DE ZEEUW TWEEDE BLAD. HET ADRES Wat er deze week voorviel BOEREN VAN L0B1TH. A. WILKING VAN ZATERDAG 19 OCT. 1929. Nb. 1'. FEUILLETON Ja, het wérd dansen. Met verbazingwekkende vlugheid, ter Hij monsterde mat oogen, die schitter den, de soldaten, die over een langen af stand verspreid lagen. Het was bladstil in Uit den Goeschen Raad. (Wordt vervolgd.) Aan goede woorden in verband met den wereldvrede en de vermindering dor bewa peningen ontbreekt liet den laatsten tijd niet on wij mogen dat tot op zekere hoogte waardeeren. Maar tegenover deze woorden «tae.xi he laas daden, die wel in staat zijn be zorgdheid te wekken. De verhouding tus- sehen Rusland en China is nog steeds zeer gespannen en daarbij komt nu nog dat ook Japan zich met dit conflict gaat bemoeien. Hieruit behoeft nog niet te volgen dat daar in het Verre Oosten straks weer een oorlog zal uitbreken, maar er komt op die manier toch weer een sterke spanning, die niet zal nalaten op andere landen indruk te maken en die den lust om mee te werken tot beperking der bewapening wel niet zal bevorderen. Ten onzent is de Tweede Kamer na een lange rustpoos weer aan 'twerk getogen, tot groote vreugde van de ambtenaren, die allang op behandeling van het thans aan hangige ontwerp hebben gehoopt, 't Is een nogal ingewikkelde kwestie, maar Minister Donner heeft de zaak onder de knie en zal het ontwerp wel in veilige haven weten te brengen. De militairen die aanvankelijk ontstemd en ongerust waren omdat zij buiten deze regeling bleven, hebben deze week zulke positieve (toezeggingen verkregen, dat z© wel reden hebben om zich gerust te ge voelen. De droeve moordzaak te Rotterdam blijft nog steeds de aandacht trekken. On danks alle moeite en de meest mogelijke medewerking van het publiek is het aan de politie nog niet gelukt den dader te pak ken te krijgen. Een andere zaak die de aandacht blijft vragen is de postvliegdienst op Indië. Het vierde vliegtuig is nu reeds vertrokken, terwijl de eerste retourvlucht ook al achter den rug is. In den besten welstand moch ten Donderdag de wakkere vliegers weer in dgn kring der hunnen terugkeeren. Van minder aangenomen aard zijn de vele stakingsberichten van den laatsten tijd. De stakingen in Zeeuwsch-Vlaanderen duren nog steeds voort; geen der partijen toont ook nog maar eenige neiging om toe te geven. Gelukkig was 't hier de laatste dagen vrij rustig in tegenstelling met Maastricht, waar zich bij stakingsrelletjes zeer ern stige ongeregeldheden hebben voorgedaan. Als men de Socialistische pers leest, dan is dat alles de schuld van de politie, die ontaotisch optrad, enz., maar toen in Gro ningen de bedrogen stakers in him woede de roode leiders te lijf wilden, waren de heeren wat blij dat ze door die veelgesma de politie beschermd werden. En zoo was er ook weer deze week over al onrust en gisting. Hoe zou 'toot anders kunnen zoolang de mensch weigert rust te zoeken bij God. GEEN ALASTRIM, MAAR POKKEN. Met machtiging van den minister van arbeid, handel en nijverheid, is de voorzit ter van den gezondheidsraad thans over gegaan tot publicatie in een extra-nummer van de Verslagen en mededeelingen betref fende de Volksgezondheid, van het rapport door de heeren prof. dr W. A. Kuenen uit Leiden, dr J. Kuiper en prof. dr J. J. van Loghem uit Amsterdam, uitgebracht aan genoemden voorzitter over hun 'zienswijze omtrent den aard van de epidemie, welke in ons land heerscht, v.n. te Rotterdam en Delft,, en aangeduid wordt als alastrim. Aan dit rapport ontleenen wij via de N. R. Crt., het volgende: De commissie begint met de nnicistische theorie (pokken is pokken) en de dualisti sche theorie (pokken en alastrim zijn twee) tegenover elkander te stellen. Zij wil zich niet mengen in dezen strijd en gaat 62) t—o-— „Het zal geschieden, Styrum", zeide de Prins, met onbewogen gelaatstrekken in de verte starend. Het verbaasde Aart nu, dat de Gedepu teerden thans niet de minste tegenwer ping maakten. Hij wist niet, dat deze lie den zich van elke verantwoordelijkheid wensohten af te maken. Mogelijk voelden zij zich ook niet tegen den Prins opge wassen. „Wij moeten heden den Franschen het hoofd bieden. Zóó alleen kan Utrecht ge red worden. Aan het werk, mijne heeren". Zonder af te wachten, of iemand soms nog iets in het midden wenschte te bren gen, reed Oranje pijlsnel den heuvel af, zoodat de anderen hem wel volgen moes ten. „Dat is een kerel I" riep Jan van Enge len uit, opspringend. „Niemand van die laffe lui durfde ook maar één kik te geven! Dat wordt vandaag dansen, jongens! Hoort! daar blazen de trompetten al! Er wordt spoed achter gezet! Laat one gauw zien, bij onzen troep te komen!" van de dualistische theorie uit omdat nu eenmaal het Staatstoezicht op dit stand punt staat en ook het Kon. 'hcsl. tot uitvoe ring van de nieuwe Besmettelijke Ziekten- wet daarvan uit gaat. De vraag wordt dan; ncv. van dualistisch standpunt uit gezien de „pokziekte", die vooral in Rotterdam eu Delft heerscht, als variola of als alas trim worden aangeduid. De commissie beschrijft de clinische ver schijnselen, die zij te Rotterdam waarnam, wijst met name op het niet absolute, maar relatieve verschil tusschen de als 'kenmer kend voor pokken en alastrim opgegeven verschijnselen, voorts op den ernst van de Rbtterdamsc'he gevallen (hooge koorts, na- veivorming, litteekenvorming, stank enz.) en komt tot de slotsom „dat het cli- niech beeld der in Rotter dam waargenomen gevallen gelijkt op dat der variola, terwijl zoowel de vorm der puisten als het veelvuldig voorkomen van koorts in het tweede stadium in tegenspraak zijn met hetgeen voor de alastrim als typeerend wordt aangenomen". Ook wat de hooge sterfte 'betreft, zijn de Nederlandsche cijfers in volkomen over eenstemming met wat men bij variola ziet: een hooge sterfte onder de niet-ingeënte kinderen, een 'belangrijke sterfte onder hen die langen tijd geleden werden ingeënt, een krachtige bescherming van de vaccinatie zoolang deze niet te lang geleden had plaats' gehad. De commissie 'komt tot de conclusie, dat de epidemie te Delft in scherpe tegenstel ling staat tot die te Rotterdam: vele geval len zonder een enkelen doode, zoowel bij ingeënten als niet-ingeënten, maar de commissie is op 'grond van onderzoek ter plaatse van oordeel, dat als 'zoodanig de Delftsohe cijfers geen waarde 'hebben, om dat talrijke z.g. alastrimpatiënten niet aan deze ziekte leden. De gevallen elders heeft de commissie niet bestudeerd. Zij komt op grond van dit alles tot de conclusie: „Daar het clinische beeld der in 'Rotterdam heerschende ziekte meer in overeenstemming is met dat der variola en daar de hooge sterfte der oni-n- igeënte 'kinderen in volstrekte tegenspraak is met hetgeen als typeerend voor de alas trim ■wordt opgegeven, moet de ziekte als echte pokken (variola vera) worden op gevat. Daar de meeningsversohillen onder de Nederlandsche geneeskundigen over den aard der heerschende pokziekte van in vloed zijn op de inzichten aangaande de bestrijding, rekent de commissie het ver der tot haar taak, de hygiënische gevolg trekkingen uit hare diagnose kort te for muleer en. Zij1 durft voorop te stellen dat, indien de twijfel over den aard der ziekte is wegge nomen, odk elke twijfel aan de nuttige werking van de vaccinatie is opgeheven. De waarnemingen te Rotterdam, aanvan kelijk eenigszins bemoeilijkt door distri butie vau uit voorzichtigheid te sterk ver dunde koepokstof, wijzen trouwens reeds in dezelfde richting. Indien er geen en cephalitis post-vaccinalis ware, zou elke dienstige maatregel tot het verkrijgen van een goeden vaccinatie- en revaccinatietoe- ■stand van het gezonde deel der Nederland sche bevolking geoorloofd zijn. Uit de m o i 1 ij 'k heden, die de encephalitis opwerpt, be staat geen veilige uitweg. Zonder vaccinatie en revaccinatie is de Nederlandsche bevolking ten prooi aan de pokkenmét toepassing van dit voorbe hoedmiddel 'heeft men eveneens een aantal sterfgevallen te betreuren. Het is aan de Commissie duidelijk, dat onder deze omstandigheden van eenigerlei dwang geen sprake 'kan zijn. Een ieder moet 'hier zelf de keuze doen voorgelicht door zijn arts. Ten behoeve der geneeskundigen, die de verantwoordelijkheid van het afraden of aanraden van de vaccinatie hebben te dra gen, zullen daarom geregeld en volledig nauwkeurige inlichtingen over het beloop van de epidemie en van de vaccinatie moe ten worden gepubliceerd. Ten slotte beeft de 'Commissie baar standpunt te bepalen ten opzichte van de verdere bestrijdingsmaatregelen, met na me van de toepassing van de nieuwe Be smettelijke Ziekten-Wet, die dezer dagen in werking is getreden. Nu is in het Koninklijk Besluit ter uit- wijl Willem van Oranje over het veld scheerde en het scheen, dat do 'hoeven van zijn paard den grond niet raakten, wer den door de regimenten infanterie de stel lingen betrokken. Tegen een heuvel reed de artillerie op. Intusschen verliet bet grootste deel van het leger, gedekt door een regiment rui terij, bet tooneel van de aanstaande wor steling, om Utrecht te gaan bezetten Graaf Styrum was er de aanvoerder van. En de Gedeputeerden bevonden zich er bij. Bij de enkele regimenten infanterie, die met de ruiterij achterbleven, was ook een regiment vrijwilligers en waardgelders, zoodat de vrienden van Lobitb den vuur doop ontvangen zouden. Zij lagen achter een heuvel. Kees van Gelderen deed, mét Jan van Engelen, zeer luidruchtig. Aart was stil. Bij alle drie was de oorzaak dezelfde: bun zenuwen waren van streek, nu het een werkelijk gevecht worden zou. De Prins van Oranje kwam aangerend tegen den heuvel op. Het scheen, dat hij aan den anderen kant er afrollen zou. Maar boven op den kruin, bet was een kras staaltje van rijkunst, zooals bij al zoo vaak te zien gegeven had, stond zijn paard onbewegelijk stil. voering van de nieuwe wet onder groep A geplaatst: variola major (pokken) en on der groep B: variola minor (alastrim). Tegenover het dualistische standpunt dat in dit Koninklijk besluit tot uiting komt, is alle twijfel uitgesloten. Daar de ziekte die thans in Nederland heerscht naar het oordeel der Commissie niet alleen alas trim doch pokken is en dus binnen het be grip variola major past, zullen de bepa lingen, 'die voor de A-groep gelden op haar moeten worden toegepast. Een der leden van de Commissie (Kui per) is bereid deze consequentie te aan vaarden. Naar zijn meening mag bij pok ken onder geen omstandigheid worden af geweken van de toepassing der bepalingen die de wet tegen A-ziekten voorschrijft. De groote ernst van elk po'kkengeval dat, het zij licht, hetzij zwaar, het uitgangspunt van een epidemische uitbreiding kan wor den dwingt hem tot deze opvatting. Vindt de nieuwe wet Nederland niet gereed, dan zullen de moeilijkheden, die haar toepas sing misschien met zich zal brengen, juist een spoorslag zijn 'het verzuimde in te ha len en datgene tot stand te brengen, dat noodig is voor de bestrijding van al de ziekten, die 'in het Koninklijk 'besluit on der groep A genoemd 'zijn. De beide andere leden (Kuenen en Van Loghem) moeten erkennen dat de conse quentie van de conclusie der Commissie haar niet bevredigt. Hun bezwaar tegen toepassing der A- bepalingen onder de thans geldende om standigheden, is dat de wet behoudens de onvervoerbaarheid van den A-patiënt geen consideratie kent. Artikel 3 schrijft voor dat „een lijder a.an een be smettelijke ziekte van groep-A wordt af gezonderd en verpleegd in een inrichting voor de verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten". Nu vreezen beide leden dat in ons land, dat nog uiterst schaars voorzien is van behoorlijke inrichtingen van dien aaid, conflicten niet vermeden zuRen kunnen worden. Het gevaar is zelfs niet denkbeel dig dat een sporadisch ziektegeval, van het platteland ter isolatie naai een nog onbe smet centrum vervoerd, de besmetting naar dat centrum overbrengt. Het con crete voorbeeld van Rotterdam, waar waarschijnlijk uit een hulp-ziekenhuis de besmetting op dichtbij staande woningen ie overgeslagen, is in dit opzicht bijzonder leerzaam. Deze vrees uitsprekende, geven deze le den zich echter nauwkeurig rekenschap van het feit, dat ter spoedige bedwinging van een pokkenepidemie afzondering van personen een onmisbaar hulpmiddel is. Zij verlangen dus, dat overal waar de maat regelen van afzondering behoorlijk ten uit voer kunnen worden gelegd, deze ook toe passing zullen vinden. Verder zijn zij van oordeel, dat op dit oogenbli'k, ten overstaan van de thans heerschende pokkenepidemie aan de nog onvoldoend toegeruste sanitaire overheid de handen niet te zeer moeten worden ge bonden. Zij adviseeren dus onder de gegeven omstandigheden, op variola de B-maat regelen toe te passen, echter onder dien verstande, dat de minister de inspectie uit drukkelijk opdraagt overal wa.ar zulks uit voerbaar is, aan den burgemeester te ad viseeren deze B-maatregelen tot het A- peil op te voeren. De uitvoering hiervan is door de wet-zelve, die de beslissing in hoogste instantie aan den minister op draagt, gewaarborgd. Op grond van bet bovenstaande zijn de beide leden dan ook genoodzaakt in over weging te geven het Koninklijk 'besluit in dier voege te herzien dat variola, in al baar vormen, onder B wordt gebracht. Samenvattend geeft de commissie als haar meening: le. De than® in Nederland heerschende te Rotterdam het eerst herkende en offi cieel als alastrim betitelde ziekte ia va riola. 2e. De meeste der te Delft als alastrim aangegeven gevallen moeten buiten be schouwing blijven. 3e. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen vaccinatie valt wagens het encephalilisgevaar niet te denken. 4e. Nauwkeurige en geregelde inlichting door de inspectie omtrent de met voldoen de zekerheid vastgestelde gevallen is noo dig om plaatselijk aan de geneeskundigen hun standpunt ten aanzien van het af- of de natuur. En de soldaten hielden den adem in, toen de jeugdige stem van Wil lem van Oranje, die thans niet schor klonk, langs de linie schalde: „Mannen, over een uur zullen de Franschen hier zijn. Onze plicht is, hen tegen te houden en terug te werpen. Zóó alleen kan Utrecht gered worden. Het zal een zware dag zijn. Maar ik reken op u allen, zonder uitzon dering. Met God voor de Republiekl" „En voor Oranje!" schreeuwde Aart, die er opeens zeker van was, dat luitenant Beekman volkomen ongelijk had: iemand, die zóó sprak, dacht ar niet aan te heulen met Frankrijk 1 „En voor 'Oranje!" herhaalde de kreet zich uit honderden kelen, terwijl, zwak in gezet, maar weldra aanzwellend het „Wil helmus van Nassouwen" door de rijen trilde. Willem van Oranje ontblootte het hoofd tot het lied uit was. Dan reed hij, lang zaam nu, terug, starend in de richting van Utrecht. Dat gered moest worden. Het werd een dag, dien Aart zijn gan- sche leven niet vergeten zou Angstig lang wachtten de Franschen, die naderbij gekomen waren, zoodat hun ontplooide banieren werden gezien en hun trompetgeschal werd gehoord, met aanval len. Aart dacht aan de woorden van lui tenant Beekman: de Franschen ontwijken j aanraden van vaccinatie mogelijk te ma ken. 5e. Eén lid der commissie wenscht het Koninklijk besluit onveranderd te 'hand haven, zoodat de thans heerschende ziekte onder de A-groep van de nieuwe wet. valt. De twee andere leden wenschon variola voorloopig in de B -groep te plaatsen, on der beding dat overal waar de middelen tot verpleging en afzondering dit plaatse lijk veroorloven de B-bepalingen, overeen komstig het bepaalde in de wet en op last der regeering, tot het A-peil worden op gevoerd. Deze leden geven dus herziening van het Koninklijk besluit in overweging. Do vroeda vaderen van Goes hebben Doa- derdagweer enkele wem gewijd sa 4a bespre king en behartiging der Goesche belangen. Scherpe discussies en felle debatten werden ditmaal vermeden. Er heersen.iö zelfs al werd lang niet over alle voorstellen eenslean- tnigheid bereikt een prettige stemming. Toch werden wel enkele punten behandeld, die, al waren, se niet van aoo ingrijpend' be laag, recht hebben op een korte bespreking. Dachten we eerst bij het binnentreden der Raadzaal, dat deze was herschapen in een bergplaats van aangespoelde goederen, al spoe dig bleek, dat de groote, half-vergane stuk ben hout, die op tafels lagen tentoongesteld, jaren, misschien eeuwenlang in de hoogte hadden' getroond en deel hadden uitgemaakt van onzen toren, die nu al wekenlang door een reuzenstellage aan het gezicht is ont trokken. Ze lagen daar, om' te demonstreeren, in hoe desolaten toestand het houtwerk van den toren verkeert enhoe die restauratie voor de gemeentekas ©en leelpfce tegenvaller is. Ze zal niet minder dan f 21.000 kos ten (en wie weet, hoe dikwijls ramingen voor restauraties tegenvallen, zal hier nog wel enkele duizenden guldens bijtellen), al be staat de m o g e I ij k h e i d, dat het Rijk een subsidie zal verleenen. Waar de Raad nu nog geen besluit had te nemen en alleen maar luisterde naar deze pessimistische mededeelingen, is wel duidelijk, dat de restauratie van den toren veel meer tijd in beslag zal namen, dan indertijd is medegedeeld. We zullen bet nog lang zonder carillon en wijzerborden moeten doen en moeten dokken. Een andere mededeeling, die verbazing wek te, was die van den voorzitter over da hou ding der P. Z. E. M. Zooals men weet, heeft deze in een groot deel van Goes kabels gelegd voor de stroom voorziening. Zoo liggen ze in de binnenstad, maar ook b.v. reeds in Bouwplan I en in de Voorstad tot de plaats, waar strakfe het transformatorhuisje komt te staan. Maar de P. Z. E. M. weigert op^ haar bosten dien kabel door te trekken naar Bouwplan JII, waarin au reeds verscheidene huizen staan en dat ongetwijfeld na verloop van enkele jaren, evenzoo als dat met de beide andere bouwplannen is gegaan, aardig volgebouwd zal zijn. Zal daar een ondergrondsche gelei ding komen, dan moet de gemeente yoor &/i der meear-meesten opdraaien. Weigert 'fgetöleon- bestuur dit, dan komt gr een (bovengrondsche leiding. Natuurlijk weigerde de Raad dit. De rP. Z. E. M. neemt wel een zeer eigenaardige hou ding aan (krenterig werd ze door enkele Raadsjeden genoemd). De beide andere uit breidingsplannen der gemeente worden blijk baar wel tot de kom gerekend;, het derde niet. Bovendien zou de P. Z. Ji. 'M. zoo deelde de voorzitter mee met de gemeente besturen overleg plegen over de vraag, wat wel en wat niet tot de kom der gemeente moet i worden gerekend. Maar van dat over leg is hier blijkbaar weinig terecht gekomen. Hier jpast dan ook zeker een .woord van protest. Wethouder Goedbloed moge dan misschien gelijk hebben, dat na verloop van eenigen tijd, als er voldoende perceelen aangesloten zullen zijn, hier wel een ondergrondsche lei ding zaj komen, intusschen zal dan toch, als de P. Z. E. M. niet op haar besluit terugkomt, dit nieuwste stadsgedeelte ont sierd worden door palen, draden, enz. De Raad was hiermee nog niet over de electriciteit uitgepraat, want er was ook nog een voorstel van B. en \Vj„ ',omi het stadhuis, het politiebureau en de gebouwen van den reinigingsdienst aan het eleetrisch net aaa ta sluiten. JJaartegen rezen van twee kanten bezwaren. Dhr Van Poelgeest wilde geen incidenteel© den slag, oin den Prins te sparen. Maar hij 'had zooeven zelf uit 's Prinsen mond vernomen, dat zij dan wel gedwongen zou den worden, te vechten. Daarop was hij gerust. Doch zijn hart wa3 hang, als hij aan thuis dacht, daarginds in het verre Lobith, dat nu behoorde tot het vijandelijk gebied. Zou hij do zijnen terugzien? Of werd dezen dag zijn levensdraad afgesneden? Hij dacht aan Sanne. Het was, of zijn liefhebbend hart vanéén gereten werd van pijn Dan vouwde hij de handen. Zooals God het wilde, zóó was het goed. Hij wist zich voor tijd en eeuwigheid ge borgen. En -- rust daalde in zijn ziel. Het was eerst te tien uur, dat de Fransche ruiterij kalm kwam aangereden. Zij rekende blijkbaar niet op eenigen te genstand. Maar de ontgoocheling was volko menEr donderden eenige 'kanon schoten, die vielen midden in den troep, eeö gapende bres schietend; een bres, die weer werd aangevuld, maar opnieuw gemaakt werd. Schetterend klonken trompetfanfares, De slag op da Amersfoortsche heide was begonnen. Een nelsch lawaai ontstond. De ^vuur roeren knetterden. De Fransche ruiterjj onder don Prins van; Sootóso voerde ehar« voor Manufaoturen Dama»- en Kinderconfeott» THpiJtors - Gordijnen Bodden Ledikanten en aanverwante artikelen la GOES HULST besluiten. Hij zag liever ineens uitgemaakt, welke gemeentegebouwen zouden worden aan gesloten en hoeveel dat ongeveer zal kcatea. Dan kan men, Als ar geen finanoicoia be zwaren bestaan, hot werk in zijn geheel aan besteden en komen er ook wal groote firma'P op af. Andere hoeren wilden met de aansluiting der drie genoemde gebouwen nog ©enigen tijd wachten, om deze reden (het is bij' het Schuttershof gebleken), dat de installateurs overbelast- met werk zjjn, dat er dus heel weinig concurrentie zal zijn, em dat er, au het zoo druk in deze branche is, tal van jongens aan het werk worden gezet. Dhr. Eckhardt wou bovendien ook nog twat anders weten, n.l., \yat de gasverlichting aan de gemeente nu kost (de gemeente betaalt ais groot-verbruikster, naar wij' meeuen go- hoord te hebben, slechts 4 cent per M..3) en wat straks cfa electrische verlichting zal kosten. Ons dunkt ,dat dit wel mag worden over wogen. De gemeente moet waar da toe lichting bij de gemeente-begrooting voor 1930 werkelijk geen optimistisch geluid laat hoo- rera op de kleintjes passen. En als waar is, wat dhr Eckhardt van enkele winkeliers geboord had, zou het verschil in prijs tus schen jas- en eleotrische verlichting nogal groot zijn. Da Raad gaf er in meerderheid fle voor keur aan, nu nog geen besluit te nemen, maar wilde eerst de door den.heer van Poelgeest gevraagde gegevens afwachten. De „duistere" geschiedenis van den Wil lem Zelleweg ia ook weer even ter sprake gekomen. De bewoners van dien weg schijnen maar liefst te vergeten, dat ze 'op- .particulier terrein wonen. De Raad (uitgezonderd de beide Roomsch-Katholieken) hield echter voet bij stuk en weigerde straatverlichting. Of de betrokkenen ook zullen komen met een verzoek tot het gemeentebestuur om dien weg in beheer en onderhoud over (te nemen Wij betwijfelen .bet, want ze zullen wel heal goed begrijpen, dat dan de portemonnaia open zal moeten. f Op de agenda kwamen ook voor veen twee tal salaris-voorstellen, en 'wel betreffende san- meester en sasknecht en den tweedan opzich ter bij gemeente-werken. De hoeren Van Poelgeest en Eckhardt maak ten daartegen bezwaar. Niet omdat ze deze salarissen niet billijk vonden daarover lieten ze zich niet uit maar, omdat er nu een maal een salariseommissie is ingesteld, die pas aan het werk .is, en op wier .voorstellen men nu niet moet vporuitloopen. De heer Crucq herinnerde er nog eens aan, dat indertijd de Directeur van Gemeentewer ken in uitzicht had gesteld, dat wel volstaan kon worden met een veel goedkoopere kracht als tweede opzichter dan nu blijkt noodig te zijn. Wie geen vreemdeling is in ambtelijke kringen, weet wel, idlait zooiets meer voor- bomt. Deze opmerking zou dan ook niet zoo biju zonder belangrijk zijn, ware het niet, dat ©en) (sociaal democraat ze gemaakt had. Diezelfde sociaal-democraat en dat lag weer in gjjn lijn vToeg den voorzitter, hoe het stond met die badhuis-plannen. Het is te begrijpen, dat hij daar zeer belangstellend naar was, want de voorliefde der roode broe deren naar gemeente-instellingen is bekend. De Voorzitter antwoordde, dat aan die plan nen naarstig gewerkt wordt en dat ze eerlang in den Raad zullen komen. Hopen we, dat da Raad zoo verstandig zal wezen, om een dergelijk gemeentebedrijf niet te stichten. Er is misschien wel eens ten onrechte gezegd, dat Goes groote-stads-allures heeft, maar mem zon het nu in ernst gaan denken. Een particuliere inrichting van dezen aard floreerde niet, moet de gemeente zich nu dien last op de schouders gaan halen? Over het voorstel van B. en W|. tot het stichten van een wachtlokaaltje op de be ga op charge uit, maai werd telkens teruggeslagen met zware verliezen. Het werd een dag, eeu lange dag, dien Aart zijn gansche leven niet vergeten zmu. Bij tientallen zag hg de Franschen val len. Maai met weergaloozen moed en ongekende doodsverachting kwamen zij telkens opzetten, om vrij spoedig de zwak ke punten te ontdekken. De infanterie had voorloopig nog niets te doen. Zoo nu en dan. keek zij over de kammen der heuvels naar den wirwar van strijdenden in het voorterrein. Opeens zag Aart en zijn hart stond er bijna stil van dat een regiment Staatsche ruiterij verschrikt achterwaarts deinsde. Maar op hetzelfde oogenblik ren de een slanke ruiter, moederziel alleen, blootshoofds, naar het bedreigde punt, schreeuwde den aanvoerder eenige woor den toe en stelde zich aan het hoofd der wijkende ruiters, die met nieuwen moed werden bezield. Willem Hendrik van Oranje-Nassaiu wierp zich, den degen vooruit, midden in het gewoel van den strijdOp een heuvel, niet ver er vandaan, stonden, to paard, Willem van Aylva, een ervaren krijgsman, Willean Bentinck en luitenant Beekman. i I i j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5