f Brieven uit de Residentie. Zoekltehtjes. ovweenkarastig de pensioenwet met f 108" verhoogd. Daarna deelde de voorz. mede, dat in een vergadering van de colleges van B. en W. van Westkapelle en Domburg is besloten aan de Raden dier gemeen ten voor te stellen om bjj eventueele overname van den onderhoudsplicht van de wegen, bekend op den ligger West- kapelle no. 22 en 23 en van Domburg no. 8, deze te verdeelen aldus, dat de gemeente Westkapelle op zich neemt ta onderhouden het gedeelte van bedoelde wegen vanaf den Aagtekerkschen straat weg tot 825 Meter van het begin van dien weg naar het Noorden, terwijl door Domburg het overige deel, lang 1100 Me ter, en uitkomende op den Schelpweg, zal worden onderhouden. De Raad kon zich met deze verdeeling vereenigen. Aan de orde kwam daarna het vast stellen van een nieuwe verordening, re gelende de schoolgeldheffing. De voorz. deelde mede, dat de commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren W. Hui- bregtse, Hendr. Cijsouw en spreker, als voorzitter een nieuwe regeling heeft ont worpen, welke, na ook in het college van B. en W. te zijn behandeld, thans ter vaststelling aan den 'Raad werd aange boden. De voorz. zei, dat door de commissie is uitgegaan van de veronderstelling, dat de gezinnen met de laagste inkomens van liet betalen van schoolgeld het meest moeten worden ontlast. De nieuwe veror dening zal wel een vermindering van do opbrengst der schoolgelden tengevolge hebben, doch de commissie is van oor deel, dat door de gunstige opbrengst, zoowel van de inkomstenbelasting als van personeele belasting deze verminde ring zeer wel te billijken is. Dhr K. Cijsouw vond de nieuw voor gestelde regeling een stap in de goede richting, brengt een woord van dank aan den voorz. en de leden van de commis sie voor de moeite, die zij zich getroost hebben om de nieuwe regeling te ont werpen en sprak de hoop uit, dat de nieuwe verordening zal worden aange nomen. Nadat de verordening in haar geheel was voorgelezen, werd zij met algem. st. aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde de vast stelling van de gemeentebegrooting 1930, welke postgewijze werdbehandeld. Bij den post „straten" vroeg de heer K. Cijsouw of er onder den dijk bij de nieuwe gebouwen een straat gelegd zal worden. De voorz. en de heer Huibr. Cijsouw waren van oordeel, dat voorloopig een voetstraat voldoende zou zijn en dat eerst overwogen diende te worden een straat aan het Noordkerkepad te leggen. De heer Jaks. Minderhoud vroeg, of het overge bleven deel der Zuidstraat thans ook ver breed zal worden, waarop door den voorz. bevestigend werd geantwoord. Dhr Louwerse vreesde, dat de grondslag on der den dijk niet bepaald geschikt zal zijn voor straataanleg tengevolge van de voor demping van de sloot gebruikte ma terialen. By den post „kosten omroeper", wees dhr Louwerse op de noodzakelijkheid omi bij bet omroepen van bekendmakingen vanwege de gemeente op meerdere plaat sen om te roepen, al zijn daaraan dan ook meerdere kosten verbonden. Bij den post „besmettelijke ziekten" vroeg de beer Huibregtse, wat er ge daan zal worden bij1 eventueel voorko mende gevallen van alastrim. De voorzitter zeide, dat deze patiënten dan naar de ziekenbarakken te Middel burg vervoerd zouden moéten worden. Vervolgens vToeg de heer Huibregtse of het op de begrooting gebrachte be drag voor onderhoud der dokterswoning voldoende is, omdat hij' vernomen heeft, dat de gemeente-geneesheer over de wo ning heeft geklaagd. De voorzitter wees op de verschil lende verbeteringen, die den laatsten tijd aan genoemde ambtswoning zijn aange bracht, o.a. een nieuwen regenbak, een nieuwe schutting, een nieuwe koekoek op het dak, enz. De heer Louwe zei, dat door den gemeente-op zichter nagegaan wordt, welke verbeteringen aan de woning aan gebracht moeten worden. Bij1 den post „begraafplaats" wees de heer K. Cij'souw er op, dat er wel eens over wordt geklaagd, dat de begraafplaats er slordig uitziet. De heer H. Cijsouw meende te moeten opmerken, dat de be graafplaats geregeld wordt opgeknapt. De heer Louwerse zeide, dat de graven zelf ook niet altijd behoorlijk zijn afge werkt. De heer Minderhoud zou dezen post willen verhoogen. Na nog eenige bespreking werd echter besloten (lezen post niet te verhoogen. Bij den post „kosten vervolgonderwijs" vroeg de heer Minderhoud om meer be kendheid te geven aan het feit, dat de gelegenheid tot deelneming aan den cur- bus is opengesteld, b.v. door omroepen. Daarna werd met algem. st. besloten om de gemeente-begrooting *1930 vast te .stellen voor zooveel den gewonen dienst betreft op een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f 43.810.79V2 De heer .Hendr. Cijsouw had evenwel verzocht de aanteekening aan te brengen, dat hij om princïpiëele bezwaren gestemd heeft tegen den post „verzekeringen". Na de gebruikelijke omvraag eloot de voorzitter de vergadering. Blggekerlce. Maandagmorgen kwam' de gemeenteraad' in een spoeaeischende ver gadering bijeen. Afwezig weth. Dekker. Voorzitter burgemeester Simonse. De voorz. deelde mede, dat hem bij gehouden informatie was gebleken, dat in den zo- Tijdens de Edison lichtweek staat Am sterdam in het teeken van schitterende illuminatie en waar duizenden in de ko mende dagen eens een kijkje in de hoofd stad zullen gaan nemen, is het voor hen wellicht practisch, aan de hand van bij gaand kaartje na te gaan welken weg men het best kan volgen, om de meest interessante punten te bezichtigen. Van het Centraal Station leidt de weg als vanzelf langs het verlichte Damrak naar den Dam, waar des avonds het Edison- monument de Paleiskoepel en het raam der Nieuwe Kerk in feeërieke verlichting prijken. Ook het oude postkantoor achter het Paleis is in de verlichting opgenomen. Dan gaat de weg Jangs Kalverstraat naar de Munt, waar de toren in een zee van lichtjes is. Terugkeerend langs Singel naar Koningsplein en Leidschestraat ziet men het monument in het Leidsche- boschje. Verder de stad doorgaande langs Stadhouderskade bereikt men het Frede- riksplein, waar de fontein verlicht is. Verdere bezienswaardigheden zijn de Westertoren, Station Weesperpoort, Rem- brandtmonument, Stadschouwburg (Leid- scheplein), Waag, Oudekerktoren, Zuider kerktoren, Montelbaanstoren, Heeren gracht van Leidsche straat tot Vijzelstraat, bruggen Leidschestraat, Weteringplant soen, enz., enz. mer van het volgend jaar de electrificatie zoover zal zijn gevorderd, dat ook in onze gemeente de gelegenheid zal bestaan aan te sluiten. Ingekomen was het be kende schrijven 1/4 cent per inwoner be schikbaar te willen stellen voor meubi leering der bestuurskamer in het eigen gebouw der Ned. Gemeenten. Z.h.st. werd besloten f2.50 beschikbaar te siélen. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven waarin werd goedgekeurd de verkoop van de onderWijzersn'oning. Me degedeeld werd dat door B. en W. een schrijven was gericht aan het gemeente bestuur te Middelburg of aldaar gelegen heid bestond eventueele lijders aan alas trim aldaar in een of andere inrichting op te nemen. Bericht was dat te "Middel burg geen plaats was. Thans zal het zelfde gevraagd worden aan 'Vlissingen. Van de gelegenheid zich te laten vacci neeren was tot nog toe slechts door één persoon gebruik gemaakt. Van den Comm. der Koningin was inge komen een uitgebreide circulaire, waar in werd aangedrongen de jaarwedde van den veldwachter meer in overeenstem ming te brengen met de tegenwoordige omstandigheden. Dit schrijven werd ver wezen naar B. en W. om advies. Thans was aan de orde het punt waar voor de .vergadering was belegd: n.l. be spreking te houden herbesteding herstel lingen aan de openb. school. In zijn toelichting zeide de voorz.: Vrijdagmid dag is het aanbesteding geweest, van de te verrichten werkzaamheden aan het schoolgebouw. Ingekomen waren 2 brief jes, waarin de schrijvers mededeelden het te druk te hebben, om het gevraagde werk uit te voeren. Daar enkele jaren geleden is besloten werken de f300 te boven gaande publiek aan 'te besteden, vraagt hij wat nu? B. en W. waren met den Inspecteur, het onderwijzersper soneel en het schoolbestuur overeen ge komen, om vanaf 19 October de school te sluiten en ook de herfstvacantie tot dien datum je verschuiven. De reparaties konden volgens den bouwkundige in dien tijd tot 15 November best worden uit gevoerd, het schilderbuitenwerk misschien niet. Met deze regeling was de school den kortst mogelijken tijd gesloten. Toen aanbesteed zou worden is door het schoolbestuur aanmerking gemaakt en aanvulling gevraagd van bet werk o.a. afbikken en bestrijken van alle muren en uitbreiding van privaten. Het dagelijksch bestuur heeft hierop goedgunstig beschikt. Wel werd door uitbreiding van het werk da opleveringstermijn kort, doch de bouw kundige had gerekend dat het „kon". Doch nu is Vrijdag aanbesteding gehou den met het gemeld resultaat. Het speet den voorzitter, dat niet direct de termijn met een paar weken is verlengd, daar de opening op 16 November al was de ver bouw in orde, toch niet door zou kunnen gaan, aangezien de aanvrage voor school- meubelen en leermiddelen door het be stuur nog niet is ingediend en dus ook niet besproken is kunnen worden. Thans resten drie mogelijkheden: le het werk te laten uitvoeren in eigen beheer, dus door den dit jaar in dienst der gemeente zijhden f immerman; 2e herbesteding on der de vakmenschen in de gemeente en 3e herbesteding doch dan ook vakmen schen buiten de gemeente te laten in schrijven. De gemeente-bouwkundige ad viseerde het laatste. Dhr Poppe betwijfelde dat de werke lijke reden van het niet inschrijven zou zijn da te korte tijd. Hij ia niet teleurge steld, waift hij1 had zulks verwacht. Hij had van een timmerman vernomen, dat deze gaarne had ingeschreven, doch de oorzaak zit hem hierin dat de opzichter een zoon heeft die ook aannemer is. Hij wenschte een onpartijdig opzichter. De voorzitter antwoordde: we hebben ons te houden aan hetgeen de heeren J. Corbijn en S. A. Goedbloed zelf schre ven, n.l. dat ze het te druk hebben. De heer Poppe antwoordde dat bij van de heeren Gebr. Simpelaar een brief heeft ontvangen, waarin zij schrijven zoo als hij heeft gezegd en dat ze er in hadden medegedeeld, alle geoorloofde middelen te zullen aanwenden om tot hun doel te geraken. De voorzitter zeide, het eigenaardig te vinden, dat deze heeren een schrijven via Poppe aan den raad richten. De heer Poppe antwoordde dat de tijd om den gewonen weg te bewandelen te kort was. Hij kan zich geheel met het schrijven vereenigen. Ook hij vindt het verkeerd een opzichter te hebben, wiens zoon aannemer is en het geeft hem te denken, dat de heer J. Corbijn, nu er besloten is, dat er voor hem een anderen opzichter van elders moet komen, zich nu al terug trekt. De heer Coppoolse zeide, dat volgens hem de oorzaak alleen lag aan het feit, dat de menscheD het hier te druk heb ben. Ook moet volgens hem niet te veel aandacht geschonken worden aan het schrijven van gebr. Simpelaar. Hij zou het gesprokene van dhr Poppe voor ken nisgeving willen aannemen. De heer P. Janse was het geheel met dhr Poppe eens. 'Ook hij had het ver wacht. Van de drukte .geloofde hij niets. Eigen beheer kan, herbesteding betee- kent niets. Ook niet van buiten de gemeente, want elders kennen ze Corbijn Sr ook. Dhr J. Janse wilde om het vlugst klaar te zijn, het den gemeente-timmerman op dragen. Dhr A. Janse vond het een onbegrijpe lijk zaakje. Hij wilde er maar liefst niets van zeggen. Hij zou maar in eigen beheer kiezen en zoo gauw mogelijk. De voorzitter antwoordde niet te bin nen garandeeren, dat bij het nemen in eigen beheer alles direct 'in orde zou zijn, immers de gemeente-timmerman kan best aan een karwei bezig zijn, die hij zoo maar niet direct in den steek kan laten. De heer P. Janse zeide, we hebben te doen met menschen, die r 8 c h t zoeken. Ze hebben zich wel aanvankelijk met de aanneming bemoeid, om te weten boe alles in elkaar zat en om recht van spreken te hebben. Zoo had b.v. van te voren bekend moeten zijn wie 2e op zichter zou zijn in geval J. Corbijn aan nemer werd. Hij voorziet veel ellende, want de timmerlieden zitten in een ster ken bond en zullen doorwerken. De voorzitter zeide, het jammer te vin den, dat alles zoo geloopen was, en vond ook het beste het nemen in eigen be heer. De heer Moens zeide ook te jrelooven, dat dit de oplossing is. Duurt het al te lang dan krijgen we last van het school toezicht. De heer A. Janse betoogde, dat als we de menschen van de buitengemeen ten kans geven, het vast klaar is eö niets meer zal kosten dan geraamd was. Dhr Coppoolse zeide, te willen voor stellen, aanbesteding es ook vanuit d« buitengemeenten- Dhr P. Janse bestreed dhr Coppoolse ten sterkste en waarschuwde voor da gevolgen. We zouden wel eens tijdelijk een openbare school kunnen krijgen. De voorzitter antwoordde, dat het hem het beste geleek alles in eigen beheer te doen, want met aanbesteding gaat ook weer heel wat tijd heen. De heer Coppoolse trok hierop zijn voorstel in en zonder hoofdelijke stem ming werd besloten, het werk te doen uitvoeren in eigen beheer overeenkom stig de reeds gemaakte teekening en be stek. Het schilderwerk zal gegund wor den aan den eenigen inschrijver. De aan nemingssom werd niet genoemd- Wel werd medegedeeld, dat zij boven de raming was. Daar allies heel wat meer zal kosten dan aanvankelijk was gedacht, werd de begrooting gewijzigd en verhoogd met f500. Medegedeeld werd, dat enkele ef fecten eigendom der gemeente tot nog toe lifn bewaring waren bij den oud- secretaris, doch deze wilde daar liever vanaf zijn. Goedgevonden werd, dat de burgemeester, die een loket heeft in een kluis te Middelburg dit voortaan zal doen. Bij de rondvraag deelde de heer P. Janse mede, dat de aanvrage voor Schoolmeubelen en leermiddelen, waar over de voorzitter in zijn toelichting had gesproken, zeer binnenkort zal binnen komen. De heer Poppe wees er op, dat het water bij regen, in de Stationsstraat moei lijk weg kan, het leggen van een gootje zou zijns inziens de zaak z,eer verbe teren. Hem werd verbetering toegezegd. Hierna sluiting. Groeide. Het 11/2 jarig Jdnd van den landbouwer v. d. H. heeft tijdens een korte afwezigheid van de moeder een pannetje kokende pap over het lichaam pje gekregen, .waardoor het ernstige verwondingen heeft opgeloopen en onder geneeskundige behandeling moest wor den gesteld. Mogelijk gevoelt ge lust, om deze nieuwe rubriek in uw dagblad maar over te slaan. Ge schrikt misschien een weinig van het „hoofd" en denkt aan Haagsohe voor naamheid, aan Haagsohe wind, aan Haag- sche 'bluf, aan de beruchte houten ham en dergelijk fraais. Neen, dat is niets voor u, ik begrijp bet. Doch, maak u niet ongerust, ik hoop heel dicht 'bij den grond te blijven. Dat moesten trouwens meerdere menschen tegenwoordig trachten te doen, want dan zouden we niet telkens weer getuige behoe ven te zijn van zulke geweldige tuimelin gen. Och, 'het is heusch geen verschijnsel in Den Haag alleen, men ziet het overal, dat de menschen graag verder willen sprin gen, dan hun stok lang is. Dat ze, als ze een gulden hebben, graag net doen, of het een rijksdaalder is. Zeker, dat is in de groote steden het ergst, maar in de kleinere plaatsen en op het platteland ziet men het even goed. Het is een soort besmettelijke ziekte, een bacil, die de mensohen besmet. Ik ben geen erge vriend van die bijzon dere scheiding tusschen stad en platte land, welke vroeger wel eens gemaakt werd. Allerminst, dat dan in de stad het „intellect" zou wonen en op 'het platteland de boertjes. Dat gelooft feitelijk niemand meer. 1 Overal wonen menschen, zoowel in de Naar aanleiding van mijn vorig zoek- lichtje over de verslapte activiteit ten opzichte van de bestrnding der pornogra fie werd mij gevraagd of zelfs in onze Christelijke gezinnen wel voldoende waalt zaamlioid betracht wordt. Ik wil niet oordoelon, maar ik erken dat de mogelijkheid bestaat dat dit niet het geval is. Wanneer ik hoor wat er in tal van gezinnen gelezen wordt, zoogenaamd of misschien in waarheid uit letterkundig oogpunt, en om op literair gebied „bij" te blijven, dan vrees ik dat er op dit ge bied meer kwaad gesticht wordt dan mis schien wel wordt vermoed. Sommige menschen, geneesheeren bijv., moeten zich terwille van hun studie met allerlei onaangename en soms zelfs ge vaarlijke dingen bezig houden. Maar zij brengen de dingen die gevaar voor besmetting opleveren niet in de huiskamer en zij geven ze niet in han den van personen die er niets mee noo- dig hebben. Moet ditzelfde ook niet gelden van boe ken 'enz. die gevaar voor geestelijke en zedelijke besmetting opleveren? OPMERKER. stad als op bet platteland. En waar men schen zijn, daar is zonde, daar is afwij king van den rechten weg, dat is den weg des levens. In de groote stad woont en werkt de zonde, maar op het platteland ook. Daar bij komt, dat we ons als zonen van één volk toch ook één gevoelen, waar we dan ook wonen. Door de leidingen Gods en door de historie 'behooren we bij elkander, en bij alle verschil van woonplaats en werk hebbeen wij tooh ook gemeenschap pelijke belangen als een, door God rijk ge zegend, volk. Daarbij erkennen wij toch ook als chris tenen, dat alleen Gods Woord en de tradi- tiën van ons volk de betrouwbare grond slagen van ons volksleven uitmaken. Vooral als we in dezen veelbewogen tijd dat verstaan, dan voelen wij ons zoo één, zoo heerlijk één, of God ons nu een plaats ter woning gaf in de Residentie of ergens op een plekske in Zeeland. De Residentie is ontegenzeggelijk een mooie stad, alles draagt er -zoo het cachet van voorname rust. Heel anders dan b.v. in Amsterdam en Rotterdam. Als goed Hagenaar zou het me dan ook niet onmogelijk zijn een loflied op de Re sidentie als stad te zingen. Doch het is mijn plan niet. Ook weet men, dat hier feitelijk het poli tieke hart van ons land klopt. Niet in de hoofdstad, maar in de Hofstad. Nu ben ik heusch niet van plan aan elk mijner épistels een politiek karakter te ge ven. Ik denk er niet aan, om meer dan één reden. Ook hierom, omdat ik hoop ook gelezen te worden door hen, die de poli tiek nu niet 'het hoogste hunner blijdschap vinden, om welke reden dan ook. Ik denk daarbij niet het minst aan de vrouwen en aan de jongeren, 'k Hoop zeer, dat zij deze épistels niet zullen overslaan, maar moge lijk nog wel eens zoo onder elkander zeg gen: hij zegt het nogal aardig. Als iemand, die in de krant schrijft, het zoo ver brengt, dat z'n lezers (mannelijke zoowel als vrou welijke, ouderen zoowel als jongeren) dat van hem zeggen, dan 'kan hij wel eens een potje breken. En ik wil probeeren, of ik het zoo ver brengen kan. Maar dan mag ik niet iedere week over politiek schrijven en dat staat me, eerlijk gezegd, maar wat goed aan. Want ik droom soms 's nachts van de politiek. Dat alles neemt natuurlijk niet weg, dat er wel eens een politiek woordje, of wat daarop lijkt, doorheen zal loopen, daan- voor komen mijn pexmevruchten uit de Residentie en daarvoor ook ben ik dikwijls te goed in de gelegenheid, om een en ander van dichtbij te zien en te hooren. Och, dan kan ik 't misschien soms ook nog wel doen op de wijze, waarop som mige moeders haar kinderen levertraan ingeven; ze doen voor op den lepel wat ;suiker, of ze staan met wat lekkers klaar. Mogelijk probeer ik het zoo ook wel eens. Zoo over alles en nog wat, hoop ik wat te causeeren. Daarbij ben ik me zeer goed bewust, dat er voetangels en klemmen liggen. Er is gevaar om te gaan zwammen. Ik weet niet, of de communist de Vis ser „De Zeeuw" leest. Maar hij heeft ver leden week in de Kamer trachten te vertellen wat „zwammen" is. „Onder zwammen wordt in het algemeen ver staan", zoo zei hij, „dat men beweringen gebruikt, waarvan de grondslag ten aan zien van de waarheid absent is". Deze communist denkt natuurlijk meer Rus sisch dan Hollandsch, want in onze taal beteekent zwammen over iets, er niets of weinig van weten en er toch eindeloos over redeneeren. Daar moet ik voor oppassen, want dan verspeel ik m'n vertrouwen bij mijn le zers. Want ook al is men maar een ge woon buitenmensch, dan voelt hij dikwijls heel goed, of iemand wat weet van de dingen, waarover hij spreekt of niet. Er zijn menschen, die te weinig praten, maar er zijn er tegenwoordig ook niet weinigen, die te veel praten. En dat is werkelijk ook geen kwaal van de vtou- wen alleen. Mijn vrouw zegt wel eens: wij, vrouwen, hebben de naam, maar jullie, mannen, hebt de daad. Zou het waar zijn? Het lijkt me de moeite waard om er eens over te denken. Wat anders de „moderne" vrouwen be treft, daarover kunnen we hier meespre ken. 'k Ontmoette onlangs op straat een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6