VIRGINIA CIGARETTES PUROL er op! Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Reeds sinds eeuwen geniet Bristol een ongerepte reputatie om zijn tabak van ongeëvenaarde voortreffelijkheid W.D.& H.O.WIIXS BRISTOL IjONDON Met STRAIGHT COOL Het verzacht en geneest BRISTOL' van Aan M. Q. Buy» Ballot ia op zjja verzoek met ingang van 1 Nov. 1929, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Veera. Goes. Wij herinneren onze lezers er aan, dat, nu de Zomertjjd voor dit jaar weef tot het verleden behoort, do win kels des avonds te acht uur gesloten moeten worden. Uitgezonderd daarvan is, zooals men weet, de Zaterdagavond. Voor de Vereen voor Chr. Winter- lezingen trad gisteravond, als eerste spre ker in dit seizoen, in het Schuttershof op, Prof. Dr A. H. de Hartog uit Amsterdam, met het onderwerp „De vrouw in den Bijbel". Ondanks het ongewone on voor velen ongelegen uur, was de zaal zoo goed als geheel bezet, toen de voorzitter der vereeniging, Ds Kamsteeg uit 's Heer Hendrikskinderen, de bijeenkomst open de. Nadat Z.Eerw. in gebed was voorge gaan en een kort woord ter inleiding had gesproken, ving Dr de Hartog zijn rede aan. Van de vele goede en schoone eigen schappen der vrouw, wilde spr. nu al leen noemen die der ontvankelijkheid. Zooals zij open staat voor de natuurlijke en geestelijke wereld, is zij een beeld van de menschenziel. Maar ook hier geldt: het bederf van het beste is het slechtste. Staat do vrou wenziel open naar den hemel, dan is zij eon hemeldeur. Maar staat ze open voor de opwalmingen der hel, dan is ze een hellepoort. Het is dan ook niet zonder reden, dat de naam helleveeg alleen voor de vrouw wordt gebruikt. Het verhaal van Eva, de open ziel voor de twee invloeden: hemel en hel, zooals de Bijbel ons dat geeft, is dan ook geen kunstig verdichte fabel. JEva vertegen woordigt een zich telkens herhalend ver schijnsel. Juist uit het Eva-verhaal blijkt ook weer de onweersprekelijkheid der II. Schrift. Zoodra het Eva-wezen luistert naar de inblazingen van den verleider, herhaalt zich de Paradijs-historie. Maar er mag meer .gezegd. De vrouw in den Bijbel beteekent eigenlijk Je gang der Godsopenbaring in de gevallen meusch- heid. Is Eva de helledeur, omdat zij het oor geleend heeft 9,011 do duivolsche .in blazing, de vrouw in den Bijbel zal ook do verlossing mogen uitdragen. Zie naar het Goddelijk wonder, dat zich in Sara, de verstorvene, openbaart. Saxa is de open ziel, die van Godswege het kind. dor openbaring krijgt. Het rijk- gezegende volk van Israël is uit haar geboren. Spr. wijst verdor op Elizabeth. Zij, do onvruchtbare, baart Johannes de Dooper, het kind der uiterste verwach ting, de grootste, uit mens dl en geboren, in wien de kelk der menschheid voor God openstaat. Van Maria lezen wo, dat ze geen man had bekend, zoodat alle band met het schepsel verbroken was. Alleen de Heilige Geest kwam over -baar. Hier is het groot ste gebeuren in de menschheidshistorie waar te nemen. Van Eva tot Maria is de gang der his torie als van helledeur tot hemelpoort. Nu moet dat heil, die heerlijkheid ook worden uitgebreid. Spr. wijst op de Samaritaanscho vrouw, die spr. de eerste predikster van Chris tus noemt, de eerste uitstuwing van het Apostelschap. Een tweede predikster is Maria Mag- dalena, de uit gebondenheid vrijgemaak te ziel. En aan het eind dor openbaring rijzen twee vrouwen op: de eene, blinkend van bloed, rijdend op het Beest, en de andere in do woestijn haar kind barend, dat word weggorukt 011 gezet in den hemel Ons pand, aldus eindigde spr. zijn rode, is dus zeker. Wij ^jjn zalig geworden .in de kracht van God. Wij werpen onze kronen neer voor Zijn troon. Nadat de „yoorzitter den spreker had dank gezegd voor zijn voordracht, eindig- do Dr do Hartog met dankgebed. Kapelle. Gisterenmiddag is aan dan Biezeiingschen Ham aangespoeld het lijk van een tot nu toe onbekenden mans persoon van middelbaren leeftijd Burge meester B'ierens heeft het lijk dat nog niot in verren staat >ran ontbinding was, deen vervoeren naar hot lijkenhuisje op do algemeene begraafplaats te Kapelle. Pogingen worden aangewend tot vast stelling van i dentiteit In het lokaal öbadja kwam de vereeniging van oud-leerlingen van do Tuinbouweuxsussen in algemeene leden vergadering bijeen. De voorzitter dhr. W. Glas heette do opigek'omenen welkom in deze eerste ver gadering na de vele drukte die de tuin bouw moobracht. Spr. hoopte dat in dezen winter do resultaten van gedaan onderzoek' niet ver borgen blijken, maar onderling besproken zullen worden. Allereerst volgde bespreking om de a.s. wintercampagne voor te bereiden. Be sloten werd om den Rijfestuinbouwconsu- lent, Ir v. d. Plassche aan te zoeken tot het houden van een lezing. De voorz. deelde mee dat door ham een excursie was gemaakt in Duitschland, noemde o.a, plaatsen waar hij Kas-cultuur en het kwee- leen van druiven heeft aanschouwd, twijt feit er niet aan of ook bijzonderheden van opgedaan onderzoek zullen geenszins achterwege blijven. Ook nu er verschil lende nieuwe proeven zijn genomen op hot gebied van ziefctbestrijding zal men ook nu weer gaarne dhr. .T. Adema, controleur van den planhmioktenkundi,- gen dienat to Goes oen» hooreu. Pogin- g«n Kuiltn aangawiead wppdea om nok deze een lezing te laten (houden. Ook werd besloten dhr. de Groene, verbonden aan het selectiebedrijf in de Wilhelmina- polder te verzoeken om te spreken over caze aardappelteelt. Nu geeft de Secr. dhr. Willeboer ver slag van de in dezen zomer gehouden excursie. Opnieuw worden de loden de bezochte bedrijven van Janse te Arends- k'erko binnengeleid, toefde men in de nabijheid van Middeiburg's nog zoo kort aangeplante fruitculture's en kassen waar van dhr. Braaf, Directeur ia en het be drijf van dhr. van Bousekom to 'Koude- k'eilce dat or wezen mag. Met aandacht en genoegen werd dit verslag gevolgd waarop ean amusante bespreking volgde. Eon tweede excursie in den omtrek kon vanwege de vede drukte niet gemaakt worden. Bij do rondvraag warden de leden aan gezocht om onderwerpen to behandelen, de kassenhouder over kascultuur, de tuin man over bloemen enz. Allen werden op gewekt om zich voor te bereiden. De voorz. besprak alsnog do brochure, uitgegeven vanwege do plantenziefctenkun- digon dienst t,e Wageningen, waarin wordt behandeld een proef van zwavelzure kali tegen randjesziclkte bij! roode bessen. De secretaris hield een en ander voor over baspuiting. Hierna sluiting. Gapfnge. Zaterdag hield de Gapingsche Burgenvacht, haar gewone jaarlijksche huishoudelijke wedstrijd. Do uitslag is als volgt.: Personeele baan, maximum 120 punten. lo prijs A. de Bue met 117 punten; 2o P. de Bue met 117 p.; 3e L. Dingel- manse met 111 p.; 4e Jac. Wattel met 109 p.; 5e L. J. Kesteloo met 109 p.; 60 P. Looise met 1.09 p.; 7e W. Bakker met 105 p.; 8e P. Joziasso met 103 p.; 9e. D. J. Kesteloo met 101 p.; 10e B. Volmor mot 97 p.; lie C. Langebeeke Cz.; 12e C. v. Maldegem; 13e G. de Nood; 14o P. Goedblood; 15e C. Lange- beoko Jz.; 16e Jac. .Goodbloed; 17o J. Versluis; 18o A. Geldof; 19e L. A. Lu- teijn; 20e .1. Bakker; 210 A. Dingemanse; 22e H. 'Wondergom; 23o W. Lou worse; 24e W. v. Tatenhove; 2öo L. Mersie. Vrije baan, maximum 180 punten. lo prijs P. Joziasso met 178 punten; 2e L. Dmgernanse met ,177 p.; 3e P. do Bue met 175 p.; 4e A. de Bue met 174 p.; 5e L. J. Kesteloo met 173 p.; 60 D. J. Kesteloo met 170 p.; 7e P. "Looise met 163 p.; 8e A. Geldof met. 162 p.; 9e C. Langebeeke Jz. met 156 p.; 10e W. Bakker met 166 p. De medaille, door den burgemeester geschonken, werd gewonnen ,door A. de Duo met 53 punten, met kampserie van 58 punten. Eerebaan lo prijs P. de Bue rnet 59 punten; eerebaan 2e prijs A. de Bue met 58 punten; met kampserie van 57 punten. Zoute?,ande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Mededeeling wordt gedaan van kasopname bij den gemeenteontvanger en 'dat dhr .T. Din gemanse het slachthuis zal bouwen voor f3465.—. Van den heer C. Wondorgem. alhier is een verzoek ingekomen, om den gemeen tegrond, dien hij reeds jaren in gebruik heeft, in erfpacht te ontvangen. B. en Wi, stellen voor, dit verzoek niet in te wil ligen, maar den grond aan hem te ver huren voor den tijd van zeven jaar tegen £3 per jaar. Omdat adressant vroeger zijn mestput beeft moeten veriepen naar deze plaats, acht dhr Koppejan net beter om hem nu dezen grond gratis te laten gebruiken. Het voorstel van B. en W'. wordt z. h. et. aangenomen. Tegen de heer Koppejan- Door vertrek en ouderdom zijn er op 1 Januari a.s. 7 vacatures in het brand weerpersoneel te verwachten. Besloten wordt om in deze vacatures te voorzien. Hierna wordt de gomeenter begrooting 1929 op enkele punten ge wijzigd en do begrooting Burgerlijk Arm- b*stuM 1S3Q goedgekeurd. Vervolgens stellen B. en W. voor om den Gemeentewerkman met ingang van 1 Januari 1930 f2.50 per dag aan loon uit te betalen en om 'de Christelijke feest dagen, dank- en biddag, door te be talen en bij bijzondere gelegenheden vrij te geven met behoud van loon. De heer Verhage begroet dit voorstel met vreugde. Spr. stelt voor den gemeen tewerkman een salaris te geven vanï80O per jaar cn wil ook bij ziekte doorbe talen- Dhr Adriaanse steunt dit voorstel van dhr Verhage, an wil ook ingeval van ziekte doorbetalen. Do heer Koppejan is wel voor 3a voorgestelde loonsverhooging, maar niet voor de doorbetaling van 3e feestdagen. Spr. merkt op, dait men hier niet over zijn eigen, maar over eens anders geld beschikt, en dat men daarom niet te royaal mag zijn. De voorzitter merkt op, dat er met opzet over ziekte in het voorstel met gerept is, maar dat B. en W. dienaan gaande later met voorstellen zullen komen. Het voorstel van dhr Verhage wordt met zes tegen één stem verworpen- Dhr Verhage stemde voor. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Adriaanse en Koppejan. Het loon van de werkvrouw wordt op voorstel van B. en W. gebracht op 39 gld per .jaar. Verder stellen B. en W. voor, om de jaarwedde van dep bode van f40 te brengen op 155 per jaar. De heeren Koppejan en Maas vin den deze verhooging niet moodig. Dhr Verhage daarentegen is er sterk voor. Z.h.st.. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Dhr Koppejan wil geacht worden te hebben tegengestemd. In behandeling komt nu een adres van den Bond van Christelijke politie-amb- tenaren, waarin verzocht wordt de wedde van den veldwachter te brengen "op 1350 gulden. B. en W. adviseeren, dit verzoek niet in te willigen. Dhr Verhage wil het verzoek toestaan, maar zijn voorstel vindt geen steun. Dhr Koppejan wil deze zaa.k in geheime zitting behandelen, hetgesen. niet doorgaat, omdat niemand hem _wil steunen. Gezien het inkomen, dat de veldwach ter heeft, en in aanmerking genomen zijn gezin en wat een arbeider verdient, gaat dhr Adriaanse met B. en W. mede. Dhr Koppejan rekent uit, dat hij in williging van dit verzoek de veldwachter een jaarinkomen zou hebben van plm. f1625, hetgeen spr. te hoog acht. Daar zijn niet veel menschen op het dorp, dile zoo'n inkomen hebben. Spr. keurt het optreden van dezen zoo- genaamden Christelijken Bond af. De heer Verhage keurt het af, dat dhr Adriaanse het salaris van den veldwachter verge lijkt met een boerenarbeidersloon, waar niemand behoorlijk van kan bestaan. Dhr Adriaanse zegt, het salaris van den veldwachter niet te vergelijken met een boerenarbeidersloon. maar spr. "heeft het oog op menschep, die voor f20 per week iederen dag naar Vlieringen moeten rijden en 'da veldwachter heeft veel meer dan f20 per yeek en daarbij1' een klein gezin. Tegenover den heer Koppejan, die aan het Christelijke van 'den bond niet gelooft, meTkt dhr Verhage op, dat het Christenplicht is, om zoowel voor Sa materieel© als geestelijke belangen van anderen op te komen. Het voorstel van B. en JW'. wordt met zes tegen 1 stem aangenomen. Tegen dhr Verhage. Nu komt aan Se orde vaststelling Ser gemeentebegrooting 1930. Dhr Adriaanse heeft schriftelijk een voorstel ingediend inhoudende, dat die Raad B. en W. uit- noodigt om met voorstellen te komen tot veïharding van Se binnenwegen, ge paard gaande met verplichte bijdragen door de belanghebbenden. Dhr Adriaanse zegt, Sat. hij Sit voorstel doet, omdat er roede zoo dikwijls over verbetering der wegen is gesproken, zon der tets te bereiken en dat Se wegen. Sring*nd verbetering b*bo«m*.~ En daar er met bet systeem van vrijwillige bij- drogen niets bereikt wordt wil de voor steller den weg van verplichte bijdragen op. De heeren Maas en Koppejan keuren dit voorstel ai en willen blijven bij het oude systeem van vrijwillige bijdragen. De voorzitter en 'dhr Stroo lichten dit voorstel toe en toonen de strekking er van aan. Dhr Stroo verklaart zich ook tegen dit voorstel, omdat dan personen die de verbetering niet wenschon, toch moeten betalen. Dhr Adriaanse zegt, dat er anders niets tot stand kan komen. Het voorstel van dhr Adriaanse wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór de heeren Verhage en Adriaanse. E)a heer Koppejan onthield zich. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroeting stelt de heer Verhage voor, het presentiegeld voor de raadsleden van f 40 te brengen op f 140. Daar dit voorstel geen steun vindt, komt het niet in be handeling- Dhr Adriaanse stelt Voor, alle verze- keringsposten in de begroeting te schrap pen, hetgeen bij' gebrek aan steun niet in behandeling komt- Bij den post subsidie vereeniging rij wielpad Walcheren, wordt een voorstel van den heer Koppejan om genoemde vereeniging te verzoeken het rijwielpad onder Zoutelande beter te onderhouden met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren Adriaanse Bn Koppejan. De begroeting wordt vervolgens vast gesteld met een totaal in ontvangst en uitgaaf van f 12.426.80 en een post „on voorzien" van f 1171.80. Bij de rondvraag worden enkele klei nigheden besproken, waarna de vergade ring wordt gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Boxtel, A. Hagodoorn, O.-I. pred. met verlof te Amsterdam. Bedankt voor Woudrichem, J. C. Klomp to Westbroek. Voor Tricht, P. Warners te Nederhnrst den Borg. Voor Brandwijk, .T. D. v. Hof 'te Oud-Beijerland. Voor Droge- ham, J. A. ten Bokkeï Huinink te Nu- mansdorp. Voor Nieuwpoort, J. G. Dek king te Bergambacht. Geref. Kerken. Aangenomen naar Antwerpen, H. J. Winter, cand. te Den Oever. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen, A. van Dijke te N.- Beijerland en M. Hofman te Krabbendijke. Bedankt voor Ierseke, J. D. Barth te Vlaardingen. Oud-Gerof. Gemeenten. Beroepen te Helder (als oefenaar) N. van der Kraats te Apeldoorn. Baptisten Gemeente. Beroepen te Deventer, A. P. Barendregi to Einmenerfscheiderveen. Ev. Luth. Gemeente. Bedankt voor Uarlingen, mej. £T. A- Hamnersen, proponento te Koedijk. Bevestiging en Intrede. Zon dag j l. werd 'de beroepen predikant, cand. H. J. Drosit, in den morgendienst door zijn vader ds J. W. Drost van We- rneldinge, bevestigd als predikant hij de Ned. Herv. gemeente van Kolderveen en Dinxterveen, met een predikatie naar aan leiding van Joh. 12:2426. Aan de handoplegging nam behalve do bevestiger de consulent, dr A. H. Edelkooxt van Meppel, deel. Des middags hield ds H. J. Drost zijn intree-pred i Icing over Lufcas 22:27b. Onder de toespraken troffen vooral die tot zijn vader en tot de vertegenwoordi gers der N.C.S.V. Hij werd toegesproken door dr v. d. Berg, namens den Rinlg, een afgevaardigde van het Studentcti- gieeelschap Excelsior en den consulent namens kerkioraad, kerkvoogdij, on go- roMntd Op raxspek v*a Üsa iaatateja, werd den nieuwen predikant toegezon. gen Gezang 213:2, 3. Aanwezig waren de predikanten Dr v. d. Berg van Nijeveen, Koenekoop van Meppel, v. d. Berg van Koekange, v. d. Burgt van Giethoorn, Oosterveen van Wanneperveen. Zendingsweek. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat het aan tal bestellingen voor Manifesten en Of- ferzakjes, welke in de te houden' Zen dingsweek van 3—10 Nov. gebruikt zul len worden, nog niet beantwoordt aan de verwachtingen. Twee oorzaken kunnen aanleiding zijn: Ql. men is met het vast stellen van het bonoodigdo aantal nog niet gereed of vorzuimde hot aantal to bostellen; b. men besloot nog niet tot deelname aan de Zendingsweek. In beide gevallen verdient hot aanbeve ling spoed te betrachten. Waarom nog langer mot inzending van de bestelling gewacht? Men schept daarmee slechts moeilijkheden voor den drukker en voos het Zendingsbureau, dat gaarne tijdig allo bestellingen aflevert. Aan de besluiteloozen één vraag: Waar om zoudt Gij uzelf, Uw Gemeenten, de bevolking van Oost- en West-India oen rijken zegen onthouden? D i t jaar doen immers Pilo Gemeen ten in ons land mode? Voor aanvragen en inlichtingen wende men zich tot het Zendingsbureau, te Oogst- geest. Radio-avond Prot. Zending. Maandag 14 October 8 uur zal door do Radio een Zendingsavond van de Samen werkende Zendings-corporati.es worden uitgezonden, via den Huizer-zender. Als sprekers zullen dien avond optreden: Prof Dr J. R. Slotemaker de Bruine, die spre ken zal over: „Waarom heeft de Protes- .tantsche Zending recht op veler belangstel ling en steun?" Ds C. Ferguson van 's-Gravenhalge, met het onderwerp: „Wat ik als zendeling in Indië zag en als predikant in Holland opmerkte", en Dr K. J. Brouwer, Zen- dingsdirector, over: „Dwars door den In disch en Archipel". Terwijl Ds B. J. 0. Rjjnders, Zending!», director, den avond zal openen en sluiten. Ter afwisseling zal het radio-orkest zen- dingsliederen spelen en zal Mevrouw J. Helckert—van Eysden zingen. De Samenwerkende Corporaties hopen zeer, dat velen, ook vele zendingskringea dien avond luisteren zullen, waar het gaat om de groota belangen der Zen ding. Geslaagd te Utrecht voor het candL- examen godgeleerdheid de hoer J. Tjebbes Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Een lugubere vondst in een b o s c b. Men meldt uit Bergen op Zoom De boschwachter van het buitengoed „de Wouwsche Plantage", heeft gister morgen een lugubere vondst gedaan.. Tij dens een wandeling door de uitgestrekte bosschen vond hij in een langs een dreef loopende droge sloot 'n menschengeraamte dat nog gedeeltelijk in kleederen was gehuld. Nadat de boschwachter liet mos eni de dennennaalden had verwijderd, zag hij, dat in een van de handen een re volver rustte. Men weet niot, of hier misdaad dan wel zelfmoord in het spel is. Vast staat, dat do man mot een schot in hot hoofd om hot loven is gokomen, want do schedel was doorboord. Do politie word onmiddellijk van haf Kcbtuitia in kennis gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2