Hcnro Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Land- en Tuinbouw. Dammen, Het Vrouwenhoekje. Vöoïhet/Hcfe y/eekzette/i Warmwater. Aanleg centrale verwarming en warmwater: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. Adv. Gewenschte combinatie? In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad van Poortvliet legde de burgemees ter-secretaris de vereischte eeden als raadslid ia eigen handen af. Tot notaris te Koudekerke is be noemd mr P. Loeff, candidaat-notaxis al daar. 0. en W. Souburg. Een groot aantal winkeliers heeft een gezamenlijk adres tot den Raad dezer gemeente gericht, waarin om vaststelling van een verplich te winkelsluitriig wordt verzocht. Hansweert. Geslaagd voor het diploma ziekenverpleging dhr L. Janse, afkomstig van Biggekerke, thans verpleger in het Ziekenhuis te Den Haag. Hij is mot ingang van 2 Nov. a.s. geplaatst bij den genees kundigen dienst der Philipsfabrieken te Eindhoven. Ovezand. De Raad vergaderde gisteren. Afwezig dhr F. J. Schuerman. met ken nisgeving. Op een verzoejk van de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten om een bij drage in. de f 15000 voor de aankleeding van een bestuurskamer wordt afwijzend beschikt. De uitkeeringen voor de bijzondere scholen over 1928, ingevolge artikel 103, werden vastgesteld. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd herbenoemd dhr W. H. Zinkstok. Een suppletoir kohier hondenbelasting 1929 werd vastgesteld voor twee honden tot een bedrag van f 6. In verband met een nieuw ontworpen regeling betreffende de jaarwedden van de gemeenteveldwachters wordt besloten de jaarwedde van den veldwachter in overeenstemming te brengen met de nieu we regeling, doch voor de vrije kleeding de oude .regeling te handhaven, daar de Raad de nieuwe regeling op dit punt totaal onaannemelijk vond. In de luoht gevlogen. Uit Hous ton, in den staat Texas, komt het ietwat zon derlinge bericht, dat aldaar vieir Mexicanen die hun twaalfuurtje gebruikten, gezeten op een kist met dynamiet in da lucht zijn gevlogen Dat moet natuurlijk voor de betrokkenen een ellendige dood zijn geweest. Maar men zal toch ook geneigd zijn de vraag te stallen, of da wereld dan tegenwoordig niet groot ge- noeg tnioer is om een veilige plek' te kunnen bieden, waar lunchende Mexicanen hun hon ger kunnen stillen. St Bureaucratius in actie. Blij het jongste spoorwegongeluk in .Kroatië werd, daar er geen dokter in den trein was, om geneeskundige hulp geseind naar het naaste station. De 'dokter, die gewaarschuwd werd, ging onverwijld naar het station om op een- juist op vertrek staand-en goederentrein te etappen en zonder vertraging naar da- plaats des .onheils te gaan. Maar de chef beduidde hem, dat een goedereintrein geen reizigers vervoert en dat hij slechts als „begeleider van een levend dier" kon meerijden. Er was geen praten tegen. De dokter wist er tenslotte niets anders op, dan in vliegende vaart in het eerste het beste huis een haan. te grijpen, die van den eigenaar te konpan era met het dier onder den arm weer naar den stations chef te stappen. Nu was deze discipel van St Bureaucratius bevredigd, eu mocht de dok ter met zijn haan op den goederentrein stap pen. Toen hij later bij de spoorwegdirectie re clameerde, kreeg hij den kous op dan kop. Want, zed de directie, de ambtenaar heeft enkel maar zijn instruetio opgevolgd. <5 Programma van Zondag 27 Oct.: HILVERSUM, 1071 M. Van 5 uur tot 6.15 op 298 M. 12.402.00 Concert. 2.304.30 Concert door 't omroep orkest. 6.15 Vrijlz. Dienst in die Ned. Herv. Kerk te Zaandam. 8.10 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 R.K. Mor genwijding. 9.50 NCRV Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Gemeente te Bever wijk. 12.301.30 Concert. 2.00— 2.30 Kamermuziek. Zang en pianoi. 2.304.30 Kamermuziek. 3.404.30 Gramofoonmuziek 5.50 NCRV Kerk dienst vanuit de Geref. Kerk (P'arkkerk) te Amsterdam: (Zuid) 8.10 10.4a Con cert. Orkest en piano. 9.00—9.30 Gra- mofoonmuziók. 9.3010.45 Voortzet ting concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.50 Concert. (Cello). Orkest. 5.20 Zang. 5.50 Biijhelleizing. 6.056.35 ca. Kerk-can- tate No. 89 van Bach, Koor, orkest, or gel en solisten. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Concert. Orkest. Over Zaagse 1 - K u ns t m oe d e rs en kippen die zijde-rupsen eten in Budapest. In Budapest bleak de minister van landbouw zeer goed op de hoogte te zijn van de problemen der pluimveehouderij en kende ook de voor- en nadeelen der verschillende rassen zeer goed. Op een der grootste hoenderparken bleek mij, dat men hier over de fokkerij der rassen anders dacht dan, in Oostenrijk. Had men De aanslag op Kroonprins IJmberfo van Italië. De Prins arriveert aan de graf tombe van den Onbekenden Soldaat. Onmiddellijk na de opname van deze foto weerklonk een schot. in Oostenrijk op het door mij bezochte park bij de Rhode Islands Reds geen be langstelling voor de kleur, hier was dat geheel anders. Op het bedrijf van den heer en mevrouw Sonyey zag ik een kleine duizend Rhode Islands, doch allen van goede kleur en daarnaast een goede productie. Er werd door aankoop van goed fokmateriaal in het buitenland juist voortdurend gewerkt pan kleiurverbete- ring en instandhouding der kleur. Hier maakte ik ook weer kennis met wat .nieuws, n.l. een speciale Hongaarsche kunstmoeder waarin zaagsel gestookt werd en een speciaal kippenvoer, dat ik niet kende, n.l. zijderupsen. Ik ben altijd blij als ik weer wat nieuws zie, want over het algemeen is er als men vee! leest, geen nieuws moer onder de zon. Nu wil ik niet zeggen dat deze Hon gaarsche k'unstmoeder misschien elders ook niet gebruikt wordt of niet beschre ven is, maar ik kende ze niet. Daar komt bij dat jammer genoeg de Ho-ngaarsche taal voor mij absoluut onverstaanbaar is, zoodat ik de pluimveepers in dat land niet volgen Iran. De betreffende kunstmo-eder is een aan passing aan de houtindustrie, waarbij veel zaagsel afvalt. Lu een groote bus wordt in het midden een soort kachel pijp gezet- en nu wordt de ruimte in de bus tusschen buitenwand en kachelpijp aangestampt met zaagsel. Daarna haalt men de kachelpijp er weer uit en in het gemaakte gat wordt onderin een bran dende prop papier gebracht. Daarna wordt de bus zoo goed als gesloten, behalve den .schoorsteen en nu laat men het geheel maar rustig branden. De heele bus zaagsel brandt leeg in ongeveer een etmaal, zoodat men op deze manier dus over een prachtige k'unstmoeder beschikt, die met heel goedkoop materiaal gestookt kan worden. Ik heb idee dat in andere landen dit systeem ook wel bruikbaar zou zijn en als het volgend jaar deze fcunstmoeder op de wereldtentoonstelling in 'Londen komt, zal zij wel veel aan dacht trekken. Het tweede punt dat mij! interesseerde was het kippenvoer. Hierbij is de hoofd zaak de eiwitvoorziening. Dit eiwit in hot voer brengt de grootste kosten mee en het geheim van economische productie ligt dan ook in eiwithoudend voer dat niet te duur is. Vandaar ook dat men thans vrijwel op de geheele wereld bezig is vischmeel-soorten en diermeel-soorten onderling door proeven te vergelijken. Al leen door dier proeven en voor ons kip penhouders alleen bij1 kippen, kan men bepalen welk voer het beste is en wat. hot eigenlijk waard is als middel om 'kuikens op te fokken en om eieren te produceeren. Vooral een land dat expor- teeren wil moet er op letten zijn eiwit- bronnen goedkoop te betrekken en voor deze dure grondstoffen geen cent meer te betalen- dan noodig is. In andere landen wordt a,l krabbenmeel, kreeftenmeel, wal- vischmeel, enz. enz. ook gebruikt. Verder ken ik sprinkhanenmeel, doch in Buda pest zag ik zijderupsenmeel gebruiken. Hoe dit meel nu precies gemaakt wordt weet ik niet en groote hoeveelheden zul len er ook wel niet van gemaakt worden. Zoover ik het begrepen heb worden de zijderups-cocons, nadat de zijdedraadjes er afgewikkeld zijp, gedroogd en tot meel verwerkt. Het zijn dus gedroogde rupsen of larven en dit meel schijnt bij kippen goede resultaten te leveren. Interessant is ook in Buda-pest het prachtige museum van Landbouw. Dit is een regeerings-instituut waar men zich ten doel stelt door aanschouwelijk onder- wijb de boeren die de stad bezoeken, alles van hun vak te laten zien. In de pluim- vee-afdeeling zag ik allerlei opgezette kip pen van verschillende rassen, verder een groote verzameling van verschillende soorten veeren voor allerlei technische doeleinden, doch het meest viel mij op een prachtige verzameling Paascheieren. Deze eieren worden zeer kunstig versierd met allerlei figuren. In ,bet museum zag ik groote modellen van boerderijen zooals die in Hongarije gebouwd worden en heele kamers met verschillende tarwesoorten, LucerneHa- verplanten met wortels van wel 5 meter lang, allemaal dingen die den bezoeker met bewondering vervullen. Dat dit mu seum wel aan zijn doel beantwoord bleek mij, toen ik hoorde, dat op een der nationale Hongaarsche feestdagen, de z.g. Staphaanadag (22 Aug.), dit museum door niet minder dan 18.000 bezoekers be zocht was. Tenslotte werd; ik nog in de gelegenheid gesteld het nieuwe diergeneeskundig-insti tuut van Prof. Manninger te bezichtigen. Dit is een instituut van grooten inter nationalen naam en eenige jaren geleden heeft een der bacteriologen daar een nieu we entstof gevonden tegen diphtherie, die ongeveer evenzoo werkt als de bekende entstof van Prof. de Blieck en van Meels- bergen in ons land. Het instituut heeft twee dierenartsen in dienst, die speciaal belast zijn met de pullorum-bestrijding. Zij nemen zelf het bloed vah de kippen en onderzoeken dit in het laboratorium. Het instituut was verleden jaar in dit nieuwe gebouw geïnstalleerd en kan als voorbeeld strekken van allerlei instituten op dit gebied. Hiermede moet ik mijn reisbeschrijving van Buda-Pest eindigen en gaan we ver der. Gelukkig is dat deze stad thans meer en meer vreemdelingen gaat trekken, wel ke haar allen leeren waardeeren. De Hongaar ziet gaarne vreemdelingen in zijn land en met Duitsch kan men er zich vrijwel overal redden. DR TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abormé's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel van 71/3 cent voor antwoord insluiten en blad vermel den. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, .Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 116. Auteur: D. A. L. Schroder, Amsterdam. 1 2 8 4 5 Zwart: 9 sch. op 12, 13, 15 tot 18, 21, 22 en 25. Wit 9 sch. op 23, 26, 29 tot 33, 36 e t 39. Wit speelt en wint. Oplossingen Oct.-problemen vóór 4 Now. in te zenden, aan .bovenstaand adres. Cursus voor beginners. III. In het vorige gedeelte zag men, dat er vrije keuze bestaat in de wijze van slaan. De volgende voorbeelden verdui delijken nog het medegedeelde. 1 2 8 4 5 Zwart 3 sch. op 13, 14 en 19. Wit 3 sch, op 25, 29 en 35. Indien wit 2924 speelt moet zwart 19 X 30 slaan. Daar men zoowel achteruit als vooruit mag slaan, heeft wit hierna keuze tus schen 25 X 34 als 35 X 24. De bepaling, dat men gedwongen is ta slaan, maakt den slagzei mogelijk. Een eenvoudig voorbeeld geeft de volgende stelling. Zwart 5 sch. op 17. 18. 19, 24 en 28. Wit 4 sch. op 25. 35. 39 en 40. Wit behaalt winst door 2520. Zwart 24X15. Wit 39—33. Zwart 28X39. Wit 40—34. Zwart 39X30. Wit 35X13. „Blazen", een aardigheid uit de oude doos, komt dus nooit voor. In het boven medegedeelde zag men, dat er vrije keuze bestaat in de wijze van slaan, indien dit, op meerdere manie ren kan geschieden. Een uitzondering hier op vormt de z.g. „meerslag". 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 5 sch. op 14, 17. 19. 24 en 26. Wit 5 sch. op 28. 32. 33. 37 en 39. Wit speelt b.v. 2823. Zwart moet 19X28 slaan. Wit kan nu op twee wijzen slaan, n.l. met 33x17 en 32x23, doch is reglementair verplicht, den eersten slag te nemen, omdat daardoor twee stukken worden genomen en op de andere run nier slechts één. Buiten deze verplichting is de slag naar vak 11 ook de voordeelig- ste voor wit, doch al ware dit nieit zoo, dan moest deze slag toch geschieden. De le-z-er kan nu geacht worden vol doende met de wijze van noteeren op de hoogte te zijn. Wij- geven nu eenige voor beelden zonder diagram. Indien een schijf op een der vakken -komt, aan den kant waar de tegenstander zit, wordt zij „dam" en verkrijgt hierdoor een grootere werkingssfeer. Hierbij dient echter nog een, bijzonderheid te worden besproken. De rij waarop Wit kan damiaemen, ba- stand uit de vakken 1, 2. 3. 4 en 5; voor Zwart zijn deze 46. 47. 48. 49 en 50. Indien wit nu 93 of 94 speelt, wordt de schijf dam. Ook in de volgende stelling neemt wit dam. Zwart 3 sch. op 4. 9. en 18. Wit 3 sch. -op 25. 28 en 30. Er wordt gespeeld Wit 2823. Zwart 18X29. Wit 30—24. Zwart 29x20. Wit 25 X3, eveneens dam. Of de schijf door een zet of door een slag op de damlijn wordt gebracht, maakt dus geen verschil uit. Steeds wordt zei dam en wordt ter onderscheiding een tweede stuk op geplaatst. Slaat men ech ter over de ;damliju heen, dan wordt de schijf geen dam en blijft dus schijf. Plaatst men b.v. in het laatste voorbeeld een zwarte f ehijf op vak 8 bij', dan moet Wit in denzelfden spelgang met 25 slaan naar vak 12. De s-cbijf is wel op de dam lijn geweest, doch blijft daar niet staan, want ze moest ook schijf 8 nemen. Stond schijf 8 op vale 12, dan zou Wit na 28X3 dam 'hebben. BEROUW. In den schemer het angstige luistren Naar den wind, die waait om de huizen Van de wilgen stuiven de pluizen, Wit in den regen van 't duister. Vèr weg het bedwelmend bruisen Van de zee: haar vage geluiden Eentoonig, versmelt met het ruischen Van het bloed, zoo warm en duister. In het duisteren en het ruischen Een buigend mensch, arm en donker Op een heuvel stonden drie kruisen Gij leedt daar, ik weende er onder. WILLEM DE MÉRODE. Moet men het groentewater weggooien of gebruiken? De meeste groenten, die we eten, zooals erwten, hoonen, spinazie, aardappels, ap pelen en nog vele andere, bevatten een grootere of kleine hoeveelheid kalizouten. Nu is het kaligehalte van deze gewassen grooter als ze op een bodem gegroeid zijn, die rijkelijk bemest werd met kalizout. Bij de gekookte -groenten hangt het kaligehalte af van de wijze van toebereiding. Ongeveer de helft tot twee derde der mineraalzouten worden in het groentewater opgenomen. Wordt dit water, zooals dit vroeger meest al geschiedde, afgegoten, dan bevatten de groenten slechts ongeveer de helft van de hoeveelheid kan. In wetenschappelijks* en populaire geschriften wordt weieens de meening verkondigd, dat men het groente water niet af moet gieten, omdat de zich daarin bevindende zouten voor de men- schelijke voeding van bijzonder belang zijn. Prof. dr Rost heeft door een aantal proeven onderzocht, of de regelmatige toe voer van kleine hoeveelheden zouten, zoo als dat bij kunstbemesting plaats beeft, werkelijk zoo onschadelijk is, als tot dus ver aangenomen werd. In de Umschau vertelt hij de resultaten van dit onderzoek. Witte ratten werden gedurende eenige ja ren hoofdzakelijk gevoed met melk en wit tebrood, waarbij ze goed gedijden, en bo vendien dagelijks enkele druppels van ver schillende zoutoplossingen. Het zoutper- centage in deze oplossingen was zoo ge ling, dat de dieren er hoegenaamd, geen der* wasch alleen .-lij Henkel's Wasch- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. Eenig Imp. L Ostcrmann Co'» Fabrikant*Henkei Ga. A. G. Handel Mjj., Amsterdam Dducldorf 'hinder van ondervonden of zuek werden. Echter bemerkte men in het volgende -ge slacht, en zelfs dikwijls in het tweede en derde geslacht, een veelvuldig optreden van circulatiestoringen in staart en poo- ten. Deze storingen waren uiterlijk herken baar aan eenvoudige stuiting van den bloedsomloop, waardoor de ledematen donkerblauw-rood werden gekleurd, of aan het vurig worden van de huid. Bij mi croscopisch onderzoek bleek, dat deze ver anderingen bloed stremmingen waren, waardoor de bloedvaten verstopt raakten. Deze abnormale verstoppingen (thrombo se) kwamen bij de ratten in latere geslach ten steeds weer voor, zoodat de dieren vaak reeds bij de geboorte of enkele dagen daarna vurige ledematen en staart kre gen. Als de afgestorven ledematen afgeval len waren, ontwikkelden de dieren zich verder geheel normaal. Wanneer de dieren nu verder zonder kali gevoed werden!, ver dween de neiging tot thrombosevor- ming wederom geheel. Naast vele andere proeven toont deze proef duidelijk aan, dat inderdaad de neiging tot tkrombose- vorming bij de witte ratten door 'toevoer van zeer kleine hoeveelheden kali, en in de eerste plaats kali-salpeter (dat ook in kunstmest verwerkt wordt) wordt ver hoogd. *0ok bij de mensch en bemerken we in Duitschland en elders een sterke toeneming van ziektegevallen, die in ver band staan met thrombose. Volgens inge wonnen berichten schijnt in Engeland niet zoo'n sterke stijging van deze ziekte voor te komen als in Duitschland. Na het on derzoek, hierboven medegedeeld, is het zeer goed mogelijk, dat deze verhoogde neiging tót thrombosevorming voor een de*el is toe te schrijven aan den meerderen toevoer van kalizouten bij de voeding, en het is, volgens dr Rost, raadzaam het groon- towater bij de bereiding der groenten weer af te gieten, z, 00 a Is dat vroeger steeds geschiedde. Enkele recepten. Broodpudding. 1 ons bc-teir tot room roeren, drie tot vijf geklutste eier dooiers, een ons witte suiker, dertig gram gemalen zoete amandelen en een halve geraspte citroenschil toevoegen. Intusschen 1/2 pond wittebrood met 7 deciliter melk koken, de massa door een zeef wrijven en bij de rest voegen. Daarna bet stijfgeklopte eiwit er luchtig door mengen. Dit alles in een puddingvorm doen die vooraf met boter ingewreven en met paneermeel bestrooid werd. Stevig sluiten en twee uur achtereen au bain marie laten koken. Volledigheidshalve zij medegedeeld, dat men boter tot room maakt door ze in een verwarmde kom te roeren. Struif. Benoodigd: 5 eieren, 2 ©et- lepels bloem, 8 lepels gesmolten boter, een half theelepeltje zout, 2 theekopjes melk en een kluitje boter. Bereiding: Klop van de eieren ,3 met en 2 zonder wit. Voeg daarbij steeds Hoppende de bloem, do melk, het zont en de gesmolten boter. Doe dit alles in een koekepan waarin het kluitjeboter licht bruin gebraden is en bak den struif aar beide kanten mooi bruin. Enksle wenken. Roestvlekken kan men uit marmer verwijderen met behulp van benzine en krijt. Van deze beide ingrediënten tec zamen maakt men een papje, waarmee men de vlekken dik belegt. Zoo* noodig, ververscht men het papje om de zes uur. Helpt benzine onverhoopt niet, dan gebruike men chloroform. Beide vloeistoffen moeten met de groot ste voorzichtigheid worden aangewend. Men werke met benzine of met chloro form bij open deur. Witte wrijfwas. Smelt 1 ons witte geschraapte bijenwas of i/a ons ceresine in een geëmailleerd pannetje. Neem dan de pan van het vuur en voeg er 1/4 L. witte terpentijn bij. Het bijvoegen van de terpen tijn, terwijl het pannetje op het vuur staat, doet brandgevaar ontstaan en levert geen voordeel op, daar de terpentijn even goed koud bij de gesmolten was gevoegd kan worden. Wordt er echte bijenwas gebruikt, dan kan de terpentijn bij de ongesmolten was gevoegd worden, daar deze er in op lost bij gewone kamer-temperatuur. Roode wrijfwas. Neem in plaats van witte, roode terpentijn en in plaats van witte, gele geschraapte was. Is de was nog niet rood genoeg, voeg er dan eenige korrels wasrood bij. Zwarte wrijfwas. Maak witte wrijfwas en voeg bij de aangegeven hoe veelheid twee eetlepels zwartsel. Voeg er d.L. terpentijn meer bij, daar door de hoeveelheid zwartsel de was anders te dik zou worden. Bruine wrijfwas. Maak dit als witte wrijfwas, maar gebruik gele ge schaafde was' en kleur het bruin met wat oker, notenbruin, eiken- of notehbeita of Casaeloch aarde. f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6