Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Leestafel. Land- en Tuinbouw ren is men n.l. gisteren gereed gekomen met de monteering van twee transforms torhuisjes. Het gevolg daarvan Is, dat men hier binnenkort krijgt een hoogspan ning yan 10.000 volt (momenteel is die slechts 3000 volt), zoodat dan hier de spanning, die nu nogal wat te wenschen overlaat, veel wordt verbeterd. Verzamelalbum. De heer A. C. van der Rest, Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat te Goes, gaat ook daarin met zijn tijd mee, dat hij op het gebied van reclame telkens wat nieuws geeft. Wg ontvingen thans een Verzamel album van plaatjes der school ste plekjes van on® land. De zaak is, dat de heer van der Rest aan ieder die voor f0.50 contant koopt een plaatje cadeau geeft, bevattende een mooi kiek je. Deze plaatjes kan men bewaren en in een album plakken, dat voor slechts 60 cent beschikbaar wordt gesteld, waar door men tenslotte een album krijgt, met niet minder dan 80 plaatjes. Het mooie van dit album is, dat bij ieder plaatje een korte beschrijving wordt ga- geven van 'de plaats, waarop het be trekking heeft. Het nuttige is dus met fiet aangename vereenigd- Het bekijken van de plaatjes met bijschrift is genot vol en leerzaam tevens. Het is wel jam mer, dat voorzoover we na konden gaan geen plaatjes van Zeeland zijn opge nomen. De plaatjes zijn mooi afgewerkt en het album ziet er keurig uit. Kloetinge. Dit jaar zal aan de O. X>. school geen vervolgonderwijs worden ge geven, daar zich geen enkelen leerling heeft aangemeld. In de Woensdag gehouden verga dering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, is besloten het kerkgebouw electrisch te doen vein lichten. Aagtekerke. Met ingang van 2 Nov. a- s. wordt de brieven-he steller A. Triel- ler alhier in gelijke betrekking overge plaatst naax Domburg. Terneuzen. Punten van behandeling voor de openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 31 Oct., des voorm. 10 uur: Onderzoek geloofsbrief en beëediging benoemd raadslid B. v. Neerbos Jr. Voor stel B. en W. tot benoeming lid van de Comm. van Toezicht op het M. O. wegens bedanken van dhr Ir P. L. Israël. Aan bevolen worden: H. R. J. van der Veen en L. M. Marée. Voorstel B. en W. tot vaststelling der gemeentebegrooting en de begrooting wo ningbedrijf 1930. Hierbij komen aan de orde: a. adres van den agent-rechercheur van politie W. van Doorn, houdende verzoek om salarisverhooging. b. adres van de Terneuzensche Bad- en Zweminrichting, houdende verzoek om subsidie ad f2500 per jaar. c. adres van het bestuur der Vereen. tot Ziekenverzorging alhier, houdende ver zoek om subsidie ad f5000. d. adres van het bestuur der stichting „Moederheil" te Breda, houdende ver zoek om een subsidie uit de gemeentekas. Gisteravond is tijdens de doorvaart in het kanaal TerneuzenGent de 41- jarige stuurman van een Duitsche vracht boot onwel geworden, terwijl hij met den kapitein in gesprek was. Direct daarop is hij overleden. Het lijk is door de politie te Terneuzen per biancard naar het lijken- huisje vervoerd. Beroep-ingswerk. Te Leerdam circuleert onder de leden van de Ned. Herv. Gemeente een adres aan den Kerke- raad aldaar, waarin verzocht wordt we derom twee predikanten te beroepen en te onderhandelen met den Raad van Be heer. Op het oogenblik is de Gemeente zonder predikanten, daar beiden een be roep naar elders hebben aangenomen. Adressanten ver- oeken over te gaan tot het beroepen -a een predikant van Gereformeerde richting en een van Con fess ioneele richting. Tot nu toe waren er steeds twee Gereformeerde predikanten Werkzaam ia Leerdam. Emeritaat. Dis H. J. Kouwenho- ven te Leiden heeft, naar de Stand, meldt, medegedeeld, voornemens te zijn tegen 1 April 1930 met emeritaat te gaan. Ds Kouwenhoven aanvaardde op 1 Febr. 1885 het predikambt te "Schoon©- beek. Vervolgens diende hij! de Geref. Ker ken tei Zaamslag van 18 Dec. 1882 tot Juli 1892, Voorschoten tot 20 Mei 1894, Gro ningen tot Nov. 1899 en van 26 Nov. 1899 tot heden Leiden. i j Gouden of zilveren pot lood en. Bij de na den brand van het stadhuis te Leiden gehouden volkstelling en het reoonstrueeren van bet verbrande bevolkingsregister, werd o.a. door de ge meentebesturen van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht welwillend een 24-tal ambtenaren beschikbaar ge steld. Aangezien het Leidsctoe gemeente bestuur hen gaarne voor de goede diensten, die vaak buiten den arbeidsdag werden verricht, in een of anderen vorml -wilde beloonen, werd geïnformeerd welke vorm de besturen uit die gemeente 't meest geschikt achtten en den betrokken amb tenaren het meest aangenaam zou zijn. De ambtenaren uit Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhaga bleken prjjs te stellen op een Öeloonüng in geld, terwijl de 4 ambtenaren uit Utrecht de voor keur gaven aan een vulpotlood. Met een en ander rekening houdend, werd besloten aan de eerstgenoemde amb tenaren ten getale van 20 oen belooning in geld te geven, doch aan elk der vier ambtenaren uit Utrecht een verguld zilveren potlood met inscriptie aan te bieden, ter waarde van f 18 per stuk. Tengevolge van een vergissing is echter in den brief, waarbij het geschenk werd aangeboden, melding gemaakt van een gouden, inplaats van een verguld zilve ren potlood. Het gemeentebestuur, te wier bennis deze vergissing, welke het ten zeerste l>etrourt, eerst gisteren kwam, heeft inmiddels besloten den betrokken ambtenaren, overeenkomstig de schrifte lijke gedane toezegging, ten spoedigste alsnog een gouden potlood te doen toe komen, ter vervanging van het verguld zilveren potlood. Brand te Leiden. Voor f 15.000 speelgoederen verbrand. Gisteravond ruim 8 uur is een felle uitslaande brand ontstaan op de boven verdieping van het pand Haarlemmerstr. 232, hoek Leege Werfsteeg te Leiden, waarin gelijkvloers gevestigd is een win kelzaak iu speelgoederen, terwijl de zolder evenals de tweede verdieping als berg ruimte voor speelgoederen in gebruik is genomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaar der zaak, do beer P. J. D"i verman, had met zijn knecht het pand om 8 uur verlaten. Er was voor een waarde van ongeveer f 15.000 aan goederen aanwezig, welke óf ver brand zijn óf ernstig door waterschade hebben geleden. De voorraad was voor f 20.000 gulden verzekerd. Ongeveer kwart over negen was men den brand meester. De "bovenverdieping was geheel uitgebrand. Ongeveer 10 uur kon de brandweer inrukken, Felle brand. Gisteravond brak brand uit in het perceel hoek Nieuwstraat en St. Antoniusstraat te Weesp, in welk pand een chemicaliënpakhuis en een timmermanswerkplaats zijn gevestigd. De brand ontstond in eerstgenoemd pakhuis, dat twee verdiepingen telt, en gehuurd is door den heeir G. H. Rekers. Laatst genoemde bevond zich met zijn knecht in het pakhuis. Toen hij zich naar de bovenverdieping begaf, stootte hij met het hoofd tegen een luik, waardoor een brandend petroleumlampje omlaag viel en terecht kwam in een kist houtwol, die onmiddellijk vlam vatte en waardoo; ook de trap naai- de bovenverdieping in brand geraakte. De heer B. en zijn knecht spron gen door het geopende luik naar beneden, waarbij de knecht zicli vrij ernstig be zeerde. Een woonhuis, dat zich naast het bran dende perceel bevond, werd door de over slaande vlammen ook aangetast; men wist echter daar het vuur tot den zolder te beperken. Van de aangrenzende timmermanswerk plaats van den heer C. van Leeuwen, die ook eigenaar is van het geheele pand, brandde de bovenverdieping uit. Helaas heeft deze brand nog een tra gisch gevolg gehad. De 53-jarige mej. A., wier gehuwde dochter in de onmid dellijke nabijheid van het brandende per ceel woont, schrok bij het vernemen van den brand en op het gezicht der hoog- oplaaierade vlammen dermate, dat zij eensklaps dood bleef. (Tel.) Vergiftiging. Maandagmiddag deden zich hevige braakneigingen voor bij twee kinderen van .don heer v. Z. te Roden. De ontboden geneesheer stelde vergiftiging vast. Het bleek, dat de kin deren van aan den weg staande struiken trosjes bessen hadden geplukt. De bessen hadden zij weggegooid, dóch op de steel tjes hadden zij gekauwd. De toestand van de kinderen is thans vrij goed. G een animo. In tegenstelling met de zoo' menigmaal voorkomende berichten over een buitengewoon groot aantal solli citanten voor een onderwijb-vacature, mag zeker gemeld worden dat er voor de be trekking van hoofd der openb. lagere school te Marken-Rinnen slechts twee sol licitanten waren. Een daarvan heeft zijta sollicitatie weer ingetrokken. Het gemeentebestuur van Uit geest waaronder Marken-Binnen res sorteert zal nu een nieuwen oproep plaatsen. Stukje hazelnoot in de long. Het 2-jarige dochtertje van den' heer M. uit Nederweert kreeg eea stukje hazelnoot uit een reep chocolade in de keel. Daar de toestand van de kleine zich dadelijk ernstig liet aanzien, werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Bij onderzoeik bleek, dat de hazelnoot tot in de long was doorgedrongen. Operatief in grijpen mocht niet meer haten; De kleine is overleden. Inbreker op heeterdaad betrapt. Gisternacht omstreeks 4 uur werd de autohersteller De Graaf te Delft gewekt, doordat hg' leven in de werk plaats hoorde. Hij! trof daar een onbekend man aan, die bijl zijn komst de vlucht wilde nemen. De G. wist hem echter vast te houden tot de politie 'kwam en hem inrekende. Het bleek te zijn de 35- jariga losweikman J. M. uit Amsterdam een oud-bekende van de politie. De rijwielhersteller van Wijk! aan de Zwet constateerde gistermorgen dat ook in zijn werkplaats was ingebroken en dat een fiets was gestolen. Deze werd voor de werkplaats van de Graaf terugge vonden, terwijl een moertje van een slot dat bgl v. W. werd gemist zich in de tasch met iïibrefcerswerktuigen van M- bevond. Op M. werden v$£ rijwialbelastingmer- De Londensc'he ver keersagenten zijn thans om ongewenschte aan rijdingen te voorkomen met een rood achterlicht uitgedoscht. Dat lijkt op het eerste gezicht wat vreemd, maar het is de vraag of de tijd niet zal aanbreken dat iedere voetganger zich van een dergelijk veiligheids- lichtje zal moeten voor- ken en postzegels ter waarde van f 10, een bedrag van f 40 aan Hollandsch geld en 1200 Belgische francs gevonden. De man heeft bekend zich aan de bei de inbraken te hebben schuldig gemaakt en bovendien, dat hij de belastingplaat jes in een rijwielwerkplaats onder Over- schie had ontvreemd. De postzegels had hij! de vorige week gestolen bij een inbraak in Nieuwerkexk aan den IJssel, terwijl ook het geld af komstig is van misdrijf. Hij heeft reeds zeven vonnissen achter den rug en noig 4 maanden gevangenis straf tegoed. Aanrander gearresteerd. Zondagavond j.l. werd bij den gemeente veldwachter, den heer v. d. Veer, te Oldenhove, aangifte gedaan, dat in den Loop van dien dag tusschen Oldenhove en Saaksum ©en kind uit Mensingeweer door een onbekend persoon was aange rand. Denzelfden dag werd nog een doch tertje van een aldaar wonenden arbei der aangerand. Dank zij de ijverige naspo- ringen van den veldwachter, bleek het spoor van den dader naar Webe te lei den. De heer v. d. Veer stelde zich met de politie aldaar in verbinding, ©n het mocht hun gisteren nog gelukken den ver dachte, zekere G. K., aldaar te arrestee ren. Voor den Burgemeester van Webe go- leid, legde hij ten slotte een bekentenis af. Hij is ter beschikking van de Justitie te Groningen gesteld. Dansberen. Spoedig zullen er geen dansberen meer zijn, want de in woners van de voornaamste plaats waar de dieren gedresseerd werden, het dorpje Uston, in Zuid-Frankrijk, hebben besloten een ander handwerk te .gaan uitoefenen. Gedurende honderden jaren hebben deze dorpelingen zich beziggehouden met het dresseeren van de beren, die in dp Py reneeën werden gevangen. Gewoonlijk duurde het een jaar voordat de beren zoo ver waren, dat ze met een geleider op reis konden gaan, welke reizen meest al eindigden in Duitschland. Nu geven de Ustoners dit beroep op, ten eerste omdat er bijna geen beren meer zijn in de Pyreneeën, ten tweede, omdat se dert den oorlog de centenbakjes, die tij dens de voorstelling onder de toeschou wers circuleeren, zoo goed als leeg blij ven. Goed zool Een dorado. Bij de behande ling der gemeentebegrooting deelde de burgemeester van Nieuwe Tonge mede, dat er voor het volgende jaar eigenlijk geen belasting behoefde te - worden ge- heven, daar er nog voldoend© contanten aanwezig zijn. In verband echter met de voorgestelde wet op de financiëele ver houding tusschen Rijk en "Gemeenten is het beter dat er een klein percentage geheven wordt. Struikro overs. Onder de ge meente Schaesberg werd een man van uit het struikgewas op den Streepenberg door twee personen besprongen, wien zij de actentasch trachtten te ontrukken. De aangevallene verdedigde zich manhaftig waarop de bandieten op de vlucht gingen. Waarschijnlijk hebben dezelfde individuen onder Terwinselen een invaliden jnijn- werker overvallen en beroofd van zijn portemonnaie. Duur logies. Een man uit de provincie, die gisteren in de stad Gro ningen uit was geweest, had zich op den Eemskanaaldijk te slapen gelegd. Toen hij ontwaakte miste hij zijn por tefeuille met f300. Gascorruptie. In een gecom bineerde vergadering van de gemeente raden der beide gemeenten Veur en Leid- schendam is na geheime zitting besloten het aan den gasmeester-electricien oneer vol verleende ontslag te .handhaven en derhalve niet te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten om het ontslag zonder meer te verleenen. Antirevolutionaire Staat kunde. Driemaandelijksche uitgave ter bevordering van de studie der A.-R. be ginselen. In de op 3 April van dit jaar gehouden Deputatenvergadering ter her denking van het 50-jarig bestaan der A.R. partij, hield prof. Mr D. P. D. Fabius in de middagsamenkomst een rede over Groen van Prinsterer. Al dadelijk werd toen de wensch uitgesproken en de toe zegging verkregen dat deze rede in druk zou verschijnen. Dit is thans gebeurd. Bedoelde rede, eenigszins uitgebreid en van aanteekeningen (in totaal 229) voor- zien, is opgenomen in het derde kwar taalnummer van bovengenoemd tijdschrift. Lezing en herlezing van deze rede zij allen Antirevolutionairen aanbevolen. Ver der bevat dit nummer „Vijftig jaar partij- organisatie" door R. Hagoort. Als bijdrage tot het verkrijgen van een aaneengescha keld historisch overzicht van de geschie denis van onze partij aldus de schrij ver kan deze schets, die allerminst op volledigheid wil bogen, wellicht van eenig nut zijn". Zoo is het inderdaad. Na- tuuriijk kan in een 50-tal bladz. niet een volledige geschiedenis van de georgani seerde A.-R. partij worden gegeven. Maar we hebben hier althans een gemakkelijk leesbaar overzicht waarvoor we den heer Hagoort dankbaar mogen .zijn. Zooals men weet wordt ook dit drie- maandelijksch orgaan van de Dr Abra ham Kuyper-stichting uitgegeven, bij J. H. Kok te Kampen. Paedagogisch Tijdschrift voor bet Christelijk onderwijs, tevens orgaan der Vereeniging voor Christelijke Paeda- gogiek. De uitgeefster heeft woord gehou den. De October-aflevering verscheen prompt op tijd. S. J. Steensma geeft een eerste artikel over „De zedelijke-gods- dienstige opvoeding bij John Locke; G. J. v. d. Ploeg schrijft over: „lm Westen etwas neues". De critische revue van D. Wouters, die in hoofdzaak handelt over examens is zeer "interessant. Wij vestigen gaarne op dit tijdschrift nog eens de aandacht in het bijzonder van beroeps -paedagogen- Uitgeefster is de N. V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" Amsterdam. „Voorwaarts". Wij ontvingen het O'Ctober-nummer van den lOden jaargang van „Voorwaarts", orgaan van de Chris telijke Vereeniging voor Jonge Mannen te Vlissingen. Dit nummer bevat, naast bij dragen van Ds Blaauwendraad over „De Jeugd en de Kerk"; M. Dekker over „Verdient het CJ.M.-werk belangstel ling" en J. J. v. d. Meulen over „Rond het jubileum", een aantal artikeltjes van leden, die daarin uitspreken, wat de C- J. M. V. te Vlissingen, die dezer dagen jubileerde, in hun leven geweest is- En dat is blijkens deze uitspraken niet zoo weinig. De C. J. M. V. aldus een der meest karakteristieke uitspraken, was voor mij' een bron van vreugde voor tijd en eeuwigheid. Gelukkig de vereeniging waarvan zoo iets kan worden getuigd. Stemmen des Tijds. Het October- nummer bevat de volgende bijdragen: Emanuel Swedenborg I, door Dr D. Schermers; Christelijk Middelbaar Onder wijs en Nederlandsche Letterkunde I, door Dr W. J. Kolkert Jr; Rassenvraagstukken II, door Dr Ir H. G. van Beusekom; De philosophische grondslag der democratie, door Dr K. Sprey. Verder verzen door Muus Jacobse en A. J. D. van Oosten. De buitenlandsche Kroniek van H. L. Baarbe handelt over het vraagstuk der internationale samenwerking, waarvan hij met alle waardeering overigens voorals nog niet te groote verwachtingen koestert. „De drang naar samenwerking", zegt hij, is er ontegenzeggelijn; elke dag op nieuw legt er getuigenis van af; het komt er nu enkel op aan, de schoone leuzen en theorieën om t© zetten in practische daden, die, onder inwachting van hooge- ren zegen, een tijdperk van vreedzame ontwikkeling voor èlle volken kunnen ont sluiten". Zeer b'elangrijk in deze aflevering is het artikel van Dr Kolkert. Uitgeefster is, gelijk bekend, de N. V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij. te Zeist. Antirevolutionaire Staatkun d e. In het Septembernummer van dit maandschrift geeft Dr J. de Lange, een thans zeer actueele beschouwing over „Herziening van ons Gemeenterecht",, ac tueel, omdat het wetsontwerp tot wijziging van de gemeetenwet juist de vorige week in handen gesteld werd van een Commis sie van Voorbereiding. D. Langedijk schrijft over: ,',Een poli tiek testament van Van der Brugghen", en toont aan, dat niet juist "is de opvat ting, alsof de schoolstrijd door de be ginselen van Van der Brugghen wordt beheerscht, zoodat een figuur als Groen van Prinsterer in de schaduw wordt ge steld. Met de stukken wordt aangetoond, dat er geen grond is voor de bewering, als zou ons tegenwoordig schoolwezen zich bewegen in de lijn van Van der Brugghen. Aan het slot wgst de schrijver er op, dat, afgedacht van het feit, dat beide per sonen in een anderen tijd onder geheel andere verhoudingen leefden, de voor naamste vraag is: in welke richting moet zich ons onderwijs en ook ons school wezen bewegen wanneer wij Gods Woord tot richtsnoer nemen. „Zijn wg tot de overtuiging gekomen, dat de ouder- school, de associatieschool het meest ligt in de lgn van den Bijbel, waarin aan de ouders de opvoeding van hun kindoren wordt opgedragen, en we zien dan, hoe èn Groen èn Van der Brugghen tal van jaren, tot in hun ouderdom voor die ouderscbool hebben gestreden, dan kan dit ons versterken in onze overtuiging, dat we in de goede lijn zijn en zal het werk van deze beide mannen ons aansporen te streven naar het ideaal: „De vrije de ouderscbool voor heel de natie 1" De auto ein het spreekwoord. Wat zal men over honderd jaar zeggen? Iedere tgd heeft zjjn spreekwoorden. In de oudste tijden sprak men van: een Augiusstal reinigen. Ret vat der Da naïden vullen. Na de uitvinding van het buskruit sprak men van: Iemand de volle laag geven. Zijn kruit verschieten. Over honderd jaar, zegt het Cen trum, zal men spreekwoorden gebrui ken, die betrekking hebben op dingen van dezen tijd en Vooral over don auto. Wat zal men dan zeggen? EN.L.U.M. geeft ons daar het volgend beeld van: Een klap van den molen beet hebben, zal dan luiden: Een duw van het spat bord beet hebben. Voor: hij heeft de klok hooren luiden: Zij heeft den motor hooren snorren, maar weet niet, waar de carburator zit. Zoo gaan we voort. Wie een spijker legt voor een ander, rijdt er zelf in. De band gaat zoo lang mee, tot ie berst. Komt men over den kop, dan komit men ook over de staart. Snelheid komt voor den yal. De Ford heeft een Spijker gebaard. Consistentvet aan de galg smeren- Beter een nabije fiets, dan een verre autobus. Met den auto in huis vallen. Benzine kiezen voor zijn geld. Geen geld, geen auto's. Je auto of je leven- Als de reparateur de passie preekt, automobilist pas op je rekening. Goed geld naar een kwaden wagen gooien. Waar de carburator vol van is, vloeien de cylinders van over. Zoo-als de motor gp den weg klopt, klopt hij nergens. Men moet de kleppen stellen, als de motor heet is. Aan de reparateurs overgeleverd zijn. Het kind van de rekening zijn; (blijft hetzelfde). Iemand iets aansmeren ook- (Blijft ook zoo). In Fords schoot zitten. Er schuilt een spijker onder het grint- Tegen den tractor vechten. Elk meent zijn rammelkast een luxe wagen. Weten waar Abraham de benzine haalt. De pomp erbij neerleggen. (Bg een lek ken band). Oude auto's uit de sloot halen. De auto aan de wilgen hangen. Bij het scheiden nit het auto-palace, leert men den leverancier en de garantie kennen. Een slechte auto verliest wel zrfn lak, maar niet zijn streken. Met troebele benzine is het slecht rg1- den. Een automobilist in schaau-skleeren. Wee den automobilist, die in een kwaad gerucht staat- Men kan nooit weten, hoe een veld wachter een automobilist vangt- Er gaan veel makke schapen in eött gga-rage. Het zijn niet allen chauffeurs, die autojassen dragen. Het merk dekt de lading. De auto maakt den man "(niet). Hij is een nagel in mijn ballonband. Het oog van den meester maakt de benzine-rekening lang. Een gestolen wagen moet men niet in de cylinders zien. Een stuk in zijn motorkap hebben. Uit een ander benzine-pompje tappen. Wie hard rijdt, kan de panne verwach ten- De bongies uit den beeten motor balen. Aan bet rammelen kent men dan auto. Hij1 zuipt als 'een acht-cylinder. Najaarskeuring hengsten. Dinsdag had te Bergen op Zoom voor de provinciale regelintgscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Brabant de verplichte najaarskeuring van dekheng sten type trekpaard plaats. r Opgegeven waren 20 paarden waarvan 2 afwezig bleven, 2 werden afgekeurd, terwijl de keuring van 1 paard werd uit gesteld. Goedgekeurd werden: Avenir van Sas- put, eigenaar G. Akkermans Zegge, fokker Gam. Camimart te Schoondijke; Cousin da Laboureur, eigen. J. Geluk, Dinteloord, i fokker A. Buijck, Waterlandkerkje; (voor 3 jaar) Anton, eigen. L. C. Vogelaar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6