oos doodt het haar Gemengd Nieuws. financieële Berichten. Radio-Nieuws. R Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm wateren gewone zeep I ot nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu Idan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij. het ^ïaarjichoonjin^ACh^er^alUtielHilt^^ Warmwater. Aanleg centrale verwarming en warmwater: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. Adv. Vllssingnn. 70-jarig bestaan der C. J. M. V. Ter gelegenheid van dit jubilé hield gisterenavond de Chr. Jongemannen Vereeniging een "kerkdienst in de Sint Jacobskerk. Da eere-voorzitter 'der jubileerende af- deeling, ds E. H. Blaauwendraad, opend© de bijeenkomst en verzocht daarna da in zeer grooten getale opgekomenen, te zingen Gezang 2:1, 3 en waarna ds Blaauwendraad las Psalm 148 en voor ging in gebed. De gemeente zong vervolgens Psalm 103 vers 1 en 11, waarna ^preker als eere-voorzitter der C.J.M.V. alle aanwe zigen hartelijk welkom heette, in het bij zonder de afgevaardigden van verschil lende vereenigingen, de afvaardiging van B. en W., enz. In het bijzonder heette hij welkom de bedde sprekers van dezen avond, ds Ten Kate, vToeger predikant alhier, en ds Van der Waa. Spreker wilde een kort inleidend woord spreken namens de gemeente. Het is niet te onpas, wanneer hij een woord van waardeering spreekt tot de jubileerende vereeniging, die haar 70-jarig bestaan met een wijdingsure wil herdenken. Spr. denkt aan het woord van Jezus over Maria: „Zij heeft gedaan, wat zjj kon doen". Spr. hoopt, dat deze avond er toe moge medewerken, dat de gemeente nog meer het werk der jongemannen zal steu nen- Het werk der vereeniging is yan groote beteekenis en wordt niet altijd op de juiste waarde geschat. De ver eeniging heeft recht op waardeering, en die waardeering heeft zij ook noodig, want het is vaak een moeilijk werk. Spreker hoopt dat God nog vele jaren de C. J. M. V. hier ter stede tot een rijken zegen moge stellen yoor de gemeente. Hierna gaf de heer Edw. Bakker een viool-solo, met orgelbegeleiding van deou heer Varel. Vervolgens voerde bet woord ds C. van der Waa, te Biggekerke, voorzitter van den ring Walcheren, die het een groot voorrecht noemde, de jubileerende vereeniging te mogen begroeten- Als wij op die 70 jaren terugzien, dan stemt het ons weemoedig te denken aan het vorig geslacht, dat onder veel tegen stand en moeite de vereeniging hebben opgericht. Die allen zijn heengegaan en deze 70 jaren doen spreker denken aan vergan kelijkheid, doch ook aan kracht- Hij ziet deze twee niet als een tegenstelling. In deze 70 jaren is veel veranderd, maar bet doel is gebleven. Hoevelen, die bier nu als volwassenen zitten, dan ken er niet voor, dat de Jongemannen- vereeniging in hun jeugdjaren hun .tot steun js geweest en leiding aan hun leven heeft gegeven. Ongetwijfeld is het karakter der vereeniging anders dan 70 jaar geleden, toen men onder den in vloed van het Révedl meer den nadruk legde op de geestelijke zijde. Natuurlijk ontbreekt dit element nu ook niet, maar de blik is verruimd 'en de Jongemannen Vereen, bestrijkt thans een veel breeder terrein, naar de eiscben van dezen tijd. Nog is het einddoel niet bereikt. Steeds voorwaarts moet het oog gericht- Spr. hoopt, dat de schreden der ver eeniging steeds zich zullen richten naar den voet van het Kruis. In veel zwakheid is toch veel werk verricht mogen worden, vele jongelingen tot zegen. God geve der vereeniging steeds meer de kracht om het schoo-ne werk voort te zetten. Na nog een viool- en orgelsolo, beklom de oud-eere-voorzitter, ds W. A. B. ten Kate uit Enschedé den kansel, die er zjjh vreugde over uitsprak, op dezen avond hier op dezen kansel, hem zoo weïba kend, te mogen staan. Met blijdschap heeft spreker de uit- noodiging aangenomen, om op dit jubi leum te spreken- Er wordt tegenwoordig veel gesproken over de jeugdbeweging en er-wordt wel gezegd, dat de kerk achter aan komt. Maar spreker wijst er op ,dat reeds 70 en meer jaren geleden de Chr. Jeugdbeweging uit de kerk is geboren. De Chr. Jeugdbeweging heeft zich het Evangelie van Christus niet geschaamd, zooals Paulus het uitsprak- In schitterende beeldspraak Schetste spreker de toestanden in het Romeinsche rijk ten tijde van Paulus, waarin deze kwam met het Evangelie van Christus, hetwelk is een kracht Gods tot zalig heid. Door velen wordt dit ontkend, en an dere wegen gezocht om tot zaligheid te geraken, doch er is maar één weg. Allerlei religieuse stroomingen, kunst en wetenschap leiden niet tot het geluk. Alleen in Christus is re'dding te vin. den en gemeenschap met God. De zelfde boodschap, door Paulus ge bracht aan het ondergaande Romeinsche Rijk, wordt ookjtu nog gebracht aan een wereld, die in zoo vele opzichten gelijk is aan die van Paulus dagen. Zij wordt door de C- J. M. V. 'ook gebracht aan onze hedendaagsche jeugd, voor wie de verleiding zoo groot is. Voor ontmoediging mag geen reden z\jn, want ""Christus zelf zal Zjjh koninkrijk doen komen, én dus in jdat vertrouwen steeds voorwaarts gegaan, aldus eindig de spreker Zijn bezielende rede. Nadat ds ten Kate was voorgegaan in dankgebed, werd tot slot gezongen Gezang 96. Rllland-Bafh. Gisterenavond had aan den langen dijk alhier wederom een ver keersongeval plaats, dat wonder hovea wonder goed is aïgeloopen. De heer J. C. C. W. reed per rijwiel van uit zijn boomgaard huiswaarts. Bij het passeeren van de vrachtauto van J. van B.? geladen met fruit, welke naar Krabbendijke reed, geraakte hij1 met zijn rijwiel in een gat van den weg, tengevolge waarvan hij1 slipte, en omveT viel tegen de auto, welke onmiddellijk stopte. W. werd bewuste loos opgenomen, en in de woning van.' den spoorwegwachter van 'tL. binnenge bracht, waar spoedig heelkundige hulp werd verleend, door Dr Moree. Later is hij! per auto huiswaarts vervoerd. Zijn toestand is thans zeer gunstig. Uit het onderzoek door de politie ingesteld, is gebleken, dat niemand schuld aan het on geluk had, doch dit is ontstaan door den slechten weg. 'Blezelinge. Alhier is een tuinbouw-wm- tercursus geopend met 17 leerlingen. Als onderwijzers treden op de beeren R. van der Hoek en W. Glas. Behalve de commissie van toezicht was ook burgemeester Bierens bij deze gele genheid tegenwoordig. Zierikzee. De N. V. Rotterdamsche Tnamwegmaatschappif heeft bij Ged. Sta ten van Zeeland een aanvrage ingediend voor een concessie voor een autobus- dienst van Brouwershaven over Zonae- maire en Noordgouwe naar Zierikzee, da gelijks, met uitzondering van 's Zondags. KAARTENSTELSEL IN HET BEVOLKINGSREGISTER. Nu op de ontwerp-begroo-ting van Bin- landsche Zaken voor 1930 een bedrag is uitgetrokken ten behoeve van de invoering van het personenkaartenstelsel voor de bevolkingsregisters, wijst het „Weekblad voor den Ned. Bond van Gemeente-ambte naren" op den moreel en kant van dit nieuwe stelsel, dat de gezinsgewijze «boe kingen zal vervangen. Het blad schrijft o.m.: „Het bevolkingsregister is een gewoon object van de administratie en wordt bij- f ;n door het gewone personeel van ae gemeente, alleen in gemeenten van zekeren omvang is het uitvoerbaar om speciale ambtenaren daarvoor aan te wij zen. Ook deze roul-eeren met de andere afdeelingen van de secretarie. In kleinere gemeenten staat bet bevolkingsregister ter beschikking van alle ambtenaren. De bij- houding, een eenvoudig werk, is toef vertrouwd aan de jongste ambtenaren, vaak is het de taak, waarmede volontaire bij hun eerste treden in de administratie worden belast. Men kan wel voorschrijven dat dit anders moet worden, maar in de praktijk zal bet blijven, zooals het 'is, eenvoudig, omdat in de kleinere gemeen ten de secretaris en de eventueel andere leidende ambtenaren met veel moeilijker werk de handen vol hebben. Nu zq'n ook de „gewone" ambtenaren in den regel bezadigd genoeg. Zij bren gen de dingen van de administratie niet op straat en men kan ook hen, "desge- wenscht, geheimhouding laten beloven. Maar daarmee verandert men niets aan het feit, dat het bevolkingsregister een gewoon object van de administratie blijft, dat m.a.w. de intacte demografische ge schiedenis van ieder, die in een gemeente woont of daar binnen komt, in de handen en onder de oogen kan komen van ieder, die er in de administratie van de ge-meern te werkt. Als het persoonskaartenstelsel, zoo als dat is ontworpen, wordt ingevoerd, zal niemand zich meer los kunnen maken van zijn verleden. Waar hij zich ook in Nederland vestigt, het verleden reist met hem mede en ligt, om het zoo uit te drukken, op den dag van zijn vestiging volledig open op de tafel van den jo-ng- sten klerk ter secretarie. Verlaat men het land, het zal niet baten: op den dag der vernieuwde vestiging wordt de oude per soonskaart opgevraagd aan het centraal bureau voor de statistiek en het opgera kelde verleden komt opnieuw open en bloot, in volle, schamele naaktheid, te liggen op de tafel van den jongsten amb tenaar ter secretarie. Bij bet tegenwoordig stelsel der be volkingsadministratie kan men, zoodra men iets omtrent iemand weten moet, dat ook te weten komen, als het ooit ergens in de bevolkingsregisters is op genomen geweest. Dat kost een kleine, onbeteekeneude briefwisseling, van wel ker omvang geweldig wordt opgegeven, maar die heusch zoo erg niet is. In wei nig dagen kan men, als men het noodig heeft, ongeveer alle gegevens bijeen heb ben, waarover de administratie, met be trekking tot een bepaalden persoon, be schikt. Maar zoolang men bet niet noodig heeft blijkt uit het bevolkingsregister van een bepaalde gemeente veel, wat aan de in geschrevenen in andere gemeenten over kwam gelukkig niet. Gesteld, iemand heeft in zijn jeugd een misslag begaan. Als politie en jus titie iets aan de persoonskaart zullen hebben, moet althans zijn verblijf in een rijkssanatorium eruit blijken. Maar die aanteekening vergezelt 'hem dan tot zijn dood en als hij na twintig jaren zich elders vestigt, zal men op den dag van zijn vestiging daar op de secretarie we ten, dat hij „gezeten" heeft". Na nog enkele andere gevallen als voor beeld te hebben aangehaald, besluit het orgaan: Wie waarlijk mensch is, zich van In de Amsterdam sdie haven is Dins dag het Griekeche S-S. „Amazon" met een groote lading bont, afkomstig uit Archangel, binnenge- loopen. Het schip heeft de vorige week op de Witte Zee met een geweldigen storm te kampen gehad, waar door de geheele houtlading verschoof en zelfs een gedeelte verloren ging. De ruïne op het schip. eigen menschelijkheid en zwakheid be wust, kan niet de verantwoordelijkheid aanvaarden van een regeling, die den mensch van de geboorte tot het graf laat reizen met een kaart, die aan ieder, die ze toevallig in handen krijgt, zijn heel© „demografische geschiedenis" „intact" voor oogen stelt en onthult. Tot de likeuren, Waarvoor heeren een besliste voorkeur aan den dag leggen, behoort aller eerst Bols Half om Half. De tactvolle gastvrouw heeft het steeds in haar buffet. Ernstige relletjes te Maastricht Te Maastricht hebben gisteravond ern stige relletjes plaats gehad. Vooral op den Statenisingel kwam het tof hevige botsingen. Hier bevonden zich veel men- schen op de been, toen de werkwilligen van de zinkwitfabriek kwamen. Plotseling werd er uit het publiek verschillende ma lea geschoten. Een agent van politie werd in den buik gewond. De marechaussée Hendriks kreeg een schot in de knie en werd naar het Politiebureau ver voerd. De burger Schepers werd door drie schoten in buik en borst gewond, terwijl de burger Dear een schot in het dijbeen kreeg. De agent en de beide burgers zijn naar het Ziekenhuis gebracht. Ook in de Capucijnerstraat en in Hoog Frankrijk was veel volk op de 'been en was de opwinding groot. Uit de ramein. werd met allerlei voorwerpen naar de po litie geworpen, waarop deze charges uit voerde en de menigte uiteen dreef. Hier vielen echter geen gewonden. Hoewel de toestand nu weer rustig is, acht men dezen toch nog kritiek. De gebeele politiemacht is dan ook op de been gehouden. Men verwachtte gister avond echter geen herhaling van de bot singen. Ongelukken. Gistermiddag reed een Haarlemsche bruiloftstoet in Aarden hout 'toen plotseling een paard van een der rijtuigen schichtig werd en op' hol sloeg. De koetsier viel van den 'bok en geraakte met het hoofd bekneld t.usschen een boom en het rijtuig. In bewusteloo- zen toestand werd hij vervoerd naar het Gasthuis te Haarlem, waar hij des nachts aan de gevolgen is overleden. Een dame fietsende langs de Grift te Veenen- daal, ontdekte een truitje en een klomp1 op het water. Zij waarschuwde onmid dellijk den heer v. Hv die in de nabijheid werkte. Deze begaf zich terstond te wa ter en bracht de 3-jarig© S. op1 "het dro ge. De onmiddellijk ontboden geneesheer die de kunstmatige ademhaling toepaste, mocht er echter niet in slagen de levens geesten weder op1 te wekken. Het ruim één-jarig kindje van V. te Druten had het ongeluk een olie nootje door te slikken, dat in de lucht pijp geraakte. Hoewel het kind in allerijl naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd werd om daar geopereerd te worden, is het aan de gevolgen overleden. De arbeider A. van Overveld, uit Schijf (Ruc- phen) die Maandag j.l. door een met bie ten geladen tramwagen te Roosendaal werd overreden, is in den nacht van Dins dag op Woensdag overleden. De man laat een vtouw met vier kinderen achter. Een vluchtelinggepakt. Aan het Centraal Station te Amsterdam wilde gisteren een man zonder kaartje door de controle naar buiten. Hij zeide juist binnen te rijn gekomen om naar iemand uit te zien. Daar zijn optreden echter vreemd was en zijn kleeren erg vuil waren, werd hij door de politie meegenomen naar het bureau, waar bleek, dat hij een verpleegde was van Maasoord uit Rotterdam, waar hij zich onder wa gon van een goederentrein had vastge klemd en zoo de reis naar Amsterdam had gemaakt De moord op hetBezuiden- hout. De termijn van gevangenhouding van "Kr., v. d. M., den verdachte van den moord op mevr. O. aan het Bezui- denhout, is door de Haagsche rechtbank met 30 'dagen verlengd. De chantage met behulp van postduiven. Zooals men zich zal herinneren, werd onlangs voor de woning van een. particulier te Homberg een pakket gevonden, waarin zich twee postduiven bevonden en een brief, waarin een bedrag van 5000 mark geëischt werd, dat met de postduiven verzonden moest worden. Geschiedde dat niet, dan zou de ontvanger zijn testament kunnen ma ken. lij De Homberger politie liet ©ear der dui ven wegvliegen en deze met een vliegtuig volgen. Op deze wijze werden d© schul digen ontdekt. Het warentwee jeugdige mijnwerkers to Hochheide, die zich thans voor de rechtbank te verantwoorden had den. Zij lieten het voorkomen, alsof zij een grap hadden wiHen uithalen. De recht bank vatte de zaak echter andeTs op en heeft hen wegens chantage onder bedrei ging met den dood tot 8 en 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder af trek van ©en maand, in voorloopige hech tenis doorgebracht. Parel ter waarde van 600.0)0 gulden opgevischt. Parelvissclicrs hebben gisteren uit de Perzische Golf een parel opgevischt die vijftig gram weegt en waarvan de waarde op ruim 600.000 gulden wordt geschat. De moord in den BI ij dog pi- polder. Gisteren was het een week geleden dat d© moord op de 10-jarige Marietje van O1, te Rotterdam in den Blij- d.c-ippolder werd gepleegd. Van het oogen- blik af, waarop- de politie kennis heeft gekregen van het afschuwelijke misdrijf, tot dr-n dag van heden is er naarstiglijk aan het onderzoek gewerkt. Naspeuringen zijn gedaan, inlichtingen zijn ingewonnen, de 'gangen van vele personen, tegen wien eenige aanwijzing was gekomen, zijn zorg vuldig nagegaan, getuigen zijn opgespoord en gehoord, vel© malen is er geconfron teerd, en ©en man is opgesloten. Voorts is er een enorm dossier gevormd uit den stroom van schriftelijke', mondelinge, tele grafische cn telefonische inl chtingen, wel ke van alle kanten zijn binnengekomen. Het uitzoeken en ordenen van deze inlich tingen is op zich zelf al een veel om vattende taak. Met dit laatste werk is m©n nu vrijwel gereed gekomen. Men heeft alles wat schriftelijk is ingekomen, verdeeld over acht mappen, welke zijn gerangschikt naar haar belangrijkheid en wélke zoo snel mogelijk na elkaar zullen worden afgewerkt. De gegevens, welke men heeft, wijzen in verschillend© richtingen, en dit maakt het onderzoek natuurlijk moeilijk. Men volgt b.v. een spoor, dat door tal van aanwijzingen wordt aangeduid. Dagen lang is men bezig, om de gangen van één, bepaalden man na te gaan, men krijgt gegevens, die de verdenking tegen dien verdachte versterken, maar men komt ook heel wat te weten, wat voor de on schuld van den man pleit, totdat tenslotte blijkt, dat men op het verkeerde spoor was, en dat men met ©en reeks van andere gegevens van voren af aan moet beginnen. Men laat zich evenwel niet ont moedigen en begint weer met volle kracht aan de nieuwe taak. Over enkele resultaten moet in het be lang van het onderzoek roorloopig nog woi'den gezwegen. Als door een zaak als deze weer eens zorgvuldig moet worden nagegaan, wat er op één bepaalden avond en nog wel tusschen een paar uur in den vooravond in een stad als Rotterdam zooal aan onge rechtigheden gebeurt, dan is het resultaat werkelijk ontstellend. Onder de ingewijden bestaat nog veel hoop, zoodat er, al is er dan ook al een week na het plegen van het misdrijf ver loop-en, in het minst geen reden is voor pessimisme. Ontvlucht. Wederom zijn dezer dagen uit het Psychophaten-asyl te Lei den, waar zooals men weet momenteel een 40-tal patiënten worden verpleegd, die door den rechter meer als zieken dan als misdadigere worden beschouwd, een tweetal verpleegden ontvlucht. Nasporin gen bleven tot nog toe vruchteloos. Encephalitis. Te Delft is en cephalitis vastgesteld bij een driejarig jon getje. Te IJmuiden heeft zich bij oen kindje van één jaar na inenting encepha litis voorgedaan. Dreigende broodoorlog te Leiden. Te Leiden dreigt een brood- oorlog uit te breken. Tot dusverre hebben alle bakkers 10 pet. dividend uitgekeerd. Een der groote bakkerijen is nu begonnen met 15 pet-, welk voorbeeld door drie andere is gevolgd. Aanslagen op treinen. Tus schen de stations JVIelcaunen en Heyst- op-den-Berg zijin gedurende de laatste da gen verschillende aanslagen gepleegd. Eergisteravond werd ©en trein uit Ant werpen met steenen gebombardeerd en kort daarop -moest de trein stoppen, om dat een tiental dwarsliggers over de rails gelegd was en uit het signaal het licht was weggenomen. Aan dit laatste feit is het waarschijnlijk te danken, dat het niet tot -een spoorwegramp gekomen is. Kinderverlamming. In de ge meente Schiedam hebben zich een twee tal gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Bij het 21/2-jarig kindje van K. te Roermond is ook een geval van kinderverlamming geconstateerd. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven voor v, d. Graaf Co. N. (Afd. Handelsinformaties.) Uitgesproken: 14 Oct. B. C. J. van der Wal; schoen maker, Den Haag, Trompstraat 158 en 144. Rechtercom. Mr Dr W. Fick. Curator Mr F. J. Maarsen Den Haag, Koninginne gracht 11. 14 Oct M. M. van Eerd, slagersknecht, Den Haag, Spireastraat 13. Rechtercom. Mr J. C. v. d. Burcht van Li-chtenbergb Cur. Mr W. G. F. Hofland, Den Ilaag, Zoutmansitraat 9. 14. Oct. B. Kranendonk, vrachtrijder, Den Haag, Aheelstxaat 79. Rechtercom. Mr J. H. van Laer. Curator Mr A. H. van Maanen, Den Haag. Nw Schoolstraat no. 26. 14 Oct. N. van Kempen, Tedingerstraat 10, Leidschendam. Rechtercom. Mr A. S. Rneb. Curator Mr "F. Schaap, Den Haag. Laan van Meerd-ervo-ort 52b. 15 Oct. J. C. Hoed, schild-er, Haarlem No-ord, Plataanstraat 64- Rechtercom. Mr Dr W. F. M. Schutte. Cur. MevT. Mr ScbeltemaConradi, Haarlem. 15 Oct. J. de Buëger, kleermaker, Zaan dam, Czaar Peterstraat 9b. Rechtere. Mr Dr W. F. M. Schutte. Curator Mej. Mr M. Kluitman Haarlem. 15 Oct. Th. de Koning, vroeger manu- facturier thans caféhouder, IJmuiden, Steijnstraat 59. Rechtercom. Mr Dr W. F- M. Schutte. Curator Mevr. Mr Scbel tema—Conradi, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief- 14 Oct. H. M. Slegten, Den Haag. 14 Oct. E. E. Me uiman, Den Haag. 15 Oct. J. Moos, Haarlem. Programma van Vrijdag 18 October. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 1010.15 Morgenwijding. 12.502. Con cert door het A.V.R.O. ensemble. 2.0& 2.45 Voor de scholen. 2.454 Gramofoon muziek. 4.305 Pianoconcert. 55.30 Le zing over Humor in de geneeskunde. 5.30 6.30 'Concert door de Tzigane-kapel. 6.457.15 Spaansche les. '7.157.45 Sohippersles- 8 „De verkochte bruid", opera-comique. HUIZEN, 1875 Meter. 10.30—11. Zie- kendienst. N.C.R.V. 12.151.15 Concert- 1.152 Gramofoonmuziek. 4—5. N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 56.30 N.C.R.V. Con cert. Viool, harp en ceBo en orgel. 7.40 Vrijz. lezing over: Bergrede. 8.15 Orgel concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.45 Aanbieding van het eere- burgers-chap van de Stad Londen aan luit. generaal Lord Baden Powell. 1.20 2.30 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert voor scholen- 4.50 Orkestconoert. 7.05 Pianorecital. 8.05 E. Fairchild en R. Lind- h-olm fde „tweeling" pianisten). 8.20 Con cert, bariton, piano, koor, symphonie-or- kest. PARIJS. „Radio-Paris". 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli- 6.55 Gramofoonmuziek 8.55 Concert. Orkest vocale en instrumen tale solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestcon oert. ZEESEN, 1635 M- 3.60—4.50 Orvest- concert. 7.20 Herfstconoert Koslecksche blazersbomi. Erksche zangver. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 8