Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Rechtzaken Bieten rooien Radio-Nieuws. gemeen aterk onder dein indruk van den beestachtigen moord. Daar de inspecteurs verschillende kin deren uit de straat en de vader en het zusje van Marietje voor getuigenverklar ringen noodig hadden, en dezen per auto lieten halen, was er den heelen tijd span ning, als er weer iemand werd afgehaald of ontboden. Niet alleen in de Coolsche- straat echter, doch in de heele stad zijn de mgnschen vol van liet gebeurde. Dit kwam wel in het bijzonder tot uiting op het politiebureau in de 'Groo ts Paauwensteeg, waar van gistermorgen vroeg tot zeer laat, de wachtkamer vol zat met menschen, die pa eenden, inlich tingen te kunnen geven. Door de hulp van de zedenpolitie was men hier in het bezit gekomen van portretten van ver dachte personen op zedelijk gebied. Met de gegevens, die hierdoor te krij gen .waren, is bij heit onderzoek ge werkt, terwijl verschillende getuigen ge hoord werden over dezer dagen plaats gehad, hebbende ontmoetingen met man nen op straat, die onzedelijke taal spra ken, oneerbare voorstellen dezen, en die trachtten kinderen of vrouwen mee .te lokken. De meeste dezer getuigenverklaringen moeten van slechts zeer geringe betee- kenis worden geacht, doch zijn toch alle genoteerd, omdat ze misschien later van waarde kunnen worden. Men vermoedt, dat de dader het meis je .eergisteravond voor het eerst heeft ontmoet, van vorige ontmoetingen is al thans niets gebleken. Ongelukken. Tijd eins een korte afwezigheid der moeder'is Woensdagmid dag te Nieuwer-Amstal een1 meisje van 8 maanden uit 'n kinderstoel gevallen en zoodanig terecht gekomen, dat het in schier hopeloozen toestand naar een zie- fceninrichting te Amsterdam werd over gebracht. De moeder kreeg door een en ander een zenuwtoeval; zoodat ook zq in bedoelde inrichting ter observatie moest worden opgenomen. Te Saak- sum (Gr.) is de arbeider B. onder zijn wagen geraakt, doordat het paard op hol sloeg. B. is met een hersenschudding opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd. Te Drunen is Gravin .D'Oultre- mont uit Brussel, tijdelijk aldaar op haar kasteel vertoevend, in de heide van haar paard gevallen. Aanvankelijk vreesde men het ergste. Bij medisch onderzoek werd geconstateerd dat beide boenen gebro ken waren. Woensdagmiddag heeft te Hoorn een tragisch ongeval met doode- lijken afloop plaats gehad. Er waren twee schippers uit Alkmaar bezig met steenen lossen voor de nieuwe openbare school. Toen ze wilden vertrekken geraakte een hunner overboord. Door den stormwind dreef het schip snel af en kon de ander hem niet helpen. Eemigen tijd later werd da man opgehaald; men is nog geruimen tjjd bezig geweest met te trachten de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet baten. Fraude? De kassier van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf in Acht- karspelen, P. F., is voortvluchtig. Men vermoedt fraude. Geen_Alastrira te Arnhem. Het ziektegeval van een 28-jarige inwoon ster van Arnhem blijkt geen alastnm te zijn, zoodat nu geen enk'el alastrim- geval in de stad voorkomt. Het ongeluk te Naaldwijk- Men meldt nog over bet ongeluk, gebeurd nabij Honselersdijk (gem. Naaldwijk): Hoewel de politie gisteren een uitge breid onderzoek naar den onbekenden autobestuurder heeft ingesteld, had dit tegen den avond nog geen positief resul taat opgeleverd. Per politie-radio is gis terenmiddag aan eventueele reparateurs; die een gehiavenden auto waarvan de ruiten vernield zijn, ter herstelling zou den krijgen, verzocht, dit dadelijk medio te 'deelen aan de politie. Een autover huurder uit Naaldwijk heeft aan de politie meedegedeeld, dat,, toen hij omstreeks 3 uur eergisterennacht niet zijn auto langs de plaats van het ongeluk kwam, hij met het voertuig over een blinkend voor werp, dat later het stuur van het rij wiel bleek te zijh isi^gereden. Echter beeft hij verder geen .aandacht daar aan besteed, daar hij1 ,ook het hjjk niet had opgemerkt. Naar de Maasbode verneemt, zou die automobilist, die den agent van politie J. Bakker te Naaldwijk heeft doodgereden, zqjn aangehouden. Bevestiging van dit bericht was achter nog niet te verkrijgen. Bloedvergiftiging. Te Nieu wer Amstel had een méïsje de onvoor zichtigheid pokken, welke na inenting op gekomen waren stuk te krabben met het gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond. Het meisje is naar een ziekeninrichting overgebracht. Haar toestand is ernstig. Felle brand in een timmer fabriek. Woensdagavond te ruim 10 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de houtopslagplaats van de elec- trische timmerfabriek en kistenmakerij der Fa. Knape Co. te Beverwijk. De felle wind wakkerde het vuur snel aan, zoo dat binnen korten tijd de geheele opslagr plaats waarin een groote massa hout was opgeslagen een geweldige vuurzee was. De brandweer werkte met vier stralen dp de motorspuit en vier op de water leiding, doch ondanks de enorme hoe veelheid water welke in de vlammen werd geworpen, was het vuur niet te stui ten, zoodat de geheele houtvoorraad. een prooi der vlammen werd. Met groote moeite gelukte' het de brandweer de aangrenzende vischmeel- fabriek te behouden. Ook de timmerfabriek bleef gespaard. Opslagplaats en houtvoorraad waren bij een Engelsche Maatschappij1 verzekerd. De schade wordt op 25 k 30000 gul den geschat. Reeds zeven maal binnen betrekkelijk kort tijdsverloop, is nu de fabriek door brand geteisterd. Ln de meeste gevallen brandde zij tot den grond af. De oorzaak was, evenals nu, steeds onbekend, ter wijl vooral na de laatste branden de ver- zekerings-maatschappijen zulke hcoge -eischen voor de veiligheid stelden, dat afbranden van de fabriek vrijwel uitge sloten was te achten. Het vermoeden van 'kwaadwilligheid neemt dan ook steeds vaster vorm aan. Meermalen meende de politie een spoor te hebben, maar nooit gelukte het haar den geheimzinnigen brandstichter te ont maskeren. Voor arrestatie of aanwijzing van den dader, werd reeds vroeger door de ver- zeilcerings-Mij. een belooning toegezegd. Thans is ook bekend geworden, dat 3 weken geleden, terwijl de nachtploeg werkzaam was, eveneens plotseling in de fabriek een brand uitbrak, welken het personeel echter met eigen middelen in den aanvang wist te stuiten. Bij1 het toen ingesteld onderzoek vond de politie een fcist, welke gevuld was met houtwol en in petroleum gedrenkte doe ken. De dader kon toen echter niet wor den opgespoord. Woningcomplex te Lent af gebrand. Woensdagavond is te Lent bij Nijmegen een felle brand uitgebroken in een woningcomplex bewoond door J. van K., J. M. en L. K. De drie woningen brandden geheel af en zoo goed als niets kon worden gered. Dat de brand zulk een omvang heeft kunnen aannemen is te wq' aan het gebrek aan water, zoodat de brandspuit met aan. da blussching kon deelnemen. De kous gered. Woensdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in een dubbel woonhuis te Apeldoorn, bewoond door de gezinnen Burgers en Leemkuil. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch, hoewel zij met drie stralen het vuur besteed, kon zij niet verhinde ren, dat <de beidei woningen uitbrand den. Alles was verzekerd. Terwijl de vlammen hoog oplaaiden, achtte een der beide beroofden zich ge lukkig, dat hij zijn baar geld nog in v 'i had 'kunnen brengen. En deze woorden brachten de vrouw van den anderen tot bezinning, die eensklaps dacht aan „de kous", waarvan geen harer verwanten iets wist, welke zij in de linnenkast had verborgen. Toen er even wel een gunstig, oiogenblik was gekomen, trad zij', de vlammen trotseerende, haar woning binnen, redde „de kous", maar zorgde wel, dat haar inhoud ook' voor haar familie een geheim bleef. Brandstichting uit concur rent i e n ij dTusschen den 22-jarigen W. en den 20-jarigen H. ©enerzijds en zekeren Hooydonck anderzijds, te Rot terdam, bestond reeds geruimen tijd groo te concurrentienijd. W. en H., beiden stoffeerders van be roep, hadden daardoor het misdadige plan opgevat, bij hun concurrent brand te gaan stichten. Hooydonck .heeft in een scusterrein een Btoffeerderijl en meubel makerij, doch woont ergens anders. In den nacht van Dinsdag op Woens>- da-g zagen surveilleerende agenten in de Zoutziederstraat en o,p den Malheneseer- dijk de beide later aangehoudenen telkens loepen, vonden dit verdacht en vroegen hun toen, waarom zij zich hier ophielden. Daarover konden zij geen bepaalde reden opgeven. Na eenigen tijd zagen dezelfde agenten de mannen voor pand 57 staan en zeer kort daarop kwam rook uit het .sousterrein. De agenten gingen er op af en merkten dat een winkelruit was kapotgeslagen en dat in den winkel een hoeveelheid brandend stoelvulsel lag en een spiegellijst en oenige meubelen reeds vlam. hadden gevat. Zij konden het vuur met emuners water blusischen, zoodat do schade beperkt bleef tot ongeveer 60 gulden en wisten inmiddels de beide man nen in de buurt te arresteeren. Aanvankelijk ontkenden, zij bij1 hun ver hoor elke- schuld, doch nadat verschil lende bezwarende omstandigheden tegen hen waren ingebracht, hebben zij' to<ege- geven, uit concurrentienijd den brand te hebben gesticht. Om dit te kunnen doen hgdden zijl uit de zaak van een hunner, die in de buurt gevestigd is, samengeperste houtwol, z.g.n. krijn gehaaid, dit in petroleum ge drenkt, de ruit ingeslagen en na het licht brandbare goed te hebben aange stoken, dit in den winkel gegooid. Den eersten keer echter lukte het niet, zoo dat weer nieuwe krijin gehaald werd en met behulp van een stuk papier waarop de naam en het adres van een hunner gedrukt waren, opnieuw ©en poging ge daan. Toen o-ofc deze poging mislukt© bedachten de mannen, dat zij door het stuk papier in elk geval verraden zou den worden, want dit lag geschroeid maar met de letters nog leesbaar in den win kel. Zij zijn toen dus opnieuw terug gegaan en hebben opnieuw materiaal ge haald. Hierdoor waren zijl inmiddels door de politie opgemerkt. De beide mannen worden in voorarrest gesteld. Deze brandstichting is des te erger omdat pand 57 op de le en 2e verdieping bewoond is door ©en gezin bestaande nit zes personen. Alastrimte Delft. Kon Woes- dagmorgen de Geneeskundige Dienst te Delft mededeel en, dat er zich sinds de vorige opgave geen gevallen van alastrim hadden voorgedaan, gistermorgen moest zij voor de laatst verloopen 24 uur mel ding maken van één nieuw geval. Kinderverlamming. Bij de tot nog toe te Baflo voorgekomen gevallen van kinderverlamming is gistermorgen weer een nieuw geval geconstateerd. De aangetaste kinderen zijh alle be neden den leerplichtigen leeftijd. De wet telijk voorgeschreven maatregelen ter voorkoming van verdere uitbreiding der ziekte zijn genomen. Drie kinderen zijn overleden. De ove rige vier worden in heit Academisch zie kenhuis te Groningen verpleegd. In Numansdorp zijn vijf nieuwe geval len van kinderverlamming geconstateerd. In totaal zijh er thans zeven gevallen. Te Onstwedide (dorp) zijn drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De broedertwist t© Over- s c h i e. De 26-jarige A. J. Verhaaren, die Vrijdagavond j.l. te Overschie na ©en twist door zijh 18-jarigen broeder werd gestoken is aan de betere hand. Het levensgevaar kan als geweken worden beschouwd. Naaktloopers. Bij1 Nelson in Britsch Columbia (Canada) bevindt zich een Russische kolonie en secte, die zich Doiuckhobers noemen. Zij hielden een pa rade en liepen geheel naakt. Er waren 150 mannen, vrouwen en kinderen, die een betooging hielden wegens het gevan gen zetten van Pieter Wolosoff, een lid hunner secte. De politie kwam er aan te pas en eischte, dat de naaktloopers hun kleederen zouden aantrekken. Zij weiger den echter. Toen zij bleven weigeren, laadde de politie allen in bussen, trucks en automobielen en bracht hen naar de gevangenis. Sleepboot gezonken.. De kapitein verdronken. Gisteren avond is de sleepboot de „Leuvehaven", ter hoogte van boei 10 in de Maashaven te Rotterdam omgeslagen en gezonken. De kapitein, de 22-jarige D. v. Dijk, is in de golven omgekomen, terwijl de 21- jarige machinist J. v. d. Poll, zich zwem mende het leven heeft gered. Een loods heeft nog kunstmatige adem haling toegepast, maar het was onbe gonnen webk. Zelfs in het Politiebureau heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch de aanwezige dokter kon niet anders dan den dood, consta- teeren. De mogelijke oorzaak van dit ongeval is, dat het sleepschip uit zijh roer was geschoten. De kapitein van de sleepboot kon daardoor niet vlug genoeg opwerken, het sleepschip voer voorbij en trok de sleepboot ondersteboven. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Bewoners van Zeeland 1 Wanneer de stormwind 'giert om uwe huizen, wanneer de woeste zee uw dijk en duinen beukt, verraderlijke mist de sche pen hult in sluiers vol gevaar, dan staan de mannen klaar, de reddinggordels om de borst 'gesnoerd, de booten te bemannen, die klein als notedoppen in de golven gaan om levens te ontrukken aan een wissen dood. Het zijn mannen van ons volk, vrijwil ligers op onze kust, die Neerlands naam hoog houden en met gevaar voor eigen lijf en leven doen wat zij zien als heilige plicht. Moeten wij, die thuis blijven, ook niet onze plicht doen en deze mannen voorzien van het beste materieel, dat verkrijgbaar is en hen verzekeren van onze hulp en steun op hun ouden dag? De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, die hare werkzaamheid ook over de geheele Zeeuw- sche kust uitstrekt en haar booten en ma terieel heeft te Vlissingen, te 'Burghsluis, te Westkapelle en Sluis, is zonder uwen bijstand daartoe niet hij machte. Aanvulling van haar uitstekend mate rieel, noodig eeworden na de ramp der „Prins der Nederlanden", kon uit de ge wone middelen reeds niet worden bekos tigd en wil de Maatschappij blijven wat zij tot heden was, een der best geoutilleerde reddingmaatschappijen van West-Europa, dan is belangrijke stijving barer kas nood zakelijk. Vandaar de geldinzameling, die even zeer van belang is voor de Zeeuwsche als voor de Zuid-Hollandsche kust, door het Comité tot hijstand dier Maatschappij al om in den lande ondernomen en thans voor onze provincie georganiseerd door het Landelijk Comité voor Zeeland. Mogen after beurzen zich openen voor 'het goede doel. Namens het Landelijk Comité voor Zeeland, J. F. VAN DEINSE, Voorzitter. J. M. PILAAR, Secr.-Penningmeester. Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. De heer H. J. Dorst fe Stavenisse heeft een tweeden open brief gericht tot het bestuur der Coöp. Suikerfabriek Zes- land te Bergen op Zoom oricfer het motto „Houdt de lampen brandende". Rekening houdende met wat hij' in zijn eersten brief schreef, gaat de heer Dorst voort: „Uw bestuur zal de aardappel ver bouwende leden der fabriek (ook voor die van Dinteloord en Roosendaal ter overdenking) een groot voordeel kunnen bezorgen, indien, het de ingestelde oom missie kon bewegen fca advisaaran kxial, poter» en groote Eigenheimer» en andere soortgelijke aardappelen voor een zeker gedeelte door droging aan den consump tie-voorraad te onttrekken, waardoor de overblijvende een voor de telers renda- belen prijs gouden kunnen opbrengen- Mijn conclusie berust op de vólgende berekening: kriel 1 cent, poters 1.5 cent en groote aardappelen 2 cent per KG. is in gelijke deelen 4.5 cent per 3 K.G. of gemiddeld f 15 per 1000 K.G. Alge- meene kosten f 5 per 1000 K.G, is f 16 plus f5 is f20. Van 1000 K.G. blijft gedroogd over 220 K.G. ad f10 per 1000 K.G. is f22. Er blijft dus over f22 f 20 is f2. Mocht mijn© berekening van f 5 per 1000 K G, voor algemeen© "kosten te gering zijn, de f 2 zouden toch zeker dit tekort wel kunnen dekken- „Houdt de lampen bran dende". Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Oct, 2.30 uur. Berlijn 59.31—59.32. Brussel 34.69Va-34.7l72; Parijs 9.753/49.7672. Londen 12.093/,12.097/s. New York 2.48%2.483/i. N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmekt- handel te Middelburg. In de heden Vrijdagmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche Voeder- ien Kunstmeslthandel te Middelburg werd de winst- en verlies rekening goedgekeurd. Hieruit blijkt, dat een winst is gemaakt van f 38.600.56, waarvan f 12.291.50 wordt bestemd voor afschrijving op gebouwen, machinerieën en inventaris, terwijl op het aandeelen kapitaal 4 procent dividend wordt uit gekeerd. In het eveneens goedgekeurd jaarver slag over het boekjaar 1 Juli 1928— 30 Juni 1929, zegt de directie ö.a. dat het gebruik van buiteniandschgraan in Zeeland ver beneden het gemiddelde bleef eensdeels doordat de landbouwers er toe overgingen, de varkens grootendeels van de hand te 'doen, gezien de lage var- kensprijzen en janderdeels door de lage prijzen van het binnenlandsche graan!, dat werd opgevoerd, ten koste van aan koop van het buitenlandsche graan. Voot de andere voeder-artikelen geldt het zelfde in meerdere of mindere mate. De handel in hooi was alleszins bevre digend. Door de booge hooiprijzen was de vraag naar voederstroo grooter dan vorige jaren. De handel in kunstmest stoffen had {e lijden van de strenge vorst periode en de daarop volgende langdu rige droogte. De heer mr P. Dieleman werd als commissaris herkozen. Faillissementen. opgegeven door v. d. Graaf Co N.V. (Afd. Handelsinformaties.) Uitgesproken9 Oct. G. Toes, meu belfabrikant te Ermelo. Rechtercom. A. Mercier. Curator Mr J. G. Nijsingh te Zwolle; 9 Oct. L. Visser Gzn, Dordrecht. Rech tercom. Mr J. Bentfort van "Valkenburg. Curator Mr P. H. Sigmond, Dordrecht. 9 Oct. J. Haesenbos, firmant van de Handelsvennootschap onder de firma Ge broeders Haesenbos, Utrecht, Catherijne singel 23'bis. Rechtercom. Mr J. W. Su- ringar. Curator Mr J. II. de Srnitt, Zeist. 9 Oct. A, Haesenbos, firmant van de Handelsvennootschap onder de firma Ge broeders Haesenbos, Utrecht, Goedestr- 128. Rechtercom. Mr J. W. Suringar. Cur. Mr J. H. de Smitt, Zeist. 9 Oct. G. J. Reideman, Utrecht, Frede- rik Hendrikstraat 4bas- Rechtercom. Mr J. W. Suringar. Curator Mr Dr H. C. A. Gerlings, Utrecht. Opgeheven wegens gebrek aan actief: R. v. d. Berg, Gorinchem; 9 Oct. S- G. van Vliet, BÜthoven. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding: auto laten staan met in werking zijnden motor: J. A. F., Goes, f 1 of 1 d. Fietsen zonder licht: G. T. v. d. S., Kloe- tinge, A. W. M., "Wissenkerke, L. d. J., 's-Heer Arendskerke, resp. f 0.50 of 1 d.; f 5 of 5 d., f 1 of 1 d. Vee los laten loopen op een weg: M. d. N., "Wissenkerke, f 10 of 10 d. Te Golijnsplaat met wagen niet stap voets rijden: M. G. D., Golijnsplaat, f 3 of 3 dagen. Geen reglementen aan boord hebben: A. J. D., Gent, 2 maal f 2 of 2 maal 2 d.; K. H., Oberwesel, f 2 of 2 d. overtreding gemeenteverordening Elle- woutsdijk: G. M., Oudelande, f 15 of 15 d. Te Driewegen harder rijden dan 20 K.M. per uur: J. C. R., Ellewoutsdijk, f 5 of 5 d. Als opkooper geen doorloopend register houden: J. D., Wemel'dinge, vrijspraak. Rijwielpad anders berijden dan met fiets: M. A. v. L., Goes, f 10 of 10 d. Met motor niet rechts houden: B. M., 's-Gravenpolder, f 5 of 5 d. Met motor rijden zonder verlicht num mer: J. G. P., Goes, f 5 of 5 d. Met motorrijtuig de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. J. v. d. M., Kamperland, f 10 of 10 d. Dronkenschap: A. J. K., zwervende, f 15 of 30 d. Baldadig geraas maken: D. A J.» VHeo- renhoek. f 10 of 10 d. aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. PUROL Programma van Zaterdag 12 Oct.: HUIZEN. 1875 M. Uitsl. K. R. O'. Uilz. 12.15—1.15 Concert. 1.15—200 Gramo foonmuziek. 3.30—4.00 Cursus Espe- ranto. 4.004.30 Katholiek Nijver, heidsondierwijs. 4.305.00 Cursus En- gelsch. 6.005.45 Gramofoonmuziek. 6.456.00 Journalistiek weekoverzicht. 6.00—7.30 Concert. 8.01—11.00 Concert. Orkest en vocale soliste. HILVERSUM. 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.15 2.00 Concert. 2.304.00 Aansl. v. h. Theater Tuschinsky 4.305.00 Sport- praatje. 5.005.30 Gezondheidshalf. uurtje. 5.306.00 Duitsche les. 6.007.45 Concert door het Omroopor. kest. 8 u. soc. dem. uitz. DAVENTRY, 1554,4 M. 2.20 Oricestr.cn. eert. 3.50 Oricest. Militair Orkest, bari ton. 7.05 Trioconcert. 7.50 Concert. Sopraan, Bariton, Orkest. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 6.55 Gramo foonmuziek. 8.35 Concert. LANG ENB,ERG. 4.73 M. 9.35—10.45 on 11.30 Gramofoonmuziek. - 12.251.50 Concert. Orkest en viool. 4.555.50 Orkestconcert. 7.25 Vroolijke avond. BRUSSEL. 608.5 M. 6.50 Gramofoon muziek. 6.20 Trioconcert. 8.35 Con cert. Programma van Zondag 13 Oct. HUIZEN. 1875 M. 8.30—9.30 R. K. Mor genwijding. 9.50 NCRV Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Groote) to Den Haag. 12.301.30 Concert. 2.304.30 Dubbel Marmenkwartet. 5.50 N C. R. V Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Koningiane) te Rotterdam. 8.1010.45 Concert, Orkest, bariton, viool en piano. HILVERSUM. 298 M. Na 8 u. 1071 M. 6.30 Vrije Kerkdienst. 8.10 Aansl. v. het Concertgebouw te Amsterdam. Het concertgebouw-orkest o. 1. v. dr Willem Mengelberg. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.50 Concert- Kwintet. sopraan, bariton. 5.20 Piano duetten. 5.50 Bijbellezing. 6.05 6.35 c.a. Bach's Kerkcantate No. 180. Soli,don, koor en orkest. 8.15 Kerk dienst. 9.25 Concert tenor, cello. Militair Orkest. Radiostrjjd In Indië? Naar aanleiding van de bij' den Volks raad aanhangig gemaakte voorste,lm. waarvan wij vorige week melding maak ten, zond het Comité ter bevor dering van een Christel ij ken Radio -Omroep in ,Ned er 1- Indië, dat. optreedt namens de Protes- tantsche Kerken in Indië, de Evangelische Gemeente te Batavia, de Gereformeerde Kerken in Nederl.-Indië, het Zendingscon- sulaal en de Nederl. Chr. Radio-Vereen. den lOden September een request aan den. Gouverneur-Generaal, waaraan hot volgende is ontleend. xldiessanten constateeren, dat bij do voorstellen tot verleenen van een mono polie voor den Omroep aan de N. I. R. O. M. en van enne subsidie van f 50.000,— aan den Phohi-omxoep geen waarborgen gegeven worden voor eene billijke ver- deeling van den zendtijd. Zij zijn van oor deel, dat voorkomen moet worden, dat aan degenen, die eene Christelijke levens beschouwing deelachtig zijn, niet vol- dcendo verzekerd wordt, dat ook de Ra dio-Omroep dienstbaar wordt gemaakt aan de verdieping van d© kennis dier levens beschouwing en aan de uitbreiding van het Koninkrijk Gods in deze landen. Zij vreezen, dat de zaak in Indië door de Regeering met zulk een grooten spoed zal worden behandeld, dat het Protes- tantsch Christelijk volksdeel deze-r ge westen zich daarover niet behoorlijk' zal kunnen uitspreken en verzoeken den Gou- vemeur-Geneiraal het denkbeeld in over weging te nemen tot instelling van eene Radio-Commissie, welke, ©venals de Ne- derlandsche Radioraad, de regeering van advies kan dienen o.m. over een billijke verdeeling van den zendtijd, opdat, aldus het request, „voorkomen worde, dat in deze landen de Radio^Omroep' niet of niet voldoende gesteld zal worden in dienst van de Christelijke levensbeschou wing, welker doorwerking in d©2©, maat schappij niet anders dan zegenrijk zal zijn". Mr Van der Deure, die de tekst van het request publiceert in het hedenavond verschijnend nummer van den Oinroepi- gids, teekent hierbij1 aan: „Hierbij is de strijd voor het goed recht der Christelijke groepen in den radio-omroep ook naax Indië overgebracht. Van verschillende zij den zal men nu wel weer gaan jammeren over de verdeeldheid en de splijtzwam. Leggen we dparom even vast, dat wij gaarne samenwerking en Overleg hadden gewild, dat niet onzerzijds de strijd ia gezocht, doch dat die ons door vrij zinnige hooghartigheid en benepenheid is opgedrongen. Nu die .echter is ontbrand, zullen/ wij met Gods hulp dien kamp ook ten einde voeren. We hebben het voorbeeld van, onze Vaderen in den schoolstrijd voor oagaa.,,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6