Donderdag 17 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ONZE PIANO'S A. S. J. DEKKER - GOES. Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD] Buitenland. \v^=^okers/ Wij zenden gaarne gratis af beeidingen en prijzen. Grootste Orgel- en Pianobedrijf van Nederland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contróie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Rusland en China. zijn mooier van toon. Zij zijn bijzonder licht In aanslag. Het meubel is mooi en wordt geleverd passend bij Uw meubelen, De keuze uit een voorraad van 300 Piano's en Orgels zal U gemak kelijk worden gemaakt! Bijzonder voordeelige prijzen (ook geldig voor huurkoop) EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN DI recteu r- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te!.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4445s. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.' Losse nummers f 0.05 Prils der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. In Veere bestaat thans eaa burgemees tens-vacature. v Wij zijn eeuigs zin-s benieuwd, welkea neg el bij' deze benoeming zal worden ge volgd. 1 Wanneer gelet wondt op de stemmen- eijfers, dan is het duidelijk, d5,t de af getreden burgemeester, die tot de vrij zinnige richting behoorde in geen geval door een geestverwant kan wonden op gevolgd. Bij de jongste verkiezingen verkregen de verschillend© partijen de volgende stemmen: A. R. 178, C.-H. 86, S. Or. P, 29, R.K. 15, V.D, 61, V.B. 42 en Soe. Dem. 38. Op de candidaten der rechtsche parken wenden dus uitgebracht £de S. G. P. in begrepen) 308 st en op "die der linksche partijen 141 st. Het ligt dus voor de hand, dat hier ©en man van rechts benoemd zal moeten wonden. Verder blijkt uit deze stemmencijferS nog, dat van de rechtsche partijen de A.R. partij1 verreweg de sterkste is. Van de 308 rechtsche stemmen, verkregen hare candidaten 59 pet. In verband met da benoeming te Hil versum. schreven wij, niet te weten, wel ken regel bij deze benoemingen wordt gevolgd. Maar dit is zeker: als met de stem- mencijfers rekening wordt gehouden en als er geschikte A.-R. candidaten zijn, dan krijgt Veere een Anti-Revolutionairen burgemeester- Er zijn vaak twijfelgevallen, als o-a. te Hilversum, waar het uitermate moeilijk is ©en bepaalden regel te volgen- Maar dat is te Veere niet het geval. Be cijfers zijn hier sprekend- Die veiling Zoebkof. De eerste dag van de veiling van den inboedel van mevrouw Zoebkof heeft 72 duizend mark opgebracht, hetgeen aan merkelijk minder is, dan weid verwacht. Engelsche kunsthandelaars, die op de vei ling waren verschenen, verklaarden, nog nimmer zoo voord eelig op een veiling te hebben gekocht. Een kostbare, met diamanten versierde pot, die .door koningin Victoria bij een plechtige gelegenheid werd gegeven, bracht 620 mark op. Heden was de ver zameling poreelein van mevrouw Zoeb kof aan de beurt. Hierbij werden af en toe goede prijzen betaald. Voor Chinee- ecbe schalen en kannen werden van 200 tot 300 mark betaald. Twee Fransche pendules brachten 400 mark op. Een groot, uit zeshonderd stukken bestaand Berlijnsch servies, vervaardigd naar mo dellen van Frederik den Groote en ver sierd met teekeningen van Menzel, ging voor 30.000 mark over in het jnezit van een Berlijnsehen verzamelaar: het is een schitterend geschenk aangeboden door de stad Berlijn aan kroonprins Friedricb Wil helm bij diens zilveren bruiloft Vechtpartij In den gemeenteraad vat! Preset) urg. In de buitengewone zitting van den gemeenteraad van Pressburg, waarin als voornaamste punt bet aftreden van den burgemeester Dr Okanik aan de orde kwam, hadden heftige tooneelen, 'die op een vechtpartij uitliepen, plaats. De wet houder Masar noemde den communist Koren, die, ondanks „het feit, dat hij sinds jaren uit zijn partij is gestooten, nog steeds niet als gemeenteraadslid beidankt heeft, een politieke deerne en besloot zijn rede met een krachtig „BahT Hierop ontstond èen ontzettend lawaai, dat de voorzitter slechts met de grootste moeite kon onderdrukken. Plotseling vloog het gemeenteraadslid Koren op, en viel Masar aan, dien hg eenige harde klappen toediende. Eerst na ^enigen tijd gelukte het de beid© mannen te scheiden. De zitting moest worden yerdaagd. Uit Charbin wordt gemeld, dat een Chi nee scha brigade, ia afgezonden om het hoofd te bieden aan den gespannen toe stand in de buurt van Lingkiang. Deze stad was Zondag j.L door Russische troe pen be zot, na .pen gevecht, waarbij een aantal kanomneerbooten tot zinken werd gebracht. De Chineezen rukken thans op, ten einde Linkiang te heroveren daar de Rus sen van uit deze plaats de scheepvaart op beide rivieren v&n Chineesche sche pen kunnen beletten. Een officieel telegram uft Moekden meldt, dat de onderhandelingen tusschen China en Sovjet-Rusland voortduren. Een bericht uit Moekden zegt, dat het Chineesche hoofdkwartier te Kirin zeer verontrust is door den opmarsch der Sovjettroepen langs 'de Soengari-rivier, waar zij Kwatsjau, in de omgeving van Foetsjin, ingenomen zouden hebben en Ilan bedreigen, een belangrijke stad op den weg naar Charbin. Een telegram uit Charbin meldt, dat de toestand langs öe Soengari-rivier zich op alaxmeerende wijze ontwikkeld heeft. Er is zwaar gevochten. Foetsjin wordt door den Russischen opmarsch bedreigd- Muiterij op een Fnaiwsdhen kruiser. Op het Fransche oorlogsschip „Wal- deck-R-ousseau", dat zich thans in de Zuid-Chineesche haven, Amoy bevindt, brak kortgeleden wegens disciplinaire maatregelen een muiterij, uit, waaraan het grootste deel der bemanning deelnam. Daar de commandant niet bij machte was, de muiters in bedwang te houden, weid den Amerikaansehen kruiser ^,'Pitts- bourgh" draadloos om hulp verzocht De Fransche muiters werden toen door een afdeeling Amerikaans-che matrozen overmand. Twee raddraaiers werden door een in derhaast bijeengeroepen krijgsraad ter dood veroordeeld en op het diek opge hangen. Het incident werd te Shanghai eerst door de mededeeling der Amerikaansche matrozen bekend. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver I Korte berichten. In het Zuid-westen van Engeland staken 5000 mijnwerkers, om de niet- georganiseerde mgnwerkers tot toetreding tot de vakvereeniging te dwingen. Alle mijnen in het betrokken gebied zijn ge sloten. De staking was reeds 14 dagen geleden aangekondigd. Vanaf 20 October zullen de Belgi sche mijnwerkers -een loonsverhooging van 3 pet krijgen. Deze zal verdubbeld worden, voor de transportarbeiders, die onderden grond werken. De v-ereeniging van Oost-Vlaamsche folkloristen beeft van bet stadsbestuur te Gent het verzoek ontvangen, het volgend jaar aldaar een tentoonstelling van het volksleven van 1830 tot 1930 te organi- seeren. Deze tentoonstelling zal onder gebracht worden in het Gentsche Fol- klor&Museum. De directie van de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen heeft, ingevolge de buitengewoon talrijke over tredingen van bet rookverbod, welke se dert ©enigen tijd in de spoortreinen wor den geconstateerd, aan de treinconduc teurs last gegeven, tegen alle rockende passagiers, die in coupé's voor niet-roo- kers worden aangetroffen, onmiddellijk proces-verbaal op te maken. Het 151st6 Fransche regiment in fanterie heeft Koblenz gisteren verlaten en zich naar Metz begeven. De bevolking nam van bet vertrek der troepen vrijwel geen notitie. Het te Ems in garnizoen liggende Fransche bataljon infanterie is gisteren uit de stad vertrokken. Het stoffelgk overschot van 86 Ame rikaansche soldaten in den wereldoorlog overleden in kampen te Archangel, dus op Russisch gebied, zal met een Rus sisch schip naar Havre worden gebracht en van daar aan boord van een Ameri- kaansch oorlogsschip --aar Yew York wor den getransporteerd lien Amerikaansche gravencommissie heeft bet gebeente dezer dooden uit de graven verzameld. Naar uit Riga gemeld wordt, zou 'do secretaris-generaal van de Russische com munistische partij, Stalin, een zenuw schok hebben gehad, tengevolge waar van hij zwaar ziek ineen -sanatorium, te Gorkis, op 30 mijl af stands van Mos kou gelegen, moest worden opgenomen- Drie vooraanstaande psychiaters heb ben hem twee maanden volledige rust voorgeschreven en hem verbodea zich met Sitaatsaangelegenb-eden te bemoeien- Te Essen heeft de politie Maandag avond met den sterken arm een eind moeten maken aan kloppartijen, tusschen niationaal-iSociaJisteiL en communisten. Daarbij zgn 2 agenten gewond. -Pas toen op de vechtersbazen was ge,schoten, kozen dezen het hazenpad- IW elk gevial niet Te laaf. Blijkens eed verslag in „De Banier" werd Maandag in "de vergadering van de 'Staatk. Geref. Kies ver een. te Woerden behandeld het punt: Candidaatstellinga-s. Gemeenteraadsverkiezing. De volgende Gemeenteraadsverkiezing is pias in 1931. Men is dus daar in elk geval niet te laat. Overeenkomst mei Duitschland. De minister van financiën brengt ter kennis, dat hij1 ter uitvoering van het op 28 April 1928 te B-exlij'n tusschen Neder land en Duitschland gesloten verdrag met slotpr-otocol voor samenvoeging van de do-ua-nebehandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn, welk ver drag met slotpro-toool is goedgekeurd bij de wet van 22 Juni 1929, met den mi nister van Financiën van het Duitsche rijk een overeenkomst heeft gesloten. De tekst van deze overeenkomst welke o.a. .in paragraaf 4 aangeeft, op welke wijze de diensttijden voor de kla ring te Lo-bith en te Emmerik jvorclen geregeld is opgenomen in de Staats courant van gisteren. Rechtstoestand ambtenaren. De minister van Justitie beeft de toege zegde wijziging (betreffende de z.g. ar- beidscontracters) van het wetsontwerp houdende regelen inzake den rechtstoe stand van ambtenaren, biji de Kamer in gediend. Een nieuw artikel 134 bepaalt n.l. o.m., dat bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden vastgesteld betreffende de gevallen, waar in en de voorwaarden waaronder door of vanwege het Rgk indienstneming o-p ar beidsovereenkomsten naar burgerlijk recht 'kan plaats hebben. D-e heeren Merchant c.s. hebben amen dementen ingediend om in art. 2 te doen vervallen: „d. militairen als zoodanig" en in art. 3 eerste lid in te voegen ach ter „bestaande": „en die, welke voorko men in de wet op de krijgstucht'. De nieuwe directeur-generaal van Waterstaat. Naar de N. R. Cirt. verneemt, zal tot di recteur-generaal van Waterstaat, tot instel ling van welk ambt indertijd besloten is, worden benoemd ir J. A. Rin-gers, directeur-hoo-Muitvoerder van do Maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken (M. U. Z.) en hoofdingenieur met ver- Lof van den Rijkswaterstaat. De postvluchten raar en van Indië. Blijkens telegrafisch bericht van de bei- marming van het retourvliegtuiig is dit gisteren :om 8 u. 10 uit Kon-stantinopel vertokken en om 14 u. 25 (pl. tijd) te Boedapest aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het vliegtuig kan vanmiddag om 14 u. 30 op Schiphol worden verwacht. Opbrengst Rijksmiddelen. September is voor de schatkist een goede maand geweest. Da totaal-opbrengst der Rijksmiddelen was over die maand f40.041.039 of bijna f 4 millioen hooger dan in dezelfde maand van het vorige, jaar. Van Januari tot en met September we-rd ontvangen 1373.780.111. In'hetzelf de tijdvak van het vorige jaar was de op brengst f364.929.806. Ten bate van het Leeningfonds 1914 werd in 'September ontvangen f 5.759.276 en ten bate van het Wegenfonds f 504.958. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 October zijn in ons land aangegeven _2Ö gevallen van buiktyphus, 13 van alistrim, waarvan 12 in Zuid-Holland, 7 te Rotter dam en 1 in Arnhem, voorts 354 gevallen van roodvonk, waarvan 99 in Zuid-Hol land, 59 te Rotterdam en 65 te Amster dam, dan 80 gevallen van diphterie (32 in Zuid-Holland, 18 te Rotterdam, 7 in Haar lem en 6 in Arnhemj), 5 gevallen van nek kramp, 36 van besmettelijke kinderver lamming, waarvan 4 te Baflo, 6 te 'sGravenhage en 6 te Numaasdoxp en 3 te Hoensbroet, vervolgens 3 gevallen van slaapziekte -en 4 van de ziekte van Weil, waarvan 3 te Rotterdam, en een te Woudenburg in de provincie Utrecht. L. J. Oo-sterhoff. Oip: 1 Noy. a.s. -zal het "25 jaar geleden zijn, dat de heer J."L. Oosterhoff, burg©- meester der gemeente Westdongerad.ee! als zoodanig in functie trad. De heer Oosterhoff was vroeger o.a. werkzaam als secretaris van Arnetmuiden en yan Terneuzen. Binnenland. Relletjes te Maastricht. Het vierde Holland-Indië postvliegtuig ver trokken en het eerste teruggekeerd. De staking te Sluiskil. De Tweede Kamer zet de behandeling van het ambtenarenreglement voort. Buitenland. De verhouding Rusland-China. Muiterij op een Franschen kruiser. HET SOCIALISTISCH-COMMUNiS- TISCH AVONTUUR IN OOSTELIJK GRONINGEN. Over de thans geëindigde landarbeiders staking (p Groningen, waardoor tal van arbeiders in de ellen-de 'zijn 'gestort, igeeft onze N. P r. G r. G r t. nog de volgende bij zonderheden: Er bestond tusschen -de boeren en de ge organiseerde arbeiders in Oostelijk Gro ningen een collectief contract. De moder nen hadden dit contract tegen 1 Maart op gezegd; de christelijken niet, zoodat 't col lectief contract voor ben gewoon doorliep. Zij hadden bun goede argumenten om in dezen het voorbeeld van den modernen bond niet te volgen. De moderne bond had opgezegd, omdat de uitkomsten van het bedrijf in het laatst verloop en jaar iets gunstiger waren geweest. Men wilde daar van de arbeiders mede laten profiteered De christelijke 'bond daarentegen achtte dit vleugje van opleving niet voldoende om onlmiddellijk 'u loonsvexhooging te vragen. Men redeneerde bier aldus: in het land bouwbedrijf zijn de economische uitkom sten zeer wisselend; geen jaar is gelijk aan zijn voorganger; erlangt men loonsverhoo ging, zoodra het even beter gaat, dan er kent men daarmede, dat -de werkgevers in hun recht zijn, wanneer zij op -loonsverla ging aandringen, zoodra het even minder wordt. Op die wijze gaan de loonen voort durend op en neer. Juist om de stabiliteit in de arbeidsvoorwaarden te bevorderen, zegden de Christelijken in dat geval het collectief contract niet op, en volgden zij niet het voorbeeld va-n den modernen bond, die tot de contractsopzegging in Maart ge dreven werden door-de communisten en door niemand anders, en die het thans zeker wel duizendmaal spijt, dat zij het voorbeeld van den Christelijken landarbei- derdbond niet hebben gevolgd. Het is bekend, -dat onder de socialistisch georganiseerde landarbeiders in Oostelijk Groningen vele communisten schuilen. De zulken doen gaarne aan een staking mede. Al was het alleen maar om hun haat tegen de tegenwoordige staatsorde te luchten en de door hen hegeerde wanorde te bevorde ren. Maar daarnaast speelt in zulke geval len de tegenzin tegen de „verburgerlijkte" moderne arbeiders ook een groote rol. Als de communist de leiding van die moderne arbeiders een hak -kan zetten, dan wrijft hij zich in de handen. Dat de communisten van plan waren uit deze staking munt te slaan, bleek reeds in de dagen vóór de verkiezing der Tweede Kamer. Bekende communisten als de heer Wijnkoop uit Amsterdam, de heer van Bu- rink uit Rotterdam en mevrouw R. Stel Vos uit Groningen belegden in het sta- kingsgebied vergaderingen -om -hun ideeën te verkondigen. Duidelijker kwam de communistische invloed aan -den dag op de algemeen© ver gadering van -tien modernen lau-darbei- dersbond, die in den voorzomer van dit jaar plaats vond. De 'heer Hiemstra, voor zitter van-dien bond, kr eeg toen van com munistische zij-de uit Oostelijk Groningen heel wat te hooren. In zijn antwoord ging hij zelfs zoover dat hij constateerde eext soort van samenspanning om te trachten de organisatie te overmeesteren. Maar toen opgemerkt werd, dat -dan desnoods z-oinider het hoofdbestuur de staking zou worden uitgeroepen, deinsde het H. B. voor dit schrikbeeld terug de verkie»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1