Rheumatiek? Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw. it de Pers. Mijnhardt's Zenuwtabletten W«£°oc,/an j £-j" liet overlijden van. Dr Stresemann. Do menschenmenigte, wachtend voor bet ïtijksdaggebouw. Ook de marechaussee te Sluiskil is versterkt. De strengste orders zijn uitge vaardigd. VlIssïtiTjen. Gedurende het gisteren ge sloten badseizoen 1929 zijn in totaal 55.326 baden genomen. Een belangrijk aantal mede ten gevolge van den mooien nazomer. Kapelle. Vandaag wordt het door den raad der gemeente alhier nieuw gebouw de postkantoor geopend en in gebruik genomen. Het staat tusschen Kapelle en Biezelinge aan de Biezelingsche straat. De nieuw benoemd© kantoorhouder dhr. den B,oer uit Nieuwerkerk (Z.), is in functie getreden. Omdat de chauffeur do W. uit Goes te veel moest uitwijken en in den lossen grond van den pas gel egden telefoonkabel fcwam, geraakte bij met zijn met appelen en peren beladen auto in de watergang nabij den ingang van den z.;g. zandweg. De weg is daar erg smal en heeft nu met een eind gedempte sloot een gevaarlijke bocht gekregen. Een aanzienlijk deel fruit moest in den stinkenden watergang ach ter gelaten worden. Onder groote belangstelling had gis terenavond de opening van den verpak kingscursus plaats in het Veilingsgebouw van de Veilingsver. K. B. en 6., alhier. De Rijfcstuinbonwconsulent Ir A. W. v. d. Plassche wees met kracht en klem op de noodzakelijkheid van doelmatig© verpakking en sorteeriug, Vooral nu moest Spr. aandringen, omdat het bui tenland ook niet stil zit, willen wij niet in achterstand geraken met ons fruit en verdrongen worden van d© wereld markt. We moeten uitkomen en leveren eerste klas fruit, prima gesorteerd en verpakt. Ook nu opent spr. met genoegen dezen cursus, ziende op de groote activiteit in dezen avond. 14 jonge mannen ver klaarden zich. bereid om dezen cursus te volgen en 14 meisjes. Als onderwijzers treden op de heeren; W. Glas en Johs Oele. Het vedlingsbestuur stelde materiaal en een der gebouwen vrijwillig beschikbaar en werkt zooveel mogelijk mee pm deze curssusen te bevorderen en aantrekkelijk te maken. lerseke. Op de vergadering van 'tNut is tot bestuurslid gekozen (vac. R. C. Klassez) de heer J. H. O. Gunning alhier Tholen. In deze gemeente zijn weer twee gevallen van besmettelijke ziekte geconstateerd (typhus). Terwijl de chauffeur J. S. van den molenaar G. H. Krijger te Poortvliet, te St. Maartensdijk aan de haven granen loste in ©en schip, kwam hij zoo ernstig te vallen, dat hij direct naar het zieken huis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd waar een ernstige beenbreuk werd geconstateerd. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Hoogezand, J- L. de Wolf te Valthermiond. Te Odoorn, L. C. ten Bruggen Cate, cand. Ossendrecht. Te Dinxperlo, A. Kenzenkamp te Uithuizes meeden. Te Windesheim, L. J. C. Vis beek te Heemse (O.). Te Enkhuizen, J. Ph. Oh. P.oldervaaxt, voorg. Prot. Bond te Utrecht. Aangenomen naar Hindeloopen, J. v. d. Heide, cand. te Amersfoort. Bedankt voor Enter, W. L. Mnlder te Voortbuizen. Voor Hansweert, J. K. Lof vers, cand. te Wieringen. D s J- H o f k e r, Ned. Herv. Pred. te Denekamp, v.h. te 's Heerenhoek- Nieuwdorp zal wegens a.s. vertrek als pred. naar Ned. Uost-Indië, op Zon dag 27 October a-s. afscheid nemen van zijne gemeente. Donker Amsterdam. Naar wf in het „Handelsblad" lezen, heeft de Brjz. Kerkeraad der Ned- Herv. Gem. te Am sterdam een .verzoek ingewilligd van Ds Ekering om hem in dé gelegenheid te stel len met Dr Dé Vrijer van wijk te ver wisselen- Een groote drang om het herderlijke" werk in dit donkere deel van Amster dam aan 'te vatten, bracht Dr De Vrijer er toe ds Ekering te verzoeken met hem van wijk te verwisselen. Niet alleen deze, doch ook het geheele ministerie heeft dit verzoek met warme sympathie begroet; alle predikanten, die in de Oude Kerk zonden moeten optreden, hebben zich be reid verklaard, hem tot 40 beurten per jaar aldaar af te staan, opdat zoowel door het huisbezoek als de prediking des Woords van denzelfden leeraar de ge meente in dit stadsdeel wprde gebouwd. Met groote meerderheidbeeft de Ker keraad besloten, dit verzoek in te wil ligen, Predikant-magnetiseur. In „Het Zoeklicht" schrijft Johan de Heer ook het een en ander over de tegen woordige werkwijze van Ds J. C. H. Scholten, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, die in den laatsten tijd te Rot terdam, in samenwerking met een vrou welijke geneeskundige, mevr. Dr Berg manVan Arkel verschillende personen, door persoonlijk magnetisme, helpt. Jo han de Heer schrijft nu .in „Het Zoek licht" o.a. ook het volgende: „Wat zul len wij van deze dingen zeggen? Niet veel; we kunnen alleen innerlijk bedroefd zijn over zulk een teruggang van .predi kant-evangelist tot magnetiseur. Volgens eigen zeggen van Ds Scholten worden de menschen door zijn „uitstralende kracht" telkens „wat opgemonterd": zij kunnen dan wel weer even mede. Maar als de suggestie uitgewerkt is, wat dan? En al zou-er op deze wijze werkelijk 11 chamelijko hulp worden aangebracht, wat weegt dat op tegen de kracht vu a bet Evangelie, die nu op zij gezet wordt, daar de „religie" er immers buiten b ijlt. Waar moet het toch heen m'>t onze Kerk, indien de predikanten do kracht van het Evangelie gaan verloochenen door zich hulpbronnen te zoeken in l -onei-i, wetenschap, kunst, spiritisme en mag netisme? Laat ons gebed toch zijn voor een opwekking van nieuw waarachtig geestelijk leven in de Kerken". D s H. J. H e y n e s te Landsmeer, de bekende schrijver van Noordholland- sche Menschen en Dingen en andere boe ken, is, naar de Stand, meldt, ernstig ongesteld. Ilij moet de eerste maanden absoluut rust houden. Beroepingswerk. Volgens ar tikel 62 van het Reglement op de Vaca tures in de Ned. Herv. Kerk moet, wan neer een predikant voor een beroep be dankt, ten spoedigste het werk der be roeping worden hervat, opdat een be roep binnen zes weken zij uitgebracht. Ds ten Kate uit Brussel, die beroepen was in de vacature ds L. J. van Leeu wen in de Ned. Herv. gemeente te Haar lem, beeft bedankt voor het beroep naar de Nederduitsch Hervormde gemeente te Haarlem. Dit is reeds meer dan zes we ken geleden. Naar verluidt, zou dit in verband staan met de overweging een vrijzinnig predikant te Haarlem te be roepen. Geref. Zendingsboud. Op de Algem. Vergadering van den Geref. Zen- dingsbond zijn als bestuursleden herko zen Ds H. A. Heijer, Ds J. H. Gunning en de heer M. J. P. Vermooten; als leden der Propaganda-Commissie Ds G. A. Pott en Ds J. W. van Ingen; als leden der Regelingscommissir Ds W. Bieshaar en de heer C. Balke en als zoodanig gekozen Ds P. A. A. Klüsener. «t Zondag 6 October 1929. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Hoogendijk te Kats, n.m. (in de Chr. Bewaarschool) ds Steinz (H. Doop), av. ds Homburg. (Voorber. H. Av.). Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. geen dienst. 's Heer Hendrikskfnderen, v.m. en n.m. ds Kamsteeg (Bed. H. Av. en Danfcz.) Ritthem, vm. dhr Smit te Heemstede, n.m. dr van Ogen. Kats, vm. geen dienst, nm. ds Hoogendjjk. Geref. Jj erken. Serooskerke, vm. en nm. ds Vreugden- hil van Meliskerka lerseke, vm. leesdienst, nm. ds Beukema. Nieuwdorp, vm. ds Beukema, nm. lees dienst. vincie. Reeds heeft een voorloopig comité van vooraanstaande personen uit een 25 andere plaatsen in de provincie betuigin gen van sympathie met dit plan ont vangen. Binnemikort zullen belanghebbenden worden opgeroepen tot bijwoning van een vergadering tot dit doel. Een Ghr. Lyceum te U- trecht? Naar de Stand, verneemt is een actie begonnen om te Utrecht te komen, tot stichting van een lyceum op Geref. grondslag voor de geheele pro Poging tot broedermoord. Gisteravond omstreeks half negen werd de in het politiebureau te Overschie dienstdoende agent plotseling opgeschrikt, doordat een man de wacht kwam binnen stuiven en onder het roepen van „mijn broer, mijn broer", languit op den grond viel. De agent kende den man wel en wist dat hij enkele broers had. Aanvankelijk meende hij dat de man wilde meedeelen, dat een van die broers hem had mishan deld, maar toen de man eenigszins gekal meerd was vertelde hij dat hij even te vo ren een aanslag op het leven van zijn broer had gedaan. De agent waarschuwde dade lijk den burgemeester, den heer Bauman, en den chef veldwachter Groen, die ter stond een onderzoek hebben ingesteld, ge- assiteerd door den agent. In de woning van den man, die het bu reau was komen binnenloopen, troffen zij twee doktoren aan, die bezig waren een zwaar gewonde te verbinden. Kort daarna is de gewonde per auto naar het gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opge nomen. Uit het onderzoek is het volgende geble ken: Van hdt gezin V. hebben tot voor korten tijd twee van de zeven kinderen, de 26- jarige J. A. V. en de 18-jarige H. G. V., gewerkt bij de firma Stokvis. Eenige da gen geleden heeft de jongste twist gekre gen met zijn ohef over het betalen van een gebroken ruit. H. heeft zich dit dermate aangetrokken, dat hij zijn ontslag heeft ge nomen en dientengevolge is hij sedert Woensdag zonder werk. Gisteravond zei hij tegen zijn broer J., dat hij vanmorgen naar de firma Stokvis zou gaan om zijn loon en zijn werkgoed te halen. J. bood aan dit mee te brengen, om zijn broer een reis naar Rotterdam te besparen. Deze wilde daar niet van hooren en over deze aangelegenheid kregen beiden twist. 'Daar bij heeft de oudste den jongsten verweten, dat hij te lui was om te werken. H. werd hierover zóó kwaad, dat hij naar de bij keuken liep. waar op een jdank een Indi sche kris lag. Hij greep dit gevaarlijke wa nen, ging naar de kamer terug en stak zijn broer onverhoeds daarmee in den linker schouder. Het lemmet is tot bijna vijftien centimeter hoven in de borstkas gedron gen. De linkerlongtop werd geraakt. Daar na heeft de dader de kris teruggebracht naar de keuken, waarna hij hals over kop naar het politiebureau is gerend om aan-, if te van het gebeurde te doen. Hij is op gesloten. Het wapen is in beslag genomen. De toestand van den getroffene is hoogst zorgwekkend. Tin-diefstal bij Philips. De vorige week werd bij de N.V. Philips te Eindhoven ontdekt, dat een partij tin ontvreemd was. Aanvankelijk had men geen vermoeden, wie de diefstal kon ge pleegd hebben. Inspecteur Deys van do Philips politie ontdekte een spoor waar door hij er in slaagde do daders aan te houden op het moment, dat zij 280 kilogram BankaJ-tin wilden afleveren. Zij hadden met hun afnemer een contract voor geregelde levering gesloten. Beide verdachten zijn in verzekerde bewaring gesteld. Alastrim en encephalitis. Gisteren zijn te Delft drie nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. De toestand van alle patiënten is bevredigend. Er hebben zich te Schiedam twee nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Er zijn thans vijf gevallen. Te Rotterdam is het aantal gevallen met één vermeerderd. In het Sint Josef-ziekenhuis te Heer len is een vierde patiënt opgenomen, die zeer ernstige verschijnselen van alastrim vertoont. Bij een vierjarig kind te Weesp', dat dertien dagen geleden ingeënt is, heeft zich encephalitis voorgedaan. Heit kind is ter verpleging opgenomen in het Bur ger ziekenhuis te Amsterdam. Naar het „Hbld." verneemt, hebben zich op het eiland Marken drie gevallen van encephalitis postvaccinal is voorgedaan, alle bij kinderen, waarvan twee in één gezin, die beiden gisteren zijn overleden. De toestand van het derde kind is zeer ernstig. Door een revolverschot ge troffen. De 39-jarige kermisreiziger Kwarten, die Woensdagavond bij een ruzie in het woonwagenkamp te Leiden door een revolverschot in de zijde werd getroffen, is gistermiddag in het acade misch ziekenhuis overleden. De als de vermoedelijke dader aangehouden kermis reiziger heeft bekend het schot te heb ben gelost, maar geeft voor uit nood weer te hebben gehandeld. Omtrent de aanleiding van de ruzie wil niemand iets loslaten. De typhus op Dennenoord. In aansluiting aan het vorige "bericht be treffende de typhusgevallen op de stich ting „Dennenoord" wordt thans mede gedeeld, dat de gevallen beperkt zijn tot een der vrouwenpaviljoens, n.l. paviljoen 14. Er zgn thans vijf zusters aangetast, die alle zijn opgenomen in de barak van het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen. Van de patiënten van paviljoen 14 zjjjn er zeven aangetast, ,die in een go- Verduurt de folteringen van Rheumatkk niet opnieuw. Gebruikt een beetje Sloan's Liniment. Lichtelijk aan brengen. Niet inwrijven Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Het liniment dringt door, brengt de pijn der weefsels tot bedaren en maakt een eind aan bloedaandrang. De pijn verdwijnt bijna onmiddellijk. deelte van het paviljoen worden ver pleegd, dat geheel van de rest van het paviljoen geïsoleerd wordt gehouden. De toestand van alle zieken is bevre digend. Kinderverlamming. Te Baflo (Gron.) is kinderverlamming geconstateerd bij een tweejarig kind van D. J. V. Bin nen enkele weken is dit het vierde geval ter plaatse. Noodlanding. Uit Dortmund wordt d.d. gisteren gemeld: Vanjmiddag om 3 uur is een passa giersvliegtuig van de lijn Weenen' PraagRotterdam in het gebied van Lin denDablhansen dicht bij de mijn Noord pool op het vrije veld gedaald. Het vlieg tuig, dat 3 personen bevatte moest een, noodlanding maken en sloeg daarbij o-ver den kop. Niemand werd echter gedeerd. Het vliegtuig wordt door de politie-lucht- wacht van Mülheim gedemonteerd. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werd gisteren alsnog behandeld de zaak tegen L. H. G., 61 jaar, koopman te St.-Jansteen, verdacht, dat hij op 22 Juli 1929 te Hulst, op de zitting in bur gerlijke zaken van het Kantongerecht te Hulst, in de civiele zaak tusschen J. de Ferjter, als eischer en E. Goossens als gedaagde, als getuige mondeling per soonlijk opzettelijk onder eede een val- sche verklaring heeft afgelegd. in deze zaak waren door het O. JVL 11 en vau de zijde van den verdediger Mr Lambooij te Hulst een 6-tal getuigen gedagvaard. Nadat een 15-tal getuigen waren ge hoord, werd de verdere behandeling dezer zaak geschorst tot 15 November a.s. Als dan zullen alsnog een 3-tal getuigen wor^, den gehoord. L. de W. 21 jaar, tabaksbewerker te Aalst, België, thans in voorarrest, ver dacht van diefstal van een horloge met ketting, een heerencostuum en een paar leeren pantoffels ten nadeele van E. Stae- lens te Schoondijke op 18 Augustus 1.1. eu diefstal van een rijwiel ten nadeele van J. P. Ceruson te Groede op 18 Augustus 1.1. Eisch 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 18 October a.s. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 2 October 1929. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: M. v. d. W. te 'Vlissingen f3 h. s. 3 d. h.; A. P. te Vlissingen f3 b. s. 3 d. h. J. v. d. H. te Middelburg f2 b. s. 1 w. t. s. Met eeu rijwiel een verboden weg be rijden: J. J. L. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h. Fietsen zonder bel: C. M. de V. te Vlissingen f3 b. s. 1 w. t. s. Rijden met een handkar zonder reflec tor: P. S. te Middelburg fO.50 b. s. 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder rij bewijs: J. J. Q. te Vlissingen f5 b. s. 15 d. h. Met een rijwiel rijden over de sluis muren: A. A. S. te Vlissingen f5 b. s. 1 iy. t. s. Te Middelburg wateren buiten de daar toe bestemde bakken: E. B. te Middel burg f3 b. s. 3 d. h. Overtreden ventverbod te Vlissingen: W. L. C. V. te Middelburg f 3 b. s. 3 d. h. Fruittelers opgepast! De Rijkstuinbouwconsulent schrijft in het „Zeeuwsch Landbouwblad": Het is een gelukkig verschijnsel te noe men, dat de tegenwoordige fruittelers wat meer gaan gevoelen voor een krachtige ziektebestrijding. Wat vóór enkele jaren nog tot de on mogelijkheden scheen te behooren,' wordt meer en meer werkelijkheid, n.l. dat de winterbehandeling met vruchtboomcarbo- lineum, tegen de als ei overwinterende insecten, wordt gevolgd r^oor _'n bespui ting met een zwamdoodend middel even voor 't opengaan der knoppen, terwijl la ter nog meerdere keeren wordt gespoten met zwamdoodende middelen al of niet gemengd met een maaggift, wanneer er insecten-aantasting, als de wormstekig heid, wintervlinder enz. moet worden be streden. Absoluut afdoend tegen de vele ziekten en beschadigingen zijn deze middelen niet en natuurlijk blijven de invloed van grondsoort, soorteigenschappen, onder stam en andere omstandigheden een rol spelen. Door het nemen van proeven komen we echter steeds iets verder, wat betreft de teelt van een gezond product, en er is dan ook een aanmerkelijke vooruit gang te constateeren. Men staat echter wel even verwonderd, wanneer opeens een paar heeren, die zich boomkweekers van beroep noemen, op Zuid-Beveland verschijnen en per auto de telers bezoeken tot liet verrichten van be spuitingen, waarvan de uitwerking zoo verrassend zou zijn, dat alles hetgeen dat tot nu toe onzerzijds werd verricht, daarbij in het niet verzinkt. Het zou niet langer noodig zijn de hoo rnen eenige malen per jaar tegen ziekte en beschadigingen te bespuiten, doch wan neer deze heeren hun wondermiddel er op .spuiten is men tegelijk tegen alles gevrijwaard I De kankerwonden bij soorten als do Cos's Orange Pippin, ze zouden weer vol groeien met het gezondste hout wat men zich bedenken kan en ook ziekten als de Monilia zouden verdwenen zijn. De kosten gijn niet hoog want de heeren rekenen slechts f0.60 per boom en men behoeft zich daarbij geen zorgen te maken, dat ze zichzelf te kort doen, want rnet een enkelen emmer water, waarin een scheutje van het wondermid del wordt gedaan, spuiten ze in het geval dat ik heb nagegaan een 40 boomen in een half uur tijd, waarvoor zp dan een betaling' van 24 ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat ik zeer sceptisch sta tegenover het mid del van deze heeren en de behan deling van geenerlei waarde acht. De betreffende boomen heb ik na de bespuiting onderzocht en de eenige troost, die men den eigenaar, kan geven, is, dat ze althans door deze behandeling niet "beschadigd waren I Ik meen iederen fruitteler den raad te moeten geven „Wees op Uw hoede en bepaal IJ bij de ziektebestrijding tot het gebruik van middelen, die hun deugdelijkheid hebben bewezen en doet men U dergelijke won derlijke aanbiedingen, vraag dan eerst advies aan hen, die tot taak hebben de telers voor te lichten." Laffe uitvlucht De socialistische pers zit nog altijd verlegen met het feit, dat de Labours, die volgens het eigen getuigenis der ronde broeders „bloed van hun bloed" zouden zijn, toch in zoo menig opzicht radicaal met hen verschillen en zij doet dies al haar best, deze tegenstellingen zooveel mogelijk weg te moffelen. Zoo is het voor geen tegenspraak vat baar, dat de Engelsche „socialisten" vol strekt niet anti-monarchaal zijn gelijk hier te lande van elk waar lid der S.D.A.P. wordt verwacht maar integendeel openlijk uitkomen voor hun aanhankelijkheid aan de dynastie. De labour-minister Thomas is zoo pas door den Engelsehen koning uitgenoodigd, om met zijn echtgenooto voor eenige da gen de gast te zijn van hot vorstelijk echtpaar op het kasteel te Sandringhata en vandaag zouden beiden aan deze In; vitatie gevolg geven. Wij begrijpen, dat de „Volk"rodactie behoefte gevoelt, het betrokken bericht, dat zij haar lezers moeilijk kan onthou den, van een commentaar te voorzien. Deze luidt aldus: „De Hollandsche bourgeoisie vertelt ons dikwijls, dat de Britsche Arbeiderspartij heel anders is dan de Nederlandsche. We mogen wel eens konstateeren, dat ook het Britsche koningshuis heel anders is dan het Nederlandsche." Dit is, merkt de Maasbode hierbij op, nu toch waarlijk een verlegenheids- uitvlucht van je welstel Want hier geeft de „Volk"-redactie zich eigenlijk met één slag gewonnen;^ daar zij zich immers bij het „vertelsel" van Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2