Zaterdag 19 October 1929 41e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland FLDMS BOENSEIIBESCDDIT ongens I iSllPUROL v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr Hendrihse Go's Bank N.ï. Goee EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. EIGEN WIL - GODS WIL. Meer en betere Eieren Voedert $teeds JOH. QUINTEN Buitenland. BANK-ASSOCIATIE N.v. - GOES Binnenland Gemeenteraad van Vlisslngen. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. T-; Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE AMSTERDAM Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lane* Var «straat 70, Goes. Tel.: Redactie cn Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUi J, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonROSJSRtSppffSE Per 3 maanden frene.» gsr pest ?S.w Lcsse nummers PrlSs der Au#art«RtI8n: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Warneer wij in enkele woorden een samenvatting moeten geven van het anti revolutionair bedoelen, dan zouden we dat niet beter kunnen doen, dan door te verwijzen naar wat de Heidelbergsch? Catechismus zegt ter verklaring van de derde bede van het Onze Vader: Geef dat wij en alle menschen onzen eigen wil verzaken, en Uwen wil die alleen goed is, zonder eenig tegenspraken gehoor zaam zijn. Eigen wil verzaken. Gods wil gehoorzamen'; zonder tegen spreken. Zóó is het. geweest in het heit paradijs toen do mensch nog niot geluisterd had naar de lokstem van Satan, toen de zonde nog niet haar intrede had gedaan. Maar de zonde is gekomen; de mensch werd een revolutionair. Hij wilde niet meer onderdaan zijn, niet meer gehoor zamen, maar regeeren; niet meer dienen, maar heerschen. Hij werd een opstandeling. Het revolutiezaad in Edens hof gezaaid is welig opgekomen; het heeft door heel het leven doorgewerkt en, alle levens ver- kjudingen: verstoord. Da jssnsch heeft rich gebeerd tegen God; het revo-lutiebeginsel heeft gezege vierd, met het gevolg dat heel het Jeven werd ontwricht. Het persoonlijke leven; maar ook bet gezinsleven; het leven van dien arbeid en dat van den staat. Alle verhoudingen zjjn geschonden en scheef getrokken. Man en vrouw staan niet meer zuiver tegenover elkaar; kinderen en ouders staan niet meer in de rechte betrekking; de band tussohen overheid en onderdanen is losgesprongen en eveneens is verbro ken het evenwicht tusschen staat en maat schappij. De droeve gevolgen zijn niet uitgeble ven. Het gansche schepsel zucht en klaagt: er is een onafgebroken zoeken en streven naar verbetering en genezing. Maar, on dat is het noodlottige; daar bij wordt als regel niet gevraagd naar Gods Woord on wet; dat Woord wordt niet gezocht als een lamp voor den vost en een licht op het pad, maar men zoekt vooruit te komen en. omhoog te klimmen bjj het licht van de menschelijke rede. Doch die zijn eigen weg wil gaan, ziet dwaallicht vaak voor sterren aaït. Daartegen nu komt de Antirevolutio naire partij in verzet. Zij belijdt ook op staatkundig terrein de eeuwige beginselen van Gods Woord. Zij wil de revolutionaire gedachte, dat de mensch zijn eigen meester is en in zichzelf genoegzaam, terugdringen en weer op den voorgrond brengen deze waarheid, dat niet de mensch maar God regeert en dat Gods heilige ordinantiën tot openbaring moeten worden gebracht in huis en school; in maatschappij en staat. Tegen de revolutionaire leer: mij n wil geschiede, stelt de antirevolutionair de bede die tevens een belijdenis is: geef dat wij en alle menschen onzen eigen wil verzaken en Uwen wil die alleen goed is, gehoorzamen. Niet al zuchtend en morrend, maar Zoo gewillig en getrouw, als de engelen in den hemel dat doen. Het is geen' gemakkelijke eiseh die hier gesteld wordt Een eisch, die ingaat tegen heel ons bestaan en tegen de wemschen van het natuurlijk hart. Maar het is geen gemakkelijke eisch ook, omdat het lang niet altijd duidelijk is wat Gods Woord in bepaalde omstan digheden vraagt. Ons verstand is verduisterd. Ons inzicht beperkt. Het gevaar bestaat, dat we uitspraken van Gods Woord misbruiken om onze eigen wenschen gemakkelijker te kunnen doordrijven. Maar ook al is dat niet het geval dan staan we toch telkens voor groote moeilijkheden. Gods Woord is niet een wetboek waarin w« slechts de artikelen hebben na te slaan of een encyclopaedic waarin we alle vragen beantwoord vinden. Wij vinden in den Bijbel wel de alge meen© richtlijnen, maar de praotiscbe toe passing van de diepere beginselen op allerlei concrete vragen is vaak ver van gemakkelijk. Dit kan openlijk erkend. Het moest zelfs meer worden erkend. Er zou dan misschien minder gepraat 'worden en geoordeeld en veroordeeld en meer gestudeerd. Terecht werd dezer dagen door de Standaard met kracht aangedrongen op beginselstudie; op theoretische fun- deering. Wat dat betreft, zijn we nog lang niet waar we moeten wezen. Hier is reden voor verootmoediging, evenwel niet voor ontmoediging. Wanneer toch dit bereikt mocht wor den dat er steeds meer komt de bereid heid om eigen wil te verzaken en Gods wil te gehoorzamen dan behoeven wij niet te wanhopen. Maar dan moeten, we ook ernst maken met die studie van onze beginselen. En dam moet ook leven in ons hart de bede: Leer mij, Heere, Uwen weg; en vereenig mijn hart tot de vreeze Uws naams! Hoofdvertegenwoordiger! Heernlsseweg 6 GOES. Onder de schaduw van het rad. De moeilijkheden in de Engelsche steen koolnijverheid zijn oorzaak dat de Labour- regeerimg 'binnenkort misschien in niet ge ringe moeilijkheden zal komen. De zaak is dat da Labourpartij hij de verkiezingen zekere beloften heeft gedaan. De werkloosheid in de mijnen zou bestre den worden door den arbeidstijd te verkor ten, evenwel zonder loonsverlaging. Nu heeft Minister Thomas toegezegd dat in April de verkorte arbeidstijd zal in gaan, terwijl de regeering hoopt, dat de loonen niet verlaagd zullen worden. De mijnwerkers merken echter op, dat zij aan dat hopen van de Regeering niets hebben en de mijneigenaars hebben al doen weten dat loonsverlaging niet uit zal kunnen blijven. De Labour-correspondent van de „Man chester Guardian" gelooft dat de regeering wanneer zij, als de mijnwerkers gedeelte lijke inlossing van haar belofte Inzake de uren aanvaard 'hebben, voor de rest de hoop koestert, dat de loonkwestie vanzelf wel in orde zal komen, in zeer lastige moeilijkheden belanden zal. Zoo zit de Re geering tusschen twee vuren. Maar een bedreiging aan 'het adres der eigenaars met de vaststelling van een minimumloon zal haar in open confljct met de eigenaars brengen. De „Daily Telegraph" ziet de situatie zoo zwaar in, dat zij haar tragisch noemt en verklaart dat de regeering, dank zij haar belofte voor de verkiezingen, reeds nu onder de schaduw van 'het rad leeft. Oeconomische crisis In Zuid-Afrlka? Op het congres van de Nationalistische SPAARBOEKJES 4,08 OCt. SPAARBUSJES ^'vw rvu partij heeft generaal Hertzog het land ge waarschuwd voor de oeconomische de pressie, die zeer waarschijnlijk binnen achttien imaanden zou komen. Het volgende jaarzou wellicht het slechtste zijn dat het land in vele jaren gekend bad. Het ZuidafrikaanSche partijcongres te Pretoria heeft besloten, aan Hertzog vol doening te betuigen voor zijn verzoenlijke rede over de naturellen- en de repüblikein- sche kwestie en de kwestie van de benoe ming van een gouverneur-generaal. Het Russisch-Chineesch conflict Het Ghmeesche kabinet heeft Donder dag bgsloten de sowjet-regeering door be middeling van de Duitsche ambassade te Moskou een nieuwe nota te doen toeko men, waarin tegen de aanvallen van het Roode Leger op Ghineesche steden aan de Amoer geprotesteerd zal worden. In de nota wordt verder verklaard, dat sowj et-Rusland thans den oorlog is begonnen. De Ghinee sche regeering za'1 van deze aanvallen on middellijk den Volkenbond in kennis stel len en 'dezen verzoeken, in te grijpen. De Ghineesche regeering stelt de sowjet- regeering aansprakelijk voor alle schade, die door de aanhoudende Russische aan vallen ontstaan is. Deze nota zal zeer spoe dig worden overhandigd. Korte bertohton. Gisternacht hebben inbrekers bij de bouwfirma Boswan en.Knauer in de Moh- renstrasse te Berlijn 'n brandkast geplun derd. De buit bedroeg 140.000 mark. Op schacht IV van de mijn Lotharin gen, bij Bochum werden twee mijnwerkers door vallend gesteente gedood, juist op 'het oogenblik, waarop zij naar de schacht wilden gaan. Op schacht V viel een boer in een opening en werd dood opgenomen. Op een treinreis is 'den Franschen gezant in Roemenië zijn bagage ontstolen. De algemeene vergadering van afge vaardigden van de mijnwerkersfederatie in de Borinage (België) heeft besloten het werk Maandagmorgen te hervatten. De gezamenlijke Engelsche vakver- eenigingen zijn in het jaar 1928 met ruim 119.000 leden achteruitgegaan, tegenover 1927. Hierbij waren 42.000 mijnwerkers. Het luchtschip Graf 'Zeppelin zal Dinsdag of Woensdag a.s. starten voor een tocht naar Spanje en zal dan een be zoek aan Barcelona brengen. Men ver wacht, dat de tocht 36 tot 40 uur zal du ren. Te Brussel zijn gisteren door anti fascistische manifestaten de ruiten der Italiaansche legatie stuk geslagen. Te Berlijn zijn voor 20 October alle optochten op openbare straten en pleinen verboden. Naar verluidt za/1 de verloving van prinses Marie José van België met 'kroon prins Umberto van Italië over enkele da gen officieel worden bekend gemaakt. Reorganisatie van den landstorm. Wij vernemen uit goede bron, dat het in de bedoeling van den Minister van De fensie ligt, den landstorm zoodanig te re- organiseeren, dat 'de verbanden zullen 'ko men onder de regimenten en de opleiding van voorgeoefenden zal geschieden door beroepskader. De Staatsspoorwegen. Dr de Visser gedelegeerde. Tot lid van den Raad van Commissaris sen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Holl IJzeren Spoorweg Maatschappij is als gedelegeer de der regeering benoemd dr J. Th. de Vis ser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Nederland en BelgIS. De heer Huysmans over da sluizen te Hansweert en het kanaal door Z.-Beve 1 and. In de socialistische Peuple van Vrijdag avond deelt oud-minister Huysmans bij zonderheden mee over een studiereisje, door enkele leiders der Antwerpsche socia listische federatie ondernomen naar het Hellegat, ten einde zich te vergewissen van den toestand van den vaarweg van Ant werpen naar Dordrecht. De heer Huysmans zegt, dat 'hij te Hans- weert, waar het schip, waarop hij zic'h bevond, een uur voor de sluizen moest blij ven, den indruk kreeg, dat het moeielijk valt te 'beweren, dat Nederland aldaar met de ontwikkeling van de scheepvaart is me- degegaan. De tonnemaat der schepen is toegenomen, maar het 'kanaal is gebleven zooals het was. De sluizen zijn zelfs vrij oud; men zou zich in het midden der ne gentiende eeuw wanen. Van het Hellegat zegt de heer Huysmans, dat 'het werke lijk een gevaarlijk vaarwater is. Het Ne- deriandscbe voorstel tot verzekering van een nieuwen waterweg tusschen Bath en Dintelsas acht hij niet gelukkig. Wij heb ben den indruk gekregen, aldus schrijft hij verder, dat het Nederiandsch© voorstel, aan hetwelk men de beteekenis van een compromis heeft gegeven, onverdedigbaar is. Be toegangspoort is niets waard, en in plaats van het Hellegat te ontwijken, valt men er midden in. Indien het mij toegela ten is, zoo zegt de heer Huysmans tot be sluit, onze meening vrij uit te spreken, dan moet i'k wel zeggen, dat wij duidelijk den indruk kregen, dat men ons voor (jen aap houdt. Postvluchten naar India. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het vierde postvliegtuig op weg naar Ned.- Indië gisterenmorgen om 6.30 uur van Boedapest is vertrókken en om 15.14 uur te Gonstantinopel is aangekomen. J>,| stoelen en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Dooien 30-60 <n 90 <t. Tube S0 cl. Bij Apoih. en Drogisten Gistermiddag en -avond vergaderde de gemeenteraad van Vlissingen. Afwezig de heeren van Oorschot (wegens ongesteld heid) en Poppe (wegens uitstedigheid). terwijl de heeren Berger en Wesseling later ter vergadering kwamen- De voorzitter, burgemeester C- A. van Woelderen, opent de vergadering en doet mededeeling van da volgende in gekomen stukken: Schrijven van de Vlissingsche vrijwil lige brigade tot redding van drenkelin gen, houdende mededeeling, dat waar be halve het bevorderen der zwem sport in het algemeen het doel der vereeniging is het zwemmend redden te leeren èa dat van het voeren van eene oneerlijke concurrentie tegenover de Zwemclub geen sprake is- Voor kennisgeving aangeno men. Een adres van da N. V. Kom Mg „De Schelde" tot aankoop van 16 vierk- M. grond aan de Lampsensstraat 4 112 per vierk. M. Toegestaan. Aan de orde komt vervolgens een voor stel van B. en W. om de contributie aan de Vereeniging van Ned- Gemeenten voor 1930 ad f 343.50 met f 54 te verhoogen, als 'aandeel in de kosten der meubileering Binnenland. De vermoedelijke dader van den kinder moord te Rotterdam aangehouden. De Gemeenteraad van Vlissingen behan delt de 'Gemeente-begrooting. Reorganisatie van den, landstorm. De Tweede Kamer over de Ambtenaren wet Buitenland. De oorlog RuslandChina begonnen? Economische crisis in Zuid-Afrika. Moeilijkheden- in da Engelsche mijnin dustrie. Uitgifte 4Vs ObHgatiën 4 96 In stukken wan f lOOO.— en f 600. Inschrijvingen worden tot a.s. Dinsdag aangenomen. van het gemeeutegebouw. Aangekomen. Idem tot het verfcoogtm van de sub sidie aan het Vlissdngsch Drankwoar- comité ad f200 met £50. Dhr Sorel» A.-R., «rijst ar op, dat het Drankweer-comité is samengesteld uit vier organisaties. Spr. is .togen hot zoo scherp omlijnen van de voorwaarden, zoodat het mogelijk zal zjgn, dat ook een andere jeugdbeweging Bog «sta ecu kunnen ontvangen. Do voorzitter herinnert aan da voorgeschiedenis van dit voorstel. Desa werhoogmg houdt verband met een sca- oreet versoek. Dhr Sorel meent, dat ook antes aanvragen kunnen komen. De voorzitter: dan moeten ze slcü met een verzoek tot den raad wenden. Dan zal de Raad de consequenties moe ten aanvaarden. Het voorstel wordt aangenomen. Een voorstel, om afwijzend te Bo» schikken op het verzoek van de Eerste VtiseingBch© Harmonica-Verten. „Cres cendo", om jaarlijks eenige concerten te mogen geven tegen de gebruikelijke ver goeding- Dit zal bij de begrooting aas de orde komen. Voorstellen van B. dn W. tot goed keuring van de bqgrootingen van inkom sten en uitgaven vóór 1930: a. het gast huis (nader gewijzigd, waarop de subsidie van de gemeente met f 3000 is verhoogd) (Dhr Rorije, s.-d., verdedigt eea wensch van de verpleegsters in het gast huis, om, als ze met vacantia gaan, kost geld te mogen ontvangen. Dit wordt in dè meeste plaatsen gedaan. De voorzitter zegt to®, dat B. en W. dit verzoek b§ regenten zullen ter sprake brengen.) b- het Burger Weeshuis; a. het Bur gerlijk Armbestuur en d. de Gezondheids oommissie. Z.h.»t aangenomen. Gemebntebeigroofing voor 1930. Algemeen® beschouwingen. Dhr de Me ij, s.d., wil, alvorens over te gaan het behandeling van het gemeesa- te-beledd, iets opmerken over do dfezea zomer plaats gehad hebbende Kamerver kiezingen. Spr. wil eens zien, hoe da verschillende parijen dezea zomer heb ben geboerd. Het blijkt, dat de S.D.A.P. m Vlissin gen van 19251929 is gestegen vaa 21' pot tot 31.4, de V.-D. van 9.9 tot 11.8 de vrijheidsbond is gedaald van 11-4 tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1