BOLS Gei Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Pers. Zoeklichtjes. Eiken dag een Glaasje Land- en Tuinbouw zich tot den gemeenteraad -wenden met verzoek een vrijen middag in de verorde ning vast te leggen. Goes. Het winkel- en werktij denbesluit. Gisteravond gaf in 't Schut tershof dhr van Sierenbarg de Boer, in specteur van den arbeid te Dordrecht, voor loden van Hanze en Handelsbelan gen een uiteenzetting over het 't volgend jaar in werking tredend winkel- en werk tijdenbesluit. t Eerst verklaarde spr. wat de wet ver stond onder de winkels voor welke de be palingen gelden. Zoo zijn vliegende win kels vrij, evenals kapperssalons en bank bedrijven. 'n Magazijn wordt gerekend tot den winkel te behooren, zoo ook 't ingebouwd (kantoor. Wat den arbeid in den winkel betreft: buiten de bepalingen der wet valt 't hoofd van de zaak en diens gezinsleden (intern), evenmin geldt de wet voor filiaalhouders, mits er drie werknemers (sters) in don winkel werkzaam zijn. Jeugdige personen (d.i. beneden de 18 jaar) mogen alleen arbeid in den winkel verrichten op werk dagen en dan alleen tusschen des mor gens 8 uur en dos avonds 8 uur. Op een arbeider die minder dan 12 uur per week werk verricht in een winkel zijn de bepalingen der wet niet van. toepas sing. Vervolgens kwam spr. tot de eigenlijke arbeidsbepalingen van het besluit. De voornaamste hiervan zijn de volgende: 'n Wekelijksche rusttijd van 32 uur. Man nen of vrouwen mogen nooit meer dan twee Zondagen achtereen dienst hebben. Iedere werkneiner(ster) moet bovendien een hal ven dag vrij worden gegeven per week, vóór of na 's middag? 1 uur. Er mag. niet langer dan »i/g uur per dqg en 63i/2 uur per week worden ge werkt, behoudens enkele uitzonderingen, als Zaterdagen, de dagen voor Chr. feest dagen, en die voor St. Nicolaas en Kerst mis. Dn 't algemeen moet het werk in den winkel 's avonds 11 uur zijn geëindigd, terwjjl voor zes uur 's morgens niet mag worden begonnen. Tusschen het tijdstip van' eindigen en beginnen moet altijd een periode van minstens 11 uur liggen. Na 51/2 uur arbeid moet aan ieder lid van het personeel een rusttijd van een half uur worden verleend en in de mid daguren een van anderhalf uur, wanneer langer dan zes uren per dag wordt ge werkt. Uitzonderingen hierop mogen ge maakt worden op marktdagen en voor hen, die pas ak 12 uur des middags in dienst treden. Voor bijzondere omstandigheden kan liet districtshoofd ontheffing verleenen; beroep is mogelijk bij den Minister. Ten slotte somde spr. de verschillende administratieve bepalingen op. In iederen winkel moet een arbeids- register worden aangelegd, bevattende do namen, geboortedata, enz., van alle werk- nemers(sbers). Arbeidskaarten moetan worden uitgereikt aan jeugdige personen en gehuwde vrouwen, terwijl op arbeids lijsten nauwkeurig moet worden aange geven, hoe de werk- en rusttijden voor ieder lid van het personeel zijn geregeld. In het belang der betrokkenen spoordo spr. tot groote accuratesse aan. Het ver gemakkelijkt de controle voor de arbeids inspectie en men bespaart zich proces sen-verbaal. Dhr D'&nner dankte den spr. voor zijn verklaringen en gaf na de pauze gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Wolphaartsdijk. Woensdag j.l. had dhr Stols van Ierseko het ongeluk met zijn luxe auto in aanraking te komen met een der paaltjes, die geplaatst zijn langs het rijwielpad op den weg naar het Wol- phaartsdijksche voor, met gevolg dat 'hij de macht over zijn stuur verloor en de wal gen in de sloot terecht kwam. Mot behulp van een takelwagen uit Goes werd de auto op den weg gebracht en verder naar Goes vervoord. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, wel materieele schade aan de auto. WeStkapelle. In het Raadsverslag in ons nummer van Dinsdag zijn bij het op maken der krant enkele regels in ver keerde volgorde geplaatst en is daartus- echen een regel uit een ander artikel geraakt, waardoor die alinea moeilijk te begrijpen viel. Ze moet als volgt luiden: Alsnu werd voorgelezen 'n adres van Jan Minderhoud c.s., waarin werd verzocht oin te willen voorkomen, dat een onaange name lucht verspreid wordt door den put bij het gemeente-slachthuis. De voorz. stelde voor om dit adres in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. Bij onderzoek is al gebleken, dat door den eersten onderteekenaar van het adres een runderfcop was achtergela ten, welke ook geen aangename geuren verspreidde- De voorz. was evenwel van meening, dat men alles moet doen wat redelijkerwijze gedaan kan worden om de putten zoo zuiver mogelijk te houden. Voor den tweejarigen cursus in landbouw en veeteelt hebben zich thans 15 deelnemers aangemeld. Deze cur sus staat onder leiding van dhr Spin- naay uit Middelburg en de heer Van Mael- eaecke uit Gapingo. Biggekerke. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van „Patrimonium". Spreker voor dezen avond ^as de heer G. do Bruin van Middelburg, die het onderwerp in leidde „Arbeidsvreugde on arbeida- ellonde". Waar wij van deze rodo reeds een vor- elag gaven, toen zij te Goes werd uitge- eprokan, volstaan wij met te melden, dat een drukke bespreking op het referaat volgde. Dhr P. Janse, gemeenteraadslid deelt mede, dat hij niet heeft gezegd: el ders kennen ze Corbijn ook, doch elders kennen ze den toestand hier ook. Tholen. De zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens is deze week door den keuringsdienst geconstateerd, bij eenige aan deze ziekte gestorven varkens. Zaamelag. In de vergadering van den Groote Huijssenspolder werd benoemd tot Dijkgraaf de heer K. de Koeijer Fz., tot gezworene de heer J. Riemens Pz. en tot lid van den Dijkraad van het water schap Serlippens e.a., de heer S. de Put ter Lz. allen alhier. DE AMBTENARENWET IN DE TWEEDE KAMER. Aan het Kameroverzicht in de „N. R. Crt." van. de zitting van Dinsdag is het volgende ontleend: De heer J. ter Laan is voortdu rend Ön actie en zelfs als de mede- onderteekenaar van zijn amendementen, mr. Van den Bergh, hem aflost kan hij zichzelf bijkans niet bedwingen en voelt hij een schier onweerstaanbaxen lust, „in te grijpen". Fortuinlijk is hij' met dat al tot dusver nog niet geweest; als zijn amendementen nliet worden ingetrokken, worden ze ver worpen. En zijn eigen partijgenooten schijnt deze heldenkamp voor de heiligste rechten der ambtenaren ('heet het zoo niet?) maar bitter weinig te interessee ren; immers, toen tegen het ednd van de vergadering het zooveelste amendement- Ter Laan in stemming kwam, bleek wel meer dan de helft der sociaal-democra ten afwezig (15 van de 24, of als men den nog steeds nïet geheel herstelden heer Kleerekoper uitschakelt, 14 van de 23). Als men nu bedenkt, dat er toen nog 50 leden aanwezig waren, toont een simpele berekening aan, dat op dat betrekkelijk late uur naar verhouding minder „burgerlijke" dan socialistische Kamerleden ontbraken, ofschoon juist deze laaf sten verondersteld worden, de eene bestorming na de andere van den angstigen minister van justitie te ondernemen. In werkelijkheid kwam er van die bestorming niet veel terecht en heeft minister Donner, 'die zijn onderwerp volko men beheerscht, geen enkel oogenblik eenig socialistisch amendement gevreesd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Marssum, A. Landstra t,o Haastrecht. Te Dokkum, P. G. Vlieg te Grijpskerk. Te Westerbork, F. C. ten Brug- gencate, cand. te Ossendrecht. Aangenomen naar Boxtel, A. Hsge- doorn, gep. O.-I. pred. te Amsterdam. Bedankt voor Bergeajb, A. Hagedoom, gep. O.-I. pred. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Puttershoek, J. Snoek te Vrijhoeven 's Grevelduin-Capelle. Te Al- teveer, M. P. Feringa, cand. te Utrecht. (Verb, ber.) Geref. Gemeenten. Beroepen, te Westzaau, J. D. Barth te Vlaardingen. Goes. De Classis Goes der Geref. Ker ken examineerde heden den heer M. B. van 't V e e r, theoi. cand., wonende alhier, en stelde hem beroepbaar in de Geref. Kerken. Driewegen. Herkozen tot notabel bij de Hervormde Gemeente alhier de heer Jaco bus Koeman, en gekozen do heer S. Mol. A!g. Nederl. Zendingsoonfererntie. Maandagavond werd. te Amsterdam de 42ste alg. Ned. Zondingjsconferentie ge opend. De voorzitter van het Comité de heer L. J. v. Wijk, sprak een openingswoerd, waarna Dr W. ten Boom, zendeling der Ned. Vereen, voor Israël, sprak over „De troebelen ïn Palestina". In de Dinsdag gehouden zitting heeft de secretaris van het Comité Ds Joh. Rauws, zijn jaarljjksch overzicht over de zending gegeven. De algemeene .indruk, zoo besloot hij, is, dat in dozen tijd vele mogelijkheden worden geboden, maar dat die mogelijkhe den niet voldoende 'kunnen worden benut wegens een tekort aan zendelingen en een tekort aan geldmiddelen, wat wijst op een tekort aan werkelijke belangstelling voor de Zending. Het ia inzonderheid de taak van de binnenlandsche actie aldus besloot spr. om deze groepen tot medeleven te bewegen. Het ideaal is pas bereikt, als de geheele Christelijke Kerk in de Zendingshoudingi komt te staan. In de middagvergadering sprak Dr II. Kraemar, afgevaardigde van het Nederl. Bijbelgenootschap op Java over „De 'Ne derlandsche zending als een deel van het wereldgebied," waarna Dr K. J. Brouwer refereerde over „Enkele problemen van de buitengewesten". Vervolgens sprak dr G. W. Th. Baron van Roetzelaar van Dubbeldam over „De Internationale Zendingsraad aan den ar beid", waarbij in 't bijzonder op de vol gende punten de aandacht weird geves tigd: 1. Hoe meer eenheid wjj in onze actie kunnen brongen, hoe boter. De gang van zaken in Cnina en Britsch-Indië is in deze zeer leerzaam. Naarmate de ker ken op hot zendingsveld tot zelfstandig heid komen, verdragen wij te minder do gevolgen van oe«« Weatarócha verdeeld heden en willen zij daardoor niet gehin derd worden in den opbouw van hetgeen door haar inzicht bijeen hoort. 2. Wij moeten er nog meer op uit zijn het gehalte, dan het getal onzer zendelin gen te verbeteren. Ook in dit opzicht kunnen wij van den huidigen gang van zaken in China veel leeren, 3. Ten, opzichte van de zich alom open barende sterke nationalistische stroomin gen is voortdurende bezinning en bepaling van eigen houding voor de Zending in onze dagen een dringende vereischte. 4. Voor den voortgang van het werk zijn en blijven wij voor een groot deel afhankelijk van mannen uit de Europee- sche, zoowel als uit de inlandsche wereld, toegerust met de gaven en bezield miet het vuur van den echten evangelist. Ons voortdurend gebed mag wel zijn, dat God ons zulke mannen zal schenken. 6. Werken alsof het alles van ons af hing en daarbij toch vast overtuigd zijn dat wij niets vermogen, maar dat wij alles van God verwachten moeten, zal steeds het hoofdbeginsel van alle zendingsarbeid moeten blijven. In de zitting van Woensdag werd door zendingsdirector H. G. Steinberg inge leid: „De Zending in West-Indië als deel van het wereldgeheel". Het tweede onderwerp van dezen dag „Door vrouwen voor vrouwen" werd in geleid door mej. A. E. Adriani. Zij is van oordeel, dat in Oost- zoowel als in West-Indië voor de bekwame en Toege wijde zendingszuster op het gebied van gemeente-arbeid in het algemeen, maar vooral in de grootere centra een wijd arbeidsveld open ligt. Grondige en veel zijdige voorbereiding is hiertoe echter noodig. Laatste spreker was Dlr J. H. BavinCk, miss. pred. bestemd voor Solo, die han delde over: „Het jeugdwerk in Indië in het wereldverband" Het slotwoord werd gesproken door den voorzitter. Wij hebben, zoo zeide hij, in deze con ferentie het Nederlandsche zendingswerk gezien als deel van het wereldgebeeil. Wat nu? Deelneming aan de wereld zending is een belang voor ons zeiven en een "belang voor de wereld. Kr ge beurt niets groots zonder gevaar. Het gevaar is er dat wij de wereld niet grooter zien dan het vlak van onze be stuurstafel; en dat wij ons eigen werk als noim beschouwen. Voor dat gevaar worden wij bewaard door een wereld- wijden blik, de kennis wordt verrijkt, het inzicht verdiept en dan het werk verbeterd. Na dankzegging door dr Bavinck werd de conferentie gesloten. Ds G. Post, directeur-docent van de Theologische school der Vrij Evan gelische Gemeenten, gevestigd te Apel doorn, herdenkt Zondag 3 November a-s. den dag, waarop hij 4/0 jaar geleden de Evangeliebediening aanvaardde na te vo ren de Ned. Herv. Gem. te Haarlem twee jaar als godsdienstonderwijzer te hebben gediend- Ds Post diende o.a. van 18951906 de gemeente te Ierseke. In 1927 werd hij aan de Theol. School te Apeldoorn verbonden als directeur- docent. Ds Hoogendijk van Kats (Z.) nam 1.1. Zondag na een, vierjarig verblijf afscheid van genoemde gemeente. Tekst Matth. 6:13b. Er was buitengewoon veel belangstel ling. Hij werd toegesproken door Ds Kam steeg van 'sHeer Ilendrikskinderen als vriend, door Ds Tonsbeefc van Kamper land pamens de collega's van Noord- Beveland, door den burgemeester van Colijnsplaat en Kats en ten slotte door Ds De Voogd van 'sHeer Arendskerke, namens den classis, den ring, kerkeraad en gemeente. Allen spraken op hartelijke wijze met groote waardeoring over den persoon en het werk van Ds Hoogendijk. Het was niet zonder ontroering, dat hem en £ijm gezin werd toegezongen Ps. 121:4. Zondag a.s. hoopt Ds Hoogendijk ïn Sittard zijn intrede te doen. Geslaagd voor examen handenarbeid (aanvulling papier, karton en klei); M. J. Hack te 'tZand en F. G. Ripmeester to Middelburg. DE ZWITSERSCHE ENTSTOF, Geen encephalitis meer? In verband met het bericht, dat de Ne derlandsche regeering Zwitsersche entstof heeft besteld om via het Amsterdamsch instituut te distribueeren, heeft op verzoek dr J. J. Hofman, apotheker te 's-Graven- hage, aan de pers recente offficieele ver klaringen van Zwitsersche autoriteiten ter inzage gegeven, waaruit blijkt dat het „In- stitut" onder voortdurend staatstoezicht staat en eenig leverancier is van entstof voor officieele vaccinaties en dat hij de inentingen, met deze entstof gedaan, geen geval van encephalitis als gevolg vgn die inentingen is voorgekomen. Dr Hofman heeft een artikel van den inedischen medewerker van de N. R. C r t. over de waarschuwing van den hoofdin specteur der volksgezondheid, dr Ter- burgh, tegen het gebruik van uit hét bui tenland verkregen koepokstoffen, waarvan niemand de werkzaamheid kan controleo ren aan hot Instituut te Lausanne doon toekomen en hierop o.m. ton antwoord ontvangen, dat in de 81 jaren, gedurende welke in Zwitserland ontstof tegen pokken gedistribueerd wordt geen enkel geval van encephalitis of van andere complicaties word geregistreerd. „Om aan den eisch: virulentie van het vaccin te voldoen aldus het antwoord zijn vele koepokinrichtigen, die niet over voldoende menschelijk materiaal voor klinische controle beschikten, ertoe over gegaan, het toe te passen op het konijn, een dier, dat buitengewoon vatbaar is voor pokstof. Nu is het een karakteristiek feit, dat de gevallen van encephalitis na vaccinatie, die zich achtereenvolgens zoo wat overal voordeden, op treffende wijze samenvallen met deze „veralgemeening" van het gebruik van cultures op het ko nijn. Waarschijnlijk zijn de gevallen van en cephalitis post vaccinalis zelfs uitsluitend voorgekomen na het gebruik van vaccins, afkomstig van inrichtingen, die gebruik maakten van het konijn voor de regene ratie. „Wij willen niet zeggen dat de entstof, in rechte lijn of door opklimming van het konijn (den specifieken verwekker van de encephalitis) verkregen, hetzij een me- ningo-kok of een andere, in symbiose be vat, maar de passage van de koepokstof op het konijn heeft er de biologische sa menstelling van veranderd, zoodat het ko nijn de entstof van dermo-vaccin, welke zij behoort te blijven, 'heeft veranderd in neuro-vaccin, een eigenschap welke dit dier zeer natuurlijk bezit wegens zijn zeer speciale affiniteiten, hetgeen ten gevolge heeft, dat door een daarvan afkomstige entstof de zenuwcentra veel gemakkelijker worden beïnvloed. „Indien de Nederlandsche inrichtingen, die gevallen van encephalitis post vacci nalis hebben ondervonden, voormelde practijk hebben aanvaard, dan is voor ons het vraagstuk theoretisch uitgemaakt. En als het Deensch Instituut zich in dit geval bevindt, is het volkomen verklaarbaar, dat het verleden van die instelling geen waar borg kan opleveren voor de toekomst, om dat zij haar methoden van cultuur wijzig de, indien zulks inderdaad het geval is, wat geenszins verwonderlijk zou zijn." Hieraan wordt toegevoegd, dat in Zwit serland twee jaar geleden twee gevallen van encephalitis post vaccinalis, waarvan één doodelijk, zijn geconstateerd, waar over in ons land heel wat geschreven is. Deze twee personen waren gevaccineerd met entstof van het Instituut van Bern, dat de cultuur op het 'konijn toepaste. In Engeland deed zich hetzelfde ven- schijnsel voor. „Het is niet de bedoeling", schrijft het Instituut, „de Nederlandsche Instituten te denigreeren; wij willen slechts vaststellen, wat de mogelijke oorsprong is van deze be treurenswaardige gevallen en u de reden toonen, waarom wij voor deze abnormale complicaties meenen beveiligd te zijn go- bleven." Volhouden. Als het volksdeel, dat den Zondag als de dag des Ileeren eerbiedigt, maar pal blijft staan en streng de goede zede hand haaft, zegt onze „N. Pr. Gr. Crt", kan het een grooten invloed ten goede oefe nen. Als er echter in den geloovigen kring verslapping komt, dan loopt het natuur lijk verkeerd. Wij moeten ook op dit punt van geen toegeven weten. De waarde van een flink vasthouden aan ons principe bleek ons uit hetgeen in een onzer gemeenten, in Grijpskerk, gebeurde. Men is daar een actie begonnen, om een zweminrichting te verkrijgen, Het particulier initiatief liet zich goed gelden. Ook dat is een vrucht van een krach tige antirevolutionaire politiek. Men wist wel, dat het gemeentebestuur niet dade lijk klaar zou staan om te doen, wat het particulier initiatief behoort ,aan te vatten pn door te zetten. Aandeelen werden geplaatst en ook do antirevolutionairen werden om medewer king verzocht. Zjj stelden aanstonds den eisch: op Zondag moet de inrichting ge sloten zijn. De Zondag moet geëerbiedigd. Daartegen was eerst in vrijzinnigen kring wei bezwaar, maar onze menschen hiel den .voet bjj stuk. Op de vergadering, waar de zaak haar beslag kreeg, werd een antirevolutionair tot bestuurslid gekozen. En hij zeide weer: vóór ik de benoeming aanvaard, moet ik weten, of do Zondag geëerbiedigd zal worden. Dit krachtig, principieel optreden maak te blijkbaar op de vrijzinnigen een goe den indruk. Zoodat zij besloten, hoewel de meerderheid op de vergadering vor mend want onzerzijds had men nog geen aandeelen genomen aan. den wensch van'de antirevolutionairen te vol doen. Toen nam de benoemde antirevolu tionair zitting in het bestuur en er is geen twijfel aan, of onze menschen zullen nu van harte meedoen. Hun volhouden behaalde hier een schoone overwinning. Laat dit voorbeeld ons allerwege in ons gewest tot leering zijn, dat wij toch in geen enkel opzicht, wat onze beginse len aangaat, gaan marchandeeren. Wij willen gaarne medewerken in allerlei op zichzelf goede actie en de vrijheid van niemand belemmeren.Maar de eisch Gods geldt voor allen, en zoolang Nederland een Christelijke natie mag heeten, moet do eerbiediging van den Christelijken rust dag in het leven nommer één zijn. Blijven wij dit beginsel handhaven, dan gaat er van het Christelijk volksdeel een krachtig getuigenis uit, dat niet zal nar laten te spreken tot de consciëntie van geheel ons volk. Juist in het getrouw voorgaan in do gehoorzaamheid aan Gods Wet voor heel het loven ligt de kracht tan ouzo antirevolutionaire politiek. In verband met het feit, dat Edison 50 jaar geleden de electrische gloeilamp uitvond, is te Amsterdam een lichtweek georganiseerd. Heel de hoofdstad baadt des avonds ïn een zee )£pn licht en als men alleen slechte de foto's van die verlichting in oogenschouw neemt, dan blijkt wel van hoeveel beiteekemis de uitvinding van Edi son is geweest. Vergelijkt men echter de electrische lamp met de zon die heel de .aarde ver licht en verwarmt, dan blijkt welk een ontzaglijke afstand er is tusschen den Schapper en een der meest geniale schep selen. De electrische lamp geeft een prachtig schijnsel, maar wat is dat licht vergele ken. bij het allesverblindeaxde levenwek kende zonlicht? Edison is een groot man, wien hert gege ven is veel tot stand te brengen. Maar hoeveel grooter moet dan wel zijin de Schepper, die zoo geweldige krachten in de natuur heeft verborgen. Edison wordt geëerd en dat is goed. Maar hoeveel meer reden is er dan om lof te brengen en eere, den Almach- tigen Schepper van hemel en aarde. OPMERKER. Vraag „Bols" en Iet op, dat ge 't ook krijgtl PRIJS FL 4.- MÈT KRUIK Nederlanders in den Franschën landbouw. De Immigratiedienst van het Fransche ministerie van landbouw heeft de resul taten gepubliceerd van een enquête, welke in 1927 is gehouden naar het aantal vreemdelingen en het beroep dat zij op dat tijdstip uitoefenden. Daaruit blijkt, dat het aantal Nederlanders, dat in den Franschën landbouw een bestaan heeft gevonden, betrekkelijk nog gering is. Do groep Nederlands die landarbeiders telde niet meer dan 537 personen, een aantal dat, volgons onzen Rijkslandbouwconsu- lent te Parijs, veel lager is, dan men ge woonlijk veronderstelt. Hot is waarschijn- lijlc, dat enkele Nederlanders, die Frankrijk als landarbeider waren binnengekomen., na eenigen tijd in do industrie wenk heb- den, maar groot zal hun aantal niet zijn. Nederlandsche landbouwers in Frank rijk, die eigenaar waren van hun bedrijf, waren er 139 (bun vrouwen en kinderen van ouder dan 13 jaar medegerefeend), pachters en deelpachters waren er 393. De eerste groep bebouwde 2457 H.A de tweede 6046 H.A., te zamen dus 8501 H.A., d.ie door onzo landgenooten werden geëxploiteerd. Noord-Frankrijk en de om geving van Parijs zijn in verreweg dt meeste gevallen door onzo boeren en landarbeiders als vestigingsplaats gekozen. Ter vergelijking geven wij bier het aam tal Belgische pachters en deel pachters met de oppervlakte, door ben geëxploi teerd: 20.457 personen en 261.031 H.A. Bovendien vinden 18.822 Belgen in dien Franschën landbouw: een gesalarieerde ba trekking. Die bevochtiging van weidegrond. Wij lezen in „Friesch Dagblad" hot volgende: Dezen zomer wandelden wij over 6 Rijksweg langs een stuk weiland van de heer S. Dijkstra te Marssum. Wij zager aldaar op dat land aan den slootkant, eei. benzinemotor in werking staan. Deze mo tor zoog het water uit oen flinke diep geslatte sloot op en perste dit door een brandslang het grasland over tot zooveel, dat het land flink nat was geworden en de greppels vol stonden. De buizen on der de dammetjes door waren dichtgezet, zoodat het water in het land moest ver zinken. Het spreekt vanzelf dat dit geld moet kosten. Noodig is dat de slooten eens flink diep uitgeslat worden, van modder, riet en biezen ontdaan. Een ding, 3 at trouwens steeds zeer nuttig is om het vee aan goed drinkwatter te helpen. Wij zullen de resultaten bij den heer Dijkstra vermelden: Hij zag kans om van ongeveer vijf pon- demaat grasland, voor vijf on zes stuks hoornvee .voldoende hooi te vinden en bovendien dezen zomer voor zes stuks hoornvee op dat stukje land genoeg gras te teelen. De groei van het gras ging snel in zijn werk, hetgeen trouwens ook wel valt te verklaren: immers, het water werd betrekkelijk warm over het land geperst en de zon liet direct haar warme stralen werken, zoodat onmiddellijk de hernieuw de groei intrad. Dijkstra deelde 'ons mee, dat de kosten rond twaalf gulden per póndemaat had den bedragen. Dijkstra was best tevreden. Zijn vee had Rink melk gegeven. Het zat nu bo vendien ook goed in 'het vleesch in tegen- stolling mot anderen. Zijn conclusie was, dat hot economisch was. 4 I De In alle - Men s| Na jare proefnemil Woerd, hf Nederbetul in geslaagl kuilen en| ongeveer derhoudskl effen wegl ton. De h| minister durende door in monstratie en lo ver konden wl do besturl als door Minister I soonlijk e| den heer ren en bi zijne volle ter heeft bod en dl werkwijze zeer onbel wiegen, ge| de staat van primal zijn van nq pel ijker, c'i omonstra! doch bij resultaten iroor zijn el Waaroml den minisl wogen va; is dat me cm ze to snel or wo! indien: va. Van de '1 door de ril werd geprrJ ren wegge! y v RILLANi voor 6 uui schip Giek van Rillarn Direct wer gezonden, da poginge gen geen 4 uur zal sleepbooter dat aan b; zijn benax schip was Engeland. De k ROTTER nog een b aangemeld, avond van over zes is geloopei CooLsche portret var tot zijn ve Het ond< voortgezet. Scliie en Voorts Politie de li een in de ken of er r mot vordac op don d; daarna. AMSTER waarvan m kon lijdend taine ontsl hij niet aa AMSTER1 richt ontva vliegtuig to kon on to 1 LEIDEN. G. K m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2