Onze Kleeding Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Land- en Tuinbouw Socials Verzekeringskalender 1930. Op 10 December van dit jaar zal het 10 jaar geleden .zijn, dat de sociale ver zekering werd uitgebreid met de Invalidi- teits- en Ouderdomswet, zoodat dan de Raden van Arbeid dus een 10-jarige pe riode kunnen afsluiten. In verband daarmede draagt de Sociale Verzekeringskalender voor 1930 bet ka rakter van een jubileum-uitgave, een uit gave, waaraan de grootst mogelijke zorg is besteed. Dit geldt in de eerste plaats van het fraaie, modern uitgevoerde schild en het mooie frontblad, waarop we de Nederland srihe Maagd zien, die, omgeven van de wapens der provinciën, een kaart in de hand houdt, waarop de 'Raden van Ar beid zijn aangegeven. De maandbladen zijn mede voortref felijk uitgevoerd. De platen aan den kop hebben betrekking op de diverse verze keringswetten, waarop mede de aandacht gevestigd wordt, floor toepasselijke bij schriften van Clinge Doorenbos. De achterzijde van de maandbladen is gebruikt voor een beknopte uiteenzet ting van wat de sociale verzekeringswet ten bieden. En dat is niet zoo gering, zooals al dadelijk blijkt uit wat op hot frontblad is medegedeeld, n.l., dat uit da verschillende verzekoringsfondsen in den loop der jaren reeds een bedrag van bijna drie vierde milliard gulden werd uitgekeerd. 't Is een mooie kalender, een sieraad om dit cliché nog eens te gebruiken voor kantoor en huiskamer. De kalender is verkrijgbaar bij den Boekhandel, do Raden van Arbeid en hun plaatselijke agenten. Ongelukken. Zaterdagavond laat vonden wandelaars op den Deelenschen- weg te Arnhem een man langs den weg liggen, terwijl een eind verder een ge havend motorrijwiel lag. De man bleek le zijn, de 23-jarige Hessing uit Arnhem, die blijkbaar met zijn motor tegen een boom was gereden. In bewusteloozen toe stand en met een ernstige hersenschud ding werd bij naar het gemeentelijk zie kenhuis overgebracht. Zondagmorgen ■werd een opzichter op de boven- grondsche werken der mijn Oranje Nassau I Heerlen, door een doo- delij'k ongeval getroffen. Vermoedelijk is hij, terwijl hij zich langs de trap naar de schacht wilde begeven, uitgegleden en naar beneden gevallen. Hij is spoe dig overleden. Hij was 61 jaar oud. Kinderverlamming. Te Ble- riok zijn in den loop van enkele weken 2 gevallen van kinderverlamming gecon stateerd. Inbraak bij de Fransche le gatie te Berlijn. Zaterdagavond is in het gebouw der Fransche legatie een brutale inbraak ontdekt, waarbij1 voor een waarde van 80.000 mark is gestolen. In verband met herstel-werkzaamheden aan het gebouw had de gezant met een deel van het personeel onlangs tijdelijk elders intrek genomen. In de slaapkamer van den gezant is een schrijfbureau open gebroken, waar uit verschillende kostbaarheden zijn ont vreemd o.a. een snoer van 160 paarlen met brillanten slot ter waarde van 40.000 mark; een ring met een groote witte diamant, drie andere ringen, dasspelden enz. Ook in andere vertrekken heeft de dief een bezoek gebracht, echter niets ont vreemd. Hoe de dief in het gebouw heeft kun nen binnendringen, weet men nog niet, evenmin op welken dag de diefstal heeft plaats gehad. Auto te water. Zondagavond reed de heer G. uit Amsterdam met zijn auto over den Muiderstraatweg te Naar- den, toen hij werd ingehaald door een anderen luxe auto, bestuurd door den heer M. eveneens uit Amsterdam. Laatst genoemde bracht zijn auto na het inhalen te vlug naar rechts, tengevolge waarvan hij den auto van den heer G. aanreed. De heer G. verloot hierdoor het beheer over de stuurinrichting, tengevolge waarvan de auto over de trambaan been in het water terecht kwam. In de auto, zaten behalve de heer G. zijn vrouw, en zijn twee-jarig dochtertje. Zij werden door passeerende automobilisten gered en bleken slechts lichte verwondingen te hebben opgeloo- pen. De auto werd zwaar beschadigd. De heer M. die aanvankelijk was door gereden, werd door een ander automobi list ingehaald en tot stoppen gedwongen. Beschonken militairen. Zaterdagavond beeft een aantal beschon ken militairen van de Koloniale Reserve te Nijmegen een ernstig relletje veroor zaakt. De mannen waren in de Broerstraat aan het vechten en toen de politie een hunner wilde arresteeren, keerden zij zich tegen den agent, waarbij zij al spoedig hulp kregen van een aantal burgers. Er ontstond een gevecht, maar het gelukte de politie, die spoedig assistentie kreeg, den arrestant onder hevig verzet naar het hoofdbureau over te brengen. Een agent in burger, die bij de arrestatie de helpende hand geboden had, werd, toen hij het po litiebureau verliet, door een burger aange vallen, waarop een hevige worsteling ont stond, tengevolge waarvan beiden vrij ern stig aan het hoofd gewond werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Direct schoot hulp toe en werd ook de burger in arrest gesteld. Laag water op den Rijn. De daling van den waterstand op den Rijn blijft van dag tot dag voortduren. Het is de laatste dagen voorgekomen dat er in een etmaal op sommige plaatsen een daling van 10 cM. moest geconstateerd worden. Reeds van half September af onder vindt de scheepvaart binder van het lage water, maar in de eerste dagen van Octo ber is de toestand nog verergerd. De regen die in de laatste dagen gevallen is heeft geen verbetering gebracht. Sinds Zondag zet de daling zich weer voort. Tusschen Mannheim en Straatsburg za ten Maandag tien schepen aan den grond, hoewel de schepen die dit traject bevaren reeds geruimen tijd slechts voor 35 a 40 pot. van hun vervoercapaciteit beladen worden. Ook in het gebergte op den Mid den-Rijn, voor welke vaart de schepen evenmin meer dan 40 pet. van de hoeveel heid lading innemen, die zij in staat zijn te vervoeren, zitten schepen aan den grond. De kentering in de weersomstandighe den mag doen hopen op regen en op wa tertoevoer naar den Rijn en zijn zijrivie ren, maar mocht deze uitblijven, dan zou het spoedig zoover kunnen komen, dat de scheepvaart op Midden- en Hoven-Rijn practisch onmogelijk zou zijn. Ook voor de vaart naar de Ruhr onder vindt men binder van den waterstand, hoewel hier de mogelijkheid van een stremming uitgesloten moet worden ge acht. Veel meer dan de helft van hun laad vermogen laden ook de schepen naar en van de Ruhr thans niet. Programma van Woensdag 9 Oct. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15 2.00 Concert. 2.00-3.00 Lezing voor d"~ L m. Marechaussee. 3.00'4.00 Piano-cyclus. 5.006.30 Concert. 6,307.15 Italiaansche les. 8.00 „De Koopman van Venetië", blijspel van Sha kespeare. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uitz. 10.3011.00 Korte Ziekendienst. 12.30 2.00 Concert, Zang, viool en piano. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.00 4.30 Concert. Sopraan en piano. 4.30 5.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kin deruurtje. 6.0016.30 Gramofoonmu ziek. 6.307.00 Lezing over de Nederl. Bank. 7.007.30 Gramofoonmuziek. 7.308.00 Lezing over „Methodische te ing der muziek bij de behandeling v^n ongewone patiënten". 8.30 Orkest concert. Lezing over „Tweede excursie door liefdadig Nederland". DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.201 Orkestconcert. 4.05 Con cert. Mezzo-sopraan, viool, piano. 5.05 Concert. Cinema-orgel. 7.05 Triocon- cert. 9.55 Concert, pianoi, Symphonie- Onlust PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert, Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert Eerste bedrijf van „Sieg fried" van Richard Wagner. LANGENBFRG, 473 M. 9.35—10.35 Gra mofoonmuziek. 10.4011.20 Muziek- uitzending voor scholen. Orkest, zang en cembalo. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Orkest en bariton. 4.555.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Concert. Orkest en tenor. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoorunuziek. 8.35 Frag menten uit „De Huzaren van Villars", Opera-comique van Maillart. Stoomvaart-Mij. Nederland. J. P. COEN, ui'tr., 5 v. Colombo (Verb.) P. C. HOOPT, uitr., 5 te Belawan. PRINSES JULIANA, thuisr., 6 te Suez. RADJA, thuisr., 5 te Marseille. RONDO, 6 v. Amst. n. Java; 7 te Antw. Kon. Ned. Stoomboot-Mij. NICKERJE 6 v. Amst. te Paramaribo. VAN RENSSELAER Amst. n. Indië 6 v. Cartagena. Rotterdamsche Lloyd. INSULINDE, uitr., pass. 6 Oct. Perim. SLAMAT, thuisr., 6 Oct. van Tanger. TABANAN, 6 Oct. van R'dam te Batavia. GAROET, uitr., 5 Oct. te Belawan. MATHOEN, uitr., 7 Oct. te Genua. TJERIMAI, uitr., 8 Oct. te Tanger ver wacht. TAMBORA, thuisr., 9 Oot. bij Perim ver wacht. Het suikergehalte der bieten. ©oor te geringen aanvoer van bieten, is de Coöperatieve Suikerfabriek te Ze venbergen stopgezet. Het heet, dat ook de fabriek „Dinteloord" de verwerking wegens de gedurige regens zal moeten stakeD. De Coöp. Suikerfabriek Roosendaal is nog niet in bedrijf gesteld. De tot heden vastgestelde suikergehal ten van de aan de fabrieken aangevoer de bieten, brengen een teleurstelling, het gehalte blijft gemiddeld bijna 0.8 pCt. beneden het gemiddelde van 1928. Het gewicht der bieten is ook iets lager dan het vorig j.aar. Aardappelen als veevoeder. Voor veehouders, die te weinig hooi hebben gewonnen (bun aantal is niet gering!) ©n| die in het voorjaar niet of niet voldoende aardappelen van den ouden oogst hebben ingekuild, is het een uit komst dat de aardappelen ook nu weer voor een redelijken prijs als veevoeder beschikbaar zijn. Volgens een bijdrage van denjrijksvee- teeltconsulent in Friesland, ir H. Leignes Bakhoven, in bet Fr. Landbouwblad, zijp aardappelen, die ca. f 21.50 ^per 100Ó Kg. kosten in verhouding tot andere voeder middelen niet te duur. Op grond van verschillende voederproeven mag men 4 Kg. aardappelen in voederwaarde onge veer gelijkstellen met 1 Kg. gerst. De prijs van 4 Kg. aardappelen (ca. 8.6 cent) ligt beneden dien van 1 Kg. graaaïheel. Vroeger gaf men aardappelen veelal gekookt aan het rundvee. Daarvan is men teruggekomen omdat gebleken is, dat ran we aardappelen door rundvee even goed verteerd worden als gekookte en omdat gekookte aardappelen meer mestend, rau we meer melkdrijvend werken. Volgens Zweedsche voederproeven kan men aan melkvee, 17 Kg. rauwe aard appelen voederen zonder dat daardoor bet nuttig effect der voedering ongunstig wordt beïnvloed, bij toediening van gpo,o tere hoeveelheden daalt het effect per Kg., al is er nog geen sprake van een nadeeligen invloed op den gezondheidstoa stand der dieren. Het verdient, volgens den heer Leignes Bakhoven, aanbeveling om de aardappe len aan de dieren te geven, w&nnaea zij het andere voer hebben opgenomen en trager worden met bet eten. Snijdsn der aardappelen acht hij eer een nadeel dan een voordeel, omdat de schijven zich vermoedelijk meer in den slokdarm vast zetten dan de ronde knollen. Bij oude, uitgedroogde aardappelen is dit gavaai zeer waarschijnlijk ook grooter dan bij nieuwe, daar zij vocht opnemen en uit zetten. Het gevaar wordt vermeden wan neer men de aardappelen met een moes- maker (die tevens bietensnijder kan zijn) bewerkt. Bij bet verwerken van groote hoeveelheden aardappelen zou men vooi zoo'n moesmaker echter wel een motor als drijfkracht moeten hebben. De heer L. B. geeft de volgende vo derrantsoenenbij een melkproductie van 2025 Kg, per dag 7 Kg. hooii, 3 Kg. stroo, 17 Kg. aardappelen en 4 Kg. kracht voeder mengsel A; bij een melkproductie van 6—10 Kg. per dag 5 Kg. hooi, 31/2 Kg. stroo, 12 Kg. aardappelen en li/2 Kg. krachtvoeder mengsel B. Mengsel A kan worden samengesteld uit gelijke doelen maïs, tarwezemelen, grondnotenmeel, soyameel en cocosmeel; mengsel B uit gelijke deelen tarwezemelen, grondnoten meel, soyameel en cocosmeel. Tenein de aan het tekort aan zouten, dat ont staat door de vervanging van hooi door stroo en aardappelen, tegemoet te komen kan men een proef nemen met 35 gr. fosforzure voederkalk en 35 gr. zout per koe per dag in het krachtvoer. Behalve (gelijk bekend is) aan varkens, kan men aardappelen ook aan paarden geven, maar voorzichtigheid is dan ge boden. Men moet hierbij geleidelijk t« werk gaan. Bij toediening van hoeveel heden van beteekenis (moer dan 5 Kg.) is het geraden, een deed der aardappelen rauw en een deel gekookt te geven. Zoo kan men zonder eenig bezwaar" 5 Kg. rauwe en 10 Kg. gekookte aardappelen aan paarden voeren. Dames Wandel japon n e it. Model A leent zich uitstekend om gemaakt te worden van crêpe xnarocain, travers en andere soepele mantelstoffen. Model B zal heel goed voldoen in crêpe caid, een mooie soepele stof. Model B geeft een glad lijfje, met een niet te wijde klokxok. De garneierirug bestaat uit fijine naaldplooitjes en een kraaltjes- motief, wat men heel gemaKke- lijik na kan werken. Een aparte klokpunt wordt tusschen de mouw gestikt. Men heeft noodig 2.50 M. a 1.30 M. breed. Model A. (Bovenwijdte 102 S, 104, heupwijdte 108. Men heeft noodig 2 M. k 1.30 M. of 1.40 M. breeid. Zooals men ziet, is deze japon uit één .stuk geknipt, dus .zonder zijnaden. Is het verschil tusschen bo venwijdte en heupwijdte meer dan 4 c.M. dan wordt onder den arm een afgeernaadje .tot de heup gemaakt. Bij dit model dus 'duidelijk opgeven B.W. en H.W. over het breedste gedeelte. A. Men stikt de figuurnaadjes dicht, daarna de schoudernaad. B. Ts de stof aan beide zijden gelijk, dan maakt men de revers niet van dubbele stof, wel de kraag. De kraag stikt men aan op de zelfde manier, als een 'dubbel stuk van een overhemd, daar de buitenkant open blijft. De ra fel van den hals zit dus tusschen de kraaghelften in. De linkervoorhelft wordt tot het midden ingeknipt, zooals men op de teekening ziet, deze wordt omgeslagen naar den goe den "kant, de rechter voorhelft sluit precies op de linker, d.w.z. de rafels vallen precies op el kaar en zoo krijgt men tegelijk een plooi. De rafels rijgt men op elkaar vast, en het geheel wordt dan omboord met tres. Dat gedeelte v. d. linkerkant dat onder "bet rechtergedeelte valt, hecht men vast, daar de ceintuur ,pver het naaisel heen valt. De mouw wordt weer gewoon in elkaar gemaakt, zooals in de vorige rubrieken besproken 'is. Patroon verkrijgbaar maat 42, 44, 46, 48 en 50, model B k 80 cent. Model A maten 40, 42, 44, 46, a 60 cent. Grootere maten kan men alleen krijgen als men stof heeft van 1.40 k 1.45 M. breedte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6