No. 3 Donderdag 3 October 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland PIANO of ORGEL A. S. J. DEKKER, Hendrikse Go's Bank K.V. Goes BOliS EERSTE BLAD. STERK VERLAAGDE PRIJZEN. ORGELFABRIEK - GOES. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Indien ge aankoop van een overweegt, vraagt thans ter vergelijking aan de OUDE en NIEUWE noteering van onze Orgels. (Ook in huurkoop.) Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 October vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. D irecteur- Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burfl. Tel. No. 259. f)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0? Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Rflldio-ftensuur. „Het Volk" is erg verontwaardigd om dat men het gewaagd heeft een radio- uitzending van den Vrijdenkers-Omroep te onderbreken, toen omtrent het hoofd van «en bevriende mogendheid beledi gende uitdrukkingen werften gebezigd. Zulk een oensuur komt, naar het socia listische hoofdorgaan, meent, niet te pas. „En voorts is het ergerlijk, dat tal van godsdienstige toespraken nog mo gen worden uitgezonden, maar dat vrij denkers-toespraken aan zoo hatelijke sa botage bloot staan". Een teekenende uitspraak, waaruit weer eens duidelijk blijkt, hoe de S. D. A. P. tegenover den godsdienst staat Enl waar uit tevens blijkt, hoe weinig het bevor deren van goede internationale verhou dingen aan die zijde op prijs wordt ge steld. Maar gelukkig, dat de autoriteiten ver standiger zijn, dan de leiders van de S. D. A. P. Een andere vraag is, of hier niet ver der moet worden gegaan. Het valt té prijzen, dat men beleedigen- de aanvallen op het hoofd van een be vriende mogendheid tracht te verhinderen. Maar moet er dan wel gelegenheid wor den gegeven, om tot op zekere hoogte met medewerking van de Regeering, de Majesteit van den Koning der Koningen aan te randen? De radio staat met de drukpers en de gewone, openbare vergadering niet op één lijn. De Regeering verleent bij de uitzendin gen zijdelingsche medewerking. Zij beeft het in haar macht, uitzendingen te ver hinderen. Moet van die macht geen gebruik won den gemaakt? Is scherpere controle pp wat door mid del van de radio wordt uitgezonden niet noodzakelijk? DE APPLICATIE-CURSUSSEN. In b'ijha alle gemeenteraden komen aan de orde verzoeken oim vergoeding van les- en reiskosten voor onderwijzers die aan de z.g. applicatie-cursussen in de lichamelijke oefening deelnamen. Het is waarschijnlijk dat over niet te langen tijd het onderwijs in dit vak aan alle scholen verplichtend wordt gesteld. Men staat daarbij echter voor het, feit, dat zoo goed als heit geheele onderwij zende personeel form'eel tot het geven van dit onderwijs bevoegd is op grond der akte j, maar practisch aan- de eischen van het nieuwe omderwijls nieit beant woordt, waaxotni nu cursus&en worden voorbereid, waar da ontbrekende kennis Kal kunnen warden aangevuld-. Aan de gemeentebesturen' wordt ver zocht de les- en reiskosten ^oor de deel nemers bij het openbaar onderwijs uit hun gemeente te willen vergoeden, daar de leerkrachten reeds vrijwillig hun vrjj- «n tijd beschikbaar stellen. Maar, zoo vraagt de „Rotter da mi- toer": hoe nu mieit het bijzonder on derwijs? Ziehier een punt, waarop wel eens de aandacht mag worden gevestigd. In de eerste plaats schijnt mem lang niet overal eraan te denken, dat deze zaak ,ook belangstelling zou kunnen vin den bij de schoolbesturen an de Christe lijke onderwijzers en komt het zelfs voor, dat men deze categorie kalm voorbij gaat. Wat ^oortg de kostmrogriih'g aangaat handelt men ia vele gevalle®, vrij! »on- derling. I Dat de vraag aan Se orde wiordt ge steld hoe hot Christelijk onderwijs in deze materie ia te betrekken), ia meer Uitzondering da» regel. Toch heeft de bijzondere school' bier haar onbetwistbaar recht. Daar zijn enkele gemeenten die, van dé idee der gelijkstelling doordrongen, regelrecht voor eiken deelnemer bijl het bijzonder .onderwijs hetzelfde bedrag be schikbaar stellen .als voor da openbare onderwijzers werd toegestaan. Wij willen niet zeggen dat deze metho de, dia zeker de eenvoudigste is for- meel-w<ett.eljjk lm den haak is, maar hier komt 'de gedachte van gelijkstelling althans tot haar recht. Doch, er is een wettel jke weg, die overtuigende aanspraken geeft en dien men veilig bewandelen kan om. gemeente besturen, die met de Lageronderwij'swet 1920 nog altijd moeite hebben, de behulp zame hand te bieden. Zonder eenigen twjjfel behooren deze les- en reiskosten tot die uitgaven, wel ken den goeden gang van het onderwijs bevorderen. Waar dus de gemeenteraad zich der gelijke kosten voor het openbaar onder wijs getroost, zullen onze schoolbesturen deze moeten terugvinden in het bedrag pOT leerling daargelaten of onze Chris telijke onderwijzers van de applicatie-cur sussen gebruik maken of niet. En waar dit wel het geval is, zijn deze uitgaven ook op te nemen onder de kos ten ,die voor vergoeding in aanmerking komen. Ten slotte blijft nog de oatagorie van gemeenten, waar de Raad voor deze zaak niet voeit of geen deelnemers bij het openbaar onderwijs zich aanbieden en hier is het bijzonder onderwijs auto matisch van vergoeding verstoken. Op dit punt wringt de bekende oneven redigheid onzer wet wel heel sterk. In ieder geval: mien ziji diligentI De ervaring leert, dat diligentie op dit stuk nuttig kan werken. Geen regeeringscrisis in Duiischiand. Gisteren dreigde er in den Rijksdag een crisis, veroorzaakt door het wetsontwerp betreffende de werkloosheidsverzekering. Gisteravond werd echter de toestand ia den Rijksdag overwegend rustig beoor deeld. De Vossisohe Zeitung meldt, dat de le den van het kabinet zich hebben kunnen vereenigen met het voorstel om de beslis sing over de verhooging van de pretmie voor de verzekering tegen de werkloos heid uit te stellen tot het einde van den herfst. De Rijksregeering heeft er voorts geen bezwaar tegen, dat de Duitsche Volkspartij haar meening, die in deze aangelegenheid van die der andere regee- ringigparfijen afwijkt, samenvat in een in den Rijksdag af te leggen verklaring. De Rijksregeering zal echter niet kunnen dulden, dat de Duitsche Volkspartij hij de derde lezing tegen de wet in haar geheel zal stemmen. De Rijkskanselier zal uit een dergelijke breuk in de coalitie de noo- dige conclusies trekken, hetgeen aanlei ding tot het ontslag van het RijkskaMnet zou geven. De fractie van de Duitsche Volkspartij heeft gisteravond echter besloten zich hij de stemming over de wet op de verzeke ring tegen de werkloosheid te .onthouden. Het tot stand komen van een meerderheid voor de wet is hiermede gewaarborgd, tenzij het Centrum nieuwe moeilijkheden maakt. Antwerpen door een kanaal aan de Noordzee verbonden. Het vori'g jaar werd reeds gesproken over een kanaalontwerp van den vroege- ren chef van den generalen staf, luite nant-generaal de Selliebs de Moranville, die het plan 'had uitgewerkt om Antwer pen door een kanaal uitsluitend op Bel gisch grondgebied aan de Noordzee te verbinden. Thans heeft de luitenant-generaal zijn plannen volledig uitgewerkt en in een boek samengevat: Anvers rel'ie a Ia haute Mer par territoire beige et lihéré de I'in- gérence étrangère. Het project voorziet, dat het kanaal in de Schelde zou uitmonden te Galloo (St. Maria&rt) en anderzijds ,in de Noordzee ou een punt tusschen 'Zeebru'gge en de sluizen van Heyct. Het tracé loopt ten Noorden van Sint Gillis-Waes, Stekene, Selzaete, waar het kanaal van Terneuzen doorkruist wordt, verder door het lage Noordelijk gedeelte der provincie Oost- Vlaanderen, naar het punt waar het (ka naal van Schipdonok en het Leopolds- kanaal samenvloeien, van waar het rechtstreeks naar de kust geleid wordt. Het kanaalpróTiel is berekend voor schepen van 11 tot 12 M. diepgang, die met een snelheid van maximum 15 K.M. varen. De diepte, ofBchoon 15 M. zou ge- vrenscht zijn, zou voorloopig op 13.50 M. i, M- i-v H kunnen beperkt worden. 'Op heide uitein den zouden een of verscheidene sluizen worden gebouwd van het type der Kruis- schans te Antwerpen. De tornado. Uit Georgia wordt gemeld: Uitloopers van den wervelstorm, die in noord-ooste lijke richting voorbijtrokken, en weer de richting naar den Atlantischen Oceaan insloegen, hebben door vernieling der verkeersverbindingen aanzienlijke schade aangericht. Twee personen werden door brokstuk ken gedood. Een schip van 250 'ton werd van de Bahama-eilanden in de richting van deze streek gedreven. Spionnage te New-York. Aan de „B. Z." wordt nit New-York gemeld, dat men tot de ontdekking is ge komen, dat op het stadhuis te New-York spionnage op groote schaal is gepleegd. Den laatsten tijd waren herhaaldelijk storingen in de telefoon voorgekomen, zoodat ambtenaren van de New-Yorksche telefoonmij, ontboden waren, om een on derzoek in te stellen en.de storingen te verhelpen. Zij stelden vast, dat 17 lijnen, die op het bureau van den burgemeester samenkwa men, afgetakt waren, zoodat meegeluis terd kon worden. Het schijnt dat alle 'gesprekken, welke de burgemeester de laatste weken met zijn ambtenaren voerde, door onbevoegden af geluisterd zijn. Ook de directe lijn, waar door de burgemeester in verbinding met de politie stond, was aldus behandeld. Men neemt aan, dat een en ander ver band houdt met de verkiezingen, die in November zullen plaats hebben. De re cherche tracht de zaak thans op te hel deren. Korte berichten. Ih Palestina hebhen nieuwe overval len op Joodsche kolonisten plaats gehad, waardoor in het land weer een paniek stemming heerscht. De troepen te Jaffa zijn versterkt, aangezien hier twee jood sche arbeiders op straat doodgeschoten zijn. -I 1-iWJ Wederom zijn twee Britsche zendo lingen door roovers ontvoerd in het Zuid- Westen der provincie Keichow (Ohina) Naar verluidt, zon de Belgische re geering, in verband met de eeuwfeesten van 1930, van zin zijn, aan het staatsper- soneel tweemaal een salarisverhooging van 8 pet. toe te staan: ééns op 1 Januari 1930, en eens in de tweede helft van-het jaar. Ofschoon er in de laatste 48 uur in Engeland regen is blijven vallen, heeft bet bureau der drinkwatervoorziening beslo ten, dat dit geen voldoende reden is, om de beperkingen in het waterverbruik in het district Londen op te heffen. De Grieksche minister-president Ve- nizeios is te Praag gearriveerd met zijn echtgenoote en eenige 'hooge ambtenaren. -President von Hindenburg ontving naar aanleiding van zijn 82en verjaardag talrijke gelukwensc'hen, o.a. van de Rijks regeering en de Duitsche landsregeering. Het kleine luchtschip D.R.K. 27 van de Raab-Katzensteinfabrieken, dat on langs te Maagdenburg een noodlanding deed, is bij' een hevigen storm van de an- kermast losgeslagen. De bestuurder sprong er uit, doch brak bij het terecht komen op den 'grond zijn dijbeen. Het luchtschip kwam in een kanaal terecht en werd vernield. Burgemeesters. Aan het einde van de raadsvergade ring, die gistermiddag is gehouden, deed de voorzitter mr A. baron Schiminelpen- ninck v. d. Oye de mededeeling, dat hij als burgemeester van Doorn tegen het eind van dit jaar ontslag heeft aange vraagd. Trotzky niet naar ons land. Het Tweede Kamerlid Aibarda 'heeft indertijd aan de ministers van justitie en van huitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: I. Zijn de ministers, bereid mede te dee- len, of ook aan de Nederlandsche regee ring, rechtstreeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voor- maligen Russischen volkscommissaris Trotzki, om hier te lande te worden toe gelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid? II. Indien een vraag, zooals sub I is be doeld, aan de regeering is gesteld, willen de ministers dan mededeelen, welk ant woord daarop is gegeven? III. Als het antwoord op de vraag, sub I bedoeld., niet toestemmend heeft geluid, .willen de ministers dan de overwegingen mededeelen, die tot dat antwoord hebben geleid? Thans hebben de heeren Donner en BeelaertS' van Blokland, ministers van justitie en van buitenlandsche zaken, den afgevaardigde 'het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. Een vraag, als hier bedoeld, is middellijk aan de Nederlandsche regee ring gedaan. 2 en 3. De regeering was van oordeel, dat de omstandigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende ten- men konden bestaan om de bezwaren te aanvaarden, die aan een verblijf van den betrokkene hier te lande zouden 'kunnen blijken verbonden te zijn. De staking te Groningen. De heer Buiskool te Delfzijl, bijzondere rijksbemiddelaar in het landarbeiderscon- flict in Oostelijfc-Groningen heeft de be trokken partijen tegen a.s. Zaterdag nog maals tot een bijeenkomst uitgenoodigd. Prof Slotemaker naar Brussel. Naar de Ned. verneemt, zal prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine op Zaterdag 26 en Zondag 27 October te Brussel eenige lezingen houden over Christendom en Maatschappij, uitgaande van de contact commissie der vier samenwerkende pro- testantsche kringen daar ter stede. Besmettelijke ziekten. In de week van 22 tot 28 September 1929 zijn in ons land de volgende gevallen van besmettelijke ziekten aangegeven, nl.: 22 gevallen van buiktyphus, waarvan 9 in Zuid-Holland, 3 te Rotterdam en 8 in Noord-Holland, 5 te Amsterdam, voort» Binnenland. Het derde postvliegtuig naar India ver trokken. De staking te Sas van Gent. Bemidde lingspogingen. Schoolfeest te Kapelle. Moordaanslag te Rotterdam. De route van de Zeppelin hoven Neder land. Buitenland. De Duitsche minister Stresemann. over leden. Een kanaalverbinding van Antwerpen naar de Noordzee? Geen regeeringscrisis in Duitschland. 350 gevallen van roodvonk, waarvan 98 in Zuid-Holland en 48 te Rotterdam, dan 76 gevallen van diphterie (19 te Rotter dam), 4 van dysenterie (3 te Rotterdam), 2 van nekkramp, 2 van slaapziekte, 27 van besmettelijke kinderverlamming en 71 van alastrim, waarvan 68 in. Zuid- Holland .(51 te Delft en slechte 5 te Rot terdam). Na de thee een lange, eentonige attend. Waarom Serveer een glaasje Bols likeur, omstreeks tien uur. Ge kunt uit vele soor ten kiezen. Bols likeur vei drijft de verveling. Vrederust. Gisteravond werd on der leiding van den voorzitter der plaat selijke oommissie de prijzen uitgereikt van den gehouden schietwedstrijd van de B. V. L. aid. „Vrederust" aan de on derstaande personen: Ie pr. W. Zomrui- ter met 94 p.; 2e pr. P. Boons miK 93 p.; 3a pr. in 't Veld met 93 p. 4e pr, A. de Klerk met 93 p.; 5e pr. D. v. Oosten met 93 p.; 6e pr. H. D. J. Hoek met 92 p.; 7e pr. M. Pefcaar miet 90 p.; 8e pr. I. Adriaanse met 90 p.; 9e pr. A. Rietdijk met 89 p.; 10e pr. H. Lindhout met 88 p.; lie pr. B. Qur- td 88 p.12e pr. W. Dommisse met 86 p.; 13e pr. D- Bassie raat 80 p.; 14e pr. A. Schipper met 77 p.; 15e pr. D. Broekhuizen met 73 p.; 16e pr. O. Fossen met 68 p.; 17e pr, 0. Buitendijk met 67 p. Kapelle. Gistermiddag werd het 25-jarig bestaan der Chr. School Kapelle Bisze- linge m Eversdijk met de schoolgaande kinderen herdacht. In de versierde lokalen werden de kin deren getenteerd, nadat eerst door de kinderen met het personeel een rond gang door de heide dorpen was gemaakt. Verschillende daartoe vervaardigde lie deren werden |g «zongen. De belangstel ling was groot. Op de weide van dhr. S. Vreeke naast de school werden kin derspelen .uitgevoerd. Volop werd geno ten door de jeugd. Aan ieder schoolgaand 'kind werd een prijsje verstrekt. Ook zul len allen ©en jubileumbeker ontvangen met inscriptie. Om: 8 uur werd een feestelijke verga dering gehouden onder voorzitterschap van dhr. P. Scheels. De lokalen die door een damescomité netjes waren, versierd droegen bij tot da feestelijke stemming. Van verschillende oudleerliügen waren hartelijke gelukwenschen ingekomen, als mede van oud-personeel, oud-bestuursle den en verschillende predikanten, ook van den Inspect. L. O', dhr. Abeleven, een gelukstelegram van den Inspecteur van het Chr. Nat. onderwijs, dhr. Weeda en ook van Da R.A. Knoppers te Amster dam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1