No. 20 Woensdag 23 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Boes Handwondjes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-oontrdle FEUILLETON BOEREN VAN LOBITH. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprsjs: Per 3 maendew, franco per post, f3. Lesse nummers f(MK5 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 36 ei BIJ abonnement belangrijks korting. Kamer en Kabinet. Aan het nieuwe Kabinet is blijkens heit Voorl. Verslag der Tweede Kamer, geen geestdriftige ontvangst bereid. Het wordt niet met blijdschap inge haald. Vele leden waren van oordeel, dat na de mislukte formatie van een parlemen tair Kabinet dezelfde staatsman niet had moeten optreden als formateur van een extra-parlementair Kabinet. Verscheidene leden spraken hom leed wezen en teleurstelling nit dat in de Troonrede gemist wordt een kloieke be ginselverklaring. Voorts waren er verscheidene leden die zich ongerust maakten over de fi- namcieele paragraaf iu de Troianrede en die vreesden dat ten opzichte van het onderwijs en de sociale wetgeving een te voorzichtige politiek zal worden ge voerd. En dan werd verder ö.a. nog vrij scher pe critiek geoefend op de wijze waarop het Kabinet werd samengesteld en de overhaaste wijze waarop bij de keuze van ministers werd te werk gegaan. Een hartelijke ontvangst is anders. Hieruit volgt echter niet, dat er voor het Kabinet ook maar eanige reden zou zijn om zich ongerust te maken. De -kracht ook van dit Ministerie, is de machteloosheid van het parlement. Vooral met het oog daarop valt bet te betreuren dat de pogingen om een parlementair Kabinet te formeeren, mis lukten. Verkeerde methode. Terecht werd door de „N. R. Crt." aanmerking gemaakt over de wijze waar op in de afdeel ingen van de Tweede Ka mer over de personen van do Ministers den staf werd gebroken nog voor deze één daad gedaan hebben. „Wat de formateur zelf betreft: „dez-s staatsman had niet moetan optreden als formateur van een extra-parlementair kal binet". De heer Terpstra is „iemand, van wien slechts bekend is, dat hij met de financieele betrekkingen tusschen het Rijk en het lager onderwijs vertrouwd is, maar van wiens bekwaamheid op wijder ge bied niet is gebleken". Minister de Geeï werd gekenschetst als „een nadrukkelijks manifestatie van heit anti-democratisch- ka rakter van het kabinet". De benoeming van den heer De Graaff had „de groot ste verbazing gewekt". Rustiger overwe ging had den beer Reymnr als minister moeten doen afwijzen. Jq, zelfs had de overhaasting, waarmee het kabinet werd samengesteld, volgens sommigen, doen voorbijzien, „dat ook aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken de benoe ming van een anderen bewindsman wen- schelijk ware 'geweest." Dit is al een heel zonderlinge methode. Laat men de Ministers beoordeelen naar hunne daden en ze dan als het noodig blijkt het vertrouwen ontzeggen. Maar een persoonlijke beoordeeling als 54) o O, Aart, die er- aan liep te denken, terwijl de Lobithere na hun vruchteloos zoeken naar hun tenten terugkeerden, klemde de tanden op elkaar. Luitenant Beekman, die hun veel vertelde van wat hij vertellen mócht, had hem weer vol ledig op de hoogte gebracht van de laffe daad, die verricht was. Het was weer het werk van den Raad pensionaris Johan de Witt geweest, die in de Staten had doorgedreven, dat er een gezantschap naar den koning van Frankrijk zou gezonden worden om van hem de voorwaarden voor overgave te vragen. De gezanten waren in het kamp van den Prins verschenen, om heem mee te deelen, dat zij naar koning Lodewijk wa ren gezonden. Maar Oranje had de ver tegenwoordigers der Staten smadelijk het kamp uitgejaagd en gezegd, dat zij het land aan Frankrijk konden overgeven, maar dat hij het zou blijven verdedi gen tot den laatsten voet gronds. Hij wilde van dat laffe gedoe niets weten. Met geestdrift had de jonge luitenant het aan zijn vrienden verteld, opmerkend, dat van den Prins geen andere houding kon worden verwacht Ei was nameljjk nog meer gebeurd. nu gegeven werd strookt niet met de waardigheid van het parlement en 'kan niet bevorderlijk zijn aan een vrucht bare samenwerking van Regeering en Volksvertegenwoordiging. MINISTERCRISIS IN FRANKRIJK. Briiahd afgetreden. Gisteravond heeft een votum van de Franische Kamer het ministerie-Briaad om ver geworpen. Na een buitengewoon gespannen, maar uiterst kalme zitting sprak da kamer met 288 tegen 275 stemmen uit, dat zij een debat over de buitenlandsche politiek, dus in het bijzonder over de Haagsche Confe rentie en de voorwaarden van de Rijn land-ontruiming wenschte, welke wensch door Briand, die de vertrouwenskwestie stelde, was afgewezen. De rechterzijde, onder aanvoering van Marin, de radicalen onder lei-ding van Montigny, gesteund door de socialisten), ontmoetten elkaar in een stemming tegen het ministerie, alhoewel de motieven der beide uitersten geheel verschillend waren. De crisis,,die absoluut niet verwacht- word, wekte een ware consternatie. De kamerzitting, die noodlottig zou wor den voor bet 13e ministerschap en het 7e presidentschap van Briand had aanvan kelijk het aanzien van een giewone zitting. De afgevaardigden waren zeer talrijk opgekomen en de publieke tribunes dicht bezet. Een. ieder verwachtte een] korte zitting, alhoewel men wist, dat men beproeven zou Briand en Painlevé aan de ooren te trekken om iets naders te vernemen over de Haagsche Conferentie en speciaal over de voorwaarden van de opheffing van de Rijnlandbezetting. Toen minister Painlevé zich achter Briand bleef verschuilen, oofc nadat de beer Marin zijn mededeeüngem deed, die inl strijd met het voorgeven van Painlevé aantoonden, welke belangrijke troepen- contingenten reeds uit het Rijnland zijn teruggetrokken welke mededeelingen op de kamer grootea indruk maakten bleek het wel, dat een toestand van on zekerheid was geboren, die door de kamer niet aanvaard kon worden. Onder die omstandigheden hadden de de radicalen de baan vrij voor een ma noeuvre, die trouwens door de socialisten op zeer ondubbelzinnige wijze werd ge steund. Briand zeide, het zeer te betreuren, dat de 'gesloten overeenkomsten nog niet on middellijk in bespreking konden komen. De interpellaties, die die Rijnland-ontrui ming betreffen, achtte hij meer op haar plaats,wanneer de overeenkomsten zelf in de kamer behandeld zullen worden ter ratificatie m.a.w. Briand weigerde een debat, dat hem de handen zou kunnen binden op het oogenblik, dat hij. nog on derhandelaar was. Eenige dagen geleden had er op een boerderij in de buurt een samenkomst plaats gevonden tusschen den kapitein- generaal en afgezanten van zijn oom, den koning van Engeland. Het was uit gelekt, dat den Prins verleidelijke aan biedingen waren gedaan. Hij zon koning worden over een groot stuk der Repu bliek, als hij het verzet opgaf, terwijl dan de rest van het land onder de aan vallers verdeeld zou worden. Maar Oran je had alles van de hand gewezen en gezegd, dat hij liever sterven zou bij de verdediging der laatste gracht. Toen had luitenant Beekman den vrien den van Lobith eerlijk verklaard, dat hij zich in den Prins vergist had; dat deze, hoewel men hem al die lange jaren achteruitgezet had, er geen oogen blik aan dacht, Holland ontrouw te won den, maar zou blijveu vechten, als het moest, tot hij er dood bij neerviel. Zoo was het ook te begrijpen, dat de afgezanten, op weg naar den koning van Frankrijk, om de voorwaarden der overgave namens de Staten te gaan vra gen, niet vriendelijk door den Prins waren ontvangen en ten slotte, ja, dat was het goede 'woord I uit het kamp weggejaagd waren Volbrengend den last, hun door de Staten opgelegd, waren de afgezanten toch naar koning Lodewijk gegaan, om terug te keeren met zulke harde voor waarden, dat den Staten de schrik om De radicaal-socialist Montigny kwlalmi aantoonen, dat een opschorting van be handeling der interpellaties eenvoudig zou beteekenen, de kamer voor een fait ac compli te stellen. Louis Marin vroeg namens de rechter zijde zeer pertinent, of, als de kamer voor de ratificatie zal worden geplaatst, de vraagstukken reeds nieit hun definitieve oplossing zullen hebben ontvangen. De ontruiming is reeds begonnen. Franklin Bouillon werpt dan de kwestie van het Saargebied in het debat. Mandei werpt Briand vooral Poincaré's verklaringen toe, waarmede de kamer be loofd werd, dat de derde zone niet ont ruimd zou worden zoolang de uitvoering van het Yo-ung-pian niet is gewaarborgd, een politiek waarop Briand zijn mandaat voor Den Haag kreeg. Briand poogde wel te doen uitkomen, dat niets buiten de kamer zal warden ge daan, dat de vrijheid van de kamer om al of niet te ratificeeren volkomen intact is, Imaar juist die alle preciseering ontwij kende verklaringen prikkelden de kamer en deden de ongerustheid stijgen. Er werd gestemd en het was reeds aan de kleur der briefjes te zien, dat het spannen zou. Na de schorsing der zitting werd de stemmingsuitslag meegedeeld, die voor niemand ©en geheim meer was. In de wandelgangen van de kamer toon de men te begrijpen voor ©en zeer moei lijke crisis te staan ear er was niemand, die zich er over durfde uitlaten in welke richting een oplossing is te vinden. Men had den indruk, dat de crisis van langen duur zou zijn. De samenzweringen lit Rusland. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-urn© maakt wederom melding van de ontdek king van een anti-revolutionair complot in de leger-industrie der Sovjet-unie, wel ke een ondermijning der weerkracht ten doel had en streefde naar buitenlandsche interventie. De organisatie bestond voor het groot ste deel uit gewezen hoogera officieren van het tsarenleger. De voormalige generaals Michailoff, Wyssotschenski, Dymman, Dachamoff en Schulga zijn schuldig bevonden, ter dood veroordeeld en reeds terechtgesteld. De andere beklaagden' zijn tot intefr- neering in de concentratie-kampen veroor deeld. Mao Donald In Canada. Aanstaanden Vrijdagavond zal Ramsay MacDonald zich in Quebec inschepen. Waarschijnlijk zal bij op 1 November te Liverpool aankomen. Gisteren sprak MacDonald in Montreal voor 1200 leden van de Canadeesch© Club. Sprekend over zijn zending om te probeeren de basis voor den vrede te verbreeden, bracht hij hulde aan d© poli tieke bekwaamheden van Hoover, Briand, en Stresemann. Er schuilt gevaar in dat de opgroeiende het hart sloeg. Inwilliging der voorwaar den beteekende eenvoudig: hot land op genade of ongenade overgeven. En daar voor deinsde men in Den Haag toch terug. Nu al een kleine twee weken waren alle vijandelijkheden gestaakt, daar den koning van Frankrijk uitstel van antwoord was verzocht. Over een week zou echter het besluit naar Zeist moeten gaan. Wat zou het zijn? vroeg Aart zich af. En vroegen zich ook af de officieren en soldaten in het kamp van Bodegraven, onder wie zeer veel vrijwilligers waren, die dagelijks In den wapenhandel ge oefend werden. Maar het antwoord kon nog niet gegeven worden. Daar kwam nog bij, dat een aanslag op Raadpensionaris De Witte was gepleegd, waardoor deze gewond was en het bed houden moest Zijn werk werd waar genomen door den griffier Caspar Fagel, die herhaaldelijk in het kamp van Bode graven verscheen, om met den Prins een onderhoud te hebben. Al dagen heerschte er zoodoende een spanning in het kamp, als vermoedde men, dat grootsche gebeurtenissen op til waren. En intusschen was het dagelijksche le ven eentonig en saai Het was ruim een uur later, dat de Prins van Oranje, terugkomend van een inspectietocht, zijn tent betrad, toen Ben tinck iemand aandiende, die beweerde te komen namens den koning van Enge- doem pifn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloecfj- vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Dools 30-60-90 ©L PUROL generatie niet woet, hoe wij geleden en gegruwd hebben over de opofferingen on zer dooden. Dat was een gevaar voor de komende generatie, tenzij zij die den oor log hebben meegemaakt hun plicht deden als christen en mensch. Zij moesten de moreele verplichtingen, als politieke fei ten verstaan en dit was da reden voor zijn Amierikaainsche reis. I Anti-aotóiaijsten-rellctj&a te Leipzïgi. Op de door de nationaal-socialistisch3 arbeiderspartij te houden vergadering, in de arbeiderswijk Plagwitz te Leipzig, waai de Pruisische landdag-afgevaardigde Ulle over „Zwait-rood-go-uden Sklarek-gees-t" wilde spreken, wa,s een groot aantal poli tieke tegenstanders verschenen. Toen de vergadering na het binnentrek ken der nationaal-socialistischa storm-af- deeling geopend zou worden, ontstond er plotseling een algemeens vechtpartij. Het gereed staande ovierval-comm-ando ontruimde de zaal. De vergadering werd door de politie gesloten. Vijf en twintig personen werden als licht gewond en drie als zwaar gewond vastgesteld. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis ver voerd worden. De afmarsch der nationaal-socialisten werd onder dekking der politie uitgevoerd. In de nachturen kwam 'het nog tot bot singen op verschillende plaatsen der stad. Economisch Volkenbondscomité. De agenda van de dertigste zitting van het Economisch Volkenbondscomité, welke 24 dezer onder voorzitterschap van dr Trendelenburg (Duitschland) begint, is be kend gemaakt. Verreweg het belangrijkste punt is de voorbereiding van een „wapenstilstands verdrag" op het gebied der handels tarie ven. Dit verdrag zal tot basis dienen van een internationale conferentie, welke d© Volkenbondsxaad bij gebleken voldoende deelneming tegen ednd Januari zal bijeen roepen. i Het comité zal de studie van heft steefn- kolenvraagstuk voortzetten aan d© hand van de adviezen, die onlangs door een groep van steenkooldeskundigen aan heit comité zijn gegeven. De voorzitter van het comité zal voor stellen, een nieuw onderwerp in studie te nemen, n.l. het vraagstuk] van de granen. Verder zullen de besprekingen loopen over de mogelijkheid van tarief- verlagingen voor bepaalde groepen van producten door collectieve overeenkom sten. Hiervoor zullen door een aantal leden van het comité rapporten uitge bracht worden, waarin de mogelijkheid land, om nieuwe onderhandelingen te beginnen, geheel buiten den koning van Frankrijk om. De bruine oogen van Oranje, wiens doel het was, Engeland van Frankrijk te scheiden, tintelden bij dit bericht en hij gelastte Bentinck,den man in zijn tent te brengen. Toen, in een punt des tjjds, speelde zich het geval af Slenterend door het kamp, zij hadden nog geen dienst, liepen Aart van Gelderen en Jan van Engelen, die nog steeds stok stijf vasthield, dat hij den spion van Frankrijk gezien had, in de nabijheid van 's Prinsen tent, toen Bentinck naderde met den bezoeker, die zich bjj Oranje had laten aandienen als een boodschap per van den Engelschen koning. „Daar héb je heml" schreeuwde Van Engelen opeens. „Hij i s het, de spion van Frankrijk, die in LobithHij gaat naar den PrinsI Als.... als hij hem maar niet vermoordt!" Bentinck, het geroep in da verte hoo- rend, maar de woorden niet verstaande, keek ©ven achterom. Meenende, dat de heide soldaten onderling verschil van meening hadden, liep hg evenwel verder. „Weet je het zeker?" vroeg Aart met heesche stem. „Hij is hetl Tc Heb' hem in Lobith ge zien, waar hjj Petersen Aart hoorde de laatste woorden niet meer. Opeens had hg een besluit genomen Binnenland. De Tweede Kamer over de ambtenaren wet. t> Behandeling middenstandsaangelegenher den. De verdachte van den moord te Rotter dam is ter beschikking van den Off. v. Justitie gesteld. Zitting Pxov- Staten van Zeeland. Buitenland. Kabinetscrisis in Frankrijk. Samenzweringen in, Rusland- wordt nagegaan met betrekking tot hout, cellulose, papier, vruchten, versöho groen ten, leer, staal, rijst. Op verzoek van; den econoimischen raad sullen deze stu dies uitgebreid worden tot landbouwwerk tuigen en machine®. Op initiatief van de jongste Assemblée zal een studie wor den gemaakt van het vraagstuk van de toelating van vreemdelingen. Ten slotte staan een aantal rapporten op de agenda over onderwerpen, die reeds eerder in studie zijn genomen, zooals de industriëele trusts en kartels, de classi ficeering van maatregelen die als econo mische protectie worden beschouwd, en de wettelijke voorschriften inzake de mer ken van oorsprong. Weer een Oceaanvluchi Uit New-York wordt gemeld: Gisteravond om 6 uur 15 is de vlieger Diteman voor een aceaanvlucht, met als doel Londen, gestart. Zonder eenige andere aankondiging dan een brief aan den commandant van het vliegveld te Harbour Grace is de Am©-' rikaan Diteman uit Montana, die daar voor 14 dagen was aangekomen, zooge naamd om geschiedkundige naspeuringen te doen naar Sir Francis Drake, gisteren in zijn vliegtuig Golden Hind voor een Oceaanvlucht vertrokken. De weerberich ten boven den Oceaan waren vrij goed. Uit Billings in Montana wordt gemeld, dat Diteman 40 jaar oud is, gehuwd en vader van 2 kinderen. Hij is bekend als veefokker, als hoedanig hij op een boer derij werkzaam was. Nadathij zijn brevet als vlieger ver kregen had, kocht Diteman een paar maanden geleden het vliegtuig, waarmee hjj nu tracht den Atlantischen Oceaan over te vliegen. en holde naar een tent, die hij hals over kop binnenvloog, roepend: „Luite nant Beekman 1 Luitenant Beekman I" In de tent sprongen tv©e officieren grijpend als bij intuïtie naar pistool en degen. „Wat is er, Van Gelderen?" vroeg Beek man haastig. „BijdenPrinshijgde Aart, „wordt nu iemand gebracht. Enhrj> is een spion van Frankrijk IIn Lobith. „Wat?!" schreeuwde graaf Styrum. „Weet je dat wel zeker?" Jan van Engelen, die Aart, over wiens stoutmoedigheid hij verbaasd was, gevolgd was, antwoordde: Ja, heer graaf, een spion van Frankrijk 1 Ik ken hem wel. Tc Heb hem in Lobith gezien, toen Verder doorspreken kon hij niet. Want graaf Styrum duwde hem ietwat hard handig fflpzij en vloog naar buiten, naar de tent van den kapitein-generaal, niet opmerkend in zijn verbouwereerdheid, dat een aantal karossen naderde;, die door tal van soldaten werden aangegaapt Struikelend bijna, over zijn eigen bee- non, holde graaf Styrum de tent van den Prins binnen, die zat te praten met den bezoeker, terwijl Bentinck, wat achteraf, het onderhoud bijwoonde, en stom van verbazing zijn vriend Styrum aanstaarde. „Hoogheid 1 Hoogheid I" rieip deze ge jaagd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1