Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Fransche kiemen, waarop met duidelijk» lettersAristide Briand. Er heerschta een zware, Indrukwek kende stilte, toen vijf minuten voor elf de deur van de presidentsloge openging en president Von Hindenburg in het zwart gekleed met de in diepen rouw gehulde echtgenoote van Stresemann binnentrad. Op hem volgden de zoons van Strese mann. Toen zij hadden plaats genomen, begon de rouwpleclitigheid met muziek van het Berlijnsche Philliarmonisch Or kest, die de Beethovenouvexture Cori- olan speelde- Nadat de tonen van dit indrukwekkende stuk waren verstorven, trad rijkskanselier Muller paar voren en sprak een redevoering uit. Spr. wees o.a. op hetgeen Stresemann mede had helpen bereiken. Duitschland is nu een rijk, dat als groote mogendheid is erkend, zij het dan niet op het gebied van de bewapening. Het Duiische volk, dat aan het einde van den oorlog door een muur van haat was omgeven en van de gemeenschap der overige beschaafde wereld was bui tengesloten, staat heden ten dage in deö kring der volken met gelijke rechten. Zeker, Duitschland bloedt nog uit vele wonden, doch alleen een dwaas zou kun nen ontkennen, dat Duitschland in deze zes jaar een stuk is vooruitgegaan- Aan deze opkomst heeft Gustav Stresemann een groot aandeel gehad. Hij werkte mede aan het tot stand komen van Locarno. Locarno heeft thans veel van 'zijn vroe ge ren glans verloren; joch kan niet wor den ontkend, dat door dit verdrag, de beletselen voor de gezonde ontwikkeling van Europa uit den weg zijn geruimd. Na Locarno volgde Duitschlands lid maatschap van den Volkenbond met een vasten zetet in den Raad. Te Genève heeft hij het gezag van Duitschland versterkt en er met al zijn autoriteit naar gestreefd den waar ach ti- gen geest van den Volkenbond te doen zegevieren. Zijn naam blijft verbonden aan. de Lon- densche conferentie, waar tot het Daw es plan en de .ontruiming van het Roer gebied werd besloten. Het is de groote tragiek van Sf.rese- mann's leven, dat hij de Duitsche be vrijding aan den Rijn niet meer heeft mo gen aanschouwen. Dit alles maakte hem tot ver óver da grenzen van zijh land tot een van de populairste mannen van onzen tijd. In de vereering, die hem ten deel viel does den Nobel-prij's en het eere doctoraat van Öe Heidelbergsche Universiteit, heeft, men de beteekenis van zijn persoonlijkheid tiaar waarde weten te schatten. Wij nemen van hem afscheid In het bewustzijn, dat wij in hem een groeit Staatsman, een bekwaam leider en een voortreffelijk mensch hebben verloren. De rede van Hermann Muller werd onder indrukwekkende stilte aangehoord. Intusschen nam de tocht naar de begraaf- v plaats een aanvang. Op het Plein van de Republiek was hef ongeloof el ijk vol geworden. 'Honderddui zenden wachtten met ontbloote hoofden op de uitvaart, op een afstand gehouden door een leger van agenten. Precies om twaalf uur begonnen de frommels te roffelen. De kist met de rijksvlag verscheen bovenaan He trap. In doodsche stilte ontving het Duitsche volk het stoffelijk overschot van zijn minister, dat zeer langzaam werd ge dragen naar den "gereed staanden open lijkwagen, die op het vrij gehouden deel van het Plein stond. Terwijl de trommels roffelden, klonk plotseltfng een veel Zwaarder geroffel door de lucht. Boven de menigte verscheen de geheele luchtvloot van de Lufthansa. Zij bracht een laatsten groet aan den gestorven minister. Onmiddellijk achter den wagen liep rtikspresident Von Hindenburg, dan volg den de zoons van Stresemann, en daar achter de gezanten, van de buitenlandsche mogendheden, staatsraden, studenten- korpsen, rijksdagleden en deputaties. Stapvoets ging het naar het kerkhof Soor dicht bezette straten, waar iedereen het hoofd ontblootte. Door de Brandenburger Tor ging de etoet over het Pariser Plein naar de Wil- helmstrasze, tot het ministerie van 'bui tenlandsche zaken, waar een kort op onthoud plaats had. De stoet stond stil onder hef venster van het ministerie, waar Stresemann zes jaren heeft gewerkt. Tijdens het oponthoud luidden de klok ken van de omliggende kerken- Daarna ging het verder naar het kerkhof. Slechts de familieleden en enkele vertrouwde vriendenvergezelden het stoffelijk over schot naar de groeve; buiten bleef de menigte wachten tot de familie terug keerde, die met ontbloote hoofden eer biedig door de wachtenden werd begroet. Op het kerkhof werd het lijk eerst naar een kapel gebracht, waar de hofprediker Kessler een korte rede hield. Onder de tonen van „Deutschland, Deutschland, über alles" werd de kist in de groeve neergelaten. Korte berichten. Binnen ongeveer eetn maand zal tot biet uitschrijven der aanbesteding van de werken voor het graven van den' tunnel onder de Schelde worden overgegaan. Met de uitvoering der werken zou in de tweede helft van 1930 een begin worden gemaakt. De New-Yorksche spoorwegmagnaat Howard Elliot, overleden op 8 Juli van het vorig jaar, blijkt een vermogen te hebben nagelaten van twee en een kwart iniUkwn dote. Lloyd George ia ta Nottingham on gesteld geworden. Hjj heeft een zware koude gevat en moet hooge koorts hebben en een abnormalen pols. De Belgische zeeliedenbond beeft In een te Antwerpen gehouden vergadering een voorstel aangenomen, waarbij aam alle zeelieden, die onder Belgische, vlag varen, een loonsverhooging wordt toe gestaan van zeven percent met terug werkende kracht tot 1 Uctober. De regeering te Belgrado heeft be stolen tot het aanleggen van pen ka daster in Servië en Montenegro. Het zal een gebied van ongeveer 9000 are om vatten; het werk en de daarvoor noodige metingen zullen binnen tien jaar door TsjecSio-Slowaaksche landmeters en in genieurs worden uitgevoerd. Volgens een bericht uit Londen is" in Groot-Brittannië en Ierland door de branden van de laatste maand een schar^ van niet minder dan 1.126.000 pond ster ling aangericht. De schade gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar wordt in totaal geschat op 9-570.000 pond. Vorig jaar circa 6.070.000 pond. De groote toename der brandschade wordt toegeschreven aan de droogte. Tn Bolivia zou een revolutionaire beweging gaande zijn. Men zegt, dat vice- president Saavedra te Santa Cruz in hechtenis is genomen en dat de oud- president Montez een toevlucht heeft ge zocht op het Chileensche gezantschap- Het Transvaalsche congres van Me nationale partij te Pretoria heeft Vrijdag een motie tegen het vrouwenkiesrecht aangenomen. De noodlanding van het tweede vliegtuig. Aneta «eint d.d. 4 October uit. Med an; Be „Sumatrapost" verneemt uit Pa- dang, dat do piloten van het tweede post vliegtuig na een vermoeienden tocht eer gisterenavond te Penang zijn aangekomen. De oorzaak van de noodlanding te Satul is to zoeken in het ongunstige weer, waar door de vliegers het eiland Langkawi, ten Noorden van Penang gelegen voor Penang aanzagen en daardoor te vroeg afbogen voor Modan. Toen na anderhalf uur vlie gen de kust van Sumatra nog niet in zicht kwam, werd wegens gebrek aan benzine teruggekeerd. Bij de landing op een mod- derigen weg werd het onderstel en de schroeven beschadigd. De piloten vertrok ken gisteren met een speciaal daartoe ge charterd schip naar Satul om het toestel naar Penang en vervolgens naar Tandjong Priok to verschepen. Nationale commissie tegen hef alcoholisme De jongste vergadering van de Nationa- le Commissie tegen 'het Alcoholisme werd, naar do „N. Pr. Gr. Crt." meldt, voor het eerst sinds vier jaren, gepresideerd dooï haren voorzitter, Prof. Dr J. R. (Slotema- 'ker de Bruine, die in zijn openingswoord dank bracht aan Ds Montijn voor het ge durende zoo langen tijd waarnemen van zijn functie. Voor verder begonnen werd met het af werken der agenda, besprak de voorzitter enkele belangrijke feiten die zich hadden voorgedaan gedurende den tijd, dat hij niet zelf aan het N.C.A. werk deelnam. Hij wees allereerst op de belangrijke bij eenkomst in Januari van dit jaar onder zijn leiding in Den Haag gehouden van vooraanstaande mannen op het gebied der drankbestrijding uit verschillende landen, met als gevolg een nota, die in Genève overhandigd zal worden en voor den Vol kenbond de belangrijkheid van het alco holisme en zijn bestrijding in het licht stelt. Vermeld werd de teleurstelling, ge wekt door het met verder in behandeling nemen van de ingediende drankwetsher ziening. Eindelijk werd de aandacht gevestigd op het feit, dat het ledenaantal der drankbe- strifdersvereenigingen de laatste jaren niet voldoende aanwas vertoont. Dit zal onge twijfeld mede te danken zijn aan de na- oorlogscfhe inzinking van het idealisme, die we op allerlei gebied zien intreden; slechts de jeugdbeweging 'kan op vooruit gang roemen. Aan de Directie der Ned. Spoorwegen zal verzocht worden de alcoholreclame voortaan uit den reisgids weg te laten. Getracht zal worden een onderzoek in te stellen naar het alcoholgehalte van te koop aangeboden alcoholhoudende zoetigheden. Naar de in ons land geldende tapverboden en de gevolgen daarvan zal mede een on derzoek worden ingesteld. De staking te Zaandam. Het einde. Zaterdag zijn de werkwillige arbeiders naar hun woonsteden teruggekeerd. De Zeeuwen, die te Zaandam werkzaam waren aan de houtwerven in het West- zijderveld, zijn des morgens per spoor met de eerste gelegenheid vertrokken. Des namiddags volgden de bewoners der Zui derzeeplaatsen, die eveneens aan de in het Westzijderveld gevestigde houtzaken te werk waren gesteld. Ook deze gingen per spoor heen. Ten slotte zijn de werkwilligen', die op het z.g.n. eiland verblijf 'hielden en in dienst van de firma's William Pont en Schuddeboom waren, tegen twee uur per dekschuit en onder bescherming van po- litiebooten vertrokken. Er deden' zich bij het vertrek geen incidenten voor. Ongeveer veertig werkwilligen van el- dors, die in vasten dienst waren genomen en over de verschillende houtfirma's ver deeld zijn, bleven achter. Da etakera dia vandaag direct te- plaatst konden worden ontvingen daartoe een schriftelijke oproeping. Van de rijksveldwachters, die tijdens de staking te Zaandam gedetacheerd wa ren, zijn reeds ruim dertig vertrokken. De postvluchten naar Indië. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het darde postvliegtuig gisteren te 5 u. 47 pl. tijd uit Constantinopal is vertrokken en te 12 u. 60 pl. tijd te Aleppo is aangekomen. Alles wed aan boord. Heden' wordt da reis voortgezet. De tocht van de Graf Zeppelin. De K.L.M. heeft besloten belangstel lenden in da gelegenheid te stallen het luchtschip Graf Zeppelin, dat op 10 Oc tober een bezoek aan ons lam brengt, per vliegtuig te begeleiden. Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam zullen vliegtuigen opstijgen om het lucht schip tegemoet te gaan. Van Amsterdam uit zal getracht worden de ontmoeting boven Utrecht te doen plaats hebben en van Rotterdam uit boven Leiden. De vluchten duren circa één uur. Het beperkte aantal beschikbare plaat sen maakt spoedige aanmelding voor deel neming aan de tochten aanbevelens waardig. De Voorzitter van de Tweede Kamer. De heer D. Hans schrijft in „De Vrij heid" (lib.), dat men zich niet ongerust behoeft te maken over de vraag, of Mr van Schaik, de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer het er goed zal afbren gen. Want dat doet hij stellig. Ik ken weinig leden in het parlement, die zich enkel en alleen door hun be kwaamheid een zoo voortreffelijke repu tatie hebben verworven als hij. Da Kamer erkent hem als een van haar knapste koppen. Dit is een bewijs hiervan: dat men waarlijk niet voel behoeft to .spre ken, om zich een positie te scheppen. Want een veelspreker was de heer van Schaik allerminst. Feitelijk sprak hij slechts enkele malen in een zittingsjaar. Hij wa§ altijd een .van die figuren, bij wien men niet teil, maar weegt. „Wordt eikenschors bij 't pond gewogen, men •weegt kaneel bij 't lood". Dan is er nog dit: de heer van Schaik is nu net precies het tegenovergestelde van een Streber. Immers hij is al eenige malen minister kunnen worden, maar hij heeft telkens bedankt En ik ben overtuigd, dat het moeite heeft gekost hem te bekeeren tot het voorzitter schap. Zoo is deze man in geen enkel opzicht cliché. Hij draagt een eigen merk. De rede, waarmee hij het voorzitterschap aanvaardde, legde daar opnieuw getuige nis van af. Wat hem den ridderslag geeft is het mooiste, dat een mensch in het le ven bereiken kan: persoonlijkheid: De schaduw, die over zijn benoeming valt, is dat deze gravende geest nu aan het eigen lijke parlementaire werk is komen te ont vallen. De landarbeldensafaking Irt Groningen. De heer Buiskool, bij'zonder bemidde laar in het landbouwocnflict te Oostelijk Groningen, had naar „Hot Volk" meldt Zaterdagmiddag dei betrokken werkgevers- en werknemersbesturen npgmaals tot een bespreking uitgenoodigd. Alle betrokken partijen hadden aani aa uitnoodiging gei- volg gegeven. De besprekingen duurden! slechte kort. Nadat de werkgeversbesturen hadden me degedeeld niet te kpnnen treden in voor stellen, welke loonsverhooging zouden in houden voor dit oontractjaar (tot 1. Mei 1930), behalve dan voor het aardappelen- roioieo voor !enkele dorpen, stelde 'ae be middelaar aan beide partijen de vraag, hoe zij dachten over een loonsverhooging van 10 pet. voor hef contractjaar 1930 1931, met een arbitrale uitspraak over de al tof niet toekenning eener loonsven- hooging vqor het tijdvak tot 1 Mei 1930. Van werkgeverszijde werd .arbitrage af gewezen. Het werknemersbestuur ver klaarde zich bereid de vraag van arbitra ge aan zijn leden ter beslissing voor te leggen. Onder die omstandigheden zei- de de bemiddelaar geen voorstellen in de richting van arbitrage te zullen doen. De beide werkgeversbesturen deelden toen méde, dat 'zij nog bereid waren aan11uui leden met gunstig advies voor te leggen het bemiddelingsvoorstel, dat 20 Augustus IJ. door den heer Buiskool was ontworpen, en dat toen door de werkgevers was aanvaard, maar door de stakers werd verworpen. De werkgevers besturen achtten thans echter een refe rendum onder hun leden noodzakelijk, in verband" met de gewijzigde omstandig heden en de intusschen weer verlaagde koren prijzen. Dat bemiddelingsvoorstel hield in voor dit jaar: voor het koren- zichten een loonsverhooging van 15 pet. era voor het aarrlappeleinxoioien in een 4- tal dorpen van 6 k 13 pet., voor de peri ode 1 Mei 19301931. een algemeens ver hooging van 10 pet, en verder: geen rankune, bij hervatting van het werk vertrek van alls onderkruipers van el ders, handhaving van' allo bestaande ge woonten en gebruiken. Van dat voorstel vervalt thans het ver hoogd tarief voor hef korenzichten, wijl deze werkzaamheden zijn afgeloopen. De vertegenwoordigers van den Land- arbei|dersbond deelden mede, dat zij zich over het opnieuw gedane bemiddelings voorstel nader zullen beraden. Het hoofdbestuur van den Landarbei- dersbond heeft al do besturen ,der 17 afdeelingen in het stakingsgebied in een heden to houden vergadering bjj'eonge- r oopen. Dinsdag en Woensdag vinden verschillende staÜngsvergaderingen plaats. Goes. In de Zaterdag gehouden ber stuursvargadering van V. V. V. kwam ook de vraag aan de orde, of het niet weaschelijk zou zijn, dat deze vereeni- ging het initiatief nam, of althans den stoot gaf tot het organiseeren van fees telijkheden ter gelegenheid van den 50- sten verjaardag van H. M. de Koningin in 1930. Medegedeeld werd echter, dat een paar Buurtvereenigingen zich reeds gewend hadden tot het Hoofdcomitó met het verzoek, deze zaak eens aan te .pakken. In verband daarmede meende het bestuur van V. V. V. een afwachtende houding te moeten aannemen. Het gaat wel langzaam hier in Goes, maar er komt dan toch eindelijk wat actie op dit gebied. Wij zijn benieuwd, met welke plannen het Oranjecomité zal ko men en vooral ook wanneer het met plannen zal komen. Hansweert. De Belgische sleepboot „Chenee" met sleeptrein van Dordrecht naar Antwerpen, heeft onderweg machine- schade bekomen. Door de sleepboot „Se- raing" van dezelfde reederij is de sleep naar Antwerpen gesleept. Krabbendijke. Bevolking. Ingeko men: 2, P. Grootendorst en gezin, van Leiden; 6, A. C. Hertogh, van Bergen op Zoom; 16, M. M. van Boven, van Rilland-Bath; 17, P. A. Philipse, van Eind hoven; 20, Th. E. Versloot, van Terneu- zen; 25, C. H. Verheijke, van Boskoop; 28, Jasper Goedbloed, van Middelburg; 30, C. van Houdt en gezin, van St. Anna- land. Vertrokken: 4, Jannetje IJda Klap, naar Hocgeveen, Wilhelminastraat 41; 10, Geesje André, naar Groningen, Jozef Is- raëlstraat 52a; 16, Johannis van Oers, naar Kapelle; 23, Willem Timmerman en gezin, naar Berkenwoudo; 23, Jannetje Lobbezoo, naar Berkenwoude. 's-Heer Arendskerke. Alhier heeft zich op onderscheidene plaatsen de vlekziekte onder de varkens voorgedaan, echter tot op heden niet met doodelijken afloop. Oud-Vösserneer. Vrijdagavond is de ka bel voor ,de electrische verlichting der gemeenten Oud-Vossemeer, St. Ann ar land, Stavenisse en Poortvliet, door de Eendracht gelegd; de stroom, door de P.Z.E.M. geleverd, wordt betrokken van de P.N.E.M. te Geertruidenberg en' zal hoogstwaarschijnlijk op 1 Deo. e.k. kun nen verstrekt worden. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Colijnsplaat, D. Los te Sdher- penisse, H. F. Pasma te Steonwijkerwold en W. Reus te Wes fckapelle. Beroepen te Eemnes-Buiten, W. L. Mul der te Voorthuizen. Te Heenvliet, J. H. Mol van Charante, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Waddinxveen, P. de Looze te Renkum. Bedankt voor Wilsum en Wilnis, H. Bout, cand. te Huizen. Voor Menaldum, H. P. Fortgens te Voorschoten. Voor Gies- sendam-Nederhardinxveld, B. G. G. Steenbeek te Wierden. Voor Wedder, J. R. Stratingh te Weert. Voor Bleiswijk, P. de Looze te Renkum. Geref. Kerken. Beroepen te Tuindorp-Oostzaan, Dr H. W. v. d. Vaart Smit te Zuid-Beijexland. Aangenomen naar Vries, W. J. van Enk, cand. te Kampen. Bedankt voor Hiliegom, L. Oranje Gz. te Laren. Beroepingswerk. Het daas. bestuur van 's-Gravenhage heeft in buiten gewone vergadering het protest, inge bracht tegen de verkiezing van gemachtig den van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente van 's-Gravenhage, wegens ver meende onwettigheid van de lijst van stemgerechtigden, ongegrond verklaard, omdat (het besluit der Synode de eindbe slissing van dit class, bestuur handhaafde en derhalve die lijst als „wettig" was er kend. Doordat binnen den bij de Regle menten gestelden termijn geen 'hooger be roep is aangeteekend, is 'hiermede de zaak geëindigd. De gekozen of herkozen 'leden van 'het 'kiescollege kunnen zitting nemen, en het beroepingswerk kan onmiddellijk worden hervat. De heer N. J. van Enk, theol. cand., die het beroep naar Vries aannam, deelt ons mede, dat hij gaarne tot begin Januari de Geref. Kerken zal blijven dienen. Christ. Geref. Kerk. Te Ss-Her- togenhosch worden, volgens de N. R. C r t. pogingen aangewend tot stichting van een Ohr. Gereformeerde gemeente. Een comité heeft zic-h daartoe gevormd, dat predikan ten uit genoemde kerk zal laten optreden. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het cand.-exa- men Theologie de heer K. A. Scheeree te IJmuiden-Oost. Slachtoffers der „Wikuna'-' 'breimachines in verzet. Wij heb ben reeds geruimen tijd geleden de aan dacht gevestigd op de practijken van de te Amsterdam gevestigde Naamlooze Ven nootschap tot productie van gebreide goe deren al3 huiswerk mot clo breimachine „Wi'kuna". t Dflaa onderneming adverteert op groote ONS ZONDAGSBLAD. Von verschillende zijden bereikte ons het verzoek een afzonderlijk Zondagsblad bij „De Zeeuw" te geven. De vorige week, onze lezers hebben het kunnen zien, zijn we met een bescheiden proef in deze richting begonnen. Aanvankelijk bestaat het Zondagsblad uit vier bladzijden. Wij hopen het echter zoover te brengen, dat het aantal bladzij den vermeerderd en de inhoud nog ver beterd wordt. Natuurlijk kunnen wij daarbij den steun van de lezers niet missen. Hoe grooter het aantal abonné's wordt, hoe meer wij kun nen doen om „De Zeeuw" uit te breiden en op hooger peil te brengen. Nu hebben we wat dit betreft niet te klagen. Het aantal abonné's klimt regelmatig en meer dan eens ontvangen wij mededeelin- gen waaruit blijkt dat wat ter uitbreiding voor ons blad gedaan werd, gewaardeerd wordt. Wij ziin daarvoor dankbaar. God heeft willen zegenen. En met opgewektheid gaan we dan ook, nu reeds de 44ste jaargang bereikt werd, vooruit, in het vertrouwen dat ook de le zers gaarne het hunne zullen doen, om de positie'van „De Zeeuw" nog meer te ver sterken, ons blad in staat te stellen steeds meer te doen voor de verbreiding van onze beginselen en de bevordering van de belan gen der Zeeuwsche bevolking, en 't zoo te maken tot HET blad voor Zeeland. schaal de „Wikuna"-breimachine, eni doet het voorkomen, dat ieder, die deze ma chine kontant voor f200 of op afbetaling, na storting van f100 met veertien ter mijnen van eik f10 koopt, voor deze on dernoming kousen en andere goederen kan breien, waarmede een verdienste van f 3.60 per dag zou 'kunnen worden bereikt. Do voorstelling van zaken, aldus „het Valk", blijkt misleidend te zijn, terwijl de .breimachine slechts een waarde heeft van ten hoogste f 30. De stakkerds, die zich lieten verleiden een machine te koopen, moesten reeds na de eerste aflevering van gebreide goe deren ervaren, dat de voorgespiegelde productie in geen enkel opzicht te halen is en dat de „Wikunia'konderneming bo vendien chicaneert door te beweren, dat het geproduceerde jjiet aan de edschen voldoet. Een groot aantal' dezer slachtoffers hoeft, reeds eonigen tijld geleden, o.a. te Amsterdam en te Rotterdam de cen trale recherche, in den arm ^genomen, maar hoewel ook de politie van oordeel is, dat de practjjkon van deze onderne ming in hooge mate bedenkelijk zijn, is de justitie er mo,g niet toe gekomen, deze door een Duitschèr geleide zaak, aan te pakken. Intusschen zitten de gedupeerden niet Stil. Een' hunner, de heer W. Leeflang. wo- nende te Amsterdam, beeft in samenwer king met een ander slachtoffer, den heer Elskamp, wonende te Rotterdam, een ac tie tegen1 de „Wikuna"-oinidememing in gezet. 'Naar eerstgenoemde meedeelde heeft zich reeds een groot aantal gedu peerden bij hen aangesloten en is deze zaak thans in handen gesteld van ©en rechtskundige. De Slachtoffers hobhen ook besloten om de verdere afbetaling van ,de brei- machine te staken. De meesten' hunner hebben behalve de gestorte f100 bij! den aankoop bovendien jeen aantal termijnen van f10 betaald en zij zijn terecht van oordeel, dat zij' door deze afbetaling der machine, die ten hoogste f30 waard is, reeds meer dan voldoende betaald heb ben. De onderneming beeft tot nu toe nog niemand voor den kantonrechter durven dagen. Welke gevolgen voor de „Wikuria"- onderaemiing uit de thans door do heeren Leeflang en Elskamp ingezette aktie, nog verder zullen voortvloeien, client ta wor den afgewacht. Op een feestvergadoriMg gestorven. In een Zaterdagavond doen de 's-Gravenhaagsche BiOekhandëlaarsver- eeniging ter gelegenheid van haar 75- jarig bestaan gehouden feestvergadering heeft zich een droevig geval voorgedaan. De boekhandelaar E, Noordijk, dezer da gen afgetreden penningmeester der ver- eeniging, die als lid van da feestcommis sie in de bijeenkomst zijn functie uit oefende, is daar plotseling overleden. Do vergadering wierd daarna in stilte jge- sioten. De korte haren. Uit de Vrouwenrubriek van „Woord en Geest" Vraag. Mag een Christin haren doch ters toestaan het haar af te knippen? Antwoord: Mijin antwoord op deze vraag kan zijh. wat onlangs onder mijn aandacht (kwam, overgenomen uit het „Protestantenblatt" nr. 21 (jaargang 1929): „Onder de huisregels van eemo Prctestantsche stichting voor jonge vrou wen in de buurt van .Maagdenburg (bij het klooster „Berge") vinden wij anno 1667 de volgende bepaling: „Lange haren in vlechten of in eene scheiding gedragen of naar weerskanten opgespeld, zijn voor onze jonge meisjes en vrouwen een' teeken van zondige ij'del- heid en verwilderde zeden. De in pnze stichting wonenden moeten zonder uit zondering korte haren dragen, glad naar achteren gekamd, zoo kunnen zij de waar achtige kerkelijke genade deelachtig wor den." Deze historische herinnering ia leerrijk. Ik geef haar mijn vraagsters en anderen tan oracwieging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2