Donderdag 24 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPECIALE AANBIEDING BESPEELDE ORGELS Ook een tweetal gebruikte Piano's A. S. J. DEKKER - GOES. Hgndrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Franco levering met volledige garantie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland van eanige goede tegen voordee.lige prijzen. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummer^f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Een revolutionaire partij. De S.D'.A.P. is een revolutionaire par tij krachtens hare beginselen. Soms heeft het den schijn, dat ze heel wat van hare revolutionaire haren ver loren heeft; dat zij hare idealen zoiekt te verwezenlijken niet door revolutie, maar door evolutie. Meer dan schijn' is het echter niet. Dat is nog weer gebleken bij de land arbeiderstaking te Groningen, waair de socialistische voormannen, hoewel zij voor hun oogea zagen, dat de zaak ver keerd liep, toch de leiding van de Com munistische raddraaiers aanvaardden. Het blijkt ook weer te Maastricht, waar men een sociaal conflict tot een revo lutionaire woeling heeft laten uitgroeien, waarbij aan weerskanten reeds menschen- levens te betreuren vallen. Men heeft zoolang gehitst en gestookt tot tenslotte bloedige botsingen onvermij delijk werden en de messen werden ge trokken en de revolvers afgevuurd. Volkomen terecht merkt de Maas bode dan ook op: „Steeds weer betuigen de socialisten, dat zij de omwenteling der maatschap pij langs ordelijken weg willen bereiken en alle gewelddadigheid van meetaf afwij zen. En to.cb bij iedere gelegenheid, dat een conflict van de fabriek naar de straat wordt overgebracht, staan zij aan da zijde der rustverstoorders. Zij mogen dan in theorie de revolutio naire actie als strijdmiddel uitsluiten tel kens als de Overheid zich genoopt ziet met den sterken arm de orde te handha ven, .kiezen zij hartstochtelijk partij voor de oproerkraaiers. Telkens gaat bij hen da natuur boven da leer, telkens kruipt het hloed waar bat niet gaan kan, telkens ontaiardt de klassestrijd in gewapend verzet. En zoo blijkt de S.D.A.P. nog steeds in wezen een revolutionaire partij, die baar karakter wel tijdelijk kan verhelen, maar nooit geheel vermag öif te leggen." De toestand in China. Het is Dinsdag het leger van generaal Feng na een strijd, die drie dagen heeft geduurd, gelukt het front van de Ghinee- sche regeeringstroepen 127 kilometer van Hankow te doorbreken. Men verwacht, dat maarschalk Feng de stad Hankow zal innemen. Het leger van Feng heeft in deze ge vechten twee duizend gevangenen gemaakt en zeventien zware stukken geschut en vele machinegeweren buit gemaakt. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De president der Fransche republiek beeft gisteren opnieuw verschillende poli tici geraadpleegd over het verstrekken van de opdracht tot vorming van het nieuwe kabinet. Het eerst ontving hij Clementel, den voorzitter der financieele commissie van den senaat, die als zijn meening te kennen gaf, dat Briand de eenige man is die mot de opdracht kan worden belast, aangezien bij de meeste ervaringen heeft en bet hem ongetwijfeld zal gelukken het nieuwe kabi net samen te stellen. Lucien Hubert, de voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandsche za ken, adviseerde eveneens Briand met d« opdracht te belasten. Hef Sklarek-schanlcfaal. Weer alcohol* In de cel. In de gevangenis te Moabit is men een nieuw geval van alcoholsmokkelarij aan de gebroeders Sklarek op het spoor gekomen. De Sklareks hadden speciale cellen gekre gen en werden door vertrouwde beambten bewaakt, ten einde nieuwe omkoopérijen, zooals die onlangs hadden plaats gehad, te voorkomen. De hoop der autoriteiten is echter niet verwezenlijkt, want geconsta teerd werd, dat de Sklareks zich toch in het bezit 'bevonden van wijn en cognac. Een bewaker zou nu hebben gezien, dat een der verdedigers, dr Punge, de spiritu aliën in zijn aktentasch zou hebben bin nengesmokkeld m daar bij onderzoek bleek, dat de Sklareks weer over alcoho lica beschikten, werd aan den advocaat Punge voorioopig de toegang tot de gevan genis ontzegd. De bewakingsdienst voor de cellen is nu versterkt en de bezoeken van de echtgenooten der Sklareks en der ove rige advocaten staan onder speciale con trole. Indien de beweringen aangaande dr Punge juist blijken, zal deze zich niet al leen voor den raad van discipline, maar ook voor de justitie te verantwoorden 'heb ben. De gebeurtenissen in Afgar.istan. Telegrammen uit Moskou maar ook van de Perzische grens behelzen dat Habib Oellah zich met zijn eersten minister aan de troepen van Walli Sjad zou hebben overgegeven en reeds onder geleide naar Kaboel onderweg is. Hij heeft zijn volle dige onderwerping aan het gezag van Na dir Chan aangeboden. De nieuwe 'koning heeft gelukwenschen en betuigingen van 'trouw van alle Afgaan- sche gezantschappen in Europa en Azië gekregen. Hij heeft de ministers van Aman Oellah in hun waardigheden hersteld en met de groote kooplieden te Kaboel onder handeld over een leening om de regeering te kunnen voortzetten. Het toekomstige wereldiuchtverkeer. Een medewerker van de Münchener Zei- tung heeft in Münohen een onderhoud go- had met Dr Dornier, die o.a. verklaarde dat hij thans vast gelooft, dat men staat voor een nieuw tijdperk van het verkeers wezen. Er zal een wereldvliegverkeer ko men. Vanzelfsprekend zal dit alles niet vandaag of morgen komen. Den Oceaan overtocht meent 'hij' met zijn nieuwen luchtreus binnen afzienbaren tijd te kun nen ondernemen. Hij denkt 'hierbij aller minst aan een recordprestaJtie, maar slechts aan een regelmatig Oceaanlucbt- verkeer. De start met den grooten Dor nier voor een Oceaanvluoht zal geschieden van de zeekust, omdat daardoor meer nut tig gewicht kan worden medegenomen. Wegens den gedru'kten toestand in Duitsohland, zal hij wel genoodzaakt zijn eenige liceitfieis aan het buitenland te ver knopen. Niettemin schijnt de leiding van bet luchtverkeer verzekerd voor Duitschland. Dr Dornier is van plan naar Amerika te gaan om onderhandelingen te voeren over den aankoop van machines. Korte berichten. Blijkens de 'ingediende begrootmg worden de uitgaven voor militaire doel einden in Frankrijk voor 1930 met 1 miljiaid ir. verhoogd. Van ontwapening gesproken I Van den Amerikaanschen Oceaan vlieger Diteman, ontbreekt tot nu toe elk bericht. Allen zich op den Oceaan bevin dende schepen is verzocht naar het vlieg tuig uit te willen kijken. De weervoorspel lingen zijn sedert Woensdagmiddag zeer ongunstig geworden. Op het vliegveld te Croydon zijn maatregelen getroffen voor de landing. Het verkeersvliegtuig ParijsKeulen moest gisteren in dikken mist wegens een motordefect in het open veld landen. Het toestel werd vrij ernstig beschadigd, doch de inzittenden, drie reizigers, de piloot en de werktuigkundige bleven ongedeerd. De reizigers zetten met een ander toestel de reis voort. Het Staatsblad van heden, Donder dag, zal officieel de verloving van 'kroon prins Umberto van Italië met prinses Ma rie José van België afkondigen. DE KANALISATIE VAN DE MAAS VOLTOOID. Een nieuwe scheepvaartweg van 130 K.M. In tegenstelling met de andere groote rivieren, die door ons land stroomen en goed bevaarbaar zijn, is de Maas voor bet scheepvaartverkeer altijd onvoldoende geweest. Een groot deel van het jaar was da waterstand te laag om zelfs kleinere schepen te 'kunnen laten passeeren, ter wijl in het koude eu natte jaargetijde 'de stand van het water zoo hoog werd, dat da stroom te sterk werd voor de scheep vaart opwaarts en te gevaarlijk voor de vaart naar beneden. Reeds in het begin van de vorige eeuw word da noodzakelijkheid gevoeld van nnhgmo Betaling naar keuze een goeden vaarweg naast de Maas voor de verbinding van het Limburgscbe en Belgische iddïïstritsgebied met de groote rivieren. De Zuid-Willemsvaart vormde de verbinding tusschen Maastricht en Den Bosch en jkwam dan ook 'reeds onder de regeering van Koning Willem I tot stand. De Zuid Willemsvaart, die na de schei ding tusschen Nederland en 'België door het kanaal Luik-Maastricht werd verlengd tot Luik eu door het Kempen-kanaal een. verbinding met Antwerpen kreeg, tvas echter berekend voor schepen van ten hoogste 450 ton, terwijl een groot aan tal sluizen, niet minder dan totaal 27 de scheepvaart, toen deze drukker werd, ernstig belemmerde. Toen de behoefte aan een beteren scheepvaartweg in het begin van deze eeuw zich dringend deed gevoelen, werden met België onderhandelingen ge voerd over de kanalisatie van de Maas om deze bevaarbaar te maken voor sche pen tot 2000 ton. De onderhandelingen tusschen de beide regeeringen over de uitvoering van een ontwerp werden door den wereldoorlog afgebroken en in 191.5 werd besloten, om, onafhankelijk van een eventueel© latere hervatting dezer onder handelingen, de kanalisatie op Neder- landsch gebied uit te voeren, en wel van Maasbracbt tot Grave en de gekanaliseer de Maas aan haar benedeneinde dooi'den aanleg van bet Maas-Waalkanaal te ver binden met de Waal. Bovendien zou ,het boveneinde door het kanaal Wessem-Ne- derweert worden verbonden met de Zuid- Willemsvaart. Daar de onderhandelingen met België over de verdere kanalisatie niet zoo goed vlotten als men wel ge- wenscht had, werd in ,1921 bovendien besloten tot den aanleg van het Juliana- kanaal, dat, geheel liggende op .Neder- landsch grondgebied, Maastricht met de gekanaliseerde Maas 'te Maasbracht zou verbinden. Met het gereedkomen van de laatste vijf stuwen in de rivier bij Sambeek en het op .peil brengen van het daarvoor ge legen Maaspand is Dinsdag de Maaska nalisatie voltooid en is in Nederland een goede vaarweg voor schepen van 2000 ton, waarvan ongeveer 110 K.M. langs de gekanaliseerde Maas en de rest door het Maas-Waalkanaal en 'het kanaal Wes- sem-Nederweert, rijker geworden. Deze nieuwe vaarweg tusschen den Rijn of Rotterdam en Maastricht en verder beteekent voor de scheepvaart een ver korting van den vaartijd van twee tot drie dagen, een feit van zeer groote economische beteekenis, niet alleen voor Limburg, doch voor geheel Nederland. Rechtstoestand van Ambtenaren- De heeren Van den Bergh, c.s. hebben op het wetsontwerp, houdende regelen betreffende den rechtstoestand van ambtenaren, een amendement ingediend, om een slotbepaling op te nemen, lui dende: „een besluit door een admini stratief orgaan genomen ter voldoening en in overeenstemming mot oen gewijsde van een ambtenarengerecht of van den eentralen raad van- beroep is niet vat baar voor schorsing of voor vernietiging door hooger administratief gezag". Eenige amendementen van. de heeren J. Ter Laan en _Va.n den Bergh hebben ten doel, vast .te stellen, dat het georga niseerd overleg invloed op den maat regel van bestuur zal worden toegekend- Pensioenfonds Grafische vakken. Gisteren werd te Utrecht in hotel „Kas teel van Antwerpen" onder voorzitter schap van mr Th. ten 'Hagen een a'lgemee- ne ledenvergadering der R. K. Vereeni- ging van Drukkerspatroons gehouden. Op deze vergadering werden de statu ten en, ingesloten, het algemeen reglement van de Vereeniging „Pensioenfonds voor de Grafische Vakken" met algemeene stemmen bekrachtigd. De Pachtwet. A.s. Zaterdagmiddag houdt de vereeni ging Het Grondbezit een buitengewone al gemeene ledenvergadering te Utrecht, ter 'bespreking van de aanhangige ontwerpen tot nieuwe regeling van de pacht en het instellen van pacbicommissies en 'hetgeen haar te dien aanzien te doen zal staan. Prof. dr H. W. C. Bordewijk, 'hoogleeraar te Groningen, zal de beteekenis van deze ontwerpen uiteenzetten. Uitvoering Ziektewet. De besturen der R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid en de drie Metaalbewerkersbonden hebben een bedrijfsvereeniging voor zie'kengeldverze- kering in de metaalonderneiningen der R.-K. werkgevers opgericht. Besloten is, het bestuur samen te stellen uit acht leden, vier aangewezen door de R.-K. Werkgeversvereeniging, twee door den R.-K. Metaalbewerkersbond, en door den Christ. Metaalbewerkersbond en door den Modernen Metaalbewerkexsbond elk één. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. P. J. Asselbargs te Bergen op Zoom. Het bureau der Katholieke Werkgevers vereeniging te 's-Gravenhage werd als di rectie aangewezen. Het bestuur werd gemachtigd, de erken ning van deze bedrijfsvereeniging 'aan te vragen. De bedrijfsvereeniging zal toetreden tot de federatie van bedrijfsvereenigingen. Nieuwe frankeerzegels. Indien de wijziging van de postt&rieven haar beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een frankeerzegel van 21 cent, zijnde het bedrag verschuldigd voor een hinnen- landscben aangeteekenden brief tot 20 gram. Het zegel van 22 Y cent zal kunnen worden gemist. De zegels van 22 Y cent zullen daarom worden opgebruikt met een overdruk: „21 cent". Eerst wanneer de aanwezige voor raad daartoe aanleiding geeft, zal tot aan maak van een nieuw zegel van 21 cent worden overgegaan. Binnenland. Dle radio-ruzie. Da ambtenarenwet door da Tweede Ka mer aapgenoimenl. i Gemeenteraad van Middelburg. Prof. P. J. Blok te Leiden overladen! Buitenland. Aanslag op den ItaliaaoiBchen kroonprins. D'e kabinetscrisis in Frankrijk. Generaal Feng overwinnaar. Sneltreinbotsing bijl Neurenberg. De 'zegelafdrukken op de postbladen zul len door een overdruk tot 0 cent worden teruggebracht. De briefomslagen, waarvan geen groote voorraad aanwezig is, zullen worden op gebruikt voor het buitenlandsch verkeer door een zegel van 5 cent bij te plakken. Een postzegel van 9 cent zal worden aangemaakt, te gebruiken voor stukken, welke ten onrechte als drukwerk gefran keerd zijn in plaats van als brief. De indië-postvluchteri. Van den heer Aler, eersten bestuurder van het vliegtuig, dat in Constantinopel averij heeft gekregen, is thans bericht ontvangen, dat men heeft kunnen vast stellen, waarom boven het Hoogland van Klein-Azië de liaker motor plotseling stopte. Het bleek n.l., dat 't kraagje, waarmede de vlotterpeö van den carburator Vaist- zit, beeft losgelaten, waardoor de vlot- terpea den benzine toevoer geheel afsloot. Een dergelijke storing is nog nooit bjj de K.L.M. voorgekomen en was ook niet te voorzien. De po'st van het ver ongelukte vliegtuig. De post van het vierde vliegtuig, dat in Ccnstantinopel averij kreeg, is op de volgende wijze doorgezonden: de vöor Aleppo bestemde stukken zijn per trein verzonden en zullen aldaar 25 October a.s. aankomen; de stukken voor Bagdad •worden met den autodienst Damascus- Bagdad vervoerd, aankomst aldaar 30 Oc tober a.s.; de mail voor Boesjir, Ka- ratsji, Alahuhad en Akyab wordt overge bracht met den lucbtdienst LondenKa- ratsji, aankomst Boesjir 1 November, en Karatsji 2 November a.s. Da stukken voor Bangkok g.aan per Engelsche mail, aan komst 18 November aldaar eu de corres pondentie voor Ned.-Indië wordt verzon den per s.s. „Patria" en zal te Medan aankomen op 13 November an te Batavia op 16 Nov. a.s. De mail van het retour- vliegtuig. Blijkens mediedeeling van de Indische P.T.T.-administratie beeft het tweede re- tourvlisgtuig 17 zakken post aan boord met een totaal gewicht van 137 K.G, Waterleiding. Voor bad ©n wascMafels: J. M. Polderman Goes. Tel. 12g. Adv. Besmettelijke ziekten. Té St. Philipsland komen niet minder daa zes gevallen van roodvonk voor. T© St. Annaland doet zich een .geval van kin derverlamming voor. Middelburg. In een gisteren gehouden vergadering, uitgaande van den Algemee- nen Bond van Handels- en kantoorbedien den, welke vergadering ook voor niet-leden en patroons toegankelijk was, beeft de heer Smit, bondsvoorzitter, het winkel- werktijdbesluit besproken en kwam hij' tot de conclusie, dat een vrije middag in de week met verplichte winkelsluiting moet worden ingevoerd. Men is tot overleg met de winkeliers bereid, maar als binnen 8 dagen niets van hen is vernomen, zal men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1