1' J Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. "t 1 4 f zij voor do bedrijfsvereenigingen, die zulks aan de Federatie opdragen, hare ad ministratie voeren. Aan dit plan ligt het denkbeeld ten grondslag, dat deze gemeenschappelijke samenwerking in federatief verband, wel ke niettemin de autonomie der bedrijfs- voreenigingen intact laat, tot besparing zal kunnen leiden van kosten, welke de bedrijfsverecnigingen ieder voor zich zou den moeten maken, indien zij zelfstandig al deze zaken zouden moeten regelen. Gelijk hekend, staan de werkgevers- en arbeiderscentralen liet plan voor, dat voor de verschillende bedrijfstakken zooveel mogelijk afzonderlijke bedrijfsvereenigin gen worden opgericht, waarnaast als sluit stuk door haar i.s opgericht een 'tweetal algemeene bedrijfsverecnigingen, waartoe alle werkgevers zullen kunnen toetreden, die niet elders bij volwaardige bedrijfsver- eonigingen onderdak zullen kunnen vin don. Sigaren, wijn en cognac in de gevangenis. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zullen de drie gebroeders Sklarck, die tot dus verre in cellen op een corridor waren ondergebracht, thans overgeplaatst wor den naar ver uitoenliggende cellen, daar het 'hun op nog niet opgehelderde wijze gelukt is, in het bezit van sigaren, wijn en' cognac te komen. Dit is vooral verwon derlijk, daar him, toen zij de gevangenis betraden, alle geldmiddelen ontnomen zijn en zij slechts het wettelijk toegestane bedrag voor levens onderhoud mochten be houden. Het onderzoek in de Sklarek-affaire schijnt intussohen te worden vertraagd, doordat de boekhouder Lehmann, die roods sinds jaren f-en hartkwaal beeft, ge weigerd heeft verdere verklaringen iii te leggen, in verband met hot feit, dat hij sedert Vrijdag voor deze kwaal met mor phine behandeld is. Hij beweert nu, ten gevolge hiervan niet zoo helder te kun nen: jjpnken ais voor £ijne verdediging noodig is. In het huis van bewaring te Berlijn zijn tijdens het onderzoek van de Sklarek- zaak eigenaardige toestanden aan liet licht gekomen, die waarschijnlijk tenge volge zullen hebben, dat het toezicht aan merkelijk verscherpt zal worden. De .^kla.reks, die er natuurlijk belang bij hadden, om elkaar op de hoogte te houden van hetgeen zij voor den rechter van instructie hadden verklaard, hebben reeds aanstonds getracht de welwillend heid van het personeel te winnen door rijkelijk sigaren aan te bieden enz. Daar het hun echter te gevaarlijk lecheen, om door bemiddeling van het personeel elkaar mededoelingen te doen, wendden zij zich tot andere gedetineerden, die diensten in het huis van bewaring verrichtten en zoodoende een zekere vrij heid van beweging bezaten. Door dezen klaarblijkelijk ingelicht, wis ten zij met elkaar in briefwisseling te treden door elkaar sigaretten en sigaren te zenden, waarin briefjes verborgen wa ren. De sigaretten werden slechts aan de uiteinden met tabak gevuld, in het midden was een briefje verborgen. Ook sigaren werden op deze wijze behandeld. Op deze wijze trachtten zij met Leh mann in verbinding te treden, dien zij waarschuwden, niet al te erg uit te pak ken, daar hun nog genoeg machtsmiddelen ter beschikking stonden. De tweede Haag8olie conferentie. Naar te Berlijn verluidt, zouden de organisatie-commissies voor do tweede Haagsche conferentie reeds op eenige pun ten tot overeenstemming gekomen zjjn. Men verwacht, dat zij in October gereed zullen komen, zoodat, de tweede Haags che conferentie dan half November kan begin nen. Onafhankelijk van deze confer emtio zul len do Saar-ouderhnndelingon van 28 Oc tober af aan één stuk door gevoerd wor den. Of do rijkskanselier zelf de leiding van de delegatie op zich zal nemen, staat nog niet vast. De vi&scherij in 1928. Ged. Staten van Noord-Holland. De Provinciale Staten van Noord-Hol land kozen gistermorgen, in de plaats van den heer J. N. Hendrix, tot lid van Ged. Staten dier provincie, den heer P. J. M. Verscbure (R. K.) met 61 van de 73 stemmen. De postvluohten naar Indjë. Hot derde postvliegtuig is gisteren te Batavia aangekomen te 15.55 uur. Het vliegtuig heeft de reis naar Bandoeng voortgezet en is daar te 16.15 aange komen. De mechanicien Walewijn van het, der de postvliegtuig, die te Akyab ziek is achter gebleven, blijkt aan dysenterie te lijden. Wij vernemen, dat zijn toestand echter zeer gunstig is en dat hij over tien dagen geheel hersteld zal zijn. Van Akyab tot Medan heeft de beman ning van het derde vliegtuig, door de ziekte van Walewijn, zonder mechanicien moeten vliegen. In laatstgenoemde plaats is de mechanicien Dunk van het in Siam gestrande tweede vliegtuig aan boord ge komen. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het retourvliegtuig gistermorgen om 7.40 u. uit Aleppo is vertrokken „en om 13.25 uur in. Constantinopel is aange komen. Verschenen is het Verslag over de Vis- scherij gedurende 1928. Ook is in dit jaarverslag thans een uitgebreid overzicht opgenomen van den. omvang en de uitkomsten van de zeeT belangrijke vissclierij in do Zeeuwsche stroomen, welk overzicht tot dusverre ge publiceerd werd in de jaarverslagen om trent den toestand der visscherijen op de Zeeuwsche stroomon, door het bestuur dier visscherijen uitgebracht aau dem minister van Financiën. Volgens het vorslag waren de uitkom sten van het Nederlandscho stoom treil er- visscherijbedrijf over het geheel bevre digend. De Noordzeeharingvisscherij gaf ruimere vangsten dan in do laatste jaren hot geval was. De haringprijzen waren echter vaak onbevredigend. Voorts vermeldt het verslag aangaan de den toestand, in hot oesterbed rijf in Zeeland, dat die bevredigend was. Bjj het mosselbedrgf in Zeeland was de ver zending van mosselen in totaal grooter dan in 1927, doch da opbrengst ervan bleef beneden die van hot vorige jaar. Uit het verslag blijkt voorts, dat in 1928 door de Nederlandscho visschers hier te lande in totaal zyn aangevoerd 236.684.000 K.G. visch en gchaal- on weekdieren, ter waarde van f 35.284.000, tegen in 1927: 213.243.000 K.G. visch en schaal- en weokdieren, tor waarde van f 31.609.800. In deze qjfors z\jn niot be grepen de vangsten dor rivier- en binnon- visschorjj, met uitzondering vau do rl- vlecrlrokvisschon. Uitgevoerd werd ia 1928 aan visch-, Bchaul- on woekdieren voor eon waarde vau ruim 30.1 raillioem guldon togen voor ruim 87.8 miliioaiu guidon in 1927. Middelburg. Nadat gedurende hét gehee- lo jaar de meelfabriek onafgebroken heeft stopgestaan, hebben thans de arbeiders bericht gekregen, dat de fabriek weder tijdelijk in werking zal worden gesteld. Goes. Met dank is na verleende hulp, door Zr. Visser en Zr. van Gorp voor het Wijkwerk een gift van f 15.een van f 10.een van f 5.een van f 2.50, een van f2.en twee van fl.ont vangen. Bij den Penningmeester is inge komen een gift van f 20.een van f5.en een ran f2.50. Biggekerke. Door den Zeeuwsdhen ScLietbond „Pro Patria" is op de banen van de schietvereeniging „Nut en Ge noegen" alhier op 11 en 12 October j.L een wedstrijd gehouden, waarvoor wis sel bekers waren beschikbaar gesteld voor geweer M 95 (150 M.) en voor do Buks. De beker van Geweer is behaald door i de Schietvereeniging „Wilbelmina" te Koudekerke met 188 punten; die van de Buks door de schietvereeniging „Sora- nus" te Oostkapelle met 483 punten. Een aan dien wedstrijd verbonden vrije baan bracht de volgende resultaten: Geweer M 95. Ie prijs W. Brand, Dom burg met 60 p.; 2e C. v. d. Broeke„ Vlissingen 69 p.; 3e A. Trielier, Dom burg 58 p.; 4e S. de Pagter, Domburg 57 p.; 5e J. Nonnekes, 'Vhssmgen 57 p.; 6e M. Kleinepier, Biggekerke 56 p.; 7e M. v. d. Beke Callenfels, Vlissingen 56 pg 8e P. Flipse, Koudekerke 56 p.; 9e P. de Lange, Biggekerke 56 p.; 10e D. Triel- ler, Domburg 55 p.; Buks. Ie prijs A. Trieller Domburg 200 punten; 2e P. de Pagter, Domburg 200 p. 3e W. Brand, Domburg 200 p.; 4e D. Trieller, Domburg, 200 p.; 5e S. de Pag ter, Domburg 199 p.; 6e J. Geldof, Dom burg 199 p.; 7e P. Flipse, Koudekerke, 195 p.; 8e C. Wondergem, Oostkapelle 195 p.; 9e Adr. Kluijfhout, Koudekerke 194 p.; 10e C. v. d. Broeke, Vlissingen 193 punten. Arnemiui'dén. Een dezer dagen brak het zoontje van den heer A. T. alhier, een zijnor armen. Dr van der Bijl verleemdie heelkundige hulp. Een laffe daad. Dezer dagen- wilde een landbouwer te Sluis gijn vijf jarig paard, dat hij' eenige dagen te voren in do weide had gedaan, daaruit halen. In de weide komende, bemerkte hij, d.at het paard met een der achterpooten op getrokken stond. Denkende, da.t het dier stond to ruston, legde bij het dier oen halster om en wilde het aldus mede- nemen. Toen bemerkte hij, dat het beest hinkte en kwam bij nader onderzoek tot do ontdekking, dat het dier een diepe snjjwonde had in de hak van den rech terpoot, waardoor het zichtbaar pijn leed Aangezien de wonde reeds eenigszins otterde, moest de mishandeling reeds eenige dagen te voren zijn gepleegd. De kans is groot, dat'het dier moet worden afgemaakt. Do politie stelt een onder zoek in naar de bedrijvers van deze laffe daad. Wiesenkerke. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de loden Breure, Kramer en Van Nieuwenhuize. De kas van den gemeente-ontvanger was in orde bevonden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederi. Gemeenten om een bijdrage voor de aankleeding van de bestuurskamer van het vereeni. gingshuis werd na toelichting door den voorzitter, Ingewilligd. Verzoek van do Centrale Esperanto. Propaganda Commissie tot het instellen van een éénjarigen Esperantoeursu» aan de Openbare en de Bijz. Lagere scholen, werd afgewezen, omdat het nut er van niet werd ingezien. Verzoek tot het eubsidiöeren van een applicatie-cursus in hot. vak lichamelijke oefening, werd afgewezon, omdat geachl werd dat dit maar beter is te leeron bui ten bezwaar van do gemeentekas. Verzoek om adliaosio to betuigen aan een adres 'tot verlaging vau het tarief voor hot K&raperlandschö veer, word in gewilligd. AAnvflMg van re»j. Dl Musch can ont slag als onderwijzeres, wegens huweljjk zal onder dankbetuiging, eervol verleend worden met 1 December a.s. Verzoek van Mei. S. M. Oele, onder wijzeres te Geersdijk om overplaatsing naar de vacantkomande plaats aan de O. L. School te Kamperland werd inge willigd. Verzoek van 'de gemeente-veld wachters om tractementsverhooging in den vorm van een toelage voor het po litic-diploma werd na eenige bespreking toegestaan. Aangenomen werd een voor stel van B. en W. om ieder 75 gulden te geven, (met zeven stemmen voor). Do verordening op het brandwezen werd in verband mot het aanschaffen van de motorspuit zoodanig gewjzigd dat de bediening der brandspuit geheel door aangestelde vrijwilligers zal geschieden. De begrooting 1930 werd zonder, dat een der leden algemeene beschouwingen wenschte te houden met enkele opmer kingen door verschillende leden, aange nomen tot een bedrag van ontvangst en uitgaaf van f 99074.78, onvoorziene uitg. f5244.97. Kapitaalsdienst f2587.50. Wegens aanbouw van twee schoollo kalen een te Kamperland en een te Geers dijk werd door B. en W. voorgesteld een geldleening aan te gaan groot f 25000 aldus besloten. Bij de rondvraag informeerde het lid Schippers naar de mogelijkheid om het voetpad te Kamperland te ontlasten van het drukke verkeer. De voorzitter zegt aan de politie opdracht te zullen geven om streng toe te zien, dat de voetpaden aan weerszijden van den weg aan de rechterzijde bereden warden met rijwie len. Dhr Noordhoek wenscht de borden met het opschrift „Stapvoets rijden" in den Veerweg op te ruimen. De voorzitter zegt, dat dan de verordening eerst ge wijzigd diende te worden. Dhr De Boer gaf alsnog zijn wensch te kennen, om de handbrandspuit te Kamperland niet te verkoepen. De voor zitter zegt wegens gebrek aan een koo- per is het besluit om te verkoopen nog niet uitgevoerd. Daarna sluiting. Rftthem. De gemeenteraad hield giste renmiddag ooit openbare vergadering. Alle loden waren tegenwoordig. Een verzoek van Kerkv.' en Not. der Ned. Herv. Kerk tot bet plaatsen van een lantaarn aan 't eind der Dorpsstraat ten eindo bij de kerk meer licht te hebben werd toegestaan tegen betaling van f8 's jaars. Aan do Vereeniging van Ned. Gemeen- ten zal fl gegeven, worden voor meubi leering van 't kantoor. Voor kennisgeving werden aangenomen Een schrijven van 't gemeentebestuur vani Souburg, dat het de "Ritthemscho straat in de kom dier gemeente niet zal overnemen, als de weg niet met nieuwe steen wordt bestraat. Een schrijven van Ged. Staten met goedkeuring zekerheid stelling van den gemeente-ontvanger. Een schrijven uit Nijmegen van de commissie voor Esperanto-onderwijs. Een schrijven van Ged. Staten, dat dhr M. Barentsen is herbenoemd tot burgemeester, i Naar aanleiding van 't laatste schrij ven werd de burgemeester door de raads leden gecomplimenteerd. Met algem. stemmen werd het bouwen van een slachtplaats met annex winkel en woonhuis gegund aan den laagsten inschrijver dhr L. de Rijk te Middelburg voor f 7678. Een vroeger genomen besluit tot een geldleening van f8000 werd vernietigd en een nieuwe leening van f9000 zal worden aangegaan. Op voorstel van de commissie tot on derzoek, de heeren W. Boogaard en Jn. de Pagter, werd besloten de gemeenterefce- ning over 1928 goed te keuren. Besloten werd een nieuwe Lips brand kast te koopea voor f 695 te leveren door M. Lutojn te Ritthem. Do politieverordening werd gewijzigd in velband met het opsnoeien van 't hout gewas 'langs de wegen. Verder werden menige wijzigingen gebracht in do begroe ting 1929. De voorzitter deelde mode, dat 100 Ms. grind is aangekocht voor 't onderhoud der grindwegen en dat hot vervoer is gegund aan L. Machielse. Verder, dat de schouwing van wegen is vastgesteld op 25 Oct. a.s. Nu volgde do begroeting 1930. Bij post uitgaven werd bet salaris van den burgemeester vastgesteld op f 1040. 't Salaris van de wethouders werd van f40 op f60 gebracht. Tegen Ipeide wet houders en J. Lijnse. Salaris gemeente secretaris werd vastgesteld op f 900. Daar 't salaris van den gemeente-ontvanger, groot f 190, door den voorzitter te laag werd geacht, gezien de vele werkzaam heden, stelde hij voor dit met f 200 te ver- hoogen. Daar de gemeente-ontvanger pas in functie is, achtten dhrn P. J. de Pagter en H. M. v. d. Putte nu niet de tijd tot zulk een groote verhooging over to gaan. Na eenige discussie 'deed dhr W. Boogaard, gesteund door dhr J. de Pagter, het voorstel 't salaris met f 100 te verhoogen. Het voorstel van den voor zitter werd met algem. et. verworpen, dat vap, dhr Boogaard werd aangeno men miet 4 tegen '3 st. Togen de heeren W. GovaaL J. Meliefste en P. J. de Pag ter. Dhr Jn. de Pagter wilde het pre sentiegeld der leden brengen van f 35 op f50. Zijn yoorstel werd niet onder steund. Aan do Chr. Wijkverpleging zal f60 worden gegeven. Mocht Souburg naar ovonrodignoid meer geven, dan wil Rit them nog verhoogen. Bfy post wegenbelasting werden do in komsten hiervan mot f 135 verhoogd, daar de aangelanden der nieuwe grindwegen ook worden aangeslagen. Daarna werd do hogroioiticg vastgesteld em iiakamteu en uitgaven op f 13303.14 met een post onvoorzien van f 1655.32. Bij de rondvraag stelde dhr J. Mé- liefste voor om de heg tusschen zijn perceel en dat van het te bouwen slacht huis voor gezamenlijke rekening te rooien en te vervangen door rasterwerk. Het ver der onderhoud zal dhr Meliefste op zich nemen. Dhr P. J. de Pagter wees op een paar slechte planken van een voetpad. Dhr J. Lijnse sprak over het onderhond van de begraafplaats en dhr Jn. de Pagter over de breedte van den straatweg. Domburg. Op hot kerkhof alhier is heden ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van wijlen Mej. D. E. Ch. Deetman, in leven prov. huisbezoekster van de Prov. Vereen. tet bestrijding der tuberculose in Zeeland. Verschillende bloemstukken, w.o. van de genoemde vereeniging en van do com missie voor de Emmabloom-oollecte dek ten de baar. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den voorzitter der prov. vereen, den heer C. A. v. Woel- deren die schetste wat de overledene gedurende 12 jaar voor de tbc-bestrij- ding heeft gedaan, door arts A. J. Hoor weg, die als oud-secretaris der prov. ver eeniging kon wijzen op wat mej. Deet man in de eerste moeilijke jaren heeft moeten arbeiden, door ds J. de Visser, die het werk van Mej. Deetman op de Zondagsschool ten zeerste prees en door ds J. W. Swa'an, die namens familie en vrienden dankte voor de laatste eer de doodo bewezen en de gesproken woor den. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht, J. H. F. Remimie te Amsterdam. Te Ilpendam, C. R. van Lelyvold te Dinther. Te Schiermonnikoog, L. C. ten Bruggeukate, cand. te Ossen- drecht. Aangenomen naar Leerbroek, H. Bout, cand. te Huizen'. Bedankt voor Wilms en Kockengetm, H. Bout, cand. te Huizen. Voor Windesbedm, L. J. C. Visbeek te Heemsa. Geref. Kerken. Beroepen, te Borger, E. C. Zwaai, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Brook o. Akkerwoudei, J. W. Polman te Almelo. Ds B. S. Dijkstra Szn te Sloten (Fr.), die het beroep aannam naar Ove- zandeDriewegen, hoopt Zondag middag 15 December a.s. intrede te doen na des morgens bevestigd te zijn door Ds Louwerse, a-&. predikant van Wisse- kerke- Labadisten enLabadistjes, Een medewerker schrijft aan het Hbld.: Dezen zomer in Zeeland vertoevend hoorde ik spreken van labadistjes, dal zijn de polsmouwenj der Walchersche boerinnen." De naam blijkt ontstaan te zijn naar don eigennaam (Jean de) Laba die, den zeventiende-eeuwschen predi ker die te Middelburg heeft gestaan en hel land in rep en roer heeft .gebracht. De Labadie moot zich nog al eens heftig uitgelaten hebben over de ijdelheid en de verlokking die er van der Zeeuw sche vrouwen blooto armen uitgaat. Hij duldde dat in de kerk zeker niet. En daar om deden de brave vrouwen, die zich onder zijn gehoor schaarden, polsmou wen aan, die ze naar hem en sindsdien nog altijd „labadistjes" noemden. Zoo vertelde hot mijn zegsman, zóó vonden wij het ook in een noot in Knap pert Gosch. der N. H. K. op een mon delinge mededeeling van dr G. J. Wey- land te Veere, den voorzitter der Herv. Synode, en zóó bevestigde het mij ten slotte een Walchersche boerin, die wij er naar vroegen. Maar ook door zijn mystieke vroom heid, is De Labadie, een bekeerd Jezuïten- leerling uit Bonrg aan de Dordogne, bij ons blijven leven. Hij werd predikant bij do Waalsche Gemeente te Middelburg, na eerst uit Frankrijk naar Genève te zijn gevlucht. i I I I Te Middelburg trok hij groote scharen hoorders, ook „Nederduitsche". Hij keer de zich tegen al het wereldsche in de Kerk en spaarde daarbij niets en nie mand, wat hem natuurlijk ook nogal wat vijanden bezorgde; botsingen met zijn col lega's bleven niet uit, de kerkelijke be sturen kwamen er aan te pas en in 1668 werd De Labadie in zijn ambt geschorst. Hij ging echter rustig met preeken voort; de Middelburgsche vroedschap steunde hem. De Staten van Zeeland echter ko zen de zijde van het kerkelijk bestuur. Het jaar daarop ontzette hem de Synods en gelastten burgemoesteren hem, dat hij zich zou onthouden van „alle kerkelijoke exercitiën", en „spocialijck zou achter laten die dagelijcksche particuliere bijeen komsten". Do Labadie stichto toon! eert „vrije ge meente", waarvan gezegd wordt dat z\j wel driehonderd loden tolde. Veiligheids halve wook De Labadio naar Vocro uit. De Middolburgers verzochten daarop don Sta ten Vooro te gelasten, Do Labadio en da zijnen uit te zetten. Toon Vooro woigorda aan hot bevel der Staten te voldoen, wilde Middelburg Veer a met Beweid dwin gen. De Veersche vroedschap, ook niet mis, „liet de poorten sluiten, wapends de burgerj, zoodat men in minder dan geen tijd voor een burgeroorlog stond, die slechts voorkomen werd doordat de brave De Labadie vrijwillig heenging. Hij vestigde zich in ons Amsterdam, waar de vroedschap hare traditie getrouw, hem toevlucht bood en beschermde. Ook hier stichtte J>e Labadie huisgemeenten, had er grooten invloed en machtige relaties. Ten slotte werd de vroedschap weer door predikanten tegen De Labadie opgezet. Do Labadisten moesten in 1670 uit Am sterdam vertrekken. Zij vestigden zich te Herford in Westüalen, en vandaar ver jaagd, weer 'te Altona bij Hamburg, waar De Labadie in 1674 overleed, juist 64 jaar oud. Tot 1732 bleef ar iets van een Labadistenkerk in stand. 1 Vrije Universiteit. In de afgo- locpen week mocht het Hospitium van de Vrije Universiteit opnieuw een waar devol geschenk ontvangen, namelijk een prachtig orgel van de firma Dekker uit Gcea. i Do Unie-collecte bracht op te Ga- pinge f20.42, Schoonilijke (Z,.) f86.26; en Zierikzee f 134.10. Geslaagd voor examen handenarbeid (akte R) dhr I. G. J. Fros ta Vlissingent Prof. Dr G. A. F. Molengraaff zal aan het eind van het studiejaar 1929 1930, wegens bet bereiken van den 70- jarigen leeftijd afrieden als hoogleeraar in de Delfstof- en Aardkunde aan de Technische Iloogoschool to Delft De bietenoogst. Nu alle fabrieken sinds een week in bedrijf zijn en in geheel Nederland het bietenrooien in vollen -gang is, blijkt dat het beschot op enkole uitzonderingen na gogld is. Het gehalte der bieten blijft ver bene den de verwachting, die men na dezen drogen zomer mocht koesteren, het blijft momenteel 1.5 pet. beneden dat van vorig jaar. Het melassecijfer is hoogor, waardoor vanzelf hot rendement aan kristalsuiker omlaag gedrukt wordt. Soldatentwist. Maandagavond kregen twee militairen vain de Koloniale Reserve te 'Nijtmegen op den DaalscheA- weg aldaar hevige twist. De ruzie liep zoo hoog, dat een der soldaten den ander met een mes in den rug stak, waardoor deze zwaar werd verwond. De getroffene is per brancard naar het militaire hospi taal overgebracht. De dader is gearres teerd. Een vogelspin tusschen de bananen. Een fruithandelaar te Zand- voort ontdekte in zijn winkel een reusac> tig gproote spin niet een .lijf van 3i/s c.M. en dikke behaarde pooten van 7 c.M. lengte. Het dier bleek eert vogelspin te die in .Brazilië en Suriname leeft in len in den grond Deze holen zijn on; veer 60 c.M. diep, schuin,afhollend' e.- bekleed met een zijdeachtig bekleedsel Tegen den avond gaat de spin bij! d; opening op den, loer liggen om met ha scherpe gifklauwen insecten en kleii - dieren te grijpen. Kleine dieren, zooa veldmuizen worden door het gif uit r*/ gifklauwen bijna onmiddellijk gedor Groote dieren of menschen valt zij n aan. Een klauw bij den menach won. gevolgd door hooge koortsen. Indiane- schijnen ongevoelig te zjjn voor het van de vogelspin. De Indianen-kinder-' zijn er dan ook niet bang yoox. Door ri zigers in' bet Amazone-gebied in Zu' Amerika is meermalen waargenomen, c - kinderen een touwtje om het lijf van et groot exemplaar hadden gebonden ,en er z,oo mee door bet 'huis liepen, als met een hondje. Grootere soorten vangen in een stevig wit weefsel vogeltjes, veelal fcolibris, die ze gedeeltelijk opeten, nadat eerst hei bloed is uitgezogen. Deze groote. soorten hebben een lichaamslengte van 6 1 7 c.M. en kunnen met haar dikke rulgbe- haarde pooten gemakkelijk 18 c.M. over spannen, d.i. ongeveer zoover, als wij met gesriekten duim en middenvinger kun nen overspannen. Men zal trachten de Zandvoortsche vo gelspin in het leven te houden, 'hetgeen waarschijnlijk wel ,zal lukken met insec ten, stcenmotten, spinken en stukjes rauw vleesch. l Inbraak bij de Stoickholm- sche ziekenkas. Gelijk thans eerst bekend wordt, is in den nacht ra,n Zater dag op Zondag een inbraak gepleegd bij de Stockholmsche ziekenkas, waarbij de dieven papieren van waarde en baar geld voor meer dan 300.000 kronen wisten, te bemachtigen. D.e inbraak geschiedde dopr middel van dynami et-explosi es. Een groot deol van de waardepapieren bestaat gelukkig uit stukken, die do in brekers niet kunnen verkoopen. Twee dames, die in holzelfde huis wo nen, hadden vorschillendo ontploffingen gehoord, maar dorsten niot uit haar bed te komen. Politio-onderzoek had tot nu toe geen rosultuat. I 1 Enoephalitin. Te Roermond la by oen 6-jarig moisja oncophalitia post- vacoinaUa geconstateerd. ii I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2