No. 7 1 Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. EER Hoofdbestuur Z. L. Ww J Dit numm "X; Hst Jodendom In Zuid-Afrika. D« vooruitgang van het Zuid-Afrikaan- sche Jodendom blijkt uit het feit, dat iu het geheele land nieuwe synagogen worden gebouwd. In Rhodosië z(jn twee synagogen op gericht, terwijl in Zeepunt, Heidelberg, Springs, Brakpan, Germiston en Benoni binnenkort nieuwe synagogen zullen ge bouwd worden. Thans is te Springbok in Nawakwaland, dat een betrekkelijk kleine Joodsche be volking telt, de eerste steen gelegd voor Ben nieuwe synagoge. Een groote menigte waaronder vertegenwoordigers van alle godsdienstige instellingen, woonde de plechtigheid bij. Mr D. Gelb, voorzitter der Joodsche gemeente, hield een be schouwing over de geschiedenis van het Jodendom in Namakwaland. Dr Hurwitz deelde mede, dat da Synagoge het eerste openbaar gebouw te Springbok is, dat op gericht is na de ontdekking der diamant mijnen aldaar. Ongelukken. De putmaker S. te Noord-Barge is om het leven gekomen, doordat de drinkwaterput bij een boer derij te Angeslo big Emmen, waarin hij aan het werk was, is ingestort. Na an derhalf uur is het gelukt den man te bevrijden, doch toen was hij gestikt. S. was gehuwd en had 3 kinderen. Zater dagavond is de 6-jarige R., te Rotterdam te water geraakt. Na ongeveer een kwar tier werd het kind door een agent van politie en eenige burgers op het droge ge bracht, waarna kunstmatige ademhaling is toegepast, die echter geen resultaat op geleverd heeft Zaterdag is een 20-j. schilder te Rotterdam in zijn woning uit 'n dakraam gevallen, waardoor hij van een hoogte van ongeveer 4 M. op straat te recht kwam. Met een "hoofdwonde en een halswërvelfractuur is hij in het zie kenhuis opgenomen. Zaterdagmiddag is te Deventer de 49-jarige gehuwde ar beider S., op zijn fiets rijdend, onder een zeswieligen vrachtauto geraakt. S. is in het ziekenhuis te Deventer aan zijn ver wondingen overleden. Zaterdagavond is hij een motorongeluk te Mildam, de heer S., uitvoerder van de wegverbetering aldaar, gedood. De heer H., uit Mildam, is ernstig gekwetst, naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Zaterd.mor gen heeft een ernstig ongeval plaats ge had in de nabijheid van de legerplaats Oldebroek. De soldaat P., afkomstig uit Assen, is met zijn rijwiel, op een kruis punt, ter hoogte van het militair tehuis, tegen een uit de richting Epe komenden auto aangereden. Hij werd zwaar gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Zigeuners te Veenendaal. Donderdagavond arriveerde te Veenendaal een zevental woonwagens met zigeuners. Onmiddellijk werd da politie gewaar schuwd, die de karavaan naar het woon wagenkamp aan den Parallelweg over bracht. Verder was den geheel en nacht politie-bewaktng aanwezig. Den anderen morgen werden de bewoners van Veenen daal, in het bijzonder de winkeliers, ge waarschuwd. De zigeuners vertoonden zich dan ook den anderen dag in ver schillende groepjes in de Hoofdstraat. Bij sommige winkeliers werd hun echter de toegang tot den winkel geweigerd. Een inwoner miste plotseling een var ken uit zijn hok. Na onderzoek bleek dat da zigeuners het hadden meegenomen. De politie opende onderhandelingen met het gevolg, dat het varken, zonder verzet werd teruggegeven. Aardappelen, hooi, stroo, enz. werden echter zoo maar mee gepikt. Vrijdagmiddag had de politie zich in verbinding gesteld met andere gemeenten; de zigeuners zouden via Ede, over Arn hem naar de Duitsche grens getranspor teerd worden. Dit bleek echter gemakkelij1- ker gezegd, dan gedaan. Toert de Gemeente en Rijkspolitie in het woonwagenkamp aankwamen en mededeelden dat men moest inspannen, waren de zigeuners daar niet mede ingenomen. Het was Za terdag paardenmarkt in Utrecht en daar wilden ze beslist naar toe. Zij wilden in verzet komen, doch toen werd onmiddel- Ijjk opgetreden: de paarden werden inge spannen, da leidsels gegrepen en de kara vaan werd weggeleid. Dat de stoet, gemend door de politie, dwars door de plaats, veel bekijks had, spreekt van zelf. Onder het rijden pro beerden enkele zigeuners, die zelf reden, den wagen dwars over den weg te zet ten, ergens tegen aan te rijden, of zoo iets, om een ongeval uit te lokken, waar door dan de stoet niet verder zou kun nen rijden. Tenslotte werd de stoet aan de Ede- sche politie overgegeven, die dezen ver der op transport zal stellen naar de Duitsche grens. Zigeunerstreken. Een zigeu ner-jongen van omstreeks 16 jaar, ver moedelijk afkomstig uit het woonwagen kamp te Loosduinen, houdt er een vreem de manier op na om ..aan den kost te komen, of liever om centen uit een ander mans zak in den zijne te hevelen. Zoo reed hij| Vrijdag op den Monsterschenweg'. Passeerde hij nu een of meer voetgangers, dan reed hij even verder en na dat hij omgekeken had, wat den Bchijln opwekte alsof hij afgeleid werd, met een flink gangetje tegen een boom op. Als een zoutzak liet hij zich dan) vallen en bleef dan kreunend liggen. Het publiek dat dan ijlings toeschoot, hielp hem overeind. Was de jongen schijn baar wat op verhaal gekomen, dan be- goM hij te lammmtaerea over da pijn Ter gelegenheid van da viering van het 26-jarig bestaan der Chr. School te Kapelle, maakten de kinderen een rondgang door Kapelle en Ble- zelinge. De opstelling van den optocht die hij had, over zijn beschadigde fiets en Meeding, over zijn. slechte ouders, enz., wat in den regel het gevolg had, dat eenig geld uit de zakken van mede lijdende omstanders in den zak van den zigeunerknaap verdween. Zoodra het pu bliek uit "t gezicht was, sprong hij Qp de fiets en verdween. Ook reed hij wel eens per ongeluk tegen een hem passee- renden wielrijder of handwagen op, waar na dan hetzelfde tweede bedrijf volgde. Eenige werklieden die in de buurt aan den arbeid waren, kregen de handelwijze van den knaap, in de gaten en toen hiji, nadat hij weer tegen een anderen wiel- rii'r? was opgebotst, op den grond lag te Ere imen, waarschuwde men het pu bliek, dat zich om het verkeersslacht offer "had verzameld. Inplaats van geld kreeg de jeugdige simulant bijkans een flink pak slaag, maar door zich vlug uit da voeten te maken, liep hij hiervan nog net vrij. Sindsdien laat hij zich niet meer zien. v Een arme rij kaard. Te Kaxoag in Hongarije werd de gepensioneerde bo de van het Kantongerecht aldaar in zijn woning dood gevonden. Hij was aan een maagziekte overleden. Hoe groot was de verbazing van de politie bij de ontdek- k: 'de man, die altijd zeer armoedig gekleed was, en in .jijn woning tusschen vodden werd gevonden, bijna zes K.G. goud, zilver en sieraden, verder 25 gou den horloges had verzameld. Later is gebleken, dat niet alle sieraden zijn eigen dom waren, doch dat hij deze als onder pand had gekregen voor geld, dat hij tegen hooge rente uitleende. Een beschonken chauffeur. Een noodlottig ongeluk heeft Zaterdag nacht te Bernnstedt bij Hall^ plaats gehad. In een herberg te Nietleben had een chauffeur van een vrachtauto urenlang gedronken met een aantal andere bezoe kers. Toen het sluitingsuur sloeg, stelde de chauffeur voor met de vrachtauto, die voor het lokaal stond, naar Bennstedt te rijden, om daar verder te fuiven. Ze ven personen namen de uitnoodiging aan. Met groote snelheid reed men nu naar Bennstedt. Vlak aan den ingang van de ze gemeente bevindt zich een scherpe bocht. De chauffeur, die beschonken was, kon de auto niet in bedwang houden en reed tegen een boom. De wagen sloeg om. Vier personen, n.l. twee arbeiders en twee vrouwen werden op den straatweg of tegen de boomen gesmakt en werden op slag gedood. De drie andere personen waaronder de chauffeur, werden zwaar gewond. Acht arbeiders in een e h r o o m z u u r - r es e r v o i r geval len. Een buitengewoon -zwaar bedrijfs- ongeluk heeft zich Vrijdagmiddag voorge daan in d.e leerfabriek Luetticke.Door tot dusver onopgehelderde oorzaak stortte een groep arbeiders in een reservoir met chro'omzuixr, waarbij zij allen zware brand wonden opliepen en door de giftgassen bedwelmd werden. Nader wordt nog gemeld: Tijdens herstelwerkzaamheden opende een arbeider een deur, waarachter zich een toegang tof het reservoir met chroomzuur bevond. De arbeider raakte bewusteloos en viel in het reservoir. Een zelfde lot overkwam een kameraad, die den eerste te hulp wilde komen. Op zijn hulpgerooep snelde een ploeg van ze3 arbeiders naar de plaats des onbeils, doch allen werden door de giftige dam pen bedwelmd en stortten in de diepte. Na uiterst moeilijke reddingspogingen mocht het gelukken alle boven te bren gen, doch slechts bij drie hunner slaag den de pogingen om de levensgeesten op te wekken. De dood schijnt bij de ove rigen door verbranding en verstikking te zijn ingetreden. Alle verongelukten stamden uit Olpe en omgeving. Van een paard geworpen. De heer H. de Vries uit Groningen, is in de Nieuwe Ebbingestraat van een op hol geslagen paard geworpen en op straat gesmakt. In ernstigen toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, alwaar hij eergisteravond aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en 12 kinderen achter. Surinaamsche ananassen. Sedert eenigen tijd worden proeven ge nomen met den aanvoer van Surinaam sche ananassen in afgekoelde ruimen aan boord van de schepen der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij Een deel der aangevoerde vruchten werd geconserveerd en in bussen gedaan tenainda ta kunnen uitmaken of da Suri naamsche ananas ook in geconserveerden staat hare hoedanigheden zou blijven be houden. De resultaten zijn bevredigend geweest. De proeven zijn thans voort gezet. Er zijn vruchten naar ons land ver scheept in koelruimten, die op een voor af berekende temperatuur zijn gehouden. De vruchten zijn voor de volle honderd procent in goeden staat overgekomen. Het ligt thans in het voornemen een derde proefneming te doen plaats heb ben, nu in geventileerde ruimen, daar aan het vervoer in koelruimten het be zwaar van hoogera vrachtprijzen is ver bonden, welke, wanneer de vruchten hier ter markt zouden moeten worden gebracht, op de hiervoor te bedingen prij zen ook van invloed zullen zijn. Tragische dood van een bruidspaar. Zaterdagmorgen was de 23-jarige boerenzoon Fritz Albrecht uit een dorp bij Kirchhain getrouwd. Dadelijk na de huwelijksvoltrekking reed bij met zijn 22-jarige vrouw op een motorfiets naar zijn dorp terug. Onderweg reed hij met groote snelheid op een moforploeg in. Bijj de botsing ontplofte de motor fiets. De man werd vreeselijk gewond en gedood, de jonge vrouw werd onder den motorploeg geslingerd en letterlijk ver pletterd, zoodat ook bij haar de dood «ogenblikkelijk intrad. Inbreker aangehouden. Te Brussel is aangehouden een inbreker, die ook in verschillende plaatsen van ons land zijn slag heeft geslagen. De man trok in België de aandacht door zijn bui tensporige uitgaven, die niet met de mate zijner inkomsten overeen kwamen. Hij sprak Fransch met een sterk Duitsch accent en was niet in het bevolkingsre gister van Brussel ingeschreven, hoewel hij reeds een jaar in de stad vertoefde. Bij een huiszoeking werd een groote me nigte juweelen gevonden, welke dezen zomer bij inbraken in en rondom Brus sel gelegen villa's waren vermist, als mede verschillende inbrekerswerktuigen. Hij legde een bekentenis af. Hij had o.m. verschillende valsche Nederlandsche en Duitsche papieren in zijn bezit, waarop hij doorging onder den naam van Goebel, Gobbei en Marschner. Hij heeft een 20-tal inbraken rond Brussel op zijn geweten. Voorts bestaat er nog een bevel tot inhechtenisneming van de Nederland sche justitie voor inbraken in een acht tal gemeenten, in Holland gepleegd, ter wijl hij door de Fransche justitie wordt gezocht wegens een moordaanslag te Pa- rijs in 1925 gepleegd. Auto-ongeval. Op den Rijksweg onder Rijen (N. Br.) slipte de auto van den heer V. Doordat de vaart vrij aan zienlijk was, werd de wagen een 50-tal meters over den weg geslingerd om ten slotte tegen een boom te botsen. Van den auto bleef geen st.uk heel. Twee der vier inzittenden bleven ongedeerd; een dorde kreeg een diepe hoofdwonde; de vierde, een heer op leeftijd, klaagde over in wendige pijn, hjj werd naar Breda ver voerd. Kinderverlamming. Te Gin- neken hebben zich eenige gevallen van kinderverlamming voorgedaan. EEN AFRIKAANSCHE BIJBEL. Naar het maandblad „Zuid-Afrika" meedeelt is thans het eerste gedeelte van den Zuid-Afrikaanschen Bijbel, n.l. de Evangeliën en de Psalmen versche nen. Naar aanleiding daarvan schrijft P. in genoemd blad o.m. Ik acht het een gelukkig verschijnsel, dat de Afrikaansche Bijbel aan het ver schijnen is, wamt ware het Nederlandsch in Zuid-Afrika de taal van den Bijbel, van den kansel, de 'kerktaal gebleven, en het Afrikaansch de taal van het volk geworilen, dan zou het Ne derlandsch in den verouderden, ietwat verstijfden vorm, dien het "in de kerk had aangenomen, geworden zijn, wat het klassieke Hebreeuwsch is voor de Syna goge en het Latijn voor de Roomsch-Kat- holieke kerk in en buiten het oude Rome: een gewijde taal, vast van vorm, klas siek, maar dood. Nu blijft het Neder landsch er echter de levende taal van het veiwante volk, waaruit de stamva ders voortkwamen, en kan er die .in vloed van uitgaan, die zelfs ongezocht uitgaat van elke waarachtige levensuiting,. Dat geboren Nederlanders zich moeilijk in deze vertaling zullen vinden, spreekt voor mij van zelf: want zij spreekt een andere taal Dg Kestell zegt: „Ons aia taal", maar dat gabaren Neder landers ook van deze vertaling kunnen leeren en tot nadenken gebracht kunnen worden, spreekt voor mij eveneens van zelf, want de vertalers hebben niet den Nederlandschen maar den oorspronfcelij ken tekst vertaald en hem weergegeven, zonals zij dien verstonden. Leg bijvoorbeeld eens naast elkander beide vertalingen van Psalm 19:24. De Nederlandsche vertaling luidt: De hemelen vertellen Gods eere ende het uitspansel verkondigt zijner handen werk. De dag aan1 den dag start overvloedig- lijik sprake uit ende de nacht aan 'den nacht toont wetenschap. Geene sprake noch geena woorden zijnd er daar hare stemme niet en worde ga- hoort. De Afrikaansche: Die hemela vertel dia ear van God, en die uitspansel verkondig die werk van sy hande. Die een dag stort in die ander 'n boodschap uit en die nag kondig vir die ander kennis aan: Daar is geen spraak en daar is geen woorde nie onhoorbaar is hulle stem. Is hier geen verschil van taal én van vertaling? Wij kunnen hier niet op de verdiensten van de vertaling ingaan, die ze ongetwijfeld heeft. Dat moeten de des kundigen in Zuid-Afrika doen, wanneer zij deze vertaling hebben bestudeerd: wij letten voornamelijk op het eigen Afri kaansche idioom. En dan treft ons veler lei. Bij eiken vierden naamval wordt „vir" geplaatst: Hy se vir hulle". „Vossen" kennen de vertalers niet. In plaats van: „de vossen hebben holen" lezen ze: „die jakhalse het gate". Ze gaan niet „in het schip" maar „klim in die skuit". In plaats van „staat op en wandelt" (welk woord hier gebruikt wordt in een andere beteekenis dan de gewone) zegt Jezus tot den verlamde: „staan op en loop". Dit is typisch Afrikaansch. Toen ik dit las, dacht ik aan een verhaal, dat een jong Nederlander miji deed, toen hij een korten tijd les had gegeven. Hij had een jongen een oogenblik school gehou den om hem de les te lezen. Toen hij daarmede klaar was, zeide hij tot dien jongen, dat hij „weg kon gaan". Maar hij bleef staan. Hij gebruikte nog eenige andere goedo Nederlandsche woorden, die voor onze scholieren heel duidelijk zou den geweest zijn, maar de jongen bleef staan. Doch toen hij zei „loop" behoef de hij niet te wachten: dat verstond hijl Wonderlijk, doet aan „'die Seun van die mens" voor „de zoon des menschen". Dat hier Seun met een hoofdletter staat en niet „die seun van David" bevreemdt. Een vlaswiek kennen ook wij1 niet m.eer; de Afrikaner least: ,,'ngeknakte riet sal Hij nie stukkend breek en 'nlamppdt wat rook, sal Hij nie uitblus nie". Wij kennen geen „skepding" (Joh. 4:11) maar om schrijven het fhet: „iets om mede te putten". Toch is bet ©en duidelijk woord. In plaats van vergaderen staat: byme- kaarmaak"; zoo gebruiken ze qojkj: „by- mekaarkotm" i. pl. v. samenkomen, om dat „saam" .in de verbinding „saami- neem" beteekent „mede". „Ergeren heeft in ons gewone spraakgebruik een andere beteekenis dan in Matt. 18:8 „Indien dan Uw hand of Uw voet U ergert" in het Afrikaansch staat terecht „en as jou hand of jou voet jou iaat struikel", want dat is zeker 'juister. Zoo is er veei, veel meer, dat bij het lezen opvalt. Er gaat voor mij bekoring uit van deze vertaling van de Evangeliën en de Psalmen door mannen, die hun eigen taal kennen en liefhebben. Want zij heb ben door de daad getoond, dat zij in die taal kunnen weergeven wat het diepst van eigen izieleleven beweegt- Do aardappelprijzen. Men meldt uit Oostelijk Groningen: Daar het aanbod verre de vraag over treft, daalt de prijs der aardappelen met den dag en wordt tegen f 1,25-1,50 verkocht per II. L., dikwijls zelfs uitgezocht. Vele menschen schaffen biggen aan. om deze met aardappelen te voeden. Het Hoofdbestuur der Z. L. M. verga- dart op Maandag 21 October, dea na middags te half twee ure in bet land- bouwhuis te Goes. Aan de orde komen o.a.: Benoeming van een lid van het Dage- lfjksch Bestuur voor den Kring Schou- wen-Duiveland, ter voorziening in de var cature, ontstaan door het overlijden van den Heer J. W. van Oeveren. Benoeming van een assistent-secretaris wegens vertrek van den heer Ir. J. D. Dorst, die tegen 1 October ontslag heeft aangevraagd. (Het Dag. Bestuur stelt voor: le. het besluit van het Dag. Bestuur om den heer Dorst eervol ontslag te ver- leenen goed te keuren; 2a om bij voor keur een landbouwkundig ingenieur met studierichting Plantenteelt te benoemen en een salarisregeling vast te stellen. Het Dag. Bestuur heeft een oproep gedaan en hoopt nog tijdig een voordracht ta kunnen indienen). Benoeming van een derde .leerares in landbouwhuishoudkunda (Het Dagelijksch Bestuur vraagt machtiging om tot een benoeming over te gaan in verband met de samenwerking, die ten aanzien van het landbouwhuishoudondorwrjs is verkregen met den R. K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem). Benoeming van drie leden In de Land- bouwwerktuigoommissia (Het Dag. Be stuur stelt voor om de commissie Land bouwwerktuigen met drie leden uit te breiden, en draagt daarvoor voor de hee- ren C. Gast uit Brouwershaven, W. L. Klompe te Tholen en Iz. C. de Zwart te Zuidzande). Contributieregeling 1930. (Het Dag. Be stuur stelt voor de contributieregeling van vorige jaren ook voor 1930 geldig te ver klaren). Voorstellen in verband met de begroe ting. Het Dag. bestuur vraagt goedkeuring van de genomen besluiten: a. om te bedanken als lid van de Ne derlandsche Landbouw-Handelskamer. ('t Bedrag, dat jaarlijks door de Z. L. M. wordt betaald is niet gerechtvaardigd door hetgeen de N. L. H. K. verricht. Het voorstel van het Bestuur van de N. L. H- K., om niet over te gaan tot benoe ming ran een Directeur, doch de organi satie, met het oog op de tentoonstellings- belangen in stand te houden, heeft in hef besluit van bet Dagelijksch Bestuur geen wijziging kunnen brengen). b. om de huur van de voorkamer op te zeggen. (Waar het Dagelijksch Bestuur der Gewassenkeuxing bereid is, om in het verlies van de huursom geheel tege moet Je komen, wordt door dit besluit geheel aan den wensch bij da vorige be grooting uitgesproken, tegemoet gekomen). c. Wijziging van hert Reglement op de K ri rig ten toons teil ingen. (Het Dag. Bestuur stelt voor, aan het Reglement een nieuw artikel 18a toe te voegen, luidende: „Wan neer het in artikel 18 bedoelde reserve fonds het bedrag van tien duizend gulden heeft overschreden, zal de jaarlijksche rente geheel of gedeeltelijk kunnen wor den aangewend in de plaats van hert cre- diet, bedoeld in art. 1 onder dezelfde voorwaarden als in art. 1 neergelegd"). Crediet voor de tentoonstelling 1^3ü van den Kring Hulst. Bespreking van de uitvoering van do controle op landbouwproducten in ver band met uitvoering van de Landbouw- uitvoerwet 1929. Reglement op de Merriekeuringen. Door de Keuringscommissie zijn de na volgende voorstellen tot wijziging inge diend 1. De jury heeft dit jaar, zoowel als het vorige jaar ondervonden, dat de in deeling der 4-jarige merries in dezelfde categorie met de 510-jarige, 'bezwaren oplevert. De vierjarige komen zoo niet voldoende tot hun recht. Een .vergelijking der vier jarige met de merries van 510 jaar is bijna ondoenlijk, en valt in bijna alm ge vallen tot nadeel der 4-jarige uit. Staan ze met hun eerste veulen, dan heeft daar onder hun algemeene toestand geleden. Zijn ze gust gebleven, dan is er niet d.e uitbouw, zooals dat bij de oudere mer ries wordt gevonden. De jury zou daar om in overweging willen geven, de ca tegorie van 410-jarige te splitsen in 2 categorieën, n.l. 4-jarige en 510-jarige beide in groote en kleine maat en daarom als grens aan te houden een hoogte van 1.63 M. Het totaal aantal medailles moet niet vermeerderd worden, maar de me dailles, welke nu voor de categorie 410- jarige beschikbaar worden gesteld, kun nen over beide categorieën worden ver deeld naar rato der nu voorgebrachte. Kosten zijn derhalve aan deze splitsing niet- verbonden, en de keuring zal er bij winnen, wat natuurlijk ook de fokkers zal bevredigen. 2. Zooals uit hert verslag blijkt, valt het systeem der verdeeling der medailles in de practijk niet mee. Op plaatsen toch, waar beste merries komen, blijkt, dat er te weinig medailles beschikbaar zijn, terwijl op andere plaatsen, waar meer paarden worden voorgebracht, door ge brek aan voldoende kwaliteit licht medail les overblijven. Dit geldt niet alleen voor het aantal medailles, maar ook voor de soorten, welke beschikbaar zijn, zoodat, wanneer het geheel wordt overzien, het voorkomt, dat merries van zeer goede kwaliteit 3e of 4e soort medaille hebben ontvangen, terwjjl andere, met minder kwaliteit met een le of 2e soort zijn bekroond. Bespreking van het ontwerp Pachtwet houdende regeling van de pacht en in stelling van Pachtcommissies. Voorstel van den kring Schouwen en Duiveland oVer de garantiestelling door den landbouw bij da electriciteitsvoorzie- ning. Bespreking officieel orgaan. Vaststelling datum en agenda alge meene najaarsvergadering. Dire Bureau: Tel.: Redacl Pos Bijk Firma F. P. Tege Dat de scl is, blijkt beh deelden, ooi meene verg; Uit dit ve: indruk, dat organisatie rakter drag( in de eerst door de z.g. en het bijzoi gekende ree Het begoi Mr Smeengi ger hoe die; tal van om toegepast oi telijk aantal school, om in den str jjc volk een vai tegenover n Waarmee van zin vóó elkaar om ontwikkelini Verder ki van de afde luidende: „De algen uit tegen de natie en dra de regeerin noodige wij' en: dat d< noodig Vom dere school, liggen, alvc krijgen. Voorts Den Haag, de pacificaf gehandhaaf wijs" haar zigen, en e noemd, wel welken weg gen. En dan v ■afdeeling Z op te drag rapport-Ru maatregeler der pacific: Deze voo: N. R. Grt. vendige ged sing der p; cr i t ie k g Gelukkig faoofdbestui doen. Hij gaf bestuur zal van het one het openl noodig na port-Rutg" den bijeeng Eenig overbodig. Het is dr niet gaat hier en da; den grond zelve. Was dat even sterk practijken kunstmatig houden ei meentebesti gelijk ongec onderwijs onthouden. M'aar da: Bevorder voor deze van het bij: pacificatie steeds mj school zoo voetstuk te Het spre< gen is. Maar to noodig bliji ken voo b ijzon de t f i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6