Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes Gemengd Nieuws. verrichten. De wet Iaat echter niet toe, dat in slagerijen, behoudens wanneer op grond van bijzondere omstandigheden een overwerkvergunning verleend is, "langer dan 48 uur per week gewerkt wordt. In het hijzonder mot het oog op dit laatste is er van de zijde der slagers- patroons herhaaldelijk op aangedrongen, dat voor hun inrichtingen een langere werktijd zou worden toegestaan. Eens deels beroepen zij er zich op, dat voor slagerijen in verband met de voorziening in de behoeften van het publiek piet de engere bepalingen voor fabrieken of werk plaatsen doch de ruimere bepalingen voor winkels behooren te gelden. Anderdeels wijzen zij op de concurrentie, die zij on dervinden van vl ees chwarenwinkel s, waarin door het personeel tot dusver onbeperkt mocht worden gewerkt en wel ke ook na invoering van de bepalingen der Arbeidswet omtrent de arbeids- en rusttijden voor winkels met betrekking tot de toegelaten werktijden een voor sprong zullen blijven behouden op sla gerijen. De Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel moet toegeven, dat deze beden kingen inderdaad gïgrond zijn. En nu met 1 Januari 1930 het Werktijdenbesluit voor winkels 1929 in werking zal treden, waar bij de werktijd voor arbeiders in winkels op 91/2 uur per dag en 53 uren per week wordt vastgesteld em dus een voldoende bescherming voor het winkelpersoneel zal gelden is er, naar zijn g'evoelen, aanlei ding om ten aanzien van arbeid in ruim ten, welke behalve slagerij tevens sla gerswinkel zijn, hetzelfde to doen gelden als bij dat besluit met betrekking tot arbeid in andere winkels bepaald is. Die postvluclhten. Het 2e retourpostvliegtuig ÏS gister ochtend om 5.40 uit Djask vertrokken en om 10.20 in Bushir gearriveerd. Van: idaar jverd weder om 11.20 opgestegen en men 'kwam om 16.05 in Bagdad aan. Alles is wel aan boord. DB VERLAGING DER POSTTARIEVEN, De verschillende wijzigingen. Het Koninkl. besluit tot verlaging der posttarieven met ingang van 1 November a.s. is thans bekrachtigd. In da bestaan de tarieven worden da volgende, reeds aangekondigde, wijzigingen, gebracht: Brieven: Binnenland tot en met 20 grami: 0 cent, 20—40 gram: 12 cent; daarboven ongewijzigd. Naar Suriname an Curasao en in het grensverkeer met België en Duitschland Tot en met 20 gramp 6 cent; bet port voor elk volgend gewicht van 20 gram 5 cent. Monsters: Binnenband en naar Suri name en Curasao per zeepost: tot en met 50 gram 3 cent; 50100 gram 4 cent; daarboven ongewijzigd. Het minimum port voor akten in het verteer met Suriname en Oura?ao per zeepost is verlaagd tot 6 cent tot en met 2Q0 gram. Nieuwe frankeerzegels: In gebruik wor den gesteld frankeerzegels van21 cent, poistbladen en briefomslagen met zegel van G cent (prijb resp. 71/8'en 7 cent) en een portzegel van 9 cent. Frankeerzegels van 221/2 cent en post- bladen en briefomslagen met zegelafdrufc van"71/3 cent worden voorzien van een opdruk „21 cent", resp. „6 cent". De briefomslagen met zegel van 71/2 cent zullen worden opgebruikt voor het bin- nenlandsch verkeer doior het bijplakken van een zegel van 6 cent (prijs alsdan 131/2 cent). Inwisseling door het publiek: De bij bet publiek voorbanden zegels van 71/2 cent en 221/3 cent en postbladen en brief omslagen met zegelafdrufc 71/3 cent kun nen tot 1 December as. op alle post kantoren worden ingewisseld. Postzegelboekjes': Postzegelboekjefl met 24 zegels van 7Va cent en die met 0 zegels van :elk der waarden 1, I1/2, 5 en 7i/a cent worden niet meer aangemaakt. De zegels uit de nog voorbanden boek jes worden los verkocht. Nieuwe boekjes, bevattende 24 zegels van 0 cent en ge mengde hoekjes met 6 zegels van 1, I1/2 ■en 5 cent en U co ut zullen binnenkort worden verkrijgbar gesteld. Tarieftabellen en boekjes: Nieuwe ta^ rieftabellen en tariefboekjes zullen wor den verkrijgbaar gesteld tegen den! prijs van resp. 5 en 10 cent. Moordaanslag. Gisterochtend heeft te Siijanslaüd op Sch. een moordaanslag plaats gehad. De landarbeider E. de Letter kreeg twist met den heep A. S. v. Hoeve, landb o uwer en Raadslid (lier gemeente, bij wien hij vroeger in dienst is geweest. De twist liep zoo hoog, dat da L., dia aan het jagen was, met een jachtgeweer, drie schoten op den heer van Hoewel 'loste. Deza ward echter door den hagel slechts licht aan een der armen gewond!. Da dar der zal heden voor den officier van ju stitie te Middelburg worden geleid. Electrificatie. Voor aanleg huisinstallaties in aha plaatsenJ- M. Polderman- Goes. Tel. 129. Adv. Gewest Zeeland dar S. D. A. P. In da to Middelburg gehouden jaar vergadering van het Gewest Zeeland der S. D. A. P. werden de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en Staten fractie na eenige discussie goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental van het Gewest was gestegen van 1043 op 1375. Herkozen warden de volgende aftreden- da bestuurders: L. Oudendijk, voorzit ter; A- M. Overhoff, secretaris; J. da Meütf, penningmeester; T. 0. Schipper, Zierik- zee; A. C. de Pauw, Neuzen, terwijl als nieuwe bestuurders werden gekozen L. van Ginkel, Oostburg en A. Kampman, Sint-Maartensdijk. Een propagandaplan, inhoudende 30 cpenbaro vergaderingen, een aantal cur susvergaderingen voor de plattelandsaf- deelingen, verspreiding van 3 manifesten en een krant, eenige vergaderingen spe ciaal voor de vrouwen en een provinciale meeting in Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost te houden, werd aanvaard. Aan het te Rotterdam gehouden ontwikkelingsexamen voor den postdienst voor Assistent, Conducteur of Hoofdbe- steher slaagden de schrijvers bij den post-, telegraf- en tel. dienst J. H. Eerenst en S. de Pagter, beide werkzaam op het Inspectiebureel te Middelburg. In het zitvlak gebeten. Het 10-jarig dochtertje van dhr J. M. ta St. PhÉipsland jvcrd Vrijdagmorgen dooreen hond van dhr K. aldaar in het zitvlak gebeten. Geneeskundige hulp moest wor- -den ingeroepen- Naar verluidt is aangifte bij de politie gedaan. Middelburg. Gisterenavond kwam de ge meenteraad in voltallige vergadering bij een. Na opening richtte de voorzitter zich tot den heer Cornelisse en wenschte hem geluk, dat hij voor het eerst na het ondergaan van een ernstige operatie we der aanwezig is. Namens den -geheelen raad wenschte spr. hem geluk met zijn herstel en hoopte, dat de heer Cornelisse nog vele jaren aan de werkzaamheden van den raad -zal mogen medewerken. Hierna achtte de voorzitter het noodig, dat de deuren gesloten werden. Geduren de meer dan twee uur heeft de raad in besloten zitting vergaderd. Na heropening dar deuren werd de vergadering gesloten. Gisterenavond werd in een druk bezochte vergadering een buurtcommissie voor de Lange- en Korte Noordstraat ge vormd. Ln verband met het steeds grooter aan tal buurtcommissies herinneren wij aan de vergadering, welke door het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" met afgevaardigden der buurtcommissies wordt gehouden morgenavond te half ne gen in da bakkerskamea* van het Schut tershof. Goes. In de Vrijldag gehouden alge- meene vergadering der N.V. Zaadhandel en Rooirifcweekerijen Wed. P. de Jongh, bleek uit de overgelegde verlies- en winst rekening, dat een netto winst was ge maakt van f 17.018.141/2 (vorig jaar f 13.516.72). Besloten werd f8400 te bestemmen voor 4 pet. dividenduitkeering (vorig jaar 3 pet.) en het restant voor afschrijving. Het loopende boekjaar geeft tot heden goede vooruitzichten. Gisteravond vergaderden fn de Prins van Oranje verschillende Goesche leden der Ned- Chr. Radio -vereeniging. De vergadering, dia uitgeschreven was door de correspondenten der N-C.R.V. alhier, de heeren M. de Jonge, J. de Kruyter en J. Steketee, werd gepresideerd door eerstgenoemde en 'had een zeer gezellig verloop. Een plaatselijke Chr. radio-vereeniging werd opgericht, waartoe reeds meer dan 100 personen zijn toegetreden. Besloten werd a.s. Donderdag (Hervor mingsdag) een flinke actie te voeren tot het werven van nieuwe leden voor de N.C.R.V. In het Bestuur der plaatselijke vereeni ging werden behalve de drie genoemde corespondenten gekozen dhrn Jb. Kloos terman, A. de Kok, J. v. d. Kreke, A. Vermaire en Jac. v. Zweeden. Men kan zich bjj een der Bestuursleden als lid aanmelden. Getracht zal worden nog dezen winter een! uitzendavond uiit Goes te organisee- ren. Kapelle. Een geheele zomer van voor bereiding is het geweest voor zuster Schetter en het door haar gevormd reci teer en hamdwerk'clubje „Jong Kapalle", alsmede het kinderkoor „de kleine Ka- pellenaars", om ook nu weer eens Ka- pella en omgeving te vergasten «op iets goeds en| werkelijk moois. Men zie voor nadere bizomderheden' aangaande den feestavond de advertentie in dit "blad. Dr J. D. Schmidt werd bereid gevonden om een openingswoord en ook een slot woord te spreken. De leiding zal berusten bij zuster Schetter. Een rijk afwisselend program is opgesteld. In de pauze wordt gelegenheid gegeven om de 'door „Jong Kap'ella" vervaardigde! voorwerpen te bezichtigen. Alle baten komen terecht in cje kas van de t.b.c.-bestrijding. Hoedekenskerke. In d6„ Raadsvergade ring van Maandagnamiddag waren allen aanwezig. In de vorige vergadering hadden de stemmen gestaakt over een voorstel van B- en W'. om sollicitanten op te roepen voor ambtenaar bedoeld in artikel 9 der Woningwet. Opnieuw ïn stemming gebracht, wordt dit voorstel thans aangenomen met 4 tegen 3 steimmen. Tegen da heeren Cha- muleau, Franse en Steijn. Na besloten zitting komt thans aan de orde da benoeming van een onderwij zer aan de openbare lggere school al hier ingaande 1 November a-s. Nadat de Raad heeft besloten de verplichting op te leggen in de gemeente te komen wonen, waarvoor wel gelegenheid bestaat blijkens gedane mededeelingen, wordt uit de voordracht bestaande uit de heeren F- C. van Dijke te Poortvliet, P. C. J- Smith te Middelburg en P. D. Blomaard te Goes, nust algemeens stemmen eerst genoemde benoemd. Op voordracht van B. en Vfl. wordt het abonnement havengeld voor hef schip van J. H. Ruijsaard, groot 41 ton, bepaald op f23.50 'sjaars. Thans volgt behandeling begrooting 1930. Tot het houden van algemeene beschouwingen gevoelt niemand he- hoefte. Bij de daaropvolgende artikelsgewijze behandeling beginnende met de uitgaven, vraagt de heer Steijn of het in dienst hebben van een hulpkantonnier nog wel persé noodig is. Nadat voorzitter en wet houder Lous inlichtingen hebben gege ven, legt de heer Steijn er zich bij neer. De heer Boone wijst er op, dat er mo menteel geen wijkverpleegster is, wiel voor Kwadendamme. De voorzitter zegt dat B. en W. op deze zaak hunne aandacht gevestigd heb ben. Zooals bekend, ging deze zaak van de Groene Kruisvereeniging te Baarland en Hoedekenskerke uit, maar Baarland wil niet meer. In dringende gevallen ver leent de zuster van het Wit Gele Kruis te .Kwadendamme wel hulp, maar 3ie toestand is toch verre van ideaal- Naar een oplossing wordt gezocht- Bij den post Werkl-oozenfcassen wordt besloten 'da toetreding tot de regeling bedoeld bij1 het Werkloosheidsbesluit '17 wederom met één jaar te verlengen. Bij de inkomsten wordt besloten voor taan den gemeenteveldwachter vrij te stellen van het betalen van f 25 voor huur voor den achter zijn woning gele gen tuin. De posten havengelden en inkomsten belasting worden uitgetrokken op dezelfde bedragen als voor 1929, zijnde f 4000 en f10500. De begrooting wordt daarna vastgesteld zooals zij door B. en W. is ingediend in ontvang en uitgaaf op f 38373.56V2 met een post van f 593.39 voor onvoorzien. Hierna sluiting. Koudekerko. Zaterdagavond marcheer de het muziekgezelschap „Voorwaarts" bij fakkellicht, gevolgd door een groote menigte, door het dorp en bracht den nieuwi benoemden notaris, mr P. Loeff, een serenade. De voorzitter, de heer T. N. Grims, feliciteerde den heer en mevrouw Loeff met de benoeming namens de muziék- vereeniging en -de inwoners. Da beer Loeff, zeer getroffen door de hartelijke blijken van belangstelling, bracht dank aan de muziekvereeniging en aan allen en dat zijn ijeer velen die medegewerkt hebben om hem benoemd l:e krijgen, en hoopt dat de oude tra- ditiën der familie hoog zullen worden gehouden. Spr. overhandigde dein beer Grims een enveloppe en verzocht hem in 't repetitielokaal een gezelligen avond te houden. (M. Crt.) Oostkapeïle. Maandagavond vergaderde de aideeling Patrimonium onder voorzit terschap van den heer P. Cornelisse. De voorzitter verwelkomde al de aan wezigen op de eerste vergadering in deze wintercampagne en wekte op tof meerde ren arbeid ter bereiking van het doel door Patrimonium gesteld. De voorzitter behandelde nu de wets voorstellen inzake de regeling van hef pachfoontract en de instelling der paoht- ootamissies. Aan de hand van de Memorie van Toe lichting handelde spreker over: le vergoe ding voor verbetering, 2e recht van re missie, 3e recht van continuatie. Da bezwaren tegen deze wetsvoorstel len werden onder de oogen gezien en getoetst aan den thans bestaanden toe stand. Een practischa bespreking volgde op dit onderwerp. De werkzaamheden voor de volgende vergaderingen werden geregeld, tevens voor de 10e jaarvergadering, welke D. V. feestelijk zal worden gevierd. Besloten' werd deel te nemen aan da propaganda voor Patrimonium. Dhr W. Louwerse edndigjde mief dank gebed. Colijnsplaaf. Zaterdag verscheen hier een deputatie der stakers te Sluiskil, voor zien van circulaires, welke gretig ver spreid werden, teneinde de bevolking op ta wekken, hun jongens uit Sluiskil terug te roepen. Er zijln n.l. Maandag j.l. een 30-tal jon gelui uit deze plaats en Wiss emkerke naar Sluiskil vertrokken, teneinde da stakers te vervangen. Zij hebben een regeling aangegaan voor 5 weken vast k f35 pea- week, wat aan merkelijk meer is dan de gewone werk lieden der fabriek vroeger verdienden. Door de stakingsleiding wordt nu alles in het werk gesteld, deze groep N.-Bevelan- ders te doen terugkeeren. De zuster ontving ten bate van het Groene Kruis een gift van f 20 voor zorgvuldige verpleging. Halst. Nader vernemen wij, dat de Ned. Herv. Gemeente haar deel in de Willi- brorduskark voor f 120.000 heeft verkocht aan hef R.-K. Kerkbestuur. Heek. Zaterdag vergaderde de ge meenteraad. Alle leden present. Voorz. burgam. Mr J. A. v. Tierihoven. Ingekomen: a. Bericht van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbesluit tot openen van een rekening-courant bij de Bank van Nederl. Gemeenten, b. Dankbe tuiging van het Bestuur der Geitenvereen. te Hoek voor Qntvangen subsidie over 1929, met verzoek eenzelfde bedrag te mogen ontvangen over 1930. c. Verzoek van den heer W. H. Louwerse, hoofd der bijz. school aan den Molendijk om1 een subsidie over 1930 ter bestrijding der kosten van verlichting en verwarming van een leslokaal der bijz. school ten behoeve van het gevtea van een laod- trouwcurens. Op voorstel van -B. en W. wordt dit verzoek z.h.st. toegestaan, d. Een schrijven van Ged. Staten,, omtrent salaris gemeenteveldwachter. Na breede bespreking wordt met 5 tegen 2 slem- men (Jansen,, (C.H.) en J .A. Meertens (St. Ger.) besloten, volgens da voorgestelde regeling door Ged. Staten het salaris van den gemeenteveldwachter met f20 te verhoogen. Dienovereenkomstig werd da begrooting 1929 gewijzigd- Gemeentebegrnoting 1930. Da heer A. Meertens (Arb. partij) stelt voor da leges voor jachtakten, groot f 7.50, te brengen op f 3 per akte. Da voorz. is hier tegen. Het jagen is een luxe en kan betaald worden. Is u misschien ook jager? Dhr Meertens: Ja, maar afgescheiden daarvan is het te veel. Dhr Jansen vindt het jammer, dat dit voorstel van dan hear Meertens zelf komt. Mat 5 tegen 2 st. (J. A. Meertens en J. D. de Feijter) wordt het voorstel-A. Meer tens aangenomen. Dhr Jansen (G.H.) vraagt of do ge meente noig heeft te vorderen Van. de emi granten. De voorz. deelt mee, dat er 3 geheel hebben afbetaald, één is er .bezig, en van twee is nog niets ontvangen. Na breede bespreking wordt tenslotte do begroeting vastgesteld. Idem die van bet gem. electr. bedrijf. Da begrooting van bet Burgerlijk Arm bestuur op f 3040. Een verzoek van; de Vereeniging voor Nederl. Gemeenten om een bijdrage van 1/4 cent per inwoner voor meubileering van baar kantoor wordt met 6I stem (dhr Jansen) ingewilligd. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten tot bet bouwen van, een kluis voor de brandvrije bewaring van hef gemeente archief. Do raad gaat thans over tof besloten vergadering. Na hef openbaar worden deelt de voorzitter mede, dat de raad be sloten heeft, den toestand der haven te laten, zooals die is, terwijl de gemeente jaarlijks f20 zal betalen voor onderhoud. Da rondvraag leverde niets bijzonders op. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vroomshoop J. Rooden- burg, hulppred. te Katwijk a. Zee; to Ravenswaay D. J. van Dijk te Zuid- wolde (Dr.).j te Oud-Beijerland G. Enke laar te Monster. Aangenomen naar N.« en St.-Joosland A. Burger te Oosterwierum. Bedankt voor Nieuw-Buinen J. Douwes te Haulerwijk; voor Midwolde en Leek J. J. Homan te Dwingelo. Geref. Kerken. Beroepen te Hillogom dr S. P. Dee te Haren /Gr.)te Nieuwe Pekela J. C. Haartsen te Driesum. Aangenomen naar Schoondijke D. J. do .Vries, cand. te Ermelo. Bedankt voor Lutjegast D. J. de Vries,- cand. te Ermelo. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Bussum (2de beroep) C. jJ. Hoekendijk te Rotterdam. Bedankt voor Rotterdam (Evangelisar tie „Jeruel") en Groninge^, C. J. Hoeken dijk te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harlingen P. Dijkstra te Lutten en L. Holtrigter, cand. te Nieu- wendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scherpenisse de heer M. Rem ijn te Oosterland. Bedankt vo-or Grand Rapids (Am.) en Aagtekerke A. de Blois to Dirksland. Z0UTELANDE, Zondagmiddag nam, Da Wl. do Kam afscheid van do Ned. Herv. Gemeente alhier met een afscheidspiedikatie over Amoa 6 :6a: „Zoekt den Heere en leeft'*. De schei dende leeraar verkondigde nu voor de 526ste maal het Evangelie aan deze gemeente an ge waagde van rijken zegen op zijn arbeid onder vonden. Hij wekte nu zijn gemeente voor de laatste maal op om den Heere te zoeken, wijl za dan alleen zal laven. Ouderling J. Stroo sprak hem1 daarop toe namens den Kerkeraad en de Gemeente, en liet Psalm 121 4 zingen. Ala slotzang werd gezongen Gezang 96. Benoemd tot tijdel. onderwijzer aan do Herv. school te Onstwedde, de heer A v. Kesselen te Vlissingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot di recteur van en leeraar aan de Rijks H.B.S. te Velsen. Ir J. A. Spruijt met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als direc teur van en leeraar aau de Rijks H.B.S. ta Oostburg Prof. A. A noma. Gisterenmiddag hield prof. A. Anema een druk bezochte receptie ,ter gelegenheid van zijn zilve ren feest als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Behalve curatoren, en direc teuren van de Vrije Universiteit, leden van hef Amsterdamsen Gerechtshof, den voor zitter van den Hoogen Raad, professoren, den burgemeester van Amsterdam, leden van Eerste en Tweede Kamer, kwanten vele vrienden en talrijke studenten. Zeer jgroot .was de belangstelling en hef aantal bloemstukken en telegrammen. Namens ©en commissie uit vrienden, en vereerders uit allerlei richting, voerde Z.Exc. *Mr Th. Heemskerk het woord. Deze wees er o.m. op, dat de jubilaris ©en steunpilaar is van de Vrije Universi teit, maar zich daarnaast ook een voor- Een partij kan van haar principieel© te genstanders soms nog wel wat loeren. Zoo las ik, dat de S. D. A. P. in Zeeland haar propaganda-plan voor den aanstaan den winter beeft opgemaakt. Ik moet eerlijk bekennen, dat het getuigt van aanpakken. Niet minder dan 30 openbare en een aantal cursusvergaderingen zullen worden gehou den, terwijl drie manifesten en een krant verspreid zullen worden. Dit alles zal geschieden in een winter, waarop geen verkiezing volgt. Is hieruit voor onze A. R. partij niet wat te leeren? Zijn ons Prov. Comité en onze Centrales al gereed met hun plan de campagne voor den a.s. winter en hebben zij daarbij ook gedacht aan de plaatsen, waar geen kiesvereen. is Hebben zij al na-, gegaan, waar blijkens den stenibusuitslag van dezen zomer de zwakke plekken zijn, waaraan bijzondere aandacht moet worden geschonken? En zijn al onze kies verenigingen al gereed voor den arbeid? Indien het antwoord op een dezer vragen ontkennend mocht luiden, laat dan ditmaal de S. D. A. P., een vijand, met wien niet het minst de strijd wordt gevoerd, ons lee ren. OPMERKER. aanstaande plaats in het rechtskundig loven heeft veroverd. Het centrum va,n uw werkzaamheid aldus spreker is echter de Universiteit. Spr. schetste dan hoo de jubilaris is gegroeid tot hoog leeraar en daarna als hou-gleeraar. Ten slotte vroeg spr. of prof. Anema zich beschikbaar wilde stellen opdat een portret van hem geschilderd kan wor den, dat een plaats zal vinden in het gebouw der Vrije Universiteit. Prof. Anema dankte hierna voor dezo toespraak en het aangeboden geschenk. Verduistering van ongeveer een millioen? Op 16 October j.l. werd door de .Am- sterdamsche rechtbank in staat van fail lissement verklaard de N.V. Damaraland, een effectenzaak, kantoor houdende aan de Beursstraat 9 te Amsterdam. Van deze N.V. was directeur-eigenaar zekere A. H., een Duitscher van geboorte, die een groot hoerenhuis in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag bewoonde. Reeds spoedig na hot uitspreken van het faillissement gingen or geruchten, dat er bij de N.V. Damaraland ernstige mal versaties gepleegd zouden zijn en dat het tekort een buitengewonen omvang zou hebben. Weinig later werden deze geruch ten zekerheid en kwamen pr bij de Am- sterdamscbe politie tal van klachten bin nen van personen, die door hot faillisse ment ernstig benadeeld waren. Binnen enkele dagen steeg 'het totale bedrag der malversaties, waarover aan klachten binnenkwamen, t,ot meer dan zevenhonderd duizend guldon. Eenige dagen later diende ook de cu rator in dit faillissement, mr P. Groote, dia bij zijn bezoek aan het kantoor der gefailleerde firma de boeken slechts ge deeltelijk aanwezig vond, terwijl dat go deelte ervan niet eens nauwkeurig was bijgehouden, een aanklacht in. De Amsterdamsche politie stolde rich toon met de Haagsche politie in verbin ding en verzocht haar den directeur A. H. aan te houden. Bij een bezoek, dat de Haagsche politie daarop aan de woning van dezen direc teur bracht, bleek, dat het groote hoeren huis hals over kop was ontruimd en dat de vogel gevlogen was. Zijn verblijf plaats konden ook do buren niet opgeven. Wel spraken zij hef vermoeden uit, dat H. naar het buitenland .was vortrolcken. Voor de Haagsche politie was. bier mede de zaak afgeloopen. In den loop der vorige week fcwametn echter ook bij de Haagsche politie eenige aanklachten binnen van personen, die door H. benadeeld waren. Een van hen, die heit ergst door den oo^lergang van de N.V. Damaraland is ge- troffen, is een oud-Indischman in Den Haag woonachtig, die aan H. een bedrag aap, effecten ter waarde vap. twee ton had toevertrouwd. De totale verduisteringen moeten *bijha 1 millioen gulden beloopen. In verband met de in de residentie ge pleegde verduisteringen is thans ook door de Haagsche politie de opsporing, aan- Hhauding en voorgeleiding van H. in het houding en voorgeleiding van 'H. in het Ontploffing in een kopersmelterij!. In de kopersmelterij van de firma Smit en Co. aan de Alexandrinelaan to Apel doorn had gistermorgen een ontploffing plaats, toen het 23 man sterke personeel na den schafttijd den arbeid weder had hervat. Een deel der werklieden was be zig met het oude koper in den daarvoor bestemden ketel te smelten, toen eens klaps het deksel van den pot met een vreeselijken knal naar boven werd geslin gerd en een uitweg vond door de dak bedekking. Door de ontploffing werd het geheele interieur der fabriek uit elkander geslagen, terwijl het personeel naar bui ten een goed heenkomen zocht. Geen hun ner had aanvankelijk den moed zich weer naar binnen te begeven, om te zien of er ook menschenlevens te betreuren waren; ook al omdat er een zware damp boven de fabriek hing. Spoedig bleek echter, dat alle werk lieden het er levend hadden afgebracht; de meesten hadden evenwel kleine won- den aan hoofd, handen of ledematen be komen door nedervallende stukken hout»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2