DE ZEEDW TWEEDE BLAD. BOEREN VAN LOBITH. Uit de Provincie. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). VAN MAANDAG 14 OCT. 1929. No. 12. DE LAND ARBEIDERSSTAKING IN QOST-GRONINGEN. De bedrogen arbeiders zeer verbitterd. Uit Finsterwolde wordt aan da „Tele graaf" gemeld: „Aan het gebouwtje, waar de stakende landarbeiders zich dagelijks moeten mel den, is Vrijdagmorgen niet bekend ge maakt, dat de staking Maandag zou ein digen en het lijkt er allerminst naar, dat de arbeid Maandag zal worden hervat. Donderdag heoben de verschillende plaatselijke stakingsbesturen vergaderd en Vrijdag kwamen ze weder bjjeen- Ze schenen zich niet bij het besluit van het bestuur van den Nederlandschen Land- arbeidersbond en het bestuur van het Nedexlandsch Vakverbond te willen neer leggen, en overleggen, hoe de staking voortgezet kan worden. Overwogen werd, om een comité te vormen, dat vrijwillige bijdragen zal vra gen voor steun der stakers. Daar tot heden de vrijwillige bijdragen uit verschillende deelen van ons land, en van vele vereenigingen ruim vloeiden, wordt verwacht, dat daarin weinig ver andering zal komen." In aansluiting hiervan werd aan de N. Pr. Gr on. Crt. gemeld: Groepen landarbeiders in Beerta, N. Beerta, Drieborg, N. Schans en Finster wolde besloten heden a.s. Maandag den arbeid niet heit hervatten, omdat buiten de leden om tot opheffing der staking werd besloten. Nog wordt gemeld, dat de toestand in het stakingsgabied, met name te Bed- lingwolde, Drieborg en Finsterwolde, zeer verward is. De verbittering der arbeiders' over de houding der stakingsleiding is. tot een hoogte opgevoerd als bijna niet te beschrij ven is. Dezelfde toooneeleni spelen' er zich af als tijdens de staking van 1903. De sociaal-democraten en' communis ten zijn telkens in hevige woordenwisse lingen gewikkeld, waaruit vechtpartijen voortvloeien. Vrijdag zijn stakers uit Bellinigwolde en Finsterwolde naar andere plaatsen in Oost-Groningen afgereisd om met de sta kers daar te overleggen over de organisa tie van1 een groote protestvergadering. Wilde geruchten doen de ronde dat po gingen in 't werk zullen gesteld worden omi een algemeene vergadering samen te roepen om het hoofdbestuur af te zetten. En de landbouwers? Ze zijn' als van zelf spreekt op 't oogenblik zeer gereser veerd tegenover bet wegzenden der ar beiders uit andere streken, nu 't lang niet zeker is, dat de stakers zich Maandag weer zullen melden. „Het Volk" weet nog te melden, dat de staking werd opgeheven, omdat men over tuigd was, dat niet meer was te berei ken, dan in bet bemiddelingsvoorstel werd aangeboden. Een beslissing, om tot bet volgend jaar door te staken, werd door alle bovenge noemde instanties afgewezen, omdat dit alleen 'kon beteekenen, dat de Neder- landsche arbeiders nog maanden lang hun geld zouden moeten offeren, om de landarbeiders in Oostelijk Groningen aan een werkl oozenuitkeering te hel pen. En in de stakersvergaderingan is duidelijk gebleken, dat de wil om de sta king voort te zetten, beïnvloed werd door de vrees voor dreigende werk loosheid. Het was ons dus, om al deze redenen, niet wel mogelijk, tot een andere dan de nu genomen beslissing te komen." Hieruit kan dus niet anders geconclu deerd worden, dan dat men de stakers, juist nu voor hen demoeiljjke tijd aanbreekt in den steek beeft gelaten. 47) -o- „Dat kleine, magere kereltje?" vroeg Jan van Engelen teleurgesteld. „Poeh, je kunt hem wel wegblazen." „Ja, een klein, mager ventje. Hij is on geveer even oud als wij. Maar geef hem de ruimte. Je moet luitenant Beekman eens over hem hoorenl De andere gene raals zijn bang voor hem, want hij1 is niet voor de poes. Ga je mee naar de boerderij? Ik heb vrijen toegang, omdat mijn oom er woont en omdat „Waarom nog meer?" „Nu'ja, ik heb den Prins toen wezen zeggen, dat de troepen van Lobith vertrok ken waren. De Prins kent mij nog wel. En kolonel Witrz. Ga je mee naar mijn oom?" „Ik ben van de partij", zei Jan. „Wan neer zullen de Franschen hier zijn?" ,,'kWeet het niet. Da't weet niemand. Maar dan zullen wij hier wel weg zijn". „WatPl Gaan wij vluchten? Hoe weet je dat?" „Vluchten niet. Terugtrekken noemt men dat". „Dat is hetzelfde als vluchten. Gekheid, man. Waarom? Durft ds Prins niet vech ten?" Doorzetten zou te veel geld kosten. En daarom worden de stakkers nu de winter voor de deur staat, eenvoudig aan hun lot overgelaten. Liever dan de groote kapitalen, waar over de Socialistische boniden beschik ken, aan te spreken, geeft men de men- schen prijs aan honger em ellende. „Vrederust". Donderdagavond had onder feestelijk samenzijn, de algemeene vergadering van den Ned. Chr. Amb. Bond, afd. „Vrede rust" plaats. De waarn, voorzitter, Br. Fissinck, open de de vergadering en sprak een welkomst woord tot de leden en gasten. De secr. Br. de Smidt, las de notulen en jaarverslagen. Eenige bespreking volg de. Daarna volgde de bestuursverkiezing. Inplaats van Br. Haverhoek, die bedankte, weid gekozen Br. F. Boon. Rijksbureau voor drinkwatervoorziening. In de Verslagen en Mededeelingen be treffende de Volksgezondheid van Septem ber 1929 is verschenen het beknopte jaar verslag van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening over 1928. In de inleiding wordt provinciegewijze een overzicht gegeven van wat er in 1928 in Nederland op het gebied der drinkwatervoorziening voorviel. In Zeeland werd de aanleg van- een waterleiding voor Schouwen en Duiveland krachtig voortgezet; Middelburg publiceer de een plan tot voorziening van Walche ren; de plannen voor de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding kwamen nog steeds niet tot uitvoering, niettegenstaande een tal rijke commissie, door het bestuur uit voor- en tegenstanders benoemd, een gunstig rapport uitbracht. Het nieuwe verenigingsgebouw van de C. J. M. V. Middelburg. Zaterdagmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van het nieuwe gebouw van de C. J. M. V. Romeinen 11 16a, welk nieuw gebouw is in de Lange Singelstraat 182, het voor malige kantoor van de firma J. A. Tak en Co. Velen hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven. O.a. werden opgemerkt de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, de burgemeester en mevrouw Dumon Tak, de gemeentesecre taris, verschillende predikanten, en vele dames, die zich beijveren de vereeniging te steunen. De voorzitter van de Commissie van Bijstand, de heer Mr R. M. van Dussel dorp, heette allen en in het bijzonder den commissaris en den burgemeester met hun dames welkom. Spr. richt zich dan tot de dames van het eere-comité en van het comité voor de in 1930 te houden bazar en heet ook hen in het bijzonder welkom. Hun te genwoordigheid wordt op hoogen prijs gesteld, evenals van de predikanten, de leden van de bouwfondscommissie, den vertegenwoordiger van het verbond, vertegenwoordigers van andere vereeni gingen en de overige gasten. Spr. schetst vervolgens de dankbaar heid van de leden der commissie van hijstand, voor de zegeningen, die God op hun werk deed rusten, maar ook op het gevoel van weemoed bij bet verla ten van het oude huis in de Spanjaard straat, want bij hetgeen door de oprich ters in 1873 is verricht, is hetgeen nu geschiedt slechts kinderspel. Het was in de 70-tiger jaren een daad, een vereeni ging op te richten met uitgesproken Chris- teljjken grondslag. Spr. noemt in dit ver band de namen van 'de heeren N. J. Dormaar en J. C. van Vlaanderen, die in hoogen ouderdom dezen dag mede leven. Vervolgens geeft spr. een histo risch overzicht van het oude en van het nieuwe gebouw, welk laatste op 1 Juli j.l. van da firma J. A. Tak en Co. in eigendom werd overgenomen op zeer billijke condities. Dit was mede moge lijk, doordat enkele trouwe vrienden be reid waren deel te nemen in de rente- Iooze leening. van f 4000. Spr. brengt daarvoor nogmaals hartelijk dank, alsme- Jawel, die is niet bang. Maar de Ge deputeerden hebben ook wat in te bren gen". „De Gedeputeerden? Wat zijn dat?" Aart vertelde nu, hij wist de bijzonder heden van luitenant Beekman, die den jongen 'Gelderschman gaarne lijden mocht, dat ieder gewest een vertegenwoordiger der Staten in het leger had, die den Prins moesten bijstaan. Zonder hen kon hij niets doen. „Nou, een pretje", vond Jan van Enge len. „Die lui hebben toch geen snars ver stand van oorlogvoeren?" „Natuurlijk niet. Maar wat doe je er aan? Zij willen nu, dat de Prins de Fran schen 'hier niet afwacht, maar 'terugtrekt over den IJssel, de Veluwe op. Misschien, dat daar dan gevochten wordt. En mis schien ook niet". „Goeie morgen", oordeelde Jan. „Zóó kunnen wij nog wel eens in Holland te recht 'komen". „Het is best mogelijk", zei Aart. „Dus was het thuis goed?" „Ja, best. De hartelijke 'groeten. Maar daarover spraken wij nu niet". „Weet ik wel. Dat andere moeten wij toch maar afwachten. Is Sanne werkelijk goed, Jan?" „Ja, kerel. Dat heb ik toch al gezegd? Wat er precies gebeurd is, weet ik niet, want den volgenden morgen ben ik al weg gegaan. Maar de boerderij van Klaas Pe da voor het werken der dames en hee ren der bazarcomité's en .bouwfondscom missie. Spr. wijst er op, dat het gebouw slechts het uiterlijk leven raakt, dat slechts middel is, om het inwendige werk te dienen. Deze inwijding is dan ook geen sluitsteen, doch een mijlpaal. Het bereikte mag niet leiden tot verslappende zelfgenoegzaamheid over het bereikte, doch moet een prikkel zijn tot grooter activiteit. Vooral in onzen tijd is het zoo ge- wenscht de jongelieden te behoeden voor de verlokkingen der wereld. Hierna gaat Ds J. de Visser voor in gebed. De Commissaris der Koningin, de beer Jhr. Mr Quarles van Ufford, daarop het woord nemende, wenschte do vereeniging hartelijk geluk met de opening van dit gebouw, waar zij nog beter dan tot nu toe haar werk zal kunnen vervullen. Spr. brengt hulde aan de commissie van bij stand en de bouwfondscommissie voor de inspanning om dit gebouw te krijgen en onder applaus speciaal aan den voor zitter, Mr van Dusseldorp. Spr. heeft het oude gebouw niet gekend, maar bij het binnentreden van .het nieuwe .zich direct overtuigd, dat het een passend verblijf is. Spr. heeft bijzondere sym pathie voor deze vereeniging, die trouw is aan de Chr. beginselen en haar oor sprong heeft in Gods Woord. Dat be- teekent veel in den tegenwoordigen tijd. Daarom biedt spr. zijn gelukwenschen aan en hoopt, dat Gods zegen in rijke mate de leden moge deelachtig worden en vele jongelieden mogen opgevoed wor den tot steunpilaren voor Koningin en Vaderland, die zich niet schamen voor Gods Woord. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, bracht mede namens zijn vrouw, dank voor de uitnoodiging en zeide, met groote belangstelling de pogingen om een betere huisvesting te krijgen, te hebben gevolgd. In dezen tjjd van verwording der jeugd is een vereeniging als deze zeer toe te juichen, die opleidt tot goede staatsbur gers, die hoogen eerbied hebben voor het .gezag. De vertegenwoordiger van het bonds- bestuur, de heer C. Tabak, zeide, dat hij bijna 20 jaar samenwerkt met de jonge mannen te Middelburg en tientallen malen voor hen is opgetreden en hen heeft gezegd, dat er nog hooger leven is dan dat van slapen en werken. Spr. brengt dank aan allen, die een steentje hebben bijgedragen voor het tot stand komen van dit nieuwe gebouw en biedt namens het bondsbestuur har telijke gelukwenschen aan. De voorzitter van den Kerkeraad, Ds M. van Empel, schetste, hoe het nim mer de bedoeling is geweest, bij de oprichting van het verbond, 'dat het bij een bepaalde kerkelijke richting zou zijn ondergebracht. Men keerde zich aanvan kelijk tegen de splijtzwam, en spr. her innert zich de goede samenwerking met een Gereformeerden predikant in het ver bond. Maar het separisme, dat spr. in het algemeen niet zoo afkeurt, zit den Nederlander nu eenmaal in het bloed, en dit maakte, dat men nu heeft een Her vormd verbond, al is het jammer, dat niet alle Hervormden er deel van uitma ken. ,De Gemeente is als een moeder, dia haar kinderen heeft zien groeien, maar nu zijn die kinderen in oigen huis en willen daar gaarne de baas zijn. Deze moeder heeft groote vreugde, dat haar kind een nieuw huis heeft en de Kerke raad zal vol belangstelling de verdere ontwikkeling van het werk der vereeni ging volgen. Zes jaar geleden heeft spr. al eens gezegd, wijzende op het oude huis: „Hoe lang nog?" Namens den Ker keraad biedt spr. de vereeniging zjjn beste wenschen aan. De heer Mr van Dusseldorp dankte de verschillende sprekers voor de woorden van gelukwensch en waardeering en ver zocht de aanwezigen thans "Jiet gebouw in oogenschouw te nemen. Alvorens daartoe werd overgegaan, trad de voorzitter van den V. C. J. B., dhr A. J. Barto naar voren, om dank te brengen voor de ontvangen uitnoodiging en om er op te wijzen, dat beide ver eenigingen hetzelfde doel hebben: de jongeren te brengen tot God. Spr. hoopt, dat evenals reeds is voorgekomen, nog tersen ligt tegen de vlakte, evenals de onze. Geheel verbrand, man. Die Franschen, 'k heb nog nooit zulk tuig gezien. En voor hen gaan wij' nu met dit groote leger vluchten? 'tls „Nou, nou, zóó groot is het leger niet. Een twintigduizend man. En, het Fran- scha telt er wel honderd". „Ja, dat is waar. Maar één Hollander kan best tegen vijf Franschen op. Wat is bet hier druk!" „Hier rijden altijd 'officieren af en aan. Zie, daar gaat luitenant Beekman net naar binnen, naar den Prins. En wat is daar te doen?" Een aantal officieren "kwam aangere- eden. Er waren er onder, die prachtig gekleed waren, maar met één van hen was dat in het bijzonder bet geval. Met een trotschen blik keek hij om zich heen en even trots oh sprong hij van het paard, midden op het erf der boerderij van Aart van Gelderen, waar Prins Willem van Oranje zijn verblijfplaats had. Op dat oogenblik kwam luitenant Beek man naar buiten, druk pratend met Wil lem Bentinck. Zij waren vlak ini de na bijheid van de twee Lobithsche vrien den, die met onverholen verbazing de groep officieren aanstaarden. „Daar is generaal De Montbas", hoor de Aart Bentinck zeggen. „Het verheugt mij, dat ik niet in zijn vel steek. Hjj te bij den Prins ia anggaoada". menigmaal een aangename gedachtenwis- seling tusschen de leden der beide ver eenigingen zal plaats hebben en biedt namens zijn vereeniging een wandtekst voor het nieuwe gebouw aan. De heer van Dusseldorp dankte ook voor deze woorden en het aangeboden geschenk. Hierna werd door allen het gebouw bezichtigd. De beide groote vertrekken beneden hadden reeds een flinken en netten indruk gemaakt, tijdens de ope ning, en verder werd hier bezocht het kleinere vertrek, wat voor bibliotheek is ingericht en dat toegang geeft tot den ruimen tuin. Boven bevindt zich, behalve- ruime vertrekken voor den concierge, een zeer groot vertrek, waar lezingen, voor drachten, enz. zeer goed zullen kunnen gehouden worden, waarbij een aardig po dium niet is vergeten. Een bestuurska- mertje kon hier uitstekend worden inge richt en men beschikt verder over ruime zolders en kelders, welke laatste o.a. uit stekend voor het opbergen van rijwielen enz. zijn ingericht. Op de bovenzaal werd de thee aangebo den, waarna in den tuin de aanwezigen op de gevoelige plaat werden vereeuwigd. Alles bijeen genomen, kan gezegd wor den, dat Zaterdag voor de C. J. M. V. een dag van groote beteekenis is geweest. Het was dan ook te begrijpen, dat, toen Zondagavond de eerste bijeenkomst in het nieuwe gebouw werd gehouden, die een zeer feestelijk karakter droeg, waar aan de zoo gewaardeerde medewerking van den heer en mevrouw Nonhebel- Faro zeker in groote mate heeft bijge dragen. Onder zeer groote belangstel ling is alhier Zaterdagmiddag ter aiar- de besteld het stoffelijk overschot van wij- len den heer G. W. den Boer, in leven uitgever en drukker. Reeds bij het sterfhuis in de St. Pi» terstraat waren zeer velen' getuigen van het vertrek van den droeven stoet, waarin achter den lijkwagen een afzonderlijk open rijtuig met bloemstukken volgde. Er waren •niet minder dan 40 bloemstukken, w.o. van de Federatie van Boekdrukkerspa- troons district Zeeland, van het kantoon en drukkerijpersoneel, van de Middelburg- sche Courant, van, de Vereeniging voor Handelsonderwijs, van Handelsbelang en Uit het Volk Voor het Volk, van com missarissen van de Sociëteit de Vergenoe ging, en verder van zakenrelaties» van vrienden en van familieleden. Gevolgd door een groot aantal volg- rijtuigen zette de droeve stoet zich in beweging en ook onderweg was de be langstelling groot. Aan het station sloten zich verschillenden aan, terwijl bij' den spoorwegovergang de oudsten van het personeel zich naast den lijkwagen 'opstel den tot op het kerkhof, terwijl de overige leden van het personeel z'ch in den stoet voegden. Op het kerkhof waren reeds vel© belang stellenden aanwezig. Opgemerkt werden o.a. de heer H. P. M.. Verlinden, verte genwoordiger van het hoofdbestuur der Federatie en vele leden van die federatie; district Zeeland, oud-leden van het per soneel van den overledene, hoofdcommis sarissen van, de N.V. Middelburgsche Cou rant en de leden van redactie en admi nistratie, voor zoover zij niet met de familie medereden of uitstedig waren; de bijna voltallige besturen van Uit het Volk Voor het Volk, Handelsbelang en Handelsonderwijs; met bij de laatste vereenigingen betrokken personen, n.l. den kassier van de Spaarkas van Handels belang en directeur en leeraren van de Handelsschooleen vertegenwoordiger van de Hanze en een van den directeur der R.H.B.S. die verhinderd was. Ten slotte een zeer groot aantal personen, die in zakelijke of vriendschappelijke ver houding tot den heer den Boer hebben gestaan en die evenveel bewijzen waren van de groote sympathie die de over ledene zich heeft verworven tijdens zijn leven. Toen de lijkkist op de baar was ge- plaatst hebben de collega's van den over ledene uit Zeeland, hem verder grafwaarts gedragen, terwijl de oudsten van het per soneel aan beide zijden gingen. Toen 'de kist onder diepte stilte in bef graf was neergelaten en die was gedekt met de bloemstukken trad de heer ds „Generaal Do Montbas", fluisterde Aart zijn makker in. „Luitenant Ossenbroek, die bij den Rijn sneuvelde, noemde hem een verrader". Zij zagen, hoe een forsche figuur op Willem Bentinck toeliep. De generaal was schitterend uitgedost. Over zijn blauwe met zilvergoborduurde jas hing een groe ne mantel, op één schouder omgeslagen. Over de borst was een ketting geh,on gein en tal van juweelen schitterden. Zijn sporen 'kletterden, terwijl hij' den lan gen degen met de hand vasthield. „Mijnheer Bentinck". Hij sprak het Hollandsch met een vreemd accent, daar hij een Franschman en feitelijk nog steeds een onderdaan van Frankrijk was. „Excellentie", salueerde Bentinck, ter wijl ook luitenant Beekman stram het militaire saluut maakte. „Ik zou gaarne bij Zijne Hoogheid wor den aangediend, mijnheer Bentinck". „Tot uw dienst, Excellentie". Willem Bentinck liep naar binnen, om weldra terug te koeren en den generaal te verzoeken hem te volgen. In het vertrek gekomen, in de onmid dellijk nabijheid van den Prins, wiens oogen koel op hem matton, verloor de generaal zijn zelfbewuste houding en kwam in zqn oogen oen onrust. Do generaal boog het hoofd, na dit ontbloot te hebban. Willam Bentkcfc etend J. H. Kastein, predikant van de Ver- eenigiag van Vrijzinnig-Hervormden naar voren en sprak een rede uit. De zoon van den overledene, do heer F. B, den Boer, dankte mede namens zijn moeder en zuster en verdere familie allen voor de laatste eer zijn vader be wezen. Vllsslngeri. B. en W. stellen den raad voor het verzoek om Vi cent per inwoner b'i) te dragen voor de aanMeeding van de bestuurskamer in bet gebouw der Ver. van Nederl. gemeenten, wat in totaal be- teekent ©en bijdrage van f54, in te wil ligen. Teneinde propaganda door de geheel onthouding onder de jongeren te 'kunnen steunen, verzoekt het Vlissingsch drank- weorcomité de subsidie van f 200 op f 250 te brengen. B. en W. stellen voor daar toe te besluiten. Tenslotte loggen zij ter goedkeuring over de gewijzigde begrooting' 1930 van het Gasthuis waardoor de subsidie dor gemeente met f 3000 is verhoogd. Kapelle. Nader doelt men ons mede dat dhr D'. Mallekote, godsdienstonderwijzer ts Assen, benoemd tot directeur vani het opvoedingsgesticht Hoenderlo, met 1 Jan. 1930 in dienst hoopt te treden en als hoofd zal aangesteld Worden van hot ob servatiehuis „Kampheuvel" van bet jon- gensopvoedinjgsgeisticht. Bij nader informatie bleek dat de be noemde geen acte lager onderwijl heeft. 's-H. Hendrikskinderen. Gisteravond had alhier ©en auto-ongeluk plaats, dat ge lukkig goed afliep'. Een auto, komende uit de richting Middelburg, moest te hard remmen, voor een fietser, die verkeerd uitweek, zoodat ze omsloeg. De inzitten den kwamen met eenige kwetsuren vrij; en wierden door een anflere auto naar Goes gebracht. De auto was zwaar be schadigd, o.a. waren alle ruiten stuk. Krabt) en dïjke. Zaterdag speelde de Krabbeiidijkscbe voetbalver. V.V.G. een vriendschappelijfcen wedstrijd tegen S.M. I.T. van Weimeldinge; niettegenstaande da.t V.V.G. met 9 spelers speelde, won V.V.G. van Krabbendijke met 10—0. Tholen. Een zoon van schipper Kegge kwam te "Willemstad op de schuit van zijn, vader zoodanig te vallen, dat hij met een ernstig verwond been per auto naar huis moest worden vervoerd. St. Philipslaind. Door die P. Z. E. M, wordt alhier gelegenheid gegeven tot aan sluiting aan bet electóscbe net; door een en ander komt de particuliere centrale, welke nog een schuld heeft van plm. 40-000 gulden aan de Boerenleenbank naar wordt medegedeeld, in het gedrang en kunnen er voor de ingezetenen nog lastige kwesties ontstaan. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Vaststelling huur Manhuis. In de vergadering van 1 Februari 1928 werd in beginsel besloten in verhand met de restauratie van het Manhuis, de door de verschillende armbesturen ter plaatse te betalen vergoeding voor 'het 'gebruik van kamertjes daarin zoodanig te verhoogen, dat boven de bestaande huur ad f 400.18, drie vierde van de annuïteit der restaura tiekosten wordt gedekt. Het juiste bedrag der huur zou t. z. t. door den Raad worden vastgesteld. De verbouwingskosten hebben bedragen f 16.501,13, terwijl do 'betrekkelijke leening werd gesloten tegen een rentevoet van 43-2 pet., af te lossen in 84 halfjaarlij'ksche annuïteiten. Naar dezen maatstaf be draagt de annuïteit der restauratiekosten f 878 per jaar, zoodat het bedrag der huur moet worden verhoogd met f 658,50 en derhalve per jaar in het vervolg zal bedra gen f 1058,68, zijnde f 32.0812 per ka mertje. Beschikbaar zijn gesteld voor: het Burgerlijk Armbestuur 20 'kamer tjes, het R.-K. Par. Armbestuur 7 'kamer tjes, de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente 4 kamertjes, en de Diaconie der Geref. Kerk 2 'kamertjes. De door elk der armbesturen te betalen vergoeding bedraagt dientengevolge resp. f 641,62, f224,57, f 128,33 en f 64,16. Aankoop grond, B. en W, geven den Raad in overweging om te besluiten tot aankoop van een .stukje grond aan 'de in een hoek van het vertrek, terwijl lui tenant Beekman bij de deur had post gevat. Het was, of opeens een geest van vij andigheid in het boerenvertrek rond waarde Wiflem van Oranje, die zeer eenvoudig gekleed was, wat een schril onderscheid maakte met de prachtige kleedij van De Montbas, beantwoordde niet den eerbie digen groet van zjjn generaal. Hij was opgestaan. Zijn tengere houding scheen te rijzen. De donkere, reebruine oogen keken, strak den man aan, aan wien het bevel van de Betuwe was op gedragen. In spanning zagen Bentinck en lui tenant Beekman toe. Zij wisten, dat De Montbas geen genade zou kunnen vinden in de oogen van den Prins, die lafheid haatte met een dooilelijkon haat. Nog steeds stond Willem van Oranje daar onbewegelijk, doorborend aanziende den man, die vóór hem stond cmi die do oogen neersloeg. De voelbare stilte in het vertrek werd onhoudbaar en pijnlijk. „Wat hebt gij te zeggen?" vroeg de Prins dan, kuchend en de bond op de borst leggend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5