No. 14 Woensdag 16 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 biaden. EFFECTEN COUPONS DEPOSITO'S ASSURANTIËN D i recteur- Hoofd redacteur: R. ZUSDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 25S. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs* Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfü.ÜS Prijs der AdverientlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 fr Bij abonnement belangrijke korting. Middel em kwaal. Volgens de ofiicieele gegevens bedraagt bet aantal sterfgevallen, aan alastrim tot en met 12 October in totaal 16. Het aantal sterfgevallen tengevolge van encephalitis na inenting bedroeg tot het zelfde tijdstip 15, dus slechts 1 minder. Wanneer we nu rekening hou'den met het feit, dat, in niet doodelijke gevallen de gevolgen van encephalitis vaak veel ernsti ger 'zijn dan van alastrim, dan kan zonder eenige overdrijving worden gezegd, dat hier het middel erger is dan de kwaal. Al het gepraat van de vaccine-aanbid ders over slechts zooveel sterfgevallen op zooveel inentingen, verandert niets aan het feit, dat de inenting in de tegenwoor dige omstandigheden een hoogst gevaar lijke zaak is die da meest ernstige gevolgen kan hebben. En het is ten eenenmale onverklaarbaar dat er zelfs nu nog menschen gevonden worden die met een beroep op het betrek kelijk klein aantal sterfgevallen immers slechts een betrekkelijk 'klein percen tage op verplichte inenting durven blij ven aandringen, en die de ouders zouden willen dwingen, hunne gezonde kinderen aan zoo ernstige gevaren bloot te stellen. Vernieuwde vaccinedwang? Het liberale „Vaderland" breekt een lans voor herstel van den vaccinedwang, zij 't dan in anderen vorm. Het blad is althans verstandig genoeg om te erkennen, dat herstel van den ouden toestand, gezien het groot aantal encepha- litisgevallen, onverdedigbaar is. Maar tochberusten in de voortdurende opschorting van den vac cineplicht kan 'het ook niet. „Kan ook nu de Regeering volstaan met alleen <we zouden haast zeggen met het domme potlood) een maatregel te willen bestendigen, die van den wetgever de ver antwoordelijkheid afwentelt voor mogelijke encephalitisgevallen, maar verder de 'zaak laat gelijk ze is? Deze vraag moet beslist ontkennend be antwoord worden." „De Staat mag niet toezien, dat het zeer jeugdige opkomende geslacht steeds meer aan een dreigende pokziekte-infectis is blootgesteld en op zijn beurt weer een ge vaar oplevert voor de gemeenschap. Bij een dergelijken toestand mag do Staat zich alleen neerleggen, indien er geen middel van verweer is te vinden. Zoodra dit bestaat, is do Staat verplicht er gebruik van te maken. En het bestaat. Al weet men niet alles van de enee-pha- litis-postvaccinalis af, toch is omtrent sommige punten wel iets bekend, en o.a. wel dit, dat bij inenting gedurende de zes eerste levensmaanden hot encephalitisge- vaar niet bestaat. De weg is dus aangewezen. Een ieder late zijn kind, zoodra het twee maanden oud is, inenten. Doch hiermede is de zaak nog niet uit. Immers ook vroeger, toen het inenten absoluut zonder gevaar was, bleek het, dat dwang noodig was. Men heeft indertijd den Indirecten dwang gekozen, wat toen mogelijk was. Doch ten opzichte van het inenten in de prilste jeugd zal ddze weg niet te bewande len zijn. Wij meenen derhalve, dat de tijd 'is ge komen, dat er een verplichting aan de ouders worde opgelegd om hun kinderen op een leeftijd' van 2 tot 6 maanden te la ten inenten. „De Regeering", zoo besluit het blad, „zal haar passieve houding moeten om zetten in een actieve. Een ondeugdelijk bestrijdingsmiddel vordt terecht buiten' werking gesteld. Het deugdelijk middel, dat bestaat, moeit nu echter aangegrepen worden. Moge de Regeering dit beseffen en doo!r de spoedige indiening van een wetsont werp met de door ons voorgestane strek- ring toonen, dat zjj den ernst van 'den toestand begrijpt. Eü zoo niet moge dan van uit de Tweede Kamer een drang uitgaan om do Regeoring tot activiteit te bewegen." Het was bekend dat men in zekere krin gen slechts noode in de opschorting van den vaccinedwang berust. Niemand minder dan Dr Vos heeft den treurigea moed gehad om op herstel van den ouden toestand aad te dringen. Maar het is toch onbegrijpelijk, dat men in da gegeven omstandigheden met gelijke plannen voor den dag durft komen. Het dreigend pokkemgevaar zegt hot „Vaderland" is werkelijkheid geworden. Maar niets is minder waar. Van een dreigend pokkengevaar is gelukkig nog geen sprake. Er zijn andere, veel grootere jevaren die onze volksgezondheid bedreigen. En in elk geval is er niet de minste aanleiding om de door het liberale orgaan gewenschte verplichting in te voeren. Wij vertrouwen dan ook dat de Re- 'geering er niet aan zal denken zulk een door niets gemotiveerden dwang in te voe ren en dat da groote meerderheid van de Tweede Kamer zich tegen elk pogen, in deze richting met kracht zal verzetten. DE RECHTSPOSITIE DER AMBTENAREN, De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende regelen be treffende den rechtstoestand van ambte naren r De stof is niet bepaald nieuw. Het is reeds 12 jaar geleden, dat door Minister Ort de staatscommissie Dressel- buys werd ingesteld tot voorbereiding van algemeene regelen, den rechtstoe stand van ambtenaren betreffende, en het was in verband met den arbeid van deze commissie, dat Minister Heemskerk een wetsontwerp betreffende deze zaak in diende- In verband met dia destijds noodzake lijk geworden bezuinigingsaetie, bleef dit ontwerp echter liggen. Minister Donner, die later deze kwestie aan de orde stelde, kon zich echter met het ontwerp van z|n voorganger niet ver eenigen, waarom ingrijpende veranderin gen werden aangebracht. Terwijl het ontwerp-Heemskerk uitging van de gedachte, dat alle bezoldigingen van ambtenaren van.' Rijk, Provincie, en Gemeente bij of krachtens een algemee- nen maatregel van bestuur zouden wor den bepaald, stelde Minister Donner zich op het standpunt, dat „met betrekking tot het materiëele recht de rechtstreek- sche regeling van Rijkswege zich moet bepalen tot datgene wat alleen die wet gever ypgelen kan en voor "het overige is te volstaan met aan 'de organen, die thans reeds de bevoegdheid tot regeling bezitten, de verplichting daartoe op te leggen." Eén van de punten, waarover bij dit ontwerp strijd zal worden gevoerd is, dat het alleen de ambtenaren geJdt wier deienstbetrekking door het publieke recht wordt beheerscht, terwijl b.v. de Soc. Dem. ook de z.g. „arbeidscontracters" onder de wet willen brengen. Verder willen zij den kring dergenen, voor wie deze wet zal gelden, verruimen door ook de marechaussee daarin op te nemen, nu zij' inzien ,dat voor hun denk beeld, de wet ook voor militairen toepas selijk te verklaren een meerderheid stellig niet is te vinden. Voorts,wil men althans de mogelijkheid openen, dat bij Kon. Besluit personen in dienst van een seini-publiekrechtelijk lichaam onder de werkingssfeer dezer wet worden ge bracht. De bedoeling van hei ontwerp is, dat (ambtenarengerechten zullen worden in gesteld. Tot leden "Van zulk een gerecht zullen volgens het ontwerp niet benoem baar zijn, personen, 8ie in dienst zijn van een vereerdging van ambtenaren of in haar bestuur zitting hebben. Dver den grondslag van het recht van beroep zal allicht menig woordje wor den gewisseld. Terwijl het ontwerp- Heemskerk beroep open liet voor onwet tige en onredelijke besluiten van de administratie wil Minister Donner het beroep beperkt zien tot besluiten enz., ■die feitelijk of rechtens met de toepasse lijke algemeen verbindende voorschriften strijden. „Het openbaar 'gezag, zoo oordeelt hij, kan de hem toevertrouwde taak.niet naar behooren vervullen, als het gevaar loopt ieder oogenbli'k te moeten wijken voor deopsubjectieve overwe gingen gegronde uitspraken van een derde, die niet de verantwoording voor de behartiging van het openbaar be lang draagt. Met de eischen van den open baren dienst is daarom alleen vereenig- baar een rechtspraak, die niet tot afwe ging van belangen, maar tot handhaving van het recht is bestemd." Wij ontvingen in verband met deze kwestie een ingezonden stuk van een „mi litair ambtenaar" uit Vlissingen, waarin een dringend beroep gedaan wordt op de Regeering en de Tweede Kamer om ook de militaire ambtenaren in dit ontwerp op te nemen. Plaatsing schijnt ons echter overbodig, ten eerste omdat er niet de minste kans is dat deze wensch zal worden vervuld, ter wijl voorts niet alleen een groot deel van de Kamer, maar ook M -ris+er Decker overtuigd is, dat regeling van de rechts positie der militairen noodzakelijk is. Het Zoehkof-drama, De openbare verknoping van Se be zittingen van mevr. Zoebkof, geboren prinses Viktoria von Preussen, is gister morgen in de Reicbssaal van haar paleis te. Bonn begonnen. Ongeveer 300 a ,400 personen waren aanwezig, voornamelijk kooplustigen- Er werd vlot geboden. Alle stukken werden verkocht. De kostbare voorwerpen vonden koop.ei® uit Zwitser land. E.en groot stuk, een Japansch ser vies van SterKn-zilver, oen geschenk van keizer Wilhelm I, ging voor 7000 Mark en kwam in handen van een particulier tut Keulen. In de ochtenduren werd voor ongeveer 50.000 Mark verkocht. 'Het Engeische Hof trad niet als kooper op, evenmin, naar gemeld wordt, Huize Doorn uit Nederland. Di» zaak Sklarek. De autoriteiten te Berlijn zijn nieuwe knoeierijen van de gebroeders1 'Sklarek op het spoor. In hun boeken is namelijk aangeteekend, dat ze tusschen 2 en 19 September j.I. aan de schoenfabriek E. Reichle, te Tuttlingen bij Stuttgart, voor geleverde schoenen een bedrag van niet minder dan l'/z millioen mark zouden hebben betaald- In werkelijkheid is door deze firma echter geen lt/j millioen mark ontvangen eöi ook niet voor een derge lijk bedrag aan schoenen aan "de gebroe ders Sklarek geleverd- In het geheel kochten de gebroeders Sklarek van de firma Reichle voor ongeveer 250.000 'M. schoenen per jiaar. Dergelijke knoeaejjjen schijnen ook overigons met ande.ro leve ranciers te zijn gepleegd. De Berl.ijnsche gemeenteraad heeft zich gisteren met de Amerikaansche reis) van den eersten burgemeester Bösss en da zaak-Sldanek bezig gehouden. De Buitseh- nationalen dienden een interpellatie in, waarin de vraag werd opgeworpen, of de reis van Bössl, die zulke groots kosten meebrengt, noodzakelijk was. Ook van communistische zijde Méld rnen zich onder uitvallen van den grof- sten aard, met de Amerikaansche reis bezig. Burgemeester Schoitz vrees er op, dat de burgemeester van New York, Walker, te Berlijn door het departement van bui- tenlandsche zaken en den Amerikaan- S'Chen gezant geïntroduceerd was. Het tegen-bezoeb kon dus niet als een parti culiere aangelegenheid beschouwd wor den. De reis zal 75 k 80 duizend mark kosten. Daar zaji een aangelegenheid van het dagelijfesch bestuur ,was, werden de raadsleden niet vooraf geraadpleegd. Dis eenjarige militaire dienst Ik Frankrijk. Het woord voerend 'te Parijs bij een plechtigheid van de Unie van Yereeni- gimgen voor Lichamelijke Opvoeding, bij gelegenheid van het vertrek der eerste jongelieden, die slechts voor één jaar onder de wapens gaan, heeft Painlevé ge zegd, dat de éénjarige dienst, een ecla tante bevestiging is van het Pact, waar door Frankrijk ten aanzien van de wereld bekend maakt; dat het nooit het initiatief zal nemen om tot oorlog over te gaan. De éénjarige dienst is een vrëdesdieüst. Sprekende over de veiligheid van de grenzen, zeide Painlevé, dat van het oogenblik af, dat de volkeren naar vrede verlangen en dat de oorlog plechtig ver oordeeld is, velen pr tegen opzien om zich "bezig te houden met de veronder stelling van aanvallen en moordpartijen. Painlevé is een overtuigd voorstander van de Fransch-Duitsche toenadering. Hij meent echter, dat een ontwapend Frank rijk een verleiding zou zijn voor de booze machten. Daarom heeft de minister zijn phcht gedaan, door de mate van veilig heid te schatten, dio de nieuwe leger- organisatie aan Frankrijk waarborgt. Noodweer in Zweden, Maandagnacht hebben boven: Zweden zware omveders gepaard gaande met he- vigen hagelslag gewoed- Het noodweer bereikte tusschen 3 en 4 uur des nachts zijn hoogtepunt. De wind had af en toe een sterkte van 60 M. per seconde. In de plantsoenen en parken van Stock holm zijn talrijke boomen ontworteld. Aan de telefoon- en telegraaflijnen Is veel schade toegebracht- Ook talrijke daken weiden afgerukt. Korte berichten. De Belgische oud-ministeir-pwefeident Delacroix is plotseling overleden. De Graf Zeppelin is gisteravond tegen half 9 opgestegen om de reis naar den Balkan te ondernemen. Te Barmen werd een groot aantal vuUingen voor handgranaten gevonden;. De weg, waarop die vullingen Sn hoopjes van tien k vijftien exemplaren lagen is ongeveer 300 M. lang. Bij het oprapen dezer vullingen is een arbeider door een ontploffing gewond. Er wordt onderzocht of men hier met. een politieke daad of een kwajongensstreek te doen heeft. De Fransche bezetting van de stad Worms is met een derde verminderd. De troepen zijn naar Frankrijk teruggekeerd- D® RSjktelbegrootiug voor 1930. De voorzitter der Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de behandeling der Rijks- beigrooting op 5 November zal aanvangen. Die Giraf Zeppelin» ei» tie Zondagsheiliging, Het lid van de Tweede Kamer, de heeï Heemskerk, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen ge steld: Is de regeering in de gelegenheid ge weest om te verzoeken of te doen ver zoeken, dat de vlucht van de „Graf Zep pelin" over Nederland niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens Nederland had moe ten wezen, is geworden een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk dèel van het volk, dat prijs stelt op Zon dagsheiliging, en bepaaldelijk op kerb gang? indien de regeering daartoe! in de ge legenheid is geweest, waarom heeft Zij daarvan geen gebruik gemaakt, of, zoo zjj er wei gebruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat? Die verhroket» Radio-rede. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Wijnkoop, inzake de ver breking van de radio-rede van een lid der vrjjdenkersbeweging op Zondag .29 September 1929, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat ambtshalve het uitzenden per radio vaji de rede voering na verloop van eenigen tijd ver broken is op grond van de. Telegraaf- en Telefoonwet, welke de Overheid verplicht te waken tegen inbreuk door middel van radio-uitzendingen op de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Teneinde dezen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending verleende vergunning voorwaarden ge steld. Daar de uitzending met de voor waarden in strijd kwam, is zij verbroken. Overigens hadden noch de aanvraag tot vergunning, noch het programma, noch de redevoevoering zelf tot onderwerp, het geen in art. 168 van de Grondwet wordt gewaarborgd: volkomen vrijheid, gods dienstige meenengen te belijden. Die Alas tri m-gevallen. Sedert de vorige opgave is één geval van alastrim bij den Gem. Geneeskundigen Dienst te Rotterdam aangegeven. In de week van 6 t. m. 12 October kwamen de volgende gevallen van alas trim in ons land voor: Rotterdam 7 met 1 sterfgeval, Delft 1, overige gemeenten 5, totaal 13. Binnenland. Het derde Holland-Indië postvliegtuig 'in Bandoeng aangekomen. De alastrim- en oncephalitis-gervallen. Vragen Van mr Heemskerk over de vlucht van de Zeppelin op Zondag. Op 5 Nov. vangt de 'behandeling der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer aan. De Tweede Kamer behandelt het wetsont werp rechtstoestand ambtenaren. Buitenland. Het Berlijnsohe schandaal, Het Zoehkof-drama. Noodweer in Zweden. Het verloop van het run lal gevallen van het eerste waarnemen van alastrim te Rotterdam tot en met .12 October j.L, was in totaal: Rotterdam en Hillegersberg 308 met 17 sterfgevallen, Delft en Rjjs- wijk 227, overige gemeenten 79; totaal- generaal dus 614 gevallen met 16 sterf gevallen. A f le vering entstof. ïn de week van 6 tot en met 12" Oct. werd afgeleverd door de entstofimïchting te Amsterdam koepokstof voor 55.319Rot terdam voor 37.898, Groningen voor 7542, totaal voor 100.259 personen. In het tijdvak van 10 Aug. tot en met 12 October werd voor rond 1.800.259 personen koepokstof verstrekt. Encephalitis na inenting. In de week van 6 tot en met 12 Oct. werden 10 gevallen van encephalitis na inenting jer kennis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Van be gin Aug. tot en met 5 Oct. werden 69 gevallen vastgesteld, waarvan 43 na een eerste inenting; hiervan stierven 10 per sonen. Na een horinettting werden door en cephalitis aangetast 14 personen, waar van er 5 overleden. Het- is nog niet zeker, dat bij! laatstbedoelde personen de vroeger verrichte eerste inenting slaagde, zcodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in enkele van deze gevallen de har- inenting feiteijjk als eerste inenting moet worden beschouwd. Naar verschillende dezer gevallen wordt nog ©en nader on derzoek gedaan. Uitvoering Ziektewet, Dezer dagen wearü de eerste bestuurs vergadering gehouden van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen voor Ziefcen- geldverzekering. Deze Federatie werd des tijds opgericht door 'de centrale organisa, ties van werkgevers en arbeiders en wel door: het Verbond van Ned. Werkgevers, het R. K. Verbond van Weikgoversvafc- vereienigingen, Centraal Overleg in Ar beidszaken .voor Werkgeversbondeu, de Alg. R. K. Werkgeversvereniging, de Vereen, van Ckr. Werkgevers en/.Groot handelaren in .Nederland, het Ned. Ver bond van Vakverenigingen, het R. K. Werkliedenverbond in Nederland én het Ghr. Nat. Vakverbond in Nederland. Volgens de statuten moest het bestuur in deze eerste vergadering overgaan tot da verkiezing van ©en Voorzitter; een plaatsvervangend voorzitter en een secre taris. Als zoodanig werden voor den tijd van één jaar benoemd.de heeren F. L, v. d. Bom, voorzitter van de Ver. van Ghr. Weikgevers en 'Groothandelaren 'in Nederland; E. Kupers, voorzitter van het Ned. Verbond van Vakverenigingen en mr P. W. J. H. Gort van der Linden,, algen, secretaris van het Verbond van Ned. Wergevers. Voorzoover elke bedrijfsvereeniging, die lid is van. de Federatie, zulks wensch t, kan de Federatie voldoen aan de behoef ten van de bedrijïsvereenigingen aan ge meenschappelijke plaatselijke vertegen woordiging, aan gemeenschappelijke con trole'van de verzekerden bijl de bedrijfs verenigingen gedurende hun ongeschikt heid toit welken en/of gemeenschappelijke instelling van scheidsgerechten an kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1