Dinsdag 22 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 I STER-TABAK Kendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Hfjir ^ooï'^o/rren Binnenland Kerknieuws. Belangrijkste Nieuws. Gemengd Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Olt nummer bestaat uit 2 bladen. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN D irecteur-H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstslraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. Na 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnsmghisprsjs: Per 3 maanden, francs per post, 13. - Losse nummers r ffl.05 Prjjs der A d v e r t e n 11 n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Virijhieild of dwang. De „Midd. Crt." betoogde, dat het ver schil tusschen haar en ons inzake de Zondagsviering is, dat zij anderen hiet wil verhinderen den Zondag op hunne wijze door te brengen, terwijl Zondags heiliging aan den overkant beteekemit: anderen, die er niet zoo over denken, dwingen den Zondag op dezelfde wijz,e door te brengen als zij, die dien dag pp hunne, en dat is blijkbaar de eenig toe laatbare, wijze heiligen. Deze voorstelling klopt niet met de werkelijkheid. Er is geen sprake van, dat zij, die op een Christelijke Zondagsviering prijs stel len anderen zouden willen dwingen den Zondag op dezelfde wijze door te bren gen, als zij dat gewoon zijn te doen- Wel echter meenen wij, dat het tot de taak van de Overheid jjeboort de Zon dagsrust zooveel mogelijk te bevorde ren, teneinde de Zondagsheiliging niet onmogelijk te maken. Maar daarin steekt juist de dwang, volgens de „M. Crt.", waartegenover dan staat de opvatting van de vrijzinnigen, die een ieder willen vrijlaten. Dit laatste is echter niet juist. Als hier van dwang sprake is, dan is het bij hen 'die z.g. de vrijheid huldigen, terwijl ze in werkelijkheid een groot deel van het volk willen dwingen Op den Zondag te arbeiden. Wanneer men b.v. eiseht, dat de trei nen des Zondags op meer dan volle sterkte zullen rijden, dan beteefcent zulks, dat duizenden spoorwegbeambten genood zaakt worden den geheelen dag in touw te zijn, dat zij gedwongen worden te arbeiden en den Zondag te ontheiligen. Men verlangt dat booten en ponten ongehinderd zullen varen, dat trams en autobussen, met name in den zomer, des Zondags veel meer zullen rijden dan op gewone dagen en men dwingt daarmee het personeel op den Zondag arbeid te verrichten/het wordt hen onmogelijk ge maakt van de Zondagsrust te genieten. En men is tevens oorzaak, dat in al lerlei nevehbedrijVen arbeid moet wor den verricht. Hoe drukker het verkeer is op den Zondag, hoe meer er In café's en uitspanningen enz. gewerkt moet worden. Nu ligt het antwoord; natuurlijk al bij voorbaat gereed: wij laten1 een ieder vrij', wij dwingen niemand omi op Zondag ar beid te verrichten. Maar die „vrijheid" beteekent dan toch maar, dat zij die op handhaving van het gebod Gods prijs stellen', van allerlei bet- trekkingen worden uitgesloten, terwijl er bovendien eem indirecte dwang is in dien zin, dat het voor velen steeds moeilijker wotrdt zich. te onttrekken. W'xj hebben hier dus te doen met eeïi schijnvrijheid", die 'in wezenl van dwang zeer weinig verschilt. Ook hier geldt, dat de hoogste vrijheid is gebondenheid, gebondenheid aan Gods Woiord en Wet. Radoslawoff f. De Bulgaarsche oud-minister-president Wasseli Radoslawoff is na een ernstige ziekte van zes maanden te Berlijn op 75-jarigen leeftijd overleden. Radoslawoff stond aan heit hoofd van de regeering, toen Bulgarije "in den groo- ten wereldoorlog de zijde van Duitschland en Oostenrijk koos. De politiek van Ko ning Ferdinand voerde hij getrouw uit. Een speciale rechtbank, welke werd ingesteld om de leden .vanzijn kabinet te vonnissen veroordeelde Radoslawoff en Tontscbeff na den oorlog tot levenslange gevangenisstraf. Beide oud-ministers vluchtten toen naar Berlijn. In den afgeloopen zomer besloot bet kabinet Liaptsjeff hun, nu zij in 1924 van amnestie uitdrukkelijk uitgesloten wa ren gebleven, alsnog amnestie te ver- leenen. Radoslawoff leed toen reeds aan de ziekte, welke thans een einde aan zijn leven heeft gemaakt Zware overstroomingen in Italië. Tengevolge van hevige wolkbreuken bo ven Savona en omgeving, zijn twee beken dermate gezwollen, dat zij de aangren zende velden en de lagere gedeelten heb ben overstroomd. Op enkele punten in de stad bereikte het water een hoogte van een meter, zoodat talrijke zaken ,en kelders onder water gezet werden. Ook de parken werden door bet water ernstig beschadigd. In de omgeving werden ver schillende wijnbergen verwoest. Ook in Spezzia werden de straten door den regen overstroomd. Verschillende far brieken werden blank gezet, zoodat het werk neergelegd moest worden. De Magra is eveneens gezwollen en heeft uitgestrekte landerijen onder water gezet. Ook uit Modena, Bolonge en Ivrea komen berichten over overstroomingen. Op verschillende plaatsen is het tele foon- en telegraafverkeer verbroken. Boven de Italiaansche Riviera .heeft een hevig noodweer gewoed. De wijnoogst in het getroffen gebied is grootendeels vernield. In de havens sloegen verschei dene schepen van bun ankers los en dre ven naar zee. Vele booten zijn gezonken. De ononderbroken werkweek. De betrokken commissie van den opper sten econumistischen raad in Rusland, heeft een voorloopig plan opgesteld voor da invoering van de onafgebroken pro ductie in de industrie, volgens hetwelk in bet op 1 October aangevangen jaar 1929 1930 van de 1.377.048 arbeiders, die in de unie-inidustrie werkzaam zijn, 994.960 (72.3 pet.) tot da onafgebroken productie- regeering zullen overgaan. Met 238.000 is dat nu reeds het geval. Op de petroleum- velden, in de ijzermijnen, de papier- en conservenindustrie zal de onifgebroken productie algemeen worden ingevoerd; in de hoogovenbedrijven voor 80 pet. Clemenceau ziek. Glemenceau is gisteravond door zijn dokters onderzocht. Het onderzoek duurde een uur. Naar Havas meldt deden zij in bet bijzonder onderzoek naar een longaan doening, waarvan zich teekenen voorde den. Zij achten het noodzakelijk dat geduren de den heelen nacht een verpleegster bij den zieke 'bleef wa'ken. Dreigend conflict in de Engelsche wol industrie. Gisteren is te Badford de uitslag van. de stemming der arbeiders over de voorstel len der patroons nopens loonsverlaging in de textiel- en wolindustrie 'bekend ge maakt. Alle vakvereenigingen waren tegen de voorstellen, de eene met grootere, de andere met geringere meerderheid, maar in totaal toch dusdanig dat 79,6 procent van bet totaal aantal uitgebrachte indivi- dueele stemmen tegen, 16.6 procent voor, en 3.7 procent neutraal tegenover de voor stellen stond. Aangezien de patroons reeds verklaard hebben arbitrage te zullen wei geren staat een nieuw conflict voor de deur, waarbij meer dan 250.000 arbeiders betrokken zijn. Graanirizamelingscampagne In Rusland. De centrale va'kvereenigingsraad te Moscou gaf enkele weken geleden bevel tot het uitzenden van een aantal ambtenaren naar bet „graanfront", ten einde het ver zet der hoeren tegen de inlevering van graan te bestrijden. De raad heeft nu moe ten verklaren, dat deze poging dreigt te mislukken, doordat een groot aantal amb tenaren bevreesd is naar de boerendistric ten te gaan. De meerderheid der aangewe zenen is nog steeds, onder voorwendsel van ziekte, te Moskou. Een lid van het vakvereenigingssecretariaat verklaarde, dat er onder de leden der vakvereenigin gen een betreurenswaardige tegenzin groeit tegen bet bijwonen van vergaderin gen; in enkele gevallen was het zelfs noo- dig de politie te hulp te roepen, teneinde te voorkomen, dat de arbeiders naar buis gingen in plaats van de vergaderingen op de fabrieken bij te wonen. Korte berichten. Op grond van de weerberichten, die voor Westelijk Europa beter .weer doen verwachten, is het vertrek van de Graf Zeppelin voor de reis naar Spanje voorloopig op Woensdagmorgen half ze ven vastgesteld. Door de dichte nevels ondervond bet Hamburgscbe verkeer grooten last. LjchteOeurke ROOKTABAK ROODE-STER tmeodorus NIEMEIJER GRONINGEN Altijd cp zaJk In de havens kon bijna niet gevaren wor den. Te Bonn is Zaterdag de executorale verkoop in het faillissement der Zoeb- koff's voortgezet. In totaal is thans 285000 mark ontvangen, hetgeen nog niet de helft is van de schulden van mevr. Zoebkoff, welke 600.000 mark bedragen. Gisteren was het de laatste dag der veiling. Het Noorden van Argentinië is door een aardbeving geteisterd, waardoor een reeks huizen vernield is. Eén persoon werd gedood, verscheidene personen werden gewond. In Kamsjatah is de sinds 60 jaren gedoofde vulkaan Gorelyi weer in wer king getreden. Aan den top van den berg Kliatin- hewelin ziet men ook groote vlammen, terwijl lavastroomen beginnen te vloeien. Te Chicago hebben vierhonderd negers, die twist hadden over de keuze van hun geestelijken leidsman, elkaar dus danig met scheermessen bewerkt, dat er meer dan twintig werden gewond, van wie enkele ernstig. Zestig negers werden gearresteerd. Te Sydenham in den omtrek yan Londen is een geheimzinnige epidemie van typheuse koorts uitgebroken. Sedert het begin van de maand heeft men vijf tig gevallen waargenomen waarvan één met doodelijken afloop. De meeste gevallen hebben een goedaardig karakter. De oorsprong van de epidemie is nog onbekend. Poincaré heeft gisterochtend de twee de operatie ondergaan, welke reeds lang van te voren was aangekondigd. De ope ratie is goed verloopen en duurde l1/* uur. Ze vas zeer moeilijk. Te Stockholm is een zekere Fer guson, een Britsch onderdaan, gearres teerd onder verdenking van communis tische agitatie in opdracht van de derde internationale. Ferguson vertoefde sedert 8 dagen in Zweden, Door het eten van paardenvleesch, waarvan naderhand kon worden uitge maakt dat het bedorven was, zijn meer dan 50 inwoners van het Oost-Vlaamscbe stadje Temsche ziek geworden. Velen moesten, ter verpleging, in het ziekenhuis worden opgenomen. Een der vergiftigde personen verkeert in levensgevaar. De raad van beheer van de Jïatio- nale Maatschappij van Belgische Spoor wegen heeft een bedrag van 60 millioen frank uitgetrokken voer de uitvoering van belangrijke werken in de onmiddellijke omgeving van Antwerpen. Deze werken betreffen het nieuwe Noord-Westerstation en het brengen op vierdubbel spoor van de lijn AntwerpenMechelen. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn ide gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. De Burgemeester van 's Gravenhage. Naar aanleiding van het bericht in de „Residentiebode", als zou do burgemees ter van Den Haag voornemens zijn in 1930 zich, wegens gezondheidsredenen niet beschikbaar te stellen voor een her benoeming. verzocht Mr Patijn mede te doelen, dat hjj omtrent aanvaarding van een eventueele herbenoeming geenerlei beslissing heeft genomen en dat zjjn ge zondheid niets te weinschen laat. Kon. Netel. MidderestandsboraL In een onder leiding van 'den algemee- nen voorzitter, den heer Ed. G. Schür- mann dezer dagen te 's Gravenhage ge houden vergadering der beide groepsbe sturen werd een commissie samengesteld om aan het bondsbestuur rapport uit te brengen over de vraag, of het „uitverkoop wezen" hier te lande al of niet wettelijk geregeld dient te worden, en tevens, op welke wijze de strafbaarstelling van het plegen van oneerlijke concurrentie ver scherpt kan worden. Daarin werden be noemd als lid en voorzitter Mr M. J. Wolff te Arnhem, en als leden de heeren S. K. Citroen, Den Haag; R. J. Koop meines te Rotterdam; J. A. Neuyen, Am sterdam en C. J. de Vrieze te Winschoten. iWeer een afgebroken radio rede. Zondagavond heeft de heer Vogt voor den A.V.R.O.-zender zijn getrouwen in het geweer geroepen, in verband met het advies, dat de Radio-raad thans go- reed heeft over de verdeeling van den zendtijd. Dit plan is onder geheimhou ding aan de omroepvereenigingen mede gedeeld en zal in een Donderdag te hou den vergadering door daar worden be sproken. Niettemin meent de directeur van de A.V.R.O. te moeten mededeelen, dat de V.A.R.A. vrijwel al haar wenschen zag ingewilligd en dat uitvoering van de voorgestelde regeling voor de A.V.R.O. niet minder d^n de strop beteekende- Daartegen moest worden geprotesteerd en hiervoor werden de luisteraars te wapen geroepen. Gisterenavond herhaalde de heer Vogt dit protest tegen het dreigend „onrecht". De V.A.R.A. had intusschen bij1 den minister op haar beurt geprotesteerd tegen zijn optreden en verzocht niet toe te staan ,dat dit zou worden herhaald. Waarschijnlijk als gevolg van dit ver zoek heeft men bij' de P. T. T. gisteren avond Hilversum gecontroleerd en blijk baar de gegrondheid van de klacht der socialistische omroepvereeniging ingezien- Althans op een gegeven moment zweeg de stem des heeren Vogt midden in een zin en verbrak niets dan het lichte ge kraak van luohtstoiingem de stilte. Na eenige minuten wachten kwam dé omroeper mededeelen, dat op last van den directeur generaal der P. T. T. de rede was afgebroken en Nico Treep en zijn mannen vervolgden hiun concert. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen-Oudkerk, J. van Rennes, cand. te Zeist. Bedankt voor Dinxperloo, A. 'Keuzen- kamp te Uit'huizermeeden. Voor Groot- Ammers, J- G. Woelderink te Hoornaar. Voor Odoorn, L. C. ten Bruggenkate, cand. te Ossendrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Haulerwijk, J. Dijkstra te Grijp s'kerke. Te Groningen '(6e pr.pl.)Dr L. v. d. Zanden te Smilde. Te Nieuwerkerk ('Zeel.), J. Snoek te Vrijhoeven-'s-Grevel- duin-Gapelle. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te "Werkendam '(2e maal) L. Baas te Teuge. Bedankt voor Rotterdam, C. S. v. d. Ven te Arnhem. Baptisten Gemeenten. Bedankt voor Deventer, A. P. Baren- dregt te Emmererfscheidenveen. K erkorgel. De vorige week werd in de Hervormde Oosterkerk te Haar lem "heit nieuwe rein-electrische Dekken Ojrgel ini gebruik gesteld. Binnenland. Vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. Weer een radiorede afgebroken. Bijzonderheden over don vermoedelijkon moordenaar van het meisje te Rotter dam. De Maasbode over een Directeur-generaal van den Landbouw. De moordzaak-Lans. Buitenland. Overstrooming in Italië. Aardbeving in Argentinië. Dreigend conflict in de Engelsche wol industrie. De voorganger, Ds van. Paasen, earn rede uit, naar aanleiding van Psalm 103:1. j l Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes werd een woord van dank ge- bracht voor dit schitterend geslaagde or gel. Volgens het deskundig rapport heeft deze firma met bet instrument welver dienden roem geoogst. Vele belangstellenden van Haarlemi en uit de omgeving waren aanwezig om de ingebruikneming van dit eerste rein-elec trische kerkorgel bij te wonen. Speciaal de muziek: March© Funèbre et Chant Séraphiqua van Guilmant, wer den onder ademlooze stilte aangehoord. Vermelding verdient nog, dat de speel tafel een verdieping lager is geplaatst dan het orgel, en alleen met electrisch beweegbare kabel met het instrument is verbonden, en dat de grootste pijp ruim 51/2 M. lang is en. een omvang; heeft van niet minder dan 1 M. De WLootpredifcanjten. Inl te genspraak met de eerste berichten, dat ds J. H. Vaandrager, benoemd vlootpredi- fcaat, Vlissingen als standplaats' zou zijn aangewezen, wordt thans uit betrouwbare bron vermeld, dat bijl in Den Helder wordt geplaatst. Hij zal op 1 Dec. a.s. te Monnikendam afscheid preken en op 7 Dec. in Den Helder worden ingeleid. Ds van dar Giesen te Oiosterhomt (G.) krijgt Vlissingen als standplaats1. De kindermoord te Rotterdam. Gisternacht te ongeveer 1 uur zijn de inspecteurs Beekman en Grevelink van hun tocht naar Limburg teruggekeerd en reeds een kwartier later weiden aan de pers eenige mededeelingen •mrrireV Verdachte Visser, alias Trjs de tuin man, sliep al rustig in zijn cel toen de politiemannen de pers ontvingen. Bij de uitvoerige controle is gebleken, dat bet geenszins vagt staat, dat Willem Visser op Woensdagmiddag, Woensdag avond en Woensdagnacht (de moord- avond) geweest is, waar bij volgens zijn bij bet verhoor afgelegde verklaringen geweest mcret zijn. Zijn alibi is zeer on voldoende. Wel staat het vast, dat hij Donderdag avond 10 October (dus ongeveer 24 uur na den moord) tusschen zeven uur en half acht per fiets in Maastricht is aan gekomen en dat dit rijwiel den dag daar op, Vrijdags dus, spoorloos is verdwenen. Dit laatste vooral, n.1. het per gewone fiets aankomen in Maastricht wordt door de politie als zeer bezwarend beschouwd, want Visser heeft bij het verhoor perti nent verklaard en volgehouden, dat hij in de laatste maanden niet meer op een gewone fiets beeft gereden. De man heeft dus pertinent gelogen in verschillende voor zijn onschuld .belangd rijke feiten. Zijn verleden is niet bepaald gunstig te noemen. In 't Rijksopvoedingsgesticht te Avereest heeft hij een deel van zijn jeugd doorgebracht, hij leefde onder ver schillende valsche namen, was zeer ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1