No. Gemengd Nieuws. Rechtzaken EE <- Dit nur goed opgezet. Spr. zal niet tegenstemmen, want Spr. hoopt, dat aan deze /aak nu eens een eind komt. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Regeling onderwijs lichame- lijke oefening. De voorzitter leest voor het reeds gepubliceerde schrij ven van den Bond van Ned. onderwijzers en het N. 0. G. Daarin wordt aanhou ding van het voorstel gevraagd en het pleit gevoerd voor een vakonderwijzer. De voorzitter wijst er op, dat de inspecteur sterk tegen een vakonderwij zer is. Dhr Paul pleit voor aanhouding tot de volgende vergadering. De vorige in specteur was ook vóór een vakonderwij zer. Voor de uitvoering van het voorstel van B. en W. (een applicatie-cursus) zijn de onderwijzers noodig, terwijl deze juist pleiten voor een andere oplossing. Uit beleefdheid tegenover de adressanten moeten we de zaak aanhouden. Straks kunnen we niet zonder hun medewerking. De voorzitter acht het ook niet beleefd van de onderwijzers om twee dagen vóór de Raadsvefgadering dit adres te zenden. Als we de zaak aanhouden, dan is dat om dit schrijven aan den in specteur te zenden. Bovendien is vak onderwijs veel duurder, want dan komen ook de bijz. scholen om dezelfde ven goeding. v Dhr Vertregt begrijpt niet, dat de onderwijzers dit onderwijs niet kunnen geven na het volgen van een applicatie- cursus. Blijkens de aangevraagde toestel len is dit onderwijs zoo ingewikkeld niet. Dhr v. d. F e 11 z, C.-H., begrijpt niet, dat een onderwijzer met akte vak j. dit onderwijs in lichamelijke oefeningen niet kan geven. De .voorzitter zegt, dat dit onder was bloot staat aan sterke evolutie. Mevr. de Graaf deelt mede, dat het vroegere vak j. niet meer bestaat. Dit betrof alleen vrije- en orde-oefenin gen en handgereedschappen. Het examen in lichamelijke oefeningen (dat ruimer is dan vak j.) wordt nu gelijktijdig afge nomen met het onderwijzersexamen. De nieuwe onderwijzers zijn dus bevoegd, de ouderen niet. Die kunnen nu een ap plicatie-cursus volgen. Spr. gelooft ook, dat we niet kunnen denken aan een vakonderwijzer. Dit zou beter zijn, maar het zou veel te duur zijn. Dhr Paul bepleit toch aanhouding voor nadere bespreking. In Goes heeft men voor dit vak ook een vakonderwijzer. Dhr H o n d i u s vraagt waarom de ge meente zulk een applicatie-cursus moet geven. Dit is toch de ta^k van het Rijk. De voorzitter: we staan hier voor het feit, dat een wettelijke bevoegdheid nog geen practische bekwaamheid geeft. Dhr H o n d i u skan men de onderwij zers verplichten dien cursus te volgen? De voorzitter: antwoordt ontken nend. Maar we kunnen ze wel verplich ten, dat ondenvijs te geven. Dhr H o n d i u sals ze nu eens weige ren aan dien cursus deel te nemen? De voorzitter: och, laten we dat nu maar afwachten. Op een vraag van den heer Jeronimus antwoordt de voorzitter, dat Ged- Staten nu maar voor één jaar ontheffing meer willen verleenen voor invoering van het vak lichamelijke oefening. 1 Sept. 1930 is de fatale datum. Dhr Jeronimus: worden we niet op kosten gejaagd, die andere gemeenten niet hebben? Dhr v. d. Weel wil aanhouding en eens informeeren hoe men het b.v. in Vlissingen doet. Het voorstel-Paul tot aanhouding wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen (3 S. D. A. P.'ers en mevr. de Graaf). Mevr. de Graaf bepleit verbetering van school K en bouw van een gym nastieklokaal daarbij. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Crediet voor el ec t r i f i c a t ie van 't Zand. Dhr Jeronimus wil zoowel waterleiding- als elektriciteitsbe drijf doen betalen in de kosten van aan leg, daar buis en kabel in één sleuf gelegd worden. Dhr den Hollander, A.-R., vraagt, waarom van de Zandtenaren geen garan tie wordt gevraagd voor zeker stroom verbruik. Die wordt in soortgelijke ge vallen van stadgenooten wel gevraagd. Dit is niet billijk. Dhr v. d. Weel vraagt inlichtingen omtrent het leggen van kabels bij den watertoren. Weth. de Veer: dat is voor de P.Z.E.M. en is begrepen in de over eenkomst. Dhr Paul dringt aan op spoedige aan sluiting van perceelen aan den Noord- weg, waar de kabel nu is gelegd. Weth. de Veer antwoordt, dat, wan neer we garantie gingen vragen, die mis schien niet zóó spoedig zou komen, dat de kabel nu al gelegd kon worden. We hebben zekere verplichtingen op ons ge nomen inzake de electrificatie van 't Zand. Spr. twijfelt er niet aan, of er zullen voldoende aansluitingen komen. We heb ben in M'burg ook wel eens een kabel gelegd, als de garanties er nog niet waren. Zoo spoedig mogelijk zullen de aanslui tingen op St.-Laurens tot. stand komen. Spr. meent, dat men primo November daarmee zal beginnen. Maar we hebben te rekenen met het beschikbare perso neel. Ook in de stad moeten jiog vele aansluitingen tot stand komen. Er is een tekort aan personeel. Mevr. de Graaf vraagt of de Oude Vlissingsche weg ook een -beurt krijgt. Nu gaan niet-stadgenooten ;,voor. Weth. de Veer zegt doe, dat ook aan den Ouden Vlissingschen weg ge dacht wordt Dhr Streefkerk soa hooit een eieo Een interessante kant tentoonstelling wordt in huize Voorhout te Den Haag gehouden. Mevr. Patijn, de echtgenoote van den burgemeester, bezichtigt het kunst werk van de Zeeuwsche scboonen uit Westka- pelle. triciteitskabel in een sleuf van de water leiding leggen. De voorzitter: daar gaan we geen debat over beginnen. Dhr Jeronimus: maar dit is voor ons zeer gewichtig. Yv'de Veer: de betrokken dienst heeft vandaag nog gezegd, dat er geen bezwaar tegen is. Men heeft er tot beden geen bezwaar van ondervonden. Dhr Streefkerk: elders heeft men er zure ervaringen mee opgedaan. Het bedrijf moet nu maar de verantwoorde lijkheid dragen. Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. Rekening Burg. Armbestuur. Dhr Vertregt, A.-R., wil opmerken in verband met bet stijgende bedrag aan uit- keeringen, dat huishuren en levensmid- de'' en dalende lijn vertoonen. Dar aul, s. d., dat geldt toch niet van de huishuren! Mevr. W e ij 1, s. d., zegt, dat het be drag, voor melk besteed, niet zoo hoog is, als het op bet eerste gezicht wel lijkt. Dhr V ertregt wil niet spreken over het bedrag op zichzelf, maar op de voort durende stijging in de laatste jaren. Dhr Paul: er is een particuliere ver- eeniging, die minder aan melk-verstrek- king doet dan vroeger. Weth. Onderdijk deelt mede, dat vroeger de nazorg voor de patiënten meer in het Gasthuis geschiedde, terwijl nu er alles op berekend is, de menschen spoedig uit het Gasthuis te ontslaan. Dhr Streefkerk: maar het bedrag aan Gasthuisverpleging is ook gestegen! Dhr Paul: men stuurt de menschen nu spoediger naar bet gasthuis dan vroeger. Dhr v. d. Weel: we hebben meer oudjes in de gemeente dan in 1923. Mevr. W e ij 1 zegt, dat hier een taak is voor den controleerend gemeente-ge neesheer. Dhr V ertregt merkt op, dat nu al leen do melk is genoemd. Ook de andere posten stijgen voortdurend. De voorzitter zegt toe, dat de ge maakte opmerkingen naar het B. A. zullen worden overgebracht, waarna de .rekening wordt goedgekeurd. Subsidie aan de Stoomtram Walcheren. Dhr Jeronimus wil liever inplaats van een subsidie een rente loos voorschot geven. De voorzitter antwoordtde re geering eischt subsidies. De andere ge meenten hebben die ook verleend. Men zou door een renteloos voorschot de tram in moeilijkheid brengen. Bovendien zal bet wel de laatste keer zijn, dat een dergelijke aanvraag inkomt. Dhr Paul vindt het idee-Jeronimus op -zichzelf niet verkeerd. Het voorstel wordt daarna aangenomen (tegen dhr Jeronimus). Er zal aan de Stoomtram Mij. geschre ven worden, dat men kennis heeft geno men van de mededeeling, dat deze sub sidie voor de laatste maal is gevraagd. B ij drag e aan de Vereen, van Ned. gemeenten. Dhr Jeronimus vindt een meubilee ring van f 15.000 voor een bestuurskamer veel te hoog. Mevr. W e y 1 vindt ook zulke Iuxueuse bestuurskamers niet gewenscht, maar de bijdrage i3 yoox elke gemeente niet hoog. De voorzitter wil ook nog wijzen op het groote nut der vereen, van Ned. Gemeenten. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Erfpacht perceelen Stations straat- Dhr Paul vindt de voorge stelde erfpacht (50 cent) zeer boog. Dhr Jeronimus beeft altijd bezwaar gehad tegen de bijbetaling. Nu zeggen B. <yi W. tot de betrokkenen: je behoeft niet bij te betalen, maar je betaalt in de toekomst twee maal zooveel per jaar. Spr. heeft berekend, dat volgens bet voorstel van B. en W. de betrokkenen meer moeten gaan betalen, dan wanneer ze bijbetalen. Spr. vindt een bedrag van 40 cent billij'k. Mevr. W e y 1 vindt deze gevallen an ders dan de vorige. Toen was het con tract niet afgaloopan, nu wel- Het gaat nu over een nieuw contract. Spr. vindt het bedrag niet te hoog. De voorzitter onderstreept dit laat ste, al is de berekening van den heer Jeronimus op zichzelf juist. Weth. Onderdijk vestigt de aan dacht qp Fiegen en De Vos, die ook 50 cent betalen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. De andere niet-genoemde op de agenda voorkomende voorstellen worden voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. Weth. Onderdak doet eenige mededeelingen aangaande da werkverschaffing aan den Kleverskerk- schen weg. Spr. heeft dienaangaande een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de vragen in de vorige vergadering ge steld. De Ned. Heide Maatschappij acht den grondslag der loonen goed en wil daarin geen verandering brengen. Wel is voor "bet verwerken van de puinlaag meer betaald dan voor de andere grond lagen. Ook werd erkend, dat er reden was gedurende eenigen tijd een toeslag op het loon te geven, aangezien de arbeiders in bet werk nog niet getraind zijn. Zoo is gedurende drie weken een toeslag Van 5 cent per kub. M. betaald. Later is die toeslag nog met een week verlengd- Verleden week is voor het .eerst zonder toeslag gewerkt. Spr. wordt voortdurend op de hoogte gehouden van de loonen. Deze gaan nu de betere richting uit, al werkt een morgen of tniddag wegens regenverzuim nadeelig op het loon. Verder zijn laarzen in bruikleen gesteld voor de arbeiders, die in het water wer ken. Dhr Paul, s.d., dankt voor deze'mede deelingen. Spr. vraagt den wethouder ge regeld .ook desgewensrht de Raadsleden op de hoogte te houden. Spr. dankt ook voor de gelegehhe'd dia is geschapen om in don middagsrhaft- tij'd thuis te gaan eten. Mevr. D e Graaf vraagt naar bet aan tal werkloozen- Weth. Onderdijk antwoordt, dat er aan den Kleverskerkschen weg ongeveer 25 arbeiders werken. De toestand is op het oogonblik vrij gunstig, dank zij den kabelaanle-g en het lossen der hout- schepen. Dhr Wondergem, s.-d., Vraagt of zij, die voor het eerst te werk gesteld worden, ook eenigen tijd den toeslag krijgen- Weth. Onderdijk: daar verzet zich de Ned. Heide-Mij ten sterkste tegen. Dhr Mes, R.K., vraagt, of het waar is, dat de gemeente-ambtenaren cokes van de gasfabriek ontvangen tegen ver minderden prijs. Spr. vindt dat niet goed. Hier wordt de middenstand uitgescha keld. Bovendien acht spr. dit een ver- kanten toeslag op het loon. Dit laatste m et op zichzelf voldoende zijn. De voorzitter beantwoordt de vraag van den heer Mes bevestigend. Maar niet alleen het gemeente-personeel kan daar van profiteeren- Ieder die 1000 H.L. af neemt, krijgt die reductie. Dhr Mes noemt het een verkeerd standpunt. Dhr Paul vindt het verkeerrj, dat eea kolenhandelaar alleen voor het thuisbren gen van cokes f 0.25 per H. L. verdient. Dhr Mes: die man moet toch ook ziin personeel honden! Op een vraag van mèvr. W e v I zegt de voorzitter, dat de betrokkenen „zelf moeten zorgen, dat ze 1000 HL. cokes samen afnemen. Een sleeper bezorgt de cokps aan buis. Dhr Paul weet bij ervaring, dat de animo voor dezen cokes-aankoop niet zoo groot is. Dhr Jeronimus vraagt, of het juist is, dat den schoolarts i-si toegestaan con trol eerend geneesheer te zijh bij de Vi- tritei Works. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Dhr Jeronimus heeft nooit begra ven. dat dit in de bedoeling van. den Raaid gelegen beeft en leest daartoe een gedeelte uit de notulen voor. Dhr v. d. F e 11 z evenmin. De voorzitter: steeds Lm gezegd, dat de schoolarts ook met zijd bijbetrek king. geen voldoende werk en salaris zou hebben. Daarom hadden B. en W. geen bezwaar hem vergunning tot genoemde betrekking te verleenen, maar slechts tot wederopizeggiens. Natuurlijk' mag hij geen gewone praktijk uitoefenen. Onze ver wachting was, dat hjji ook schoolarts in faaburige gemeenten zou 'kunnen zijn, maar zoover is 'tnog niet. Dhr H o n d i u s, A.R., meent, dat wan neer een schoolarts dergelijke dingen er bij gaat doen, hij zijtn taak niet naar bet- hoorem kan uitoefenen. De voorzitter antwoordt, dat we een uitstek-end schoolarts hebben, die op voortreffelijke wijze zijn plicht vervult. Mevr. W e ij 1 beeft tegen de combinatie geen bezwaar. De voorzitter wijst er op-, dat dr Smitt te Vlissingen behalve schoolarts ook controleerend geneesheer van „de Schelde" is. Dhr Paul vraagt, of het de taak is van den controleerend gemeente-genees heer al het gemeente-personeel, dus oo'k de hoogere ambtenaren, te controleeren. De voorzitter antw oordt bevesti gend. 0-ok de burgemeester valt er zelfs onder. Spr. zegt ook no-g toe, dat de in- struktie van den schoolarts sp-oedig komt. Mevr. W e ij 1 vraagt inlichtingen om trent de verhouding tusschen den school arts en de bijzondere scholen. De voorzitter antwoordt, da.t het schoolartsen-instituut een teer puntje is. De schoolarts is gaan praten met de schoolbesturen. Als gevolg daarvan 'komt dan een uitwisseling van gedachten, en ten slotte een verzoek van het school bestuur aan B. en W. om van het school artseninstituut gebruik te mogen tnaken. Dhr Jeronimus vraagt nog nadere inlichtingen omtrent de Veersche brug. De voorzitter antwoordthet is gebleken, dat de uitvoerder van het werk het brugdek niet voldoende „gestempeld" had. De zaak is nu echter absoluut in orde. Het werk is echter nog niet geheel betaald. Dhr J ero-nimus concludeert dan, dat zijn vragen in de vorige Raadsverga- dering niet misplaatst waren. De v o o r z i t te rik blijf er bij, dat Ubeter op mijn kamer bad kunnen ko men. Dhr Jeronimus: daar had ik geen tijd voor. I'k had als Raadslid het recht deze vragen hier te stellen. Hierna wordt de openbare Raadsvergar dering gesloten en gaat de Raad in co mité-generaal. Een bijzondere begrafenis plechtigheid. Te Maastricht werd Dinsdagnamiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Beekers, een der twee slachtoffers van de ongeregeldheden wel'ke jongstleden Woensdagavond plaats grepen. Een eindeloos lange stoet van mannen, vrouwen en jongens volgde de lijkkoets. Boven de hoofden der menschen uit ste ken de met rouwfloers omhangen vaan dels van al de onderafdeelingen der S. D. A. P. De gang naar het kerkhof verliep in goede orde. Op het kerkhof verzamel den zich enkele duizenden menschen. De heer Muller, hoofdbestuurder van den Fabrieksarbeidersbond, legde de be lofte af, dat voor de vrouw en de twee kinderen van den overledene zal worden gezorgd. Voorts spraken nog de heerea Vliegen, de heer Van Lienden voor het N. V. V. -en de heer Paris. Een oom vaïi den overledene dankte voor de belangstelling. Brutale inbraak. Gisternacht heeft te Sassenheim een brutale inbraak plaats gehad ten huize van 'den automo- bielenhandelaar Nieuwenhoven. Terwijl de bewoners boven sliepen, hebben de die ven door een raampje aan de achterzijde weten binnen te komen en beneden alles overhoop gehaald. Voor ongeveer 1000 aan tafelzilver wordt vermist. Als een bewijs hoezeer de inbrekers zich op hun gemak gevoelden, kan gelden, dat ze uit «enige doekjes met gebruikte en ongebruikte postzegel» de laatste hebben uitgezocht en dat zij ook een doosje met koekjes hebben leeggegeten. De po litie is de daders nog niet op het spoor. Een menschenetende tijger in de Londensche dierentuin. 'Gisteren is in de Zoo te Londen voor het eerst een menschenetende tijger te zien geweest, die vóór hij op Sumatra gev:ingen werd, verscheidene inlanders had gedood en verslonden. Hij is de eerste werkelijke menschenetende tijger dien de Londensche dierentuin ooit be zeten heeft. Hij was den vorigen dag met een verzameling zoogdieren eft reptielen uit Singapore aangekomen, alle een ge schenk van Sir Alban Smith daar ter stede, die den Londensclien dierentuin al meer bedacht heeft. Het dier is buitengewoon woest en vliegt naar de tralies, zoo-dra iemand zijn hok nadert. Deze tijger, zoo vertelt een Londenseh blad, is waarschijnlijk de laatste die Su matra verlaten beeft, aangezien de Neder- landsch-Lndische autoriteiten kortgeleden den uitvoer van de dieren verboden heb ben. Geheimzinnige ziekte in Argentinië. De bladen in Argentinië houden zich druk bezig met een nieuwe geheimzinnige ziekte, de papegaaien ziekte. De ziekte zou door papegaaien worden veroorzaakt. In de provincie Santa Fe, ten N.W. van Buenos Aires, zijn twee personen er aan gestorven en lig gen er zeven ernstig ziek. Tal van men schen liggen er mee te bei en er wordt melding gemaakt van nog meer sterfge vallen. Geneesheeren hebben uitgemaakt dat de papegaaien de oorzaak zijn en op grond hiervan raden do medische auto riteiten van Buenos Aires het publiek aan zich van deze dieren te ontdoen. Een jeugdige misdadigere- bende. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is in een kleine gemeente van Denemarken een bende jongens van .614 jaar gearres teerd, die zich onder aanvoering van een jongen van .10 jaar aan talrijke misdrijven heeft schuldig gemaakt. Da bende heeft een groet aantal diefstallen in winkels, automobielen, tuinhuizen en op schepen gepleegd. Verder heeft zij veei vernielingen aange- richt, o.a. door het inslaan van ruiten en het stuksnijden van jalouzieën. Da bende had haar hoofdkwartier in een hol in een bosch. Zij was .zoo goed georgar niseerd, dat het. onderzoek van da politie groota moeilijkheden opleverde. Gevaarlijke waakhond. Op een boerderij in den Rietwijkeroorderpolder te Nieuw-Amsiel is Maandag een driejarig knaap je dat een etensbord bij een Taan een ketting liggenden waakhond weghaalde, door het dier zoodanig gebeten, dat onmiddellijk genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Twee vingertjes werden zoo goed als afgebeten. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Engelsche regeering, besloten heeft do troepen uit Palestina terug te trekken. De regeering heeft tot dezen maatregel besloten, nadat zij den toestand door mi litaire deskundigen nauwkeurig heeft laten bestudeeren. De moordzaak-Lans. Deze weck wordt door "de Rotterdam- sche Rechtbank behandeld de zaak tegen Van O., verdacht van den bekenden moord op den heer Lans, aan den Oost- zeedijk, aldaar. De verschillende getuigen zijn gehoord. Zaterdag komt de Officier van Justitie ,aan het woord. De conclusies der deskundigen, die de bloedvlekken op verschillende kleeding- stukken hadden te onderzoeken, waren niet gelijkluidend. Een der getuigen was J. Hage uit A rn emu id en. Hij had op den och tend van den 5den Juli toen hij van Middelburg naar zijn woonplaats Arne- muiden terugfietste en even langs den dijk uitrustte, beneden aan den dijk twee menschen met elkaar in gesprek gezien. Uit nieuwsgierigheid had hij geluisterd en toen gehoord dat de twee personen een dunne en een dikke spraken over een inbraak. De magere drong er bij- den dikke op aan, dat zij samen zouden gaan inbreken, maar de dikke maakte be zwaren, want de portier gold wel voor drie honden. „Ach wat, bad de dunne op-gemerkt, dan gaat hij er net zo-o- aan als Lans." D-e dikke schrok geweldig en riep uit: „O, man houd op-." Hij pakte toen zijn fiets en ging er vandoor. Getuige had den indruk gekregen, dat die man er wel meer van wist, anders zou hij niet zoo geschrokken zijn. Gisteren beklaagde getuige Hage er zich over, dat hij in Rotterdam gevolgd werd door een van de mannen, waarvan in zijn getuigenverklaring sprake was. De president gaf toen den veldwachter order de "deuren te sluiten, zoodat nie mand van het publiek de zaal kon verla ten. Vóór deze order was uitgevoerd, wisten echter 6 personen de zaal te verlaten. Op de binnenplaats werden zij doo-r in al lerijl naar buiten stormende veldwachters tegengehouden. In gezelschap van inspecteur Hermans begaf de getuige Hage zich naar de bin nenplaats om te zien, of de man onder de weggeloopenen was. Het resultaat was niet bevredigend. Met zijn krukken getuige is invalide scharrelde hij de publieke tribune rond, maar daar werd de man niet gevonden. Na dit incident ging bat verhoop weer verda». Bum. Til.: Re Firma F

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6