No. 5 Zaterdag 5 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland FLOBA'S BOEHDERBËSDIDIT fóor hel inzeepen ÉÉPUROL v.ROSSEM'* ZEEPAARD 15» Hendrikse Go's Bank N.V. Sobs EERSTE BLAD. Binnenland COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. TOCH NIET VERSLAPPEN Meer en betere Eieren Voedert steeds JOH. QUINTEN Buitenland. BANK-ASSOCIATIE N.V. - GOES een PHrna Bril, So-Easy of Pince-Nez Belangrijkste Nieuws. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. ALLE per 1 October vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259 DeZeetii VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG.. Abonnementsprijs; P6r 3 maanden, franco per ppst, f3,— Lpssa nummers - f 0.0? Prijs der Advertentiin: 14 regels <1.20, elke regel meer 30 tr Bij abonnement belangrijke korting. Wij hebben in vorige artikelen op de vraag of bet deelnemen van de A.-R. partij aan den staatkundigen strijd goe de vruchten beeft afgeworpen, met een verwijzing naar de historie volmondig toestemmend geantwoord. En de juistheid van dit antwoord (kan niet worden ontkend. Maar daarmee zijn zij, die maar steeds vragen „wat bet geeft" niet tevreden ge steld. Er moge dan in 't verleden al iets bereikt zijn, men zal toch moeten toegeven, zoo nieenen zij, dat dit van de laatste ja ren zeker niet meer geldt. Wat is bet sinds 1925, toen de rechter zijde uiteenviel een lijdenshistorie ge weest. Wij hebben ons eerst tot voor kort tevre den moeten stellen met een extra-parle mentair Kabinet, dat alle principieele vraagstukken zorgvuldig liet rusten, een soort kleurloos Kabinet, dat voor de toe passing van de Antirevolutionaire begin selen van geen beteekenis was. En de hoop dat daarin na de verkiezin gen van 1925 verandering zou 'komen is niet verwezenlijkt Hoewel de verkiezingen aan de rechter zijde een behoorlijke meerderheid hebben verschaft, Meek het toch niet mogelijk, een parlementair Kabinet, steunende op de partijen der rechterzijde, - te f ormeeren. De pogingen om tot samenwerking te ko men mislukten. En bet eind van de zaak is geweest, dat we opnieuw hebben ge kregen een extra-parlementair Kabinet, dat, hoewel rechts getint, toch zeker geen stevige principieele politiek zal voeren. Ziedaar, zoo zegt men, bet resultaat van de met zooveel elan gevoerde verkie zingen. Er is bard gewerkt, weken- en maandenlang, en bet eind is geweest, dat niet alleen de A.-R. partij een zetel ver speelde, maar dat we oo'k niet- hebben 'ge kregen wat we op grond van dén verkie zingsuitslag hadden mogen verwachten, een rechtscb parlementair Kabinet. En met het oog daarop blijft men vra gen: „wat geeft bet?" en zijn er anderen die reeds bij zichzelf hebben vastgesteld dat bet toch niets geeft en dat zij zich in geen geval voor de politiek meer druk zul len maken. Dit lijkt heel gezond geredeneerd. Maar toob wa'gen wij bet bier een te genwerping te maken. Deze redeneering m'oge eenigszins ver klaarbaar zijn bij' hem die de zaken alleen van den buitenkant beziet, wie rustig doordenkt en *niet bij de oppervlakte blijft staan, zal moeten erkennen dat deze voor stelling wel wat al te eenvoudig en de ge volgtrekking beelemaal verkeerd is. De gang van zaken bij de jongste Kabi netsformatie is zeker teleurstellend. Daarover praten wij niet. Het is voor buitenstaanders eenvoudig onbegrijpelijk, dat, nu God bet zoo be stuurd heeft dat de rechtsche partijen een behoorlijke meerderheid kregen, samen werking tot Kabinetsformatie niet moge lijk bleek en dat men zoo de vrucht die verkregen bad kunnen worden, liet glip pen. Wij beoordeelen dit alles niet. Maar wij geven volmondig toe, dat bier reden is voor ernstige "teleurstelling. Maar ondanks dit alles, is er toch gèen spralke van, dat er voor ons thans aanlei ding 'zou kunnen zijn om ons terug te trek ken, daar „het toch niet geeft". Want dan zeggen wij: ja, het geeft toob wel wat. Er is toch nog wel een en ander bereikt. We hebben toch nog wel reden voor dankbaarheid. Om te beginnen: de toeleg van de revo lutionaire partijen om 't zoover te brengen dat zij de zaken naar hunne band zouden kunnen zetten en dat zij' hunne beginse len in toepassing zouden kunnen brengen is finaal mislukt. Men had geprofeteerd dat bet nu uit zou zijn met de rechtsche meerderheid en dat, hoe de zaken dan overigens otfk moöh- 'ten loopen, de revolutionaire groepen de leiding zouden nemen. Dat was de toeleg. Vóór alles, zoo was 't plan, moest het roer van Staat omge worpen en moest in andere rich ting gestuurd worden. In een richting in strijd met, Gods Woord, waarbij ten op zichte van het gezag, 'het gezin, het huwe lijk, de school en do sociale gerechtigheid andere regelen zouden gelden dan tot nu toe Er werd plaats gevraagd voor het gezag van de menschelijke rede. Het moest, zoo oordeelde men, nu maar eens uit zijn met het vragen naar de Christelijke beginse len. Yoor de Christelijke grondslagen van ons volksleven, behoorden andere, revolu tionaire grondslagen, in de plaats te wor den gesteld. Welnu, die toeleg is verijdeld. Zoowel in de Eerste- als in de Tweede Kamer zijn de rechtsche partijen in de meerderheid gebleven en hebben zij de macht om voor de ondermijning van de Christelijke grondslagen te waken. Dat is toch zeker niet zonder beteeke nis! Evenmin als het zonder beteekenis moet worden geacht, da!t de tegenwoordige mi nisters in hoofdzaak tot de rechtsche par tijen behoor'en en dat dit Kabinet begon met in -de Troonrede 'God te danken voor wat Hij schonk en 'Gods zegen over den komenden arbeid in te roepen. Denken wij daarbij aan den invloed dien we nog steeds hebben in Staten erf Ra den, een invloed die eiken da'g en elk uur tot uiting komt, dan zeggen wij bij alle te leurstelling: Het geeft toch nog wel iets. Ook al was er niet de plicht der ge hoorzaamheid een plicht die on der alle omstandigheden blijft gelden, dan zou er nog reden te over zijn, om met de A.-R. partij deel te nemen in den politieken strijd en ook op staatkun dig terrein onze gaven en krachten gewil lig en met vreugde ten bate van land en volk aan te wenden. Hoofdvertegenwoordiger: Heernisseweg 6 GOES. De opstand1 in de gevangenis te Canon City. De veronderstelling,dat door het in de lucht laten vliegen van een deel van de gevangenis te Gamcrn City de gevan genen 'zouden zijin omgekomen, is onjuist gebleken. De misdadigers moeten zich namelijk voor de ontploffing in een ander deel vani de gevangenis hebben geconcen treerd, waar zij zich opnieuw verdedig den. Tusschen de gevangenen en de troe pen wierd gister heftig geschoten. Alle hoop was nu gevestigd op de artillerie, die reeds op weg is naar Canon City en die waarschijnlijk' na aankomst het geheel© gevanig;enisgeibo|Uw> dat gedeelte lijk reeds een ruin© isi, in, puin te schieten. MacDioinald in Amerika. MacDonaM djebarkeerde gisteren te New York om 4 uur dies namiddags (Britsoh© tijd). Hij werd geestdriftig ontvangen; een groot® menscbenmeniigte juichte harm tole^ de sirenes der schepen in de haven floten. MacDonalid begaf zich naar bet stadhuis, waar bij1 officieel door de auto riteiten wend ontvangen en bij bet eere SPAARBOEKJES 4.08 öCt. SPAARBUSJES burger schap der staid ontving. Daarna bet woord voerende, zeide bij; dat bij tot Hoover was gekomen, niet om materieel® doeleinden te bevorderen, doch opdat twee groote volken zouden samenwerken hij1 die vervulling van bef verlangen naar den vrede- MacDonald en zijn gezelschap vertrok ken peir specialén trein naar Washington.' De Suiker-aotij'ns, In opdracht van den Yolkenb ondsraad heeft de secretaris-genera al op I October een circulaire tot alle regeeringen ge richt, waarin de aandacht wordt geves tigd op de conclusie van het econo misch comité betreffende den invloed van den suiker-accijns op het verbruik van suiker. De regeeringen worden verzocht, vóór 30 Maart 1930 mede te deelen, of zij aecijnsverlaginig, zooals door het. eco nomisch comité is aanbevolen, mogelijk oordeelen. 'Het Rusisilsclh-Chiiiieesnh conflict. De gevechten, die Woensdag tuss'chen Chineesche en Sovjettroepen geleverd zijn bjj' Mamdsjoeli hebben tot He heftigste behoord, die er tot dusver te vermelden zijn geweest. De Russische vliegtuigen Voerden drie aanvallen uit en wierpen zes bommen neer. Ook maakten zij' ge bruik van machinegeweren. Volgens de Chineesche lezing is de slag begonnen met een aanval van de Sovjettroepen, die ondanks .hun verdubbelde krachts inspanning, Donderdagavond tot den te rugtocht werden gedwongen- De Chinee sche .overheid schat het aantal gesneu velde Chineezen op 200, maar de Sovjet troepen moeten ook zware verliezen heb ben geleden. Korte berichten. Het aantal typhusgevallen te Saar- 'brücken is reeds tot 38 gestegen; twee menschen zijn overleden. In den omtrek' zijn ook een aantal typhusgevallen waar genomen, oca. bij zeven personen in; één gezin. Ook in Lotharingen bij de grens is de ziekte waargenomen. Het dorp' Bettmaringen in het Zwarte Woud is door een geweldigen brand ge teisterd. Binnen twee uren waren 25 ge- b ouwen, waaronder het nieuwe raadhuis, in de asch gelegd. De door den heen'schen- den storm aangewakkerde brand beeft een ■derde gedeelte van bet dorp vernield. De verblijfsvergunning van Trotziki te Konstantinopel is opnieuw met zes maanden verlengd'. Sedert 1820 betalen in Frankrijk vrijgezellen hoven de dertig jaar een ex- Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor komen, indien gij vóór het inzee pen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doozen 30-60 en 90 et- Tube 80 cl ijrarinkomstenbelasting van 25 pCt. Zij werd destijds ingevoerd om hen te tref fen, die niet tot een huwelijk konden besluiten. Het blijkt, dat het niet veel geholpen heeft. In 1924 betaalden 200.000 vrij gezellen de belasting, in 1925 reeds 238 duizend, in 1926 258.000. De zomertijd eindigt ook in Enge land Zondagmorgen te drie uur. Op de kiezerslijst der D. V. P. volgt na dr Stresemaxm de schilderspatroon Havermann (Hildesheim). Haveman was van 1920'28 lid van den Rijksdag. Het is nog niet bekend of hij1 zijn benoeming zial aanvaarden. Overstroomingen hebben de laatste vier dagen groote verwoestingen aange richt in Noord- en Zuid-Carolina cm in verscheidene deelen 'van. Georgië. Er moe ten verscheidene menschen verdronken zijn. Verscheidene kleine dorpen zijn van de gemeenschap met 'de verdere wereld afgesneden. VOOR Grootste Collectie in de fijnste kwaliteiten Monturen. Speciafe Bewerking van alle Recepten van H.H. Oogartsen en Doctoren. Eigen Reparatie-inrichting. Machinalo Brilienslijperij. LET OP HET JUSSTE ADRES J. GEENSE - Opticien, Langevorstsfraat 4®, Goes Door geheel Zeeland aan huis te ontbieden. De postvluchfen naar Indië. Bij de K.L.M. is bericht ontvangeinl, dat het dorde postvliegtuig gisteren, om: 6 uur uit Boedapest is vertrokken: en om 14 u. 20 te Konstantinopel is aam gekomen. Alles was wel aan boord. Van daag wordt de reis voortgezet. Vrijstelling wegenbelasting. De minister van financiën is 'alan. den wensch der. centrale landbouworganisaties dat de loondorschers zouden worden, vrij gesteld van. wegenbelasting voor bet get- bruik van de wegen mét bum tractors met dorsehmachin.es, tegemoet gekomen, door te bepalen, dat ook aan: houders van. een landbouwbedrijf, die e«n tractor met d'orschmacihine hebben gehuurd, voor den tractor met aanhangwagen een fco'stelooze belastingkaart kan worden af gegeven, waarmede met den tractor naar de plaats, waar gedorsoht zal worden, kan worden gereden en vandaar naar een anderen huurder of terug naalr den verbuurder. Telling van dienststukken. De minister van binnenlandsche z'aken en landbouw beeft aan de gemeentebestu ren een circulaire gezonden waarin wordt verzocht, over. het tijdvak van 21 tot en met 26 October weder een telling van dienststukken te doen houden. Het resul taat der telling moet worden gesplitst in dienstbrieven en dienstbrief kaarten; on derscheiden in lokale en overige en ge drukte dienststukken. Vermeld moeten verder worden de aangeteekeade zendin gen.. Indien bet resultaat van de telling oyer dit tijdvak aanzienlijk afwijkt van. hef normale gemiddelde, dient, behalve bet verkregen resultaat, bet wekelijksche ge middelde te worden opgeheven. De minister verzoekt, de uitkomsten van de telling door tussohenkanist van Gedeputeerde Staten uiterlijk 15 Novem ber in te zenden. Een afzonderlijke opgave van de in verband met dit jaar gehou den verkiezingen door .de gemeentebestu ren verzonden stukken ziet de minister daarbij tevens tegemoet. De minister brengt verder ter kennis van de gemeentebesturen, dat in den loop van dit jaar is beslist, dat onder, de takken van gemeentedienst welke voor de toepassing van het Postbesluit D. S. worden geacht te behooren tot de gemeen tebesturen, alsnog zijn opgenomen de seboohbeidseouimissies. De samenstelling van gemengde vee voeders. Het Tweede Kamerlid vani Rappard Binnenland. Vrijstelling van wegenbelasting voor loon dorschers. De stakingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Drama te Overschie De Aardenbuxgscbe .G^s&uiskwestie op gelost. Buitenland. Maci Donald in Amerika. Het oproer in de gevangenis te Canon City. •v. heeft den, minister van binnenlaiidscha zaken >sa landbouw de volgende vragen, gesteld: Is het juist, dat het comité in' zake veevoeder, opgericht in Januari' 1928 door belanghebbenden bij den 'handel in ge mengde veevoeders, in overleg met den: directeur van bet Rijkslandbouwproefstal- tion voor veevoederonderzoek. te Wage- ningen, ©en pla^uhpeft ontworpen tot vrijwillige ocutro<J$rajafc de samenstelling van: gemengde 'eni dat dit gJjSP aan Uwe Èxoellentie is aangeboden ter omzetting in ©en Koninklijk besluit? Zoo ja, zou Uwe Excellentie dan wil len bevorderen, dat over den inhoud van dit ontwerp de centrale landbouworghnisar ties worden gehoord, alvorens dit ont werp zonder meer tot Koninklijk besluit wordt verbeven? Neid. Mijl voor Nijverheid en Handel. De Centrale Commissie voor Bezui niging, ingesteld door de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, heeft zich naar aanleiding van de millioenen-notai en de verschillende hoofdstukken der Rijksbo grooting 1930, met een schrijven tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij con stateert, dat de voldoening over de finan cieels resultaten grooter en de vooruit zichten voor de toekomst hoopvoller zou den zijn geweest, indien niet bet kleinste, doch het grootste deel der gunstige resul taten ware te danken aan goede' bezui niging, d.w.z. aan het streven om door doelmatiger organisatie van de diverse takken van Staatsdienst met minder kos ten hetzelfde resultaat te bereiken. Krachtige maatregelen zijn noodig om meer systematisch dan tot 'dusverre geschiedde te komen .tot doelmatiger organisatie van cle Staatshuishouding in haar vollen omvang, opdat met zoo' ge- ring mogelijke kosten zoo groot mogelijk resultaat worde bereikt. Uit d© aldus te verwezenlijken „bezuinigingen" en uit ©en eventueel accres der Rijksontvang sten, zullen de middelen gevonden moei ten] worden niet alleen tot dekking >-<«1 de nieuwe of zwaapdere lasten, die zich in de eerstkomende jaren zullen voor doen, maar ook tot verdere belasting- verlaging. Dit is in het kort de strekking van het adres der commissie. Die stakingen in 2©8uwsch-VIahndëren Tengevolge van de bedreigingen van stakerszijde, welke Donderdagmiddag leid den tot de marechaussee-charge, zijn te Sas van Gent van 43 werkwillige Belgen gisteren 30 niet meer op het werk ver schenen. De overige dertien werden' des middags vroeger dan gewoonlijk naar huis gezonden. Stakers stonden wederom in groepen langs den weg geposteerd;zij hielden zich rustig en liepen, op aan maning door. De fabriek .is thans voorloopig geheel stilgelegd. Intusschen worden nieuwe maatregelen genomen ter verkrijging van andere werkkrachten. Deze Sullen dan jji de fabriek wórden ondergebracht. De directie zorgt voor behoorlijke ligging en voor vervoer. De fabrieksbewaking wordt versterkt door marechaussee uit omlig gende plaatsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1