DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. BOEREN VAN LOBITH. Uit de Provincie. FEUILLETON. Sanne kon het wel uitschreeuwen van (WfflSI fWroIgtJ.;) VAN DONDERDAG 3 OCT. 1929. No. 3. De Troonrede. Over de financiëele politiek van Mi nister De Geer wordt verschillend ge oordeeld. We hebben dezer dagen de aandacht gevestigd op wat Prof. van Gijn schreef over de bestemming van de overschotten op den gewonen dienst, die hij voor be lastingverlaging zou willen gebruiken. „De Vrijheid" (lib.) blijkt daarover an ders te denken. Dit blad voorspelt, dat het nu en dan spannen zal tusschen Jhr de Geer eener- zijds, en de roomsche radicalen anderzijds en schrijft dan: „Voorzichtigheid blijft dus plicht; wat niet wegneemt, dat in de laatste 5 jaren bijna 242 millioen op den gewonen dienst is overgehouden, om te zwijgen van het feit, dat sedert 1918 bijna een kwart mil liard meer voor het leeningfonds is ge heven dan noodig was in vérband met de lasten. Wat doet minister De Geer met die overschotten? Hij amortiseert, hij ver mijdt zooveel mogelijk leeningen, ook zelfs leeningen voor direct .of indirect produc tieve uitgaven; hij „saneert". Hij heeft bij voorbaat een uitlegging van de comp tabiliteitswet bekokstoofd, die het moge lijk maakt, alle overschotten op den ge wonen dienst te bestemmen voor kapitaal vorming door den Staat. Daarmede heeft hij tot op zekere hoogte nuttig werk verricht. Dat hij door deze methode de opdrijvers van de uitgaven op een afstand weet te houden, is een ven dienste, die wij hem, zonder zijn interpre tatie voor onze rekening te nemen, hoo- ger aanrekenen, dan Prof. van Gijn, in een overigens heel knap, helder en over- tuigend betoog in de Economist van Sept. 1929 blijkt te doen. De vraag is slechts, of hjj niet veeleer in nog meerdere mate de overschotten (d.w.z. zonder strikte nood zaak geïnd belastinggeld) tot verminde ring van lasten had moeten aanwenden". Eert teleurstellend staatsstuk „De Gids", het orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond is over den inhoud van de Troonrede, speciaal wat betreft de eociale paragraaf slecht te spréken. „Wanneer we", aldus „De Gids", „den inhoud der Troonrede meten aan de wen- echen, door ,ons Verbond bij schrijven van 16 Juli j.l. aan deu Kabinetsforma teur kenbaar gemaakt, dan moet met groote teleurstelling worden geconsta teerd, dat deze Troonrede vpr beneden de maat is gebleven. Het is te hopen, dat het Kabinet straks bij het algemeen politiek debat duchtig aan den tand zal worden gewoeld. Dat de wettelijke regeling omtrent in stelling van bedrijfsraden wordt voorbe reid, daarvoor zijn we dankbaar. Hopelijk duurt die „voorbereiding" niet te lang. Dat echter inzake de sociale verzeke ringswetgeving niets anders gezegd wordt dan dat een „herziening" dezer verzeke ring zal worden ter hand genomen, is teleurstellend en buitengewoon onbevre digend. Een verbetering der Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering is absoluut nood zakelijk. In de resolutie inzake de sociale poli tiek, heeft ons Verbond uitgesproken, dat een herziening der Invaliditeitswet, noo dig is, een herziening waardoor de uit- keeringen, die krachtens deze wet wor den gegeven, belangrijk worden verhoogd deze in elk geval in overeenstemming gebracht worden met de sinds 1913 ge- wjj'zigde loonsveihoudingen en dat ook voor het overgangstijdperk de rente-be dragen verhoogd moeten worden, waar- 39) o- En meteen stootte zij den man, wiens Warmen adem zij reeds voelde, terug, zóó onverwacht en zóó krachtig, dat h$ bijna het evenwicht verloor Maar toen verkeerde zijn zoets vrien delijkheid in het tegendeel. Vertoornd door haar verzet, wilde hij Sanne in een hoek dringen, om volkomen macht over haar te krijgen. De aderen op zrjn voorhoofd zwollen, zijn gelaat werd vuur rood, zijn oogen blikten haar onheilspel lend aan. Onmiddellijk, als brf intuïtie, begreep srij zijn opzet. Bliksemsnel sprong Sanne opzij, greep een stoel ensloeg er den verbluften Franschman mede in het ge laat. Dan, gebruik makend van zijn ver warring, greep zij de tafel, het geschied de alles in enkele seconden, en smeet hem die voor de voeten, zoodat er tus schen hen een scheiding kwam, de of ficier haar niet naderen kon en zij ge legenheid had, ijlings het vertrek te ver laten Met een angftig-jagënd hart, dat haar tot in de keel klopte, wilde zij naar buiten vliegen, waar het luide ge jool nog Bteeds voortduurde. Maar onmiddellijk bo- Kep Sanne, dat haar dit geen baat zou ngen. Daarom bolde zij de trap pp voor een hoogere Staatsbijdrage zou moe ten worden verleend; verder zouden dioor het geven van een kinderbijslag op'de Invaliditeitsrente en door verhooging der weezenrente zij geholpen moeten worden, die anders jarenlang in druk zouden ver- keeren. Een dergelijke herziening Is absoluut urgent. Dat deze Troonrede hierover zwijgt, dat de Regeering zich bepaalt tot bet simpele, dat een herziening der sociale verzekering zal worden ter hand genomen, is buitengewoon grievend. En dat., terwijl de Minister van Arbeid uit den aard van zijn vroegere functie toch heel goed weet, hoe dringend deze her ziening noodig is. Deze Troonrede is, voor hem die meent dat in dezen tijd een krachtige vooruit strevende sociale politiek gevoerd moet worden, een teleurstellend Staatsstuk. Zoo komen we niet verder. De stalking bij tie stijfselfabriek te Sas van Gent. Een bemiddelingspoging van burgemeester Hoefnagels. Gisteren heeft burgemeester L. W. G. Hoefnagels pogingen "aangewend, om in zake het conflict aan de stijfselfabriek aldaar bemiddelend tusschenbeide te komen, teneinde de fatale gevolgen af te wenden, die de eventueele langdurige staking en meer nog de aangekondigde definitieve gedeeltelijke stopzetting der stijfselfabriek voor zijn gemeente en da betrokken arbeidersgezinnen zou hebben. Na een langdurige conferentie met de directie heeft deze den burgemeester de volgende positieve toezeggingen gedaan: lo. Alle arbeiders zullen acht dagen vacantia per jaar genieten met behoud van loon. 2o. een minimum-premie van f250 zal wekelijks op de tot dusver gevolgde wijze onder de arbeiders worden verdeeld. Bij uitbreiding van 'personeel zal deze premie prooentsgewijze worden verhoogd; 3o. Er zal uit de arbeiders van de fabriek een comité worden gevormd, dat contact zal hebben met de directie. Voorts zal ieder arbeider het volle recht 'hebben om persoonlijk bij de di reotóe zijn belangen voor te dragen of be zwaren, die over hem mochten zijn bin nengekomen, te weerleggen. De burgemeester werd gemachtigd den rijksbemiddelaar mede te deelen, dat de directie een en ander tegenover hem heeft vastgelegd. De burgemeester voegde hier nog aan toe, dat de directie voorts nog had vast gelegd, dat mocht Z.Edelachtb. kunnen aantoonen, dat de loonen in deze streek hooger waren, of zouden worden dan door de stijfselfabriek betaald werden (uitgezonderd gedurende de suikeroam- pagne) de directie Bereid zou zijn, op verzoek van den burgemeester terstond een overeenkomstige verhooging voor haar personeel te doen intreden. Rupsenplaag. Men meldt uit Westen-Schouwen aan de Z. Nsb. Was dezen zomer de rupsenplaag (de nakomelingen van den bastaard-satijnvlin- deri oogen schijnlijk bedwongen, thans treedt een nieuwe generatie van dit scha delijk" gedierte wederom met vernieuwde hevigheid op. De duindoorns zijn heinde en ver bedekt met tienduizenden rupsen nesten en met een overtairjjke bevolking. Domein- en polderbestuur trachten door het uitknippen der nesten bet euvel te bezweren en onze mooie duindoorn voor ondergang te behoeden. Polderbesturen. Bjj Kon. Besl. zijn benoemd: tot gezworene van den Noord-Kraaijertpolder J. Dekker Jzn te 's Heer Arendskerke; met ingang van 19 Oct. tot dijkgraaf van het waterschap Baarland, P. van Wingen Mzn te Oude- lande; tot gezworene van den polder Vier-bannen-van-Duiveland, H. C. van de Zande te Nieuwerkerk; tot gezworene van den Clarapolder, E. J. Verroeste te IJzen- dijke; tot gezworene van het waterschap Ooster- en Sir Jansland, J. de Ronde te en kroop in een hoek van den zolder achter eenige kisten. Daar vouwde zij, terwijl zij haar hart hoorde kloppen van angst, de handen en smeekte luid: „O, Heere, red ons alle drie en vergeef mij mijn zonden." Het was, of die enkele woorden haar rust gaven. Althans luisterde zij, of er op de trap ook een geluid werd ge hoord: den stap van haar wellustigen belager, die had willen schenden, wat haar dierbaar wasi haar schuchterheid en eere. De stap kwam niet. Wel hoorde 'zij, boven het rumoer van buiteu, gestommel beneden, maar naar boven kwam, lot haar groote verlichting, niemand. Alvo rens de officier tot bezinning gekomen was, was zij reeds verdwenen. Miaar dan sloeg de schrik haar weer om het hart: een oorverdoovend. geluid drong van beneden naar boven; /uwe woorden klonken; meubels werden stuk geslagen; het ,.glas rinkelde.., ate men naar boven kwaml Met angst en vreeze dacht Sanne dam aan het lot van -vader en moeder. Wat zou er met hen gebeurd zijin? Waren zjj gedood? Weer rouwde zij de handen... Het angstzweet kwam op haar gelaat... Zij 'zat te trillen als oen espenblad... Het rumoer beneden duurde voort. Ge- ruimen tijd/zelfs. Blijkbaar sloegen de woestelingen kort en klein alles, wat los en rast was... leder ©ogenblik ver- Sir Jansland; tot gezworene van den Soe- lekerkepolder, M. F. Zuajdweg te Wisse- kerke; met ingang van 1 November, tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine Huis- sens en Eendracht, W. Dees Pzn te Zaam- slag; met ingang van 1 November tot lid van het bestuur dor waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenhofstede en Moggershil, .T. Elenbaas Hzn, te Sinl Annaland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding. Dinsdag vergaderde te Neuzen het voor het overgroots deel de missionair college van commissarissen deer Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Verschillende punten in verband met het belang der vennootschap werden bespro ken. Besloten werd een vergadering van aandeelhoudsters bijeen te roepen op 25 October a,s., voor het benoemen van com missarissen in de door beschikbaarstel ling der zetels open gekomen vacatures, waarbij de wemsoh werd te kennen gege ven; dat de benoeming voor de te ver vullen zetels hoofdelijk, en dus niet col lectief, volgens een daartoe strekkende ingediende motie in de laatste vergadering van aandeelhoudsters, zal geschieden. Middelburg. In een Bestuursvergadering van de Vereeniging „Handelsbelang" is besloten, binnenkort een algemeene ver gadering te beleggen, ook toegankelijk voor niet-leden belanghebbenden; ter be spreking van de uitvoering van de wette lijke bepalingen op den arbeidstijd in winkels. Voornamelijk wordt deze vergadering belegd teneinde winkeliers gelegenheid te geven zich desgewenscht met elkander te verstaan ten opzichte van den vrijen halven dag, die per week aan lederen winkelbediende vpn 1 Januari 1930 af, dient te worden toegestaan. (M.-C.) Goies. Aan den heer J. Torbijh is op diens verzoek eervol ontslag verleend als .koster 'der Doopsgezinde Kerk. Per 1 October is in die functie 'benoemd de heer J. Dijkema, Knabbemdijke. De heer A. Brakman, stationschef alhier, zal binnenkort zijn ambt neerleggen en zich metterwoon ves tigen in Zeist. Ruim 23 jaren is hij hier in functie geweest. Borsselem. Loop der bevolking over de maand September 1929. Ingekomen: Neeltje Kerkhove van'sH. Arendskerke, Noordsingel no. 144; Pie- ter Timmerman, van 's Heererihoek, 'sHeerenhoekscheridijk; Jacob Paaidekoo- per van 'sH. Arendskerke Steiger 242. Vertrokken personen: Catharina Kole, van no- 274 naar 'sHeer Arendskerke; Dina Verhuist, va.n Steiger no. 242 naar Oost en West Souburg; Dames de Back, van Steiger 242 naar O. en W. Souburg; Johanna de Winter -Van 261 naar Ove- zand. Kluetlnge. Loop der bevolking over de maand September: Ingekomen: Maatje de Leeuw (Wed. J. Bijl) B 76; Wilhelmus Hendrious Er- wich en gezin, handelsreiziger, B 129; Pie- tor Verschuure en gezin, landarbeider, O 65; Catharinia1 Adriana Vermeule, dienst bode, C 49; Hendrik Daniël Amperse, commissionair in vee, D 88; Pietemella van Dalen, dienstbode, B 141; Adri Oor Jan' van den Berg, bakkersknecht, A176; Neeltje Kastelein, dienstbode^, A 77. Vertrekken: Gualtherus Jacob van den Bosch, zonder beroep, naar Vlissingen, Badhuisstraat 82; Johanna ZandeeVer- hage, huishoudster, naar Ter Neuzen, Nieuwediepstraat 40; Adriana Hermina Schrijver, helpster openb. bewaarschool Goes, naar Goes Oude Singel 78; Maria Geertruida do KramerMolhoek, zonder beroep, naar Dordrecht, Hejjsterb'aichstraat 20 (zwart); Jacob Zwartepoorte au gezin, chauffeur, naar Dinteloord, Wilhelminlu- straat 255b; Willem Oomelis Van Liere, zonder, beroep, naar Zoltbommel, Kerk straat B 239. De kerkeraad der Ned. Herv. Getm. te Kloetinge is gereed gekomen' met de vaststelling' van het program der winter- wachtte zij; ruwe stappen, die naar boven kwamen. Doch dat geschiedde niet. Geleidelik aan bedaarde het rumoer in het huis wat, om buiten nog vernomen te worden. Opeens steeg een luid gejuich 911 ge lach .op. Wat gebeurde er nu? Sanne hoorde een vreemd, knetterend geluid, maar kon zich eerst niet indenken, wat het 'beduidde. Dan klonken ;!haar bevelen in 'de óoren. Het was wel een half uur later. Een zucht van verlichting slaakte zij. Want paarden getrappel stierf weg... Opstaan uit haar benarde positie was het werk van een oogenblik. Zij ijlde naar het dakvenster en zag den troep in galop, wegrijden. Maar op hetzelfde oogenblik kon rijf, tot haar ontsteltenis, het knetterende ge luid verklaren» de boerderij stond in lichte laaie. Als waanzinnig vloog zij de trap af, tot, halverwege, een dichte, verstikkende rook haar tegemoet kwam.,, Zij was genood zaakt, terug te gaanMaar dat kon ook ..niet, want boe moest zij dan uit het huis komen, dat stond te branden? In haar ontzettenden angst stak zij het hoofd door het dakrultje, waarvan zjj met haar vuist, die hevig begon te bloeden, eerst het glas verbrijzelde. „Vader! Moeder!" huilde zij bóven het geknetter uit. „Sanne, waar bén je?" lezingen voor het komjend seizoen. In 1 het Ned. Herv. Vereerugingsgebouw zdl- len D.V. de volgende lezingen gehouden worden 7 Nov, Dr J. Di Schmidt van, Kapelle ©ver: „Gösta Berling", van Sedmal La- gerlöf. 4 Dee. Ds A. C. G, den Hertog van Rotterdam over: „Van 'slevens leed". 23 Jan. Ds D'. A. v. d. Bosch van 's-Gravenliago over: „Het gebed". 26 Febr. Ds Joh, A. Raams over: „Bunyan". lerseke De oesterverzending is bij ver leden jaar vergeleken beter walt de hoe veelheid betreft, al zal de totale opbrengst wel minder zijn, De concurrentie is n.l. algemeen en over de geheele linie aaln den gang. Dit is mede eeni gevolg van da over 't algemeen tamelijke goede kwar litedt, die zoowel de Kreek als Stave- nisso, Dijlcwater als Balttenoord oplevert; de een is n.l. weinig beter dan den an der. Werd andere jaren de concurrentie gezocht ia 't verzwaren der oesters (b.v. in 4 li 5 K.G. zwaarder per 1000 bren gen) dit wordt dit seizoen nog niet ge daan, miaiar alleen in de prijsverminde ring wordt heil gezocht. Dit scheelt per 1000 ongeveer 1218 gld. Van groene 'Oesters hooren. we ook niets en aan genomen wordt, dat de plant die dit verschijnsel veroorzaakt door de vorst in den afgeloopen winter is vernietigd. Ook de oesters van de Iers.akscha Bank kenmerken zich door een heel goede kwa liteit. Heinkenszand. Woensdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Afwezig waren we gens ongesteldheid de beieren H. va|n Iwaaiden en A. Simonse. Ingekomen zijin de goedkeuring van de begrooting voor 1930 van den gemeen- sohappelijfcen keuringsdienst van vee en vleesoh in den keuringskring Heimkeais- z,and door de gemeenten Nis se en 's Heer Arendskerke. Op een verzoek van de ver eeniging van onderwijzers op Zuid-Beve land <jpi een bijidragie tot het geven van cursussen in lichamelijke oefening in ver band met verplichte invoering van rdit vak in 1936 wordt met algemeene stem men besloten te antwoorden, dat dit ver zoek volgens de meening van den raad 5 jaar te vroeg wordt ingediend. Een verzoek van de Ned. Ejperanto- Vereeniging tot het geven van een cur sus is Esperanto werd voor kennis geving aangenomen. Op voorstel van B. en W- wordt be sloten het contract voor straatverlich ting met de P. Z. E. M. 'te teekenen- Op een verzoek van de Afd- Zeeland vlan den Bond van Nederl. Gemeenten wordt met algemeene stemmen besloten een bijdrage te verleenen van cent per ingezetene. De rekening van het Burgerlijk of Al gemeen Armbestuur over 1928 wordt aangeboden en goedgekeurd met ontvang sten f2379.31, uitgaven f2070.47 en een goed slot van f 308.84. De begrooting van dit lichaam voor 1930 wordt aange boden en goedgekeurd met een bedrag in ontvang *>n uitgaaf van f 1665.09. De beignootmg der g em eente wordt aan g e. boden en behandeld met een 'bedrag in ontvang en uitgaaf van f 53.430.30V2. Op voorstel van B. en W. wordt de algemeene politie-verordening gewijzigd en de motor en rijwielver ordening aan gevuld. Door den heer H. van Iwaarden, die periodiek aftreedt op 1 Juni' 1930 als lid van het Burg. Armbestuur is meegedeeld dat hij niet voor herbenoeming in aan merking wenscht te komen. De voorzitter zegt, dat de heer H. van Iwaarden, onge veer 24 jaar als lid van dit coltóg'e beeft gefungeerd en dat een woord van dank voor do opoffering welke hij zich in dezen beeft getroost, niet achterwege mag blijven. Hij stelt namens B. en W'. den raad voor den heer van Iwaarden als zoodanig den dank van den Raad prier te brengen, waartoe met 'algemeene stemmten wordt besloten. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt in de plaats van den heer vreugde, toen zij van beneden de. stem van haar vader vernam. „Op zolder, vader. Ik kan Br niet af. De trap brandt! Help mg!" „Wij kunnen niet helpen, kind. Wij lig gen teer gebonden op den grond", riep Klaas Petersen terug. Hij kreunde „Maar dan verbrand ik!" Bchreeuwde Sanne in doodsangst. In eenen nam zij een kloek besluit. Wéér holde zjj de trap af, dwars door den verstikkenden rook heen. Rakelings passeerde zij de uitslaande vlammen, zóó dat haar de haren verzengden. Maar het gelukte haar, de deur te be reiken en buiten te komen. Waar zjj neerstortte, verliezend het be wustzijn De boer van „Gelrehof" had langen tjjd den beklagenswaardigen stoet nage zien, .die zich, na het drama bij het Tol huis, naar het leger van den Prins spood-' de. Dan betrad hjj zjjn woning met een somber gelaat. ,,'t Is oen dag van verschrikking, moe der", zeido hij. ,,'t Is erg, Gerbrand, Maar Aart leeft. En al de anderen. Het is een wonderlijke beschikking Gods". „Ik verwacht straks bozook van do Franschen" vorvolgdo hij dan. „In con overwonnen land wordt alles geplunderd. Zij stelen als raven. En verbranden alles, H. van Iwaarden gekozen de heer G. P. Beaufort met 4 stemmen, terwjjl 1 et. wordt uitgebracht op den heer J. de Mol. Bij' de rondvraag vestigt de heer Raas do aandacht van B. en jIV. op den inrij van de nieuwe begraafplaats, die volgens zijtn meening wijziging behoeft. Uit het antwoord van den voorzitter blijkt, dat ook B. en W. reeds'*hebben opgemerkt, dat een der perken eenigszins gewijzigd zal' moeten worden om den inrij te kun nen doen plaats hebben. De heer A. v. d. Dries jrraagt, of het pad, dat is aangelegd in den Slaakwpg, voetpad of rijwielpad zal worden. "De voorzitter zegt, dat"hij na onder zoek in overleg met do bewoners van oordeel is, dat het pad voorloopig als voetpad zal moeten worden aangemerkt. Daar ook de raadsleden er deze mee ning op na houden, wordt, in dien geest besloten. Daarna sluit de voorzitter do vergadering. Araemuüden. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: F. C. Snoep, D 8 van St. Laurens; P. Boone, D 5a van N. en St. Joosland; A. Thoune, A 130 ran Koudekerks. Vertrokken: M. de Nooijer naar Vlis singen, Breewaterstraat 24; G. Brouke naar Vlissingen, Slijkstraat 18; A. da Troije naar Rijswijk, Brasserskade 7; L. van Sluijs, naar F. en St. Joosland, B 48; .T. de Nooijer, naar Middelburg, A 51; H. Demeijer, naar Middelburg, Baan- straat Q 225; K. Flipse, naar Seroog- kerbe A 82; A. I. Vos, naar Utrecht. Pa- lembangstraat 8; W. Kusse, naar Vlis singen, KolVeniersti'aat 19. Woensdagmiddag had een schilders- knecht alhier woonachtig, doch te Mid delburg werkzaam, het ongeluk, door het breken van een tra.p te vallen, waar door hij' eenige verwondingen opliep aan een zijner armen. Na zich onder behan deling gesteld te hebben van Dr Foijkcma kon hij zijn werk hervatten. St. Laurens. Jjoop der bevolking' over de maand September 1929. Ingekomen: P. D. Rijkaard en gezin, zonder beroep, B 158a, uit Middelburg; J. van den Broeke, landb. knecht, A 51 uit Koudekerks; P. Boone, land. km. B' 117, uit Veere; W. P. Marinissen, leert, verpleegster B 116 uit Terneuzen. Vertrokken: P. C. Snoep, dienstbode van B 167a naar Arnemuiden; A. 7. Adriaans© en éch'tgen., timmerman van B 70 naar Rotterdam; J. M. Schout, kantoorbediende van B 40 naar 'Ooisthuiig. Zoutelande. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: Elizabeth de Korte van Koudekerke; Francina Dingemanse van Meliskerke. Vertrokken: Jobs. Janse naar Bigge- •kerke.. Sluiskil. De werken aan de nieuwe fabrieken alhier nemen nog steeds groo teren omvang aan. De ammoniakfabriek is ongeveer onder dak. Het is één ge bouw van 155 M. lang en 95 M. breed met 5 hallen, die 20 M. breed en 22 tot 34 M. hoog zijn. Het gebouw is bijna geheel uit „ge wapend beton opgetrokken. In de zomermaanden waren aan den bouw 600 arbeiders werkzaam en thans nog 400. Op aangrenzend terrein zal eerlang een zwavelzuurstoffabriek verrijzen, die is aanbesteed voor f 400.000, terwijl dezer dagen voor dezelfde maatschappij is aan genomen de bouw van een eigen eleotrï- scbe centrale voor licht en kracht, voor de som van f440.000. Hoewel, de staking bij de cokesoVenS alhier over het algemeen een rustig ka rakter draagt, wordt toch van tjjd tot tijd door de stakers tegen de werkwilligen opgetreden. Dit bleek ook een dezer dogen, toen. via België een auto met werkwillig© buitenlanders naar 'Sluiskil kwam. Van dezijde der stakers wilde men den doortocht naar het fabrieks terrein belemmeren, doch doordat do auto onder ^geleid© van marechaussees stond, kon zij het terrein bereiken zonder dat da stakers in de gelegenheid waren, tegen wat los en vast is. Je moet de menschen uit het Kleefsche hooren. Als het in mijn macht was, sloeg ik er op los, als dat geboefte komt"1. „Allemaal gekheid, baasje. Wat kunneu wij nu beginnen, als er een troep ruiters op de hoeve komt aanstormen? Met ge weld bereiken wij niets". De laatste woorden werden op zulk een eigenaard!gen toon uitgesproken, dat de boer van „Gelrehof" opmerkzaam zijn vrouw aankeek. „Wat ben je van plan, moeder?" Een raadselachtige glimlach trok om de vastberaden lippen der boerin. „Ik ben van plan, Gerbrand, om met Gods hulp onze hoeve van een wissen ondergang te redden". „Het zal niet gaan, meende hjj somher. „Die schelmen staan voor niets". „Het is te probeeren man. Laat je mjj mijn gang gaan?" „Misschien wel. Als'ja maar zegt, wat je van plan bent". „Als er Franschen komen,, en. dat zal wel, ontvangen wjj hen. vriendeljjk en onthalen hen". Do haas van „Gelrehof" sperde da oogen wjjd open van verbazing. „Dat zal niet gebeuren", zeide hjf. „Wel ja, wjj zullen de vjjandon van ons land gaan onthalen, als zjj komen, om te plunderen, te moofden en brand te stich ten. Jkl ontvang hen liever mot oen hooi vork in do hand".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5