No. 24 Maandag 28 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland STEYAEP N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, JALOUZIE! BIGGELAAR'^ Hendrikse Go's Bank N.V. fiaes EERSTE BLAD. Buitenland. KRACHTVOEDERS Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking. Specialiteit in GRONDNOTENKGEKJES N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Directeur-Hoofdredacteur R. ZUlDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Ad vortentiBn 14 regels f1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. Droef verschijnsel. lal „De Reformatie" bespreekt J. D. W. het Secularisme, waarv.au Prof. Heim ia rijm artikel „Die Botschaft des Chris- teaitums" deze omschrijving gaf: „het is wem zioh rieihtem op deze zijde van het leven, zuiver materialistisch van aard, waarbij mem zich welbewust ecc konse kweait bepaalt tot de dingen van deze wereld, als alleen van waarde em beteekemis voor den mensch en het ge loof aan onzichtbare werkelijkheden als verouderd afwijst; het is een levens-bei- schouwing, die onder den invloed van de technische beheersching der wereld in honid met spoorwegen en fabrieken van alle kanten op het terrein van de oudere godsdiensten indringt." Van dit Secularisme wordt gezegd, dat het voor de zending een krachtiger tegen stand is dan de heidensohe godsdiensten. Maar ook in de oude Christelijke we reld Amerika en Europa, oef ent heit zijn invloed uit. Van Noord-Amerika wordt verzekerd, dat s/$ der bevolking in geen enkele be trekking meer staat tot eemige kerk of eenige andere bepaalde Christelijke or ganisatie. Zuid-Amerika kan als een1 atheïstisch land worden beschouwd, met hier en daar eenige wéinige tientallen, die hun knie voor den Baal der godsdienstloozie cultuur niet gebogen hebben. In Engeland, het vroeger zoo bij uit stek religieuse Engeland, leeft de helft der bevolking buiten de kerk; zij heeft de kerk niet meer moedig. Hoe het in Rusland met zijn 140' mil- lioen inwoners gesteld is, weet een ieder; cie Zondag is afgeschaft; het atheïsme wordt systematisch .gepropageerd; elke kerk en alle religie met dwang bestreden. En gaat Nederland ook niet dezen heil- loozen weg op? Als een der redenen van deze ontzet tende seculariseering der Christelijke vol ken wordt genoemd de fjeweldige op bloei dor natuurwetenschappen, die nog het meest den mensch er toe bracht God los te laten; de „natuur" werd zelf een „god", met groote schatten voor het tegenwoordige leven, dat ons genoeg geeft en is. Vooral in den1 laatsten tijd, vermenig vuldigen -zich de „wonderen"' 'der tech niek. Aan de natuur wordt het eene ge heim na het ander onttrokken. De uit vindingen o.a. op electrisch terrein geven zooveel aangename verrassingen en ver- hoogen in. dia mate de gemakken en da genoegens des levens, dat de dorre tial blind en doof wordt voor de hoogere dingen. Im „De Reformatie" wordt op deze dingen gewezen in de eerste plaats met het Qog op de zending en de zendings- cioeilijkheden. A Maar er mag ook op worden gelet in verband met de moeilijkheden en de mogelijkheden in' ons eigen land. Ook voor ons geldt, dat het 'hoofdschud dend klagen over den afval onzer dagen gepaard moeit gaan met het kennen en he- Ejjden van eigen schuld; terwijl deze din gen ons voorts tot verhoogde werkzaam heid en tot krachtiger belijden hebben te prikkelen. Overigens wel een' 'droef verschijnsel. Wat een oorzaak moest zijn om Gods Naam te verheerlijken en Zijn lof ta ver kondigen, wordt door den mensch mis bruikt om zich van God af te keeren. Sneeuwval in Engeland en Frankrijk. Zaterdagnacht is in Noord-Engeland vrij veel sneeuw gevallen. Te Londen en in het Zuiden was het gisteren koud maar Zonnig. Zware stormen, gepaard met hooge zeeën, hebben langs de geheele Noord westkust van Frankrjjk gewoed- De scheepvaart werd ernstig belemmerd, ter wijl veel schade is aangericht. Sneeuwval wordt gemeld uit Lyon en Auvergïie. Dia Fnaraoh—Brlteehe Kanaal ver bhïcUrvsf. Een Zwitsersch ingenieur beeft een plan ontworpen voor dm bouw van aan dub- van de TEL. 182. beien dijk tussohen Engeland en Frank rijk. Hij acht een dijk doelmatiger dan een tunnel, aangezien de dijk voldoende ruim te voor dubnelspoor en bovendien ook voor een autoweg zal bieden. Het water tusschen de 2 dijken zou tegelijk als kanaal voor het scheepvaart verkeer tusschen Engeland en Frankrijk kunnen dienen. In 'de dijken .zouden openingen met bruggen komen, die hoog genoeg zijn om de hoogste oceaanschepen te laten passeeren. De kosten zullen echter dubbel zoo hoog zijn dan die voor den bouw van oen tunnel. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! De kabinetscrisis in Frankrijk. Havas meldde Zaterdagavond uit Parijs, dat Daladier de opdracht tot vorming van het nieuwe kabinet 'heeft aanvaard. Hij verklaarde tegen journalisten, dat hrj den president medegedeeld had, dat hij bereid was om ta probeeren een kabinet te vormen. De socialistische Kamergroep heeft be raadslaagd over het aanbod' van de ra dicalen om aan de regeering deel te nemen. Met algemeen© stemmen is het volgende besluit genomen: De socialisti sche Kamergroep draagt haar bestuur op aan Daladier te verzoeken een nauwkeu rige omschrijving te geven aan de voor waarden, waaronder hij de socialisten aanbiedt aan de regeering deel te n-emlen. Naar in de wandelgangen van de Kamer verluidde, zullen de socialisten voor hun deelneming 2 der 4 belangrijkste porte feuilles (buitenlandsche zaken, binnem- landsche zaken, oorlog en financiën) op- eischen. Omkooperijerv in Duïtsrihlan'd. Nu de corruptie bij het plaatsen van bestellingen van de gemeente Berlijn bij bet Sklarekschandaal aan den dag is ge treden, komen er als vanzelf dergelijke schandalen bij tal van andere openbare bedrijven aan het licht. Immers men is overal achterdochtig geworden, waar be stellingen steeds aan een enkele firma worden gedaan. Bij onderzoek blijkt dan ook gewoonlijk, dat voorkeur voor een bepaalde firma op de aantrekkelijkheid der steekpenningen heeft berust. Thans is de hoofdinspecteur der poste rijen, Stiebitz, belast met het onderzoek van de aanbiedingen voor kabel verlegging te Berlijn, onider verdenking zich te heb ben laten amkoopen, gevangen genomen. Hij heeft bekend, van verschillende fir ma's bedragen van duizend mark jer maand te hebben aangenomen. Hij wei gert de namen van die firma's te noemen. Ook zal "Woensdag de burgemeester van Berlijn (Köpenick) zich in de raadsver gadering hebben te verantwoorden over de gelden, waarmede hij een villa heeft laten bouwen, welke naar het heef, door Sklarek zouden zijn! verschaft. VeirfUexiragein In Taje oho-Slowakije. Do verkiezingen voor het portentent van Tsjecho-Slawukge hebben gisteren plaats gehad. Volgens de tot dusver bekende uitslagen boeken de beide sociaal-democratische partijen, de Duitschei en de Tsjechische, groote winsten. Hun wins Icdraagt on geveer 10 tot 1.5 procent. Daarentegen lijdien de communisten in alle deelen van het land groote verliezen. Hun stenimenaantal gaat niet 20 tot 25 procent -terug. In Moravisch Ostraya (het groote in dustriegebied) hebben de Dnitschie so ciaal-de,mocraten hun stemmencijier ver dubbeld. De Tsjechische üationaal-soeiaiisten (Be- nesj) schijnen eveneens winst te boeken. De Tsjechische agrariërs en de natio- naal-deniocraten handhaven zich. Nieuwe droogdokken te Antwerpen. De stad Antwerpen heeft, gelijk men weet, een overeenkomst getroffen met de Mercantile Marine Engineering Works Company tot het oprichten van nieuwe droogdokken. Vo'gens deze overeenkomst, welke een nieuwe afwijking is van de oude Antwerpsche haven-politiek van het „ads-monopolie krijgt genoemde maat schappij de beschikking over 37 H.A. grond in het gebied der 'nieuwe havens, tot oprichting van twee of drie nieuwe droogdokken. De vergunning loopt over 53 jaar. Tot deze droogdokken hebben kosteloos toegang de schepen van de Gomp. Beige Maritime du Congo-, den Lloyd Royal Bei ge, der Comp. Afric. de Navigation, van de Agence Maritime Internationale en het vlottend materiaal der stad. Wanneer de dokken vrij zijn, mag de Mercantile er o-ok andere schepen inla ten, maar de dokrechten komen dan 'ten goede van de stad. De stad mag gedu rende negentig; dagen per jaar beschikken o-ver de dokken. Eng elands financiën. De kanselier der Engelsche schatkist Snowden, die gelijk wij reeds meldden te gast was op de 301ste feestelijke jaar- bijeeukornst van de messenmakers te Sheffield, heeft in zijn rede nog gezegd dat er niet veel kans bestaat, dart op het volgend budget de belastingdruk zal worden verminderd. In herinnering brengende, dat van ver schillende kanten een beroep- wordt ge daan op de schatkist, wees spr. op de groote lasten van de openbare diensten. Met betrekking tot de zware lasten die nog het gevolg zijn van den oorlog, zeide de minister, dat hij' het volgende jaar alleen voor rente op de oorlogstee- ningen -en stortingen in 'het sinkingfund een som van minstens 360.000.000 pond sterling noodig, had. Verder komen de kosten van den dienst der oorlogspensioenen op- nog eens zestig millioen p-er jaar en dan ko-men de kosten van leger en vloot als grootste p-ost op- de begroo-ting De geheele opbröng-st van de inkom stenbelasting, van, de super-tax en van de successierechten wordt daardoor o-pge- slq-kt. Spr. meent, dat het land flinke ver mindering van de- uitgaven voor le-ger en vloot verwacht en daarom zou spr. de fabrikanten van oorlogsmateriaal wil len opwekken hun fabrieken langzamer hand om te houwen en zich o-p andere handelsartikelen toe te leggen. Sno-w-den zeide, dat der regeering groot ste zorg was de verbetering van den toestand van en in -de industrie. De re geering stelt zich voor ©en commissie in te stellen, om alle daarbij1 betrokken kwesties van financieren aard. ta onder- ai oaken. Ocsïü.s en Chablii. Aan het historisch oesterbanket te Col chester heeft prof. Burgess, voorzitter van de British Medical Association, de groote Engelsche maatschappij1 tot bevordering Medeminnaars zijn soms. kinderen. Kinderen, die geweldig hindered* Maar Bestevaer en Pijpeman Trokken er zich niets van Sc* Jalousie is heuseh niet noodig» Uw scheve blikken overbodig. Luistert naar mijn rede maart Voor ieder is er 'n Bestevaer! Het vervolg op dit verhaal Vertellen we een andertnaaL Ook voor' Uw pijp werd de zachte, geurige Bestevaer's-Rooktabak ge fabriceerd. En hij smaakt toch zoo lekker! der geneeskunst, Donderdag gezegd: „Ik geloof dat oesters ©en geneeskrachtig© waarde hebben welke die 'van vele dage lijks voorgeschreven medicijnen verre overtreft". En verder verklaarde hij dat oesters en Chablis (een witte Bourgogne- soort) een van de uits-tekendste combina ties van voedsel wiaren die bekend zijn. Aan het banket werden 12.000 oesters genuttigd, maar hoeveel Chablis erbij1 ge*- dronken werd, wordt niet vermeld. Korte berichten. Aan den oever van het Miehigan- me-er zijp negentien lijken en een groote hoeveelheid wrakstukken, aangespoeld van de veerboot „Milwaukee", di© Dinsdag avond in den storm is vergaan. Aan boord bevonden zich 54 personen. Men begint zich thans in Engeland druk te maken over d© gemeenteraads verkiezingen. Te Londen worden die eens in de drie jaar gehouden. Dan treden alle raadsleden af. In de 343 v-erdeire s,tedea en boroughs treedt eik jaar een derde van den raad af. De arbeiderspartij zal zich in -deze 343 gemeenten dit jaar bijL zonder inspannen om evenveel succes te behalen als haar bij de algemeen© verkie zingen ten deel is gevallen. De stedelijke overheid van Lynri (Massachusetts) heeft inistruucti© aan de politie gegeven om elk meisje boven de 12 jaar, dat op straat of elders in het openbaar v-e-rschijht met kousen beneden de knieën, aan te houden. Te Gros» Breitenchen, een kleine plaats in Thüringen, zijn 17 kinderen in in den leeftijd van 7 tot 10 jaar aange tast door een ziekte, die het gevolg is van een infectie, ia het zwembad opge^ loop-en. In de buurt van Nancy is de Fran- sche vliegofficier Thirioi, die van Straats burg uit zijln familie por vliegtuig wilde bezoeken, met zijh vliegtuig neergestort. 'Hij was terstond dood. De vader van den ongelukkige, majoor Thiriot, was pioiggetuig-e van de catastrophe. In een buitenwijk van Sal-emo Is een huis van 4 verdiepingen ingestort. Er werd een persoon gedood en 2 werden ger wond. Onder heit puin liggen nog 2 slacht offers begraven. Reeds eenigen tijd gele den ongelukkige, majoor Thiriot, was klaard, maar eenige huurders hadden zich daaraan niet gestoord. Binnenland. Huiszoeking bij Amsterdams gasdirecteuc Fabricage van gedroogd bietenafval als veevoeder. Voorstellen voor da Kamer van Koop handel. Buitenland. Verkiezingen in Tsjecho-Slovakrje. Sneeuwval in Engeland en Frankrijk- Geen belastingverlaging in Engeland- De kabinetscrisis in Frankrijk. Omko-o-pexijen in Duitschland- Eereteeken ,voar Koningin Wilheimlna. De hulpverleening van het buitenland ten bate van Oostenrijk heeft dit jaar in Juli een einde genomen. Om aan den dank van Oostenrijk voor de royale hulp uiting te geven heeft de Bondspresident aan de Koningin van Ne derland en aan de Koningin van Dene marken, Noorwegen en Zweden de Groote Ster verleend, het hoogste eereteeken van Oostenrijk, dat enkel voor staatshoofden is bestemd. Die radio-ruzie. Naar wordt gemeld, is een uitnoodi- ging van dm heer G. J. Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., om een open baar debat te Amsterdam te houd-en met gelijken spreektijd en onpartijdig voor- zitter, door den heer W. Vogt van den A.V.R.O. aangenomen, "warmeor dit debat kan geschieden voor den Radioraad in een openbare voor de pers toegankelijke zitting. Terugbetaling luchtrecht 4e postvlucht. Het luchtrecht voor correspondentie, verzonden met het vliegtuig, dat te Co-n- stantinopel averij bekwam, zal tegen over legging van de bewijsstukken (omslagen, enz.) aan deü afzender worden terug betaald. Aan de Indische postadministratie is langs gadiografischen weg verzocht aan dezen maatregel algemeene bekendheid te geven on haar tusscbenkomst te ver- leenen voor de doorzending van de be wijsstukken san den Nederlandschen Dienst. De Mederlandsche industrie gepasseerd? Het lid der Tweed© Kamer de heer Knottenbelt beeft aan den 'Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de dezer dagen in de pers ver schenen berichten juist, dat, na bereikte overeenstemming tusschen de Nederland- sche en de Ned.-Indische P.T.T.-admini- straties, tot bestelling js overgegaan van een apparaat voor beeldtelegrafie- bij de Telefunken? 2. Indien de eerste vraag bevestigend zou worden beantwoord, betreft dan deze bestelling uitsluitend het toestel voor beeldtelegrafie of ook den zender of de zenders, waarover dat toestel zal wer ken? 3. Is de minister niet van oordeel, dat, indien onder de bovenbedoelde bestel ling ook die van één of meer geheele of gedeeltelijk© zenders zou zijn begrepen, deze opdracht ia strijd zou zijn met de toezegging, door 's ministers ambtsvoor ganger gedaan in d© vergadering der Tweede Kamer van 3 Mei 1929, in ant woord op vragen van den heer Korten- horst, dat aan de Nederlandsche industrie de voorrang zou worden gegeven bij het betrekken van zenders en onderdooien daarvan? 4. Meent de minister niet, dat, ook indien de onder 1 bedoelde bestelling slechts betreft het toestel voor beeld telegrafie, zonder een geheel of gedeelte van eenige zendinstallatie, de door de regeering in ovengenoemde vergadering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1