Onze Kleeding 1 xmnUlm&ilï Gemengd Nieuws. V Onderwijs. Rechtzaken Wetenschap en Kunst Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. de werkwillige buitenlanders op te tre den, waartoe zg door da Trouwen wer den opgehitst Alastrim. Te Barneveld ia in het zelfde gezin, waarin de eerste patiënt zich bevindt, een tweede geval van alastrim geconstateerd. Gisteren is te Voorburg het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een 10-jarig meisje, wonende aan den Berk- weg. Te Delft zijn gisteren wederom 7 nieuwe gevallen van alastrim geconsta teerd. Te Hengelo heeft zich een geval voorgedaan van encephalitis. Ongelukken. Bij het achteruit rijden van een auto geraakte gisteravond het 7-jarig zoontje van den heer D. te Tilburg onder den wagen. De knaap was onmiddellijk dood. Te Enschede is Dinsdagnamiddag bij een in aanbouw zijnd huis een 3-jarig meisje spelende on der een vallend kozijn geraakt en zooda nig gewond, dat het kort daarna is over leden. Een 50-jarig arbeider was gis termiddag op de bovengrondsche werken der Domaniale mijn te Kerkrade bezig met het laden van 'n bassin op den spoor wegwagon. Het bassin kantelde, G. raakte er onder en overleed spoedig na het on geval. p Een ontvluchte aap. Tij dens de kermis te Venlo zijn vijf apen ontsnapt uit Het paradijs der apen. Tij dens de oefening in gymnastiek wist één zich uit de reuzenzwaai aan den rekstok over de hoofden van het publiek naar bui ten te slingeren, welk voorbeeld door vier andere apen gevolgd werd. Vier van de dieren zijn den volgenden dag gevangen op zolders van omstaande huizen, doch een vijfde heeft men nog niet kunnen pakken. De ondernemers zijn ver trokken met achterlating van den vluch teling, die geheele wijken in de stad op stelten zet, door over de daken bezoeken in de huizen af te leggen en van zijn ver heven zitplaats af, stukjes kalk en vuil uit de dakgoten op de menschen in de straat te werpen. Verschillende personen heb ben 's avonds toen zij naar bed wilden gaan, den ontsnapten aap van hun bed zien springen. De jeugd heeft groot ver maak in den over den dakgoot kijkenden, hlazenden en gezichten trekkenden aap. Een indringer. De losse werk man B. is, vergezeld van zijn vrouw, een school te Wormerveer binnen gedrongen en daar een onderwijzer te lijf gegaan, omdat deze een kind van B. een zijns in ziens onbillijke straf had opgelegd. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. Lijken van onderzoekers gevonden. De lijken van drie Engel- ecbe onderzoekers, die in 1925 van de Noord-Westelijke kust van de Hudson- baai waren vertrokken, om de onbewoon de landstreken van Noordelijk Alherta te gaan exploreeren, zijn thans volgens een bericht uit Ottawa gevonden. De ongelukkigen zijn in een eenzame hut verhongerd. In de hut werd een dag boek gevonden dat het tragische verslag van het lijden der drie ongelukkigen be vatte, die den hongerdood zagen naderen. Ook werd een testament gevonden, dat door een der geleerden was nagelaten. Een verval schte post wissel. Op het postkantoor te Leeuwar den is een vervaischte postwissel aange boden. Van een gulden en 2 ct. vas één honderd een en twintig gemaakt met zóó vaardige hand, dat het bedrog waar schijnlijk zou zijn gelukt, als het niet de aandacht van den ambtenaar had getrok ken, dat de postwissel met een dubbeltje was gefrankeerd. Daardoor kreeg hij wan trouwen en verzocht den aanbieder, even te wachten, waarna hij den zaalwachter en den directeur waarschuwde. De aan bieder van den postwissel had intusschen kans gezien er vandoor te gaan, maar de ambtenaar kon zijn signalement aan de politie meedeelen, die den man, de 20- jarige L. A. spoedig in zijn woning heeft gearresteerd. Wij ontvingen een verzoek voor het patroon van Ben ruimen kraag, hiervan geven we dus het modeL Deze kraag kan natuurlijk ook Iets smaller en minder ruim gemaakt worden, dat bespaart bont, maar moier is deze royale kraag. óok kregen we een verzoek voor een klokmantel zonder overtollige naden. Hiervan geven we twee modellen. Van model A is het voorpand en de rug uit één Btuk geknipt, in de taille glad en eenigszins klokkend Model B valt meer klokkend, daar deze aan den voorkant en rug figuurnaden heeft. Dus kunnen we daar vanzett meer aanknippen, hetgeen rdefc mogelijk is bij model A. Voor deze modellen, vooral model B, is het ge- wenscht, de zuivere maten te hebben, omdat bet scg. aansluitende mantels zijn. Deze maten moeten dus genomen worden: a. bovenwijdte, b. taillewijdte, c. heupwijdte, d. lengte vanaf schouder, e, bcwenJx*stbreedte en L ooder- borstbreedte. -3, >3 lS 2 -4 2. s. trim c a> Bovenwijdte wordt gemeten precies onder den arm, over het breedste gedeelte rug en borst, niet te strak en niet te wijd, dus gewoon glad meten. Wan neer men dus voor de persoon staat en den centi meter om heeft gelegd, schuift men dezen ondex den arm aan en bij den rug omhoog, daax de centimeter altijd neiging vertoont om op den rug naar beneden te zakken en men op deze manier de B.W. te nauw zou meten. h. Taillewijdte, ook gewoon glad meten, vooral niet aantrekken. e. Heup wijdte wordt gemeten over het breedst ge deelte, ongeveer 20 cM. onder de taille. d. Lengte meten vanaf schouder tot even onder de knie. e. Bovenborstbreedte meet men precies in het midden van het armsgat; daar deze maat nogal moeilijk te meten is, geven we het voorbeeld hierbij. f. Onderborstbreedte wordt gemeten vanuit het armsgat over het breedste gedeelte van de borst. Zie ook hiervan het voorbeeld. Patronen 1.25. Op de patronen wordt dan tegelijkertijd de hoeveelheid stof vermeld. 0VEh/B0R5> ÖREEDTE. BREEDTE- Regen. In 't verloren hodcsken van Het Laatste Nieuws bezingt NeJe Klau- waerdinne den regen: Ik heb er mijn oogen op uitgekeken: op dien regen, dien ouwen, vertrouwden re- gen. Hij was van ochtend terug, met zijn heele arsenaal, kom pleet. Den avond te voren was hij begonnen met uit de verte ta fluiten. Ze zegden thuis dat het de wind onder de deur was. Maar mijn buur de Tui nier klopte eens op zijn ba rometer hij klopte er alle dagen weerkundig op .sedert er barometers zijn en zei: Dat is regen, Nale. En 't is regen. De regen heeft er zelf deugd van, dat hij terug is in Vlaanderen. Hij is blij Weer te kunnen loopen over Vlaam- sche daken, te gaan wande len langs die Vlaamsche har gen, beekjes te vormen naar de Zetone, de Netha, de Schel de 'en de Leie toe. De bron- nekens in Halderbosch en Ze ven borrein, de grachten te Po- peringe, de sloten te Dam me en de venen te Zoersel wat zullen ze kermis heb ben gehad. Ik zal maar niet spreken van de gele bloemen in uw tuin, noch van de bruine hoo rnen op den heuvel, noch van de laatste boerenzwaluwen: ge kondt ze vanochtend hoo- ren meezingen met de drup pelen op de keien en de trom mels in de historische goten. Wat een 'koraal! Het sloeg ap mijn regenjas die klapte als een vlag. Mijn hoed vierde zijn eerste 'hemel- bad. Mijn aschgrauwe kousen grabbelden naar natte .spikke- lingen. Mijn schoenen doken onder en op, in en uit gerim pelde plassen. En rond mijn gezicht en mijn slapen joeg de regen en ronkte als had hij een myste rieuze opdracht. Al de ouwe, gladde wolken waren er met al de regens van Juni en Juli, Oost en September, in baggerbakken uit de horizonnen getapt. Relletje. Gisterenna middag ontstond er in het woonwagenkamp te Leiden twist tusschen enkele bewo ners, waarbij zekere K. door B. in de zijde werd geschoten. De getroffene werd onmiddel lijk naar het Ziekenhuis ver voerd, waar de doktoren een operatie noodzakelijk achtten. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader is gearresteerd. Gasketel ont ploft. Bij het schoonmaken - van een gasketel, in een in aanbouw zijnde Zusterskloos- ter te Wychen, waarbij de eene werkman den ander bij lichtte, is de 'ketel uit elkaar gesprongen. De arbeiders B. en H. bekwamen daarbij ern stige brandwonden, evenals de metselaar C., die op 5 me ter afstand werkzaam was. De gevolgen van een laffen overval. Zooals men zich herinneren zal, werd de 52-jarige heer Jos, T. te Breda, op Zaterdag 20 Juli door een drietal opge schoten vlegels nabij den Driesprong van zijn rijwiel gerukt en deerlijk mishan deld. Al dien tijd werd de beer T. in het ziekenhuis ver pleegd. Thans heeft hij deze inrichting verlaten, maar op een paar krukken. De behandelende ge- neesheeren vonden bet noodzakelijk, dat bet beleedigde been tot boven'de knie ge amputeerd werd. Een der drie „helden", zekere de R., wordt nog in voorarrest gehouden. Handig oplichter te Den Haag gearresteerd. Reeds meerma len is er door de politie in tal van plaatsen gewaarschuwd tegen de praktij ken van een combinatie, die onder ver schillende namen advertenties plaatste in buitenlandsche bladen, waarin de toezen ding van artikelen beloofd werd, nadat een klein bedrag per brief was toege zonden. Eenige malen moest de Haag- sche politie waarschuwen tegen derge lij-ke praktijken van een horlogemaker al daar. Later kwam de bekende zijden kousen-affaire te Rotterdam: aan het licht. Bij onderzoek bleek dezelfde persoon ach- ter de verschillende manipulaties te zit ten. Daar men met de huidige wet in de hand niet krachtig tegen hem kon optreden, moesten politie en Justitie zich er toe bepalen tegen hein te waarschu wen. Eenigen 'tijd geleden adverteerde een firma, dat kazen zouden worden toege zonden na ontvangst van een Medn be drag aan geld. Toen de politie na in gekomen klachten een onderzoek instel de, bleek hier dezelfde S. weer ach ter te zitten. Om tegenover de Justitie gedekt te zijn, had hij een partij van twaalf kazen in voorraad liggen. Met dat luttele aantal zou de firma haar klanten, die zich in vrijwel alle deelen van Europa bevon den, bedienen, hetgeen de zaak des te verdachter maakte. De jongste onderneming van S. betrof de toezending van bloembollen na ont vangst van een shilling. Uit Engeland regende het evenwel klachten, dat men nooit bloembollen zag. Wel kregen de inzenders ©en soort sneeuwbal in handen, die zij eerst moesten plaatsen, waarna hun de bloembollen zouden worden toege zonden. Ook na verkoop der twaalf bons zagen de inzenders echter geen bollen. Daar de naam van ons land hiermede gemoeid was, greep de politie andermaal in. Hoewel S. een kantoortje in Hille- goui had ingericht, woonde hij nog in Den Haag. Maandagavond ging de po litie tot zijn arrestatie over. Na verhoor werd hij, ter beschikking van da Justi tie gestald. Naar de j,Tal©gr." varneelmit, heeft deze thans termen gevonden oni tegen hem op te traden, daar uit de be- schikbare gegevens moet zijn komen vast te staan, dat S. zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. S. is dan ook naar het Huis van Bewaring overgebracht. De verduistering te Wor merveer. De kantoorbediende H. B., boekhouder bij de maalderij „Vooruit gang" te Wormerveer, die verleden Vrij dag, zooals gemefld, verdacht van fraude, gevankelijk naar Ha-arlem is vervoerd, is weer op vrije voeten gesteld. In de ver gadering van aandeelhouders verschenen, erkende B. door speculatie in granen f 25.000 te hebben verspeeld, doch be loofde althans een deel van het tekort aan te zuiveren. De justitie heeft de zaak nog in onderzoek. Benoemd als onderwijzer aan de O. L. school VI te Snelrecht de heer N. M. van de Velde te Nisse, die tevens op de voordracht voor onderwijzer aan een der openbare scholen, te Middelburg voorkomt als no. 2. Geslaaigd voor examen R. K. be waarschoolonderwijzeres mejuffr. A. M. van Lint te Kwadendamme. Ovezand. Onze vroegere dorpsgenoot de heer B. J. Elsman, hoofd der Chr. School te Gorvedijk (Friesland), is be noemd tot hoofd der Chr. School te Raamsdonk (N.-Br.). lereeke. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare school te Mid del harnis dhr J. Courtin van Ierseke. Universiteitsdag Evenals de vorige zes jaar op of omstreeks 3 Octo ber afwisselend in verschillende plaat sen een Leidsche Universiteitsdag werd gehouden, georganiseerd door het Leadsch Universiteitsfonds, zoo zal dit ook nu weer gebeuren en zal deze dag gehouden worden Zaterdag 5 October en wel te Middelburg. De oommissie voor de- zeii dag bestaat uit de heeren Mr F. J. Spreng er, voorzitter; mr J. A. A. Fran sen v. d. Putte; mr dr R. W. van Lyn- den, mr J. M. Pilaar en mr M. W. G. van der Veur. Prof. mr van Valkhoven, voorzitter der Commissie van Uitvoering van bet Fonds, zal iets mededeelen over doel en werk der stichting^ terwijl de Leid sche Hoogleeraren dr J. Huizinga en dr W. J. de Haas een korte voordracht zul len houden over iets uit hun faculteit, resp. letteren en wijsbegeerte en wis- en natuurkunde. 'Verder meldt het programma een be zichtiging van de werf der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen en een be groeting ten stadhuize van Middelburg. In de sociëteit St. Joris wordt ten slotta ©en gemeenschappelijke maaltjjd gehou den. Heling. Het Gerechtshof ta Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. Q„ zonder beroep te Vlissingen, door den kinderrechter te Middelbur; veroordeeld wegens heling tot 6 tuchtschool. Het Hof wijzigde het von nis in een voorwaardelijke straf, met een proeftijd ran 0 jaar. Vrijgesproken. Den l&en Mej 1929 werd J. S. de B., toen koopman te Middelburg, thans elders woonachtig, dooi de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf we gens verduistering; van de hem eveneens ten laste gelegde valschheid in geschrifte werd hij vrijgesproken. In appèl gegaan bij het Haagsche ge rechtshof is de laatstgenoemde vrijspraak bevestigd terwijl, met vernietiging van het andere deal van het vonnis, J. S. de B. thans ook van de ten laste gelegde verduistering werd vrijgesproken. Oplossing van kankergezwellen. A. Edelmann, L. Schönbauer en W. Schloss, die in de chirurgische kliniek te Weenen van prof.Eiselberg werken, zijn er, naar de „N. R. Ct." meldt, in ge slaagd, uit kankergezwellen een stof te kweeken, die kankercellen op dezelfde wijze oplost als de baoteriophaag van de Herelle dit met bacteriën doet. Deze kanker-autolysaten werden door de onderzoekers, in navolging van de methode van Freund en Kaminer, al dus bereid. Een kankergezwel wordt ste riel stuk gesneden en fijn gewreven, in bouillon geënt en een week in de broed - stoof op lichaamstemperatuur gelaten. In zulk een kankerbouillon vormt zich nu een zelfstandigheid die in staat is kan kercellen, die er in menigte aan toege voegd worden, op te lossen. Dat men hier met een anologicum van het verschijnsel van de baoteriophaag te doen heeft, blijkt uit heft karakteristieke feit, dat de kankeroplossende kracht van het autolysaat voortdurend toeneemt en pas na twee maanden haar toppunt be reikt. In tegenstelling met dat van kanker- lijders bezit het bloed van den gezonde biet vermogen kankercellen op te lossen, van welke eigenschap ook als waarschijn lijkheidsdiagnose voor kanker gebruik wordt gemaakt Toch is de kankerop- lossende kracht van de kankerautolysaten veel grooter dan die van bloed. Controle proeven met andere stoften gaven nega tieve uitkomsten. De nog raadselachtige stof die zich in den kankerbouillon ont wikkelt en de kankercellen oplost, moeit dus een specifieke uitwerking hebben. De onderzoekers beschouwen hun in teressante onderzoekingen over heit agens nog als voorloopige proeven. Maar men hoopt, dat zij vrucht zullen dragen voor de behandeling van kanker. Programma van Vrijdag 4 October. HUIZEN, 1875 M. 10—10.15 Morgen wijding 12.152 Concert door het AVRO-Kwartet 2.052.45 Uitzending voor scholen 2.454.30 Gramofoon- muziek 55.30 Orgelrecital 5.30 7 Muziek 7—7.15 Gramofoonmuziek 7.157.45 Radiocursus voor de Bin nenvaart 8.2011 Vroolijke avond. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.3011 NCRV. Ziekendiensf 12.151.15 Concert 1.15—2 en 45 Gramofoonmuziek 56.35 NCRV. Concert Sopraan, viool en orgel 6.40 7 Lezing over: „Het sorteeren en ver pakken van fruit" 7-7.25 Cursus Schriftverbetering 7.35 Vrijz. Concert. Koor, mannen- en knapenkoor, lezing, enz. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.50 Gramofoonmuziek 12.20 Concert 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Gramofoonmuziek 4.05 Mu- ziekuitzending voor scholen. Strijkkwar tet 4.50 Orkestconcert 7.05 Piano recital 8.05 Concert Octet 8.45 Con cert Symphonie Orkest en Koor PARIJS, „RADIO-PARIS"', 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert. Orkest en soli 6.55 Gramo foonmuziek 8.55 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 10.35—12.10 en 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Orkestconcert 5.556.50 Concert Hoorn-kwartet en Koor 8.20 TIberall in Westdeutschland. Rondgang door het West-Duitsche Arbeidsland. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestcon cert 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Stoomvaart-Mij. Nederland. JOHAN DE WITT, thuisr., pass. 30 Gi braltar. KAMBANGAN, uitr., pass. 1 Perim. P. C. HOOFT 2 v. Batavia n. Amsterdam, P0ELAU ROEBIAH, uitr., pass. 2 Gi- RIOUW,uitr., 2 v. Suez. SALEIER, thuisr., 29 te Belawan, Kor. Ned. Stoomboot-Mij. KINDERLIJK (Soil) 2 v. Amsterdam n. Curasao. TELLUS 1 v. Catania n. Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. 1NSULINDE, uitr., 2 v. P. Said. MADI0EN, uitr., 2 Finisterre gep. SLAMAT, thuisr., 3 nam. 5 u. te Mar seille verwacht. DJAMBI, thuisr., 1 v. Colombo. PALEMBANG, uitr., pass. 2 Gibraltar. TABANAN, uitr., 1 te Sabaag. TJERIMAI 2 v. Rotterdam Q. Batavia.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6