestookt Het dadelijk gealarmeerde .dichtstbijzijnde Japansche garnizoen trad zeer krachtig tegen de Chineezen op, en ontwapende hen. Bij- deze botsingen werden 6 Chi neezen gedood en 7 gewond, terwijl aan Japanscherijde 7 gewonden vielen. Naar aanleiding van dit incident heeft de Ja pansche consul-generaal onverwijld een protest gericht tot de regeering van Moefcden. Hef toenemend aantal echtöcheiitfïn'gen. In het jaar 1928 werden in Oosten rijk 5703 huwelijken ontbonden, het hoog ste tot dusver bereikte aantal- In 1890 bijv. bedroeg het aantal echtscheidingen 549. Tot 1918 liep hei nog .uetrekkelijk goed. liet gemiddelde aantal echtschei dingen tusschen 1914 en i" was 1337. Het volgende jaar echter begon reeds de snelle toeneming: het gemiddelde cijfer voor '19 tot '23 was 5190. Voor de jaren '26 en "27 is geen overzicht te- geven-, daar het materiaal "daardoor op 15 Juli '27 in het paleis van justitie is verbrand. Vier procent van 3d ontbonden huwe lijken duurden nog geen jaar; acht pro cent kwam voor bij echtparen, die langer dan 20 jaren getrouwd waren- De meeste echtscheidingen vallen tusschen het 2e en 10e- buw'dhjfej'aar. Voor de mannen viel de scheiding gewoonlijk tusschen het 30e en 40e levensjaar, voor de vrouwen tusschen het 2öe en 30e. Tenslotte wordt vastgesteld, dat 15 mannen en acht vrouwen hunj huwelijk ontbonden na hun 70e wensiaax. De Weensche hcogeschcoi gesloten wegens politieke réiletjes. De "Weensche universiteit is -gistermor gen gesloten in verhand met relletjes tus schen tot de Heimwe-hr behoorende en Socialistische studenten. De onmiddellijke aanleiding tot dezen maatregel was een bulletin, dat door de socialistische studen ten voor de universiteit was aangeplakt, en waarin geprotesteerd werd tegen „Fas- zismus uitd Reaktion", en waarin de Heimwehr bespottelijk werd gemaakt. Hierdoor werd gistermorgen den s-ocialis- tiséh-en studenten de toegang tot de -uni versiteit geweigerd, wat aanleiding gaf tot onregelmatigheden. Daar men ernstiger onregelmatigheden vreesde, besloot men de Hoogeschool te sluiten. De Kabinetscrisis in Frankrijk, Gisteravond werd gemeld: Daladier heeft afgezien van de Kabi netsformatie. Later heette het: Daladier heeft -zijn definitief antwoord tot morgen uitgesteld. En het laats-te bericht luidde: Daladier heeft de onderhandelingen hervat. Schipbreuk op het Michigan meer. Tijdens een hevigea storm is het s,s. „Wisconsin" gistermorgen op het Michi- ganmeer -gezonken. Passagiers en beman ning, bij elkaar 60 personen, konden gered worden. Booten, volgeladen- met de opvaren den van -de „Wisconsin", zijn te Milwau kee aangekomen. Sommige passagiers wa ren bewus teloos, -anderen gewond. Zij- wer den naar het hospitaal vervoerd. Er liepen -geruchten, dat -zeventien per sonen van de „Wisconsin" vermist wor den. Het aantal is echter aanzienlijk vermin derd door het vinden van een vlot met vijftien overlevenden. Onder hen bevond zic'h de gezagvoerder van het vergane schi-p, die, toen hij aan land werd ge bracht, ineenzakte en overleed. De laatste berichten luiden, dat negen personen bij de schipbreuk van de „Wis consin" zijn omgekomen, niet medegere- kend vier personen die worden vermist en waarschijnlijk zijn verdronken. Een twin tigtal van de geredden rijn in het zieken huis opgenomen. Dit is de tweed© schipbreuk op het Mi- chiganmeer in deze maand. Kortö berichten. Te Luxemburg heeft men op een ven sterbank van -het paleis van justitie een bom gevonden, gewikkeld in het blad „Hu- manitó". Men geloof t, dat men hier te doen heeft met oen manifestatie tegen het ge recht, dat binnenkort den moordenaar van den kanselier der ItaJiaansche legatie zal moeten vonnissen. In de Ardennen is een nogal flinke hoeveelheid sneeuw gevallen, de eerste van den aanstaanden winter, die nu met rasse schreden in aantocht is. In een 'bioscooptheater te San Lucal de Barrameda in Spanje, riep een toe schouwer, bij wijze van geestigheid, plot seling: „bran-dl". Er ontstond een paniek, de bezoekers trachtten in allerijl de zaal te ontvluchten. Tien 'hunner werden ernstig gewond en vele andere licht -gekwetst. Men acht 't thans zoo goed als zeker, dat de nieuwe wet voor de kolenmijnen in Engeland, waarin o.a. de vaststelling van een werkdag van 1% uur zal opgenomen worden, binnen veertien dagen bij het par lement zal worden ingediend. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat 11 Arabieren naar aanleiding van de ongere geldheden tot 14 -dagen gevangenisstraf veroordeeld zijn, twee andere tot 10 en 7 jaar. Alle met dwangarbeid. Nederland en België. Het standpunt van onze Regeering. In zijn houding ten opzichte van het Belgische vraagstuk is het Kabinet, aldus heet het in de Memorie van Antwoord, homogeen. Zij a streven is gericht op de totstandkoming, zoo spoedig als de om standigheden toe-laten, van ©en aanne melijke regeling met België. In den boe zem van het Kabinet bestaat volkomen overeenstemming omtrent de noodzakelijk heid van voortdurende samenwerking tus schen de departementen met name tusschen die van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat opdat eenheid van be leid aanwezig zjj. In hoever de gedachtenwisseling, die in het vorig zittingjaar tusschen Neder land -en België plaats had, bevorderlijk is geweest aan een juister begrip van de wederzijdsche rechten en behoeften, zal grootendeels no-g moeten Rljjken. De Re geering wenscht, dat zoodra mogelijk ©en wederzijds aannemelijke regeling met Bel gië tot stand kome; doch juist opdat die regeling tot stand kome e-n inderdaad wederzijds aannemelijk zij, is betamelijke omzichtigheid geboden. Te bedenken valt daarbij dat Nederland die regeling niet alleen heeft te maken; de omstandigheden waaronder het overleg plaats heeft en de gezindheid waarvan de wederpartij blijk geeft, zijn mede beslissend voor het tem po, waarin deze zaak vooruit kan wor den gébracht. De kring waarin de voor nemens ,die de Regeering ten deze heeft, zich bewegen, werd getrokken in het aan de Staten-Generaa! medegedeelde memo randum, dat op 7 Mei j.l. aan de Bel gische regeering is overhandigd; de Re geering meent, dat in dat stuk mede de elementen zjjn aangegeven, die ter zake in het spel zijn. Voor het belang der grensprovinciën ook bjj deze aangelegen heid heeft zij een open oog. Een bewijs daarvan zal worden gegeven door snellen afbouw van het kanaal door het Bos- scherveld, gepaard met daadwerkelijke op lossing van het Maastrichtsehe brugvraag- stuk, D& onderbroken radio-redevoeringen. Op de vragen van den heer Wijnkoop inzake het verbreken van de radiorede van een lid der .Vrijdenkersbeweging op Zondag 29 September 1.1., heeft minister Reym-er geantwoord, dat de voorwaarden waren, dat het programma van hetgeen zou worden uitgezonden, uiterlijk drie dagen tevoren aan den Minister ter in zage zou worden verstrekt en dat de uitzending niet zou zijn in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Toen in het verloop der redevoering van den heer Hoving bleek, dat de git- gesproken woorden in hun onderling ver band krenkend waren voo-r den eersten Minister van een bevriende Mogendheid, zelfs in een mate, dat zjj aanstootelijk konden worden geacht voor groote groe pen, zoowel in binnen- als buitenland werd de uitzending, als in strijd met de openbare orde en de goede zeden, wem broken. Op de ragen van den heer F. Vos inzake het verbreken van de radiorede van den heer W. Vogt, directeur van het Omroepbedrijf van den AVRO, op Maan dag 21 October j.l., heeft minister Rey- Binnenland. De Memorie van Antwoord dier regee ring (het karakter van het kabinet). D-e verhouding NederlandBelgië. Moordaanslag te Den Haag. Wetsontwerp tot verlaging der crisis-be lasting en. De onderbroken radio-redevoeringen. Ontslagaanvrage van notaris Pilaar te Goeis. i t Buitenland. Da Kabinetscrisis in Frankrijk'. De Weensche Tiotogeschool gesloten. Schipbreuk op het Michigan-meer. Een ChineeschJapansche botsing. a-ae© .whwimlu mer geantwoord, dat aan 'den heer W. Vogt, directeur van het Omroepbedrijf van den A.V.R.O. ambtshalve is verzocht niet voort te gaan met de rede, welke hij op Maandag 21 October j.l., des avonds, uitsprak. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, is hem opdracht gegeven de rede te eindigen, aan welke opdracht door hem gevolg werd gegeven. De bedoelde handeling strekte ter uit voering van het beginsel, in artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) neergelegd. Het verzoek en later de opdracht is tot den .heer Vogt gericht niet op grond van bewoordingen of uitdrukkingen, maar omdat diens voortgezette bespreking voor da microfoon van hetgeen de Radio-raad onder geheimhouding aan de omroep organisaties had medegedeeld, moest wor den geacht een niet geoorloofde inbreuk te zijn op de behandeling van deze aan gelegenheid zoo-als het bij de wet daar voor ingestelde orgaan dez© wenschte te zien geschieden. Verlichting druk crisisheffingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend e-en wetsontwerp tot verlichting van den druk der crisisheffingen. Het in het leeningb fonds aanwezige saldo wordt daartoe, ge lijk uit bij de Memorie van Toelichting gevoegde staten bljjkt, tot het jaar 1943 gebruikt ter gedeeltelijke dekking van de jaarlgksche lasten van het 'fonds. Af geschaft worden de Opcenten op <^e n suikeraoeqns en ver laagd met ruim een derde wordt de Verdedigingsbelas ting II. Het overblijvende gedeelte van da Verdedigingsbelasting II wordt samen gesmolten met de inkomstenbelasting in dier voege, dat deze in hoofdsom even veel blijft opbrengen als tot dusver en op .de hoofdsom 20 opcenten worden gelegd ten hate van het Leeaingsfonds. Blijkens de Memorie van Toelichting zal dit een groote administratieve ver eenvoudiging geven. Volgens het ontwerp zal de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns in werking treden op 1 Januari 1930 en het overige deel van de herziening op 1 Mei 1930. Eerste Kamer. Gisterenavond vergaderde fle Berrie Kamer. De voorzitter deelt medé, dat de Cen trale afdeeeling heeft besloten op Doader- dag 31 October des v.m. te 11 uur j» de afdeelingen te doen onderzoeken het voorstel van de heeren Sliageaberg en Mendels, tot wijziging van art. R va» het reglement van ^rde der Kamer, én voorts een aantal Idieine wetsontwerpen. De vergadering wordt daarop verdaagd tót heden Woensdagochtend elf ttur. Ir J. A. KaJff. Een dezer dagen heeft de Personeelraad aan ir. J. A. Kalff, den afgetreden direc teur der Nederlanidsche Spoorwegen, het hem bij zijn .-afscheid toegezegde geschil derd portret aangeboden. Deze plechtigheid geschiedde in den familiekring van den heer Kalff te zijnen huize ie Hilversum. De heer P, Moltmaber,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1