KSTEVAER ■BiGGfl.AAR'-', LIEFDE Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. OP 7 EERSTE GEZICHT Telegrammen. Burgerlijke Stand. rjjfc bedraagt, volgens de statistiek van einde September, slechts 328. Op bevel van het parket te Brussel zijn drie industrieelen, de gebroeders M. te Schaerbeek-Brussel, die $ich met ex port van bouwmateriaal en bankzaken bezig hielden, in hechtenis genomen on der verdenking van afzetterij. Het tekort bedraagt ruim twee millioen francs. Sedert eenigen tijd rijden in do Antworpsche havenwijken electrobussen, autobussen met trolley, zonder rails, die links en rechts ruim 4 M. kunnen uit wijken, zonder het contact met den olec- trischen kabel te verliezen. De Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen heeft thans besloten, op sommige buurtlijnen van hetzelfde transportmiddel gebruik ,te maken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden van de drie openbare ge bouwen te Bad Godesberg, de rijksvlag gen, die in verband met het overlijden van Dr Stresemann waren geheschen, af gerukt. Volgens mededeelingen van oog getuigen zouden jongelieden deze daad hebben bedreven. De politie xzoekt naar de daders. Nadat de beide laatste dagen in Litauen reeds 30 aanhangers van Wol- demaras in hechtenis waren genomen, zijn thans, volgens een bericht uitKow- no, opnieuw 14 zijner aanhangers ge arresteerd, die een geheime samenkomst hadden. Zij gullen zich voor een krijgs raad te verantwoorden hebben. Actie viain radio-handelaren tegen Philips. Een comité van actie had tegen Maan dagmiddag een protest verg adering van ra- diohandelaren en. toestel b duw er s in Ne derland bijeengeroepen tegen twee cir culaires van Philips Radio te Eindhoven, waarbij mét ingang van 15 October door Philips- licentie .wordt verlangd voor den bouw van radio-toestellen. De zaak, waar het om gaat, is in het kort deze. Ln den beginne heeft Philips schema's verkrijgbaar gesteld voor den bouw van toestellen, zonder over paten- tes te spreken. Nu gaat de firma plotse- ling, nadat tal van industrieën zich heb ben opgewerkt, een bedrag van f 15 k f25, gerekend naar heit aantal lampvoet- ten, per toestel als licentie vorderen, voor patentes, die bovendien volgens ve len zeer aanvechtbaar zijn. Men verwacht, dat na 15 October tal van zaken ten ondergang zullra v» ur1 gedoemd, ten zij zij zich aan handen en voeten willen laten binden en mede willen werken aan de monopoliseering van de industrie door Philips, terwijl bovendien het koopend publiek de dupe zal worden. Ongeveer 150 radiohandolaren en fabri kanten waren aanwezig uit alle deelen van het land, voornamelijk uit D m Haag en Rotterdam. Tijdens dei vergadering kwamen tal van telegrammen van ^.dhaesie binnen, o.a. een uit Parijs. Nadat een buitenstaander het doel der actie had uiteengezet, werd een geani meerde discussie gevoerd, waaruit slechts één verlangen naar voren kwam: zich unaniem niet aan de genoemde circulaires te storen, door te gaan met het bouwen van t oestellen, zooals tot nog toe plaats had, ingeval van processen met Philips die voor gezamenlijke rekening: te voeren, ieder op- alle wij-ze te' steunen, die gedu peerd mocht worden, en indien men juri disch niet mócht slagen, door middel van do grootst mogelijke publiciteit de publieke oipinie te bewerken. Vrjjwel allo aanwezigen, onder wie. ver tegenwoordigers van zeer groote licha men, traden toe als lid dor actio. Voor- loiopig werd voor oen belangrijk bedrag get eekend en 'grootendeels gestort. 0-p de vergadering waren o.a. aanwezig bestuursleden van den Algemeenen Bond van Winkeliers in muziekinstrumenten in Nederland, die Dinsdagavond bleek' to vergaderen met hetzelfde doel, en van den Bond van rijwielhandelaren, die eveneens fcrachtigen steun toezegde. Ook twee bestuursleden van den Nederl. Bond voor den kleinen handel drijvenden en industrieelen middenstand betuigden hun adhaesio met het doel dor actie. Besloten werd, telegrammen met var- zoek om tusschenkomst te zenden aan de General Electric Company te Newv York, waarvan Philips een onderdeel ia, aam de ministers van justitie en van ar beid, handel en nijverheid. Als juridisch adviseur der actie treedt op mr H. van Meerton te 's-Graverihagei, die tevens belast werd mot het beheer van de gelden. Nadat nog eenige propaganda-vergade- ringen, o.a. te Amsterdam, zullen zijn gehouden, zal de actie zoo scherp- moge- lijk worden ingezet. Algemeen was de meening, dat van den Bond van Radiohandelaren in dezen ge-en heil is te verwachten, aangezien deze grootendeels afhankelijk is van PhilipB. Het foezoiidiigings'beislult. Het Tweede Kamerlid van Zadelho-ff heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de onderwijzers aan de leerscholen, als -be doeld in art. 13, lid 2, van hoofdstuk V, bijlage G, van 't Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren. 1928, reeds van 1 November 1928 af wachten opi uitbe taling der marge, waarop zij! volgens be doeld. artikel recht zouden hebben? 2. Kan do minister mediedeelen wat daarvan de reden is? Op bovenstaand kaartje is do gewijzigde routo aangegeven, die de „Graf Zeppelin" bij zijn bezoek aan ons land op 10 Oct. a.s. hoopt te volgen. 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat aan de betrokkenen ten spoedigste heft bedrag, waarop zij sedert 1 November 1928 recht bobben, wordt uitgekeerd? 4. Kam de minister mededeelen hoe het 'thans staat met de nieuwe regelen, die zullen worden vastgesteld inzake ver goeding van onderwijzers aan leerscho len? Onderwijzer? san ipprscholen. Door den heer van Z-adelhoff zijn aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge stold: 1. Is het den minister bekend, dat de on derwijzers aan de leerscholen, als bedoeld in art. 13, lid 2, van hoofdstuk V, bijlage G, van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, reeds van 1 No vember 1928 af wachten op uitbetaling der marge, waarop zij volgens bedoeld artikel recht zouden hebben? 2. Kan de minister mededeelen wat daarvan de reden is? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat aan de betrokkenen ten spoedigste het bedrag, waarop zij sedert 1 November 1928 recht hebben wordt uitgekeerd? 4. Kan de minister mededeelen noe -het thans staat met de nieuwe regelen, dié zul len worden vastgesteld in zake vergoeding van onderwijzers" aan leerscholen? De postvluchten naar Indië, Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat hot dorde postvliegtuig gisterochtend to 5 u. 40 uit Bagdad is vertrokken en, na ren tussehonlanding te Bushire om 16 u. 40 te Jask is aangekomen. Geslaagd voor kommies eerste klas bij' den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij artikel 44 van het Ambtenarenbesluit Be lastingdienst: de heer J- Bakker, te Re- tran-cbement, H. M. Ie Feber te Aarden burg, J. G. Fremouw te Sluis, Jac. Vos te "Ellewoutsdijk, P. Kiewiet te Honte- nisse, J. Runneboom, te Nieuw-Namea, A. Kleijn to Sas y. Gent, J. Poschman, en J. Snoeijing beide te St. lamsteen en J. v. d. Gaast te Zierikzee. Wemeldlnp. In do Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle le den tegenwoordig. Na het lezen der no tulen vraagt dhr. J. A. Dominicus of het ook in de bedoeling ligt de onderwijzers aan de bijzondere scholen op kosten der gemeente te doen deelnemen aan den applicatiecursus lichamelijke oefeningen. Dhr. Lindonbergh meent, dat hier alleen do onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs kunnen bedoeld zijn, omdat de Raad geen zeggenschap heeft over de onderwijzers bij het bijzonder onderwijls. Dhr. Dominicus veronderstelde, dat van onderwijzers in 't algemeen gesproken was. Do notulen worden daarna goedge keurd. Voor kennisgeving worden aange nomen: le. beschikkingen van Gedepu teerde Staten op bezwaarschriften tegen de fo-rensenbelasting; 2e. het proces-ver baal van op-neming van boeken en kas van den gemeenteontvanger; 3e een schrijven van de C-entraJe Esperanto Pre paganda Commissie, dd. Augustus j.l. be treffende invoering van een Esperante cursus op de lage-re school. Aangeboden wordt de begroeting, dienst 1930 van het Burgerlijk Armbe stuur. Tot leden "van de commissie voor het nazien dezer begroeting worden be no-emd dhrn A. Dominicus, Hoogestegier en P. J. J. Dekker. Besloten wordt vooralsnog niet in te gaan op een verzoek van A. Walrave e.a. alien wonende aan een particulieren zij weg van den Bierweg, om plaatsing van een straatlantaarn. Voorgesteld wordt o-m overeenkomstig het advies van den Voorzitter der afdae- ling Zeeland van de Vereeniging van Ned. Geme-prien, als Wijk van groot© sympa thie en dankbaarheid bij! te dragen in de kosten van meubileerem der bestuurs kamer van gemeld© vereeniging, ad 1/4 ct. per inwoner. Alzo-o beslo-ten, tegen stem de dhr. A. Dominicus. Vastgesteld wordt de 3-jaarlijksche af rekening over de jaren 1925, 1926 en 1927 ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 met het Bestuur der Bijzondere school. In behandeling komt de gemeente-be groeting dienst 1930. Dhr A. Dominicus rapporteert namens do commiss-ie van onderzoek en zegt, dat enkele leden zich niet kunnen vereenigen met het voorstel om een vasten arbeider aan te stellen. Spr. noemt dit iemand ongelukkig ma ken. De voorzitter zegt, dat het de bedoe ling van B. en W. is om den man die tegenwoordig als los werkman in dienst der gemeente is een vaste aanstelling te geven, omdat hij tot tevredenheid van B. en W. werkzaam is. Spr. zegt dat dit ook de bedoeling is geweest van den Raad, toen bepaald werd, dat een los werkman zo-u worden aangesteld op eon proefjaar. Voorts is Spr. hot volstrekt niet -eens met dhr Dominicus, waar deze zegt, dat iemand die een vaste aanstelling als ambtenaar Inrijgt, ongelukkig gemaakt wordt. §pr. acht zich zolf althans mist ongelukkig als Burgemeester en vertrouwt dat dit evenmin net geval is met dhr A. Dominicus die kass-ier van de Boeren leenbank is. Dhr A. Dominicus stelt voor dit tijdvak van proefjaar te verlengen en beroept zich op de werklieden der gasfabriek, -die in hetzelfde geval verkee- ren'. Dhr Smits, kan zich evenmin met het voorstel van B. en W. vereenigen en vraagt of in hot voorstel opgesloten ligt, dat de tegenwoordige werkman voo-r vast wordt benoemd. De voorzitter beant woordt deze vraag bevestigend. Met 6 tegen 2 stemmen, die van dhrn A. Do minicus en Smits, wordt dhr A. Ho-o- gesteger Mza. benoemd tot arbeider in vasten dienst met ingang van 1 Januari 1930 op een jaarwedde van f 900. Op vragen van do commissie, wiaaro-m B. en W. voorstellen voor straten en wegen elk met f500 meer te ramen dan voor den loopenden dienst, wordt door dhr Hoogesteger de noodige toelichting gegeven. Met 6 tegen 1 stem, die van dhr A. Dominicus, wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. De Commissie kan zich ten slotte niet vereenigen met het voorstel om dien post Gem. Ink. Belasting met f4000 te ver- hoogen. Dhr A. Dominicus zegt, dat de Commissie unaniem van oordeel is; dat een anderen weg gevonden kan worden om door de vordering van f6000, die de gemeente nog heeft op de Provincie in de begrooting te verwerken, de gam. ink.-belast.ing niet te verhoogen. De Voor zitter zegt, dat het hier slechts een admi- nistratieven tijdelijken maatregel betreft. B. en W. zijn niet voornemens de gom. ink.-belasting op te voeren. 2-oo-dra be kend is over welken dienst de vorde ring wegens wegverbetering zal worden ontvangen, zal in de begroeting de noo dige wijziging moeten worden aange bracht. Dhr J. A. Diominicus geeft de voor keur aan het behouden van den begroo- tingspost voor G. I. B. op f21000; spr. is tegen verhooging. Dhr Dekker meent eveneens, dat de vordering van f6000 in 4e begrooting moet worden opgeno men. Spr. acht het niet wenscheljjk deze vordering niet te verantwoorden. De voor zitter deelt mede, dat deze vordering eerst op de begrooting 1929 wordt gebracht. Later kan zij in de begrooting 1930 wor den verwerkt, waardoor de b-egrootings- post voor G. I. B. weer verlaagd kan worden. Het voorstel om de G. I. B. te ramen op f25000 wordt aangenomen met 6 tegen 2 st., die van dhrn J. A. Domini cus eu Smits. Overeenkomstig het voor stel der Commissie van. onderzoek wordt beslaten de houten noodwoning voortaan te verhuren onder de voorwaarde, dat het -onderhoud voor rekening van den huurder komt. De gemeentebeigroofing wordt daarna vastgesteld. Vervolgens wordt het personeel voor openbaar ver volgonderwijs cursus 19291930 aange- wezen. Een wijziging der gemeente-begroeting 1929, waarin opgenomen de vordering van de Provincie wegens bijdrage in de kosten van wegverbetering heeft plaats. Besloten wordt tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f9500 tegen ten hoog ste 5 pet. 's jaars tot dekking van kosten van wegverbetering. Voorts wordt besloten tot omderhand- sche verhuring der voormalig© onderwij zers woningen. Ten slotte deelt de voor zitter mede, dat de werkzaamheden aan den Wemeldingschen .Zandweg voltooid zouden zijn, wanneer het weer der laatste dagen gunstig was geweest. Hierna slui ting.. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen (10e pr.p-1.), A. Al- tena te Rijnsburg, P. de Broijn te Drie bergen, G. Elzinga te 's Gravenzande en H. W. te Winkel te Sneek. Beroepen te Meliskerke, W. J. J. Bakker, cand. te Utrecht. Te Acquoy (bij- Leer dam), N. H. Kuipéri' te O'udènbosch. Aangenomen naar Nijmegen, E. D. Spel berg te Egmond a. d. Hoef. Bedankt voor Katwijk al. d. Rijn, E. Wanmolts te Scherpenzael. Voo-r Krimpen a. d. Lek, G. C. Severijn te Waarder. Voor Marken, E. K. v. Evert, cand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Beroepen te Reitsum -en' to Fretrnro, J. Tijmes, cand. te Hoiogeveen. Bedankt voor Bolnes, Joh. Meijnen te Zalk. Voor Reeuwijk, W. J. van Enk, cand. te Kampen. Prof. Dr R. II. Wo-ltjer. Van do gisteren gebodon gelegenheid om Prof. Woltjer geluk te wenschon in verband met zijn 25-jarig ho-ogleeraarschap aan de Vrije Universiteit, werd door zeer ve len gebruik gemaald. Onder do vele aan wezigen werden o.a. opgemerkt de heere-n A. W. F. Idenburg en Mr S. de Vries Cz. Door Prof. H. J. Pos werd hot woord gevoerd namens de Vrije Universiteit, na mens leerlingen, oud-leerlingen en als vriend. Spr. huldigde de groote verdien sten van Prof. Woltjer als .geleerde, als boogl eeraar en als de man van het school wezen, met name het gymnasiaal en het hooger onderwijs. Als blijk van erkente lijkheid werd hem een vleugel aangebo den. Prof. Van Gelderen zeide den heer Woltjer in het bijzonder dank yoor het geen deze deed in en buiten, maar steeds voor de literaire faculteit der Vrije Uni versiteit. Dr C. Schainck, rector van het Ge ref. Gymnasium, eerde deu jubilaris als den vasten steunpilaar van het Gerefor meerd Gymnasium. De heer Th. Lancée, sprekende na mens den Onderwijsraad, roemde Prof. Woltjer als voorzitter van de derde af- deeling van dien Raad. A Vervolgens hebben nog het woord ge voerd de heer Hagen, rector van bet studentencorps der V. U., die getuigde van de sympathie der studenten voor den hoogleeraar, de heer J. Deutekom namens de A- R- Kiesvereniging en wet houder D o u w e s, die het werk prees van Prof. Woltjer, tijdens diens lidmaat schap van de A. R.Raadsfractie en Dr J. G. Geelkerken, die den heer Wolt jer hulde en dank bracht voor hetgeen deze deed voor den Kerkeraad van Am sterdam-Zuid. Benoemd met ingang van 1 Novem ber a.s. tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Zwingelspaan bij Klundert Mej. N. Dorleyn te Middelburg. Mijnheer Van Pijp was vrijgezel. Geen vrouw deed hem ooit blozen. Totdat Mejuffrouw BESTEVAES Hij leerde minnekoozen. Toen werd ons Pijpje dolverliefd. Zijn hart dat bleet maar rooken. En nimmer was hij meer gegrield. Dan van haar te zijn verstoken. Het vervolg op dit verihaal vertellen we n andenmaai- Maak intusschen ook eens kennis met de FIJNE ROOKTABAK In verband met zijn te vervullen dienstplicht, is den heer A- de Bruijn te Souburg, met ingang van drie October 1929 eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier en met ingang van denzelf den datum in diens plaats benoemd Mej. M. M. Kwaak te Vlissingen. Burgemeestersbenoemingen. DEN HAAG. Heden zal in de Staats courant verschijnen de benoeming van den heer J. A. H. S te in weg, burge- meester van Roermond, tot .burgemeester van Nijmegen en van J. M. J .11. Laml- b o o ij; oud-minister van defensie; tot burgemeester van Hilversum. De Indië-Holland-postvlucht AMSTERDAM. De .K.L.M. heeft be richt ontvangen, dat het eerste, postvliegt- tuig P H-A E- Z. hedenmorgen te zeven uur voor de retourvlucht van Batavia is ver trokken. Aan boord 'bevindt zich ook een passagier. De landarbeidersstakinQ. GRONINGEN. Do Pro-v. Gron. Crt. meldt, dat voorstellen zijn gedaan door den rijksbemiddelaar. Men vermoedt, dat de landarbeidersstaking in Groningen de-ze week nog zal kunnen worden be ëindigd. UTRECHT. De Directie der Nederl. Spoorwegen heeft in een dienstorder aan het personeel aanbevolen op plaatsen, waar alastrim voorkomt, zich te laten vaccineeren of revaccineoren en daartoe overlog te plegen: met den huisarts. LEIDEN. Hedenmorgen to half negen is even vóór het station Leiden een goe derenwagen gekanteld, waardoor het hoofd' spoor versperd werd. Te tien uur was alles weer in 'orde. GELDERMALSEN. Gisteravond te half tien is te Tricht een auto, bij het uit wijken, van den dijk gevallen. Drie der inzittenden konden worden bevrijd door het uitsnijden van den kap. Zij bekwamen lichte kwetsuren. De bestuurder, dhr A. van Strien, word ernstig verwond. Hij zat geheel ingesloten en kon niet dan na veel moeite uit zijn benarde positie worden verlost. Hij werd in een naburige woning binnen gedragen. LONDEN. De Japansche regeering heeft besloten, de uitnoodiging der Engelsch-e regeering tot deelname aan de vlootoon- ferentie in Januari a.s., te aanvaarden. LONDEN. Officieus wordt gemeld, "dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson in den Kabinetsraad uitvoerig rapport heeft uitgebracht over zijn be sprekingen rnet den 'Russischen ambassa deur. Het Kabinet heeft de door ^Vlinister Henderson en den Russischen ambassa deur geteekende overeenkomst inzake de hervatting der diplomatieke betrekkingen goedgekeurd. BOMBAY. Er is hier pest uitgebroken. Da autoriteiten zien den toestand ernstig in. ROME. In do omgeving van Capidanio op C-icilië heeft oen zwaar onweer ge woed. Tal van gebieden zijn overstroomd en talrijke huizen ingestort. De spoor wegverbindingen zijn bier en daar ver broken. i I GOES. Geboren: Cornelia Jacoba, d. v. Adriaan Oele en Pieternella Bruggeman.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2