DE ZEEUW IfWEEDE BLAD." HET ADRES A. WILKING BOEREN VAN L0BITH. Uit de Provincie. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. VAN! FEUILLETON De heb de cosmetische causerieën van Dr P. H. van der Hoog, uitgave Nijgh en Ditmars Uitg.-Maatschappij voor me liggan, ik heb ze met aandacht gelezen en ben vooral getroffen door do in lei ding. "Opmerker. ZATERDAG 5 OCT. 1929. No. 5. OVER POEDEREN EN NOG WAT. In de rubriek „Vrouwenleven" van „De Nederlander" schrijft Mevr. v. H.S.: Zou ife er over schrijven? Ja neen ja? Ik ben volkomen overtuigd, dat er din gen zijn die men een beetje negeeren moet.' Als men ze al te veel belangstel ling bewijst, gedijen ze ondanks onze veroordeeling. Maar even waar is, dat een gewaar schuwd mensch veel sterker in 't leven staat, da» die goedgoloovig iedereen ver trouwt- Bovendien, het gaat om vitale vrouwen- belangen, en alle vrouwenbelangen zijn dingen die een geheelo toekomstige natie aangaan. Ja zeker ik ben beslist ik Bchrjjf er over De zal het vandaag hebben over poe deren en verven en onduleoren en op maken enz. Ik geloof niet, dat er iemand zal zijn die mij zal tegenwerpen: „ge kunt u de moeite sparen, dat doen we in onze kringen niet." Wie veel onder de menschea komt, zon »m zoo'n bewering lachenwant men behoeft maar in een spoorwegcoupé of in een vergadering te zitten of men ziet Overal meisjes, die, zonder zich eenigs- zins te geneeren, met beihulp van een spiegeltje zich bijpoederen. Waarom ze het doen is mij tot nog toe duister ge bleven, want ik kan mij nooit begrijpen, dat zoo'n bestoven neus en wangen tot de aantrekkelijkheid van een gezicht be dragen. We zouden ook niet kunnen zeg gen, dat we onze jonge meisjes en vrou wen buiten de verleiding kunnen houden Om op te gaan in de zorg van het uiterlijk. Opdringerige advertenties, sug- gereeren.de mededeelingen, .opvallende verklaringen komen roet tijdschriften en fcouranten ons huis binnen, en trachten óns dag aan dag te verzekeren, dat het uiterlijk van èen mensch maar alles is. Ik heb hier een willekeurig vrouwen- trjdschrift voor ma liggen. Ik blader het door „Iedere vrouw strekt de armen naar deze zalf uit, zijl verstrekt u eiken1 dag «enige heerlijke ^ogenblikken, zij houdt uw: vel zacht pa teer en geeft uw gelaat een rose gloedIedere vrouw een prachtige gelaatskleur 1 Ik geef u goeden raad gebruik als lippenkleur dezelfde tint als ge voor uw wangen gebruikt...» Noem deze poeder, het zal uwe aan trekkingskracht vermeerderen. Gebruik deze ongeloofelijfee melange, jeugd en har monie schenkt het u. Dit sachet echénkt u het geheim van blijvende ondulatie. Vlekken en oneffenheden verdwijhen van uw gelaat; al mijn vrienden vragen naar de reden. ïk antwoord: volg mijn voorbeeld en neem,.... Enorm succes een paar keer dit geneesmiddel gebruikt en al uw grijze haren zijn verdwenen20 jaar wordt ge jonger.... Geen man houdt van een glimmende neus of een onverzorgd uiter lijk, neem dus dit kleurmiddel 100 getrouwde en 100 ongetrouwde mannen hebben aan een bekend psycholoog toe vertrouwd, dat zij bij een meisje altijd letten op de gelaatskleur. Nooit is sinds 50 jaar op dit gebied zoo iets ontdekt. Over de drie millioen vrouwen gebrui ken dit middel Schrijf om- het boekje met schoonheids- geheimenissen, er zijn maar drie schrei den naar dit verlangde ideaal. Drie wereldberoemde vrouwen raet schoonheid en karaktertaleaten bevelen deze middelen aan Al dezen onzin haal ik uit de adver tentie van de Augustus-aflevering van een zeer eerbiedwaardig vrouwenblad. Meisjes en vrouwen Lzen ze en ge- ïooven al de dwaasheden die daarin ver kondigd worden, pascen ze toe en geven veel geld uit obi het begeerd© ideaal te verkrijger, en komen bedrogen uit. En niet alleen dat, ze loopen vaak allerlei infecties en huidziekten op, al leen door het «onoordeelkundig gebruik 30). '—O— „Dat kun je ook doen, Gerbrand," zeide zjj rustig. „Niemand zal je dat beletten. Maar verstandig is het niet „Ik begrijp je niet" zeide hij. „Je hebt de laatste dagen wel andere taal gespro ken. Verlies je nu de» moed?" „Volstrekt niet. Maar wij moeten ons verstand gebruiken. Als die woestelingen komen, kunnen wij ons niet .verzetten. Doen wij het wél, dan worden wij gedood. „Dat werden wij misschien tóch. In ieder geval wordt de boel in brand ge stoken of geplunderd". „Je kunt wel gelijk hebben. Maar dan hebben wij toch ons best gedaan, het te verhinderen. Wees nu eens even verstan dig, Gerbrand, en luister eens". Hij voldeed aan het verzoek, eerst on- willig, maar daarna luisterend met groote belangstelling, toen zij in korte woorden baar plan uiteenzette. „Het is best mogelijk, 'dat je het daar mede wint, Bert, maar ik wil je wel zeg ge», dat bat mï var bazend tagiu de bomt van middelen dia op zoo overdreven wijze worden aangeprezen. Hij i3 als bacterioloog werkzaam ge veest in Djeddah, een plaatsje aan de Roode Zee- Het was de plaats van waar uit jaarlijks duizenden en tienduizenden aankomen om vandaar uit hun bede vaartstocht naar de heilige steden Mekka en Medina te maken. Jarenlang hebben de meesten er voor gespaard, al hun kost baarheid te pand gemaakt, ze wisten dat *e in de grootste gevaren zouden Komen, maar alles hadden zij over voor hun on sterfelijke ziel, en als ze dan de grenzen van het heilige gebied naderen, hoort men slechts de kreten „La' aik, Alla hoe- ma, Labaik (Tot uw dienst, o God). „Welk een verschil, om dan te schre ven over de kleine dingen van 't leven, terwijl er zulke verheffende verlangens zijn", zegt de schrijver. Kleine dingen hebben echter vaak groote gevolgen, en het zijn de vrouwen en meisjes met de vele haarziekten en huiduitslagen, die dr v. d. Hoog er toe gebracht hebben, om zijn boekje met goede raadgevingen en ernstige waar schuwingen te schrijven. Hij heeft maar al te vaak gezien hoe patiënten van den kapper bij den arts specialist te land kwamen, nadat zij misschien jaren lang hun hoofdhaar door onwetenïte menschen te gronde hebben laten richten. Er zijn b.v. haarkleuxmiddelen die vergiftig zijn, en een hardnekkig eczeem veroorzaken of loodvergiftiging. Sommige vergiftigingen tasten de nie ren aan en de arme slachtoffers vragen zich verbaasd af, hoe zij toch aan deze ziekte gekomen zijn. Ik gdloof, dat Dr Van der Hoog ëen goed werk heeft gedaan met zijn raad gevingen en waarschuwingen. Voor vele vrouwen, en dat moetent we waarlijk niet vergeten, is de verzorging van het 'uiterlijk een broodskwestie. Het is een harde waarheid, dat iemand met grijze haren of een opvallende ontsiering de grootste moeite zal hebben om een betrekking te vinden1. Verwaaxlooizing van het uiterlijk mag ook nooit een kenmerk zijn van het le ven op hoog niveau. Een gansch andere kwestie is het echter om op te gaan in al de dingen der ijdelheid en onze ge dachten gevangen te geven a'an. alles wat het uiterlijk betreft, alsof dit het hoog ste en beste op aarde was.. Als we eens in waarheid overnlalmeia die verzuchting van die eenvoudige Mek- kagangers op onzen weg door het leven. „Tot uw dienst, o Heer". Het zou ons niet brengen tot veronachtzaming en verwlalar- ■loozen van het uiterlijk, maai' het zou ons bepalen zóó bij het Eéne noodiga dat alle andere verlangens ex aan onderge schikt zouden worden. Ik herinner me een van da bekende Engelsche sociale werksters, ééns sdhreef ze humoristisch... „wanneer je portret wordt gemaakt, weet je pajs hoe leelijk je bent". Toch heeft ze meer invloed gehad dan menige schoonheidskoningin en haar belooning is niet geweest het enthousiasme van een leeghoofdige me nigte, maar de glixnlaich van den Koning der Koningen. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST EINDE VAN DEN ZOMERTiJD. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de zomertijd Zondagochtend 3 uur eindigt, zoadat in den nacht van Zaterdag ap Zon dag de klokken een uur moeten worden achteruitgezet. stuit. Het heeft veel weg van lafheid". „Mij stuit het ook tegen de borst, Ger brand. Maar laf, neen, laf is het niet. Het zou laf zijn, als wij in staat waren ons te verdedigen en daim tóch deden, wat ik nu wil. Maar wij kunnen niets doen tegen dit geweld. Laat mij mijn gang eens gaan". ,,'k Weet nog niet, moeder, 't bevalt mij maar matig. 1c Wil er nog eens over denken". „Als je dan maar niet er over denkt tot morgenochtend. Want dan ia het net te laat", zeide zij. Gerbrand van Gelderen liep naar bui ten, waar de zon hoog aam den hemel schroeide. Zijn scherpe nogen zagen, hoe twee troepen ruiters draafden in de rich ting van de boerderijen van Petersen en Van Engelen. Hij verwachtte straks be zoek op „Gelrehoff". En hij zag in ge dachten de verwoesting. Hij zag zijn boer derij branden. En machteloos zouden zij er tegenover staan. Of zoui het denkbeeld van zijn vrouw hulp kunnen verschaffen? Was het niet laf, om te handelen als zij wilde? Maar dam zijn vrouw was toch waarlijk niet lafl Neen, de idee was zoo dom niet. Als het plan gal uk te, was „Galrahoi" gered IDoaar Voorbarig. Vorig» week heeft C. F. t» St.-M&artensdijk bij de politie aangifte gedaan van vermissing uit zijn woning van een portefeuille, inhoudende een bedrag van f 160 aan bankpapier benevens eenige schuldbekentenissen. Thans heeft hij medegedeeld, dat hij een en ander heeft teruggevonden in een der laden van het kabinet Lijk opgevischt. Gistervoor middag is te Baarland opgevischt een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Vermoedelijk is het van een der .opvarenden van het indertijd gezonken schip Estella. Het iijk is naar de Algemeene Begraafplaats te Baarland vervoerd. Middelburg- De ijzergieterij der firma Boddaert Co., alhier, is wegens slapte eenige dagen stopgezet. Zoo werd er gis teren en wordt er heden niet gewerkt. Vllssingen. De vereeniging „Bethesda" hield een ledenvergadering. De voorzit ter ds C. L. Voorhoeve, gaf daar een overzicht van den stand, waarin de voor bereidende werkzaamheden voor de stich ting van het ziekenhuis zich bevinden. Gaarne zon hij voor zijn heengaan uit .onze gemeente aan de vergadering de definitieve plannen hebben willen too- nen, doch tot zijn leedwezen was zulks nog niet mogelijk, omdat daaromtrent nog niet alle noodzakelijke overeenstemming was verkregen. Het stadium, waarin die plannen verkeeren, noopte ds Voorhoeve vooralsnog het voorzitterschap der ver eeniging te blijven waarnemen, 'hetgeen door de vergadering dankbaar werd aan vaard. In de vacature, ontstaan door bet over- lijden van den heer H. Loois, werd ds H. A. Wiersinga tot lid van het bestuur gekozen. Mej. D. van de Sande werd herkozen. Hoedekenskerke. Im September zij® ra- gekomen: Maria Geertruiam van der Salm, religieuss, :uit Bergen: (N.-H,)Adriaan Pief er Kole en' gezin, arts, uit Belling- wolde; Toekoe Mohamad ".mafiah, zon der beroep, uit Koeta Radja; Jannetje vaa den Dorpel, zonder beroep, van Hein- kemszand. 1 Ve(rtroikken: Herman de Boer w: ge- zin, arts, naair Voorschoten; Johanna van Damme, zonder beroep, maar Baarland; Jam Remijmse en gezin, v-eldarbeider, naar Kapalle; Theodoras Josepthius de Boo, zonder beroep, naar Hoijbergexii; Janna Klazina Gastel, zonder beroep, naar Drie wegen; Maria Antonia da Baar, dienst bode, naar Goes. Zierikzes. Donderdagavond kwam de Gereformeerde Mannenvereeniging „Bon wen en Bewaren" voor het eerst in deze wintercampagne in vergadering bijeen. Behandeld werd het onderwerp: „Da brief aan de Galaten", door dhr J. Dirks. Inleider sprak over het doel, waarmede Paulus dezen brief schreef, de dwalin gen, w-elke hij daarin bestreed en het gevaar daarvan voor de gemeente vaa Galatiën. Tenslotte trok hij daaruit en kele lessen voor onzen tijd, waarin .de dwalingen ook velen zijn. Er volgda een aangename bespreking, waarna de niet druk bezochte vergade ring door dhr de Graaf met dankzeg ging werd gesloten. Aardenburg. Ged. Staten hebbeni het besluit van de verschillende instellingen en den gemeenteraad te Aardenburg tot opheffing van Gast- en Weeshuis goed gekeurd met bepaling, dat de wacht geldregeling dar personen aan de instel lingen werkzaam, nader dioor hen moet worden goedgekeurd. De bezittingen der instellingen zullen, overgaan man da verschillende plaatse lijke armbesturen. Rechtbank te Middelburg. Door da rechtbank ta Middelburg werden gisteren: de navolgends zaken behandeld: J. fWl "P., 29 jaar, werkmlanl te VliSsiagwi, im voorarrest, verdacht van verduistering van eau rijwiel, tan nadoel© van J. J. Houto- kaïner te Vlissingen, op '30 Aug. 1.1. Ver dachts erkende da verduistering. De officier van Justitie eischte tegen ver dachte, die ongunstig bekend staat, 6 naaan- d«m gevangenisstraf. De verdediger ran ver dachte, Mr H. v. d. Belte Call-enfels, refereer de zich aan h-et oordeel der Rechtbank. K I.. F., 33 jaar, lan-dbouwersfcnecht te een list mochten ztij zich toch ook ver dedigen? Hij nam opeens een besluit, liep naar binnen, waar alleen Elsje en Aaltje »ich bevonden. „Waar Is moeder?" vroeg hij. Elsje wees naar de „mooie kamer'". Düar vond Gerbrand van Gelderen zijn vrouw op de knieën. Eerbiedig, met ge vouwen handen bleef hij in de deur staan. Het was goed, zoo flitste het door zijn brein, het was goed, wat zijn vrouw wilde: zij durfde ©r Gods zegen op vragen 1 „Je moet je gang maar ga'an, moeder", zeide hij op zachten toon, toen. zij op gestaan was en langzaam o-p hem toe liep. „Ik geloof, dat het da verstandig ste weg is". „Wij moeten ons best doen, te behou den wat God ons gegeven heeft", ant woordde zij. „Gelukt het plan niet, dan is het Gods wil, dat wij geruïneerd wor den. Maar nu: vlug aan het werk". „Wat moet or gebeuren?" „Jaag de kippen in de hokken, Ger brand. Zooveel mogelijk tenminste. En hang er kleeden voor. .Da kerels moeten geen kippen zien. Wij maken het bin nen! wel in orde". Wisseiakerke, verdacht ram diefstal van de kop van «em fietslantaarn tem oadaele ran Th .Visser te Kortgsne, omstreeks Pinksteren 1929. Eisoh t 25 of 25 K. C„ 61 jaar, werkman te Amemuidtin, verdacht vaa oplichting, gepleegd te Ame- muiden op 16 Augustus 1.1. door tot zekere. G. de Hamer, aldaar valsohelijk te zeggen-, dat hij (verdachte) -bij J. Cruocj, landbouwer, in den Oranjepolder werkzaam was en voor dezen f20 zilvergeld moest komen halen.'Eiseb 3 weken gevangenisstraf. De verdediger, 'Mr P .C. Adriaanse, bepleitte een voorwaarde lijke veroordeeliiig. C. L. v. L„ 43 jaar, arbeider te Colijtos- plaat, verdacht van diefstal van een oveipaü ten nadeele van C. van Voorden te Golijns-, p-laat op 31 Augustus IJ. y Verdachte, verschenen zijnde, ontkent den diefstal ta hebban gepleegd, waarna door ,den griffier de bekentenis voor de politie afgelegd, wordt voorgelezen. Verdachte we»t zich daar van niets te herinneren. Da officier van Justitie WKiuisitoir nemen-- do, zegt, dat verdachte herhaaldelijk terug komt em reeds 13 maal is veroordeeld. Ver dachte lijdt aan kleptomanio. De officier vaa Justitie eischt 6 maanden gevangenisstraf. tL J. L. M., CO jaar, koopman-, zonder vaste woon- of verblijfplaats, .verdacht van land- loop-eri? te M'burg in September 1929. Eisch en uitspraak 3 d1. h. en 2i/g jaar opzending naar een Rykswerkinrichting. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel dool schuld: W. A. G., 18 jaar, slagersknecht te Souburg, f 25 of 25 Mishandeling van de politie, bedreiging en diefstal: D. J. S., 42 jaar, koopman te Mid delburg. 9 maanden gevangenisstraf. Mishandeling: J. P. v. H., 63 jaar, werk man, [W|. A. v. H., 20 jaar, schippersknecht em J. C. v. H., 16 jaar, arbeider, allen wo nende te Biervliet. No. 1 f 10 of 10 d. h., no. 2 f 15 of 15 d., no. 3 vrijspraak. Op-lichting «n verduistering: I. L. v. A., 24 jaar, schippersknecht te Zierikzea. Twea maanden gevangenisstraf. Overtreding Visschert'watA. v. C., 06 Jaar, vissoh-er te Axel. Verdachte niet ontvankelijk verklaard in .zijn .vordering tot hooger be roep. Overtreding Motor- en Rjjwidlwet: Wl. C. V., 38 jaar, arts te Middelburg. Vernietiging vonnis van den K^itonrechter. Vrijspraak. Vrijgesproken De rechtbank te As sem heeft vrijgesproken P. A. F. te Utrecht, vroeger directeur van die arbeidsbemiddeling te Emtoem, die terecht stomdi wegens ver duistering van geld ten nadeele van de ge meente Eminem. Strooperjj. Da jredhtbank te BWda veroordeelde wagens strooperij C. M. Z. te, St Maartensdijk, overeenkomstig biet vonnis van den kantonrechter te Tholem, tot één maand hechtenis, voorwaardelijk, met ten proeftijd' van een jaar. DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN OOSTENRIJK. De vorige week eindigde ik mijn brief in Budapest, thans zijn slechts enkele dar gen gepasseerd en we hebben alweer Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië en de Zwarte Zee achter ons gelaten, om, na den Bosporus doorgestoomd te zijn, aan de oevers van den Gouden Hoorn in Con- stantinopel ons reisverhaal te vervolgen. De indrukken volgen elkaar zoo snel op, dat het haast onmogelijk is, de oudere indrukken genoegzaam vast te houden, te midden ©ener roezemoezige Turksehe drukte te Constantinopel, waar het Wes ten en het Oosten elkaar hier ontmoeten, een mengsel van West en Oost, de hoofd straat tamelijk geordend volgens Wester- sche begrippen, -de rest pntzettendv zoo wel wat plaveisel als reinheid betreft Bergen vuil, krioelend van honden en vooral katten, die tegen 'den schemer in grooten getale opdagen om als straat reinigers te dienen en hoopen vuil ver slinden. In Stamboel loopen zelfs kippen in de straten, dus zoo landelijk mogelijk. Maar laten we voorloopig nog even bij Oostenrijk bijven, het land, waarvan onze vriendelijke gastheeren zeiden, dat het zeer verarmd was, en thans in de pluim veehouderij een der bronnen van inkom sten. hoopt terug te vinden. Opmerkelijk is, dat voor wetenschappe lijk werk geen geld gesp'aard! wordt; de serum-inrichting in Mödling bdj Weanen is een der mooiste en best ingerichte, die ik ooit zag. Oostenrijk, dat bestaat uit negen bondsstaten, past in deze staten Verschillende middelen toe ter bevorde- De boer van „Gelreho-f" gehoorzaamde gewillig, nu hij bet plan volkomen goed gekeurd ha«d. Toen bij weer In da woning terugkeer de, zag hij, hoe daar gewerkt was. Een paar tafels waren aangerukt. Volop brood en kaas een vleesch was er op gelegid. Stoelen en banken waren bijgeschoven. „Het valt mij niet gemakkelijk, moe der", zei-de hij. „Mij ook niet, Gerbrand. Ja beschul digde mij van lafheid. Maiar denkt je niet, dat hiervoor geen moed noodig was „Ik geloof het ook", zeide hjj, tóch met bewondering. „Zorg nog even voor radijs, Els. En is het bier bij da hand, Gerbrand?" „Hier, moeder." „Mooi. Wij zjja not op tijd geweest. Daar komt een troep", zeide de boerin, geheel rustig. „God zij- ons genadig 1 Elsje en Aaltje, naar boven. Je weet de af spraak, bó? Heel B-til zijnl Komt, maakt wat voort 1" D-e beide meisjes, bleek vaa angst, ver dwenen uit het vertrek. „Onze Els is een knap, lief meisje", zeide de boerin haastig tot haar man, «en verklaring gevend, „Het I» beter, dat Ta Middelburg ia man blykena em bericht in de bladen, met de voorbereiding van Se feestviering ter gelegenheid van den ÖOsten verjaardag van H. M. da Koningin in '1930 althans wat de hoofdzaak betreft, el klaar gekomen. Da hoofdlijnen zijn uitgestippeld. En zonder veel opoffering 'kunnen nu de noodige gelden bij elkaar worUen gebracht voor een feest ,dat klinkt als een klok Dat lijkt me een goede methode. Ik hoop dan ook,. dat het Middelburgsche voorbeeld overal ia Zeeland navolging zal vinden. Aan liefde voor Oranje 'ontbreekt het bü de Zeeuwen niet. En men wil ook wel gra*a die liefde ui tea. Maar zonder leiding gaat dat niet. Se», goed feest eischt zoowel wat de financiën, als wat de samenstelling van h«t programma betreft, deugdelijke voorbereiding. Laat men daarom overal op z"n Middelburgsdb aan 't werk gaan, en doze zaak vroegtijdig aanpakken. ring pluimveehouderij. In Klostemeu- burg, een dorpje in de buurt van Weenen, bezochten wij den legwedstrijd, die juist geëindigd was. In een oud klooster heeft daar de Oostenrijfeche Pluimvee-Federatie haar materiaal ondergebracht en brengt daar vooral een der nationale rassen, da Altqsterers, naar voren. Dit is eaoi ver beterd boerenhoen, dat naast eierprodno- tie vooral bekend is om het vleesch, zoo dat de Steiersche poulardes overal zeer ge zocht rijn. Dit hoen vindt odki ia Duitsch- land thans veel liefhebbers en men heeft daar reeds speciale clubs voor opgericht Een voordeel van dit hoen is, dat het met weinig tevreden is en dat de huid en beenen vleeschkleurig zjja- Achter een korte kam heeft het een veerenbos op den kop -en 't heeft die kleur van Patrijs- Leghorns. Een toom Witte Leghorns vaa den bekenden fokker Wellemans uit Hol land afkomstig, had ook goede resultaten gegeven. Daar de Leghorns echter weinig vleesch geven en men met da haantjes geen weg weet, .zit er in dit ras hier niet veel toekomst. Al deze landen trou wens, die ik bezocht, hebben voorkeur voor vleeschrassen, dus daarom een voor keur voor Rhode Islands^ Wyandotte's en Plymouth Rocks. Jammer genoeg heeft men eenige on aangename ervaringen opgedaan met Hol- landsche fokkers, waarvan men .Barne velders gekocht heeft; detzie zendingen hebben den naam onzer fokkers be dorven. Dit is zoar jammer, want men had gaarne de Barnevelders gehad, daar men in Oostenrijk da voorkeur geeft aan bruine eieren. Ik heb getracht een en ander weer ia orde te krijgen en mogelijk zal ik met behulp van betrouwbare fdkkearS than* Barnevelders kunnen plaatsen. In het Bargenlaad, dat vroege» tot Hon garije behoorde ®n dat ongeveer 5000 vierkante ÓI. groot is) past men weer een andere methode tot bevordering d*« pluimveehouderij toe. Ia' 335 gemeoateöl plaatst men modelstallen met goed pluim en schoolmeesters, gaf men foktoornen met schoolmeesters, gaf men foktoornen met hanen, waarvan de moeders minsten» 220 eieren gelegd hadden. Vanuit deze fok toornen worden broedeieren .onder de hoeren verdeeld en zoo heeft men in het laatste jaar 160.000 stuks leghennen op die manier verspreid. Bij deze verspreiding steunt de staat de hondstanden en betaalt de staat even veel subsidie als het bondsland. Boven dien trekt de staat elk jaar een bepaalde somuit voor alle landen, waarbij een groot bedrag aan elk land toegewezen wordt voc® pluimveehouderij, enz. In Stiermarken wordt de subsidie be steed om de boeren zevanweeksche hen nen te leveren. Men heeft daar thians een centrale fokkerij en hroederij. Deze levert de kuikens op den leeftijd vaa zeven weken aan de boeren, dus als ze den moeilijkste» tijd gehad hebben. Dit systeem: vooral lijkt mij zeer werkzaam, want aan de betrekkelijk weinig deskun dige boeren thans reeds broedeieren of eendagskuikens te geven, leidt tot Veel arbeids- en geldverlies, daar van de eieren en kuikens weinig terecht komt. Nu levert men d-e hennen af eh kan mien ook beter de 'hanen op een Centrale plaats tof hun rij Biet wordt gezien. Dia kerels zijn tot alles in staat." Hij knikte, begrijpend. „Wees nu verstandig, Gerbrand. Houd je in, wat er ook gebeurt. Hef gaat om ons behoud." Gevolgd door haar man, stapte de boerin het erf öp, juist, toén de troep, een twintig ruiters, onder- veel geraas, kwam aanstormen. Zij wenkte met dé hand, aöodèsd, bin nen te komen. Vol vérhazing werd aaa haar verzoek gevolg gegeven. Een jóng officier was de eerste, die na dea boer en zij® 'vróuw binnentrad én tag, hoe een overvloedig maal gereed stoaa. „Ah, madame", zeide hij, salnaerend, „es tue une amié de la France?" (Hat, juffrouw, ia u een vriendin van Frank rijk?) Do boerin verstond er niets van, maar dat kon haar niet schelen. „Tast too", antwoordde rif. >.Er Is gv noeg. Gerbrand, zorg voor het hiér." Eén voor één kwamen de eoldatea binnen. Toen er énkelen woest wildea optreden, kregen zij blijkbaar een echorpa vermaning- van dett aanvoerder, want heel Wat kalmer zetten rij zich aan tafel (Wórdt VerrölgS.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5