No. I Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. betadiging rata Eliza Schoonvliet. Eisch ma uitspraak flO b. pi 10 d.hi M. L. de Cl., hmsvr. C. de B., 44 jaar zonder beroep, te Aardenburg, wegens beleediging van Cyrillus Gijs te Eede. Eisch en uitspraak f 5 b. of 5 d.h. H. K., 66 jaar, zonder beroep te 's Hee- renhoek wegens beleediging van Johanna Westdijk aldaar. Eisch £2.50 of f5 d.h. Uitspraak £2 of 2 d h. E- v. d. K., 26 jaar, klompen-maker A. B., 31 jaar, klompenmaker, beiden te Clinge, en P. F., 25 jaar, arbeider te De Clingo (België) wegens wederrechtelijk hlnneaidringen op het besloten erf van Leo Witman. Eisch en uitspraak ieder £15 b. of 15 dagen hechtenis. P. van der Wv hmsvr. L. T., 25 jaar, zonder beroep, te "Haamstede, wegens beleediging van M. A. Thijsse aldaar. Eiech. en uitspraak f 10 b. of 10 d.h. A. D._, 39 jaar, landbouwer te Nieu- werkerk, wegens beleediging van Abra ham Goedhart aldaar. Eisch en uitspraak £10 b. of 10 d.h., G. K. v. d. B., 44 jaar, vete-handelaar te Koudekerke, was op 8 Oct. j.l. we gens overtreding van de Wegenbelasting wet veroordeeld tot f 25 of 10 d. hecht, tegen welk vonnis hij in verzet was ge komen. De zaak werd heden behandeld. Eisch en uitspraak: bekrachtiging van het verstek-vonnis. Verdachte toekende tegen deze uitspraak cassatie aan. iDe moordzaak Lans. Naar ge meld wordt, zullen bij de nieuwe béhan- deling van de moordzaak Lans, die thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 22 October a.s„ niet minder dan 40 getui gen worden gehoord alsmede 5 deskun digen. De behandeling zal dus weer eenïge idagen in beslag nemen. De procuratie houder G. J. van O., die thans reeds ruim 10 maanden in voorarrest zit de moord geschiedde o-p 29 November 1928 moet sinds de schorsing van do zaak, in het voorjaar, door het verblijf in de cel, aanmerkelijk minder weerstandsver mogen h-ehben gekregen. Men verwacht, dat de nieuwe behan deling minstens twee dagen in beslag zal nemen. De toegang tot de audiëntiezaal zal, daar "bet bij de eerste behandeling daar veel te vol en luidruchtig was, zoo- ails: wij reeds meldden, beperkt worden. De toegang tot de publieke tribune is -voorzoover daar plaats is natuur lijk vrij. Vee naar België. In do Belgische Staatscourant zal heden een Koninklijk Besluit verschijnen, waar bij ,bot besluit van 21 Maart «wordt inge trokken, dat een quarantaine voorschreef van viermaal 24 uren op Nederlandscb grondgebied van al het Nederlandsch vee, dat in België wordt ingevoerd. Dit besluit wordt ingegeven door de overweging, dat het .mond- en klauwzeer in Nederland niet meer in epizoötischen staat heerscht. Voorgeschreven wordt thans, dat elke Ne- derlandsche herkauwer, die zal worden ingevoerd, een door Nederlandsche auto riteiten verleenden stempel zal moeten dragen, waaruit het Nederlandsch grens station van invoer kan worden bepaald m dat als bewijs zal gelden, dat het dier van besmetting vrjj is. De nieuwe regeling zal van kracht wo-rden ingang 16 October. Randjesziekte bij Roode Bessen. In het Tijdschrift over Plantenziekten schrijft de heer T. A. C. Schroevers (Plan- tenziektenkundigen Dienst) over een proef met zwavelzure kali tegen de z.g. rand jesziekte bij roode bessen. (Deze bijdrage is tevens verscheven in mededeeling no» 56 van den PI. Dienst). Zooals de naam aanduidt., vertoonen de bladranden der bessenstruiken (en appel- boomen) ziekteverschijnselen.; zij worden tlI. eerst lichtgroen, daarna geelachtig en tenslotte bruin en dor, met als gevolg krulling van het blad. De 'verschijnselen zijn niet te wijten aan een .plaatselijke aantasting, doch aan den toestand van de plant, die klaarblijkelijk niet in staat is, haar bladeren voldoende voedende stof fen en water toe te voegen. Dit zou ook het gevolg kunnen zijn van schimmels in wortels of takken, doch dat is niet het geval. Een gevolg van de randjesziekto-, wel ke de laatste jaren steeds meer en meer de aandacht is gaan trekken, is, dat de bladeren klein blijven, de scheuten zich, minder krachtig ontwikkelen, de struik ijl wordt en dg. overdracht sterk vermindert. Nadat het onmogelijk was gebleken, ©en parasiet te ontdekken, begon men aan een ongunstigen bodeminvloed te denken, hetwelk in 1918 door een toe vallige waarneming van den heer Maar schalk in de Betuwe werd bevestigd. Na een overzicht te hebben gegeven van de onderzoekingen en proefnemingen zegt de heer Schroevers: Wie dus randjesziekte heeft, doet goed in het voorjaar een extra kalibemesting te geven. Daarvoor kan, zooals in het boven beschreven geval, zwavelzure kali gebruikt worden, doch evengoed kan men patentkali nemen. Dan zou men pchter de dubbele hoeveelheid moeten toedienen dus plm. 2400 K.G. per H.A. Dit is nu wel heel veel; verdere -proe ven en waarnemingen in de practijk zul len moeten uitwijzen, of ook niet met ©en geringere hoeveelheid kan worden volstaan. De salon van het luchtschip behoeft in vele opzichten niet onder te doen voor die van een modernen occaanstoomer. Langs do ramen groepeeren zich de gemakkelijke fauteuils. De groo-te cabine van de „Graf Zeppelin" bevindt zich aan de voorzijde-Daar uit moet de beschouwing van het landschap, dat zich op de reis voor de bewonderende oogen der passagiers ontrolt, onbeschrijfelijk zijn. Men ziet dr Eckener bij het vertrek van het luchtschip de enthousiaste toejuichingen der menigte beantwoorden. In de enkele vierkante meters ruimte, die men in het luchtschip heeft kunnen inrichten als keuken, worden de maaltijden bereid, die da passagiers op hun reis het -genot van alle cao- dome comfort verschaffan. Het centrale punt van het luchtschip is de stuurstoel. Daaruit gaat het vernuftig sa men-steel van kettingen en raderen, die het schip de juiste keersrichting geren. Met welk een behendigheid en overleg het be vestigen van de Zeppelin aan den ankermast moet geschieden, laat deze opname duidelijk zien. Gasver stik king. Gisternacht heeft in de Willem van Outshoojnstraat te Den Haag een gasverstikking plaats gehad. In deze straat drijft de heer V. een winkel in emaille-werken. Zijn 28-jarige verloofde1, waarmede hij binnenkort in het huwelijk zou treden, slaapt daar des nachts. Ook is er dan een hond in huis. Gisternacht heeft door onbekende oor zaak de gaskraan opengestaan, waar door de slaapkamer met gas gevuld werd. Gistermiddag te 1 uur ging men op onderzoek uit, daar men geen leven in de kamer bespeurde. Toen bleek dat er een gasverstikking had plaats gehad. De Geneeskundige Dienst en de 'politie werden onmiddellijlc gealarmeerd, doch men kon slechts bij de dame den dood constateeren. Ook de hond is den ver stikkingsdood gestorven. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Gratis autorijden. Zondagmid dag j.l. bestelde een juffrouw bij een luxe taxi-onderneming te Rotterdam gen auto omdat zij eenige bezoeken wilde gaan afleggen. D.e chauffeur bracht haar naar Hilversum, moest tot ongeveer midder nacht wachten en reed zijn passagierster tc-cn weer terug naar Rotterdam-, naar baar woning. Het waa .ongeveer half drie toen de rit ten einde was en het op- be talen aankwam. De dame, een zekere juf frouw Q. had geen geld bjf zich, doch beloofde het zeer spoedig van de bank te zullen halen en dan Maandag nog te zullen betalen. Toen de chauffeur dien dag o<m het geld, ongeveer 30 gulden kwam, was de juffrouw niet meer thuis en naar men hem vertelde, op reis gegaan. Kinderverlamming. De kin derverlamming te Baflo houdt nog steeds aan en breidt zich zelfs .uit. Reeds zijn drie gevallen met doodelijken afloop ge constateerd. Men verwacht nog meer sterfgevallen, zoodat groote ongerustheid onder de ouders bestaat. Paard op hol geslagen. Man zwaar gewond, jongen gedood. De zoon van den boomkweeker v. d. W. reed met paard en wagen, vergezeld van zijn 11-jarig buurjongetje, zoontje van den melkslijter V. te Maarsen, naar het land, toen eensklaps het paard op hol sloeg. v. d. W. rolde van den wagen en kreeg de wielen over de beenen, waar door hij ernstig werd gewond. Een eind verder viel de kleine V. ook van den wagen. Deze werd bewusteloos opgeno men. De dokter, .ijlings ontboden, kon slechts den dood constateeren. De arme kleine had bij den val den nek gebroken. Ernstige mishandeling, 't slachtoffer overleden. Reed* go- ruimen tijd was een woning in de Bloem- straat te Amsterdam het tooneel geweest van ernstige ruziepartijen tusschen het echtpaar en een kostganger, die van be roep glazenwasscher was. Verleden week ontstond wederom twist, en deze liep dit keer zoo hoog, dat pp een gegeven moment de heer des huizes werd opge pakt en door het raam naar buiten ge smeten. Ongelukkigerwijs kwam hij met z'n hoofd op de straatsteenen terecht. Met een schedelbreuk werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij, na 'n operatie te hebben ondergaan, aan de gevolgen is bezweken. Tegen den kostganger, die er van ver dacht wordt, de mishandeling gepleegd te hebben, is thans een vervolging in gesteld. De man is door de politie gear resteerd. Hij bevindt zich op het bureau in verzekerde bewaring. Het lijk is door de politie voor het justitieel onderzoek in beslag genomen. Dit onderzoek zal moeten uitwijzen, in hoeverre de kostganger schuldig is aan deze ernstige mishandeling. Hevige brand te Westmaas. Gisternacht omstreeks drie uur is brand uitgebroken in een schuur van den heer Vermeer te Westmaas. Het vuur vond gretig voedsel in den voorraad erwten en vlas en is overgeslagen naar het naast deze schuur gelegen woonhuis. De bewo ners van dit huis lagen te bed en heb ben in nachtgewaad door het raam het huis moeten verlaten. Weldra sloegen hooge vlammen uit dit huis. Een von kenregen ging over het dorp. Even daar na stonden het aan de overzijde der straat gelegen woonhuis en de schuur van den. heer Nieuwenhuize in brand, welke perceelen tot den grond toe zijn afge brand. Voor uitbreiding van den brand was de wind vrij ongunstig. De twee daklooze gezinnen .ajjn ondergebracht in de beide leegstaande pastorieën. De schade wordt door verzekering gedekt. Vechtpartij. Bij een vechtpartij op de kermis te Gilze, werd v. d. M. van Rijen met een mes ernstig aan het hoofd verwond. Er bestaat geen direct levens gevaar. Bij een vechtpartij Zondagavond te Buitenveldert (Nw. Amstel) tusschen een tweetal opgeschoten jongemannen, heeft de één zijn tegenstander een gedeelte van het rechteroor afgebeten. Bij het zien van het door hem gepleegde feit nam de jeugdige kanibaal ijlings de beenen, ter wijl de gewonde jongeling zich met 'spoed naar een geneesheer begaf om zich te laten verbinden. Door laatstgenoemde zal een klacht by da politie worden inge diend. B u n s 1 n g-p 1 a a g. Door een ree houder in den Rietwjjkeroorderpolder zijn Maandagmorgen drie bunsings geschoten, die reeds geruimen tijd de naaste om geving onveilig maakten. De dieren had den alle respectabele afmetingen &a tra- (tea stead* hrutates oq. aanzien verzettel Nog proeven viëtor j fcerk's Van f telijik". tieven 1 bleef h< Het Lobman Inden: mgn kennen Opporbu ik voor hak"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6