DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Uit de Provincie. FEUILLETON BOEREN VAN LOBITH. Onderwijs. Zoeklichtjes. VAN DINSDAG 8 OCT. 1929. No. 7 Parlementair stelsel. Engeland geldt als het classieke voor beeld van een land, waar het parlemen taire stelsel wordt verstaan en door den volksgeest wordt gedragen. Het schijnt er thans, zegt de Neder lander, niet beter op te worden. Heden is het congres van de Labour- party te Brighton gesloten. Wat daar om trent organisatie en beleid besloten is, doet thans niet ter zake. Doch op één ding wijzen wij. Op dit congres waren de ministers aan wezig om mededeeling te doen aangaande hun plannen èn 'om zich te verantwoorden inzake het tot heden gevoerde beleid. Wij hadden tot nog toe het constitutio- neele en het parlementaire stelsel zóó be grepen, dat er een regeering was voor 'het heele volk, niet voor 'n partij; bovendien: dat de volksvertegenwoordiging het or gaan was. waaraan de regeering mededee ling doet en waartegenover zij zich verant woordt. Onze opvatting is blijkbaar verouderd; de taak, vroeger toegedacht aan het parle ment, is thans overgegaan op een partij vergadering. Dit geldt zelfs zóó ver, dat eenmaal gedurende het congres de regee ring „ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt is". Ook dat was vroeger meer iets voor parlementen dan voor partij congressen. Wij laten nu maar ter zijde, dat de r'e- geering een partij-regeering en niet een volksregeering zich voelt, zoodat zij: de partij ontmoet en niet de vertegenwoordi ging des volks. Doch die vertegenwoordi ging zelf. het parlement hoe denkt die over het geval? Is zij voornemens, tater nog eenige zittingen te houden en ook ha rerzijds van de regeering eenige mededee ling omtrent plannen te vernemen en eeni ge verantwoording te vergen? Zoo ja, dan schijnt ons dit weggeworpen tijd. Als een partij-vergadering het zeggen mag, is er weinig reden voor, dat het parlement ook nog iets zegt. Eén ding is Ons niet volkomen helder; namelijk; op welke wijze men het radi caalst de volksvertegenwoordiging 'onder mijnt, door de Italiaansc'he dictatuur van 'n man of door de Engelsche dictatuur van 'n partij. Veel zal het in elk geval elkaar niet ont- loopen. Op elk der twee wijzen wordt het parlementaire stelsel gedeukt. Die stakingen in Zeeuwsch-VIaanderen. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur was men aan de cokesfabriek te'Sluiskil voor de eerste maal tijdens de staking begon nen, een kast met kolen te lossen. Vier der Fransche arbeiders bevonden zich op het schip en meerderen op de silo en die kranen. Op den kant verzamelde zich in korten tijd een honderdtal stakers, die de lossing niet stilzwijgend aanschouw den, maar luide aan hun ongenoegen uiting gaven. Toen tegen 12 uur met het lossen werd opgehouden, dreigde er jen oo'genbllk handgemeen te ontstaan. Wie er met gooien begonnen is, viel, als steeds bij zulke gelegenheden, niet te constatoe- ren, maar vast staat, dat zoowel door de stakers als door de Fransche werk willigen met steenen en stukken hout ge smeten is, waardoor een staker niet ern stig werd getroffen. De portie was in voldoenden getale aanwezig óm erger te voorkomen. Des namiddags heersohte er buitenge wone drukte aan de overzijde van het kanaal en in de buurt van de brug. Het politiecorps was aanmerkelijk ver sterkt, ten deele tijdelijk, terwijl 8 mare- chaussee's, uit Noord-Brabant afkomstig, van de divisie Den Bosch, hier blijvend zijn gestationneerd, d.w.z. zoolang de sta- 42) o HOOFDSTUK XII. Zielefoltering. Het was nog zeer vroeg in den mor gen, de zon moest nog te voorschijn 'ko men, dat Jan Petersen, die den ganschen nacht op zijn bed had liggen woelen, omdat hij den slaap m'aar niet vatten kon, opstond en zich ging verftisschen door zich te gaan wasschen in een groote teil water. Hij (knapte er geheel van op. Maar de verfrissching 'kon tpch niet verjagen de donkere wolk, die op zij'n voorhoofd lag. 't Was nu vier dagen geleden, dat de laatste Fransche troepen over de over den Rijn geslagen brug waren gegaan, om te volgen bet leger, dat naar den IJssel was Oipgetrolkken. Het (krijgsrumoer was verstomd. Zelf3 bij Schenkenschans on op hot Tolhuis had den de Franschen geen soldaten achter gelaten. Een deel van het leger was naar Arnhem opgerukt, om vervolgens king duurt. Ongeregeldheden vielen echter verder op den dag niet meer voor, alleen des avonds is tegen een persoon proces verbaal opgemaakt wegens beleediginig van de politie. De stakingsleiding had in den voor avond bij den heer A. 'J. de Krijger een vergadering uitgeschreven voor de vrou wen der stakers, welke ongewone bijeen komst werd opgeluisterd door een muziek gezelschap uit Selzaeto. De Zondag is zeer rustig verloopen. Gistermorgen ongeveer 7 uur is met de lossing van het schip kolen opnieuw begonnenen word de arbeid ongestoord voortgezet tot omstreeks 10 uur. Op dit tijdstip arriveerde de trein uit Gent, en stapte een werkwillige chemicus uit. Deze had reeds des morgens getracht per mo torfiets de fabriek te bereiken, doch werd toen door de stakers opgewacht en ge dwongen terug te keeren. Thans werd hij onder politie-geleide van het station naar de fabriek gebracht, maar over de brug werd hij door eenige vrouwen van stakers aangevallen en toen de marechaus see tusschen beide trad, werd ook deze lastig gevallen. Hierop werd bevel gegeven een charge uit te voeren en werden allen uit de omgeving verwijderd tot over de brug en verboden zich daarover te begeven. De lossing van het schip werd toen voortgezet. Gistermorgen vervoegde zich bij den burgemeester van Terneuzen de heer Rit ten, met eenige andere leiders der staking, die er zich over beklaagden, dat zij dooi de politie werden verhinderd het gelost wordende schip te naderen en met de Fransche werkwilligen te spreken. De bur gemeester, de heer Iluizinga, gaf te ken nen, dat de vrijheid voor ieder moet gehandhaafd worden, dat het de vrijheid is van de leiders en hunne mensebeni om te staken, doch dat evenzeer voor het hoofd der onderneming en hen die er in werkzaam zijn de vrijheid bestaat om door te werken en de politie behoort te zorgen, dat dit ongehinderd kan ge schieden. De heer Ritten was het over de wijze waarop dit geschiedde, en die verhinderde met de werkwillige Franschen in aanraking te komen niet eens, doch ,de burgemeester wenschte zijn opvatting daaromtrent niet te wijzigen. (Tem. Ct.) Gistermiddag is het tusschen werkwilli gen, die werkzaam zijn bij de cokesfabriek, en stakers tot een botsing gekomen. De po litie heeft moeten ingrijpen. Er zijn enkele personen lioht gewond. „Het Volk" meldt nog, d'at de bestuur der van de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders bij bovenbedoeld 'onder houd met den burgemeester van Terneuzen ook heeft gevraagd of de werkwilligen in het bezit waren van arbeidskaarten. De burgemeester zou deze 'kwestie nader on derzoeken. D e Abattoirkwestie. E en „Middelburger" schrijft in „de Vee- en Vleeschhandel" van 4 October over „De Middelburgscbe Abiattoirkwestie" en her. innert eerst aan de samenwerking tus- ©chen de gemeenten Middelburg en Vlis- singen, die afsprong, toen de neutrale commissie de plaats van bouw bij Mid delburg had aanbevolen en het besluit van de Vlissing.sche slagers om coöpera tief een abattoir voor zich zelf te gaap, bouwen. De schrijver vervolgt dan: „Ik vergat nog te vertellen, dat het grootste bezwaar van de Vlissingsche slagers, de afstand was, welken zij zouden moeten afleggen om het gezamenlijk te Middelburg te bouwen abattoir te be reiken. Nu giaan zij bouwen op een plaats, die niet zoo "heel veel dichter bij huis is; Middel b ara ,zal nu zolf moeten gaan bou wen, Ofschoon er natuurlijk wel slem- men opgaan om geen abattoir 'te zetten, moet natuurlijk toch op de een of andere manier aan de eischen van de wet wor den 'voldaan. Te Middelburg wordt tamelijk veel ge slacht, in ieder geval meer dan in Vlis singen waar vele slagers het door hen benoodigde vleesch van grossiers be trekken, deze laatsten maken ook voel gebruik van de te Middelburg bestaande slachthuizen, -zelden of nooit van die te Vlissingen. De Vlissingsche slagers gaan in Middelburg ter .markt, alle boeren, die iets te verhandelen hebben bezoeken Mid- ta trachten Nijtoegem te vermeesteren. Als door onzichtbare koorden getrok ken, liep de veerman, wien de onrust van het gelaat te lezen viel, naar de plaats, waar op dien schrikwekkenden morgen, die in zijin ziel gebrand! w'as, zoo moorddadig gevochten wae, ténge- vnlgo van verraad. Hij huiverde. Koude rillingen liepen langs zijn lichaam. Evenals gisteren en eergisteren lagen daar de tientallen' lijt ken van Hollander» en Franschen nog onbegraven. Hij had gedacht, dat de Franschen wel zouden zorgen voor de be grafenis-, maai- tot nu toe was het niet geschied. Een opmerking had hij! gister in dien geest gemaakt tot boer Van Engelen, dia juist passeerde. Doch deze had hem aan gezien met ©en blik van de grootste verachting en hem toegevoegd met een stem, die snijldend-scherp klonk: „Ga dat maar aan je vrienden zeggen, verrader van 'ja land." En hij had hem den rug toegekeerd. Toen had de veerman begrepen: het was bij allen in Lobith bekend, dat hij den Franschen de doorwaadbare plaats gewe zen had. Niemand wilde heim aanzien. Het was zelfs zóóver gekomen, dat boe ren, die gister aan den overkant moesten zijn, geen gebruik van het veer maakten, delburg, alle doipen op Walcheren heb ben boden naar Middelburg, de moeste veehandelaars hebben stallen te Middel burg. In het kort, Middelburg is het cen trum cvain den Vleeschhandel op Wal cheren. De neutrale commissie gaf dan ooi- het eenige advies wat in alle opzichten juist was en zei „Bouw in Middelburg'-' We krijgen dus nu jo reinste goldver- kwisting, op een ouderlingen afstand van plm. 6 K.M. worden 2 abattoirs gebouwd waar met óén volstaan kan worden! Vlissingen een abattoir, wat, laten we zeggen f80.000 kost. Middelburg ook zoo'n gebouwtje, terwijl gezamenlijk mis schien met £120.000 zou kunnen worden volstaan. In ieder geval had men "iets degelijks voor f 60.000* minder,wat ook nog wel iets zegt. F. II. Umbgrove, f In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg plotseling overleden de beer F. H. Umb- grove, gep?nsionneerd kolonel der ar tillerie en thans adjunct-directeur van de 'N- 'V. Hendriks© en Co.'s Bankiers- en effectenkantoor. De overledene, die in 1867 te Zutphen geboren werd, werd' op 20-jarigen leeftijd tweede luitenant der artillerie te Gorin- chem, om later te worden gedetacheerd bij het korps rijdende artillerie, tijdens welke detacheering hij eerste luitenant werd. Als kapitein diende hij bij het korps pontonniers te Dordrecht, daarna bij het 3e regiment Veldartillerie te Ber_ gen op Zoom. In 1914 volgde zijn be vordering tot majoor en als zoodanig als commandant van het korps ponton niers, waar de overledene bleef tot Sep tember 1919, om dan te Middelburg ad junct-directeur te worden van de N- V. Hendrikse en 'Co. f Als reserve-officier kreeg de beer Umb- grove den titel van luitenant-kolonel, en werd 27 November 1927 gepensionneerd met den rang van "kolonel. Toen trad de overledene op als voor zitter van de Gewestelijke Landstorm- Commissie Zeeland. De heer Ilmbgrove, die in Middelburg zich vele vrienden had verworven, heeft o.a. met kracht medegewerkt in de actie tegen het Nederlandsch-Belgische ver drag. (Te laat voor ons nr van gisteren ontvangen. Red.) Belgisch jacht gestrand. Een,Belgisch zeiljacht uit Antwerpen af komstig is Zondagavond bijt Waarde Z.- Beveland) tegen de zeewering' gestrand. De vele opvarenden hebben zich weten, te redden. Door Smit's Bergingsbedrijf is contract gemaakt, om bet schip te ber gen. Men vreesde echter, dat het jacht, vóór dit kon geschieden, lek zou slaan. Met ingang van 10 October a.s. wordt het Poststation te Biezelinge opgeheven en kunnen de postzaken Voor deze plaats worden afgehandeld Op het hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor te Kapelle-Biezelinge. 'Ruiten ingegooid. In den morgen van een dezer dagen omstreeks' 3 uur,, terwijl de arbeider v. d. "W. te West- dorpe te bed lag, hoorde hij eenige doffe slagen op den voorkant van zijn woning. Buiten gekomen zijnde, zag hij dat de voorramen zijner woning waren stuk ge gooid. Een - tweetal baksteenen lagen nog op het erf. In denzelfden nacht werden bij den ar beider de M., wonende in die gemeente, eveneens eenige ruiten stuk gegooid. Ver moedelijk heeft men met stakers te doen, aangezien beiden werkwilligen zijn op de stijfselfabriek. De politie stelt een ondeiv zoek in. Poging tot diefstal. Toen do rijksveldwachter M'. te Waterlanclkerkjo zich een dezer dagen naar bed had bege ven, hoorde 'hij omstreeks 12 uur oenig ge stommel achter zijn woning. Hij begaf zich onmiddellijk naar buiten en aan de achter zijde van het erf gekomen zijnde, zag hij een persoon wegvluchten. Een achtervol ging had evenwel geen resultaat. Toep M. op zijn erf terug kwam, bemerkte hij dat een grendelslot van de bergplaats, waarin eenige rijwielen waren geborgen, was ver broken, benevens het slot van een buiten- 'hek. Zeer waarschijnlijk zijn hier vreem den aan 't werk geweest. Krabbendijke. Met de tijdelijke waarne ming van 'het beheer van het post-, tele- maax zorgden, zélf een bo,ot te hebben Do liefde voor don vij'and was bij: Jan Petersen bekoeld. En zijn vrouw haatte nu de Franschen met een doodelijfcen haaf... Zij hadden het veerhuis radicaal geplunderd. Met groote moeite had zijl zich de rabauwen van het lijlf 'kunnen houden. En toon zij: daarna nog hoorde, want "hij had de overeenkomst met den Vlaamschen koopman gesloten zonder zijln vrouw -op de hoogte te stallen, dat haar man in eigen persoon die rabauwen den weg «gewezen had, kende haar woede geen grenzen. Zij had verklaard van het bloedgeld, waarop hij ^.inspeelde, niets te moeten hebben. Dat was géén manier, om je land te verraden, al had je dan van te voren in je hart gewenscht, dat de Franschen zouden komen. Zóó goot de vtouw haar fiolen van toorn over haar man uit, vergetend, dat zij! .zelf mede gewerkt had. Mot een hart vol wanhoop zweeg de veerman dan maar. Hij! had ook mei één steekhoudend argument te berde' te bren gen. Iluiverond weer wondde hij zich af van de lijken, die een onverdragelijken stank begonnen 'te verspreiden en staarde het land in. i De morgennevels waren nu opgelost. In schitterende pracht was de zon ver graaf- en telefoonkantoor alhier is met in gang van 12 Oct. 1929 belast de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de heer J. H. Wilmus te Arnhem. St. Laurens. Maandagavond vergaderde alhier de landbouwvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" onder voorzitterschap van den heer M. Francke. In de vacaturo van bestuurslid, ontstaan door het bedan ken van den heer L. Molse, werd gekozen do heer Joh. Marinissen. Tot kringafgevaardigde werd benoemd do heer Joh. Marinissen en tot plaatsver vanger de heer P. van de Putte. Namens de financieele commissie werd door den heer J. Francke verslag uitge bracht over het afgeloopen vereenigings- jaar; alle bescheiden waren in orde bevon den, zoodat de rekening werd goedge keurd. De ontvangsten bedroegen f 15.067,14; de uitgaven f 15.018,90, 'alzoo een batig saldo van f48.14. Mededeeling werd nog gedaan dat door den heer Siebenga in Ja nuari een lezing voor de vereeniging zal worden gehouden over „de afzet van de landbouwproducten. 0. en W. Souburg. Loop der bevolking over de 2e helft van September 1929, Ingekomen: P. van der Me eren en ge zin, Vliss. straat B 314a van Idaardera. deel; Mej. D. de Koster Verhuist, van Teijlingenstraat B 243, van Borssele; D. de Back, v. Teijlingenstraat B 243 van Borssele; J. v. d. Rosse en gezin, Mid delt). weg A 265 van Middelburg; Mej. M. van Schijndel, N. Vliss. weg C 174b van Middelburg. G. Louwerse, Wissiel C 122 van Vlissingen; Mej' Chr. Brouwer van Teijlingenstraat B 241 van Veere; Mej. J. C. Meijers Waltz, R'itthemschestr. A 133, van Vlissingen; B. van Belle, jN. Vliss. weg C 179 van Vlissingen; A. Dingemanse, v. Teijlingenstraat B 241 van Middelburg; Mej. M. Louwerse Mar- nixplein C 13 van Vlissingen. Vertrokken: Jhr D. van Doorn, Oranje plein A 12 naar Leiden; Mej- H. M. van Dongen, van Tumhoutstraat E 16, naar Goes; J. Bimmel, Schroeweg A 208 naar Middelburg; A. A. van der Knaap en gezin, Ritthemschestraat A 124, naar Rot terdam; P. van der Knaap en gezin, Rit themschestraat A 130 naar Rotterdam; A. M. Gunst, Tuindorp D 79 naar Vlis singen; W. Wierstra en gezin, Braam- straat B 41 naar Vlissingen; P. de Smit, en gezin, VlissingSchestraat B 168 naar Ned. Indië; A. Jagt, Ritthemschestraat A 123 naar Rotterdam; S. de Rijder en gezin, Vlissingschestraat B 285 naar Rot terdam; M. de Jong Vliss. straat E 66 n. Hardinxveld; Mej. Vuik, geb. Vogelen zang de Jong, Vliss. str. E 66 naar Har dinxveld. Kobdekerke. Bij Kon. besluit d.d. 10 September 1929 is ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad tegen het besluit van God. Staten van Zeeland tot niet-goedkeuring der gemeente-begroo ting voor 1929 waarbij de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie zijn ver laagd. Colïjnsplaat. Gedurende de maand Sep tember is in deze gemeente ingekomen: Elizabeth S. de Wild van Kats. Vertrokken: Doortje L- Verburg naar Rotterdam; Pietemella M. Verheij', geb. De Fouw, naar Rotterdam; Hendrik L- A. Feijkes en gezin naar Hemelumer Oldephaart en Noordwolda; Prientje Slo- tema naar Middelburg. Haamstede. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school bestaat uit ■do heeren O. do Bruin, onderwijzer te 'h Giiaven'hngo, IJ. J, M. van Weert, onder wijzer to Delft en D. C. van Maelsaeke, hoofd do,r openbare lagere school te Ga ping©, Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Rotterdam "(A. S. Talma- school, 'hoofd dhr B. D. Overweg) dhr A. F. Bienefe.lt te Zierikzce. Prof. Dr H. M. van Nes, ker kelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, die geruimen tijd ernstig onge steld is geweest, heoft zijn colleges weei' kunnen hervatten. rezen. Maar Jan Petersen had geen oog voor die pracht. Hij staarde het land in, waar het koren meedoogenloos was vertrapt en gestolen door den vijand, dien hjjjl had toegelaten voor een zak vol geldGinds lagen de armzalige overblijfselen van wat eens een boerderij geweest was. De Franschen had den de roode haan laten praaien en in vlammen was de kostbare bezitting opge gaan. Van de boerderjji van zijh broer was ook niet veel meier over. Hij had ehoord, dat hij ,met zijn gezin een onderdak op „Gelre- hof" had: gevonden. Ilijl had er nog willen heengaan en hem aanbieden een plaats in het veerhuis. Hiji was toch zijn broer, al was hij dan Protestant. En Sanne kon best met zijn vrouw: .overweg. Doch zijn voornemen had hij niet volvoerd. Want onderweg had hij verschillende boeren ontmoet, die heim, den verrader, zoo min achten# hadden bejegend, dat hiji, vol wroeging en schaamte, ijlings was terug gekeerd. Hij verwcnschte het oogenblik, waar op hij den sluwen Vlaamschen koopman had ontmoet, dien geslepen spion, die hem overgehaald had. Wat had lig nu? Ja, een buidel gouden Louizen; goed opgeborgen in de kast; het loon voor zijn verraad. Maar zijn vrouw wilde er De vorige week heb ik van deze plaats melding gemaakt van wat zich in Fries land afspeelde, waar in het waterschap „Wjjmbritseradeels Zeedijken", de drio rechtsche partijen samenwerkten, toen da vrijzinnigen poogden drie zetels, tot nu toe door mannon van Chr. Ilist. rich ting ingenomen door liberalen .te be zetten. Het resultaat is verrassend goweest Terwijl de vrijzinnige carididaten ge middeld 270 stemmen verwierven, kregen de rechtsiche candidaten gemiddeld 1139 stemmen. Hoewel de vrijzinnigen dus Ver en veï in de minderheid zijn, meenden zij toch goed te doen, drie Chr. Hist, gemach tigden eenvoudig door liberalen te ver vangen. Maar ze hebben nu een lesje gehad, dat ze niet zoo licht zullen vergeten. Want het ligt voor de hand, dat da rechtsche groepen het hierbij niet laten, maar dat ze nu ook zullen zorgen in dit college steaks de meerderheid der zetels te bezetten. De vrijzinnigen, die bier weer eens het onderste uit de kau wilden halen, hebben op een leelijke manier het deksel op den neus gekregen. 'OPMERKER Het nieuwe examenregle ment voor het M. O. Het eenige maan den geleden afgekomen nieuwe reglement betreffende do eindexamens H. B. S., ont moet veel critiek. In het „Christelijk Mid delbaar Onderwijs" schrijft de heer J. F. Reitsma o.a.: „Zoolang we middelbaar onderwijs ge geven hebben, heeft het cijfer 5 voor ons de beteekenis gehad van „even vol doende", maar we zullen ons er aan moeten wennen, om bij een 5 te darken aan „bijna voldoende", d.w.z. even on voldoende. Waar we tot biertoe in het cijfer 5 gelegenheid, hadden om uit' te drukken, dat het er nog not mee door kon, daar is deze gelegenheid ons thans ontnomen. Aan de uitdrukking „bijna vol doende" heb ik voor de beoordeeling van een candidaat veel minder houvast, ftan aan „even voldoende". Toch redt men zich daarmee op kweekscholen en nijver heidsscholen, 't zal bij het ,M. O. ook mogelijk zijn. Hoe moeten we nu echter doen met de c.andidaten, 'die we tot hiertoe een 5 gaven? Een 5 blijven geven, zooals som migen willen, beteekent de nekslag voor vele candidaten en is een niet onbelang rijke verzwaring van eischen. Een 6 ge ven, waar tot nu toe een 5 werd gegeven, zooals anderen aanraden, is gemakkelij ker gezegd dan gedaan en komt neer pp verlichting van eischen. Ieder, die de eenigszins conservatieve neigingen van onze leeraren kent, begrijpt, wat voor eon puzzle hier op te lossen valt. Als men levenslang voor een prestatie, die er net mee door kan, een -5 heeft gegeven, zal men nu in eens maar niet tot een 6 kunnen besluiten, terwijl inen hij het toekennen van een 5 wél moet welen* dat 5 niet voldoende .is. Een leerling, die ,op 't oogenblik do helft van het aantal sommen goed heeft krijgt een 5 en heeft voldoende; bij dd nieuwe regeling krijgt hij 5 en heeft niet voldoende, 't Komt mij voor, dat de kans der leerlingen om te slagen kleiner wordt door deze nieuwigheid. Komen deskundige en examinator bij het vaststellen der cijfers voor het schrif telijk of raondoling examen of der eind cijfers niet tot overeenstemming, dan wordt het definitieve qjfer vorkrogon door te middelen (het gemiddeldo te nemen van beider cijfer) mot afronding naar hot naastliggend geheel getal. Gemengde getallen met de breuk Va worden naar beneden afgerond. In allo gevallen, waarin de taxatio 1 punt ver schilt, krijgt hot laagste cijfer dus kracht en we mogen dan ook veilig aannemen, dat do vraag, of een volgend jaar een candidaat 5 of 6 krijgt bij een prestatie, die nu met een goede 5 beloond werd, geheel beheerscht wordt door het stand punt, dat de deskundigen innemen". niets van weten en overlaadde hem met verwijten. En niemand wilde iets met hem van doen hebben. De boeren schuw den hem als was hij een geest uit den afgrond. En de Vlaamsche koopman had hem, na betaald te hebben, vriendelijk bedankt voor zijn hulp en gezegd, dat hij hem nu niet meer noodig had. De Franschen, wien hij zulk een dienst be wezen had, hadden hem niet meer noo digEn zij plunderden de boerderijen, ■stalen alles wat los en vast was. Dat waren nu zijn vrienden! Opeens bereikte een geroezemoes van stemmen zijn oor En vóórdat hij kon nagaan, wat dat beduidde in stinctmatig was hij reeds teruggeweken, daar hij mensehen zooveel mogelijk schuwde kwam van achter een heuvel een aantal boeren, voorzien van schop, pen en spaden, terwijl voorop de dijk graaf liep. Jan Petersen begreep: men kwam de lijken, die do omgeving verpestten, be graven. Ilij holde weg. Hjj kon do eerlijke ge zichten der boeren niet aanschouwen Doch zij hadden hem nog gezien. Een gejoel steeg op. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5