Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. Scheepstijdingen. Posterijen en Telegrafie Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw Rijkswaterstaat over de aansluiting met de Gentacheatraat, dat i.a de weg tus- echen Hulst en Kapellebrug, daardeze scben Hulst en Kapellebrug, daar deze weg eerlang by het Ryk in onderhoud komt, hebben Ged. Staten geen bezwaar het verzoek in te willigen. Haven te Hoedekenskerke. In de vergadering van 20 December 1927 werd een voorstel van den hoer Kakebeoke e s. aangenomen, om: „de be schikbaarstelling van f20.000 ten be hoeve van werken tot verbetering van den steiger te Hoëdokonskerke aan te houden, totdat door Ged. Staten zal zij'n onderzocht en do resultaten daarvan aan de Staten zijn kenbaar gemaakt, of do voorkeur dient te worden gegeven aan de overbrenging van de aanlegplaatsnaar de kuip, gelegen achter (Ion bestaanden steiger." Het wil Ged. Staten voorkomen, dat in verband met de mindere bedrijfszeker heid van den tegenwoordigen aanleg-stei- ger te Hoedekenskerke, de inrichting van de bedoelde inlaag aldaar tot aanleg plaats van de Prov. boot ten zeerste in het belang va.n den stoombootdienst zal zyn. Deze aanlegplaats zal dan ook het voordeel opleveren, dat zij in onmid dellijke nabijheid van het station aldaar van den lokaalspoorweg op Zuid-Beve land zal komen te liggen- Over deze aangelegenheid hebben breedvoerige briefwisseling en besprekingen, o.a. met den Minister van Waterstaat, plaats ge had, welke veel tijd hebben gevorderd. Intusschen ia door den hoofdingenieur vaft den Prov. Waterstaat een voorloopig plan van de inrichting der inlaag opge maakt. Volgens de raming zal het werk, reke ning houdende met de wenscben van den Minister, ongeveer f 150.000 kosten. Uit een schrijven blijkt, dat de Minister zich met het 'plan kan vereenigen. In verband met bet maken van de nieuwe aanlegplaats zal de aanvankelijk voor genomen verbetering van den bestaanden aanlegsteiger achterwege kunnen blijven. Het ligt verder in de bedoeling, voorals nog niet over la gaan tot de aanvanke lijk voorgenomen stichting van een nieuw gebouw voor den stoombootdionst, maar eerst af te wachten, of met eene een voudige wachtkamer met kantoortje zal kunnen worden volstaan. Bereids is aan da N-V. Spoorweg-Mij Zuid-Beveland gevraagd; de aan haartoe- behoorende inlaag voo1* het beoogde doel beschikbaar te stellen, terwijl aan den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat is verzocht do plannen verder uit te werken. Uitvoering bepalingen Prov. wet. Bijj besluit van 2 Juli 1928 werd een voorstel, om, met toepassing van ar{. 161 der Prov. wet, de bevoegdheid in art. 132 dier wet aan de Prov. Staten is toegekend, aan Ged. Staten over te dragen, afgewezen. Indien de Staten een maal een principiëele beslissing hebben genomen, oordeelen Ged het in het al gemeen, ook wanneer zij die beslissingen minder gelukkig vinden, niet wensche- lijk. daarop nog terug te komen, maar nu hebben zich nieuwe feiten voorgedaan die h.i. een nadere overweging wettigen. Uit een rapport van den Hoofdingenieur inzake de verbetering van den weg Mid delburgWestkapelle, blijkt, dat er moei lijkheden kunnen ontstaan, als Ged. Sta ten inzake bijv. grondaankoop voor wegs- verhetering, niet handelend kunnen op treden. Ged. Staten stellen dan ook voor, ten behoeve van behoorlijke uitvoering van door de Staten goedgekeurde plan nen tot wegsverbeteringen Ged. Staten machtiging te geven tot handelingen, die landers door (ie Staten moet worden verleend. Schore. Alhier is oen geval van ence phalitis geconstateerd hij een 0-jarig meisje dat 12 dagen geleden weird inge ënt togen de potten. N. en Sf. Joosïcntl. Maandagmorgen kwam de heer R., onderwijzer te Aagt©- kerke, van den Molendijk (Vinkebuurt) ge reden naar den RyfeWeg, juist op den hoek waar die twee wegen elkaar snijden, toen daar aan ikwam rijden de autobus MiddelburgWo.lpbaa.rtsdijle. Een botsing was onvermijdelijk. Do hoer B. reed met een flinke vaart tegen de auto, wat ten gevolge had een gebroken pols. Dhr V., die juist passeerde met zijn. auto bracht dhr B. naar den heer Dr de Weerd al hier, die de eerste hulp verleende. Dr de Weerd bracht hem daarna naar zijn wo ning. Do chauffeur wa3 zoodanig van streek, dat hij pok nog de hulp inriep van Dr de Weerd. Het schijnt dat de fietsrijder de verkeerde hook nam, terwijl de chauffeur signalen heeft gegeven, doch een aanrijding niet kon voorkomen. Serocskerka. (W.). Gistermiddag ver gaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten goedkeuring is ontvangen voor den aankoop van grond voor oen bedrag van f 2000. Door den voorzitter is op 9 September kasopname gedaan bij den gemeente-ont vanger. Alles in orde bevonden. Do heeren J. W. Willemse, Adr. Sinkd fin Joh. Wattel verzoeken, om het voetpad loopende over hun percoelen grond van fle Lepelstraat naar den Zoekweg, op to mogen ruimen, B. on W. stellen voor dit verzoek niet in te willigon, aangezien er van dit voetpad veel gebruik gemaakt wordt naar school on kerk. Aldus besloten Een schrijven van dhr P. Dumon Tak, voorzitter van het bestuur der Prov. aid. Zeeland van Ned. Gemeenten, om een bijdrage van een vierde cent per inwoner voor het ameublement in de bestuurska mer van haar gebouw. B. on W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Da heer W. C. Ailaart kan er zyn stem niet aan' geven. Hij vindt het met geld smijten, als daar een ameublement van f 16.000 in moed; komen. Zonder stemming werd besloten de bij drage te verleonen. (Tegen dhr VV. C. Ailaart). Een verzoek van do vereoniging voor Esperanto, om oen cursus te geven van twoo lesuren per week, gedurende een jaar wordt voor kennisgeving aangenomen Van B. en W. van Vrouwepolder is een verzoek ingekomen, om voor hare arrestanten gebruik te mogen maken van het arrestantenlokaal alhier. B. en W. stellen don Raad voor dit verzoek in te willigen tegen betaling van een jaar- lijksche som van f 25. Alle onkosten van de arrestanten komen ,voor rekening van Vrouwepolder en bij eventueel gebrek aan ruimte moeten ze direct verwijderd worden. Dhr. W. Jobse is er tegen het verzoek in te willigen, daar het moeilijk heden voor dhr Sejjs kan opleveren. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 stemmen voor en één tegen, (dhr W. Jobse). De voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog willen uitstellen om het onder houd van den Kokerheuleweg over te nemen, aangezien de zijkanten nog niet behoorlijk in orde gebracht zijn. Die lig gen deels te hoog, zoodat de weg niet afwateren kan, en op een ander gedeelte moetende zijkanten aangevuld worden om den weg 'n stevige ligging te geven. Als een en ander gebeurd is, .zullen B. en W. den Raad in overweging ge^en Jtiet onderhoud van den weg voor gemeente- rekening te nemen. Alzoo besloten. B. en W. vragen machtiging om 4 aan deden, groot f 500 aan te koopen voor het Lijkwagenfonds, aangezien er 4 van f 500 uitgeloot zijn van do leening 1918, wat do Raad goedkeurt. Een verzoek van de vereeniging „Zon neveld" te Oostkapelle, indertijd gesticht door Mej. van den Broeke als herstel lingsoord voor on- en minvermogende t.b.c.-kiudoren om een jaarlijksche bijdra ge. De voorzitter licht dit toe on 'deelt mede, dat Mej. vay den Broeke gemeend heeft haar stichting te moeten overdragen aan een vereeniging. De stichting „Zonneveld" is geworden iets onmisbaars in onze samenleving voor de zieke kinderen. Een bewijs 'daarvoor is, dat ze s'teeds grooter omvang krijgt en daarom ook financ.iëelon steun noo- dig heeft, hoewel de hoog gewaardeerde Mej. van den Broeke er wel de grootste steun van is en zal blijven, zoolang zij by 't leven gespaard mag blijven. B. en W. stellen voor, gelet op het groote nut der stichting „Zonneveld", een jaarlijk sche subsidie van f 10 te geven tot we- deropzeggens. Met alg. st. werd alzoo besloten. Laatste punt der agenda is de gemeente begrooting 1930, die artikelsgewijze wordt behandeld en vastgesteld op f 32183,671/2 in ontvang en uitgaaf met een post voor onvoorzien van f 1000. Bij de rondvraag vraagt Weth. Wonder- gem naar de barak voor besmettelijke zieken. Da secretaris deelt mede, dat er in 1925, blykens gevonden schrjjven, door het bestuur van het gasthuis te Middel burg vergunning is verleend om tegen den kestemden prijs van zijn barak gebruik te mogen maken. Weth. Goedbloed vraag naar de nieu we verordening op do wegen van da Provincie. Ook op gemeentewegen is van toepassing, dat er met twee aaneenge- koppelde voertuigen achter elkaar gere den mag worden, mits za stevig aan elkaar bovestigd zijn. Er is een circulaire ontvangen. De secretaris leest ze voor, waaruit blykt, dat het dooi Prov- Staten is toegestaan. Sluiting met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Buinen, J. Douw® te Haulerwyk. Te N. en St. Jooslanld, A. Burgeif te Oosterwiorum. te Moerca- pelle A. J. van Rennes, cand. te Zeist. Bedankt voor Den Burg (Texel), H. Boiten te Garrelsweer. Voor Sehelluinen en Wijngaarden, A. J. v. Rennes, cand. ta Zeist. Gerei. Kerken. Beroepen te Lutjegast, D. J. da Vries, cand. te Ermelo. Te Westmaas, ML P. Feringa, cand. te Utrecht. Te Batavia^ H. Holtrop te IJmuiden-Oost. Gerei. Geut Tweetal te 'Opheusden, J. D. Baxthl te Vlaardingen en R. Kok ta Gouda. Souburg. Aan de school met den Bijbel op het Oranjeplein alhier 'is alg kwee- kei inga met akte benoemd Mej. J. de Ridder te Middelburg. Tot onderwijzeres aan 'de O. L. school ta Schiedam is benoemd Mej. A. van Diffelen, vroeger te Vlissingen woon achtig, thans onderwijzeres te Capelle a. d. IJssel. De moord te Rotterdam. Gistermorgen hoeft de politio te Rotter dam medegedeeld, ,dat er Zaterdag weer verschillende personen geconfronteerd zij'n mot dio getuigen. Dit heeft geen ruuultuat opgeleverd. Zondagavond om tien uur is een man aangehouden, wiens foto men van de Haagsche politie had gekregen en waar over ©enige getuigen in twijfel verkeer den. Do man is in Rotterdam, waar hij des Zaterdagsavonds gewoonlyk vertoeft, aangehouden. Hiji is met de getuigen (kin deren) geconfronteerd, doch dezen her konden hom niet. Deze kinderen, die de voornaamste getuigen 'in de moordzaak zyn, zijn meestal in hun verklaringen vrij positief en weten verschil in ge- iaatsuitdrutting gewoonlijk snel te defi- nieeren. De man die Zaterdag in verze kerde bewaring is gestold, zit nog steeds, maar het is niet uitgesloten, dat hij spoe dig op vryo voeten zal worden gesteld. Do eerste aanwijzingen tegen hom waren vrij frappant, maar later bleek, dat veel van zijn zenuwachtigheid verklaard werd, door het feit, dat hij1 aan het signalement beantwoordde en al vaak met de zeden politie in aanraking is geweest. De man heeft dagen lang in angst rondgeloopen dat hij voor den moordenaar zou worden gehouden. Hij schijnt er echter in te sla/ gen, zijn Alibi aan te toonen. Nader wordt gemeld: Tijdens het voortgezette onderzoek in de .zaak betreffende den moord in den Blijdoippolder te Rotterdam, is gisteren opeens een wijziging gekomen, zoodat er weer eenige aanwijzingen tegen den Za terdagmorgen gearresteerden verdachte zijin bijgekomen. De termijn van zijn in verzekeringstelling is verlengd. Het onderzoek heeft voorts nog tot resultaat gehad, dat is komen vast te staan, dat de man zich een half jaar geleden aan een zedenmisdrijf heeft schul dig gemaakt. Hyi is toon gevlucht, maar zal thans opnieuw worden vervolgd. De stroom van mondelinge, telegrafi sche 'en schriftelijke mededeeliógen houdt nog steeds aan. Om zyn geld binnen te krij gen. In een landhuisje, gelegen aan den weg, dio Utrecht mét het landgoed Rhijnauwon verbindt, heeft zich Zaterdag ochtend een kre erode gebeurtenis afge speeld, .meldt de Telegr. Toen de bewoner van het landhuisje, zekere heer H. om even voor acht naar zijin werkzaamheden in de stad was ver trokken, werd diens ziekelijke echtge- noote, terwijl zij in de huiskamer haar bozigheden verrichte, plotseling opge schrikt door een geluid achter haar. Om ziend zag zij zich van aangezicht tot aan gezicht geplaatst tegenover een heer, die, zonder qp de vermaningen van de .vrouw des huizes acht te slaan, alle sleutels van de deuren ,en kasten begon weg to net- men. De man die zich zonder toestem ming, üia een zijdeur "eigenmachtig toe gang tot de woning van den heer H. had verschaft, bleek de aannemer en uit voerder van het huis te zijn. De ongenood© gast, had niet minder dan twaalf helpers bij zich, die eveneens zonder toestemming, de woning binnen vielen, kleeden en parketvloeren met hun vuile schoenen besmeurend en 'beschadi gend. Welke poging de hevig ontstelde mevr. H. ook aanwendde de mannen tot betere inzichten te bewegen, niets hielp. Alsof het hun dagelijiksch werk waf, begonnen de heeren de ramen en deuren zelfs die van kasten en kast jes, waarin geld en sieraden-geborgen wa ren, tot de deuren van de W.O. en en het kolenhok toe, uit de voegen te nemen en weg te brengen. Een spiegel hoven een waschbak in de badkamer werd afgeschroeid en meegeno men. Vermoedelyk met de bedoeling de woning nog verder onbewoonbaar te ma ken begaven ëanige mannetjes zich naar het dak en 'haalde daar een gedeelte der piannen weg. Vlak boven een met kleeren gevulde kast werd toen over de geheels lengte ©en planlk weggezaagd, zoodat het goheele jiuis aan regen en wind, maar evenzeer aan diefstal werd prijsgegeven. Door hot dak gezakt. Het bezoek van de Zeppelin heeft te Aals meer nog een zeer ernstig ongeval ten gevolge gehad. De twee gebroeders Do B. waren op het dak van hun huis ge- lommen, orn het luchtschip beier te kunnen waarnemen. Het dak bleek daar tegen niet bestand en beiden zakten er door. Een asbestplaat droyg een der man nen daarby in het lichaam, waardoor hij inwendig levensgevaarlijk gekwetst werd. Zijn toestand is zorgwekkend. (Telegraaf) Wat mag 'n rijksveldwachter doen? De Hoogo Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van J. W., die in een café te Giethoorn den rijks veldwachter v. D., toen deze eenige vech tende personen wilde scheiden', heeft vast gehouden. W. had deswege terecht gestaan voor da rechtbank te Zwolle, die het ten laste gelegde wel bewezen achtte, doch niet strafbaar, omdat niet gebleken was, dat de veldwachter handelde in de uitoe fening van zijn beroep, o.m. niet, omdat bij geen strafbaar feit opspoorde en nok niet was binnen gekomen op verzoek van den caféhouder. De verdachte werd daar om 'van rechtsvervolging ontslagen. Echter in Hooger Beroep heeft het Arn- hemsche Hof hem veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, wegens wedor- spannigheid, daarby oordeelendo, dat hrt ook tot de taak van do ryksveldwacht be hoort, strafbare feiten te voorkomen. Overeenkomstig de conclusie van don advocaat-generaal Mr Bosior, heeft do Hoogo Raad gisteren hot tegen dié be slissing van hot Arnhemscho Hof inge stelde cassatieberoep varworpen. GRONINGEN. Heit löjarig meisje uit Warfum by wie Zondag nekkramp ia go oonstateerd is overleden. ROSENDAAL. Gisteravond Is bij het rnngeeren van geladen wagens met bieten bij de coöp. suikerfabriek de arbeider A. v. O. door den trein overreden. Beide beenen werden verminkt en in ernstigen toestand is hij in het ziekenhuis opgeno men. ROTTERDAM. De politie heeft den twoeden verdachte van de moordzaak op vryo voeten moeten stellen, daar er geen reden was hem langer vast te houd on. GOES. 15 October 1929. De aanvoer op de graanmarkt was zeer klein; handel gewoon. Nieuwe Tarwe f 11.25f 11.50, Kookerwten f 14.50f 16, Kroonerwten f15 50f 17, Bruine Boonen f20f 22.50 Schokkers f 18f20, Maanzaad f36f37 Karwijzaad 40- Eieren per 100 stuks f8.50. Per Stuk 10 cent. Eendeneieren f6.50 per 100. Boeleieren 6 cent. Boter per TLG. f2.30, Per pond aan part. 11.25. Fabrieksboter per p. fl.25. Eierenverkoop Onder,aideeling Zuid Be- veland V. P. N. Aanvoer 6050. Pry's f 8.80 per 100 stuks- MIDDELBURG. Veiling van 14 Oct. '29. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe 3—3.5, Blauwe Eigenheimers 23, Postelein 17 23, Winterpostelein 6—9, Uien 25, Spruiten 1141, Kassnijboonen le srt 4366, Idem 2e soort 23—25, Roem van Holland 2128, Stokprincessen 2146, Stamprimcessen 4650, Kasprincessen 5658, Spinazie 1222, Rentegevers 42 —46, Perfectiboonen *3840, Wagenaars- boonen 2325, per K-G. Roode kool 3 6, Witte kool 34, Savoye kool 2—8 Bloemkool 181.70, Boerekool 2732, Rapen 3—6, Kroten 2—4, 'Peeën 2—6, Andijvie 2578, Kropsla 942, Selderie 47, Peterselie 312, Prei 49, Kom kommers 1220, Ramenas 24, alles bos, stuk of kist- VLISSINGEN, 14 Oct 1929. Druiven 5763, William Duchesse 26, Maagde- peren 613, Soldat Laboureur 59, B. Hardy 1317, Tr. de Vienne 1017, Marsepein 29, Bonne Louisse 1616, Conseiller h la Cour 510, Bonteltje 7, Dr Julius Guyot 12, B. Durandeau 6, Generaal Sujet 9, B. Antoinette 314, Gieser Wildeman 37, B. Mérode 4, N. Poiteau 13, Hertogin Elza 8—9, Bramen 25—30, Hondsmuil 4, Keswick 3, Erm- gaard 67, Grauwzoet 24, Goudroinet 9, Duchesse Noble 10, Sterappel 8, Lands berger Reinet 7, Groninger Kroon 6, al les per K.G. Uien '4—5, Spinazie 1521, 'Spruiten 30, Kroten 33.5, Suikerboonen 2436, Princessen 4046, Wagenaars 1538, Snijboonen '4546.5, tomaten 712, al les per K.G. Roodo kool 37, Witte kool 610.5, Savooye kool 912.5, Bloemkool 1127, Komkommers 3, netmeloenen ,1130, al les per stuk. Selderij 23, Prei 79.5, Peen 3.5— 6.5, kroten 56.5, rapen 2.56.5, dahlia 4.511, alles per bos. Veldsla 21, Andy vie '4757, Sla 57, alles per kist Aardappelen, late, 2930 per 10 K.G. KA PELLE-BIEZELINGE, 14 Oct 1929. Groote veiling: Zure Kroetappels 1,60 1,80, Zoete Kroetappels 0,80—1, beide per 100 ILG. Klein© veiling: Goudrenetten 4—11, Storappels 4—10, Gron. Kroon 37, Cox Oranje Pipping 16, B. Hardy 1418, B. Wilholmina '4—6, Schellobeïlen 23, Maagdeperon 613, St Remy 35, Ponds peren 36, B. Lebrun 1136, Noveau Poiteau 911, Conseiller k Ia Cour 37, Doyenne du Comico 25—27, Blauwe drui ven, Blac Alic. 41—50, id., Frankcn- thaler 3335, Tomaten 6—7, alles per 100 K.G. Roode kool '4—6, Savooye kool 8—9, Bloemkool 1—6, Meloenen 15—19, Prei 10, alles per 100 stuks. Stoomvaart-Mi}. Nederland. CHRISTIAAN HUYGENS, uitr., pasa. 13 Gibraltar. PRINSES JULIANA, thuisr., 13 v. Algiers. RIOUW, uitr., 12 v. Bombay. SOEMA, 12 v. Amst. U. Batavia. GROTIUS, uitr., 14 van Colombo. RONDO, uitr., 13 van Antwerpen. POELAU ROEBIAH, uitr., p. 13 Perittt. PRINS DER NEDlERL., uitr., p. 13 Porim. RADJA, thuisr., 14 te Londen. Kon». Ned. Stoomboot-Mi]. COMMEWIJNE, W.-Indië Dl. Amst. 14 te Havre, vertr. 15 (11 non.) v. Havrei, 17 (v.m.) te Amst. verw. SIMO'N BOLIVAR, 17 v. Amst. ta Barba dos verw. OOTTICA, uitr., 17 te Madeira verw. Rotterdamschc Lloyd. BANDOENG, thuisr., 13 v. B. Said. DJAMBI, thuisr., 14 te Suez. (NDRAPOERA, thuisr., 14 v. Padang. KOTA RADJA, thuisr., 12 v. Marseille. MEN ADO, uitr., pass. 14 Gibraltar. PALEMBANG, uitr., pass. 13 Per'an. SCHOUWEN, thuisr., 13 v. P. Said. TAMBORA, thuisr., 13 te Suez. TJERIMAI, uitr., 13 Kaap dei Armi gep. TO SARI, uitr., 12 Gibraltar gep. Opgave betreffende liet postkantoor Gees gedurende do maand Sept. 1929. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingolegf 20.860.12 en terugbetaald f 16.917.67. Derhalve meer ingelogd dan terugbetaald f3942.65. Hot aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 15 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldbookjes ingeschreven nominaal f750. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Oct., 1.30 u. Londen 12.09i/2—12.09 s/i Berlijn 59.2859.30 Parijs 9.75—9.77 Brussel 34.68—34.70 New-York 2.493/82.49s/j TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Meest zwakke Z.-W. tot Z. wind. Neve lig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets kouder.. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van gistermiddag 2 uur: 772. Licht op voor fietsers, Woensdag 5 u. 45. BUDA-PEST, DE SCHOONE HOOFDSTAD VAN HONGARIJE Ho© men de pluimveehouderij bevordert Van Weenen naar Budapest is weer een reuzenverandering. Met den trein slechts ongeveer vyf uren, een heel eind verder met de Donau mee. Al bezong Weenen dan ook de mooie blauwe Do nau, de rivier ligt daar goheed aan den buitenkant der stad en is heelemaal niöt mooi blauw, al ziet het water niet zoo vuil gTys als dat van onze rivieren. Buda-Pest is echter een echte Donan- Stad, de rivier is haar hartader en ver deelt haar in twee gedeelten. Het hoof gelegen Buda zoo genoemd naar een zoo:; van den Hunnenkoning Attila, het in dt laagvlakte gelegen Pest zoo genoemd naav de steenbakkeryen die men daar vroe ger had en die in de toenmalige taai lest heetten. Een wonderlijke mooie stad met haar slanke bruggedhangbruggen, die zonder pijlers ongeveer 300 M. over de rivier spannen. Zoo vaak bekruipt mij op myn reizen het gevoel hoe slecht ik toch eigenlijk van de aardrijkskunde op de hoogte ben en van de geschiedenis. Zoover ik me herinner, volgepropt mof jaartallen en plaatsnamen, die natuurlijk allemaal vergeten, zijn en geen algemeen begrip van den samenhang dor feiten en da productie dor menschheid iu do landen, het leven, denken, het essentieel© dier menschen. Ik heb vroeger ook ge loofd, dat wy de beste bruggenbouwers van Europa waren en het kan ook best waar zijn, maar naar mijn smaak is er oeen enkele brug in ons land die ©en vergelijking met de sierlijke hangbruggen van Buda-Pest ban doorstaan. By ons schynt de gedachte der bruggenbouwers zich te realiseeren tot zware, logge ge vaarten, die al van arooten afstand do Hollandsche massale degelijkheid doen ge voelen. Hier is het de losse zwier, ai© als het ware het voorwerp brug doet ver geten voor het begrip sierlijkheid, kunst voorwerp, dat als brug dienst doet. Mo gelijk dat my'n oordeel allerdwaast is, ik denk over kunst nu eenmaal heel anders dan een groot deel van do rest en. zoo zal ik hot over de bruggenbouw- kunst ook wel weer mis hebben. Maar in elk geval geloof ik van het praatje dat ik vroeger leerde, dat wij de beste brug genbouwers zijn, niets meer en waarom zou een gewoon kippen-mensch ook niet eens zijn eigen opinies over wat andera mogen hebben? Buda-Pest vond ik mooi, zeer mooi ©n levendig. Wie kan de geraffineerd© schoonheid beschrijven als 's avonds bo ven op de bergen van Buda, oud© burch ten ©n paleizen met de nieuwste eloc- trische lampen geheimzinnig verlicht worden, wie zal den indruk beschrijven, die de stad Pest 's avonds laat miaakt als men haair van de hoogten van Buda bekijkt, mot haar raillioenen lichten, weer kaatsend in do Donau? Wie zal de tot het uiterste gedreven luxe der heoto openluchtbaden beschrij ven, waar duizenden jaarlijks, reeds van af don tyd der Romeinen, genezing zoo- ken, waar millioenon liters boot, giwcs- krach tig water uit den geheimzinmgon rots bodem borrelen en hun weg zoeken naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2