DE ZEEDW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. BOER EN VAN LOBITH. Gemengd Nieuws. FEUILLETON VAK DINSDAG 15 OCT. 1929. No. 13. Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J- M. Polderman, Goes. Tele- toon 129. Adv, Mej. D. E. Charl. Deotmaa-t Te Domburg overleed Zondag op 61- jiarigen leeftijd Mej. D. E. Charl. Daet- man, Prov. Huisbezoekster van de Prov. Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose. In November 1917 weid zdji als zoodanig benoemd en beeft zij) dus bijna 12 jaar in Zeeland gearbeid. pn He eerste jaren, toen de verbin dingen Inog heel slecht waren, er geen autobussen bestonden, deed zijl veel per rijwiel af. Zij trok van Noord naar Zuid, van .Oost naar West, maakte overal pro paganda, hield lezingen, stichtte vereemi- gingen, leidde zusters op tot buisbezoek sters. Zij deed alles met veel liefde, en thousiasme, volharding en geduld. Het is zeker voor een groot deel aan baar arbeid te danken, dat bet aantal ver- eenigingen, die de t.b.c.-bestrijding inbare Btatuten hébben opgenomen en een huis bezoekster hebben, van 12 tot 46 is ge stegen. In schier alle plaatsten van Zee land beeft zij zich vrienden Veten te verwerven en alom 'in de provincie zal dan ook bet verscheiden Van deze hard werkende, Sociaal voelende, hoogstaan de vtouw met groote droefenis worden vernomen. Reeds sedert 'Augustus bad Mej. Deetman, die o.a. ook bij de organi satie 'der Emmabloemicollecte een Voor aanstaande plaats innam, ziekteverlof. Goes. Gisteravond vergaderde in) de melksalom van den heer Bustraam de afd. van Patrimonium. Na opening op de ge bruikelijke wijze en afhandeling van en kele huishoudelijke zaken refereerde {te heer Chr. jle Bruini uit Middel burg over: „Arbeidsvreugde en arbeidsellende". Aan de hand van het besprokene op de Ohr. sociale confei- rentie te Lunteren behandelde Spr. de voor- en nadoelen der in onze dagen zoo streng doorgevoerde rationalisatie van den arbeid. Als voordeel en noemde Spr. o.a.: tegengaan van arbeidsverspilling, verlaging der productiekosten en daar door vermindering van kosten van levens onderhoud, verruiming: van werkgelegen heid, stijging van levenspeil van den ar beider, uitschakeling van den speculatiei- factor, verkorting van arbeidsduur, enz. Als nadeel en werden genoemd: tijdelijk© werkloosheid, een uitschakeling van oudere arbeiders, eentonige geestdooden- de arbeid, inboeten van zelfstandigheid der arbeiders, enz. Wij hebben tot taafc die nadoelen zoo klein mogelijk te maken Daarom dient gestreefd naar werkloosheidsbestrijding, sociale wetgeving, ontwikkeling der arbei ders, enz. Op deze bij uitstek practische lezing volgde een geanimeerde discussie. Het was een leerzame avond. Vllssingen. B. en W. stellen1 voor, af wijzend te beschikken op het verzoek van de Eerste Vlissingsche Harmonica Vereeniging „Crescendo", om, evenals de andere muziekvereenigingen, 'jaarlijks en kele concerten te mogen geven tegen de gebruikelijke vergoeding. B .en W. zijn van meening, dat men zich moet beperken tot „Ons Genoegen", ,St Caecilia" en de Postfanfajre, en de letroffen regeling niet moet uitbreiden tot harmonica, mandoline of dergelijke bijzondere gezelschappen. Wolphaart&difk. Zaterdag j.l. hield de laideeling van den Buitengewonen Vrij willigen Landstorm een schietwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door 36 leden. Door de slechte kwaliteit dermar- ga-patronen was men genoodzaakt dezen wedstrijd te houden met de buks. De eerste prig's, zijnde een kunstvoor werp, plus een zilveren medaille, die be schikbaar was gesteld, door den voorzit- 48) ,o— Het viel de bedde andere in het ver trek' aanwezigen op, dat hij noch den generaal bij den naam noemde, noch hem met zijn titel verwaardigde. „Hoogheid", sprak De Montbas gejaagd, een perkament uit de jas van zijn blauwen mantel te voorschijn halend, „ik heb hier mijn rapport op schrift gesteld. „Ik heb gieen schriftelijk rapport noodig. Gij kunt u mondeling verantwoorden", viel Oranje hem met ijskoude stem in de rede. „Hoe komt gij hier?" Generaal De Montbas raakte de kluts geheel kwijt. Hij had Den Haag verlaten, toen Willem van Oranje, dien hij, lieveling van1 De Witt, die hem beschermde, nau welijks meegeteld had en nu stond hij daar als zijn opperbevelhebber, verlan gend rekenschap van zjjni doen en laten. Hij stond daar zóó, dat de forsche gestalte van De Montbas inéénkromp. „Hoe komt gij! bier?" herhaalde de Prins zjjto vraag. „HoogHoogheid," B'totterda De Montbas, „ik was tegen den vijand niet opgewassen, on,.." ter der plaatselijke Commissie, den heer burgemeester der gemeente, werd miet 42 punten gewonnen door het lid J. Snoodijk. De andere 35 deelnemers kon den dank zij" de vrijgevigheid van het publiek allen in het genot gesteld wor den van een prijs, zijnde alle kunstvoor werpen. 'la Gravenpolder. Maandagmorgen kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Op de notulen bleken, veel aan merkingen te zijn. Medegedeeld werd, dat op 30 S,ept. kasopname was geschied. In kas was en moest zijn f3657.89. Medegedeeld werd, dat het bouwplan tot schoolverbouwing door de inspectie is goedgekeurd. Daarop komt de begrooting 1930 aan de orde. Niemand verlangt algemeen© be schouwingen. Bij den post salaris weg werker dringt dhr Joziasse aan qp ver betering. f3.50 waar nog de storting af moet voor pensioen is te weinig. De wet houders bestrijden dit. Hij heeft die som zelf genoemd. Hij was daar tevreden mede. Dhr Verhulst zegt, dit heeft hij gedaan onder pressie, want uit den treure werd ,hier toen gezongen: als het maar eens September is, en toen moest de wegwerker den bal boeten. Bij' den post begraafplaats informeert dhr Verhulst, wat de reden is, 'dat waar nummerpaaltjes zijn aangeschaft, de eer ste 350 graven niet zijn genummerd en toch met 1 is begonnen. Hij vindt dit een ware verwarring en betreurt dit. Doch het bleek zoo'n janboel te zijn, dat het van het begin af niet meer geregeld kan worden. De begrooting wordt daarna met al- gtemeene stemmen aangenomen 'tot een bedrag van f 29.892.36i/2, met een post onvoorzien f886.28. Daarna wordt het bedrag vastgesteld tot vergoeding aan 'de bijzondere school. Het bleek dat in de 3 verloopen jaren de bijzondere school recht had op een bedrag van f351.43 meer, dan ze ont vangen had, maar omdat dit niet ge bruikt is, blijft dit een voordeeltje voor de gemeente. Daarop gaat de vergadering in geheime zitting over. Heropend zijnde, worden B. en W. gemachtigd plannen te ontwerpen voor straatverbetering. De pensioensgrondslag voor den secre taris wordt vastgesteld op f1400. Dhr Joziasse bespreekt de inenting, waartoe B. en W. gelegenheid gegeven hebben. Hij vraagt, gezien de vele sterfgevallen die na de inenting tegenwoordig plaats vinden, of B. en W. wel verantwoord zijn, indien de menschen niet gewezen worden op het gevaar, waaraan zij zich blootstellen. De voorzitter gelooft nïet, dat dit noodig is'. Dhr Rousemaker bespreekt de groote willekeur die er plaats heeft bij het water verstrekken. Soms wordt een man uit gepikt, die niet wordt geholpen, terwijl aan zijn buren aan weerszijden welwater wordt verstrekt. Inmiddels was het bijna 1 uur ge worden en de meerderheid der leden was al vertrokken. 'Daarna sluiting. Arme m ulden. De electrificatie in deze gemeente, is zoover gevorderd, dat de palen voor het spannen der draden reeds in de straten gereed liggen, zoodat binnen niet al te langen tijd, onze gemeente van electriciteit zal zijn voorzien. Het laat zich aanzien, dat velen zullen aansluiten. Door de werklieden, werkzaam aan de Vitrite Works te Middelburg en de Mij „De Schelde" te Vlissingen, is aan de directie der Nederl. Spoorwegen ver zocht, om gedurende de wintermaanden een werkmanstrein te iatem rijden van hier naar bovengenoemde plaatsen, wat zeer ten gerieve zou zijn voor de be trokken werklieden. Brulniese. Spelenderwijze heeft verle den Zondag een 16-jarige 'jongen een eind telefoondraad over de draden .ge gooid van de electrische leiding, die over den1 weg hangen in de omgeving van de „Twee gezusters". Zonder dait dit werd opgemerkt, heeft deze draad ©enige da gen op de electrische draden gelegen en is toen door den wind tegen den paal ge schoven, die op de weide staat van den heer C. v. d. Have, zoodat de stroom, die op deze geleiding een spanning beeft van 10.000 volt, door de paal ging en deze in brand is geraakt. Toen dit werd ontdekt „Hoeveel manschappen hebt gij nog over?" „Ik heb de helft van mijn mannen verloren, Hoogheid," stamelde de ander. „Wij werden afgesneden door de ruiterij van De Rochefort. Ook de trein ging ver loren." „Waarom1 hebt ge geen weerstand gebo den?" „Hoogheid, de vijknd was te mach tig. „Gij hebt de troepen van den Rijto te ruggeroepen vóór zij nog één vijand ge zien hadden. Dat is landverraad, mijln- heer De Montbas 1" Willem van Oranje was een stap naar voren getreden. Hij stond nu zóó dicht bij den generaal, dat deze had kunnen hoo- ren, wanneer hij! tenminste rustig was ge weest, het reutelend geluid', dat uit de borst van den Prins kwam, die zeer ver toornd was en die hijgde naar adem. Doch de generaal was niet rustig. Ner veus speelde zijn hand met den knop van zijn mooien degen. Even' sloeg hij de oogen op en keek in die van "den Prins, die vuur schenen te schieten. De Montbas las er toorn en haat in. En hij! sidderde, terwijl hjj nóg bleeker werd dan de Prins, die steeds bleek en grauw in het gelaat was. „Hoogheid 1" riep De Montbaj», torn de was de top van de paal bijna geheel doorgebrand en heeft men onmiddellijk maatregelen getroffen om verder onheil te voorkomen. Naar men zegt, zal de schade door do ouders van den jongen moeten worden vergoed. Het is weer 'n ernstige waarschuwing om nooit eenig voorwerp over onder stroom staande dra den te gooien. (Z. Nsbl). Die gemeente-begrooling van Goes voor 1930. B. en W. bieden den Raad aan de Gei- meenite-'begraoitinig voor het jaar 1930. Eenerzijlds vormen de daarin tot uiting komende verschillen met die voor 1929 een .afspiegeling van de financieele gevol gen van eerder genomen Raadsbesluiten, anderzijds moet de oorzaalk' worden ge zocht in omstandigheden, waaraan tenge volge van wettelijke bepalingen oï an dere buiten de bemoeiingssfeer van den Raad liggende omstandigheden niet valt te veranderen. In de derde plaats mag de voortgaande 'groei der gemeente als oorzaak worden genoemd. D© meest markante gevallen zijto wel de volgende: Het batig saldo van den laatst afge sloten dienstl928 bedraagt f 13283.531/2, terwijl op de begrooting voor 1929 f 23357.54V2 k,on worden uitgetrokken we gens batig saldo over 1927. Dit feit be hoeft oip richzelf geen aanleiding te ge ven tot ongerustheid. Immers, de normale gang van zaken dient toch te zijn, dat aan het eind van het jaar de ontvangsten de uitgaven ongeveer blijken te hebben gedekt. Een hoog batig saldo dient even goed als een hoog nadeelig saldo te wor den beschouwd als een gevolg hetzij van onjuiste ramingen, hetzij van niet geheel normale omstandigheden. Vanzelf speelt de belasting hierin een voorname rol en het is bekend, dat gedurende de afgeloo- pen jaren de belastingopbrengsten vrij'wel steeds 'zijn meegevallen. Nu in den loop der jaren verschillende belastingen ver laging ondergingen het vermenigvul- digingscijfer der gemeentelijke inkomsten belasting daalde geleidelijk! van 1.2 tot 1.03, de opcenten op de personeele be lasting van 90 tot 50 en die op de ver mogensbelasting van 100 tot 75, spreekt hot vanzelf, dat op meevallen niet meer te rekenen valt. De kosten der straatverlichting moesten worden geraamd opf 10.750, tegen f9500 voor 1929, zulks tengevolge, van uitbrei ding van het aantal lantaarns. O n d e r w ij s-u i t g a v e n. Krachtens de dit jaar genomen besluiten inzake de subsidieering der bijzondere bewaarscho len, moest hiervoor f 11.663.25 worden uitgetrokken tegen f7400 voor 1929, al- zoo een verschil van f4263.25. Het Nijverheidsonderwijs vorderde een hoogere uitgaaf van f 1745.91, terwijl een geringere ontvangst moest worden ge raamd van j! 584.34, maakt te zamen een nadeelig verschil met voriig jaar van f 2330.25. In dit verband! is het niet ondien stig, er eens op te wijzen, dat de totale uitgaven wegens onderwijs op deze be grooting moesten worden uitgetrokken tot een bedrag van f 80.155.62i/2, tegen f 75.88G.19V2 voor 1929. Deze uitgaven vormen thans 34.02 pet. van het totale batig saldo van hoofdstuk XII (belasting) -en niet minder dan 43.32 pet. van de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting. Voorwaar een respec tabel bedrag waarop tenslotte de Raad slechts zeer weinig invloed kan uitoefe nen, maar dat toch aanspoort om groote voorzichtigheid te betrachten, waar het die uitgaven geldt, waarover de Raad wel zeggenskracht bezit. Tenslotte zij1 nog vermeld, dat de winst uit bet Gemeente-Gasbedrijf f914.31 la ger is geraamd dan voor 1929, als na tuurlijk gevolg vau Ide tot-otand-komitaig der electrificatie. Een en ander heeft een aadeeligep invloed op de gemeente-fitoanciën van f 10.380.58V2. Zorg voor die werkloozeni. On getwijfeld zal het de aandacht trelkfceto! dat niet, gelijk voorheen, onder hoofdstuk IX (ondersteuning van behoeftigen en werkloo'zen) eeto bedrag is uitgetrokken wegens kosten van werkverschaffing, waartegenover stond' een bijdrage van het Burg. Armbestuur. De laatste jaren be droegen deze ramingen resp. f3000 en f2500. R. en W. 'zlju tot deze handeh striemende beschuldiging van landverraad hem in bet gelaat werd geslingerd. „Het is landverraad óf lafheid," zeide de Prins. „Ik hoop voor u het eerste. Ik verdenk u ervan, dait ge bij! uw koning, Lodewijk van Frankrijk, een wit voetje wildet halen en daarom de verdediging Oipbrafc." Snijldend-scberp klonk de stem van Oranje. Willem Bentinck zag veelbeteeke- nend luitenant Beekman in het gelaat, alsof hjji vragen wilde: „Waarop moet dit uitloopen „Hoogheid I" riep De Montbas weer, op deze nieuwe aantijging. ;,Gij kunt die .uitroepen wel staken, graaf De Montbas," zeide de Prins, die eenige stappen was teruggegaan. „Ant woord mij liever onomwonden en verklaar uwi houding." „Hoogheid, ik zweer „Zweer niet. Gij zoudt een meineed kunnen doen," viel de Prins hem in de rede. „Hoogheid, ik kon niet anders hande len. Ik had geen orders. Ik schreef aan Uwe Hoogheid en aan Gedeputeerden, maar ik kreeg geen antwoord." „Ik weet niets van zulk een brief af. Het kan ook niet schelen. Gijl hadt orders, olm de Betuwe, den Rijto te verdedigen „Hoogheid 1" ia z$n verbouwereerdheid wijze gekomen naar aanleiding van het volgende: Bij brief van 10 Mei 1929 ter bege leiding der goedgekeurde gemeentebegroo- ting voor 1929, schreven Gedep. Staten o. m. het volgende: „De ondersteuning van behoeftigen, ook in den vorm van werk verschaffing, behoort tot de taak van het Burg. Armbestuur en niet tot die der ge meente." Dit heeft als vanzelf de aan dacht van B'. en W. gevoerd naar een tweetal Koninklijke besluiten, n.l. die yan 2 Juli 1928 en 10 Oct. 1928, waarbij als .strijdig met de Wet werden aangeduid Raadsbesluiten resp. van de gemeenten Harlingen en Aengwirden op grond van de omstandigheid, dat daarbij gelden wa ren beschikbaar gesteld ten behoeve van het verleenen van rechtstreefcschen steun aan uitgetrokken en niettrekkende werk loozen, dus met voorbijgaan van "het Bur gerlijk Armbestuur. Speciaal laatstgenoem de Koninklijke beslissing trekt de aan dacht, omdat daaruit blijkt, hoe door de Kroon en Gedeputeerde Staten de nadruk is gelegd oip de volgende punten: a. dat er thans geen sprake meer is van een crisis, gelijk in de jaren tijdens en onmiddellijk na.den oorlog, toen het gehoele bedrijfsleven was ontwricht en alle werkloosheid een crisiskarakter 'droeg. b. dat voor de thans als normaal aan te merken verhoudingen de normale maatre gelen moeten gelden, m.a.w. dat de .ge volgen der thans duurzame werkloosheid, in zooverre het uit te bouwen verzeke ringsinstituut daartoe niet toereikend is, bestreden moeten worden langs den weg der Armenwet, de eenige wet, welke be palingen bevat omtrent de voorziening van overheidswege in het onderheid van ben, die zich dat onderhoud zelf niet kunnen verschaffen; c. dat de door den gemeenteraad be oogde steunregeling, waarbij met voorbij gaan van bet Burg. Armbestuur aan werk loozen ^geldelijke steun wordt verleend, zich met de bepalingen dear armenwet niet verdraagt; d. dat weliswaar een tijdelijke steunver- leening niet in strijd moet worden ge acht met de armenwet, maar dat dit al leen juist is, indien het tijdelijk karakter der steunverleening riïet voortvloeit uit de individueel© behoeften der genottrek- kende personen, maar uit een risico van algemeenen aard, zooals rampen of eoo>- nomisebe crisis. 1 i M De hulp', welke hier gedurende de Ia- tere jaren aan weridaozen is verleend, ving aan in het jaar 1915 en mocht toen inderdaad geacht worden het gevolg te zijn van den in de geheele wereld heerschendeii gedrukten toestand op eco nomisch gebied. Ook nog gedurende ver schillende volgende jaren jvas zulks het geval, doch nu met grond mag worden aangenomen, dat sedert den laatsten tijd vrijwel allerwegen een normale toestand, is weergekeerd, bestaat er geen aanlei ding om met dezen vorm van steunver leening voort te gaan. Het staat dan ook vast, dat de werkloosheid, welke zich hier omstreeks van December tot Maart vertoont, niet anders is dan seizoen- werkloosheid. Er is dan ook alle aanleiding om te verwachten, dat Gedep. Staten ditmaal hun goedkeuring niet meer zouden hechten aan een begrooting, waar op bedragen zouden zijn uitgetrokken tot het in welken vorm dan ook ver leenen van steun aan seizoenwerküoozen en bet lijdt geen twijfel of een e.v. beroep op die Kroon zou geen succes hebben. Hieruit volgt, dat voortaan 3e arm- besturen, met name het Burg. Armbe stuur, in den nood van deze categorie van werkloozen zullen hebben te voor zien. Zulks neemt echter niet weg, dat B. en W. gaarne het hunne willen dóen om gedurende de wintermaanden ven- BohjUende Werkzaamheden te doen uitvoe ren, die met het oog op de omstandighe den zonder bezwaar kunnen worden ver richt. Hiertoe zal dan evenwel uitsluitend gebruik dienen te worden gemaakt van mg he el voor hun taak bereken de a r b e i d er s, die daarvoor dan ook' het volle normale loon zulletai .dienen te ontvangen'. De overige werkloo zen zullen dan,do or dg armbe sturen dienen te worden ge holpen; willen deze daartoe het middel van werkverschaffing te baat nemen, dan kan „op volledige hulp worden gereketod. wat de uitvoering betreft. Ook zou e.v. en total everslagenheid vergat De Mont bas, dat een Prins niet in de rede mocht worden gevallen, „Hoogheid, ik had or ders, op Nijmegen terug te trekken." „Gijl badt orders1, om den Rijn te ver dedigen, graaf De Montbas." „Het was onbegonnen werk, Hoogheid. Toen Wezel gevallen..." Generaal De Montbas hield verschrikt op. Want de Prins was weer naderbij getreden, mét vlammende oogen, hoes tend. „Weet gij', wat ik gedaan heb met de officieren, die Wezel schandelik in den steek 'hebbgn gelaten?" De Montbas gaf geen antwoord. Hjf wist het ..blijkbaar wel- daar hij nóg bleeker werd dan hij! reeds' was. „Ik heb voor het front van den troep hun degens boven hun hoofd laten bra- ken en hen als eerloozen en lafaards het leger uitgejaagd. De tucht zal ik handhaven.'' „Hoogheid," smeekte de ander, „heb erbarmen. Het wias onmogelijk, den Rijn to verdedigeni „Hadt gij u niet kunnen doodvechten, mijnheer De Montbas Ik herhaalgij' zijt óf lafóf een' verrader. Ik hoop voor u het laatste. Een verrader behoeft nog geen lafaard te zin." „Hoogheid, genade," «mawtóe da gen» kunnen worden overlegd, in hoeverre van gemeentewege aan die armbesturen een vergoeding zou kunnen worden gegeven voor werkzaamheden in bet belang der Gemeente verricht; de tewerkstelling, d. w.z. de aanwijzing der personen die zul len werken en die welke onderstand zul len genieten, dient voortaan echter geheel te berusten in handen dier armbesturen. Gaarne „zullen B. en W. zien, dat de Raad in deze zoo be langrijke aangelegenheid een principieel© uitspraak doet. Aanspreken van het reserve fonds. Om tot de eigenlijke begrooting terug te keeren, zij het volgende tenslotte medegedeeld Bij vergelijking van de inkomsten en uitgaven zonder rekening te houden met de na te noemen voorgestelde handeling), blijkt, dat de uitgaven de ontvangsten met een bedrag van f 2096.461/2 overtref fen. 1 Dit zou tot belastingverhooging moeten leiden, ware het niet, dat gedurende eeni ge jaren de gemeente in het bezit is van een reservefonds voor bijzondere doelein den, waarin momenteel een bedrag van f 24.000 aanwezig is. Dit fonds werd des tijds in bet leven geroepen, teneinde in volgende jaren schokken in den belasting druk op te vangen en B. en W. meenen, dat thans bet tijdstip is gekomen omi aan dien opzet uitvoering te geven. Ge deeltelijk op 1 Januari en gedeeltelijk op 1 Mei 1931 treedt evenwel in wer king de Wet van 15 Juli 1929, houdende herziening van de financieele ver houding t.usscben het Rijk en de gemeenten. Deze wet, welke een zeer grooten .invloed zal uitoefenen op de financiën der gemeenten, zal tevens tot gevolg hebben, dat het belastingstel sel van 'alle gemeenten dus ook van Goes aan een herziening moet worden onderworpen. Het is nog niet mogelijk om nu reeds uit te maken, welke gevolgen deze wet voor deze gemeente zal hebben en boa de nieuwe belastingheffing zal moeten worden geregeld, maar wel kan met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat het totale be drag, hetwelk door de ingeze tenen ten behoeve .der gemeen te zal dienen te worden .opgei- bracht, geen verhooging, wel licht eenige verlaging zal on dergaan. B. en W. geven den Raad derhalve in overweging, uit bedoeld fonds af te boeken een bedrag van f 10.000, waardoor de post „onvoorziene uitgaven" 'kan wor den uitgetrokken op f 7903.631/2- Moordgeruohten in Rotter dam. Gisteravond is het Noordelijke stad- gedeelte te Rotterdam in rep en roer geweest, omidat zich het gerucht ven- spreidde, dat in een van de zijlstraten aldaar een soort van herhaling van het drama in den Bljjdorppolder zou zijn geschied. Allerlei wilde geruchten deden de rond© en een menigte nieuwsgieri gen verzamelde ziob voor de woning van' den verdachte, tegen wien ernstige strafmaatregelen werden overwogen1. Men had opgemerkt, dat een 14-jarig meisje de 'kelderwoning van een zeventigjarigen schoenmaker was bin nengegaan en dat even later deze woning gesloten was- Men waar schuwde dadelijk de moeder, die op haar beurt „een agent Waarschuwde, waarna een onderzoek werd ingesteld. Op her haald roepen en kloppten werd niet open gedaan en de zaak begon er bedenkelijk uit te zien> totdat opeens de schoep- maker in de straat kwam aiamlöopen. Hij opentte de deur maar men vond het taeisja niet meer. Na eenig zoe ken werd zrijl evenwel Ontdekt in een grooten koffer. Terstond' werd de zeden- politie gewaarschuwd, die meisje eau schoenmaker aan een! v.exhoor onder- Wierp; daar het bleek, dat er vroeger tusschen hem en haar Wel eens' dingen waren gebeurd, die het daglicht piet mochten zien. Dezen keer evenwel waa het meisje naar hem toegekomen om te vragen of zij in zijn' werkplaats mocht bljjven .zitten, omdat zij zich niet wel gevoelde en liever niet naar "Tiet atelier ging. Haar moeder mocht het evenwel niet weten. De schoenmaker is even. to- raai, die een erbarmelijken indruk! maakt© tegenover den "Reins, dia ruim twintig jaar jonger was. „Voor een' lafaard! of verrader is geen' genade. Gij hadt 'de Franschen kunnen beletten over den Rijto te komen. Nil hebt gij opzettelijk een ramp bewerkt, dia de geheele .Republiek kan doen onder gaan." „Hoogheid, ik zweer, dat ik gedaan heb, wat ik kon!" riep de ander in ver twijfeling uit. „Gijl hebt nagelaten, wat ge doen moest Wjj zullen niet meer tjfd verknoeien. Het dient to.t niets. Luitenant..." tot Beek man. Generaal E© Montbas verloor nu alle zelfbeheersching, daar hij begreep, dat het kwaad ten volle over hem besloten was en hij vóór zich een peilloozea afgrond geopend zag. „Hoogheid," riep hij met heescha stetoa|, „wat zijt gij met mij van plan?" IJskoud keek Oranje hem aan. ,,Gi) weet toch, wat ik gedaan heb met de officieren van Wezel Dat heb ik zooeven immers gezegd?" „HoogheidI Gij' hebt niet het recht...!" Een verachtelijke glimlach krulde zich om da lippen van den Prins. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5