Uit den Vlisslngschen Gemeenteraad Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Briefwisseling. Advertentiën. De Afbraakveiling aan de Loskade Middelburg ■Iepen an fcön steads am da polity atrt- snappen. Gisteren is een ptroom van nieuwe getuigen komen opdagen in verband met het verzoek om inlichtingen omtrent den arrestant. De politie heeft eenige menschen op bezoek gekregen, die hem kennen en waardevolle inlichtingen konden geven omtrent zijn manier van leven, en .zijn karakter. Het is thans gebleken, dat hij behal ve onder de reeds genoemde namen, ook geleefd heeft onder den naam Brouwer. In Amsterdam en in Amersfoort zijn voorwerpen die aan den verdachte behoo- ren in logementen in beslag genomen. De commissaris van politie te Rotteiv dam in de eerste afdeeling verzoekt aan allen die inliohtingen kunnen verschaffen in verband met den moord in den Blij- dorppolder omtrent Willem Visser, zich ook noemende Willem Huisman, ook be kend onder den naam Kees den Tuinman, zich aan zijn bureau te willen vervoegen. Dit geldt vooral hen die in de laatste jaren of maanden met hem in aanraking zijn ge weest of hem hebben gezien. Zij die buiten Rotterdam wonen, worden verzocht zich schriftelijk tot hem te wenden of inlichtin gen te verschaffen aan de politie ter plaat se. Willem Visser handelt in planton, bloe men en graszaden en legt tevens tuintjes aan. De kleeding van den man, die in Heer len is gearresteerd, is naar dr Hesselink in Arnhem opgezonden voor scheikundig onderzoek. Eveneens is daarheen opgezon den een pakje vuile wasch, die de man een dag tevoren in een logement in Maastricht 'had achtergelaten. Een bochel als brandkast. Bi het plaatsje Palma op Maltörca over leed dezer dagen in een onaanzienlijke herberg een schamel manneke met een bochel. Hij was door uitputting en ver- waarloozing aan zijn eind gekomen. Bij een medisch onderzoek kwam aan het licht, dat de bochel van het man netje niet echt was, doch gevormd werd door een soort zak, die hip op den rug droeg, gevuld met bankpapier en effecten ter waarde van verscheidene millioenen- De rijkaard bleek een Duitscher te zijn, GeorgiS Bernstein te heeten en uit Al giers te zijn aangekomen. (Slot). Beschouwden wjj gisteren moer de be- grootingsdebatten uit politiek oogpunt, thans rest ons in het kort den zakeijjken inhoud weer te geven. Van socialistische zijde werd op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wen- scben overlaat, te kennen gegeven, dat er van het beleid van B. en W. niets deugt al kregen ze even later tooh wel weer oen klein pluimpje. Gewezen werd op de belastingverhoo- ging, waaraan de Vlissingsche ingezete nen in den loop der laatste jaren hebben moeten gelooven, terwjjl er toch 000 heel weinig gebeurd is. De burgemeester ew weth. P. G. Laeft- noes voerden hiertegen aan, dat Vlissin- gen moeilijke jaren achter den rug heeft, waardoor het belastbaar inkomen daalde en in economisch opzicht belangrijke schade werd geleden1. Zeker, do belas tingen moesten worden verhoogd (de S. D.A.P.'ers zagen op het mement, dat hieT- to© moest worden besloten, toch ook geen anderen uitweg?), maar met dankbaar heid mag erkend, dat Vlissingen deze tegenslagen nu te boven is. De gemeen telijke inkomstenbelasting kan dan ook voor 1930 f 30.000 lager geraamd worden Wij meenen, dat B. en W. een woord van dank toekomt voor hun voorzichtig beleid in moeilijke jaren. Toen wij die geweldige critield van soo. demi. zijde hoorden, rees bij ons de vraag: "hoe zou het belastingbiljet er we] uitgezien hebben, indien de roode heeren het de laatste jaren voor het zeggen had den gehad en hun verlanglijstje was uit gevoerd? Van het rood© v ïrlanglij'stj© gesproken,, daarop prijkten ei -ijken nog o.m. 'n ge meentelijke bewaarschool en een badhuis. Omtrent het laatste is ook in deze zitting nog geen besluit genomen. De discussie daarover was tamelijk verward, Omdat ook het Groene Kruis een onder zoek daarnaar instelde en men het er niet over eens werd, of het onderzoek der gemeente daarvan geheel onafhanke lijk zal geschieden. Een voorstel-Wes- seling om een crediet van f500 uit te trekken voor het bestudeeren van deze kwestie, zal eerst om prae-advies naar B. en W. gezonden worden. Over de bewaarschool is veel gezegd. Het bleek wel, dat B. en W. niet van plan zijn vanwege de hooge kosten (wethouder Van Westen raamde ze pp f 50.000, want de bijzondere scholen mogen toch ook ip dezelfde voorrechten deelen) een gemeentelijke fröbelschool te stichten. De gemeenten hebben .hier geen wettelijke verplichtingen en zulk ©en zware last kan Vlissingen er niet bij gebruiken. In de volgende Raadsvergadering zullen B. en W. met een voorstel komen, om enkele bestaande bijzondere .bewaarscho len wat meer subsidie te geven. Dien kant willen za wel uit. Laten de heeren S.D.A.P.'ers nu ook eens zulk een school stichten. Dan weten ze ook eens iets af van de moeilijkheden, daaraan verbom den. Ze kunnen dan ook naar rato de zelfde subsidie als de bijzondere scholen ontvangen. De soc.-dem. Raadsleden wilden ook graag da tram Vlissingen—Middelburg tot gemeente-bedrijf makan, nu da PZEM as iw«A ai wil. B. en W. ontraadden dit taa guafoft». Zm zmJ «n jaarlijkse?! Wfccrrt ppleveren, als ze door de gemeente ga- exploiteerd wordt. Laat de Stoomtram Walcheren, die pp 'toogenblik aan het onderhandelen is, het liever doenl Veel woorden zijn ook gebruikt óver de spuiboezem, „de kankerplek van Vlissin gen" naar de burgemeester zei. De Pol der Walcheren, die dezen boezem noodig heeft voor de ontwatering van bet eiland, heeft nu toestemming gegeven.' om er een eilandje in aan te brengen en de oevers te beplanten. Dhr. Berger wild» verder gaan: heit ding droog maken en den polder vergoeden het meerderestroom verbruik voor de uitloozing via het nieu we gemaal. B. en W. zullen dit idee in onderzoek nemen. De Visschershaven jschrjnt ook reel te zullen gaan kosten. Ze moet hersteld wor den, maar f200.000, daarvoor noodig, kan Vlissingen niet alleen dragen. Dan zullen de scheepjes naar de Buitenhaven verwe zen moeten worden. De Burgemeester zal in Den Haag proheeren financieelen steun van Waterstaat hiervoor los te krijgen. De groenten- en fruitveiling levert nog elk jaar een aanmerkelijk tekort op. B. en W. zullen ook dit moeilijke object nog eens aan een ernstig onderzoek onderwerpen. Het is wel eigenaardig: de gemeentebedrij ven, die er nog zijn, kosten telken jare geld. De heer Rorije, s.-d., heeft nogmaals zijn bezwaren tegen het instituut der wijk agenten uiteengezet. Maar de burgemees ter noemde iet-wat ondeugend zijn betoog conservatief! Het instituut waarover uit bescheidenheid geen ophef is gemaakt, heeft een aanzienlijke jaarlijksche bezui niging gebracht, al is het mogelijk, dat het aantal agenten voor dien tijd wel wat te groot is geweest. Is dit instituut 00'k niet de moeite van 't bestudeeren waard van wege de gemeentebesturen van Middelburg en Goes? Daar is reeds vaak geklaagd over de hooge uitgaven voor de politie. WINTER-VOORSPELLINGEN. Door alle tijldein heen zijn de menschen nieuwsgierig geweest naar de komende weersgesteldheid. Vandaar dat we in onze taal zooveel gezegden en rijmpjes hebben, die opi het w eer betrekking hebben. Iets over de z.g. „volksweerkun'de" willen wij hier laten volgen. liet bekende: „Zooals het zomert., zoo zal 't ook winteren", beteekent. dit jaar or ons dus een winter met weinig -iieeuw, oftewel een winter met „droge koude" Wanneer in den herfst 'de bladeren bi zond er lang aan de hoornen blijven zit ten, dan is dit een voorteeken van een strengen winter. f Bevatten de ei'kebladeren veel galappel tjes of galnoten, dam beduidt dit een vroegen winter, met veel sneeuw. Bevatten de galappeltjes in het najaar reeds een vliegje dan zal de winter zacht zijn. Zit er in .het najaar nog een wormpje itx, dan kan men verzekerd, zijn van een strengen winter. Wanneer de herfst betrekkelijk warm is, en die warmte lang duurt, dan volgt er gewoonlijk een harde winter. Wanneer het in September begint te vriezen, behoeft ons dit nog niet te ver schrikken, want: Vorst in September Een zachte December. Wanneer de bijen vroeg in het najaar het vlieggat van den korf dicht maken, beteekent dit een vroege winter. Als de wilde ganzen weggaan, volgt er spoedig koude. Zipi er in den herfst veel eikels en beukennootjes, dan kan men een langen, harden winter verwachten. Wanneer de spinnen vlijtig webben ma ken, kan men vorst verwachten. Uit dit verschijnsel zoo vertelt men werd den Franschea generaal in den winter van 1794 op 1795 vorst voor speld. Het kwam uit, en hij trok met zijn leger over de bevroren; wateren ons land binnen. October, de eerste der drie donker? maanden, geeft ons heel vaak nog eenige schoone, zomerachtige dagen. Volgens de groote „Men" moeten er een twaalftal zulke dagen in een goeie Oc- tobermaand voorkomen. Echter groene bladeren moeten er in .October niet veel aan de hoornen zitten, want: Octobertooi met groene blafln, Duidt vaak een strengen vrinter aan. Men heeft dikwerf bevonden, dat zoo men van dien dag in October af telt, op welken de eerste sneeuw valt, tot op de eerstvolgende nieuwe maan, het zooveel dagen in den komenden winter sneeuwen zal. Eigenaardig is het volgende: „Men gaat omtrent Allerheiligen 1 November in 'tbosch en houwt een spaan uit een beukenboom: wanneer de zelve droog is, dat beduidt: een warme winter, maar is ze nat, dan zal er een koude winter volgen." Op den Sint Maartensdag eten ze in 't Oosten van ons land veelal een gebraden gans- Belangstellend wordt dan het borstbeen van de gans bekeken: zit er een vlek op, dan wordt de winter streng. Als de ganzen en eenden zich de voe ren beginnen uit te trekken» komt ar spoedig vorst. De 30sta November Sint Andries is wel een datum van bataefcenis in 'dp vipjksweerkunde: Sint Andrie» 1 - Staat op en yriasf» En .laat aiet af Voor Lichtroisdag. Da Duftartwm raggen nm tfnran datum: André Brengt Scbneal Een oud boek zegt het volgende: „Men pleegt op Sint Andriesdag een glas boordevol water op een tafel te zetten, dat er iemand aan schudde, en wanneer dat vanzelf overliep-, dan be duidde het een vochtig jaar, maar als het bleef staan, beduidde het een droog jaar." Evenals St. Andries is ook Kerstmis een kritieke dag". Waaneer Kerstmis op Zondag valt, dan volgt een zwakke winter. Wanneer Kerstmis op Maandag valt, dan volgt er een matige winter, maar vele vrouwen worden weduwe Valt Kerstmis op Dinsdag, dan is de winter zeer koud. Valt Kerstmis op Woensdag, dan is de winter streng en scherp. Komt Kerstmis op Donderdag, dan is de winter wel te dragen. Komt Kerstmis op Vrijdag, dan is de winter niet heel streng, maar wal win derig. Valt Kerstmis op Zaterdag, dan is de winter nevelig en koud, met veel sneeuw en wind. Dit jaar valt Kerstmis op een Woens dag Wanneer d'r na een regenachtige pe riode sneeuw valt, beduidt dit vorst, im mers: Sneeuw op slib Geeft binnen dria dagen ijs, Dun of dik. Als de sneeuwt valt in het slijk Ligt za zaven weken achter den dijk. Verder heeft men nog de volgende tee- kems voor een felle vorst: Als de watervogels uit de kleine wa teren naar de groote meren vliegen, dan is er sterke vorst te yerwiachtem. Begint de winter met sneeuw en rijten, Diaa zal 't een langdurige winter zijn. Komen de vogels in scharen bij de steden, er volgt felle vorst. Ziet men het winterkoninkje in de ho- vj® en in de tuinen, dan volgt er sneeuw of groote koude. Deze aloude uitdrukkingen en voorspel lingen berusten meerendeels op een eeuwenlange waarneming der natuur en zijn juist daarom ervaring is toch de beste leermeesteres misschien wel eenigszins betrouwbaar. DEN HAAG. Met betrekking tot de tusschentijdscbe beëindiging van de radio rede van den heer Vogt gisteravond, wordt nog medegedeeld dat de inhoud dezer rede in de tegenwoordige, ten aan zien van eigen en radiouitzendingen eenigszins bewogen omstandigheden, moeilijkheden zou kunnen veroorzaken aan den Radioraad. Op grond daarvan werd den redenaar verzocht niet door te gaan. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan is hem opdracht gegeven de rede ta beëindigen, waaraan gevolg gegeven werd. Verbreking tusschen station en zender had niet plaats. DEN HAAG. Nadat zich gedurende ruim teen week geen gevallen van Alastrim hadden voorgedaan, is thans bij een 2- jarig niet gevaccineerd kind waarvan de vader met Rotterdammers arbeidde ver moedelijk door Alastrim aangetast ROTTERDAM. In het tijdvak van 15 21 Oct. kwamen te Rotterdam 4 alastrim- gevallen voor. In deze periode "is geen der patiënten overleden. Het aantal ge vallen is tot 312 gestegen, In totaal wor den nog 22 patiënten verpleegd. GRONINGEN. Gisteren is de 16-jarige J. L. met zijn fiets tegen den disselboom van een wagen gereden. Hij kreeg £en ernstige darmverwonding die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakte. Zjjn toestand is zorgwekkend. ROTTERDAM. De Rotterdamsche Rechtbank is heden begonnen met de voortzetting van de in Juni geschorste zaak tegen G. J. v. D., beschuldigd van moord op den heer Lans. VENLO. In de enveloppenfabriek Hei beek is door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De brandweer trachtte tever geefs het vuur te stuiten. De schade die door verzekering wordt gedekt, Is zeer aanzienlijk PARIJS. Uit Mekner in Marokko wordt gemeld, dat aldaar een .8 M. hooge ves tingmuur uit de 17e eeuw over een lengte van 100 M. is ingestort. Uit de puinhoopen zijn tot nu toe 11 lijken te voorschijn gehaald. WARSCHAU. Uit Lamberg wordt ge meld dat te Terlejem bij een boeren bruiloft, 7 personen door het ontploffen van handgranaten zijn gedood. LONDEN. De R. 101 is in verband met de minder gunstige weerberichten in de hal gebracht. PARIJS. De verpleegster die vannacht bjj Clemenceau gewaakt Ji-eeft deelde mede dat de patient oen uitstekenden nacht heeft gehad. Hjj heeft rustig ge slapen. Zjjn toestand, is veel verbeterd. PARIJS. Volgens verklaring van den behandelende® geneesheer was de toe stand van Poncaró gisteravond laat be vredigend. Hjj had gesa pijn m wea vtsg vs» Koudekerke. Vrijdagavond 1.1. vergader de de Afd. „Patrimonium" alhier. Naast een verslag van den voorz. over den ge houden Bondsdag te Groningen, werd be handeld het onderwerp: „Patrimonium op het platteland". De noodzakelijkheid van het verbreiden der Ohr. beginselen in het maatschappelijk leven werd duidelijk in het licht gesteld, terwijl vervolgens de vraag werd bespro ken: Wat kan geschieden, om dit te be vorderen? Propaganda voor de Chr. so ciale actie en versterking der afd. ter plaatse. Er werd besloten de Novembermaand, in het bijzonder als propagandamaand te ge bruiken, terwijl aan het eind daarvan een openbare vergadering zal worden gehou den. GOES. Geboren: Jan, zoon van Gillis Hoek van Dijke en Pieternella Bakker. Overleden: Barbar» Dronkers, 28 jr, te Borssele, echtgenoote van Paulus Wil helm Wiskerke; Willem Schipper, 55 jr echtgenoot van Marie Tramper; Leen- dert de Visser, 67 jr, wedn- v. Martina Dommisse. GOES. 22 Oct. 19(29. Graanmarkt. Nieu we Tarwe f 11.25f 11.50, Schokkers f 18 f 20, Kroonerwten f 16f 17.50, Brui ne Boonen f 25f 27, Bolle Bruine f 28, Maanzaad f38f 40. Eieren per 100 stuks f8.70, Per 25 stuks f 2.171/2- Eieren aan part. 10 cent per stuk. Eendeneieren f 6.50 per 100. Poelje-eieren 6 cent. Boter per kilo f2.30, Per halve K.G. f 1,15. Per pond aan part. f 1.25. Fabrieks- boter f 1.25. Eierenverkoop onderafdeeling Zuid-Be veland V. P. N. Aanvoer 3850. Prijs f 9 per 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling van 21 October. Zeeuwsche aardappelen 33,5, blauwe Eigenheimers 23, Bonte aardappelen 2 2,5, spruiten ,16— 38, spinazie 1625, kassnijlboonen 3357, stamsnijb oenen 18 30, kasprincessen 5560, Roem van Holland 4345, postelein 1923, uien 25, Wagenaarshoonen 2029, Suiker- boonen 18—32, veldsla 1921, Bramen 20 ct., alles per k.g.; roode kool 3—8, savoij'e koof 29, Witte kool 23, boe- rekool 1015, bloemkool 24203, rapen 46, kroten 3—5, peen 49, Peterselie 1015, selderie 85, andijivie 2088 wit kroip 2364, kropsla 1228, prei 012, fc'omkomlmers 18—30. VLISSINGEN. Veiling van 21 October. Soldat Laboureur 613, Williams Du- chesse 2—7, Maagdeperen 812, Con- seiller 6. la Cour 46, Duchess© d'An- goulèïne 11, Bonne Louise 1214, Nou veau Poiteau 17, General Sujet 3, Zw. Wijnperen 4, Marsepijnperen 45, Klei neren 3, Pondsperen 38, Beurré Arem- berg 79, Doyenne de Cornice 27, B. Olairgeau 56, Beurré Hardy 12, Gieser Wildeman 3—7, Hertogin Elza 17, Cam- pagnezoet 7, Roode Ribben 10, Prin- cesse Noble 34, Jacq- Lebel 47, tuin- zoet 9, Cox Pomona 25, Ribber 10, Princess© Noble 34, Cox Oranje Pip ping 1, Bismarck 5, Keswick 1, Blom oeï zoet 8, Landsberger reinet 89, Goud- reinet 414, Groninger kroon 89, Bra men 2325, Armgaard 7, Uien 1.53, Spinazie 21—23, Spruiten 2537, Sui- kerboonen 22—39, Princessen 44—46, d- Prinoessen 41, Wagenaars 3438, Snij- boonen 2351„ Schorsemeeren 1016, Tomaten 512, alles per K.G. Boere- kool 2, Roode Kool 36.5, Savoyekool 4.5—9?5', Witte Kool 2.5—6, Komkom mers 3.5', Bloemkool 522, netmeloenen 1622 alles ,per stuk. Selderie 12.5, Prei 6.59.5, Peeën 4—6, Kroten 45.5, Rapen 3.56, Dahlia 59, Chrysanten 610, alles p. bos. Andijvie 3—64, Peterselie 3, Sla 1374, per kist, Cbineesc.be kool 9.5 12.5 per stuk. Aardbeien 27 cent per half pond. Aardappelen 2729 per 10 Kilogram. Programma van Woensdag 23 Oct.: HILVERSUM, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 12.15—2.00 Concert. 2.30—3.00 Radio-Kinderkoorzang. 4.004.30 De voornaamste studiemuziek voor piano door Egbert, Veen. 5.006.00 Concert door de Hongaarsche Tzigane-Kapel. 6.01 Voortzetting concert. 8.009.15 Kamermuziek. 9.45 Radiot-Tooneel. HUIZEN. 1875 M. 12.30—2.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.30 4.30 Concert. 4.305.00 Gramofoon muziek. 5.006.00 Kinideruurtje. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Debat over het onderwerp: „Concours", met medewerking van Gemengd Zang- vereenigingi en Strijk-ensemble. DAVENTRY, 1554.4 M. 11.20 Gramo- foonmuziek. 12.20 Concert. '12.50 Gramofoonmuziek. 1.20—2.20 Orkest- concert. 4.05 Concert. 5.05 Orgel concert. Cinema-orgel. 7.05 Orgelcon cert. 8.05 Orkest. 9.55 „Driekonin- gen-avond", van William Shakespeare. PARUS, „Radio-Paris". 1725 M. 12.50 —2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Ccai- aert. 6.55 Grawjofacaunuriefe. TM Odc«tcc®c«Efc. Stoomvaart-Mij. Nederland. GROTIUS 21 v. Amst. te Batavia. KONINGIN DER NEDERLANDEN, •thuisr., 19 v. Belawan. POELAU ROEBIAK, uitr., 21 te Sabang. SIMAL0E, thuisr., 20 v. Padang. ROEPAT, thuisr., pass. 21 Perim. Kon. Ned. Stoomboot-Mij. AMOR, 19 v. "W.-Indië te New York. IRENE 20 v. Ceuta te Genua. VENEZUELA, thuisr., 22 nam. te Ply mouth verwacht. Rotterdamsche Lloyd. GORONTALO, thuisr., pass. 21 Point de Galle. TAMBORA, thuisr., pass. 21 u. v.m. Gi braltar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Oct. Zwakke tot matige, Zuidelijke tot Wes telijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van gisteren 10 nur 752. Licht op voor fietsers. Woensdag 5 uur 43. Door een misverstand zijh gisteravond de bladen voor Nieuw- en St. Joosland daar te laat gearriveerd om ze nog in de buitenwijken te bestellen. Den agent treft hierbij geen schuld. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 OcL 2.30 uur. Berlijn 59.32—59.34. Brussel 34 6834.71. Parijs 9.769.79. Londen 12.101/4-12.10^. New-York 2.482.481/4. De Heer en Mevr. HORNINGE— FRANCKE geven kennis van de geboorte van hun Zoon HUBERT WILLEM en Dochter ELSBETH HERMIEN ERNA. Arnemuiden, Sonnehoek, 21 October 1929. Heden overleed op het aller onverwachts onze zeer geliefde Echtgenoote en zorgzame Moe der, Behuwd- en Grootmoeder MARGRIETHA v. d. DRIEST, in den ouderdom van 59 jaar en ruim 6 maanden. Uit aller naam, W. VERHAGE Jz. Zoutelande, 22 Oct. 1929. i DANKBETUIGING. Het is ons een aangename plicht, langs dezen weg onzen innigen dank te betuigen, aan alle vrienden binnen en buiten Biggekerke, die op zoo uitnemende wijze den 18en October voor ons tot een onvergetelijken dag maakten. FAMILIE ROOSENDAAL. welke Donderdag 24 October ten overstaan van Notaris STRUVE voor dhr. F. H00RNICK ZOON wordt gehouden, zal precies te 1 uur aanvangen, wegens de zeer groote hoeveelheid. Wij willen nu alles kwijt wegens ontruiming van het terrein door bie- tenaanvoer. Als wij maar koopers hebben, zelfs voor weinig, moet nu alles weg, prachtgelegenheid voor ■waterwerken, enorm veel geploegd en geschaafd 1X6 en l1/* X 6, prachtige partijen Kraalhout, groote partij Damwand, ook voor beschoei ingen en bruggen, als nieuw, gegalv. zinken Platen, zeldzaam mooie. Zie verder advertentie van j.L Zaterdag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2