DE ZEEDW Vrouwenhanden PUROL TWEEDE BLAD. Uit de Pers. FEUILLETON, BOEREN VAN LOBITH. Uit de Provincie. Onderwijs. Zoeklichtjes. VAN MAANDAG 7 OCT, 1929. No. .6. Gouverneur Fruytier. In een bespreking over het geval-Fruy- txer merkt het huisgezin" o.a. op: „Het zou ons niet verwonderen, indien de regeering tot het inzicht .kwam, oi reeds het inzicht bad, dat men betel deed den heer Fruytier niet naar Curasao te doen terugkeeren. Gevoelsargumenten mogen hier nieit ba- Ook niet de overweging, dat de Üeei Fruytier, pas als gouverneur in functie, niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het ontbreken eener militaire ol maritieme organisatie, die, aanwezig, den overval zou hebben verhoed of afge1 slagen- De verantwoordelijkheid daarvoor komi niet op gouverneur Fruytier, maar op de vorige regeering neer. Doch deze verantwoordelijkheid kan den heer Fruytier niet baten of redden, indien bet gebeurde, uit internationaal oogpunt bezien, zijn positie onhoudbaar maakt. Wjj zeggen dus niet, dat de heer Fruy tier, na door de regeering gehoord te zijn en van deze te hebben vernomen, dat zijn gedrag niet laakbaar, maar te loven was, naar Gurapao zal terugkeeren. Wat onrecht mocht lijken, kan uit over wegingen van Ihoogere orde rechf worden." De rehabilitatie van den heer Fruytiei ware dan te vinden in een regeermgsver- klaring en in een booge onderscheiding gevolgd door een benoeming tot een aan zienlijken post, besluit het R.-K. orgaan. De Christelijke Vakbeweging. De Christelijke vakbeweging, aldus de heer Amelink in „De Amsterdammer", heeft te midden van ons volk langzamer hand groote beteekenis verkregen. Zij heeft in de jaren die achter liggen, bewezen, dat zij haar tijd en taak verstaat. Men moet wel willens blind zijn, wan neer men de groote beteekenis der Chris telijke vakbeweging thans nog niet ziet. De Christelijke vakbeweging heeft zich gekeerd tegen elk revolutionair optreden, maar anderzijds getracht langs wettigen weg de positie der werknemers te verbe teren. Zij heeft gestreden tegen onrecht en onderdrukking en voor recht en ge rechtigheid in het maatschappelijk leven. Zij is geweest en zal blijven een schild voor den zwakke. Eiken dag is de Christelijke vakbewe ging in haar geheel zoowel ha'ar cen trale als de aangesloten bonden in actie voor de belangen der ambtenaren, der kantoorbedienden, der technici, der arbeiders en voor wie zich meer in de Christelijke vakbeweging moge hebben ge organiseerd. Eiken dag hebben conferen ties plaats waar voor de belangen1 der werknemers wordt gepleit. Er is ini de jaren die achter liggen ook heel wat bereikt. Wij denken aan hetgeen verkregen werd ten opzichte van de verkorting van den arbeidsduur; wij denken aan de verbeteringen, die verkre gen werden in de loonen en salarissen. Wij denken ook aan den grooten invloed, die in meer dan één opzicht werd ver kregen. In tal van bedrijven is de rechts positie der werknemers vastgelegd in een collectief contract. De medezeggenschap der arbeiders in de vaststelling der ar beidsvoorwaarden wordt daarin duidelijk gedemonstreerd. Gewezen moge ook worden op de ver betering, die o.a. verkregen werd in de volkshuisvesting. Vergelijk de woningtoe standen van circa dertig jaar geleden, met die van thans en toegestemd zal moeten worden, dat ook in dit opzicht zeer veel is bereikt. Ook datgene wat verkregen werd aan sociale wetgeving, Ongevallen-, Invalidi- 41) o— Met een opgewekt gezicht gaf de boer in boter, vleesch, radijs en kaas aan. En de boer schonk telkens de kroezen vol. Hij was alleen bang, dat er niet vol doende bier zou zijn De soldaten praatten met veel leven digheid. Telkens richtte de aanvoerder het woerd 'tot de boerin, maar deze haalde de schouders op, ten teeken, dat zjj er niets van verstond. Toen haalde ook de Franschman de schouders op. Aan de uitdrukking van zijn gelaat was het te zien, dat het hem speet, niet een geregeld gesprek fe kunnen voeren. Na een half uurtje stonden de ruiters méér dan verzadigd, op. Een kort bevel, weerklonk enzij verdwenen, als zij gekomen waren. De boer van „Gelrehof" stond hen verbaasd na te staren. Dan drong het pas goed tot hem door, dat hot ge vaar, althans voorloopig geweken was. Vol bewondering, met eerbied gemengd, zag hij zijn vrouw aan, haar kloppend op den schouder. „Je hebt hot goed gezien, Bert. Dit is de weg", erkende hij. „Als wi| het niet gegeven hadden, dan bidden IQ bit gioomia", zeide zij, na telt»- en Ouderdomsverzekering, Weorkloo» heidsverzekering, en straks ook de Ziekte verzekering, mag niet worden vergeten. Al is er ten opzichte der Invaiiditedfe- en Ouderdomsverzekering nog veel dat verbetering behoeft, ontkend mag niet worden, dat ook inzake de sociale ver zekeringswetgeving in een korte spanne tijds veel is tot stand gekomen. Ook daaraan heeft de vakbeweging medegewerkt. Zonder den drang der vak beweging zou niet bereikt zijn wat thans verkregen is.. De Christelijke vakbeweging verricht Chr.-socialen arbeid. Zij wil ook in de toekomst, gelijk in het verleden en heden, arbeiden aan haar groote taak: recht en gerechtigheid bevor deren in het leven der maatschappij, op het terrein van den arbeid. Zij verdient daarom den steun van alle Christenen. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door De stakingen in Z.-V!aanderen. De directeur van de Sluiskilsche cokes- fabriek is van Parijs teruggekeerd. Thans staat vast, dat de eerste en de tweede bat terij, welke nagezien zijn, niet weer in be drijf gesteld zullen worden, zoodat dus tachtig ovens, vertegenwoordigende een zesde deel der capaciteit, uitgeschakeld zullen worden, terwijl óók een zesde deel van het personeel overbodig wordt. Der halve zullen tachtig man der thans sta kende arbeiders gemist kunnen worden. Of de overige tachtig oude ovens weer in hedrijf gesteld zullen worden, hangt vol gens de directie af van het verloop der staking. Er zijn nieuwe Fransche arbeiders aan gekomen, 'die zonder dat zich incidenten voordeden, aan het werk zijn gegaan. Voorts hebben -zich eenige stakers aange meld voor tewerkstelling; vijf van hen zijn tegen vandaag aangenomen. Te Sas van Gent is de toestand weer rustig; de marechaussee patrouilleert voortdurend. Werkwilligen uit België zijn niet meer gearriveerd en voorloopig ko men er ook geen meer, aangezien de direc tie der stijfselfabriek naar zeggen bezig is met de organisatie der werkhervatting met behulp van nieuwe werkkrachten. Zaterdagochtend kwamen te Sluiskil met den trein uit Meohaten ruim 20 Fran sche werklieden aan het station, afkom stig uit de zasterfabrieken van de cokes- fabriek. De stakers hadden hier waar schijnlijk de lucht van gekregen en waren ten getale van ongeveer 100 aanwezig, om de Franschen te bewegen, of zoo noodig te verhinderen, om werk te nemen aan. de fabriek. De aanwezigheid van een zestal marechaussée's verzekerde den menschen echter een' vrije beslissing, zoo- dat ze ongehinderd op het terrein arri veerden. Sa|3 van 'Gent De eerste' wagens bieten zijn aan de suikerfabriek alhier aangeko men en tevens reeds gelast. De suiker- campagne nam van morgen een aan vang bij de Eerste Nederlandsch© Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek. Bij de oude suikerfabriek heeft dit jaar geen campagne plaats, (M. Ct.) St Lauirein». Vrijdagavond had alhier een bijeenkomst plaats van' eenige per sonen teneinde de oprichting van een' Oranjevoreeniginig voor te bereiden. Heit denkbeeld had algemeen© sympathie. Be- sloten werd Vrijdag 18 October a,s. een algeaneene vergadering te houden. Allo ingezetenen boven de 18 jaar zullen wor den uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Het ligt in da bedoeling een dorpsfeest te organiseeren ter gelegenheid van1 den 50en jaardag van H. M, de Koningin. Men stelt zich voor de feeste lijkheden te doen plaats hebben op een anderen dag dan waarop het feest in Middelburg zal worden gehouden. voudig weg. „En dan was ons boeltje ook vernield. Nu is er geen ruit stuk en de kippen zijn er allemaal nog. God zij gedankt I Zoolang de Franschen in de buurt zijn, blijven wij het zóó doen. Maar wij moeten niet denken, dat het altijd zóó goed zal gaan. Deze officier leek mij een fideele kerel. Zóó zullen zij allen niet zijn. Zeg, Gerbrand, kijk dóór eens!" De boerin wees in de verte, waar wol ken rook omhoog stegen. „Brandende boerderijen," zeide hij som ber. ,,'k Wil eens even op den zolder zien." „Komatt jullie maar naar beneden, Els en Aal," liep de boerin. „Ze zij'n weg." Eenige «ogenblikken later keerde de bber terug. „De boerderijen van Van Engelen en Petersen staan in lichte laaie," berichtte hij. „Arme menschen. Wat moeten wij dan toch dankbaar zijinl Naast God, hebben wijl het aan jou te danken, Bertl" „Niet te vroeg juichen", zeide zij. „Er kan nog meer van dat ongewenschte be zoek komen. Maar die arme menschen moeten zoo spoedig mogelijk' geholpen worden, Gerbrand. Zijl moeten zoolang maar op „Gelrehof" komen. Daar komt Diermansz dwars do,or de gerst aanhollen. Wat zou die hebben?" „Bij Van Engelen en Petersen staat do boel in brand," schreeuwde Diermansz «J vin v«rr«, „Dis brand»tichten zijn «1 lereeke. Naar men ons meldt, is de bekende natuurkundige, Dr de Man, al hier woonachtig, opgenomen in het Gast huis te Middelburg, teneinde aldaar een ernstige operatie te ondergaan. 'e H. Abfakerke. In de raadsvergade ring van Zaterdagnamiddag was afwezig dhr Tolhoek met kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat bp kas opname door B. en W. bij den gemeente ontvanger boeken en kas in orde zijn bevonden en dat Dinsdag j.l. de Commis saris der Koningin' een officieel bezoek aan de gemeente heeft gebracht waarbjj in de gemeente-administratie alles in orde is bevonden. Ingekomen is een verzoek van P. de Koster om vergoeding bedoeld in art, 13 der Lager Onderwijswet voor zijn te Kwa- dendamme op de R.K. sohóol schoolgaand kind. Wordt besloten eerst een onderzoek in te stellen of de afstand tot de school wel de vereischte 4 K.M. bedraagt. Daarna wordt de gemeentebegrooting voor 1930 behandeld en onveranderd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 17377.401/2 met een post van onvoorzien van f 211.46 en een plaatselijke inkomsten belasting van f4200, zijnde f200 meer dan voor 1929. De heer Van Weele maakt aanmerking 'Op de voorgestelde reparatie der vloeren in de schoollokalen, hij acht die voor alsnog niet noodig. De voorzitter en wethouder Braam be strijden dit. De vloereu zijn verre van goed en door de nu- voorgestelde wijze van' repareeren wordt voorkomen, dat met een paar jaar geheel nieuwe vloeren zul len moeten worden gelegd dat beduidend meer zou kosten. Bij de rondvraag wordt gewezen op den minder goeden toestand van den Lan- geweg, en wel in de bochten, veroor zaakt door het rijden der autobussen. De voorzitter zegt zooveel mogelijk voorziening toe. Wethouder van. 't Westeinde wijst op de wenschelijkheid van het rooien van zieke olmeboomen op Baarsdorp. Zal wor den nagegaan wat daaraan te doen is. Daarna sluiting. Grifps'kerke. Vrijdagmiddag is alhier het nieuw benoemde hoofd der Chr. School, de heer B. G. Groot Nibbielink, gekomen v,an Culemboig, geïnstalleerd. De voorzitter der schoolvereeniging, de (heer J. H. Geschiere sprak na opening op gewone wijze-over de wisseling des! levens en de vastheid van Gods Woord, dat leert, dat door gehoorzaamheid de eerste beginselen des wegs worden ge leerd, en dat wie uit dat woord put, vrucht zal mogen aanschouwen op zijn werk, dat in dit geval in band met de ouders dient verricht. Op zijn verzoek zang men Psalm 1211, waarna dhr Groot Niibbelink het w,ooi(d' verkreeg en na zijin danik voor de benoe ming en de gesproken wenschen geuit te hebben de aandacht vestigde op de taak van het onderwijs dat aanvullen moet wat de ouders om vele redenen niet zelf kunnen doen. Maar het gezin moet het middelpunt blijven en gewaakt moet worden tegen het pogen van revolutio naire kringen om door school voeding en kleeding enz. het kinld aan het gezin te ontfutselen. Ouders en onderwijzers moeten Samen een eenheid vormen en het kind op voeden ter eere -Gods, toegerust tegen de macht der zonde. Een biddend volk moet gekweekt. Spr. aanvaardt zijn nieu wen werkkring in diepe afhankelijkheid van God, aan wiens zegen' het al is ge legen. Be heer Fraanje spimlc een. woord van welkom, namen» bet personeel en Ttó kinderen die dit lokaal op zulk ©en prach tige wijze hadden helpen versieren met bloemen, planten en guirlande», en uitte de beste wenschen voor een prettige ze genrijke samenwerking. Vervolgens spraken nog 'de heer C. Wit, inspecteur van het L.O., inspectie Mid delburg, de Burgemeester J. J. .de Kclijzer namens het Dagelijksch bestuur der ge meente, Ds J. Dijkstra en de heer A. Ge- i n Mn ll i weg. Ga je mee kijken?'Misschien kunnen wij nog helpen. Je hebt toch ook die scha vuiten al gehad? Hebben ze niets gedaan? Hoe is het mogelijk I" Hij was nu vlak bij en keek verbaasd om zich heen. „Bij1 ons is de 'boel kort en klein geslagen. Zijl zagen wel dat wij, roomsch waren, maar dat kon de schavuiten niets schelen. Ge lukkig zijn wij ongedeerd en de brand is er niet ingestoken. Hoe komen jullie. „Dat vertellen wij later wel eens," zei de de boerin haastig. „Loopt nu maar gauw naar Van Engelen en Petersen." „Maar jullie dan?", vroeg Van Gel deren, even weifelend. „Wij redden ons wel. Het schijht, dat op iedere boerderij een troep ruiters is los gelaten. Voorloopig zal er wel niets ko men. Neemt elk een paard, mannen." De béide "boeren draafden door het mulle zand, dat hoog opstoof. En op de dringende, herhaalde vraag van Dier mansz vertelde de boer van „Gelrehof" in korte woorden, hoe het bij hem was toe gegaan. „Je hebt toch een wijf, Van Gelderen 1" zei de ander bewonderend. „Dat is toch verstandig bedacht." ,,'k Had er eerst niet veel trek in, om dat ik het laf vond- Maar nu moet ik erkennen, dat het zóó hot beste was". „Natuurlijk. 'kWou, dat ik het ook gedaan had! Daar loopen do Van Enge- liaa orir hit arf. Z* zjjn ar gelukkig schiere, waarna de "heer Groot Nibbelink deze bijeenkomst met dankgebed sloot Vele ouders en belangstellenden waren tegenwoordig. Indrukken van de Bondsvergadering van Patrimonium te Groningen. Tweeërlei menu. Twee momenten van deze algemeen© vergadering waren verrassend, n.l. dh wijdingssamenkomst in de Martinikerk en de diaarop volgende begroetingssamen komst, en de lunch, die door de Co- operatie „Samenwerking" aan de afge vaardigden is aangeboden. De wijdingssamenkomst bracht de goede stemming om dankbaar te herden ken, en zoowel de feestrede van de® bondsvoorzitter als het slotwoord van ds Vermeulen heeft nadruk gelegd op den zegen waarmede de arbeid van Pa trimonium is bekroond. Deze dankbaarheid moest zich in feest vreugde uiten, en de jubileerende afdee- ling heeft dit gevoeld, en alles in het werk gesteld om het den afgevaardigden aangenaam té maken. De begroetingsavond was prettig, er heerschte een feestelijke stemming, die verhoogd werd door de muziek van het Patrimonium-gezelschap, doch de lunch die 's Woensdags werd aangeboden heeft zeker wel aan de verwachtingen, vol daan. Het beteekent dan ook wat om aan eenige honderden menschen iets derge lijks aan te bieden, en de gastvronw moest wel de beschikking hebben over een ruime beurs om iets dergelijks te kunnen doen. De Groningers hebben getoond, dat jjij gulle gastheeren zijn, en bovendien kre gen wij den indruk bij het lezen van bet menu 'dat de broeders In Groningen niet voor de eers'te maal iets dergelijks hebben samengesteld. Reeds het lezen van het menu bracht vroolijkheid, al vie len de gerechten, gezien de aankondi ging, bijzonder mee. Zonder twijfel is dit onthaal door ieder zeer op prijs gesteld, trouwens diegenen, die het woord voerden, hebben duidelijk doen uitkomen, dat 't gewaardeerd werd- Toch was de voorzitter niet op zijn ge mak, want hij moest zorgen, dat de agenda afgewerkt werd, en nog restten de vraagpunten van de afdeelingen, en daarom maande hij aan om ,op lijd te gaan beginnen al gaven niet alle afge vaardigden blijk van dit op prijs te stel len. Toch kreeg hij het gedaan om op tijd te beginnen, en ook om de agenda binnen den gestelden tijd af te werken. Daarbij heeft hij sterk gewerkt met rant soeneering van den tijd, die zóó kort was toegemeten, dat voor breede bespreking geen tijd was. Wat ook niet noodzakelijk was. De ingediende voorstellen waren niet zoo belangrijk, enkele zelfs min der gelukkig; wij denken aan het voorstel Den Haag over het zitting hebben van personen boven de 60 jaar jn het Bomds- bestuur, welke men meende verplicht te moeten laten bedanken. Gelukkig dat momenteel de zaak voor het Bondsbestuur eenvoudig was, omdat dergelijke per^pnen geen zitting hebben. Van meer belang was het voorstel Utrecht over de Geref. en andere Man- nenvereenigingen. Waarschijnlijk heeft men in Utrecht to kampen met minder belangstelling voor Patrimonium als voor dergelijke vereenigingen. Toch kwam bet ons voor, dat het prae- advies van het Bondsbesltuur zóó gesteld was, dat 'daarmede accoord kon worden gegaan. Want moeilijk kan men toch actie tegen 'deze vereenigingen gaan voeren: wel kan men trachten de grenzen af te bakenen om ieder op zijn eigen terrein te laten blijven. Of dit echter wel moge lijk zal blijken, zal1 de toekomst moeten loeren, doch voordeel in. 'den zin zooals het „Geref. Mannenblad van October, ap .10, publiceert namens het Verbond van Geref. Mannenvereenigingen,, zien wij' in deze voor Patrimonium nog niet. Toch bleek, dat meerdere afdeelingen ook mindere belangstelling constateerden sinds de "Mannenvereonigingeni opgericht werden en aan invloed wonnen. Laat het ons niet weerhouden, om op sociaal terrein, en 'dan inter-kerkoljjk mede te helpen om de komst van het Ko- allemaal. Kijk toch eens aan: de heele boerderij brandt tot den grond toe af. Wat een verlies, wat een verlies I" Van Engelen bleek kalm tc zijn. „Er is niets meer te redden, hier, mannen. Misschien bij Petersen nog. Wij zijn allen ongedeerd. Wonder boven won der. Wat een schavuiten. Het is het grootste ontuig, dat er bestaat op de wereld. Zij moesten allen over de kling gejaagd worden. Ik zeg tegen Jan: „Jij gaat vandaag nog weg en ziet Dieren te bereiken. De Prins kan wel mannetjes gebruiken". Rijdt maar verder, mannen. Bij Petersen is misschien nog wat te doen." „Voorloopig gaan jullie maar naar mgn boerderij", zei Diermansz. „Dan kunnen de Petersen op „Gelrehof". Wjj moe ten elkaar helpen." Voort reden zij. Om bij Petersen een tooneel te zien, dat hen de keel van schrik dichtsnoerde. „Daar ligt Sanne.DSAr, vlak bij de deur", schreeuwde Gerbrand van Gel- deren mot heesche stem. „Zou zij dood zijn? Maar dat is toch verschrikke lijk", Hg maande het paard tot spoed aan. Straks valt de heele gevel op haar. Hoor dat gekraak en geknetter eens. „En daar liggen Petersen en zijn vrouw, dfihrl" nop Diermansz. „Vooruit, vooruit, hier is hulp noodig. ,Wat ge lukkig, dat wij gegaan zijnl" Wuinige tellen daarna «tonden ze bg BS! Er wordt de laatste jaren op inter nationaal gebied ontzaglijk veel geconfe reerd en geredeneerd en gerapporteerd, zonder dat groote resultaten worden be- reikt. En dat komt, omdat men de zaken verkeerd aanpakt Mac, Donald, die naar Amerika is ge reisd om met Hoover over belangrijke vraagstukken te onderhandelen, doet het anders en beter. Een telegram uit Londen, waarin van do hartelijke ontvangst van Mac Donald gewag wordt gemaakt, vertelt het ons: „De onderhandelingen iusschen Hoover en Mac Donald zullen beperkt blijven tot het bevorderen van de toenadering tot do beide naties. Alle aangelegenheden, die geschillen in zich houden „of tot tegen stellingen kunnen leiden, zullen geen. on derwerp van bespreking uitmaken". Zie, dat is de methode. Alleen praten over dingen, waarover men het eens is. Ik durf dan ook voorspellen, dat de onderhandelingen een schitterend ver loop zullen hebben. OPMERKER. ninkrijk van God te bevorderen. Slechts als wij ons werk in dat licht bezien heeft het waarde. En dan hindert het aantal niet, al wenschen wij dit groot Daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat wij de waarde van het aantal onderschat ten, want juist was dit het uitgangspunt van het voorstel, n.l. het niet genoegzaam winnen van leden, dat Utrecht bewoog, om het vraagstuk op de agenda te plaat sen. De agenda was met dit laatst behan delde voorstel afgewerkt. Een enkele opmerking tot slot. Patrimonium heeft te Groningen enkele goede dagen gehad. De afd. had er zeker alles op gezet, de eerste maal, dat <1© ver gadering in Groningen gehouden werd, deze zoo goed mogelijk te doen Slagen. Gezien het feit, dat een jubileum werd herdacht, was dit te waardeeren, en toch wagen wij de aanmerking te maken, dat andere afdeelingen niet op deze wijze moeten voortgaan. De mensch heeft nu eenmaal neiging, om niet voor anderen te willen onderdoen en wij vreezen, da.t men wil trachten ten minste hetzelfde als Groningen te doen, hetgeen jjnnoodig, maar m.i. bovendien ook niet gewenscht is. Onze jaarvergaderingen moeten gehou den worden, om de alg. zaken zoo vol ledig mogelijk te bespreken en om de juiste besluiten te nemen. Daarvoor is eerste vereischte, dat er voldoende tijd is om de zaken rustig te bespreken. In dit geval heeft de agenda moeten lijden door allerlei, dat op zichzelf zeer- aangenaam is, doch wat ook gemist kon worden, althans in mindere mate kon worden gedaan. Daarmede willen wjj niets afdingen op hetgeen gedaan is, de broeders in Gro ningen hebben alles gedaan om hot nut tige met het aangename te verbinden, en daarvoor zijn wij hen zeer erkentelijk. Doch een ontvangst als te Groningen moet uitzondering blijven, anders ?al het zeer bezwaarlijk zijn voor andere afdee lingen om de algemeen© vergadering te ontvangen, en nog bezwaarlijker om een agenda af te werken. Doch afgezien daarvan waren het mooie dagen in Groningen, die ongetwijfeld lang zullen voortleven bij hen, die ze meei- maakten. Alle hulde aan den wakkoren voorzit ter dhr L ut ter, die de ziel van alleö was. Wij Zeeuwen hebben in het Noorden kunne» zien, waartoe samenwerking in staat is, Wanneer slechts een gedeelte van het daar verrichte werk hier kan worden gedaan, dan zijn wij dankbaar. Mogen de komende wintermaanden ook voor P. in Zeeland voordeelig zijn. Onzerzijds wordt daar met kracht aan gewerkt; wij hopen, dat de winst daarmede in overeenstem ming moge zjjn. M. H. den boer en Sljjn, vrouw, die stevig ge bonden daar lagen, en blijde keken, toen zij zagen, wie er gekomen waren. Maar de boer van „Gelrehof" liep op Sanne toe, nam de schier levenlooze gestalte in zjjn sterke armen en droeg haar ver weg van het brandende huis, dat ieder oogenblik kon instorten. Zoo nu en dan opende, tijdens het vervoer, "het meisje de oogen. „Goddank, zij leeft nog", mompelde de boer. Toen hij zijn last had neergelegd, dicht bij het damhek, in het .gras, kwamen ook Petersen en zijn vrouw aangestrom peld, stijf van het gebonden-zijn, maar overigens ongedeerd. „Is Sanne dood?" stamelde de boerin. „Neen, neen", haastte zich Van Gel- deren té antwoorden. „Help haar zoo goed mogelijk. Daar komt zij al tot be wustzijn 1" Inderdaad opende Sanne de oogen en glimlachte flauw, toen zij vader en moe der ongedeerd zag. „Zijn zij weg?" vroeg zij fluisterend. Óp dat oogenblik stortte met donderend geraas het brandende gebouw in. De be zitting va.n Klaas Petersen was verloren. Als wezenloos staarde hij er naar.... (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5