No. 22 Vrijdag 25 October 1929 44e Jaargang 4 Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Ce's Bank K.V. Soes EERSTE BLAD. n Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. ij fiat-Koud Wee#' Binnenland Belangrijkste Nieuws» EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Uit de Provincie. laatste hebben >k! een doosje egeten. De po op het spoor. ende tijger lierentuin. Londen toot temde tijger te ij op Sumatra dene inlanders an. Hij is de metende tijger intuin ooit be- origen dag met n èïl reptielen t, alle een ge- mith daar ter ïen dierentuin Hm woest en oodra iemand een Londemsch laatste die Su- >zien de Neder- m kortgeleden verboden heb- ziefcte in in Argentinië .et een nieuwe papegaaien- ■or papegaaien de provincie enos Aires, zijta 3 torven en lig- Tal van men- d. en ar wordt meer sterf ge ien uitgemaakt aak zijn en op medische auto- s bet publiek n te ontdoen. isdadigera- n wordt gemeld, ran Denemarken Ï.4 jaar gearrea- ering van een llrtfke misdrijven kantal diefstallen pnhuizm en op r delingen aange- van ruiten en iwartier in een bo goed georgar van da politie Ihond. Op eesa foorderpolder te driejarig knaap- l'aan een ketting door het dier Méllijk geneesi- hgeroepen. Twee |als afgebeten. '©meld, dat de Iben beeft de Ig te trekken, (zen maatregel Mand door mi- jirig beeft laten ins. Ie Rotterdam- Ide zaak tegen ien bekenden aan den Oost- lende getuigen at de Officier idigen, die de Inde kleeding- loeken, waren |j. Hage uit op den oeh- I toen hij van iplaats Ame len langs den 1 den dijk twee lesprek gezien. hij geluisterd twee personen le spraken |o drong er bijt samen zouden ke maakte he boid wed voor ie opgemerkt, an als Lans." en riep uit: te toen zijn gekregen, dat wist, anders zijn. Hage er zich gevolgd werd faarvan in zijn jas. veldwachter zoodat nie- kon verla- roerd, wisten te verlaten. zij door in al- veldwachters |teur Hermans naar de bin- man onder ligend. Met invalide j tribune rond, iet gevonden, verboor weer D (recfeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tal.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tal. Na 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprije: Par 9 maanden, franr-e per post, fSUr- Lesae Riimraers - - - «0.65 Prijs dar AdvartentlBn: 114 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei B|j abonnement belangrijke korting. Gezagsondermijning. „Ik zal bandhaven", het orgaan van den Nationalen Bond tegen de Revolutie, geeft weer enkele krasse staaltjes van de wijze, waarop van Communistische zijde getracht wordt het gezag in bet leger te ondermijnen. Op een geraffineerde wijze gaat men daarbij te werk- Onlangs werden in enkele garnizoe nen aan onze militairen gesloten, enve loppen uitgereikt, waarop met duidelijke letters vermeld stond: „Sudosofine",... „Het nïedw- ■ste middel tegen transpireerende voe ten en voetblaren. N. V. Chemische Fabrieken A. K. R. A. Haarlem." In de enveloppe bevond zich een manifest, waarvan wij hier het slot laten volgen: „Wij moeten in bondgenootschap met de Oostersche onderdrukte bevolking met de Sovjet-Unie, met de revolu- tionnairen gezamenlijk strijden voor vernietiging van het kapitalisme, ook in Holland. Demonstreert op 1 Augustus! Tegen den Imperialistische® Oorlog! Voor de verdediging der Sovjet- linie! Voor de verbroedering van de sol daten, matrozen met de arbeiders en boeren. Voor den burger-oorlog bJf het uit breken van een kapitalistischen oor log en de vestiging van de dictatuur van het proletariaat." Volgens „Ik zal handhaven" gaat deze revolutionnaire propaganda uit van de Communistische Partij Holland (Groep de Visser) die met de Sovjet-regeering te Moskou in nauw verband staat. Wanneer nu bedacht worilt dat een dergelijke propaganda niet alleen in het leger wordt gevoerd, maar dat overal o-a. ook in vakvereenigingen enz. ge tracht wordt de revolutionaire ideeën in gang te doen vinden, dan zal het duide lijk zijn, dat waakzaamheid meer dan Ooit geboden is. De aanslag op den Italiaanschen kroonprins. De dader van dezen aanslag, Fernando Derosa, is aan een lang verhoor onder worpen door de politie. Terugkomend op zijn eerste verklaringen, zei'de bij, dat bij ep 22 dezer naar België gekomen was en naar Antwerpen gereisd was, om dat bij veronderstelde, dat de Brusselsche stations streng bewaakt werden. Hij kwam Woensdag avond te Brussel aan. Hij ver klaarde naar Brussel gekomen te zijn om Prins Umberto te vermoorden om gewe tensoverwegingen, omdat bij lid was van de Tweede Internationale. Na koning Albert brachten de ministers Jaspar en Hijmans alsook Baron Ti'baut, president der Kamer, een bezoek aan de Italiaansche Ambassade, waar de prins in gezelschap van prinses Marie J'osé de le den der Italiaansche Kolqpie ontving. Zij wenschten hem geluk met zijn ontsnapping aan den aanslag. Alle avondbladen keuren den aanslag in scherpe bewoordingen af. De Nation Bplge en de Vingtième Siècle eischen een stren ger toezicht op de in België uitgeweken anti-fascistische Italianen en de socialis tische Peuple meent dat het fascistisch ge weld wedergeweld uitlokt. Het veroordeelt den aanslag, maar herinnert tevens aan zekere provocatiemiddelen, welke door het Italiaanscb facisme reeds vroeger werden gebruikt. De aanslag op den prins werd te Rome bekend in de eerste uren van den middag. Het nieuws verwekte onder de bevolking een reusachtige verontwaardiging. De pers geeft als haar meening te ken nen, dat de Belgische justitie dengene, die 'het Italiaansche nationale gevoel gekwetst heeft, onmeedoogend zal weten te straffen. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De president 'der republiek heeft Dala- dier, den voorzitter der radicaal-socialis tische partij, tegen vanmiddag twaalf uur naar het Elysée ontboden. Aan een ander telegram ontleenen wij nog, dat Daladier heeft verklaard dat de partijen van links zich dienden te veree nigen voor het vormen van een regeering. Dat was voor hen een onvermijdelijke plicht Een professor te Luik vermoord. Professor Bertrand, van de Luiksehe Universiteit, is gistermorgen vermoord door een Russisch onderdaan. Naar men uit Brussel meldt, is de moordenaar de 26-jarig© Nioolaas Gorin nit Odessa. De professor was onmid dellijk dood. De diader kon worden aan gehouden- Hij' verklaarde uit wraak te hebben gehandeld, daar hij het mislukken van zijn eindexamen aan den verslagene toeschreef- Prof. Bertrand was 57 jaar oud en doceerde aan 'de Luiksehe uni versiteit sedert 1910- Het was een zeer populaire figuur in de Belgische weten schappelijke wereld. Veerboot gezonken. Naar uit Milwaukee wordt gemeld, be schouwt men een veerboot uit Gram haven, die zich tijdens een hevigen storm op het Michiganmeer bevond, als ver loren, daar de stuurhut, verschillende lijken van lieden1, waarvan men jvïst dat zij zich aan boord bevonden, en een boot zijn aangespoeld. Een horloge, op een der slachtoffers gevonden, was ie middernacht, waar schijnlijk op 24 October blijven stilstaan- Er waren 52 personen aan boord, die dus waarschijnlijk allen zijn omgekomen. De kapitein van een ander schip deelde mede, dat hij wrakstukken had gevon den, een leege redd'ngsboot en een ma tras. De wrakstukken droegen evenwel geen enkel kenteeken. Groote ontploffing te Hollywood, In het laboratorium van de Vereenigde Filmateliers te Hollywood, had gister middag een ontzettende explosie plaats, waardoor het geheel© laboratorium werd verwoest en verscheidene onontwikkelde films een prooi der vlammen werden- Een persoon werd op slag gedood, ter wijl vele anderen zware verwondingen opliepen. 50 arbeiders werden bij de eerste ontploffing ep Straat geslingerd- In het geheel deden zich vier ^ontplof fingen voor, die ,een schade a'anricht- ten van verscheidene millioenen dollars- De spoorwegramp hij Neurenberg. Over dit spoorwegongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De ramp had plaats op ongeveer 300 M. voor het station. Beide treinen botsten op het linkerspoor naar Neurenberg met volle kracht tegen elkaar- De locomotie ven zijn vast in elkaar gereden en de voorste raderen staan ongeveer 40 c-M. boven de rails. Zy zijn zwaar gehavend. De tender van een der locomotieven heeft het dak van den volgenden bagagewagen geheel afgesneden. De volgende reizi gerswagen is omgekanteld. Gedood zijn de postagenten JBauer "en Obermayer uit München. de postbode Stachul; eveneens uit München en de machinist Baer uit Neurenberg. Ook onder de gewonden die alle op een Engel schman uit Nottingham na, uit Duitschland afkomstig zijn, bevinden rich geen Nederlanders. Storm op de Canadeesdtoe meren. In geen tien jaar heeft op de groote meren van Canada een storm gewoeld zoo hevig als Woensdag. Twee vrachtschepen hebben schipbreuk geleden. De bemanningen konden ech ter gered' worden: Ook van de andere' schepen, die in den storm waren, zijn geen berichten binnengekomen over verliezen aan,men- «ehenfevens. De storm heeft ernstige m&teriëele schade aangericht. v. De vermiste Oceaan-vlieger. Uit New-York wordt geseind, dat nog geen enkel bericht ontvangen is "omtrent den Amerikaan Diteman, die in Harbour- grace (New-Foundland) was opgestegen om naar Londen te vliegen. Reuter meldt, uit Londen, dat mem eergisteren en gisteren den heelen dag langs de westkust van Ierland heeft uit gekeken naar de komst van den gewezen paardenfokker, die echter niet kwam op dagen- Ook in den loop van den nacht zijn geen berichten omtrent den roekcloozen Amerikaan ontvangen. Geen enkel ra dio-station en geen enkel schip op den Atlantischen Oceaan kon eenige tijding melden. De vlieger, die Diteman eerst voor be trekkelijk korten tijd lêerde vliegen, gaf zijin ernstige bezorgdheid te kennen, daar Diteman ondanks het feit, dat hij een brevet heeft weinig meer dan een vlie ger-leerling is. Dis Antwerpscho wereldtentoonstelling. Vandaag zal oud-mmister Posthuma, voorzitter van het Nederlandsche ten toonstellingscomité, vergezeld van den secretaris, den heer Dusseldorp een be zoek brengen aan de terreinen der Anjt- werpsche expositie- Het bezoek van het voltallige comité en de Nederlandsiche pers is thaimsl definitief vastgesteld op 19 en *20 November ai s. De belangstelling in Nederland voor deelneming aan de tentoonstelling neemt nog steeds toe, Een week geleden moest de .bebouwde oppervlakte van het Ne- derlandsch paviljoen gebracht worden op 10.000 vietrk. M. en nu, voor een paar darren heeft Nederland bij het Antwerpsch bestuur andermaal om een vergrooting van 1000 vierk. M. gevraagd. Korte berichten. Uit geheel Spanje komen berichten binnen over zware onweders. De kust vaartuigen moesten de havens binnent loopen. In Torre veroorzaakte een wolk breuk aardverschuivingen, waarbij een man door een vallend rotsblok werd ge dood. Hevige winden van stortregens ver gezeld gaande, woedden gisteren over En geland. Uit vele deelen van het land wor den overstroomingen gemeld, waarbij be langrijke schade werd aangericht. De datum van het huwelijk van prin ses Marie José en .prins Umberto is nog niet vastgesteld. Mogelijk wordt het huwe lijk aan 'het einde van het jaar gesloten. MacDonald zal zich vandaag naar Engeland inschepen. een paar Wybert- tabletten I Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Het gie&prekke nfarlef op de localei telefoonnetten!. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft aan den minister van Waterstaat de volgend© vragen gesteld: le. Is de minister bereid mede te deelen welke motieven Z.Exc. hebben ge leid om, niettegenstaande vrijwel alle Ka mers van Koophandel, de Middenstand, de Nijverheidsraad, vele landbouworganisa ties 'en 160 gemeentebesturen gegronde;, tot dusver niet weerlegde bezwaren heb ben ingebracht tegen het gesprekkentai- rief op de locale telefoonnetten, toch met 1 Januari tot invoering van bedoeld gesprekkentarief over te gaan? 2e. Is de minister bereid alsnog deze bezwaren, zoo mogelijk, tel weerleggen? 3e. Is de minister bereid rapde te def®- len, welke technische bezwaren "er zijh om' het gesprekkentarief achterwege te laten bjj automatische streeknetten? 4e. Acht de minister, afgezien van "de andere bezwaren tegen het gesprekken tarief, oofc in hetgeen het bestuur der posterijen meedeelt, n.l. dat verwacht wordt, dat bij invoering van het gesprek kentarief de locale gesprekken met 30 pet. zullen verminderen, niet een bezwaar te gen dit tarief? 5e. Is de minister bereid mede te dea len, welke bezwaren, in tegenstelling met andere jaren, zich hebben voorgedaan, waardoor in het verslag aan de Koningin thans de opgave van het aantal locale ge sprekken achterwege moest blijiven, .juist op het oogenblifc, waarop het van be lang is deze aantallen te kennen? 6e. Is de minister bereid deze opgave alsnog te verstrekken? 7e. Is de minister bereid, indien, on- dajiks de ernstige bezwaren, toch de in voering van het gesprekkentarief wordt doorgezet, deze invoering te beperken tot da drie geautomatiseerde telefoonnetten te Haarlem, Utrecht en Arnhem, en na zeke ren tijd, op grond van de dan beschikbare gegevens, het vraagstuk opnieuw te 'be zien en in dien tusschentij'd de beteekenis van da ingebrachte bezwaren te doen bezien? 8e. Is de minister bereid, vóór tot alge- meene of beperkte invoering van het ge sprekkentarief wordt overgegaan, alsnog het denkbeeld te overwegen om alleen voor zékere speruren een gesprekkentarief in te voeren, ten einde daardoor niet urgente gesprekken te brengen naar de niet drukke uren. De aanslag op Prins Humbert Onze gezant te Rome heeft, naar aan leiding van den aanslag op den Italiaan schen Kroonprins, opdracht ontvangen te genover de Italiaansche regeering uiting te geven aan de gevoelens van sympa thie der Nederlandsohie regeering. Gouverneur Fruytier. De gouverneur van Curasao, ir L. A. Fruytier, is gistermiddag in ons land te ruggekeerd. Bij de aankomst te IJmuiden gister middag is alleen de luit. ter zee le kl. J. Lagaay, commandant van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Kortenaer", welke met de „Hertog Hendrik" fcort na den overval naar Curasao is geweest, aan boord van de „Venezuela" gegaan om den gouver neur te begroeten. Eerst kort voor negen uur legde de boot achter de loodsen van de K.N.S.M. aan de Surinamekade aan. Onmiddellijk nadat de loopplank was uitgelegd ging, met eenige familieleden van den heer Fruytier, pastoor Hendriks uit Laren aan boord om den gouverneur te begroeten, die kort daarop met zijn ge zin in de douaneloods verscheen. Van eenige officieele begroeting was geen sprake. Da onderbroken postvluchten. Het publiek heeft zich afgevraagd, zegt het „Vaderland" of de verdere verzending per trein en boot van de luchtmail, welke o.i. is verzonden met het tweede vlieg tuig, dat in Setoel tot dalen gedwongen was en niet verder kon gaan, nog extra kosten medebrengt en zoo ja, op welk lichaam die kasten worden vérfhaald. Nu inmiddels ook het vierde postvlieg tuig, zelfs nog op Europeesch gebied, een ongeval heeft getroffen, dat verder vliegen onmogelijk heeft gemaakt, hebben wij te bevoegder plaatse hieromtrent eens ge- informeeid. In het algemeen brengt de verdere ver zending per trein en (of) boot geen extra- kosten mede, omdat de afrekening voor het internationale vervoer geschiedt naar statistieken, welke daartoe eenmaal in de drie jaar gedurende eenige weken worden gehouden. Het sporadisch voorkomend extra vervoer als bedoeld is daarop uiter aard van geen invloed. Niettemin is de K.L.M. contractueel tegenover den Postdienst verbonden om in dergelijke gevallen de naar diens aanwij zingen snelst mogelijke vervoermiddelen voor de poststukken te bezigen. Indien dus bijzondere middelen (bijv. het char teren van een ander vliegtuig of het benutten .van een specialen autodiemst) naar het inzbicht van den Postdienst ■moeten worden aangewend en kunnen worden toegepast, dusdanig, dat de ver zending van de post daardoor bespoe digd wordt, zullen wèl extra kosten moe ten worden gemaakt. Deze komen alsdan ten laste van de K.L.M. Binnenland. De Tweede Kamer over de relletjes te Maastricht. Gouverneur Fruytier te Amsterdam aan gekomen. Voorloopig Verslag over de Waterstaat»- begrooting. Buitenland. Storm in Canada en Engeland. De vermiste Oceaan-vlieger. De Fransche kabinetscrisis. Do spoorwegramp te Neurenberg. RUK&BEGROOTÏNG 1930. Waterstaat Aan het Voorloopig Verslag over het IXe hoofdstuk (Waterstaat) der Rijksbe- grooting voor 1930 is het volgende ont leend: Algemeens beschouwingen. Geklaagd werd dat de aan den minister gerichte brieven vaalk zeer laat in zijh bezit kotmen. Sommige leden drongen aan op verlee ning vanj financieelen steun van rijkswege aan polders ter tegemoetkoming in de belangrijke uitgaven voor de verzwaring en de verhooging van, rivierdijken, waar toe zij door bevelen van Ged. Staten worden gedwongen. Andere leden meen den .dat het verleenen van dergelijken steun zou leiden tof een, algeheelen om mekeer in de beginselen van het be heer van waterstaatswerken, waartoe zij geen aanleiding zagen. Andermaal werd gewezen op het_ont- hrefcen van een behoorlijke vervoerstatis- tiek. Eenige leden wilden vernemen, in welk stadium het onderzoek naar de droogmaking van de Friesche wadden, ver keert. r Betreurd werd dat wederom niets blijkt van een kanalenplan voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Autobussen. Sommige leden merk ten op, dat de practjjfc van de gewijzigde wet op de openbare middelen van vervoer heeft doen zien, dat deze wet onvol doende is wat betreft autobussen. Ge klaagd werd over de ongelijkhe:d van de keuringsvoorschriftenmen bepleitte in stelling van een Tijkskeuringsdienst. Spoor en Tramwegen. Met te vredenheid hadden verscheidene leden kennis genomen van heit laatste verslag van.de Nederl. spoorwegen. Verscheiden leden betreurden dat de heer ir Kalff heeft gemeend uit de leiding van 'dit bedrijf te moeten treden. Sommige leden drongen aan op ver ging der tarieven. Men wilde van regeeringswege aan drang uitoefenen, om zooveel mogelijk sa- menvoering van afzonderlijke tramwegi- maatschappijien te verkrijgen. Scheepvaartverbinding Am sterdamRijin. Algemeen was men ontstemd over den gang van zaken rniet betrekking tot de plannen voor den aan leg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijin; terwijl in naburige landen niets onbeproefd wordt gelaten, om de positie van met Am sterdam en Rotterdam concurreerende ha vensteden te versterken, moet helaas wor den geconstateerd, dat hetgeen de laatste jaren ten aanzien van den bewusten vaar weg 'is geschied, de oplossing van het vraagstuk noodeloos heeft vertraagd- Het vraagstuk "is gekomen in ,eem noodtoe stand, die in oorzaak en gevolgen wordt geteekend om. door de wijze waarop het raadsbesluit van Amsterdam van 4 April IJ. is lot stand gekomen. Treinbotsing. Gisternamiddag is onder Kijkuit, gemeente Axel, een trein op een aldaar stilstaande» goede-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1