1 DE ZEEDW TWEEDE BLAD. nvarkens, bozenlooten, te koop, Uit de Pers. Staten-Generaal. BOEREN VAN LOBITH. Uit de Provincie. OP: E, Oostkapelle. vraagd: at zijnde Brik, ml. DS, Middelburg, OP: adio-Toestel, r. onder No. 16, uw". Middelburg. OP: "ornet. Kapelle (Z.-B.) rren spoorbreedte schmachines voor t, gebruikte Wend- WEG, Landb. nszand. Telef. 12. Idersche Vleesch- geproefd? de prima Gelder- orst. TR1MPE, 1, Goes. Tel. 113. OP: (T oledof Berkel), ens aanschaffing uw). TRIMPE, Brieven motto ekhandel FEIJ. knecht den om kan gaan. eere. ter gevraagd, bi) T te Colijnsplaat. kenden stand en n nader over- VAN VRIJDAG 25 OCT. 1929. No. 22. Het eerste treffen. In het verschenen Voorloopig Verslag op Hoofdstuk I der Staatsbegrootang zegt het „Gentrum", komt het eerste treffen tusschen Kamer en Kabinet. Laten wij het maar eerlijk bekennen: erg vriendelijk blijkt deze ontmoeting niet te zijn geweest. Duidelijk komt hier uit de zwakke positie van een extra-parlemen tair Kabinet. Niemand heeft het blijkbaar noodig geacht, het to vededigen. Integen deel, zoo scherp mogelijk wordt iedere verwantschap van dit Kabinet met of ver antwoordelijkheid voor het opgetreden ontkend. Natuurlijk is dit geen opzettelijke onvriendelijkheid, geboren uit eenigerlei animositeit, maar uitsluitend een logiscih noodzakelijk gevolg van het optreden van een extra-parlementair Kabinet. Van Rechts kwam ongetwijfeld de op merking, dat met leedwezen en teleurstel ling geconstateerd werd, „dat in de Troon rede gemist wordt een kloeke beginselver klaring, waaruit blijkt, dat het Kabinet een bewind denkt te voeren, dat rekening houdt met de Christelijke levens- en we reldbeschouwing". Wij zijn zeer benieuwd, wat hierop door het Kabinet zal worden geantwoord. Zal het-een prdncipieele beginselverklaring af leggen? Zoo ja, waarom geschiedde dit dan niet in de eerste Troonrede? Zoo neen, waarom werd dan dit extra-parle mentair Kabinet uitsluitend uit Rechtsche mannen geformeerd? Deze zaak is overigens van zeer groot belang voor de toekomst. Naarmate het antwoord der Regeering anders uitvalt, zal de naaste ontwikkeling der politieke ver houdingen een andere zijn. Daarom zien wij met zoo groote belangstelling uit naar het antwoord, dat op deze vraag zal af komen. Bepaald onvriendelijk zijn de beschou wingen over de Kabinets-formatie, waar bij het niet overal duidelijk is, of ze van Links of van Rechts kwamen. De wijze, waarop de Kabinetsformatie heeft plaats gehad, vond afkeuring. Ge meend werd, dat als een andere methode gevolgd ware geweest, er wel een Rechtsch Parlementair Kabinet had kunnen tot stand komen. Afgekeurd werd, dat de zelfde Staatsman, die er niet in geslaagd was een Palementair Kabinet te vormen, onmiddellijk daarna optrad als formateur van een extra-parlementair Kabinet. Vooral bleek ernstig bezwaar te bestaan tegen de overhaaste wijze, waarmee bij de keuze der Ministers is te werk gegaan. Met ongebruikelijke scherpte wordt het optreden va.n verschillende Ministers ge- critiseerd. Omtrent het geval-Woltjer wensoht men „afdoende inlichtingen" te ontvangen. Deze geheele passage is van een onge wone onvriendelijkheid, wat te bedenke lijker is, omdat de Regeering er zoo moei lijk afdoende op kan antwoorden. Het geldt hier een appreciatie van personen. En evenals over den smaak, valt daar over moeilijk te twisten! Het is te hopen, dat de Regeering in haar Memorie van Antwoord den juisten toon zal weten te treffen. Zeker, het is meer gezien, dat een ongunstig voorloo pig verslag niet gevolgd werd door een scherp openbaar debat. Moge dat ook hier aldus zijn. En wellicht kan hetgeen de spoedig te verwachten Memorie van Ant woord ons brengen zal, den weg tot een hetere verstandhouding tusschen Kamer en Kabinet banen. TWEEDE KAMER. De relletjes te Maastricht. Een rumoerige Kamerzitting. Nadat in de zitting van gisteren enkele FEUILLETON 56) —o— „Nu zullen wij het gegooi in de glazen krijgen", merkte Jan van Engelen vroo- lijk o-p. „Natuurlijk zijn die gemeene Fran- sche voorwaarden verworpen." „Vanzelf", zeide luitenant Beekman. „Alleen iafaards nemen zulke voor waarden aan. De oorlog wordt voortge zet, als het moet, tot het bittere einde- Maar het is nog lang niet zeker, dat de Franschen in Ho-lland komen." Verbaasd zag Aart hem aan, wachtend op de verklaring van deze raadselachtige woorden. „Het land wordt in een breede strook onder water gezet", vervolgde de lui tenant. „Van Muiden tot Gorkum toe. Alle sluizen gaan open en dijken worden doorgestoken. Als de Franschen niet als ratten verdrinken willen, zullen zij ver standig doen, in Utrecht te blijven, tot „Tot wij die rabauwen daar gaan ver jagen", riep Jan van Engelen. „Dat is alles prachtig nieuws, luitenant. Dat is wat anders dan het laffe gedoe van Raad pensionaris De Witt, die „Stil," zeide de ander haastig, zijin stem latende dalen, „stil, Johan de Witt is ■kleine wetsontwerpen waren afgedaan, de Pensioenraad, werd weer eens gewij zigd, terwijl verder drankzucht verklaard werd tot een der gronden voor cultureele kwam aan de orde de interpellatie^ Wijta'koap naar aanleiding van de heftige botsingen die hebben .plaats gevonden tusschen de politie en de arbeiders, naar aanleiding van de staking aan de zïnkwit- fabriek te Maastricht. De heer Wijnkoop-, Comm., hield eerst eenj beschouwing over de staking en meende te moeten constateeren, dat de politie in het geheele land te Zaandam, Finsterwolde en andere plaatsen z.i. op baibaarsche wijlze optreedt De Vo.orzitter: Ik verzoek u zich te matigen. De heer Wijnkoop: Ik kan een moord, niet anders dan een moord noe men. (Gehamer.) Verder oefende Spr. scherpe critiek op de autoriteiten _te Maastricht. De geestelijken "te Maastricht, zoo be weerde hij, loopen rond met knuppel? om zich te verweren tegen de stakende arbeiders. (Vroolijkheid.) De optochten der onderkruipers werden begeleid ,door met knuppels bewapende kapelaans. Geroep: Het is niet waar. De heer Wijnkoop vervolgend zeide dat de priesters in dienst waren van God mammon De Voorzitter (hamerend): Dat is een beleedigende uitdrukking die ik niet kan toelaten. Verder critiseerde interpellant dat de burgemeester den heer Pieters dia .ook raadslid is geen onderhoud wilde toe staan. De kroegen sloot men reeds om 10 uur 's avonds om de arbeiders voor de loopen der geweren te krijgen. Rumoer en hoongelach.) Ten slotte stelde spr. de volgende vra- gen: 1. Wat is de minister van plan te doen om een eind te maken aan het vijandig optreden van den burgemeester van Maas tricht als hoofd van politie contra de arbeidersmassa's in verband met de sta king aan, de zinkwitfabriek? 2. Is de minister bereid onmiddellijk de diverse contingenten rijkspolitie en po- litietroepen uit Maastricht te doen ver dwijnen -en alle maatregelen te nemen opdat de politie niet opnieuw aanleiding geve tot heftige en bloedige botsingen? 3. Wat denkt de minister te doen in zake de zorg voor de nagelaten'betrekkin- -gen van den arbeider, die als slachtof fer van den strijd is gevallen? 4. Is de minister bereid er voor te zorgen, dat 4-e katholieke geestelijkheid, voorzoover die zich tegen de stakers ge wapend heeft, onmiddellijk wordt ontwa pend? 5. En wil de minister bevorderen, da.t de gearresteerde stakingsleider direct in vrijheid wordt gesteld? Bij het voorlezen der vierde vraag volg- -de eeq luid gelach. In zijn antwoord zei de Minister van B'innenlandsche Zaken, mr Buvs de Beerenbrouck, dat zijn eerste woord uitgaat naar de slachtoffers en hun gezinnen bij de Incidenten te Maas tricht. Toen spr. de vragen las de inter- -pellatie heeft hem ia die opvatting ver sterkt drong de meeding zich bii hern- op, dat de maatregelen door de autoritei ten te Maastricht genomen zich beter lee- nen voor een bespreking in den gemeen be raad van Maastricht en niet in" het par lement. c 1 Spreker ging verder het verloop van de zaak na en verklaarde dat er voor eenig optreden tegen den burgemeester geen enkele reden bestaat. Versterking der politie kan z.i. voorloopig niet wor den gemist. Op de derde vraag antwoordde spr. dat het geen gewoonte is, dat het Rijk de zorg voor nabestaanden van bij bot singen gevallenen financiert en spr. hoort tot zijn genoegen, dat da organisatie daar voor reeds zorgt. Voorts is het onjuist gebleken, dat, de geestelijkheid gewapend is. Op de vijfde yraag antwoordde spr., dat de stakingsleider reeds in vrijheid is gesteld op grond van de verklaring van mr Mendels, dat Pieters, die asthma- lijder schijnt te zijn, frissche lucht niet kan ontberen en van het feit, dat versto ring der orde, dans zij het rustige op treden der marechaussee, niet meer ge vreesd behoeft te worden. In zijn repliek verklaarde de heer W ij n k o o p zich door het antwoord zeer teleurgesteld. Hij diende twee moties in beoogende: le. dat de rijkspolitie onmiddellijk zal worden teruggeroepen Sn de politie-func- tionarissen die zich te buiten hebben gegaan, onmiddellijk zullen warden ont slagen. 2e. dat de regeering onmiddellijk zal optreden om de katholieke geestelijkheid die zich in den strijd gewapend heeft, te ontwapenen. (Groote vroolijk heid.) De twee moties werden slechts onder steund door den' heer L. de Visser, com., en 'konden, daar 5 leden noodig zij'n,, om een motie in behandeling te doen njemen, niet in behandelingg komen. De heer Vliegen, S.-D., verklaarde, een onderzoek ter plaatse te hebben in gesteld. De oorzaak van het gebeurde hgt z.i. in de mentaliteit van vijand schap tegen de stakende arbeiders. Spr. diende een motie in, waarin aan de Re geering wordt gevraagd een onpartijdig en nauwkeurig onderzoek naar het op treden der politie in te stellen en een uitvoerig verslag daarover aan de Ka mer ui!t 'te brengen. ■De volgends spieker, de beer H. T. M. Hermans, R.-K,, betoogde, dat de staking niets te makaa heeft met klassen strijd en dat, wat de aanvallen op de priesters betreft, men hisr geen woord over behoefde te zeggen. Er rijn pries ters genoeg, die hun loves voor de ar beiders zouden widen geven es die meer voor de arbeiders gedaan hebben das alle communisten bij sikaar. (rumoer.). Is Maastricht is geen sprake geweest van klassenstrijd- Spr. wensc.hte de katho lieke arbeiders tegen den laster te ver dedigen m gaf ook zijn lezing van de geschiedenis van het conflict. Herhaaldelijk weid het rumoerig onder zijn betoog; het regende interrupties van de zijde der soc. dem. en communisten. De voorzitter moest eenige malen den heer Wijnkoop tot de Orde roepens- De heer Hermans: het gewapend zijn der priesters is verzonnen. Het waren proces si erne-esters, die o.a. stokken dra gen bij een processie. De heer Wijnkoop: Dan hadden ze toch stokken bij zich- (hoongelach bij rechts). De Voorzitter tot den heer Wijn koop: U hebt te zwijgen. U heeft reeds tweemaal .gesproken (rumoer). De autoriteiten zijn vo-lgens den heer Hermans niet tijdig opgetreden en zijn te aarzelend geweest. Min of meer ernstige fouten zijn misschien ook do-or de poli tie gemaakt. Tegen een onpartijdig on derzoek heeft hij geenbezwaar en daar om is hij vóór de motie-Vliegen. De laatste spreker, de heer L. L. H. dia Visser, comm., gaf ten slotte zijn lezing van het geval en -noemde hef op-treden van de Nederlandsche dienaren van het gezag in Maastricht brutaal on recht. De Voorzitter, hamerendDeze uit drukking kan ik niet toelaten. De heer De Visser: Is het dan niet waar, dat de regeering als dienaresse van het kapitaal de arbeiders liet neerschie ten. De Voorzitter kan dit niet toelaten. De heer De Visser: De misdaden van het ^neerschieten in Maastricht (rumoer). De Voorzitter (anafgehro.ken ha merend): Als u zoo doorgaat moet ik u het woord ontnemen. De heer D e V i s s e rIs bet ge-en mis daad als men de me-nschen zonder meer neerschiet? Het antwoord van den minis ter is nietszeggend. Als voorzitter kon hij goed met de Kamer werken, maar als minister brengt hij er niets van terecht (uitbundige vroolijkheid, ook minister Ruys lacht hartelijk). De Minister jjeplioeereoid, verklaar de. dat waar het volle licht nog niet over de gebeurtenissen heeft geschenen, men voorzichtig moet zijn. Hij heeft niet In de enveloppen- fabriek „Holland" ta Venlo heeft een zware brand gewoed De hitte was zoo hevig, dat het met draadü'zer doorwerk te glas geheel smolt en in lappen over de machines bleef hangen. dood. Gister - vermoord door het gepeu pel van Den Haag. En zijh broer, de Ruwaard van Putten, ook." Stom van verbazing waren de vrien den van Lobith eerst. Dan zeide Jan van Engelen: „Verdiende loon." Aart keurde deze .vernietigende uit spraak! af. „D i t loon hebben zijl niet verdiend," merkte hij op, met afkeuring in zjjnstem. Luitenant Beekman was van hetzelfde gevoelen: „Je hebt gelijk, Van Gelderen, het is een schandelijke bladzijde in onze geschiedenis. Zij hebben hun land trouw gediend, al was ik het met hun politiek niet eens en daarom steeds een vriend van de Oranjes. Neen, dit hebben ze niet verdiend." De jeugdige officier scheidde van het tweetal, dat, vol gedachten, de tent op zocht. Het waren dagen van glorie geweest. Maar de zwarte kool moest ook gebruikt worden HOOFDSTUK XVI. f Wegdrjfv endewolken. Eindelijk dan toch ging de ongekend strenge winter, die ook de wateren van den Rijtn soms met een ijsvloer had be dekt, wijken. In Februari waren eir reeds zonnige dagen gee west. Wel hadden Maart en "April hun guur karakter vertoond, maar toen was Mei in het land gekomen. En een warme zon deed nieuw leven uitlokken. De boer van „Gelrehof" snoof met wel behagen de frissche lucht in, toen hij het paard voor het voertuig spande, om zijn jaarlijkschen tocht naar Dieren te doen, ditmaal met zijn vrouw. Wel waren de tijden hachelijk, maar hij meende, dat het bezoek toch moest plaats vin-den. Hij snakte er naar, eens met zijn broer te gaan praten. Bovendien trof beide gezinnen een zelfde lot: de zoons waren in het leger van den Prins, of zij waren dood God alleen wist het. Sinds hun vertrek van Lobith had geen enkele tijding hen kunnen bereiken. Hij kon ook gemakkelijk enkele dagen van huis gaan, daar de Petersons nog steeds op Gelrehof" hun intrek hadden. Aan het opnieuw bouwen van een boer derij had Klaas Petersen in deze zorg volle tijden ni-e-t durven denken nog. Alles was nog zoo onzeker. Wat alleen jzefcer was, dat was, dat de Franschen vóór de Hollandsche waterlinie hun hoofd hadden geetooten. De hoer van Gelrehof" had nog gevreesd, dat zij over de versteven wateren zouden gaan, maar zelfs niet een .gerucht daarvan had Gelder land bereikt. Het Utrechtschei was vol Franschen, die door hun koning reeds lang waren verlaten koning Lodewijk was naar Parijs teruggekeerd, waar ge denkpenningen niet meer werden geslagen doch die niet in Holland (waar de Prins stadhouder geworden was, dat ge rucht eerst, maar daarna zeker bericht, had Lobith wel bereikt), konden door dringen. Ja, de toestand was sinds eenige maan den zeer verbeterd. Maar niemand kon ook maar met ee-nige waarschijnlijkheid voorspellen, hoe de toekomst worden zou. Zoolang de Franschen in het land bleven, en dat kon nog wel jaren zijn, was er altijd kans, dat zij tot in het hart van Hólland kon-den doordringen en dan kon het nóg met de Repub-liefc gedaan zijn. Klaas Petersen had er dan ook nog geen O'Ogenbüfc aan gedacht, zijn afgebrande boerderij te herbouwen. Hij had kunnen doen, wat Van Engelen had gedaan: een ruw in elkaar getimmerd houten gebouw qp zijn erf plaatsen, dat als noodwoning dienst deed, maar op steik aandringen der Van Geldere-ns was hij op „Gelrehof" ge bleven, achteraf maar blij, daar de Van Engelems in hun houten huis, luchtig gebouwd, in den afgeloopen winter veel koude hadden geleden. Het kwam nu op „Gelrehof goed uit: de boer en zijin vrouw konden gemak kelijk voor enkele dagen de hoeve veria- persooonlijk ter plaatse eea onderzoeSi ingesteld, omdat hij zich daarmee op een buitengewoon gevaarlijken weg zou bega- ven. Spr, staat .in een ietwat moeilijke positie, omdat een onderzoek door de jösiitie aan den gang is en het ligt voor de hand, dat bij overleg moet plegen met zijn ambtgenoot van justitie. Het lijkt spr. sist onwaarschjinlijk, dat de procureur-generaal bij hst Ilof te 's-H-er- togenbosch als van zelf de aangewezene is -om het onderzoek te doen en zon der -daaromtrent tets te kunnen seggecn lijkt het spr, niet opwaarechijnlij-k,dat de Minister van Justitie1 Hij d» begroe ting, of bij een andere gelegenheid den uitslag van dit onderzoek zal meededen. De heer Vliegen vraagt den voor zitter de motie Vrijdag in stemming te brengen indien het nog noodig ia. De Minister kan dan overleg plegen met zijn ambtgenoot van justitie en wellicht kan er dan een verklaring gegeven worden, waardoor de motie kan worden ingetrok ken. De Voorzitter antwoordt, dat hot zijn bedoeling was. de motie Vrijdag in stemming- te brengen. De vergadering wordt daarna, te 6.55 verdaagd tot Vrijdag 1 uur. ALCOHOLGEBRUIK BIJ KINDEREN. De Zeeuwsche propaganda-commissi-e van «le Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van Alcoholhoudende- dranken, heeft in Juli van dit jaar tot 120 artsen in Zeeland een schrijven gericht waarin gevraagd werd-, „Wat is uw meaning over het gebruik van sterke en aleoholhouden- de dranken bij kinderen en zo-ogende vrouwen: A. Als geneesmiddel? B. Als versterkend middel? In 't geheel werd van 39 der gevraag- den antwoord ontvangen. Daarvan waren er 9 die om verschil lende redenen bezwaar hadden hunne meening kenbaar te maken; voorts wa ren er 8 di-e het „matig" gebruik van alcoholhoudende dranken niet geheel af keuren, al zijn -er daar onder die pmctisch de geheelonthouding bepleiten of althans zeer nabij komen. De overig-en verklaren tegenstanders te zijn van hef gebruik' van alcoholhoudende drank-en voor de personen in deze vragen bedoeld. Deze antwoorden- zijn in een keurig uitgevoerd hoekje opgenomen waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Al is het aantal positieve antwoorden bafcrekkelijik gering, ze zijn toch. leerzaam. Met den wensch van dan rapporteur, dat ook deze arbeid de drankbestrijding in Zeeland ten. goede zal komen, gaan wij gaarne acooord. Electrificati-e. Uw radiotoe stel kan ook op het iichtnet werken. L M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Door d© Directie der N.V. PZEM afdeeling Middengroep te Vlissingen, te het leveren, monteeren en in bedrijf- stellen van het Onder- en Bovengrondsch Laagspanningsnet vo-or de Electrificatie van de gemeente 'sH. Arendskerke opgedragen aan het Electro Te-chn. Bu reau firma Schippers en Nauta te Oost- buig. t '1;j j Herbenoemd tot burgemeester van Westkapelle mr W. J. Wo-ldringh van der Hoop en van Vrou repolder dhr J. Louwerse. Middelburg. Wij meldden reeds, dat na de openbare Raadsvergadering van W-o-ensdag j.l. een geheime zitting is ge- houden. Deze laatste zal nu a.s. Maan dagavond te acht uur worden voortgezet. Goes. Aan de oudheidkundige vereeni ging „De Bevelanden" alhier, is in eigen dom afgestaan door C. Meijaard te Go-es: „Een van mijn zoons", door E. H. Uylings; „Schimmenspel", door Rub-y M. Ayres; „Dood of levend", door J. Tem- pleten; „Het Procrustesbed", door A. en C. Askew. Van de zijde der Directie van de P.Z.E.M. deelt men ons de oorzaak mede* waarom gisteren een deel van den dag geen stroom is geleverd en pas te half zes daarmee is begonnen. Op Walche- tem, omdat Elsje en Aaltje 'an de Pe tersons gezelschapi hadden. Hoogstens drie dagen, uit en thuis, zouden zij trouwens slechts van huis zijn. Uitgeleide gedaan door de geheele fa milie reed het voertuig, beschenen door de Meizon, het erf van „Gelrehof' 'af, om weldra den weg te volgen, die naar Arn hem leidde, daar Gerbrand van Gelderen .er nog enkele zaken had in orde te ma- Zij- passeerden hei veerhuis. En onwille keurig kwam het gesprek van man en vrouw op Jan Peterson, van wien niets meer gehoord was sinds dien nacht van verschrikking. Alleen had men den vol genden dag zijin boot drijvende gevonden. Het was en bleef onbekend, of hij zich door verdrinking van het leven had be roofd of zijn heil in de vlucht had ge zocht. Zijn vrouw had een onderkomen bij een familielid in Arnhem gevonden. De naam van Jan Petersen weid in Lobith zoo weinig mogelijk genoemd. „Maar in de geschiedenis van de Republiók", aldus had Klaas Petersen niet zonder smart opgemerkt, toen op „Gelrehof" over het geval gesproken werd, „zal onze naam met een zwarte kool staan aangeteekend". En Sanne had het hoofd gebogen (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5