Berlijnsche Brieven. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken Scheepstijdingen. Politie. Do groote voetbrug over de Maas bij Grave, welke Zater dag 28 September officiëel door den Minister van "Wa terstaat zou worden geopend, is on-officiëel gebarricadeerd, door middel van balken en zand. De opening zal nu Za terdag a.s. plaats hebben. Ingekomen: Johannes Janse, van Zou- telande. Adriaan Jobse, van O.- en W.- Souhurg. Wed. Joh. Klaasse, van Deurne. Arnomulïfen. Maandagmiddag is de per sonenauto 7153 van dhr P. A. W. uit Middelburg hier in brand gevlogen, nabij da hofstede Den Doel. Blusschingspogin- gen hadden geen resultaat: auto met in houd verbrandden; de twee inzittenden konden zich redden. 'Nleuwerkerk. In de laatste raadsverga dering ontstond een langdurige discussie over de vragen door dhr Geleijnse Az. (A. R.) gedaan .aan B. en W. over on eerlijke handelingen, inzake den bouw van het nieuwe Raadhuis, enz. De Voorz. ontbood den gemeentebouw- maester en den dagelijkschen opzichter ter vergadering om hun gevoerd beleid te verdedigen. Dhr Geleijnse was echter niet ten volle .voldaan, en vroeg benoe ming van een .onpartijdig bouwkundiga Da voorz. ontraadde zulks, ook voor nieuwe onkosten, en stelde namens B. em W. voor het volle vertrouwen in de Bouwleiding te schenken. Het voorstel Geleijnse werd niet ondersteund. Sas vaa Bent In verband met de stal king aan da stijfsel- en glucos'efabriek zijn 7 Italianen naar hier gekomen; zij hebben het werk der stakers gedeeltelijk overgenomen. DE VOLKSCHE VESTING. Men moet als journalist, om van alles* op de hoogte te blijven, geregeld krantea van de meest uiteenloopende richting lezen. Leeft men in ons genoegelijk vader land, dan kan men daartoe met een Bestal organen gerust volstaan. In Duitschland, speciaal in de Duits'cha landen van na den oorlog, is dat eenigs- zins anders- Daar raakt men den tel en de kluts kwijt, want het arbeidsveld valt zelfs voor een ervaren journalist moei lijk te overzien. Met „Berliner Tageblatt" voor links en „Lokal Anzeiger" voor rechts kunt ge de zaak niet afdoen- Ge moet er dan min stens Georg Berhard met zijn Vossisiche Zeitung bijnemen. Ook raad ik u de kal me „Deutsche Allgemeine Zeitung" aan, en wilt ge uw blik iets verder over Duitschland laten glijden, lees dan tus- echendoor ook eens het „Hamburger Fremdenblatt", de „Münchener Neueste Nachrichten", de „Kölnische Volkszei- tung", de „Königsberger Tageszeitung", de „Dresdener Neueste "Nachrichten". Waar de macht der socialisten sterk is toegenomen en geen kabinet zonder hen kan opschieten, zijt ge verplicht, om n op de „Vorwarts" te abonneeren eu natuurlijk wilt ge diens naasten geest verwant, tevens ergsten vijand, het or gaan der communisten, de „Rote Fahne" wel eens ter hand nemen, wanneer bet althans niet toevallig wegens hoogver raad voor een paar weken is verboden. Maar jneen nu vooral niet, dat ge ge reed zijt. Zoo tusschen twaalf en één uur wordt u overal de „Berliner Zeitung am Mittag" voor 10 penning aangeboden en 's avonds omstreeks zes uur leest iedereen, die van sensatie houdt, het „8 Uhr Abendblatt". En dan de partijorganen? De „Deut sche Zeitung", de „Deutsche Tageszei tung" en de in steeds Jdeiner formaat verschijnende keizerlijke „Kreuzzeitung"? Maar ook de organisaties, welke vooral op den openbaren weg den toon aan geven, beschikken over hun eigen or gaan. De nationaal-socialisten zenden van Mtinchen uit hun „Völkischen Beobach- ter" eiken dag de wereld in en als de Henausgeber Adolf Hitler beweert, dat dit dagblad reeds zijn 42sten jaargang beleeft, "dan moeten wij zulks gelooven. Maar ook de vele anderen, die elk op hun manier het lieve vaderland wil len redden, bestormen u met hun dicht bedrukt papier, Stahlhelm, Reichsbanner, Rot Front, Bismarck, Jungdeutscher Or den en hoe ze zich verder noemen- Voegt ge daar nu nog de noodige week bladen en maandelijks verschijnende tijd schriften aan toe, dan zult ge moeten toegeven, dat men 'hier „des Guten zu- viel bekommen kann!" En de christelijke pers? Die wordt in Duitschland haast enkel en uitslui tend door de katholieken gevormd. Wij Protestanten hinken achteraan. Men noemt u de „Tagliche Rundschau" maar die is voor de zooveelste maal ter ziele en dus moet ge dan maar „De Tag" lezen, een zusterorgaan van den „Lokalanzeiger". Ook in het Rijnland verschijnen enkele kleine organen, die het predicaat chris telijk voeren, maar met onze Christe lijke pers in Nederland valt dit niet te vergelijken. De Katholieken zijn hier veel onder nemender, beschikken over organen als de „Germania", „Markische Volkszei- tung", welke voor de katholieke dag bladen in Nederland niet onderdoen. Mijn lievelingsorgaan blijft het leven zelf. Dat is een krant, die aan tijd noch richting gebonden is, niet de belangen van een bepaalde richting vertegenwoor digt en dus door ieder door zijn eigen bril bekeken kan worden. Het is onge twijfeld het veelzijdigste orgaan dergan- sche wereld. Heb ik dan ook mijn pa pieren plichten vervuld, heb ik kennis genomen van de belangrijkste feiten en berichten, dan ga ik met de snelste ver binding de stad in, kijk goed om mij heen en verwerk dei hier opgedane in drukken met het officiëel of officieus verzamelde materiaal. Dau pas, maar vooral niet eerder, heeft men het recht, om over het wereldgebeuren voor an deren te schrijven. Er^ het is lang niet uitgesloten, dat men zich ook dan nog wel eens glad vergist. De gebeurtenissen der laatste maan den brachten mjj er toe, om meer nog dan anders te letten op de nationaal- socialistische arbeiderspartij, dus ook bun orgaan, den „Völkischen Beobachter" te lezen. F<»t is al minstens vijf, zes jaar ge lede;:, dat ik in München door Adolf Hitler werd ontvangen en van hem per soonlijk kon vernemen, wat hij en zijn vele aanhangers eigenlijk willen: een ideale gemeenschap van menschen, die elkaar niet benijden en bevephten, een door en door germaansche staat, waar vooral de joden niets te zeggen hebben en het kapitaal geen toonaangevende plaats mag bekleeden. De generaal stapt er met den eenvoudigen soldaat als kameraad door het leven, en men is er in zijn leven en handelen „Deutsch ohne Bindestrich"! den jammerlijk mislukten Hitler- a'uw», trad deze geruimen tijd op den achtergrond, hoorde men een tijdlang be trekkelijk weinig van hem en zijn partij, maar het wil mij toeschijnen, dat deze fanatieke volksredenaar, die de groote massa voor zijn logisch aandoende ge dachten weet te winnen, in alle stilte het begonnen werk heeft voortgezet, klaarblijkelijk niet zonder succes. Men vertelt, dat ook de Hohenzollern wier naam eertijds door bem niet werd genoemd, voor zijn actie sympathie zijn gaan koesteren en op het laatste con gres der nationaal-socialisten, dat in Neurenberg werd gehouden, moeten des keizers tweede gemaliu, prinses Her mine en eenige zoons van het keizerlijk huis onder Hitler's gehoor zijn geweest. Meerdere Duitsche en Dostenrijksche generaals moeten eveneens overtuigde Haken kreuzler'zijn geworden het geen te denken geeft. Van "de groote Staaihelm-organisatie zijn velen met Hu- genberg en Westarp minder ingenomen, wordt de tactiek der Scherl-pers niet gewaardeerd. Deze ontevredenen voelen er straks weinig voor, om "hun stemmen op de Duitsch-nationale partij uit te brengen, waardoor dan weer de macbt der natio naal-socialisten in rijks- en landdag zou kunnen toenemen. Ik vestig op deze mogelijkheid thans reeds de aandacht, ook al. valt hieromi trent niets met zekerheid te voorspellen. Met mannen en vrouwen van naam schijnt Hitler den laatsten tijd in voort durend contact te staan en herhaalde lijk deed ik in nationaal-socialistische kringen den indruk op, dat er iets gaande is. Men hoort er zeggen: „Es muss ein Ding gedreht werden 1" Iets naders dienaangaande vertellen ze natuurlijk aan een buitenstaander niet. Mijn speciale aandacht werd in ver band met deze feiten gevestigd op Co- burg. dat sedert 1920 bij Beieren is in gelijfd. Coburg geldt als de vesting der volicsche beweging. Van hieruit worden de politieke aanvallen op Saksen en Thü- ringen 'zorgvuldig voorbereid. Op slot Callenberg woont de laatste hertog van Kaksen-Coburg-Gotha, Karl Eduard en deze moet met zijn zoons sterk onder den invloed staan van zijn echtgenoote, Victoria Adelheid, een ge boren prinses van Sleeswijk-Holstein. Zij moet Hitier als Duitschlands' toekom- stigen redder en dictator vereeren. In de fraaie residentie Coburg wonen meerdere vorstelijke families. In het pa leis Edinburg zetelt vorst Hohenlohe— Langenburg, die gehuwd is met een dochter van den eertijds regeerenden her tog Alfred. In hetzelfde paleis zetelt ook de hofhouding van den grootvorst^ Cy- rill, die eveneens een Cobnrgsche prinses tot vtouw heeft: de zuster der vorstin von Hohenlohe- Sedert den dood van grootvorst Nico- lai Nicolajewitsch wordt hij door de aan hangers van het czaristisch bewind als Rusland's kroonpretendent vereerd. Maar de belangrijkste van alleii is en blijft de voormalige heerscher van. Bul garije, die achter 'het theater in zijn vorstelijk ingerichte villa woont. Hij was en bleef een der meest intelligente man nen, die ooit in Europa den troon be stegen en nit. co.rrectheid tegenover zïin vriend keizer Wilhelm deed hij reeds tijdens den oorlog vrijwillig afstand van den Bulgaarschen troon. Hij geniet in Coburg algemeen© popu lariteit en geeft door zijn aanwezigheid aan de vroegere residentie het eigenaar dig cachet van voor den oorlog. Van Coburg uit wordt Thüringen, het land der huisindustrie, bewerirt. De een- voudige menschen, die er manden vlech ten en speelgoed vervaardigen, worden met Moskou bedreigd en beschouwen Hitier als den man, die hen van het uit Rusland dreigend gevaar zal bevrijden. De Duitsch-nationalen zoowel als de volgelingen van 'Seldte en Düsterberg merken, dat ze aan terrein hebben ver loren en moeten dus noodgedwongen met de Volksch© beweging gaan meedoen. Er wordt eendrachtig gescholden op Stresemann, die met het Young-plan Duitschland te gronde richt. Er wordt danig tekeer gegaan tegen de „Juden- republik". Zoo is men doende, om de massa voor te bereiden op den „groeten .dag". Dan gaat men over het gansche land de gehate Joden „abkülen", Stresemann en de zijne'n wegjagen, om een nieuwe orde te handhaven! Aldus Ibeweert men maar laten we (hopen, dat vooralsnog de tegenwoor dige lorde gehandhaafd kan blijven en dat Duitschland voor een herhaling van November 1923 bewaard mag blijven. De fatale ring. Jaren geleden beeft een bewoonster van de Zaagmolen straat te Rotterdam op straat een kost baren ring gevonden. De ring, die een waarde heeft van ongeveer f300, is van platina en draagt 8 diamanten en een parel. De juffrouw heeft van haar vondst aangifte gedaan bij de politie, maar er heeft zich nooit een eigenaar gemeld. De juffrouw heeft sedertdien den ring ge houden, maar Jiet heeft er veel van, of zij met den_ ring het noodlot in haar woning heeft 'gekregen. De ring wordt beschouwd als de familieschat, en alle familieleden hopen eens den ring te er ven. Over het kleinood is dan ook al veel twist in d® familie geweest. Maar dat is nog niet het ergste. Sedert dat de iuffrouw den \ding in haar huis heeft, komt zij telkens op het politiebureau aan den Bérgsingel aangifte doen van diefstal van den ring. En even zoovele malen vindt de politie den ring in een of an der pandhuis terug, beleend door den dief of de dievegge, die steevast een lid van de familie van de juffrouw is, en om do eer van de familie trekt de juf frouw dan haar klacht maar weer in. Nu eens is het de dochter, dan weer een broer, een zwager of eên neef, die, in geldverlegenheid verkeerend, den ring uit het. kastje wegnam en beleende. Vele pandhuishouders in het Noorden der dtad kennen den noodloctigeu ring-, en hun tarief is bnveranderlijk op f 15 vastgesteld. Telkens als de ring weer was opgespoord, heeft de juffrouw het pand ingelost. Hoe vaak zij op die manier al f 15 plus rente heeft betaald, is niet meer na te gaan. Dezen keeT is het weer een séhoonzoon geweest, die van den 'familieschat gebruik gemaakt heeft, om een tijdelijk gebrek aan vlottende midde len aan te zuiveren. Oo;k nu is, de traditie getrouw, de ring weer ingelost en de klacht ingetrokken. Baldadigheid? Maandag is de dijk, welke te Rotterdam ligt tusschen Bergweg en Lischplein, doorgebroken. Daardoor is het lage land langs dien dijk overstroomd en is een gedeelte van den Bergweg onder water komen te staan. Men vermoedt, dat Kwajongens uit bal dadigheid den dijk hebben ondergraven. Een onfortuinlijke dief.' In een trein op het traject LuninierWar schau drong een dief in een coupé eerste klasse binnen en probeerde den eenigen passagier, een officier, te berooven. De twee raakten handgemeen en ten slotte slaagde de officier er in den man in het compartiment op 'te sluiten. Deze zocht toen door het venster te ontkomen, met het noodlottig gevolg, dat hij onder een trein uit de tegenovergestelde richting terecht 'kwam, welke hem een voet en een arm afreed. De ongelukkige stierf spoe dig. De officier kon met onbeteekenenda kwetsuren zijn reis vervolgen. Geladen granaten als ge schenk. Een bewoner van Brussel, die een vriend ter gelegenheid van een ge meenschappelijk bezoek aan de voorma- lige slagvelden in Vlaanderen, een her innering wilde geven, kocht op de Oude Markt in zijn stad drie leege granaten. Hij meende althans dat ze leeg waren, want toen hij thuis kwam en bezig was ze in te pakken, vertelde een kennis, die bij de artillerie had gediend en toevallig; kwam oploopen, dat de granaten nog geladen waren 1 Hevig verschrikt belde de vredelie vende Brusselaar het arsenaal op> waar men hem mededeelde dat er spoedig iemand zou komen om de gevaarlijke gra naten te ontladen. Het duurde echteT veertien dagen vóórdat dit geschiedde, zelfs nadat er nog driemaal was opgebeld. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat er thans nog geladen granaten onder ouden rommel konden worden ver kocht. Schipop een rotsgeloopen. Volgens te Berlijn ontvangen berichten uit Vigo is het Nederlandsche stoom schip Orania, dat zich op- weg naar Zuid- Amerika bevond, nabij Coruma op een rots geloopien en ernstig beschadigd. Botsing op eren bewaakten overweg. Nadat gisteravond te 20.15 uur de trein uit Leeuwarden den be waakten overweg aan den Paterswold- schen weg te Groningen was gepasseerd, zijn blijkbaar de ^slagboomen ontijdig ge opend, waardoor" een uit Z. richting ko mende met een paard bespannen wagen met stroo tegen een rangeerenden wagon is gebotst. De wagen werd totaal vernie tigd. Voerman en paard bleven ongedeerd, maar bij het vrijmaken van den versper den overweg en het verwijderen' van den wagen ontspoorde de wajgojn, waardoor de verbinding van Groningen naar bet N. versperd werd, hetgeen natuurlijk tot treinvertraging leidde. Gevecht met een arend. Een ondernemer, die Zondag j.l. een arbei- dersploeg per auto naar Grenoble bracht, werd onderweg door een geweldigen arend aangevallen. Toen hij de snelheid van den auto verhoogde, om aan het dier te ontko men, stortte de roofvogel zich op de arbeiders, wien het slechts met groote moeite gelukte het dier met stokslagen te dooden. De vlucht van het dier bedroeg bijna 2 M. Men vermoedt, dat de arend in de streek is verdwaald. "Zware regenval in Fries land. In geen jaren is in Lemmer zoo veel regen gevallen als gisternacht. De regenval bedroeg ruim 30 m.M. Een vol- geladen schuit met grint, liggende in de Lemsterhaven, is tengevolge van dezen zwaren regen gezonken. Encephalitis. Te Overveenheeft zich bij een dertigjarigen man na inën- ting encephalitis voorgedaan. De patiënt is in een ziekenhuis te Haarlem opge nomen. Zijn toestand is ernstig. Slaapziekte. Te Oegstgeest doet zich een geval van slaapziekte voor. Een volwassen man slaapt reeds 14 dagen achtereen. Het vraagstuk der Suikerproductie. Op de gisteren gehouden algemeen© vergadering van aandeelhouders der Cul tuur Mij. Watoetoelis Poppoh heeft de voorzitter o.a. opgemerkt, dat er kans bestond op een nadere internationale re geling om te komen tot een normalisatie van de suikerproductie in alle landen, waardoor binnen eenige jaren de produc tie gestabiliseerd zou worden. De consumptie neemt ieder jaar met 41/2 pet. toe. Wanneer iedere maatschap pij op zich zelf zou doorgaan met te prcduceeren, zou op den duur een over productie ontstaan. Over deze kwestie zijn besprekingen gaande, n.L om op den duur tot normalisatie te komen, ten gevolge waarvan dan da stabilisatie zal intreden. Ten slotte zeide de voorzitter, dat hij hoopte, dat de Java Suiker-Industrie hier toe zou medewerken.. In verband hiermede laten wij hier nog ©en en ander volgen van hetgeen in het onlangs verschenen Volkenbonds rapport over deze kwestie wordt gezegd De conclusie vaa de deskundigen was, dat de suikercrisis te wijten was aan de wanverhouding tusschen consumptie en productie. Vergelijkt men de toeneming in productie ran de steenkool over de laatste 15 jaar met die van de produc tiestijging van suiker, dan valt in het oog dat die bij steenkool over dat tijd vak in totaal slechts 4 pot. booger is, terwijl de aanwas in productie van suiker per jaar 41/a pet. bedraagt. De stijging van bietsuiker beeft geen gelijken treq gehouden met die van rietsuiker. In de tien jaren die volgden op het tot stand komen der Brusselsche conventie steeg de rietsuikerproductie 72 pet., de bietsui- kerproductie daarentegen slechts 48 pet Het zijn voornamelijk Cuba eu Java die zich bijzonder hebben uitgebreid. Tengevolge van de wereldoverproductie zijn de suikerprijzen danig gezakt; stelt men den prijs van rietsuiker in het tijd vak 19091913 op 100, dan ziet men in de jaren die op den wapenstilstand en den vrede volgen een stijging tot 216, daarna een daling die in 1926 tot 103 terugging, in 1927 een stijging tot 115 en daarop weer een daling tot 97 in 1928 en tot 77 in 1929, zoodat thans de prijzen zeer veel lager zijn dan in de laatste jaren voer den oorlog. De uitbreiding in de bietsuiberlanden, waar bescherming of productiepremie® heerschen, beeft ons in deze impasse ge bracht, maar bovendien is in landen, waar geen kunstmatige aanmoediging plaats heeft, de beetwortelcultuur uitge breid b.v. in Nederland en in Denemar ken. Het is zeer moeilijk om het surplus aan suiker te taxeereri; sommigen ramen het thans op 1 millioen ton, anderen op bet dubbele. Nu vertegenwoordigt een hoeveelheid van 1 imillioen ton suiker slechts 4 pCt. van de Wereldcomsumptie en daar dit verbruik per jaar met 4V2 pCt. stijgt, zou men spoedig uit die impasse kunnen raken indien men het eir slechts over eens zou kunnen worden om de productie op het huidige peil te houden, maai dat eischt offers en wie zal die breng en? Het meerendeel der bietsuifcerlanden is niet in staat om tegen de rietsuiker te concurreeren: een der deskundigen heeft berekend dat_ de kostprijs van 100 K.G. suiker in Duitschland bedraagt 8.04 dol lar en op Java 3.81 dollar, dus minder dan de helft 1 Java heeft wel den laag- eten kostprijs ter wereld en daarom kan daar zelfs thans, nu de suikerprijzen zoo laag zijn, nog winst worden gemaakt. Erg hoopvol schij'nt de toekomst voor de bietsuikerindustrie dus niet. Door C. van N., timmerman te Kou dekerk©, is booger beroep aangeteekend tegen het vonnis vam den kantonrechter te Middelburg, van 11 September 1929, waarbij' hij ter zake van overtreding der Leerplichtwet is veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. Stoomvaart-Mij. Nederland. PRINS DER NED., uitr., 1 v. Algiers. RIOUW, uitr., 1 te Pt Said. SALE1ER, thuisr., 28 te Penang. Kon. Ned. Stoomboot-Mij. BEREN] CE, Algiers n. Amst., p. 1 Dun- geness. PROTEUS, 1 v. Stettin je Amst. MARS, 1 v. Amst. te Catania. TELAMON, 1 _v. Bremen te Amst. CR1JNSSEN, 1 v. Amst. n. Hamburg. JUNO, 1 v. Amst. te Rott. Rotterdamsche Lloyd. SOEKABOEMI, thuisr., 30 v. Marseille. PALEMBANG, uitr., 30 te Tunis. TOBA, thuisr., p. 30 Ouessant. MADJOEN, uitr., p. 30 Ouessant. DJAMBI, uitr., 1 v. Colombo. GAROET, uitr., 29 v. Bombay. Gevonden voorwerpen. In de maand September 1929 zijn aan het bureau van politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar verdere inlichtin gen betreffende deze voorwerpen te be komen Een zilverbon van f 2,50, twee school- etui's met inhoud, een vulpotlood, een parapluie, vier rijwielbelastingmerken 1929 1930, een ijzeren hamer, een beitel, drie portemonnaie's met inhoud, twee duimstokken, een zilveren manchetknoop, drie buissleutels, twee kinderschortjes, 'n bedsprei, een pakje inhoudende een lapje stof, een paar kousen, een touwtje met sleutels, een gulden, een doublé pols horloge met armband, een schoolcahier, een zilveren armbandje, een insigne van de Volksweerbaarheid, een kwartje, een boodschaptasch, een kinderfiets, een hang slot, twee ledige benzinevaten, een gou den armbandhorloge, een spuit en een snelverband, een ceintuur, een regenjas, een paar sokken, een kindertrui, een hals ketting, een kippenmand, een beursje met inhoud, een zakmes, een zilveren 'hor loge met schakelarmband, een ijzeren hor loge met koperen ketting, een doublé armband, een jongenspet, twee touWen, een gummibal, een sleuteltje met ring, een doos met schoenen, twee kindertasch- jes met inhoud, een penhouder met pen, een zilveren insigne van een meisjesver- eeniging en een zilveren collier met een beeld ja De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Goes, 1 October 1929. •vTff'j'"::- MÉh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6